PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה! מעוניין לעבור לחשמלי, אך זקוק להכוונה

מושון
29-08-2009, 19:31:56
שלום רב,

אני מטיס טיסני ניטרו מזה זמן מה, ומעוניין לעבור לחשמליים.
כיום אני מטיס עם OS 46AX, ואני מחפש סטאפ שיתן לי כוח
לפחות כמו ה- OS.

התחלתי לקרוא קצת, ואני מבין שצריך מנוע, בקר וסלוללות.
כמו כן, הבנתי גם שרצוי להשתמש בסוללות נפרדות למערכת המקלט
ולמערכת ההנעה.

אבל מכאן ועד לבחירת המוצרים - ארוכה הדרך.

האם יש באיזשהו מקום "מדריך לחשמול"?

אם לא, נראה לי שאני זקוק לתשובות על השאלות הבאות:
1. האם יש באיזשהו מקום טבלת המרה בין מנועי ניטרו לחשמלי (46 2 פעימות מקביל ל....) ?
2. אני מניח שבקר זה מה שנקרא ESC. בנוסף, ראיתי שממליצים גם על BEC או UBEC.
מה אלה, ומה ההבדל ביניהם?
3. נניח שאני בוחר מנוע X - איך אני בויר עבורו בקר?
4. האם המדחפים הם אותם מדחפים שאני משתמש בהם בניטרו (Master Airscrew ודומיו)?
האם החומרים הם אותם חומרים? והמידות?

אודה לכם מאוד על כל הפניה למאמרים/סקירות/פורומים. אני מעוניין ללמוד את הנושא ו(ולנסות) להבין לפני שאני קונה, ולא סתם לקבל רשימת קניות ולהזמין (תן לאדם דג וגו'...)

תודה מראש ושבוע טוב !

מושון.

gillb
29-08-2009, 19:42:16
וואוו

כמה שאלות. וכולן אחת אחת שאלות "מליון דולר"

טבלת המרה? הלוואי! באופן עקרוני אין טבלת המרה. כי, בחשמלי מדברים בוואטים (מתח כפול זרם). לאחרונה באחד האתרים הפופולריים ביותר http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_index.asp התחילו לסווג מנועים לפי ההתאמה שלהם לניטרו, אבל לדעתי זה לא הכי מדויק.

2. בקר זה אכן ESC. בדרך כלל הבקר מספק גם את המתח למקלט בנוסף להיותו "המצערת". ה BEC הינו רכיב המאפשר הזנת מתח למקלט ישירות מהבטריה של הטיסן ולא דרך הבקר. ישנם בקרים, שלא מזינים מתח למקלט. לפעמים אנחנו לא רוצים, שהבקר יזין מתח למקלט אלא, רוצים לעשות זאת עצמאית (בטיסנים דו מנועיים לדוגמא). אבל, בשלב ראשון, בטיסנים חשמליים של עד סוללות עם שלושה תאים לא תזדקק, לדעתי, לרכיב זה.

3. הבקר נבחר בהתאם לצריכת הזרם של כל המערכת. לא רק המנוע חשוב. גם הסוללה, שמספקת מתח וגם המדחף, משפיעים על צריכת הזרם של המערכת. לדוגמא, ככל, שהמדחף גדול יותר צריכת הזרם של המערכת גדולה יותר.

4. המדחפים אינם אותם מדחפים. ישנם מדחפים מיוחדים לחשמלי. בדרך כלל המדחפים לחשמלי משקלם קל יותר. מבחינת סיווגם (דהיינו, אורך המדחף והפסיעה אין שינוי).

לסיכום, אני ממליץ לך לבוא למקום בו מטיסים הרבה חשמליים (לדעתי בכל מקום בו מטיסים טיסנים מטיסים גם חשמליים) תראה, תשאל, תתרשם. שבת בבוקר בגעש זה מקום מצוין להתחיל בו. גם אני הטסתי בעבר "ניטרו", כיום מטיס רק חשמלי (לא יתרתי על "ניטרו", פשוט, משום מה, כרגע, אין לי טיסני "ניטרו" - הם עוד יחזרו) ההשקעה הראשונה שלי הייתה במטען. לדעתי ההשקעה הראשונית החשובה ביותר, שכן היא מאפשרת לך את הגמישות הן בבית ובן בשטח. נכון להיום, ארבע שנים אחרי שהתחלתי להטיס חשמליים יש לי שני מטעני ממחושבים איכותיים שנותים לי את הגמישות הרצויה.

בהצלחה

גיל ברקאי
גיל ברקאי

giluriel
29-08-2009, 20:26:17
היי מושון,

(כיף לראות מישהו שרוצה להבין ולא רק מה לקנות .. :) )

גיל דייק ברוב הדברים אבל רציתי להוסיף עוד כמה נקודות פרקטיות:

בסוללות ליפו (אלה הכי נפוצות היום) סופרים תאים (כל תא נחשב ל- 3.7 V למרות שכשהוא טעון בוא 4.2V) וכן את "כמות" החשמל שבו (ב- mAh) וכן את יכולת הפריקה של הסוללה (מצויין ב-C)

בקרים עד ל- 3 תאים (כולל) כוללים בתוכם BEC שתפקידו לספק 5V או 6V לרכיבים השונים בטיסן (מערכת הרדיו והסרוואים)
בבקרים הגדולים יותר בדר"כ אין BEC ולכן יעמדו בפניך שתי אופציות:
לעבוד עם BEC נפרד (שמחובר לאותה סוללה)
או- לקחת סוללה נפרדת - בדיוק כפי שאתה עושה היום בדלק.

לגבי ההתאמה, עם כל מנוע מצויינים הנתונים שלו. נתוני החשמל יגדירו איזה מתח הוא צריך ואיזה זרם.
הבקר צריך לעמוד בשניהם (ולא באופן גבולי).

אני עושה בימים אלה נסיון להמיר טריינר שטס על OS .46 לחשמלי.
לפחות לפי הניירות, הסוללה המינימלית תהיה 4 תאים. הבקר שבחרתי הוא 80A.
אעדכן ברגע שיהיו תוצאות ראשונות

gillb
29-08-2009, 20:54:26
שוקי טסלר (banana 10) גם כן עוסק בהמרה של "אולטימייט" למנוע 46 לחשמלי. אני מסייע לו. אנחנו לקראת סיום ומקווים לטסט פלייט בהקדם. כמובן, שנפרסם את כל הנתונים אחרי הטסט. כולל כל הרכיבים.

אנחנו גם עם סוללה ארבעה תאים (4000 מילי) ובקר 65 אמפר. כל הרכיבים מצויים כבר ברשותו של שוקי. אכן הבקר 65 אמפר הוא בלי BEC. שקלנו לעבוד עם בטריה נפרדת (כמו בדלק) לבסוף ניראה כי נעבוד עם BEC למרות, שעכשיו, במחשבה שניה, נמתין לבדוק מרכז כובד ואז נחליט.

גיל ברקאי

gmagnezi
30-08-2009, 07:55:08
שוקי טסלר (banana 10) גם כן עוסק בהמרה של "אולטימייט" למנוע 46 לחשמלי. אני מסייע לו. אנחנו לקראת סיום ומקווים לטסט פלייט בהקדם. כמובן, שנפרסם את כל הנתונים אחרי הטסט. כולל כל הרכיבים.

אנחנו גם עם סוללה ארבעה תאים (4000 מילי) ובקר 65 אמפר. כל הרכיבים מצויים כבר ברשותו של שוקי. אכן הבקר 65 אמפר הוא בלי BEC. שקלנו לעבוד עם בטריה נפרדת (כמו בדלק) לבסוף ניראה כי נעבוד עם BEC למרות, שעכשיו, במחשבה שניה, נמתין לבדוק מרכז כובד ואז נחליט.

גיל ברקאי

בטיסנים בגודל 40 שמוסבים לחשמלי בדרך כלל אין צורך בסוללה נפרדת למקלט שמוסיפה משקל.
יש המון אנרגיה בסוללת המנוע ולכן מספיק להוסיף מעגל BEC שימיר את מתח הסוללה הראשית ל-6 או 5 וולט. זה רכיב שעולה פחות מ-10 דולר בהוביסיטי.
יש לי מספר טיסנים חשמליים בגודל הזה, אני עובד עם סוללת 5 תאים 4000 מיליאמפר בכולם.
אבל זה תלוי ברמת הביצועים שנדרשת מהטיסן.
מי שמעוניין בעזרה בהגדרות, מוזמן להתקשר

גבי
054-2270130

מושון
30-08-2009, 23:39:14
ושאלת המשך:
מה ההבדל בין OUTRUNNER ל- INRUNNER?

תודה !

מושון

giluriel
31-08-2009, 05:23:46
.. הי מושון..
ב- out החלק במסתובב במנוע הוא החלק החיצוני (ז"א, אתה תופס את הראש או הזנב של המנוע ובאמצע - הגוף מסתובב)
(אם תסתכל על מנועי ה"פעמון" של towerpro אצל הסיני יהיה לך קל לראות את זה
.. כל הדגמים של ב- 2408 2409 ...)

ב- in החלק שמסתובב הוא הציר הפנימי וכל המעטפת קבועה למקום.

- בשניהם תקבל בסופו של דבר ציר מרכזי שמסתובב בבהדל הוא בעצם לאן מחובר הציר

IttaiP
31-08-2009, 06:46:38
מושון,
אם אתה באיזור המרכז / קרית אונו - אתה מוזמן לסדנא שלי לחוות כל מיני טיסנים חשמליים :) וארכיון של ניטרו :D

אם יש לך עניין שלח הודעה בפרטי.

איתי

מושון
02-09-2009, 19:22:32
ושאלת המשך לגבי INRUNNERS ו- OUTRUNNERS:
האם נכון לומר שלטיסן במשקל של כ- 3.5 ק"ג עדיף מנוע OUTRUNNER, בגלל מומנט יותר גדול?
בכלל, האם קיימת "חפיפה" בין שתי מחלקות המנועים, כך שמנוע א מסוג INRUNNER יתן את אותה תוצאה כמו מנוע ב מסוג OUTRUNNER?

האם יש "כללי אצבע" בבחירת המחלקה?

תודה!

מושון