PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון מנוע OS 50 - תמונת מצב לאחר חודשיים עם Rapicon

matalon
26-12-2009, 20:49:52
שלום חברים.

בחודשיים האחרונים, התחלתי להשתמש בדלק למסוקים של חב' Rapicon.
השימוש נעשה במנועים חדשים שרכשתי במקביל בחודשיים האחרונים אשר שתולים בשני Trex 600

עלי לציין כי אני מטיס עם תערובת עשירה (כמעט 2 סיבובים) ואני נוהג למדוד חום ב BACK PLATEשבתחתית המנוע.
חלילה לי להאשים את הדלק או איכותו, אולם גם לי סימני שאלה ואני רוצה לדעת מה קורה למשתמשים אחרים.

למרות כל הרשום לעיל, ביום שישי האחרון, הלכו המייסבים במנוע.

בפירוק ראיתי כי המייסבים אינם מקוריים והם של חברת NTN.

האם יש למישהו הסבר, מדוע המייסבים הגיעו למצבם הנוכחי?

האם עדיף להחליפם במייסבי HIGH SPEED והאם המקור לבעיה זה הדלק?

מצ"ב תמונות .

RonEfrat
26-12-2009, 21:00:59
כמה גלונים עברת עד עכשיו עם המנוע הזה?

ניסן וצחי
26-12-2009, 21:03:48
אילן, כמה גלונים סיימת? איך אתה בודק טמפ'? ואיך הגיעו מייסבים לא מקוריים למנוע חדש??:eek:
צחי

נאור
26-12-2009, 21:28:06
המיסבים המקוריים שמגיעים עם OS זה NTN

משה שמואלי
26-12-2009, 21:43:09
אני חושב שבשביל לדעת אם מקור הבעיה היא מהדלק.

צריך לבדוק כמה מנועים ולא רק אחד.

יצא לי להטיס גם עם הרפיקון לא ניתקלתי בבעיה.

אני לא פוסל אפשרות כזאת, אבל הבדיקה צריכה להיות רצינית ולא חובבנית לפני שפוסלים את הדלק.

אילן שלא תחשוב שאני חושב אותך לחובבן .

יהיו לזה השלכות מאוד קשות ליבואן , לכן צריך במקרה כזה לנהוג בזהירות.

הרי אנחנו לא רוצים לפגוע בפרנסה של אף אחד ,כמובן לא על חשבון הכיס שלנו.:)

levyoram
26-12-2009, 21:47:14
אילן,

כשפרקנו את המנוע, הדבר הבולט היה הגוון הכהה על המייסב הראשי וכן מעיין שריטות על הבוכנה עצמה. הגוון הכהה (שרוף) מופיע גם על הקראנק ושאר החלקים.

מאחר ואני בספק גדול שהנזק הוא כתוצאה מסוג הדלק, אני נוטה לשער כי בעיה במייסב גרמה לחיכוך, העלאת החום ויצירת גרדים שעלו לבוכנה וגרמו לשריטות.

אם זאת לא הסיבה, אני לא מוצא הסבר אחר למעט הדלק.

לדעתי צרכת 2-3 גלונים של Rapicon בתקופה הזאת.

levyoram
26-12-2009, 21:49:54

אני לא פוסל אפשרות כזאת, אבל הבדיקה צריכה להיות רצינית ולא חובבנית לפני שפוסלים את הדלק.

משה,
אני מסכים ב 100% איתך, אבל חושב שצריך הסבר למה שרואים בתמונות. ממה ששמענו ביום שישי האחרון, כנראה שגם המנוע ב Trex 600 השני בדרך. למעט פירוק ובדיקה, יש דרך מקצועית נוספת לשער ממה הנזק?

משה שמואלי
26-12-2009, 22:01:01
משה,
אני מסכים ב 100% איתך, אבל חושב שצריך הסבר למה שרואים בתמונות. ממה ששמענו ביום שישי האחרון, כנראה שגם המנוע ב Trex 600 השני בדרך. למעט פירוק ובדיקה, יש דרך מקצועית נוספת לשער ממה הנזק?

יורם
קשה מאוד לבדוק מנוע תקול ולזהות את הבעיה מסיבה פשוטה שיש פה הרבה משתנים.
כגון האם המנוע התחמם, מי כיוון את המנוע ואיך ,האם ניכנס משהו למנוע, וכדומה.

אבל אם התופעה תחזור על עצמה עם כמה וכמה מטיסים אז כנראה שיש משהו .

אנחנו לעומת זאת קבוצה של כמה מטיסים אשר ניסינו דלק מסויים (לפחות על 10 מסוקים).
ולא ניתקלנו בבעיה.

אני מאמין שאם יהיו עוד בעיות כמו לאילן שכולם השתמשו ברפיקון אז יש פה בעיה.

כרגע עוד מוקדם לשייך את הבעיה לדלק אלא אם יש מישהו מוסמך שיכול לקשר בין השניים.

נ.ב. האם המסוק השני גם שייך לאילן ומי מכוון לו את המנועים?

שחר לזרוב
26-12-2009, 22:04:41
חברים, רק רציתי להזכיר שמנועי ה-50 של OS ידועים כבעייתיים בנושא המיסב האחורי.
הרס של מיסב אחורי יכול לגרום להרס גדול מאד בכל המנוע ולא משנה באיזה דלק משתמשים.

למען הסר ספק אני לא מטיס עם הדלק של RAPICON אבל בכל מקרה לפני שחורצים גורלות יש להתייחס לממצאים במנוע בשיקול דעת ובהגיון, ולא להגיע למסקנות שגויות.

ניסן וצחי
26-12-2009, 22:06:04
משה,

שריטות בבוכנה בד"כ נובעות מחימום יתר של המנוע , בהנחה שלא חדר למנוע שום גוף זר כגון חול
וכדומה... יש מצב שאילן לא בודק חום מנוע נכון. 2-3 גלונים, אני בספק אם הבעיה מגיע מהדלק,
למרות הצבע הכהה שנגרם לכל המיכלולים שהוא כן מהדלק, מה שלדעתי לא כל כך מזיק.
צחי

ניסן וצחי
26-12-2009, 22:08:11

זה מעניין, לא ידעתי...
צחי

ניסן וצחי
26-12-2009, 22:14:53
הרס של מיסב אחורי יכול לגרום להרס גדול מאד בכל המנוע ולא משנה באיזה דלק משתמשים.

למען הסר ספק אני לא מטיס עם הדלק של RAPICON אבל בכל מקרה לפני שחורצים גורלות יש להתייחס לממצאים במנוע בשיקול דעת ובהגיון, ולא להגיע למסקנות שגויות.

שחר, לפני שהמייסב גורם הרס גדול למנוע, ניתן להבחין ולשמוע שהמייסב לא תקין.
חוץ מזה לא שמעתי על בעיה גורפת של מיסב שנזוק אחרי 2-3 גלונים:eek:
אני טוען שבהקפדה קנאית של בדיקת המנוע בכל טיסה, כל מנוע יאריך חיים, כמובן שצריך
מישהו שיודע לכוון את המנוע למקסימום כח ומינימום חום, ולא סתם להוריד את המסוק באמצע
טיסה ולדחוף את האצבע לבקפלייט.
צחי

levyoram
26-12-2009, 22:18:00
יורם

ולא ניתקלנו בבעיה.

משה,
לאחר שאילן ואני שוחחנו בנדון, אני יכול להגיב בשמו כדלקמן:
1.אילן מכוון לעצמו את המנועים.
2.אילן פותח סיכה ושלושת רבעי סיבוב לתערובת עשירה.
3.המנועים נקנו חדשים בחנות מוכרת ועברו הרצה לפי הכללים.
4.אילן בודק טמפרטורה כפי שכתב ומעולם לא זיהה בעיה של חום.
5.אנו מטיסים ומנחיתים על אספלט/מדרכה, כך שאין סיבה לגרגירי חול וכו' לחדור.
6.את כל האמור לעיל, ביצע אילן גם על מסוקים אחרים ומנועים שונים עם דלק אחר (לא רפיקון) ולא הייתה לו בעיה.
7. אם יש משהו שפיספסתי, אילן יוסיף.

משה שמואלי
26-12-2009, 22:19:19
מישהו שיודע לכוון את המנוע למקסימום כח ומינימום חום, ולא סתם להוריד את המסוק באמצע
צחי

אין מה להגיד בזכותך המנועים שלי עוד עובדים .:)

הוי כמה מנועים שרפתי:(

משה שמואלי
26-12-2009, 22:25:11
משה,
6.את כל האמור לעיל, ביצע אילן גם על מסוקים אחרים ומנועים שונים עם דלק אחר (לא רפיקון) ולא הייתה לו בעיה.
7. אם יש משהו שפיספסתי, אילן יוסיף.

כמו שצינתי מבלי לפגוע באף אחד .

הנושא צריך להיבדק ברצינות ובאחריות.

ניסן וצחי
26-12-2009, 22:53:43
אין מה להגיד בזכותך המנועים שלי עוד עובדים .:)

הוי כמה מנועים שרפתי:(

בזכותך המסוקים שלי טסים;)
צחי

matalon
26-12-2009, 23:07:37

אז אלו באמת NTN והם כנראה מקוריים.
לשאלת ניסן-פחות משני גלונים!!
בודק חום מנוע גם בעזרת מד חום מדוייק, וגם אצבע על ה בק פלייט ( יותר מדוייק ממד חום ) אני מנוסה האמן לי.
לא יוצא בהצהרות, אבל בהחלט בודק אפשרות של הדלק, עם CP הגעתי לטמפ' ממוצע ב3D של 105-117, עם RAPICON ב20% פחות , גם ככה אני מטיס עשיר (מאז ומתמיד) יכול להיות שאני עובד קר מדי וב3D נוצרת שחיקה מוגברת??קיימת שחיקה מטורפת על הבוכנה!וזה לא מנוע ראשון שאני פותח!
לצערי יש לי עוד מנוע דומה במסוק דומה שמתחיל להרעיש מעט יותר.
לא מתאים לOS נקודה.
רוצה לציין שהדלק מסונן כל הדרך בקפידה כולל פילטרים החל ממיכל הדלק והמשאבה ועד למסוק כך שניתן לשלול לחלוטים גופים זרים.
:(

matalon
26-12-2009, 23:17:32

ההערה הינה מקצועית לחלוטין והכוונה לא לפגוע ביבואן, אני לקוח טוב שלו ואמשיך להיות נקודה.
לא אמרתי שזה הדלק העלתי מספר השערות ובינהם את הדלק, בהזדמנות זו רוצה לומר שהדלק "מנגן" פצצה ואני עדיין מטיס איתו!
אני בין הראשונים שהללתי את הדלק פה על דפי הפורום אך יחד עם זאת אציין שדיברתי עם מיטב המטיסים המטיסים עם הRAPICON שלא נתקלו בבעיה דומה.
אך מה שאני מתאר פה זו עובדה.

matalon
26-12-2009, 23:23:32
יורם

ולא ניתקלנו בבעיה.

הכיוונים אופטימלים (סיכה פנימית וחיצונית) אנוכי יודע לא מעט, ובעזרתו של ציקי שבעיני "שף בכיוון מנועים.(לא הכיוון הוא הבעיה)

משה שמואלי
26-12-2009, 23:33:03
ההערה הינה מקצועית לחלוטין והכוונה לא לפגוע ביבואן, אני לקוח טוב שלו ואמשיך להיות נקודה.
לא אמרתי שזה הדלק העלתי מספר השערות ובינהם את הדלק, בהזדמנות זו רוצה לומר שהדלק "מנגן" פצצה ואני עדיין מטיס איתו!
אני בין הראשונים שהללתי את הדלק פה על דפי הפורום אך יחד עם זאת אציין שדיברתי עם מיטב המטיסים המטיסים עם הRAPICON שלא נתקלו בבעיה דומה.
אך מה שאני מתאר פה זו עובדה.

ההערה מקצועית ביותר!

אני רק מציין שיש לבדוק יותר לעומק את הבעיה.

ואני לא חשבתי לרגע שיש לך כוונה לפגוע ביבואן.

אם זאת התגובה של יורם

"ציטוט"
6.את כל האמור לעיל, ביצע אילן גם על מסוקים אחרים ומנועים שונים עם דלק אחר(לא רפיקון) ולא הייתה לו בעיה.
7.אם יש משהו שפיספסתי, אילן יוסיף.

פיספסתי משהו:confused:

נאור
26-12-2009, 23:37:22

נכון מאוד

משה שמואלי
26-12-2009, 23:38:08
נכון מאוד

http://www.efly.co.il/forums/images/icons/icon14.gif

matalon
26-12-2009, 23:50:29
ההערה מקצועית ביותר!

אני רק מציין שיש לבדוק יותר לעומק את הבעיה.

ואני לא חושבתי לרגע שיש לך כוונה לפגוע ביבואן.

אם זאת התגובה של יורם

"ציטוט"
6.את כל האמור לעיל, ביצע אילן גם על מסוקים אחרים ומנועים שונים עם דלק אחר(לא רפיקון) ולא הייתה לו בעיה.
7.אם יש משהו שפיספסתי, אילן יוסיף.

פיספסתי משהו:confused:

משה,
מה שיורם התכוון והוא מכיר את המציאות כי הוא נמצא שם הוא שהמנוע האחרון שהראה סימנים של "פרישה מהעולם הזה" עשה זאת בממוצע של 20 גלונים,
אני לא מבין אסור להביע דעה?
מעלים ספקולציות זה חלק מהעניין, יורם הינו מטיס מושבע של רפיקון, והיום אמר לי בעצמו שזה בטח המייסבים וזהו דלק של אלופים, פולימר מיוחד ששומר על המנוע...וכד
אך יחד עם זאת הוא ציין עובדה.
רוצה לציין שוב!! מאוד מעריך את תגובתך ומערך את הידע שלך אך מלכתחילה בסך הכל העליתי זאת כהשערה וזה חלק מעניין של פורום מקצועי.
ושוב אחזור להיבט המקצועי, אולי אני צריך לסגור סיכה ולעבוד חם יותר?
אגב אני מטיס עם OS מס 8 \ENYA מס3 קבוע.

matalon
26-12-2009, 23:52:56
נכון מאוד

אף אחד לא הגיע למסקנות??!!

flyinglizard
26-12-2009, 23:56:20
אצלי בOS 50 היו הולכים מיסבים כל שלושה גאלון עם CP 30 אחוז. זה לא קשור למספר הגאלונים כמו שזה קשור לתכיפות ההטסה - כמה שתטיס יותר, המצב יהיה יותר טוב. כמה שתתן למסוק לעמוד בין טיסות, כך תיווצר חלודה, עד לחופש במיסב. התכנון של הקייס בOS50 הוא לקוי וגורם לצרות עם המיסבים, זה שופר ב55, וכמעט ולא קיים ב91.

בלי שום קשר, 117 מעלות צלזיוס זו טמפרטורה גבוהה מאוד - אתה מודד על הקרקע אחרי טיסות? או עם מד שמורכב על המטוס? אם זו טמפרטורת מקסימום מסנסור על המסוק, אז בסדר, אם על הקרקע, זה מאוד גבוה. גם הצבע של הבוכנה\סליב\פנים ראש המנוע נראה כאילו המנוע עבד בטמפרטורה גבוהה. זה לחלוטין לא נשמע הגיוני לאור ה1.75 סיבובים בסיכה על הOS - אני הייתי מטיס את שלי עם סיבוב ושניים-שלושה קליקים והייתי רואה 100 מעלות צלזיוס ולא יותר.

ובחזרה למיסבים - אין ממש פתרון לסיפור הזה, כל אחד מספר משהו אחר - חלק מנקזים דלק, חלק לא, חלק מרססים כלמיני דברים אחרי טיסות, חלק לא, והתוצאות לא נראות עקביות.

פשוט תתן להם למות בשקט ותחליף, אפשר לקנות מיסבים טובים בrc-bearings או להזמין NTN מקוריים מkeimod.

נאור
27-12-2009, 00:14:39
למרות ש NTN נחשבת לחברה טובה מאוד
לדעתי התחליפים מחזיקים יותר

matalon
27-12-2009, 00:20:07
למרות ש NTN נחשבת לחברה טובה מאוד
לדעתי התחליפים מחזיקים יותר

אתה לא הראשון שאומר זאת זה כנראה נכון, ולכן זה מה שאעשה, יותר זול ויותר קרוב:)

נאור
27-12-2009, 00:20:37
אף אחד לא הגיע למסקנות??!!

לא המסקנות, הבעיה :)

עמיתפורת
27-12-2009, 05:16:25
אילן שלום.
מהצצה בתמונות שלך נראה כי המנוע בזמן מסויים עבד עני.
מה שכן נראית שריפת דלק יתרה רק בחלק קטן על הבוכנה כך שההתחממות של המנוע לא היתה לאורך זמן.
שנית וזה משהו חשוב מאוד:
לא מודדים טמפרטורה על המנוע בגוף המנוע או בבק פלייט.
איזה חלק הכי מתחמם במנוע? הבק פלייט או ראש המנוע?
למה חיישני קארב סמארט או כל מכשיר מדידת טמפרטורת מנוע מותקן על ראש המנוע? כי שם צריכה להיות ההתייחסות.
כלומר כשמדדת את טמפרטורת המנוע על הבק פלייט והיא ציינה 117 מעלות או השד יודע כמה, תתאר לך איזו טמפרטורה היתה בראש המנוע ובבוכנה עצמה?
ולכן אני סמוך ובטוח כי לא כיוונת את המנוע כהלכה, הוא היה עני מידיי בנדוקות מסויימות, התחמם וכך את המשך הסיפור אתה מכיר.
שנית.
לעיתים מטיסים לא מכיילים את המסוק מיכאנית כמו שצריך, ניהול הפיטצ' לעומת המיצערת לקוי ונוצרת תחושה של "חוסר כוח" ואז הם נוהגים לסגור סיכה כדי להוסיף לעצמם כוח במקום להוסיף פיטצ' וכדומה.
אני אישית לא ממש סופר כמה קליקים הסיכה פתוחה או כמה סיבובים, אני פשוט מכוון עד למצב אופטימום.
מנועי 50 בדרך כלל באופטימום באיזור פתיחת סיבוב ורבע של הסיכה וזה היה המתכון הבטוח שלי במנועי החמישים.
את המסוק 600 שלי מכרתי לאחר שהמנוע שלו ליווה אותי עודמהרפטור לאחר כמעט שנתיים והוא היה שד ככה ואמנם החלפתי מייסבים אבל ההחלפה נבעה מהמחלה שהציג בפנינו מר "לטאה" בפוסט הקודם שלו מפאת היווצרות "חלודה" על המייסבים מפאת מנוחת המסוק על המדף מידיי פעם.

לא מטיס ריפקון ואין לי דרך לתת בדיקה נוספת על הדלק אבל ללא ספק לדעתי המנוע לא היה מכוון כמו שצריך.
אגב.
הטמפרטורה המומלצת למנועי אלה היא סביב ה- 110 מעלות.
אני אישית את שלי היטסתי ב100 ועבד שד.
מייסבים מומלצים ו"חד פעמיים" הם מייסבים BOCA.
ולא לקנות קירמיים זה בזבוז כסף.
בהצלחה

שחר לזרוב
27-12-2009, 05:49:21
אילן שלום.
לא מודדים טמפרטורה על המנוע בגוף המנוע או בבק פלייט.
איזה חלק הכי מתחמם במנוע? הבק פלייט או ראש המנוע?
למה חיישני קארב סמארט או כל מכשיר מדידת טמפרטורת מנוע מותקן על ראש המנוע? כי שם צריכה להיות ההתייחסות.
כלומר כשמדדת את טמפרטורת המנוע על הבק פלייט והיא ציינה 117 מעלות או השד יודע כמה, תתאר לך איזו טמפרטורה היתה בראש המנוע ובבוכנה עצמה?
ולכן אני סמוך ובטוח כי לא כיוונת את המנוע כהלכה, הוא היה עני מידיי בנדוקות מסויימות, התחמם וכך את המשך הסיפור אתה מכיר.
.
.
.
.
אגב.
אני אישית את שלי היטסתי ב100 ועבד שד.

בהצלחה

מסכים עם כל מילה, בדיוק חשבתי על אותו הדבר ועמית הקדים אותי . . .

ziki
27-12-2009, 07:51:53

עמית
אם כבר פותחים את הנושא אז מעניין אותי לדעת מהיכן הנתון הנ"ל?
בשום מקום או חוברת של OS לא מצויין מה טמפרטורת העבודה המומלצת, או שאולי החמצתי משהו.

שלומי לוי
27-12-2009, 09:13:20
יש לי טיפ קטן.ישנם בשוק וגם בארץ 2 סוגי מנועי 50.ניתן ליראות את ההבדל על ידי פירוק של הבקפלט.בדגם החדש הסליב בעל גוון בהיר ויש לו מיגרעות במוט הבוכנה.מי ניסיון הוא העריך ימים יותר מאשר הישן(בעיקר המייסבים) אגב כול מנועי ה50 שכתוב עליהם אליין הם החדשים.

matalon
27-12-2009, 09:31:02
הבהרה לכל הצדקנים!!

להלן ציטוט ממה שכתבתי במקור
"עלי לציין כי אני מטיס עם תערובת עשירה (כמעט 2 סיבובים) ואני נוהג למדוד חום ב BACK PLATEשבתחתית המנוע.
"חלילה לי להאשים את הדלק או איכותו," אולם גם לי סימני שאלה ואני רוצה לדעת מה קורה למשתמשים אחרים

ובכן לגבי הדלק כמו שכתבתי מלחתחליה הוא "מנגן מצויין עם המנועים שלי" מטיס עם רפיקון כמו כל חברי צוות הרכבת, וכמו שכתבי "התייעצתי עם טובי המטיסים המטיסים רפיקון שלא נתקלו בבעיה דומה"
אין לי כל כוונה לפגוע ביבואן אני לקוח כבוד בחנותו, והדלק מצויין.

לסיכום ,
פתחתי נושא לדיון על מנת למצוא פתרון לבעיה שעוברת כרגע על מנועי מבלי לקבוע כלום!!
פשוט ציינתי את העובדות ומבקש עזרה, אשמח לפתרונות.
ולהבא כשעלה נושא לדיון אצטרך להתנהג כמו "פיל בחנות חרסינה".
אשמח לקבל תגובות מקצועיות לגופו של עניין.:)

matalon
27-12-2009, 09:41:43
יש לי טיפ קטן.ישנם בשוק וגם בארץ 2 סוגי מנועי 50.ניתן ליראות את ההבדל על ידי פירוק של הבקפלט.בדגם החדש הסליב בעל גוון בהיר ויש לו מיגרעות במוט הבוכנה.מי ניסיון הוא העריך ימים יותר מאשר הישן(בעיקר המייסבים) אגב כול מנועי ה50 שכתוב עליהם אליין הם החדשים.

:)

עמיתפורת
27-12-2009, 11:24:31
עמית
בשום מקום או חוברת של OS לא מצויין מהיא טמפרטורת העבודה המומלצת, או שאולי החמצתי משהו.

ציקי לא פספסת כלום, מטיסי המיפעל ובניהם מר חן צרפתי ערכו ניסויים על הקרקס סמארט כשזה היה להיט חם מהתנור והגיעו למסקנות הללו בעצמם ופרסמו אותם בפורומים שונים. על כך הסתמכנו ובאמת הניסיונות שלנו העלו תוצאות דומות למרות שאני הייתי מרוצה ממאה מעלות ולא מאה ועשר וזה שמר לי על המנוע לאורך זמן עם תוצאות מצויינות תעשה חיפוש ביוטיוב ותוכל למצוא טיסה שבדקתי את הרכיב ואת חום המנוע וכן סרטון הדרכה על הקארב סמארט עצמו. . בהצלחה

ziki
27-12-2009, 11:31:55
ציקי לא פספסת כלום, מטיסי המיפעל ובניהם מר חן צרפתי ערכו ניסויים על הקרקס סמארט כשזה היה להיט חם מהתנור והגיעו למסקנות הללו בעצמם ופרסמו אותם בפורומים שונים. על כך הסתמכנו ובאמת הניסיונות שלנו העלו תוצאות דומות למרות שאני הייתי מרוצה ממאה מעלות ולא מאה ועשר וזה שמר לי על המנוע לאורך זמן עם תוצאות מצויינות תעשה חיפוש ביוטיוב ותוכל למצוא טיסה שבדקתי את הרכיב ואת חום המנוע וכן סרטון הדרכה על הקארב סמארט עצמו. . בהצלחה

תודה עמית.
מאד תמוהה בעיניי שיצרני המנועים אינם ממליצים על טמפרטורת עבודה מתאימה למנוע.
גבוה מידיי או נמוכה מידיי יביאו לנזק למנוע לאורך זמן עקב סמיכות לא תקינה של חומרי הסיכה בדלק מה שיגרור נזק לחלקי המנוע בהתאם למתכות/סגסוגות מהם בנוי המנוע על כל חלקיו.
בכל מקרה אני מקבל את המלצתם של אלו בעלי הניסיון :)

flyinglizard
27-12-2009, 14:50:14
ממליצים או לא, המנועים האלה לא בנויים לעבוד בטמפרטורות גבוהות כלכך. ב100 מעלות המנוע טס יופי ויורד כמו חדש. ב160 מעלות המיסבים כבר מתפרקים החוצה מהקייס, תעשה את החשבון... בתמונות רואים מנוע שהתחמם, חד וחלק. צריך להסתכל על קלוז אפ של הבוכנה בשביל לראות בוודאות, אם יש משקעים שחורים ופנים לא חלקים (שקעים) כנראה שהמנוע סופר את ימיו אחורה במרץ.

המדידה בבקפלייט שגויה לחלוטין, המדידה צריכה להעשות בראש בלבד. כל איזור אחר יתן טמפרטורה שונה לחלוטין. הבקפלייט צריך להיות במצב בו ניתן להניח עליו את האצבע כשלוש שניות - 117 מעלות נשמע לי מופרך לגמרי. אולי פרהנייט. יש הבדל של 20-30 מעלות צלזיוס בשקט בין הבקפלייט לבין הראש.

ב90 מעלות, מנוע חדש יראה חדש, בלי כתמים ומשקעים. אפשר לסגור בחזרה בקופסה, למכור כחדש ואף אחד לא ידע אף פעם. ב100 מעלות אפשר להתחיל לראות צבעים על החלקים הפנימיים, קודם כל הבוכנה, אחר כך גם הראש מסביב לפלאג, אבל זו עדיין טמפרטורה סבירה. מעבר לכך כבר מתחילים להצטבר משקעי פחמן עם הבוכנה, ולאחר מספיק זמן הבוכנה פשוט תתפרק באוויר.

ziki
27-12-2009, 15:12:23
הבהרה לכל הצדקנים!!

להלן ציטוט ממה שכתבתי במקור
"עלי לציין כי אני מטיס עם תערובת עשירה (כמעט 2 סיבובים) ואני נוהג למדוד חום ב BACK PLATEשבתחתית המנוע.
"חלילה לי להאשים את הדלק או איכותו," אולם גם לי סימני שאלה ואני רוצה לדעת מה קורה למשתמשים אחרים

ובכן לגבי הדלק כמו שכתבתי מלחתחליה הוא "מנגן מצויין עם המנועים שלי" מטיס עם רפיקון כמו כל חברי צוות הרכבת, וכמו שכתבי "התייעצתי עם טובי המטיסים המטיסים רפיקון שלא נתקלו בבעיה דומה"
אין לי כל כוונה לפגוע ביבואן אני לקוח כבוד בחנותו, והדלק מצויין.

לסיכום ,
פתחתי נושא לדיון על מנת למצוא פתרון לבעיה שעוברת כרגע על מנועי מבלי לקבוע כלום!!
פשוט ציינתי את העובדות ומבקש עזרה, אשמח לפתרונות.
ולהבא כשעלה נושא לדיון אצטרך להתנהג כמו "פיל בחנות חרסינה".
אשמח לקבל תגובות מקצועיות לגופו של עניין.:)

אילן, אישית לא הטסתי מעולם עם RAPICON אבל הייתי שותף לכיוון המנועים במסוקים שלך ובעיקר בשני המסוקים שהטסת עם הדלק הזה ומעניין שבשניהם התחילו הבעיות פחות או יותר באותו הזמן.
על פניו שניהם היו מכוונים כמו שצריך,עברו הרצה נכונה, מעשנים יפה ולא מוציאים שאריות פיח שחור, לא נחנקים באוויר, מגיבים טוב, שומרים סרק באופן מדוייק ביותר והכי חשוב עולים לאוויר באופן קבוע אחת למספר ימים.
יתכן ובדיקת החום לא נעשתה כראוי אך זו נעשתה באופן זהה גם על המסוקים האחרים שברשותך שניזונו מדלק אחר לאורך זמן ושם לא היתה שום בעיה.
גם על המסוק שלי שבינתיים ניזון עד היום מ CP הוחלפו מייסבים לאחר 12 גלונים (קצת הגזמתי והייתי צריך להחליף לאחר 10 אבל זה גם סביר ביותר).
מאד מוזר שבתנאים כאלו הולכים מייסבים לאחר שני גלונים ועוד בשני מנועים.

motti-74
27-12-2009, 16:58:22
צחי

שלום,

אני מחליף כל כ- 8 גלון מיסבים אחורי (שבד"כ מרעיש) וקדמי על הדרך....בעבר הרחוק הטסתי עם דלק שהיה גורם חלודה למנוע ולאגזוז ...אך לא היה פוגע במיסבים בשום צורה!!!או שהייתי יכול לומר מאיץ את שחיקת המיסבים...ומיסבים ובמיוחד האחורי נדפקים חופשי בסל"ד של 2100 וב- 3D בינוני עד קשה...

עמיתפורת
27-12-2009, 17:08:06
מוטי.
אני לא החלפתי מייסבים בתדירות מטורפתכמו שלך.
משהו אצלך בכיוונים לא נכון חבר.

TooLy
27-12-2009, 17:36:58
מנוע 50 על ה600 שלנו וכן מנועי 90 על ה-700 מעולם לא עברו את רף ה-100 מעלות צלסיוס , ומעולם לא סבלו מחוסר כוח.
עם רפיקון לא יצא לנו להטיס , אלא עם מגנום ( הישן ) וה c.p .
מיסבים הוחלפו בשל קורוזיה בשל תקופת מנוחה ארוכה על המדף ללא שימוש.
לאחרונה אנחנו נוהגים לטפטף מעט after-run דרך פתח הקרב לאחר ההטסה ( וגם זה לאחר " יבוש " המנוע לפי הוראות היצרן.)
( הפעלה בסרק לאחר ההטסה ע"מ לשרוף את שאריות הדלק במנוע ) .
מחזק את דבריו של עמית.
בכיוון נכון של המנוע וניהול פיץ' נכון אין סיבה שהמנוע לא יאריך ימים.
בברכה
עוזי

שחר לזרוב
27-12-2009, 19:17:45
עמית
בשום מקום או חוברת של OS לא מצויין מה טמפרטורת העבודה המומלצת, או שאולי החמצתי משהו.

ציקי, ולמעשה לכל חברי הפורום המעורבים בנושא. טמפרטורת העבודה של המנוע קשורה לא רק במנוע אלא (ואולי אפילו באופן מירבי) בדלק שמניע את המנוע. לכן לא יכולות להיות הנחיון של יצרן המנועים לגבי טמפרטורת העבודה המומלצת, הדבר תלוי במשתנים נוספים.

אני אסביר:
דלק ה-CP עושה שימוש בחומרי סיכה מסויימים (לצורך העניין שמן). דלק ה-RAPICON עושה שימוש בחומרי סיכה אחרים לגמרי (כך הבנתי מקריאת שירשורים קודמיםת אין לי כל ידע מהימן בעניין זה).

כל אחד מהשמנים הללו בעל תכונות אחרות. התכונה החשובה ביותר לצורך הדיון הנ"ל הוא טמפרטורת העבודה שבה השמן לא מאבד מתכונותיו. ברור שכולנו רוצים שהמנוע יפיק את מירב הכוח ולצורך כך סוגרים את הסיכה עוד ועוד. המנוע יעבוד גם בטמפרטורה של 120 מעלות אבל בטמפרטורה זו השמן שבדלק מאבד מתכונותיו וכבר אינו משמן בכלל. מנוע שעובד ללא שמן או עם שמן שלא משמן . . . . כולנו יודעים מה התוצאה.

עכשיו, אני לא מכיר את אילן ומעולם לא פגשתי אותו ולא ראיתי את המסוקים שלו, אבל שוחחתי איתו היום בטלפון והבנתי שכל המנועים שלו עובדים בסביבות ה-100 מעלות, אולי טיפה יותר, אבל הוא לא מטגן את המנועים. (וכן, המדידה נעשית בראש המנוע).

לאחר שנכתבה כל ההקדמה, ולאור התמונות שראינו, הינה רעיון - האם יתכן שמרכיבי הסיכה (השמן) בדלק ה-RAPICON מאבד מתכונותיו בטמפרטורה של 100 מעלות ? האם יתכן שהדלק הזה מיועד לעבוד בטמפרטורות נמוכות יותר מטמפרטורת העבודה לה אנו מורגלים מדלק ה-CP למשל ?

אני מהמר שכך הם הדברים.

האירו את עיניי . . .:)

משה שמואלי
27-12-2009, 19:58:11
שלום לכולם

זה מנוע שעבר 18 גלונים

1. 8 גלונים של רפיקון
2. 10 גלונים של פלטניום

כמו שניראה בתמונות אין סריטות על הבוכנה .

המנוע עבד כמו שעון עד היום .
פורק להחלפת לגרים למרות שהם נראים מאוד טובים אין חריקות, בהזדמנות זאת אני מחליף גם רינג.

אני נוהג לאחר כ 15 גלונים להחליף גם לגרים ורינג.

אני לא מחכה שהמנוע ימות ואחר כך לעשות לו הנשמה:)
ותאמינו לי המנוע הזה עובד מה זה קשה.

וזה לא מנוע ראשון שלי מי שמכיר אותי יודע שיש לי לא מעט מסוקים אני בגדר חנות:D

אז מה זה אומר :confused:

עמיתפורת
27-12-2009, 20:11:16
החלפת רינגים ומייסבים כתחביב היא לא דבר מומלץ לדעתי...
משחק מיותר - שוב לדעתי אבל רעיון נחמד למשחק נחמד בימים גשומים.

משה שמואלי
27-12-2009, 20:23:14
החלפת רינגים ומייסבים כתחביב היא לא דבר מומלץ לדעתי...
משחק מיותר - שוב לדעתי אבל רעיון נחמד למשחק נחמד בימים גשומים.

מה אתה לא רואה שיורד גשם:D

טוב עכשיו ברצינות.זאת דעתך.

מהניסיון שלי החלפה בזמן הנכון חוסכת הוצאות מיותרות.

כל חומר בסופו של דבר מתעייף .למה לחכות עד שילך ויגרום נזקים נוספים,אני ממליץ לך לבדוק את ההמלצה שלך.

נ.ב. אם אתה מגיב לתגובות שלי אני מבקש ממך לא להגיב בזילזול:mad:

עמיתפורת
27-12-2009, 20:49:39
חלילה אף אחד לא זלזל הבעתי את דעתי בצורה מכובדת מאוד ועם דיעה מיקצועית.
אני את ההמלצה שלי בדקתי ועומד מאחוריהה ועדיין עומד עלכך שאין שום צורך להחליף רינגים במנוע.
למה אתה לא מחליף ברכב שלך רינגים ומיסבים כל כמה קילומטראז'ים? למה לחכות לשפוך מנוע ברכב?
כי פשוט לא צריך.

משה שמואלי
27-12-2009, 21:02:38
אני את ההמלצה שלי בדקתי ועומד מאחוריהה ועדיין עומד עלכך שאין שום צורך להחליף רינגים במנוע.
למה אתה לא מחליף ברכב שלך רינגים ומיסבים כל כמה קילומטראז'ים? למה לחכות לשפוך מנוע ברכב?
כי פשוט לא צריך.

הדוגמא לא הכי טובה.

אבל גם ברכב אנחנו מדי פעם מטפלים אם בהחלפת שמנים שרשרת תימינג רצעות והרשימה עוד ארוכה.

אם זה היה חוסך לי להחליף מדי פעם לגרים ורינגים במנוע של הרכב הייתי עושה את זה אבל ברכב זה קצת שונה העליות של פירוק והרכבה של מנוע כזה זה כמו אוברול שלם.(מאוד גבוהות).

לעומת זאת במנועים של טיסנים / מסוקים, החלפת מיסבים ורינג ביחס לתועלת ,עליות מאוד נמוכות.

וזה רק מאריך את תקופת חיי המנוע.

בכל זאת זה דעתי.

ניסן וצחי
27-12-2009, 21:44:01
כי פשוט לא צריך.

מה אתה משווה??:eek: אם כבר תשווה את מנועי הנייטרו למנועי הפורמולה או מנועי סירות מירוץ.
אז אני מודיע לך ששם לא מחליפים רינגים ומייסבים, שם מחליפים את כל המנוע, ואתה יודע מה, גם
בזמן קצר יותר!!
למרות מה שרשמת בהודעה האחרונה שלך, אני מסכים עם כל מה שרשמת על בדיקת חום המנוע.
צחי

ניסן וצחי
27-12-2009, 21:49:29
כי פשוט לא צריך.

עמית,
ההשוואה לא כל כך נכונה.
אם הרכב שלך היה מונע ע"י ניטרו, ומגיע ל- 18000 סל"ד - תאמין לי הייתה מחליף לא רק מייסבים ורינג, אלא עוד כמה מכללים בדרך. ראה ערך מנועיי פורמולה, או לחילופין מנועי דראג ( 0-400 מ').
במנועים שלנו שעובדים רק על איידל, מומלץ אחת לתקופה להחליף מייסבים ורינג, שהרי אלו שני המכללים "שאוכלים" את רוב השחיקה.

ניסן

שלומי לוי
27-12-2009, 22:09:12
גם במנועי 2פעימות של קטנועים מקובל להחליף והרבה.בימיוחד באופנועי שטח רצחניים.

ziki
27-12-2009, 22:17:04
שלום לכולם

זה מנוע שעבר 18 גלונים

1. 8 גלונים של רפיקון
2. 10 גלונים של פלטניום

כמו שניראה בתמונות אין סריטות על הבוכנה .

המנוע עבד כמו שעון עד היום .
פורק להחלפת לגרים למרות שהם נראים מאוד טובים אין חריקות, בהזדמנות זאת אני מחליף גם רינג.

אני נוהג לאחר כ 15 גלונים להחליף גם לגרים ורינג.

אני לא מחכה שהמנוע ימות ואחר כך לעשות לו הנשמה:)
ותאמינו לי המנוע הזה עובד מה זה קשה.

וזה לא מנוע ראשון שלי מי שמכיר אותי יודע שיש לי לא מעט מסוקים אני בגדר חנות:D

אז מה זה אומר :confused:

משה
18 גלונים זה בהחלט יפה ומכובד רק אל תשכח שמדובר במנוע 90 שעובד בסל"ד נמוך יותר ממנוע 50 וגם קצת פחות קשה.
בכל מקרה 18 גלונים, מכובד ביותר !

משה שמואלי
27-12-2009, 22:22:03
משה
18 גלונים זה בהחלט יפה ומכובד רק אל תשכח שמדובר במנוע 90 שעובד בסל"ד נמוך יותר ממנוע 50 וגם קצת פחות קשה.
בכל מקרה 18 גלונים, מכובד ביותר !

היה לי גם מנועי 50 וגם 37 נכון הם לא באותו סל"ד אבל לא יכול להיות שילכו לגרים אחרי 3 גלונים.
ואני לא חושב שמנועי 90 עובדים פחות קשה.

יש פה בעיה נטו של טיפול וכיוון לא נכון של המנוע .

levyoram
27-12-2009, 23:08:41
יש פה בעיה נטו של טיפול וכיוון לא נכון של המנוע .

או בעיה אחרת, שכל הנראה אילן עלה עליה בשיחה עם מס' חברים ולדבריו: "מאחר והיה רגיל להטיס עם דלק CP עד כה, לא ייחס חשיבות לשימון המנוע בעת הפסקת הטסה העולה על שבוע ימים, מאחר ודלק ה CP מכיל אנטי-אוקסידנט המשאיר את החלקים משומנים והוא דוחה לחות , קורוזיה וחלודה".

מסתבר, שאחרי שימוש ב Rapicon , מומלץ בחום "לייבש" את המנוע משארית הדלק ע"י התנעה ללא אספקת דלק וכן לטפטף דרך פתח היניקה של הקרבורטור After Run.

כנראה, שבל הפסקה של כשבועיים(היה גשום), ולחות הקיימת בבית, התפתחה חלודה במייסב/קרנאק שגרמה לגרדים ושריטות על הבוכנה וכמובן לנזק למייסבים....בעת ההתנעה והטיסה בשטח.

המעבר בין הדלקים ללא שינוי באופן התחזוקה של המנועים, הווה את הפקטור הגדול ביותר לנזקים שנגרמו למנועים של אילן. אין קשר לא לחום ולא לכיוון.....וכו'.

לפחות אלו המסקנות שהצלחנו להגיע אליהם(תעופה בחקירה :eek:;) )

מה דעתכם?

ניסן וצחי
27-12-2009, 23:41:53
או בעיה אחרת, שכל הנראה אילן עלה עליה בשיחה עם מס' חברים ולדבריו: "מאחר והיה רגיל להטיס עם דלק CP עד כה, לא ייחס חשיבות לשימון המנוע בעת הפסקת הטסה העולה על שבוע ימים, מאחר ודלק ה CP מכיל אנטי-אוקסידנט המשאיר את החלקים משומנים והוא דוחה לחות , קורוזיה וחלודה".

מסתבר, שאחרי שימוש ב Rapicon , מומלץ בחום "לייבש" את המנוע משארית הדלק ע"י התנעה ללא אספקת דלק וכן לטפטף דרך פתח היניקה של הקרבורטור After Run.

כנראה, שבל הפסקה של כשבועיים(היה גשום), ולחות הקיימת בבית, התפתחה חלודה במייסב/קרנאק שגרמה לגרדים ושריטות על הבוכנה וכמובן לנזק למייסבים....בעת ההתנעה והטיסה בשטח.

המעבר בין הדלקים ללא שינוי באופן התחזוקה של המנועים, הווה את הפקטור הגדול ביותר לנזקים שנגרמו למנועים של אילן. אין קשר לא לחום ולא לכיוון.....וכו'.

לפחות אלו המסקנות שהצלחנו להגיע אליהם(תעופה בחקירה :eek:;) )

מה דעתכם?

לא יודע, מה דלק כלכך אייכותי ללא חומר שימון מינימלי? מוזר...
בכל אופן, אם אילן מתעקש כנראה שהוא יודע מה הוא עושה והמנוע כוון כהלכה.
המשיכו לדווח.
צחי

flyinglizard
27-12-2009, 23:44:15
OS עצמם ממליצים על ההליך הזה, לא קשור לRAPICON בכלל. בCP יש נוגדי חלודה, כך שCP ממליצים לא להשתמש בAfter Run. כך או כך, המיסבים מחלידים והשיירה עוברת...

matalon
28-12-2009, 00:42:23
לא יודע, מה דלק כלכך אייכותי ללא חומר שימון מינימלי? מוזר...
בכל אופן, אם אילן מתעקש כנראה שהוא יודע מה הוא עושה והמנוע כוון כהלכה.
המשיכו לדווח.
צחי

יפה כתב יורם, חיבור של מספר פקטורים לא מזיקים יחדיו יכול להיות קטלני כשהחיבור שלהם יחדיו והטיימינג מתמזגים - משונה ככל שישמע לדעתי המיסבים החלידו במהלך 3 שבועות ללא הטסת המסוק (יש לי לא מעט) קיים אצלי סבב מסוקים!! החלודה לאחר טיסה ראשונה בשטח תפקדה כנייר זכוכית ומכאן התוצאה ידועה.
בכל אופן לסיכום, התמורה שנותן ה RAPICON מדהימה, אכן בזמן ההטסה אתה מקבל BOOST מפנק ל3D ואפשרות לעבוד פחות חם, הפיתרון עבורי- לאחר יום הטסות, לשרוף כליל את הדלק במנוע להוסיף AFTER RUN והביתה!!
אגב, המנוע כבר מורכב לאחר החלפת מייסבים שלישי T.F
תודה לכולם על העזרה והפירגון, מכל מלמדי השכלתי:):)

levyoram
28-12-2009, 20:13:18
יפה כתב יורם, חיבור של מספר פקטורים לא מזיקים יחדיו יכול להיות קטלני כשהחיבור שלהם יחדיו והטיימינג מתמזגים - משונה ככל שישמע לדעתי המיסבים החלידו במהלך 3 שבועות ללא הטסת המסוק (יש לי לא מעט) קיים אצלי סבב מסוקים!! החלודה לאחר טיסה ראשונה בשטח תפקדה כנייר זכוכית ומכאן התוצאה ידועה.
בכל אופן לסיכום, התמורה שנותן ה RAPICON מדהימה, אכן בזמן ההטסה אתה מקבל BOOST מפנק ל3D ואפשרות לעבוד פחות חם, הפיתרון עבורי- לאחר יום הטסות, לשרוף כליל את הדלק במנוע להוסיף AFTER RUN והביתה!!
אגב, המנוע כבר מורכב לאחר החלפת מייסבים שלישי T.F
תודה לכולם על העזרה והפירגון, מכל מלמדי השכלתי:):)

אילן,
אתה כתבת בצורה עניינית ורגישה ופתרת את העניין בצורה מקצועית שרק יכולה לתרום לכל מי שקרא את השרשור!!
קבל 3 X :):):) על הנושא והפתרון!!

levyoram
28-12-2009, 20:25:19
פרסום של חברת RAPICON למי שזה מעניין אותו מתוך אתר של commonsenserc.com

http://www.commonsenserc.com/page.php?page=rapicon_direct_intermediate.html

עמיתפורת
28-12-2009, 22:27:49
לא בטוח אילן שזה הפיתרון.
אני עדיין חושב שהמנוע התחמם לך יתר על המידה והוא לא מכוון כמו שצריך.
אני לפני הסקת מסקנות של שמן לאחר שימוש כי אגב אני מעולם לא ביצעתי שימון כזה במסוקים, הייתי בודק את הכיוונים הכללים במסוק ואת כיוון המנוע ואת הטמפרטורה ואז מסיק מסקנות.
בהצלחה בכל אופן ואם תרצה אשמח לתת לך יד ואוזן כדי להגיע למסקנות הנכונות.
עמית

matalon
28-12-2009, 23:49:37
לא בטוח אילן שזה הפיתרון.
אני עדיין חושב שהמנוע התחמם לך יתר על המידה והוא לא מכוון כמו שצריך.
אני לפני הסקת מסקנות של שמן לאחר שימוש כי אגב אני מעולם לא ביצעתי שימון כזה במסוקים, הייתי בודק את הכיוונים הכללים במסוק ואת כיוון המנוע ואת הטמפרטורה ואז מסיק מסקנות.
בהצלחה בכל אופן ואם תרצה אשמח לתת לך יד ואוזן כדי להגיע למסקנות הנכונות.
עמית
תודה,
צפה פגיעה:)

עמיתפורת
29-12-2009, 00:02:34
מתי שתרצה חבר יקר..

mosheg
29-12-2009, 04:54:43
אני לא מחליף כלום. יש משפט שאומר "אם זה לא מקולקל אל תתקן" המסוקים שלי עובדים קשה מאוווווווד המנועים עובדים כבר שנה ולא הוחלף להם כלום. יש להניח שיש ירידה מסויימת בהספקים אבל זה ברור. מחליף רק כאשר שומע "רעשים". מקפיד לא לעבור 100 מעלות +-.