PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון הארכת זמן הטיסה

tomer_inbar
12-11-2009, 11:32:21
שלום לכולם!

בימים האחרונים התחלתי לחפש פיתרונות להארכת זמן הטיסה של הטיסן שלי.
אני אפרט רק את הנתונים הרלוונטים לזמן טיסה:
הטיסן הוא מדגם Skyraider Mach I. ברשותי שתי סוללות של 5000Mah של חברת Turnigy, כל סוללה שוקלת 550 גרם (כבד מאוד!), סוללה טעונה עד הסוף במלואה מספקת זמן טיסה של 12 דקות לערך, במז"א חם (אוויר חם עולה למעלה) טס רבע שעה פלוס מינוס.
המנוע הוא מסוג AXI 4120 14 עם פרופלור 13X8E.

בבדיקות שערכתי לטיסן במקום סגור, עם מצערת על 75% לערך, הצלחתי להגיע ל-30 דקות עד שהבקר החליש את המנוע לטובת הסוללה שהגיעה לקצה המינימלי של ה-V המתוכנת (שלא תמות חס וחלילה!).

למטוס הזה קצת קשה לעשות שיפצורים בכנפיים ולשנות את הצורה האווירודינמית, לכן חשבתי יותר פנימה, על הסוללות;
מצאתי פיתרון שאני מאמין שיעזור, אך אני צריך את עצתכם בנושא:

2 סוללות 2650mAh 4S שיחדיו שוקלות בדיוק כמו הסוללה של ה-5000mAh ומספקות יותר (בסביבות 5300mAh).

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8913

בנוסף, אני אברר כמה אמפר המנוע צורך, כדי שאוכל לחשב בערך את זמן הטיסה המשוער בכל מיני סטאפים.

אז, מה דעתכם? יש לכם רעיונות לפאקים אחרים? אולי אני צריך להחליף את הפרופלור?

תודה רבה על הקריאה :)

egrufi
12-11-2009, 12:28:55
אם תבחר בפרופ יותר קטן,המנוע יצרוך פחות זרם - יותר זמן טיסה.
אבל תשלם בביצועים.

אולי תקנה דאון ?

tomer_inbar
12-11-2009, 12:39:14
אין לי כוונה לקנות טיסן אחר.
אין לי גם בעיה לפגוע בביצועים, אני מעוניין מלכתכילה בטיסה איטית למטרת FPV, כך שביצועים הם לא העניין המרכזי.

Guyazulay@
12-11-2009, 13:02:23
כמה זמן טיסה אתה רוצה להעריך?
אל תצפה ליותר מידי זה לא דאון..
הדבר היעיל שאתה יכול לעשות הוא למדוד זרם שהמנוע צורך..
לצורך העניין 45A
זאת אומרת סוללה 5A שיש לך כרגע לפחות 20C ואפילו יותר
20 כפול 5 זה 100A שהסוללה יכולה לפרוק ,אבל אין לך צורך בזה..
וזה בהנחה שהסוללה לא 25C או 30C...
ככול הC יותר גדול ככה גם המשקל גדל..
תנסה לחפש סוללה 10-12C ותקבל מעל 50A...
ככה תוכל לקבל יותר משקל ותקנה סוללה עם קיבולת יותר גדולה אבל עם C יותר נמוך ותישאר עם אותו משקל..
וכל זה רק להמחשה אני לא יודע כמה צורך הטיסן שלך...
בכל אופן הייתי מתחיל מיזה ...
לגבי הטיסן עצמו אין טריינר עם כנף יותר גדולה שתוכל להתאים אותה לגוף שלך?

tomer_inbar
12-11-2009, 13:22:16
אני לא מכיר טריינר עם כנף מתאימה, אני מכיר שיפצורים שעושים לאיזי סטאר אבל לסקייריידר עוד לא שמעתי. בכל אופן, הסוללה הנוכחית שלי מפיקה 25C, ולפי החישוב שלך היא יכולה לספק 125A, שזה הרבה מעבר למה שאני צריך. אני מודה, עשיתי טעות שקיניתי סוללה עם כל כך הרבה קיבולת (וגם משקל) וצריכה גבוהה (C).
אני מנסה לחשוב איך לעזור למנוע, שיעבוד יותר לאט אבל יספק כוח זהה, מצד אחד אני יכול לטוס על חסכוני, שבעין המהירות נראית קרובה להזדקרות, אבל אני משתמש רק בחצי מצערת (אנסה את זה בפעם הבאה שאטיס).
בכל מקרה, עדיין לא ירדתי מהדינמו שיטען את הסוללה תוך כדי טיסה, אמרתם שזה יפגע בביצועים, לא כל כך אכפת לי מהביצועים, אני רוצה עגלה שטסה לאט ויציב, לזמן ממושך מאוד. :rolleyes:

Guyazulay@
12-11-2009, 13:32:37
אז למה אתה מתעקש להשאר עם הפלטפורמה הנוחכית תעבור לדאון או משהו בסגנון שיתן לך זמן טיסה גדול יותר..
ועוד דבר..
שאתה תטיס בעתידFPV.. אתה תהיה הרבה יותר זמן באויר בהרבה !
גם בגלל שהטיסה מבוקרת ויש לך נתוני סוללה כמה צרכת... וגם הטיסה עצמה הרבה יותר רגועה והצריכה יורדת משמעותית! עם יוצא לך 12 דקות טיסה אתה תוכל להטיס בערך 20 דקות לפחות..
והמלצה שלי אל תתעסק כרגע בלהעלות זמן טיסה ,תעלה לאויר עם ספוטר ,יהיה הרבה דברים עד שתגיע לזמן באויר..
בהצלחה.

tomer_inbar
12-11-2009, 13:34:43
אוקי, תודה עד כה.

tomer_inbar
12-11-2009, 14:37:55
אוקי, יש לי רעיון חדש;
הדינמו אמור לעבוד לצידו של מנוע ניטרו / בנזין (דלק בקיצור).
אם אחבר דינמו למנוע חשמלי, היעילות תהיה מאוד נמוכה, לא שווה את ההשקעה.
אם אשים, מנוע ניטרו, מהדגמים הזולים ביותר, שיסתובב ללא פרופ, שיחובר הדינמו או הגיר במקרה הצורך, אני אוכל לטעון את הסוללה באוויר, ולטוס למשך זמן ממושך מבלי לפגוע בבוצועים של המטוס, הפגיעה היחידה תהיה כשאני אוסיף עוד קצת משקל, אבל סוללה כמעט אין סופית :)
כרגע זה רק רעיון, אני אשב ואבדוק יותר לעומק אם כדאי לעשות את זה.

שאלה למומחים:
הרי ידוע שמנוע חשמלי, בהיפוכו, פועל כגנרטור, כדימנו.
מנוע חשמלי שמסתובב בסביבות 10500RPM ומייצר 50A, בהיפוכו, ז"א כאשר מנוע אחר מסובב את אותו מנוע חשמלי הנ"ל, נשאלת השאלה: האם אותו מנוע חשמלי אשר יסובב ע"י מנוע אחר במהירות של 10500RPM ייצר 50A?

תודה

שדדרומי
12-11-2009, 15:42:46
אוקי, יש לי רעיון חדש;
הדינמו אמור לעבוד לצידו של מנוע ניטרו / בנזין (דלק בקיצור).
אם אחבר דינמו למנוע חשמלי, היעילות תהיה מאוד נמוכה, לא שווה את ההשקעה.
אם אשים, מנוע ניטרו, מהדגמים הזולים ביותר, שיסתובב ללא פרופ, שיחובר הדינמו או הגיר במקרה הצורך, אני אוכל לטעון את הסוללה באוויר, ולטוס למשך זמן ממושך מבלי לפגוע בבוצועים של המטוס, הפגיעה היחידה תהיה כשאני אוסיף עוד קצת משקל, אבל סוללה כמעט אין סופית :)
כרגע זה רק רעיון, אני אשב ואבדוק יותר לעומק אם כדאי לעשות את זה.

שאלה למומחים:
הרי ידוע שמנוע חשמלי, בהיפוכו, פועל כגנרטור, כדימנו.
מנוע חשמלי שמסתובב בסביבות 10500RPM ומייצר 50A, בהיפוכו, ז"א כאשר מנוע אחר מסובב את אותו מנוע חשמלי הנ"ל, נשאלת השאלה: האם אותו מנוע חשמלי אשר יסובב ע"י מנוע אחר במהירות של 10500RPM ייצר 50A?

תודה

אם זה כך אז תטוס על דלק וזהו !! למה כל ההמרה שמאבדת אנרגיה ?

ilan_l
12-11-2009, 15:56:07
קח דוגמא מעשית , בחור ישראלי (מבריק יש לומר) .

http://www.galgalyarok.org/sunsailor

tomer_inbar
12-11-2009, 16:13:44
תאים סולריים זה לא זול, זאת אחת הסיבות שהשימוש בהן הוא מועט.
אם אני אשתמש במנוע דלק במקום מנוע חשמלי, ואחבר לו דינמו, אני אגרום לו לביזבוז אנרגיה בגלל הדינמו, אבל אם אני אשים מנוע דלק סטטי שיסובב דינמו שיטען את הבטרייה, אמור להיות יותר אפקטיבי.
בכל אופן, אני מתחיל לחשוב על קנייה של איזי סטאר, את השיפצורים נעשה אחר כך, כמו כנפיים של איזי גליידר וכו'..

Boogle
12-11-2009, 16:36:41
השרשור הזה הזוי!!!
בפלטפורמה נתונה הגדלת השהיה תהיה ע"י הקטנת משקל ככל האפשר !!!

1. אין קשר בין מכפיל הC של סוללה לזמן השהיה. יש קשר בין קיבול הסוללה לזמן השהיה.
2. דינמו שמייצר חשמל שמניע את המטוס, במערכת עם נצילות של 100% תוכל רק לשמר את האנרגיההראשונית שנתת וזהו, אתה רוצה מערכת שיוצרת את עצמה.
3. המרת אנרגית דלק לחשמלית ושימוש בחשמל להנעה מעלה את הנצילות, ראה רכב היברידי, אך זה יעלה לך משמעותית את המשקל, ולכן זמן השהיה יקטן.

חפש דרכים להוריד משקל, בחן כמה הספק אתה צריך ואולי תקח סוללות קטנות יותר, תפחית משקל ותצטרך פחות הספק להטיס ולכן תקבל זמן שהיה ארוך יותר.
תאים סולריים יעלו לך את המשקל של הכלי וביום מעונן יתנו מעט מאוד אנרגיה -- חזרת להתחלה.

אם תצליח לפתח דינמו שיתן יותר אנרגיה ממה שהוא צורך - תקבל פרס נובל לפיסיקה..

:rolleyes::rolleyes: חשבת להתקין כור גרעיני קטן על הטיסן :D:D:D

igalr
12-11-2009, 17:39:51
למה כור גרעיני קטן ?!?!?
הוא רוצה להגדיל זמן שהיה אז צריך כור גרעיני גדול !

igalr
12-11-2009, 17:41:18
נצילות מנוע חשמלי הוא 70-80%
אם תפעיל אותו כגנרטור תקבל נצילות דומה
ולכן אם המנוע שלך יסובב מנוע אחר כדי להפיק חשמל
תקבל בערך חצי מהאנרגיה שהשקעת

(היברידי לא קשור לעניין .)

Guyazulay@
12-11-2009, 18:00:50
בוגל אני התכוונתי שאם הוא לוקח סוללה עם C נמוך הוא חוסך במשקל וכך עם אותו משקל הוא יכול להגדיל את הקיבולת...
ונכון כמה שיהיה יותר קל ככה זמן באויר יהיה יותר ארוך ואפילו יש מצב שהוא ישים סוללה של 3A הוא יגיע לזמן טיסה גדול יותר.. אבל הוא לא נותן נתונים של כלום מרכז כובד משקלים פרופ וכוי.. אז כל הדברים פה הם בגדר השארה ולא יותר... לא יצא מכן משהו מעשי שיתן פתרון יעיל..

b1yossi
12-11-2009, 19:08:20
3. המרת אנרגית דלק לחשמלית ושימוש בחשמל להנעה מעלה את הנצילות, ראה רכב היברידי,

איך הגעת לזה ?
קח בחשבון שנצילות של מנוע בנזין\דיזל מגיעה למכסימום 30-35% וגם זה רק בתנאי מעבדה.
אנא פרט נמק והסבר.

tomer_inbar
12-11-2009, 19:19:34
אלף כל, נתונים של מרכז כובד, לא ישפרו את זמן הטיסה, מרכז הכובד הוא בדיוק כפי שכתב היצרן.
לגבי משקלים, אני לא יודע את משקל הטיסן מוכן לטיסה, אני יכול לחשב לפי כל אחד מהחלקים ולתת נתון, בהמשך הערב אני אעשה זאת.
לגבי רכבים היברידים, זה בדיוק אותו הדבר, לרכב היברידי יש בד"כ מנוע 1400 עם מנוע 70 כ"ס (לשם דוגמה), בסל"ד מסויים המנוע בנזין נכנס לפעולה, בזמן שהוא פועל, הוא מטעין את המצבר, שיספק בהמשך כוח למנוע החשמלי, בזמן נסיעה במהירות איטית בתוך העיר מתחלפים השניים, והמנוע החשמלי מעביר את האנגייה שצבר מהמנוע הבנזין לגלגלים.

לסיכום,
בזמן שמנוע הדלק עובד, הוא תורם בכך שהוא טוען את המצבר שישמש את המנוע החשמלי לתנועה מאוחר יותר.

מפה כל הרעיון, אם זה קיים, ומוכח שזה עוזר, אז למה לא?

Guyazulay@
12-11-2009, 19:24:47
לא אמרתי שמרכז הכובד יוסיף לך זמן..
אלה שאם תשים סוללה יותר קטנה כך משקלה יהיה יותר קטן ויתן לך יותר זמן טיסה... אבל מרכז הכובד יכול להשתנות ...

igalr
12-11-2009, 20:22:36
במכונית היברידית שיפור בתצרוכת דלק מושג משני גורמים עיקריים
תהליך הבלימה מייצר אנרגיה שטוענת מצברים
בזמן תאוצה מנוע בעירה פנימית הכי לי יעיל לעומת זאת למנוע חשמלי זה לא משנה
כמו כן למנוע בעירה פנימית יש תחום מאוד צר שמחוץ לו היעילות שלו יורדת משמעותית במכונית היברידית המנוע החשמלי עוזר למנוע דלק להאיץ לאיזור היעיל*

b1yossi
12-11-2009, 20:34:54
אוקי
זה בדיוק מה שחשבתי - אין נצילות טובה יותר, פשוט משתמשים "בחלקים" היותר יעילים של אמצעי ההנעה.
ואני חשבתי שבוגל כבר המציא משהוא טוב לשם שינוי...... :D

tomer_inbar
12-11-2009, 20:43:22
אוקי, אפשר לקבל הסבר על המונחים הבאים?:
וולט, וואט, וואט IN ו-Out, נתון ה-C ואיך משפיע על משך הטיסה ואמפר.

תודה לעונים עד כה.

igalr
12-11-2009, 20:52:48
תומר - קח כל מנוע חשמלי ותסובב אותו תראה שאתה מייצר חשמל
למעשה אם תכפיל את הסלד ב KV תקבל את המתח שהמנוע ייצר .

בכל אופן אין לך דרך סבירה בטיסן 40 חשמלי להגדיל זמן טיסה פרט להגדלת נפח סוללות וגם אז לא התקבל הגדלת זמן באותו מקדם בגלל העליה במשקל.

תעבור לדלק תוכל להגדיל זמן טיסה דיי בקלות כי מיכל דלק קל לגדיל.

Boogle
12-11-2009, 21:01:57
יכולת ניצול האנרגיה של מנוע חשמלי טובה יותר, כבר דיברנו על זה למה לרכבות יש גנרטור דיזל שמניע מנועי חשמל. בסופו של יום זה מה שנותן את הלגיטימציה לרכב היברידי. אגב מחזור אנרגית הבלימה נותן טעינה קטנה יחסית למערכת.
אבל, משקל משקל ועוד פעם משקל זה מה שקובע כמה זמן הכלי יצוף באויר בהנתן מגבלות אספקת אנרגיה מבחוץ.
תומר, שינוי במשקל לא יביא לך שינוי בCG!
הCG מקומו קבוע ואם תרד או תעלה במשקל תצטרך להתמודד עם פיזור שונה של הרכיבים הפנימיים בכלי.

אם כבר הגענו לפה ואתה מתעקש לסחוט את הכלי עד תום, עליך לחשב ולבדוק האם אתה משתמש במנוע המתאים ביותר לכלי והאם אתה משתמש בפרופ המתאים ביותר.
כך למשל יתכן שהיות ואתה טס לאט אך יש לך פרופ בקוטר קטן ובפסיעה גדולה שאתה לא מנצל את האנרגיה של המנוע לדחף אלא חיכוך של הפרופ באויר.
לכן הייתי אולי מתחיל במשחק של עליה בקוטר הפרופ וירידה בפסיעה עם אותם נתוני מערכת בכדי לראות האם צריכת הזרם של המנוע יורדת או לא...

tomer_inbar
12-11-2009, 21:20:45
אני יודע שה-CG לא משתנה בהוספת או הורדת משקל (כל זה במידה והרכיבים בדיוק באותם מקומות כמו שהיו לפני כן), ה-CG יזוז אחורה וקדימה אם הרכיבים יזוזו אחורה או קדימה, בכל מקרה, ה-CG שלי נמצא בדיוק לפי הוראות היצרן, ע"פ ספר ההדרכה של הבעייה של הטריינר.

עלתה בראשי המחשבה על פרופלור שונה, בעל פסיעה שונה, אך גם כאן יש מגבלה:
הפרופלור לא יכול להיות גדול יותר מ-13" אינצ' מהסיבה הפשוטה שהוא מתחכך בקרקע.
הפסיעה הנוכחית עם 8, אנסה להתאים פרופ עם פסיעה עדינה יותר, אבל לפני כן אני אבדוק את צריכת הזרם של המנוע לשם השוואה.

לילה טוב!

igalr
12-11-2009, 21:29:43
תומר עזוב שטויות .
תלמד להטיס זה היעוד של הכלי שאתה מטיס.

אם תרצה כלי לשהיה באוויר אתה צריך כלי אחר.

Boogle
12-11-2009, 21:30:50
אני יודע שה-CG לא משתנה בהוספת או הורדת משקל (כל זה במידה והרכיבים בדיוק באותם מקומות כמו שהיו לפני כן), ה-CG יזוז אחורה וקדימה אם הרכיבים יזוזו אחורה או קדימה, בכל מקרה, ה-CG שלי נמצא בדיוק לפי הוראות היצרן, ע"פ ספר ההדרכה של הבעייה של הטריינר.

עלתה בראשי המחשבה על פרופלור שונה, בעל פסיעה שונה, אך גם כאן יש מגבלה:
הפרופלור לא יכול להיות גדול יותר מ-13" אינצ' מהסיבה הפשוטה שהוא מתחכך בקרקע.
הפסיעה הנוכחית עם 8, אנסה להתאים פרופ עם פסיעה עדינה יותר, אבל לפני כן אני אבדוק את צריכת הזרם של המנוע לשם השוואה.

לילה טוב!

אם תוסיף או תוריד משקל בדיוק בCG אז הוא לא ישתנה, אחרת עליך לאזן את הכלי מחדש בשינוי משקל או החלפת רכיב !

אתה עם טריינר בפסיעה של 8" :eek::eek:

רד לפסיעה של 4-6" אם אין לך מספיק מרווח גחון עבור לפרופ תלת להבי או החלף מנוע.

tomer_inbar
12-11-2009, 21:59:42
זאת ההמלצה שקיבלתי מחבר בפורום, די וותיק, גיא חנוך :), כנראה שהפסיעה גסה מידי, אני אנסה פסיעה של 5 או 6, בקוטר של 12".

יגאל,
ירדתי מהעניין של להעמיס ציוד על הטריינר, הוא פשוט לא מיועד לזה.
ככל הנראה אני אקנה איזי סטאר, אלביש עליו כנפיים של איזי גליידר, נחתוך מאזנות, ואם יהיה צורך נשנה את גודל ההגאים של הכיוון והגובה.

אלהה שיפצורים שהאיזי דורש לסוג הטיסה הזה.

igalr
12-11-2009, 22:06:54
תמצא לך כנפיים של דאון ותבנה גוף לבד. מאוד פשוט וזול .
לא תיהיה לך בעייה של מקום לציוד.

אבל כאמור יש לך טריינר , תתאמן עליו.
יש לך ציוד שמתאים לטיסני בגודל "40" כשתתקדם ותרגיש בטוח תעבור לטיסנים קצת יותר מתקדמים.

tomer_inbar
13-11-2009, 08:53:36
תודה יגאל, אני עובד על זה :)
מה קורה איתך? הרבה זמן לא ראיתי אותך בשומרת.