PDA

צפייה בגרסה מלאה : סוללות ליפו, מטענים ועוד שאר ירקות...

a_lams
18-07-2009, 11:39:31
יש לי שאלות על סוללות ליפו:
*כל כמה מחזורי הטענה אני צריך לעשות באלנסינג?
*מתי עושים דיסצ'ארג'?
*למה הנתון - 20C,25C, 30C מתייחס?
*איך אני יודע עד איזה אמפראג' מותר לי להטעין סוללה מסויומת?
*איך אני יודע בזמן הטסה שאני לא מוריד את המתח של הסוללה יותר מדי עד להרס עצמי?

מקווה שתוכלו לעזור בשביל שאני לא יהרוס את הסוללות... :-)

שבת שלום לכולם.

b1yossi
18-07-2009, 12:21:11
1. רצוי ומומלץ כל טעינה
2. בעיקרון לא צריך, לעיתים כאשר הקיבול יורד, או יש תא לא מאוזן אפשר לשפר את המצב ע"י סייקלינג של פריקה טעינה.
3. ליכולת של הסוללה לספק זרם ביחס לקיבולה : סוללת 2000mah עם 20c תוכל לספק 20*2=40A, אותה סוללה עם 30c תספק 30*2=60A.
4. בד"כ כתוב עליה - 1c, 2c וכ"ו, אם לא כתוב אז לא יותר מ- 1C ואם אתה לא ממש ממהר (טוען בבית) אז אפילו פחות - אני טוען בד"כ 0.5-0.7C.
5. יש כל מני מתקנים שעוזרים לך לדעת מתי אתה יורד נמוך מדי - הכי טוב זה לחשב את הזמן שלוקח לרוקן את הסוללה ולא להטיס מעבר לזמן הזה.
6. בטח לא תהיה מופתע לשמוע שכל השאלות שלך כבר נשאלו עשרות ומאות פעמים ע"י אנשים אחרים, וכמובן גם קיבלו תשובות - חיפוש קצר בפורום יתן לך תשובות הרבה יותר מפורטות.

DarZeelon
18-07-2009, 12:56:04
כנראה שאתה ממש לא בעניינים...

כל מַטְעֵן מודרני שנועד למצברי ליתיום-פולימר, עושה איזון תוך כדי טעינה, וזה אומר שלא צריך לעשות איזון בנפרד.
אפילו מטען לי-פו (http://hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7637) של פחות מ-$5 עושה את זה...

שאלה מיותרת...

פריקה (discharge) לא עושים כעקרון, למעט אם אתה רוצה להביא את הפאק שלך למתח בו יוכל להתאחסן ללא הגבלת זמן (3.8V לכל תא). סיבה אפשרית נוספת היא שלאחר טעינה מלאה, אתה מבקש לוודא מהי הקיבולת של הפאק (שהוא לא החל להתבלות...). אבל אתה מבזבז מחזור טעינה על זה... מיותר.

מַטְעֵן מודרני משוכלל (http://hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7028) עושה גם את זה... ועולה רק $35...

נתון ה-C, כלומר 20C וכדומה, מתייחס ליכולתו של פאק הלי-פו לספק זרם.

ישנם שני ערכים, 'קבוע' ו-'שיא'... הקבוע הוא בשימוש ממושך והשיא רק למשך מספר שניות. כדאי להתייחס רק לקבוע ולשכוח מהשיא, אלא אם יש לך זמן וכסף לשרוף את הפאקים שלך...

המשמעות: פי כמה זרם מהקיבולת יכול הפאק לספק. כלומר, פאק בקיבולת 1500 מא"ש ו-25C, יכול לתת 25 כפול 1.5, שהם 37.5A., אם תדרוש יותר, הוא יישרף!

פאקים לי-פו אמורים להטען, בעקרון, בקצב 1C, כלומר פאק 2200 מא"ש אמור להטען ב-2.2A מקסימום, אבל כיום מוצעים גם פאקים שניתן לטעון בקצב 3C ואף 5C. כדאי שתתייחס רק ל-1C, אלא אם אין לך ברור לך שבידיך פאק שמסוגל ליותר.

לבקר; כל בקר שנועד לפאקים לי-פו, יש סף שבו הוא 'חותך', או מפחית באופן ניכר את המתח למנוע. את הערך ניתן לתכנת בבקר ויש אף בקרים שבהם המתח נמדד לכל תא ותא, כך שתא חלש יותר יקצר קצת את זמן הטיסה, כדי לא שלא להרוס את כל הפאק.

אם אתה מתכוון להכנס לתחום ברצינות, אל תעשה זאת אם אין לך מַטְעֵן מתאים, או שתרכוש אותו בו-זמנית עם הפאקים; לא אחריהם...