PDA

צפייה בגרסה מלאה : החזרתי סוללת ליפו מהמתים !

sharonx
04-10-2009, 13:02:30
רוצים לשמוע סיפור מגניב ?

שכחתי סוללת ליפו 100 מילי 2 תאים במקרו-יאק יום שלם (מחוברת).
היא הראתה 0 וולט.
טענתי אותה טעינה איתי כסוללת PB ואז כשעלה המתח עברתי לטעינת תא ליפו אחד ואז שהמח עלה עוד הטענתי כסוללת 2 תאים.

אתול היא עבדה מצויין ונטענת בכ 100 מילי אמפר.

What do you say about that ???

נ.ב
עבדכם הנאמן, מר-בטיחות, טען אותב בתוך מזוודה סגורה Just in case

giluriel
04-10-2009, 13:38:56
יא מעתיקן ...
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=13266

אבל אני חולה עלייך .. .
גם את זה עשית בהרבה יותר גדול

כל הכבוד :D
Bob Shark
04-10-2009, 17:20:53
סחטיין אחי.

נח נח
04-10-2009, 17:35:07
אנצל זאת.

לפני מספר ימים נתת לחבר להשתמש בסוללות 1050MAH 3S RHINO שלי והוא החזיר לי אחת עם איזה חור קטן בעטיפה הצהובה, ומשהו שחור כזה שנראה כאילו התא נפגע.

לאחר טעינה מלאה עם המטען הנ"ל (http://www.planesandmodels.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=10686&stc=1&d=1254672806) היא עלתה לטיסה ואחרי מספר דקות עם מנוע של TUTOR הורגש כאילו היא לא סוחבת.
לאחר הטיסה, הרגשתי שהיא קצת התנפחה יכול ליהיות?
החזרתי אותה הבייתה לטעינה ואני רואה(לפי הנורות) שהתא הראשון כאילו נטען לשנייה[פחות אפילו] אבל שנייה אחר"כ הוא חוזר לטעינה.
יכול ליהיות מצב של איבוד תא?

motti
04-10-2009, 18:29:58
מה קרה לכם!!!!! אתם משחקים באש.אל תנסו להחזיר סוללת ליפו לחיים לפני שהיא תקח את החיים שלכם. סוללה מתה מקומה בבית קברות.אם תמשיכו התאונה בלתי נמנעת. אתם מכניסים לסוללה מתח\זרם בלתי מבוקרים וראו את הוידאו המצ"ב
ממליץ לעשות בטוח חיים ורכוש

http://www.youtube.com/watch?v=cjagDeD3RCE

דניאל דקל
04-10-2009, 18:45:48
שרון, השמחה שלך מוקדמת מדי

הסוללות עברו פגיעה בלתי הפיכה
זה רק עניין של זמן עד שהן יבגדו בך

גם אני חשבתי פעם שאני אוברחוכם :D

giluriel
04-10-2009, 19:24:11
אנצל זאת.

לפני מספר ימים נתת לחבר להשתמש בסוללות 1050MAH 3S RHINO שלי והוא החזיר לי אחת עם איזה חור קטן בעטיפה הצהובה, ומשהו שחור כזה שנראה כאילו התא נפגע.

לאחר טעינה מלאה עם המטען הנ"ל (http://www.planesandmodels.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=10686&stc=1&d=1254672806) היא עלתה לטיסה ואחרי מספר דקות עם מנוע של TUTOR הורגש כאילו היא לא סוחבת.
לאחר הטיסה, הרגשתי שהיא קצת התנפחה יכול ליהיות?
החזרתי אותה הבייתה לטעינה ואני רואה(לפי הנורות) שהתא הראשון כאילו נטען לשנייה[פחות אפילו] אבל שנייה אחר"כ הוא חוזר לטעינה.
יכול ליהיות מצב של איבוד תא?

נח,

יש מצבים שתא "מת". זה יכול להיות במשך הזמן ואז תראה שבסוף שימוש המתח בתא אחד תמיד נמוך יותר מהייתר וזה יכול להיות בבת אחת (ואז רוב הסיכויים שהמתח שלו יהיה ממש כלום .. )

בכל מקרה, לצערי כמעט כל מי שפגשתי עם סוללות של Rhino לא רווה מהן נחת (בלשון המעטה סופר .. )

לא ממליץ עליהן לאף אחד.

ד"א, אני מציע לך לא להטיס איתה אבל לשמור אותה לשולחן העבודה שלך כסוללת כיוונים ...
זה תמיד טוב כשצריך קצת מתח לבקר רק כדי לבדוק סרוואים, כיוונים של פרופ ועוד ..

guyst
04-10-2009, 19:24:56
שרון, השמחה שלך מוקדמת מדי

הסוללות עברו פגיעה בלתי הפיכה
זה רק עניין של זמן עד שהן יבגדו בך

גם אני חשבתי פעם שאני אוברחוכם :D

ואם כולם פסימים.... אני אמשיך את זה עם הסרטון הבא... תראה מה קרה לטיסן בסוף הסרטון...
S0jDFTldGHY&feature=related

ziki
04-10-2009, 19:25:38
רוצים לשמוע סיפור מגניב ?

שכחתי סוללת ליפו 100 מילי 2 תאים במקרו-יאק יום שלם (מחוברת).
היא הראתה 0 וולט.
טענתי אותה טעינה איתי כסוללת PB ואז כשעלה המתח עברתי לטעינת תא ליפו אחד ואז שהמח עלה עוד הטענתי כסוללת 2 תאים.

אתול היא עבדה מצויין ונטענת בכ 100 מילי אמפר.

What do you say about that ???

נ.ב
עבדכם הנאמן, מר-בטיחות, טען אותב בתוך מזוודה סגורה Just in case

שרון
לא מדויק להכריז על סוללה תקינה אחרי תהליך כזה.
יש לבצע מספר מחזורי פריקה וטעינה ולשים לב במהלך הפריקות כיצד מתנהגים התאים.
בנוסף יש לבצע בדיקה תחת עומס על מנת לוודא שהסוללה עומדת בזרם הנדרש ממנה, לא מפילה מתח ,לא מתחממת,לא מתנפחת ונותנת את הקיבולת שאמורה לתת תחת עומס.
אם הסוללה עברה את כל הבדיקות הללו אז היא כשרה לשימוש.
בכל מקרה כמו שנכתב, סביר להניח ב 99.9% שחייה התקצרו בעקבות המקרה ובליפו כמו בליפו מתישהו היא תאכזב לכן יש לעקוב.
ציקי

guyst
04-10-2009, 19:40:34
אפרופו בטיחות, למתחילים שבנינו, מה הם כללי הבטיחות בטעינת ליפו והטיפול בהן (טעינה אחרי הטיסה חובה? זמן טעינה צריך לעקוב או שהמטען יפסיק אוטומטית...)

חיפשתי בפורום ולא מצאתי דף בטיחות כזה.

תודה.

giluriel
04-10-2009, 19:51:35
גיא,
שתיים שלוש המלצות:
1. לא חובה לטעון מייד אחרי הטסה. אבל אם הכוונה היא לאחסן את הסוללות לזמן ארוך ללא שימוש (שבועות ..) מומלץ לטעון אותה למצב Storage (בדר"כ בסביבות 3.7 - 3.8 וולט לתא)
2. אל תרוקן סוללות ליפו לגמרי. הקו האדום (שחור ?) נמצא ב- 3.3 וולט. מתחת יש סיכוי לנזק בלתי הפיך לסוללה אבל כדי לא להגיע לאיזור הזה מומלץ לשמור מעט מרווח ביטחון (ז"א להשתמש עד 3.7 לתא בערך)
3. אל תשאיר מטען ליפו ללא השגחה בזמן הטעינה. זו המלצה וגם הוראת יצרן של רוב מטעני הסוללות.
4. תקפיד להשתמש במטען שיועד לליפו ורצוי כזה שמסוגל לספק חיווי מלא (מצבו של כל תא, מה זרם הטעינה, כמה חשמל הוכנס כבר לסוללה ועוד .. )
5. תאים פגומים - מומלץ לא להשתמש יותר. הכוונה היא לא לתא שנמעך מעט אלא תאים שנפצעו יותר.
בנוסף, יש המלצה לגבי תאים שלא ברור מצבם אחרי התרסקות, לא להכניס אותם ישר לאוטו או הביתה אלא לתת להם שעה בחוץ (במקום בטוח יחסית) כדי לראות שאין שום תגובה של התאים.

.. זה על קצה המזלג :-)

ziki
04-10-2009, 19:54:21
אפרופו בטיחות, למתחילים שבנינו, מה הם כללי הבטיחות בטעינת ליפו והטיפול בהן (טעינה אחרי הטיסה חובה? זמן טעינה צריך לעקוב או שהמטען יפסיק אוטומטית...)

חיפשתי בפורום ולא מצאתי דף בטיחות כזה.

תודה.

טיפול בליפו לאחר השימוש.
1.הוצא את הסוללה מהטיסן, מסוק והנח לה להתקרר במקום מוצל לפחות ל 10 דקות.
2.במידה והינך מתכוון להשתמש בה שוב בטווח היום יומיים הקרובים טען את הסוללה לפי נתוניה: סוג ומספר תאים במטען הכולל בלנסר בזרם טעינה שאינו עולה על 1C (פחות מ 1C בריא יותר אך לא חובה).
ניתן לטעון ל 100% קיבולת אך אם רוצים לשמור על חיי סוללה ארוכים יותר יש לטעון לכ 90-95% מהקיבולת שלה. מטענים חדשים כוללים פונקציה שנקראת FAST שמבצעת את הפעולה הנ"ל באופן אוטומטי.
3.במידה ולא מתכוונים להשתמש בסוללה בטווח של היומיים הקרובים יש לטעון את הסוללה למצב איחסון משמע 50-60% קיבולת או 3.8V לתא ולבדוק אחת לחודשיים שהנתונים נשמרים.
גם כאן כדי לציין שמטענים חדשים יודעים לבצע את התהליך באופן אוטומטי בפונקציה שנקראת STORAGE.

בקשר לאופן הטעינה.
תמיד במקום מאוורר.
לא על משטח מוליך ורצוי שגם אינו דליק ומבודד מחום.
זמן הטעינה נקבע על ידי המטען, ישנם מטענים שניתנים להגבלה בזמן או מצוידים בחיישני טמפרטורה למעקב במשך זמן הטעינה אבל בשורה התחתונה לעולם לא להטעין ללא השגחה ולבדוק מידיי פעם שהכל כשורה.

זהו, מקווה שעזרתי
ציקי

guyst
04-10-2009, 20:51:12
תודה על התגובות.
כדי לחדד, אני מטיס סופי שבוע בדר"כ ואז זה מותיר מרווח של "מנוחה" לסוללות של 5-6 ימים.
במקרה זה שימוש ב- FAST או STORAGE יתאים או בכלל לא לטעון?
מה קורה אחרי ה-5 ימים, טוענים טעינה מלאה? ובשימוש ב- FAST ניתן גם להטיס רק לזמן קצר יותר?

giluriel
04-10-2009, 20:55:28
טעינה רגילה.
Storage מתייחס לשבועות.
בעיקרון אני אישית טוען טעינה מלאה לגמרי עם החזרה הביתה.
ערב לפני ההטסה הבאה אני פשוט מעביר את כל הסוללות במטען לראות שהכל בסדר.
לפעמים (בסוללות שנחלשות) המטען מראה לי שתא או שניים ירדו בינתיים ל- 4.19 ... שתיים שלוש דקות והוא מסדר את זה שוב.

ד"א, לגבי טעינה ב- 1C, היו על זה בזמנו הרבה דיונים.
אם תקרא טוב, רוב הסוללות שנמכרות היום מאפשרות טעינה ביותר מ- 1C.
המשמעות היא משך טעינה קצר יותר (טוב בעיקר בשטח). שווה לשים לב לנתון הזה

ziki
04-10-2009, 20:59:44
תודה על התגובות.
כדי לחדד, אני מטיס סופי שבוע בדר"כ ואז זה מותיר מרווח של "מנוחה" לסוללות של 5-6 ימים.
במקרה זה שימוש ב- FAST או STORAGE יתאים או בכלל לא לטעון?
מה קורה אחרי ה-5 ימים, טוענים טעינה מלאה? ובשימוש ב- FAST ניתן גם להטיס רק לזמן קצר יותר?

5-6 ימים נחשבים לאיחסון לטווח ארוך
יש להשתמש ב STORAGE.
מה שיפה בפונקציה כזו שהיא תביא את הסוללה ל 50-60% טעינה אוטומטית.
אם צריך לטעון היא תיטען ואם לפרוק אז היא תפרוק, תלוי במצב הסוללה לאחר השימוש.
יום לפני ההטסה, כאשר האדרנלין עולה :D יש להשתמש בפונקצית ה FAST על מנת להביא את הסוללה ל 90-95% מהקיבולת שלה.
שים לב, שימוש ב FAST לא טוען טעינה מלאה ולכן אם אתה משתמש בטיימר או מודד זמן הטסה רצוי לקצר קצת את הזמן על מנת שלא להיות מופתע!
מה שבטוח זה שאם תשתמש בפונקציות אלו תאריך את חיי הסוללות שלך ועם סטאפ נכון אף תשלש את חייהן.

ziki
04-10-2009, 21:02:54
ד"א, לגבי טעינה ב- 1C, היו על זה בזמנו הרבה דיונים.
אם תקרא טוב, רוב הסוללות שנמכרות היום מאפשרות טעינה ביותר מ- 1C.
המשמעות היא משך טעינה קצר יותר (טוב בעיקר בשטח). שווה לשים לב לנתון הזה

נכון אבל...
מדובר בסוללות מדור חדש בלבד וככלל הנכון לכל הסוללות.
טעינה בזרם נמוך יותר היא טעינה טובה ובריאה יותר, ימים יגידו אם טעינה ב 5C שקולה לטעינה ב 1C עבור אותה סוללה גם אם יועדה לכך.
יש לי ספק גדול בעניין הזה.

ziki
04-10-2009, 21:11:13
[QUOTE=giluriel;90706]טעינה רגילה.
Storage מתייחס לשבועות.
בעיקרון אני אישית טוען טעינה מלאה לגמרי עם החזרה הביתה.
ערב לפני ההטסה הבאה אני פשוט מעביר את כל הסוללות במטען לראות שהכל בסדר.
לפעמים (בסוללות שנחלשות) המטען מראה לי שתא או שניים ירדו בינתיים ל- 4.19 ... שתיים שלוש דקות והוא מסדר את זה שוב.

טעות לעבוד כך
מעבר ליום יומיים הסוללה צריכה להימצא ב STORAGE שהם 50-60% קיבולת ומתח תאים של 3.8V
טעינה מלאה מקצרת את חיי הסוללה כולל אחסנה במצב הזה מעבר ליום יומיים.
ירידה ל 4.19 לאחר כשבוע היא זניחה וטיבעית ומיותר לבצע טעינה נוספת כהשלמה ל 4.20 (לא תרגיש את זה בהטסה).
סוללות הליפו שומרות יפה ולאורך זמן על הקיבולת שלהן כשהן טעונות בייחוד למספר ימים בודד.
ציקי

giluriel
04-10-2009, 21:14:02
ziki אני חושב שאתקן אותך מעט ..
ב"תקופות ארוכות " הכוונה היא לחודשים לא לשבוע.

תציץ בפוסט הבא (וגם בשרשור שאליו הוא מפנה)
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=178185

הם דנים ב-חודשים ואז עוברים לשרשור אחר ושם מדפבירם על ההבדל בסוללה שמאוכסנת שנה !

שווה לחפש את ההמלצה המדוייקת אצל היצרנים אבל היא לא תהיה ברמה של ימים :)

ליאור זהבי
04-10-2009, 22:40:52
הנסיון שלי תומך בכל מה שציקי אמר. בסיום הסופ"ש כל הסוללות שלי הולכות למצב STORAGE ונטענות לפני יום ההטסה הבא.

בנוסף, לסוללות חדשות רצוי לבצע הרצה (כן, יש דבר כזה) שיא בעצם 5 מחזורי טעינה\פריקה איטיים על המטען, עם הגבלה ל-70-80% קיבולת גם לטעינה וגם לפריקה.

הנסיון שלי מלמד שהקפדה על הכללים שציקי ציין (+ההרצה) מאריכה את חייה הסוללות ואת רמת ביצועיהן בכמה סדרי גודל !

בהצלחה.

ziki
04-10-2009, 22:53:55
ziki אני חושב שאתקן אותך מעט ..
ב"תקופות ארוכות " הכוונה היא לחודשים לא לשבוע.

תציץ בפוסט הבא (וגם בשרשור שאליו הוא מפנה)
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=178185

הם דנים ב-חודשים ואז עוברים לשרשור אחר ושם מדפבירם על ההבדל בסוללה שמאוכסנת שנה !

שווה לחפש את ההמלצה המדוייקת אצל היצרנים אבל היא לא תהיה ברמה של ימים :)

בעבר קראתי מאמר הנוגע ל LIPO שדיבר במפורש על איחסון מעבר ליום יומיים אך אינני מוצא אותו כרגע, כשאמצא אפרסם.
עיינתי בלינק ששלחת ושם יש קצת סלט.
השאלות מתייחסות לאיחסון LIPO ויש קישור למאמר מעניין דומה אך ל LIO ,שם לא מצויין איחסון לטווח של חודשים אלא בפירוש כתוב באחת הפיסקאות שסוללות LIO אינן מיועדות לאיחסון כאשר הן מלאות ללא הקצבת זמן כזה או אחר ומכאן אני מסיק שאין חשיבות לזמן האחסנה פשוט לא בריא להחזיק אותן מלאות והסיבות מפורטות במאמר שאגב מומלץ לקרוא.
מה גם שהמאמר מתייחס ל LIO ולא ל LIPO למרות שההמלצות לדעתי צריכות להיות דומות.
המאמר:

http://www.batteryuniversity.com/parttwo-34.htm

ציקי

ziki
04-10-2009, 23:04:24
הנסיון שלי תומך בכל מה שציקי אמר. בסיום הסופ"ש כל הסוללות שלי הולכות למצב STORAGE ונטענות לפני יום ההטסה הבא.

בנוסף, לסוללות חדשות רצוי לבצע הרצה (כן, יש דבר כזה) שיא בעצם 5 מחזורי טעינה\פריקה איטיים על המטען, עם הגבלה ל-70-80% קיבולת גם לטעינה וגם לפריקה.

הנסיון שלי מלמד שהקפדה על הכללים שציקי ציין (+ההרצה) מאריכה את חייה הסוללות ואת רמת ביצועיהן בכמה סדרי גודל !

בהצלחה.

היי ליאור
מסכים עם עניין ההרצה, שכחתי אותו והוא בהחלט סופר חשוב.
אישית לא הספקתי ליישם אותו על אף אחת מהסוללות שלי משום שאינן חדשות ואין לי ניסיון בזה אבל הנושא חשוב ואכן אמור לעזור.
בשורה התחתונה החומר בסוללות הופך להיות פעיל יותר (בהתאם לתנאי הסביבה,חום,לחות וכו...) בזמן שהן מלאות ואינן בשימוש וזו הסיבה שמקצרת את חייהן מבלי להיכנס לכימיה בעניין.
אגב, סוללה מלאה יכולה להתנפח באיחסון וכבר ראיתי את קורה.
לעומת זאת סוללות ריקות עלולות לרדת מתחת למתח הסף בעת איחסון ממושך וגם זה לא בריא.
לכן נקודת האמצע היא האידיאלית השומרת על מתח גבוה מהסף לטווח ארוך ומצמצמת את הפעילות הכימית שמקצרת את חייה.
ציקי

guyst
04-10-2009, 23:14:03
ציקי,

שתי שאלות לסיכום:
מקום קריר לאיחסון, האם המקרר עדיף?
יום לפני ההטסה, למה לטעון ב- FAST ולא טעינה מלאה? חשבתי ש- FAST זה יותר לשימוש בשטח כאשר רוצים טעינה מהירה.

תודה.

ziki
04-10-2009, 23:54:11
ציקי,

שתי שאלות לסיכום:
יום לפני ההטסה, למה לטעון ב- FAST ולא טעינה מלאה? חשבתי ש- FAST זה יותר לשימוש בשטח כאשר רוצים טעינה מהירה.

תודה.

אין צורך וגם לא רצוי לגרום לשינויי טמפרטורה כה קיצוניים בין אחסנה לשימוש, מקום מוצל ויבש (חדר) בהחלט מספיק.
בקשר ל FAST אין לי תשובה מקצועית ורישמית וגם השם שנתנו לפונקציה הזו קצת מטעה.
אבל בו נגיד שממה שקראתי (ואני קורא המון) אנשים בתחום שמטיסים קצת יותר ממני וממך ניסו והגיעו לתוצאות שסוללות שהוטענו קצת פחות מהקיבולת המלאה שלהן שמרו על ביצועים טובים יותר לאורך זמן ממושך יותר.
אישית, אני מיישם את שיטת השימוש הזו על שתי סוללות מתוך הכלל שיש לי (השאר קצת יותר ישנות) במשך מספר חודשים מהיום הראשון שיש לי אותן ואכן יש שינוי, הן לא מתנפחות,שומרות על ביצועים וקיבולת וחשוב לציין שהן מהחברות הזולות יותר בעוד שבעבר סוללות יקרות יותר שלא תוחזקו כך נפחו את נשמתן.
בכל מקרה, גם אם זה לא יועיל לסוללה כזו או אחרת זה בטח לא יזיק בדיוק כמו שתמיד עדיף להטעין בזרם נמוך יותר ממה שהיצרן ממליץ גם אם הסוללה יועדה לזרם טעינה גבוה יותר.
לילה טוב
ציקי

master_bebe
05-10-2009, 00:26:43
כמה דברים. ראשית, הטעינה המהירה (מה שנקרא בפי העם FAST CHG) פשוט מסיימת את הטעינה מוקדם יותר ולא מנסה לפמפם לסוללה עוד כמה מיליאמפרים בודדים.
כעקרון, מי שלא מכיר, מטעני ליפו טוענים את הסוללה בכמה שלבים, תחילה, בזרם קבוע (שמוכתב על ידכם מראש) עד שהמתח מגיע או מתקרב למתח המקסימלי של כל תא ליפו (4.2 וולט), אחר כך הטעינה הופכת להיות במתח קבוע. בשיטה הזאת הזרם קטן וקטן בכדי לשמור על המתח (4.2 וולט) עד שהוא מגיע לזרם ממש זניח. בשלב הסופי הזה, בגלל שהזרם מאוד נמוך, הכמות מיליאמפר-שעה שנכנסת לסוללה מאוד קטנה ויחסית שניחה. אז פשוט חבל על הזמן. בעצם המשחק הוא על מתי לסיים את הטעינה.

דבר שני, לגבי הסרטונים. זה באמת נחמד לבוא ולראות סרטים של סוללות מתפוצצות, אבל שימו לב למה שכתוב ליד, הבחור דחף 10 אמפר במשך 5 דקות לסוללה מסכנה של 800 מילי. זאת טעינה של יותר מ 12C. מה הפלא שזה יתפוצץ עם כזאת כמות אנרגיה ??!!? אני אישית נעצתי מברג בכזאת סוללה טעונה ולא קרה כלום (קצת התחמם לאכזבתי). שלא תבינו לא נכון, ליפו יכולות להיות מאוד מסוכנות, במיוחד אם תקחו סוללה של מעל 2000 מיליאמפר-שעה ותקצרו אותה ליותר מכמה שניות...
בלי קשר, הטיסן שמתפוצץ נראה יותר כמו נפץ ולא התפוצצות של ליפו. גם לא כתוב שם שום דבר על ליפו....

הערכה שלי, ליפו מתח נמוך או אפסי שמנסים להחיות אותה זה לא דבר מסוכן, אולי ייפגמו הביצועים אבל מנסיוני היא חוזרת למצב הקודם. קרה לי כמה פעמים שבטעות השארתי סוללה מחוברת ועד היום אני עדיין מטיס איתה. בהנחה ששומרים על דברים בסיסיים כמו לבדוק מתח לפני שועלים לאוויר וכו'.
המצב המסוכן הוא באמת הטעינה. ולכן יש להקפיד על החוקים שהוזכרו כאן למעלה בנושא.
במיוחד שמחזירים סוללה לחיים וצריך להטעין אותה בתוכנית ששונה מליפו. זה באמת מצב שיכול לגרום להתלקחות של סוללה. בגלל זה מסתכלים על המטען כל הזמן. (זה באמת מה שנקרא טעינה מבוקרת....) עד שהסוללה מגיעה למתח שהמטען יסכים להכיר בה....

ZigiStar
05-10-2009, 00:43:58

זהו אחד השרשורים ששב ועולה מידי מספר חודשים. וכמו שקורה בדר"כ, חלק מההמלצות מבוססות על "דיעה רווחת" ולא ברורה מידת האמת מאחוריהן. למשל, בנוגע ל"הרצה" של סוללות LiPo, חלק מהיצרנים טוענים שהיא מיותרת וחלק - ממליצים.
בכל מקרה, דווקא בקשר לשאלה הנ"ל, יש הסכמה - לצורך שמירת הקיבול לאורך זמן, אחסון במקום מקורר עדיף, במיוחד אם הסוללות מלאות. ראה טבלה בתחתית הקישור הזה (http://www.vapextech.com.hk/product-RC%20Lithium-Ion%20Polymer%20Battery%20Breakthrough2.html). יצרן אחד אפילו ממליץ על אחסון בהקפאה (http://www.kongpower.com/faq_en/show.asp?MsgID=14&page=1&srhTxt01=&srhTxt02), אבל לדעתי הוא במיעוט. אני לא מכיר שום עדות להשפעה של לחות, אשמח אם מי שציין זאת למעלה יביא קישור בעניין.
בכל מקרה, יש להקפיד על הגנה מתאימה מפני התלקחות (באמצעות LiPo Sack, למשל), ולהביא בחשבון את העיבוי על הסוללה כשהיא מוצאת מהקירור ביום לח. על הסכנות לשלום-הבית בעקבות אחסון ציוד טיסנאות בכל מיני מקומות, תקרא בשרשור הזה (http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=3040)... :)

giluriel
05-10-2009, 05:40:46
ציקי וזהבי ...

קבלתי :)
אני בקרוב מרענן את מלאי הסוללות שלי. אנסה את הטעינה ל- Storage וניראה מה תהיה התוצאה

ziki
05-10-2009, 08:06:30
זהו אחד השרשורים ששב ועולה מידי מספר חודשים. וכמו שקורה בדר"כ, חלק מההמלצות מבוססות על "דיעה רווחת" ולא ברורה מידת האמת מאחוריהן. למשל, בנוגע ל"הרצה" של סוללות LiPo, חלק מהיצרנים טוענים שהיא מיותרת וחלק - ממליצים.
בכל מקרה, דווקא בקשר לשאלה הנ"ל, יש הסכמה - לצורך שמירת הקיבול לאורך זמן, אחסון במקום מקורר עדיף, במיוחד אם הסוללות מלאות. ראה טבלה בתחתית הקישור הזה (http://www.vapextech.com.hk/product-RC%20Lithium-Ion%20Polymer%20Battery%20Breakthrough2.html). יצרן אחד אפילו ממליץ על אחסון בהקפאה (http://www.kongpower.com/faq_en/show.asp?MsgID=14&page=1&srhTxt01=&srhTxt02), אבל לדעתי הוא במיעוט. אני לא מכיר שום עדות להשפעה של לחות, אשמח אם מי שציין זאת למעלה יביא קישור בעניין.
בכל מקרה, יש להקפיד על הגנה מתאימה מפני התלקחות (באמצעות LiPo Sack, למשל), ולהביא בחשבון את העיבוי על הסוללה כשהיא מוצאת מהקירור ביום לח. על הסכנות לשלום-הבית בעקבות אחסון ציוד טיסנאות בכל מיני מקומות, תקרא בשרשור הזה (http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=3040)... :)

זיגיסטאר שים לב.
1.הטבלה מתייחסת לשינויים בקיבולת על פני זמן של שנה.באיחסון שוטף של שבוע עד חודשיים ההפרשים זניחים ולכן אין שום צורך להקפיא,חודשיים ב 0 מעלות 0.5% ירידת קיבולת, ב 25 מעלות 3% לכן למה להקפיא?
2.במידה והסוללה הוקפאה לשנה האם תשתמש בה מייד? אני בספק, סביר להניח שתבדוק ותיטען אותה קודם לא? לכן מיותר לחלוטין.
3.סוללת LIPO מיועדת לעבודה בזרמים גבוהים מאד ונוטה להתחמם בזמן השימוש שהוא קצר מאד (מספר דקות) בהן הסוללה עוברת מטמפרטורת הסביבה לכ 40 מעלות במקרה הטוב.
ככל שהדלתא בטמפרטורה יעלה הסיכוי לגרום לנפיחות בתא גדל עקב השוק התרמי שהתא עובר כמו כל חומר אחר (אל תשכח שהתאים מצויים באריזות וואקום) ומעבר מהקפאה לחום של 40 מעלות בכ 10 דקות הוא בהחלט שוק לסוללה אז מדוע להקפיא? או לקרר אותה?
4.גם אם ביצעת הפשרה מבוקרת שלוקחת לא מעט זמן כל הלחות על הקונקטורים,בין התאים (לחות נכנסת לתוך השרינק החיצוני) וסביבת הסוללה איננה בריאה כלל ועם הזמן יכלה להביא אף לקורוזיה לא רצוייה וחמור מכך לקצר במגעים.
מה לעשות, חשמל ואלקטרוניקה אינם אוהבי לחות ולא צריך מאמר בשביל זה.
5.נושא ההרצה בהחלט חשוב ונכון לא רק לליפו אלא כמעט לכל סוללה אבל ליפו היא סוללה שעובדת קשה ולכן חשוב להקפיד על תחזוקה נכונה על מנת שתאריך ימים.
לצורך הדוגמא ישנם המון מכשירי חשמל נטענים כגון טלפונים,מכונות גילוח ... שבהוראות שלהם בפירוש כתוב שסוללות המכשיר יתפקדו באופן מלא ותקין (מבחינת ביצועים) לאחר מספר מחזורי טעינה ראשונים והמשמעות היא שמשהו עובר על התאים במחזורים הראשונים לחייהם ולכן לא כדאי להעמיס אותם כנהוג בשימוש בליפו.

בקיצור להקפיא או לקרר מיותר לחלוטין.
הרצה, מומלצת לשמירה והארחת חיי הסוללה אבל בהחלט לא משהו קריטי שעלול להרוס אותה.
ציקי

ZigiStar
05-10-2009, 08:42:58
זיגיסטאר שים לב.
1.הטבלה מתייחסת לשינויים בקיבולת על פני זמן של שנה.באיחסון שוטף של שבוע עד חודשיים ההפרשים זניחים ולכן אין שום צורך להקפיא,חודשיים ב 0 מעלות 0.5% ירידת קיבולת, ב 25 מעלות 3% לכן למה להקפיא?
2.במידה והסוללה הוקפאה לשנה האם תשתמש בה מייד? אני בספק, סביר להניח שתבדוק ותיטען אותה קודם לא? לכן מיותר לחלוטין.
3.סוללת LIPO מיועדת לעבודה בזרמים גבוהים מאד ונוטה להתחמם בזמן השימוש שהוא קצר מאד (מספר דקות) בהן הסוללה עוברת מטמפרטורת הסביבה לכ 40 מעלות במקרה הטוב.
ככל שהדלתא בטמפרטורה יעלה הסיכוי לגרום לנפיחות בתא גדל עקב השוק התרמי שהתא עובר כמו כל חומר אחר (אל תשכח שהתאים מצויים באריזות וואקום) ומעבר מהקפאה לחום של 40 מעלות בכ 10 דקות הוא בהחלט שוק לסוללה אז מדוע להקפיא? או לקרר אותה?
4.גם אם ביצעת הפשרה מבוקרת שלוקחת לא מעט זמן כל הלחות על הקונקטורים,בין התאים (לחות נכנסת לתוך השרינק החיצוני) וסביבת הסוללה איננה בריאה כלל ועם הזמן יכלה להביא אף לקורוזיה לא רצוייה וחמור מכך לקצר במגעים.
מה לעשות, חשמל ואלקטרוניקה אינם אוהבי לחות ולא צריך מאמר בשביל זה.
5.נושא ההרצה בהחלט חשוב ונכון לא רק לליפו אלא כמעט לכל סוללה אבל ליפו היא סוללה שעובדת קשה ולכן חשוב להקפיד על תחזוקה נכונה על מנת שתאריך ימים.
לצורך הדוגמא ישנם המון מכשירי חשמל נטענים כגון טלפונים,מכונות גילוח ... שבהוראות שלהם בפירוש כתוב שסוללות המכשיר יתפקדו באופן מלא ותקין (מבחינת ביצועים) לאחר מספר מחזורי טעינה ראשונים והמשמעות היא שמשהו עובר על התאים במחזורים הראשונים לחייהם ולכן לא כדאי להעמיס אותם כנהוג בשימוש בליפו.

בקיצור להקפיא או לקרר מיותר לחלוטין.
הרצה, מומלצת לשמירה והארחת חיי הסוללה אבל בהחלט לא משהו קריטי שעלול להרוס אותה.
ציקי

כמו שכתבתי, הנושא מלא בעובדות, חצאי אמיתות ואמונות אישיות. לא מזמן נטען כאן בפורום כי טמונה גם סכנת מוות מקרינה מסוללות LiPo שאינן מחוברות לדבר. מי שרוצה, מוזמן להאמין גם לזה. בנוגע לנקודות שהעלת:
1. אם תסתכל על סוללה בת שנה שיש לך, תראה שרוב הזמן אתה לא מטיס איתה אלא מאכסן אותה. לא ברור לי מדוע אתה חושב שיש חשיבות לעובדה שהאחסנה צריכה להיות רצופה. כמו שכתבתי, גם אני לא חושב שיש להקפיא את הסוללות, אבל סומך על ההמלצה של מרבית היצרנים בנוגע לקירור.
2. מסכים. איך זה קשור?
3. מכיוון שלרובנו אין מקרר (או מקפיא) בשטח, אין בעיה של הטסה-מיד-אחרי-קירור.
4. שוב, כמו שכתבתי, יש להשתדל למנוע עיבוי, למרות שהקורוזיה שעלולה להיווצר על המחברים נראה זניחה לעומת אורך חיי הסוללה (אתה כתבת שהתאים עצמם אטומים). אני מונע היווצרות עיבוי באמצעות איוורור.
5. כאמור, הדעות חלוקות. רוצה להריץ? תריץ. ההמלצה שלי - לנהוג לפי הוראות היצרן של אותה סוללה (ויש יצרנים שכותבים בפירוש שאין בכך צורך). מסכים איתך שכנראה לא מדובר במשהו קריטי לחיי הסוללה.
בכלל, נראה לי שנסכים שהדברים החשובים ביותר לשמירה על אורך חיי הסוללה הוא המנעות מפריקת יתר (מתחת למתח המותר), המנעות ממשיכת זרמי יתר (מעל קצב הפריקה המותר), ואיזון התאים.

ziki
05-10-2009, 08:46:31
"אני אישית נעצתי מברג בכזאת סוללה טעונה ולא קרה כלום (קצת התחמם לאכזבתי)."

מעניין אותי מה מביא בנאדם לנעוץ מברג בסוללת ליפו? :D
פעם הבאה תצלם את האירוע.

עכשיו ברצינות, לא מומלץ כלל לעשות זאת.
סוללה עם קיבולת קטנה יכולה בהחלט להתפוצץ תלוי באיכות אריזות הוואקום של התאים ובחור שייצרת (הכל עניין של לחץ).
גם אם אין פיצוץ האדים העשן שמשתחררים מהסוללה מכילים חומרים רעילים ביותר ולכן לא מומלץ ואפילו מסוכן.
ציקי

ziki
05-10-2009, 09:07:31
כמו שכתבתי, הנושא מלא בעובדות, חצאי אמיתות ואמונות אישיות. לא מזמן נטען כאן בפורום כי טמונה גם סכנת מוות מקרינה מסוללות LiPo שאינן מחוברות לדבר. מי שרוצה, מוזמן להאמין גם לזה. בנוגע לנקודות שהעלת:
1. אם תסתכל על סוללה בת שנה שיש לך, תראה שרוב הזמן אתה לא מטיס איתה אלא מאכסן אותה. לא ברור לי מדוע אתה חושב שיש חשיבות לעובדה שהאחסנה צריכה להיות רצופה. כמו שכתבתי, גם אני לא חושב שיש להקפיא את הסוללות, אבל סומך על ההמלצה של מרבית היצרנים בנוגע לקירור.
2. מסכים. איך זה קשור?
3. מכיוון שלרובנו אין מקרר (או מקפיא) בשטח, אין בעיה של הטסה-מיד-אחרי-קירור.
4. שוב, כמו שכתבתי, יש להשתדל למנוע עיבוי, למרות שהקורוזיה שעלולה להיווצר על המחברים נראה זניחה לעומת אורך חיי הסוללה (אתה כתבת שהתאים עצמם אטומים). אני מונע היווצרות עיבוי באמצעות איוורור.
5. כאמור, הדעות חלוקות. רוצה להריץ? תריץ. ההמלצה שלי - לנהוג לפי הוראות היצרן, ויש יצרנים שכותבים בפירוש שאין בכך צורך. מסכים איתך שכנראה לא מדובר במשהו קריטי לחיי הסוללה.
בכלל, נראה לי שנסכים שהדברים החשובים ביותר לשמירה על אורך חיי הסוללה הוא המנעות מפריקת יתר (מתחת למתח המותר), המנעות ממשיכת זרמי יתר (מעל קצב הפריקה המותר), ואיזון התאים.

1.ידידי,אני מטיס כל שבוע ויש לי מספר סוללות בנות שנה וחצי ויותר שעדיין מתפקדות וטסות ולכן אני לא מסכים.
שמירה בסביבה של 25 מעלות בהחלט תקין.
2.להראות את חוסר החשיבות בקירור או הקפאה לליפו.
3.אתה טועה. אם קיררת את הסוללה או הקפאת אותה בבית אתה חייב לוודא שהיא הגיע לטמפרטורת הסביבה לפני השימוש.בסוללת 6 תאים לדוגמא בהחלט ייתכן שהתאים החיצוניים יהיו חמים יותר מהפנימיים וזה לא תקין.
4.התאים אטומים אבל המגעים המולחמים בתוך הסוללה והקונקטורים שלה אינם מוגנים מקורוזיה.
הדבר לא זניח כלל וקורוזיה יכולה להתפתח בתנאים מסויימים תוך ימים עד שבועות בעוד שאורך חיי הסוללה הוא הרבה מעבר.
כיצד ניתן למנוע עיבוי בין השרינק של התאים לשרינק החיצוני באופן מהיר? כזה שלא ישאיר אדי מיים בין השרינקים? אם לא באמצעות חימום שגם לא מומלץ.
5.מסכים :)

ZigiStar
05-10-2009, 09:22:15
1.ידידי,אני מטיס כל שבוע ויש לי מספר סוללות בנות שנה וחצי ויותר שעדיין מתפקדות וטסות ולכן אני לא מסכים.
שמירה בסביבה של 25 מעלות בהחלט תקין.
2.להראות את חוסר החשיבות בקירור או הקפאה לליפו.
3.אתה טועה. אם קיררת את הסוללה או הקפאת אותה בבית אתה חייב לוודא שהיא הגיע לטמפרטורת הסביבה לפני השימוש.בסוללת 6 תאים לדוגמא בהחלט ייתכן שהתאים החיצוניים יהיו חמים יותר מהפנימיים וזה לא תקין.
4.התאים אטומים אבל המגעים המולחמים בתוך הסוללה והקונקטורים שלה אינם מוגנים מקורוזיה.
הדבר לא זניח כלל וקורוזיה יכולה להתפתח בתנאים מסויימים תוך ימים עד שבועות בעוד שאורך חיי הסוללה הוא הרבה מעבר.
כיצד ניתן למנוע עיבוי בין השרינק של התאים לשרינק החיצוני באופן מהיר? כזה שלא ישאיר אדי מיים בין השרינקים? אם לא באמצעות חימום שגם לא מומלץ.
5.מסכים :)

1. גם לי יש סוללות "זקנות" שמתפקדות כמו חדשות. לצערי, זה לא מוכיח כלום. ובנוסף, לצערי, שלא כמו במקומות מסויימים באירופה, "טמפרטורת החדר" בקיץ אצלי מגיעה ל-30 מעלות בימים חמים (בחדרים בעלי קיר חיצוני דרומי :().
2. הסכמנו כבר בנוגע לחוסר הצורך בהקפאה.
3. לא, אני לא. אני מטעין את הסוללות ערב לפני ההטסה. עד הבוקר, הן בטמפרטורת החדר. ולכן גם פה, אנחנו מסכימים. אם זה לא היה ברור, לא מומלץ להטיס עם סוללות קרות.
4. כאמור, ניתן למנוע עיבוי באמצעות איוורור. מעולם לא הבחנתי בקורוזיה על המחברים בסוללות שלי.
5. מצויין!

חג שמח!

ziki
05-10-2009, 09:25:28
1. גם לי יש סוללות "זקנות" שמתפקדות כמו חדשות. לצערי, זה לא מוכיח כלום.
2. הסכמנו כבר בנוגע לחוסר הצורך בהקפאה.
3. לא, אני לא. אני מטעין את הסוללות ערב לפני ההטסה. עד הבוקר, הן בטמפרטורת החדר. ולכן גם פה, אנחנו מסכימים. אם זה לא היה ברור, לא מומלץ להטיס עם סוללות קרות.
4. כאמור, ניתן למנוע עיבוי באמצעות איוורור. מעולם לא הבחנתי בקורוזיה על המחברים בסוללות שלי.
5. מצויין!

יפה, בהצלחה וחג שמח
ציקי

ziki
05-10-2009, 10:21:46
דווקא צילמתי, בגלל שלא קרה כלום אז מחקתי, ועשיתי את זה בדיוק בגלל שירשורים כאלה...
ואת הרעיון קיבלתי מהסרטון הזה (http://www.youtube.com/watch?v=8vdOC8dN3_I)

הנה מישהו באמת חכם (http://www.youtube.com/watch?v=T7A0HH_QyPE&feature=related)

תאמין לי, צריך לחסום לך את YouTube
:D

guyst
05-10-2009, 16:24:33
תודה לשניכם!
דיון פורה ומקצועי ואני בטוח שכולנו פה החכמנו.

master_bebe
05-10-2009, 17:09:08
"אני אישית נעצתי מברג בכזאת סוללה טעונה ולא קרה כלום (קצת התחמם לאכזבתי)."

מעניין אותי מה מביא בנאדם לנעוץ מברג בסוללת ליפו? :D
פעם הבאה תצלם את האירוע.

דווקא צילמתי, בגלל שלא קרה כלום אז מחקתי, ועשיתי את זה בדיוק בגלל שירשורים כאלה...
ואת הרעיון קיבלתי מהסרטון הזה (http://www.youtube.com/watch?v=8vdOC8dN3_I)

הנה מישהו באמת חכם (http://www.youtube.com/watch?v=T7A0HH_QyPE&feature=related)

giluriel
05-10-2009, 17:22:04
מתוך ההגדרות הרשמיות של ThunderPower:

If storing longer than one week; batteries must be stored at 3.8V/cell to 3.9V/cell (approximately 50% charged) .
בתרגום חופשי:
אם האחסנה היא ליותר משבוע הסוללות חייבות להיות מאוחסנות במתח של 3.8 - 3.9 וולט לתא

שני דברים מעניינים:
האחד - "יותר משבוע"
השני - ... "חייבות"

המסמך המלא:
http://thunderpowerrc.com/PDF/THPSafetyWarnings.pdf

בקיצור - אנחנו על הגבול אבל כמו שכתבתי - ניראה לי שלהזיק זה לא יזיק אז שווה לנסות :)
ziki
05-10-2009, 17:35:52
מתוך ההגדרות הרשמיות של ThunderPower:

If storing longer than one week; batteries must be stored at 3.8V/cell to 3.9V/cell (approximately 50% charged) .
בתרגום חופשי:
אם האחסנה היא ליותר משבוע הסוללות חייבות להיות מאוחסנות במתח של 3.8 - 3.9 וולט לתא

שני דברים מעניינים:
האחד - "יותר משבוע"
השני - ... "חייבות"

המסמך המלא:
http://thunderpowerrc.com/PDF/THPSafetyWarnings.pdf

בקיצור - אנחנו על הגבול אבל כמו שכתבתי - ניראה לי שלהזיק זה לא יזיק אז שווה לנסות :)
אל תתרגש, כל יצרן כותב משהו אחר, מה שחשוב לדעתי הוא מה המאמרים המקצועיים שמתייחסים לחומר ממנו עשויים התאים כותבים ושם במפורש לא נקוב זמן איחסון אלה מצויין שכאשר הסוללה איננה בשימוש עדיף שלא תהיה טעונה במלואה.
האם מדובר בשבוע? אולי שבוע מקוצר? ;)

giluriel
05-10-2009, 18:16:57
חח..
שבוע Hi tech
4 ימים וזהו ;)

guyst
13-12-2009, 20:17:42

בהצלחה.

איך מבצעים הרצה ב- ACCUCELL6?

guyst
17-12-2009, 12:24:22

UP

roi011
17-12-2009, 13:52:07
איך אני מחשב את הזרם הרצוי לטעינת ליפו של נניח סוללת 2200 מילי 20C 3 תאים ??

נח נח
17-12-2009, 14:14:59
יש לך בסוללה 2200Mah -מיליאמפר 2200 ז"א 2.2 אמפר.

זה הקצב שאתה יכול להטעין.

sharonx
18-12-2009, 00:51:32
זיגי וציקי - יופי של דיון. דו שיח בין 2 אנשים אינטליגנטים וטכנים. נהנתי לקרוא.

אני מודאג לגבי חוסר הוודאות של כמה חמור זה להשאיר סוללות טעונות ללא שימוש הרבה זמן. הסוללות של המסוק 500 שלי טעונות מלא כמעט חודש ואולי קצת יותר ואני מקווה שלא נגרם נזק. כל יום אני אומר מחר מטיסים וחבל לי לפרוק אותם. אם לא אטיס הסופש אני פורק וזהו.

מה אומרת הדעה הכללית בנושא ? בטח קראתם את הפורומים בחו"ל...

sharonx
18-12-2009, 01:02:09

בהצלחה.

כלומר הסוללה משחקת במטען בין 70-80 ל 20-30 5 פעמים, הבנתי נכון ?
האם חשוב לסיים בפריקה או בטעינה ?

sharonx
18-12-2009, 01:06:11
יכול להיות שכשהסוללה נפרקת לאט (אפילו ל 0 ) למשל כששוחכים לנתק מקלט, אז זה לא נורא כמו שפורקים ל 1.5V תוך כדי משיכת זרם בזמן טיסה ?

מה דעתכם ?

ZigiStar
18-12-2009, 18:54:26

למי קראת "אינטיליגנטי"?!
נעלבתי. אני שוקל לפרוש ולהקים פורום חדש. שמו יהיה: "E-נטליגט".

ZvikaF
18-12-2009, 20:51:59
למי קראת "אינטיליגנטי"?!
נעלבתי. אני שוקל לפרוש ולהקים פורום חדש. שמו יהיה: "E-נטליגט".

תסביר - זה מעל לרמה שלנו :)

ZigiStar
18-12-2009, 21:30:04
תסביר - זה מעל לרמה שלנו :)

אופס, היה צריך להיות "E-נטליגנט", על-משקל "E-פליי". לא חשוב, הרסתי :o

sharonx
19-12-2009, 00:06:42
אופס, היה צריך להיות "E-נטליגנט", על-משקל "E-פליי". לא חשוב, הרסתי :o

מצחיק מאוד הא הא כולם פה ברגשות סוערים ואתה חוזר לך מחו"ל ומריץ דחקות במקום לענות על מה ששאלתי תתבייייש לך...

נ.ב.
אני מחכה כבר להטיס את הפלאש !! הא ולהיפגש איתך ועם עמרי גם זה חשוב :D
מתי יחזרו הימים הטובים, מתי ? אמנם אני נהנה פה עם יוסי וגידי אבל חלק מהלב שלי נשאר אי שם על הצוק בכרמליה...:(

ZigiStar
19-12-2009, 09:48:37
במקום לענות על מה ששאלתי תתבייייש לך...

לא ברור לי על מה עוד לא קיבלת תשובה... התווכחנו, ציטטנו טבלאות, הבענו דעות, הגענו להסכמה...
מה אתה עוד רוצה, מה?! ;)

ziki
19-12-2009, 10:58:28

ביצוע הרצה נעשה ע"י טעינת הסוללה במצב FAST בזרם שאינו עולה על 1C (אני עושה זאת בזרם 0.8C).
לאחר הטעינה אני מבצע פריקה בזרם המקסימלי שהמטען מאפשר לפרוק, גם ככה לא תתקרב אפילו לזרם אותו צורך המנוע בטיסה וכך עשה זאת שוב 2-3 מחזורים.
לאחר מכן מטיס עם הסוללה כאשר אני מקפיד שלא לצרוך בטיסה מעבר ל 80% מהקיבולת של הסוללה ובסיום יום הטסה מכניס את הסוללה לאיחסון לאחר טעינת STORAGE.
תקפיד על הכללים הללו ותבטיח אורך חיים ארוך לסוללות שלך.

ziki
19-12-2009, 11:02:03
איך אני מחשב את הזרם הרצוי לטעינת ליפו של נניח סוללת 2200 מילי 20C 3 תאים ??

הזרם הרצוי יהיה תמיד 1C או פחות כלומר במקרה שלך 2.2A או מעט פחות (רצוי אם יש לך מעט סבלנות).
כיום ישנם סוללות הניתנות לטעינה בעד 5C אבל אני לא קונה את העניין הזה ועובדתית כל סוללה ללא יוצא מן הכלל הנטענת האופן קבוע בזרם נמוך חיה יותר מחזורי טעינה ונטענת לקיבולת גבוה יותר.

ziki
19-12-2009, 11:06:21

אני מודאג לגבי חוסר הוודאות של כמה חמור זה להשאיר סוללות טעונות ללא שימוש הרבה זמן. הסוללות של המסוק 500 שלי טעונות מלא כמעט חודש ואולי קצת יותר ואני מקווה שלא נגרם נזק. כל יום אני אומר מחר מטיסים וחבל לי לפרוק אותם. אם לא אטיס הסופש אני פורק וזהו.

מה אומרת הדעה הכללית בנושא ? בטח קראתם את הפורומים בחו"ל...

זה גם מה שאני הייתי נוהג לעשות בעבר כאשר כל נושא הליפו היה חדש ולא היה ניסיון מוכח, הייתי טוען חזרה את הסוללות ומאחסן במצב טעון.
עובדתית, כל הסוללות שהייתי נוהג לאחסן במצב כזה החזיקו לי פחות מחזורי טעינה מסוללות שעברו ל STORAGE בסיום יום הטסה לצורך איחסון.
מה גם שמעבר מ STORAGE לטעינה מלאה אינו לוקח זמן רב וכרוך בטעינה קצרה יחסית.
וכן, הדעה היא כללית בנושא ומסתמכת על קריאה מהפורומים בחו"ל, מימוש והוכחות בשטח.

ziki
19-12-2009, 11:10:27
יכול להיות שכשהסוללה נפרקת לאט (אפילו ל 0 ) למשל כששוחכים לנתק מקלט, אז זה לא נורא כמו שפורקים ל 1.5V תוך כדי משיכת זרם בזמן טיסה ?

מה דעתכם ?

סוללה שנפרקת בסוף תביא את התא לתחום האל חזור בו התא מצוי במתח נמוך מזה שמותר לו להיות בו ותגרום לו להרס לצמיתות.
נכון שבמצב טיסה צריכת הזרם גבוה וקל מהר יותר להגיע לנקודה זו אבל גם בפריקה איטית זה בסוף קורה, הכל שאלה של זמן יחסית לצריכת הקיבולת מהסוללה.
לכן בכל מקרה של צריכה עודפת זה נורא והורס את הסוללה, ראיתי כאלו ששכחו משדר דלוק עם סוללת ליפו והרגו את הסוללה למרות שצריכת הזרם במשדר עומדת רק על 0.15AH

b1yossi
19-12-2009, 12:28:27
הזרם הרצוי יהיה תמיד 1C או פחות כלומר במקרה שלך 2.2A או מעט פחות (רצוי אם יש לך מעט סבלנות).
כיום ישנם סוללות הניתנות לטעינה בעד 5C אבל אני לא קונה את העניין הזה ועובדתית כל סוללה ללא יוצא מן הכלל הנטענת האופן קבוע בזרם נמוך חיה יותר מחזורי טעינה ונטענת לקיבולת גבוה יותר.

שם לב שה- ACCUCELL לא יודע לפרוק באופן מאוזן.

guyst
19-12-2009, 13:00:46
ביצוע הרצה נעשה ע"י טעינת הסוללה במצב FAST בזרם שאינו עולה על 1C (אני עושה זאת בזרם 0.8C).
לאחר הטעינה אני מבצע פריקה בזרם המקסימלי שהמטען מאפשר לפרוק, גם ככה לא תתקרב אפילו לזרם אותו צורך המנוע בטיסה וכך עשה זאת שוב 2-3 מחזורים.
לאחר מכן מטיס עם הסוללה כאשר אני מקפיד שלא לצרוך בטיסה מעבר ל 80% מהקיבולת של הסוללה ובסיום יום הטסה מכניס את הסוללה לאיחסון לאחר טעינת STORAGE.
תקפיד על הכללים הללו ותבטיח אורך חיים ארוך לסוללות שלך.

אם FAST ב-1C זה כבר לא מהיר... ובשטח זה חשוב.
באקווסל 6, לעשות פריקה ע"י STORAGE?

ziki
19-12-2009, 14:25:26
אם FAST ב-1C זה כבר לא מהיר... ובשטח זה חשוב.
באקווסל 6, לעשות פריקה ע"י STORAGE?

STORAGE יבצע פריקה רק עד לאיזור ה 50% קיבולת ולכן לא מו מלץ לביצוע ההרצה.
יש להשתמש ב DISCHARGE לביצוע ההרצה, אין לך מה לדאוג משום שהמטען יודע מתי לעצור את הליך הפריקה ולהמנע מפריקת יתר של הסוללה.