PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה! מדידת מרכז כובד לספיטפייר

aofer
11-12-2009, 23:05:38
יש לי ספיטפייר חשמלי מחברה לא ידועה שקניתי לפני כמה זמן בדרום אפריקה
הטיסן מורכב מוכן לטיסה כבר איזה חודש ואני לא מטיס אותו כי היה נדמה לי שיש לו מרכז כובד קדמי מטורף, העניין הוא שמאד קשה למדוד עם הטיסן הזה בגלל הכנף האליפטית.
אי אפשר להשתמש בטריק הלא כל כך מדויק של למדוד בקצוות, ואני לא ממש יודע איך לאזן אותו מהאמצע. כתוב שהמרכז כובד הוא 4.5-5 ס"מ מהשפת תקיפה.
למישהו יש רעיון איך אני יכול לכוון אותו כמו שצריך? אני לא רוצה לעלות איתו בטיסה הראשונה כשהוא לא מאוזן בטירוף

gal
12-12-2009, 05:49:04
שים תמונה אולי אני אוכל לעזור לך

aofer
12-12-2009, 06:38:57
הנה קישור לחוברת הוראות: http://hobby4less.com/images/products/spitfire-380.pdf

gal
12-12-2009, 08:18:38
כתוב לך מה צריך להיות מרכז הכובד ואיפה יכול להיות שהסוללה שלך פשוט לא במקום או גדולה מדי בדרך כלל טיסנים בגודל הזה טסים עם סוללה של לא יותר מ 1500 שים לב

aofer
12-12-2009, 09:00:14
שמתי סוללה של 1800 שזה מה שמומלץ, העניין הוא שזה לטיסן עם מנוע עם גיר אז הייתי צריך מאריך די רציני כדי שהמנוע יצא מהקאול.
בכל מקרה הוא מראה כובד אף מטורף, ולא הצלחתי לאזן אבל נראה לי שאני לא מודד נכון. מדדתי מהקצוות של הכנף ולדעתי צריך למדוד איכשהו מהאמצע, הבעיה שבלי cg machine זה מאד קשה לתפוס את הנקודה במדויק

umbo
12-12-2009, 09:01:01
דווקא בספיטפייר קצות הכנף האליפטית נמצאים בדיוק במקום כדי לבדוק את מרכז הכובד ע"י תמיכה במקום זה.
בנוסף, השרטוט שמראה את מיקום מרכז הכובד על פרופיל הכנף נראה בהחלט במקום הנכון - בשליש הקדמי של מיתר הכנף (האם מיתר הכנף בערך 15 ס"מ ? )
לכן ממש לא ברור מה נראה לך לא נכון בהוראות האיזון של הטיסן הזה ?

aofer
12-12-2009, 09:12:42
ההוראות נראות נכונות
פשוט אם אני מנסה לאזן אותו מהקצוות אני מקבל שיש לו משקל אף מטורף שיהיה ממש קשה לאזן, ניסיתי לשחק הרבה עם המיקום של הסוללה וזה לא עזר יותר מדי, אני חושב שאולי המדידה לא טובה ואם אני אדע איך לעשות את זה כמו שצריך מהאמצע זה יהיה יותר מדויק

umbo
12-12-2009, 09:42:24
פשוט תחזיק את הטיסן בשתי אצבעות, בעדינות, מעל המקום בו צריך להיות מרכז הכובד (המקום בו חוצה הקו האדום, שהוספתי לתמונת הטיסן, את הגוף) הטיסן צריך להיות אופקי (אל תדאג, מקום מרכז הכובד לא עד כדי כך קריטי ומדידה כזו בהחלט מספיק טובה) אם החרטום אמנם כבד והזזת הרכיבים בתוך הטיסן לא עוזרת , יש להוסיף משקולות עופרת לזנב.
נראה לי שגם אם מרכז הכובד יהיה אפילו יותר קדמי - באזור ה- 3 ס"מ משפת ההתקפה, עדין זה בהחלט לא יסכן את הטיסן למספר טיסות עד שתמצא פיתרון.
בעיקרון, עם מרכז כובד קדמי אפשר להסתדר ולהטיס (הטיסן נעשה מעט יותר יציב ו"עצלן" בציר העילרוד), מה שבהחלט לא כדאי לעשות במקרה של מרכז כובד אחורי מידי (הטיסן יכול להיות ממש בלתי ניתן לשליטה).

gillb
12-12-2009, 09:45:20
אני משתמש בשני בקבוקים שתיה גדולים ומלאים (1.5 ליטר), מסמן את מרכז הכובד, כמה שיותר קרוב לקצה הכנף אבל במקום בו הכנף מספיק רחבה ומניח את הטיסן על שני הבקבוקים. כשמדובר בטיסן כנף תחתית רצוי להניח את הטיסן הפוך. מהתמונות שצרפת לא ניראה שצריכה להיות בעיה למדוד את מרכז הכובד כשהסימון במרכז הכנף עם נטיה לקצה הכנף.

אני משתמש בשיטה זו מזה זמן רב קראתי עליה ב RCU.

בהצלחה.

flatspin
12-12-2009, 09:46:49
על פניו נראה לי שאתה בודק את מרכז הכובד כאשר הטיסן ישר במצבו הטבעי. בטיסן בעל כנף תחתית יש לבצע את הבדיקה כאשר הטיסן הפוך. באופן זה התגובות לסטיה מתמתנות ואתה יכול לדייק ביתר קלות. סטיה קלה גורמת לטיסן לנטות לפנים או לאחור, לפי המקרה, אבל לא להתהפך.
נסה ותיהנה :)

עמרי רז
12-12-2009, 10:03:48
עופר,
לפי מה שאני מבין אתה מחזיק את הכלי מקצוות הכנף ? אם כן זו לא הדרך לבדוק את מרכז הכובד.
פרק את הכנף ומטיסן , קח סרגל או מטר ותמדוד 47.5 מ"מ מהקצה הקידמי של הכנף (שים עוד סרגל או דיקט ב 90 מעלות לכנף) וסמן עם טוש עדין שתי נקודות מצידי הגוף בנקודה המרוחקת ב 47.5 מ"מ מקצה כנף.
כשתרכיב את הכנף יהיו לך שתי נק' קבועות של C.G שתוכל לבדוק תמיד לפני טיסה.
תפוס את הטיסן מקדימה/מאחורה עם אצבע על כל נקודה ותאזן
מנסיון עם הסקיילים הקטנים האלה כל תוספת משקל קטנה משנה את אופי הטיסה בצורה דרסטית וקשה מאוד לפנות/לנחות איתם, ולכן שווה להתאמץ ולהזיז רכיבים (סוללה) אחורה.
מצ"ב שרטוט פשוט
מקווה שעזרתי

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=17473&stc=1&d=1260608548