PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון בעקבות הדיון על מדפים

tzuki
13-10-2009, 04:47:16
בעקבות הדיון המעניין על המדפים פתאום הבנתי, ההגה גובה בזאגי עובד הפוך מהמאזנות! כשמדובר במאזנות, מאזנת יורדת מעלה את הכנף, הכשמדובר בהגה גובה, הגאים יורדים כנף יורדת. איך זה שאותו הגה משפיע השפעה הפוכה באותה כנף בדיוק ללא שום שינוי במבנה או הנתונים? אני טס גם על מצנחי רחיפה ושם העסק נורמלי כביכול, משיכת ברקסים =הורדת מדפים, מגדילה ז"ה, עילוי, גרר וכו' למה בזאגי פועל הפוך? מקוה שיהיה דיון מעניין. צוק

דניאל דקל
13-10-2009, 07:42:54
פשוט מאוד

מכיוון שבכלי טייס יציב העילוי פועל מאחורי מרכז הכובד

כאשר אתה מוריד את 2 המאזנות בזאגי, שתי הכנפיים מקבלות תוספת עלוי

דבר הגורם להורדת אף

Boogle
13-10-2009, 10:42:47
אשמח אם מישהו יקח טסט קייס וינתח אותו,
צריך לזכור גם שיש מומנט די גדול על ההגה עקב ההתנגדות שלו לזרימה.

דניאל דקל
13-10-2009, 15:17:27
במקרה של כנף מעופפת, כאשר המאזנות יורדות, רכיב הגרר שנוצר עובר מתחת למרכז הכובד

ושוב יש תרומה להורדת אף...

master_bebe
13-10-2009, 16:03:36
במקרה של כנף מעופפת, כאשר המאזנות יורדות, רכיב הגרר שנוצר עובר מתחת למרכז הכובד

ושוב יש תרומה להורדת אף...

נראה לי זניח, לא ? זרוע קטנה...

garfield
13-10-2009, 17:03:51
שלום,
אני מצטער אבל אני לא מצליח להבין מאיפה נובעת השאלה. ההגה עושה בדיוק אותו הדבר בשני המקרים. מה הדילמה? אשמח להבהרה.

וגם אני חושב שאין יותר מדי משמעות לגרר שיוצר ההגה...

תם

master_bebe
13-10-2009, 17:27:51
תאמת, עכשיו שחושבים על זה, באמת מה ההבדל ? הגה יורד, אף יורד...

ZvikaF
13-10-2009, 17:36:25
מקור הבילבול בפעולה הכפולה של ההגאים - אלוונים..
אם תפריד את הפעולות תראה שההגאים פועלים בצורה הרגילה כמו בטיסן עם זנב:
מאזנת יורדת - כנף עולה
הגה גובה עולה - אף עולה

הסיבה לכך היא ששקול המומנטים שמפעילות ה"מאזנות" אכן גורם להטיה וזאת מכיוון שהפעולה זהה לכנף רגילה.
שקול המומנטים של ה"הגה גובה" מרים - מוריד אף וגם כאן כמו בטיסן עם זנב המומנט נמצא מאחרי מרכז הכובד.

Boogle
13-10-2009, 18:01:52
אשמח אם מישהו יקח טסט קייס וינתח אותו,
.
+1

אחת ולתמיד יהיה ניתוח ברמת מכניקת הטיס 2 עם תמונות. הסטודנטים הצעירים שלומדים טיס 2 מתבקשים להגיב פה כי אני עם יד על הטלפון לדיקן לעקב לכם את סיום התואר :D

tzuki
13-10-2009, 21:13:28
אני אנסה להבהיר:
בזאגי, בזמן פעולת המאזנות (שהן בעצם גם הגה גובה) בפנייה ימינה מאזנת שמאל יורדת וגורמת לכנף שמאל לתוספת עילוי.
לעומת זאת בזמן דחיפה של הגה גובה אותה מאזנת שמאל שוב יורדת אבל הפלא בפלא, הפעם היא גרמה לכנף לאבד עילוי!

ועוד תוספת או הבט אחר לאותה השאלה- במצנח רחיפה משיכת הברקסים, המקבילה להורדת הגה גובה/ מאזנות בזאגי, גורמת להגדלת זווית התקפה, גרר, עילוי, וכו'
לעומת זאת בזאגי, הורדת הגה גובה, המקבילה למשיכת ברקסים במצנח רחיפה, גורמת להורדת זווית התקפה, עילוי כלפי מטה וכו'.

האם השאלה מובנת עכשיו?

Boogle
13-10-2009, 21:56:51
כמו שדניאל כתב הכל פונקציה של איזוני הכוחות סביב מרכז הכובד של הכלי.
במצנח מרכז הכובד שלך נמצא מס' מטרים מתחת למרכז העילוי ולכן משיכת ברקס בצד אחד יוצרת מומנט גלגול קטן יחסית סביב מרכז הכובד והדבר מתבטא בהגדלת גרר ושינוי זוית התקפה.
בזאגי מומנט הגלגול גדול ביחס למרכז הכובד דבר אשר מסתכם בתנועת גלגול וכאשר שני ההגאים יורדים זה מסתכם בתנועת עלרוד.

ממליץ לך לצייר דיאגרמה פשוטה שבה תמקם את מרכז הכובד ביחס למרכז העילוי ותמקם את הכוחות של ההגאים ביחס לנקודות הנ"ל. תראה שהשקול של המומנטים יתן לך בדיוק את התגובות שאתה חווה.

ZvikaF
14-10-2009, 17:53:38
בהפעלת מאזנות המומנט האורכי מתאפס (אחד חיובי והשני שלילי) ולכן הטיסן לא מרים/מוריד אף
אבל המומנט הרוחבי שנגרם גורם לגלגול.
יש גם בילבול בין תגובה ראשונית למשנית - בפקודת הגה גובה המומנט האורכי(הראשוני) גורם לעלרוד הטיסן ושינוי זוית ההתקפה ואיתו את שינוי כיוון הטיסה.

במצנח שינוי המומנט לא גורם (כמעט) לשינוי זוית ההתקפה - אבל לשינוי הגרר אפקט חזק.

leetal
14-10-2009, 18:05:46
בהפעלת מאזנות המומנט האורכי מתאפס (אחד חיובי והשני שלילי) ולכן הטיסן לא מרים/מוריד אף
אבל המומנט הרוחבי שנגרם גורם לגלגול.

זה נכון (לדעתי...)רק בטיסן עם פרופיל סימטרי.