PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה לעשות אחרי התרסקות

turie
27-09-2008, 22:42:48
:mad: תרסקתי!! :mad:

אני יחסית מתחיל עם די מעט זמן הטסה. לקחתי את הבלט-ספ שלי לסיבוב במגרש חניה של העבודה,
כמו שאני נוהג לעשות לאחרונה. אני מרחף בלי בעיה וכרגע התחלתי את שלב הסיבובים המבוקרים.
הכל הלך חלק ... עד שלפתע ... הגיעו כמה חברה מהעבודה, ואני היתפתתי לבצע דברים שהם קצת
מעבר ליכולת שלי כרגע. עודף מצערת, והמסוק טיפס למעלה, מעבר לגובה שאני רגיל לטפל בו. איבוד
אורינטציה, והמסוק פתאום מאחורי, גולש קדימה ולמטה. דוקא הצלחתי להשתלט עליו, אבל אז, באקט
של מחאה, הוא נכנס עם הפנים קדימה בתוך השלט "הנהלת החניון אינה אחראית לרכבים" ...

נזק - להבים, feathering shaft , fly-bar, שני הצירים שמחזיקים את הפליי בר, שני סרווים עם
שיניים שבורות, חופה שבורה, סוללה עם פינה מקומטת, פיניון שעף מהמנוע (??).

בתור עונש חינוכי על ההתרסקות המטופשת, החלטתי לתרגם את הפוסט הנ"ל מפורום heliguy (http://www.heliguy.com/Forum/things-to-do-after-a-crash-t28108.html) ולפרסם אותו פה בפורום:

==========================================

מה לעשות אחרי התרסקות

לפני שאתה עושה משהו – פשוט תירגע. לא חשוב כמה גרוע זה נראה, אתה יכול להיות בטוח שאתה
לא הראשון שהתרסק. כמו כן, כנראה שזו לא ההתרסקות האחרונה שלך ... אם המשדר לא עוצר את המסוק, תן לו לעצור, ורק אז כדאי להתקרב .
http://www.youtube.com/watch?v=JdrBihTT3p0
קח דקה להשיב את הנשימה. אם אף אחד לא נפגע, כל השאר הוא בר תיקון – הכל בסדר.

ניקוי אתר ההתרסקות:
דבר ראשון, סרוק היטב את מקום ההתרסקות. זה בדרך כלל מאד קשה לאתר את נקודת ההתרסקות
לאחר מכן במקרה שחסרים חלקים כלשהם. אסוף את החלקים בזהירות, נתק את הסוללה, כבה את
המשדר, וארוז את מסוק בזהירות למטרת העברה לסדנא (הביתה ...). כן, יתכן שבשלב הזה אתה
מעדיף פשוט לזרוק אותו בתא המטען, אבל כנראה תרגיש אחרת ממש עוד מעט.

מצא את סיבת ההתרסקות:
עכשיו, אחרי שנרגעת קצת והמסוק פונה בהצלחה, נסה לחשוב מה בדיוק קרה. רוב ההתרסקויות
נופלות לשלוש קטגוריות:

1. כשל בלתי ניתן למניעה
אם נהיה כנים, עם המסוקים של היום זהו אירוע נדיר ביותר

2. כשל מכני בר מניעה
זה כבר קורה הרבה יותר. אין תחליף לתחזוקה שוטפת ובדיקות קדם-טיסה (בד"ח).

3. טעות טייס
לקטגוריה זו יש שתי תת-קטגוריות:
- טעות הערכה (פחות מרחב או זמן ממה שחשבת)
- איבוד אורינטציה (יותר מדי תיקון לכיוון הלא נכון)

על מנת למנוע את אותה טעות בעתיד, עליך להבין מה גרם להתרסקות. זכור, ישנן מעט התרסקויות
שהגורם האמיתי שלהן לא נמצא. אם זה המקרה, בדוק פעם נוספת את המסוק, וגם את השלט.
אם יש לך מסוק גיבוי או מסוק נוסף, הטס אותו! גם אם זה רק לכמה דקות של טיסה רגועה, תופתע
לגלות כמה זה משפר את ההרגשה. אם לא, תקן את המסוק בזריזות וחזור לאוויר. אין דבר יותר גרוע
מלהתאבל על ההתרסקות במשך שבועות ולהתחבט האם יש טעם להמשיך בכלל.

עשה:
1. חזור לטוס כמה שיותר מהר
2. אם יש לך ספקות בקשר לחלק כלשהו במסוק, החלף אותו ( או בדוק אותו היטב)
3. שמור "ערכת התרסקות" בהישג יד עבור המסוק, כך שלא תיאלץ לחכות זמן ממושך לחלקי חילוף.
4. נצל את ההזדמנות לטובת תחזוק מקיף של המסוק

אל תעשה:
1. אל תרגיש כאילו אתה היחיד שריסק מסוק
2. אל תמהר בתהליך הבדיקה / בניה מחדש
3. אל תתפתה להשתמש בחלקים בעיתיים על מנת לחסוך זמן או כסף, כי זה לא יחסוך אף אחד
משניהם ...
4. אל תחשוש לבקש עזרה – הסיוע נמצא מספר הקשות מקלדת ממך – בפורומים

נתיחת הגופה:
התחל לפרק את המסוק. הזהר לא לגרום עוד נזק בתהליך. זה קל מאד ליצר עודף מתח על חוטי
החשמל והזרועות של הסרוו-ים כשאתה מפרק את המסוק לחלקיו. קח את הזמן. בדוק, ונקה בעדינות
כל חלק שאתה מסיר.

אבחון:
ישנם שני דברים קשים לאבחון – חלקים עקומים מעט וחלקים סדוקים. החומרים המרוכבים של היום
מאד חזקים וקלים, אבל הם עלולים להסתיר סדקים קטנים. הפעל לחץ סביר על כל חלקי הפלסטיק בזמן
איתור הסדקים. פעם, בזמן בדיקת המסגרת הראשית של מסוק לאחר התרסקות, הייתי בטוח שהחלק
ניתן לשימוש חוזר, אבל לאחר פיתול קל, ראיתי סדק שעבר דרך איזור חשוב במסגרת. הדבר האחרון
שאתה רוצה, זו עוד התרסקות בטיסה הבאה בגלל שפספסת משהו בבדיקה.

חפש והחלף:
כעת זה נהיה ברור שיש להחליף אי אלו חלקים. אלו הם בדרך כלל הלהבים הראשיים, פליי-בר, מוט
הזנב, וציר ראשי. זה לא אומר שהחלקים האלו תמיד ניזוקים, או שאלו החלקים היחידים שנפגעים. כמו
כן, כל או חלק מהגלים (shafts) במסוק עשויים להתעקם, וזה חשוב ביותר לבדוק ולהחליף כל גל
קלוקל. הטסת מסוק עם גל עקום יכולה לגרום לנזק רב ואף להביא להתרסקות נוספת.
ישנם דרכים רבות לבדוק תקינות של גל. אם הגל הוסר כבר מהמסוק, הדרך הפשוטה לבדוק אותו היא
פשוט לגלגל אותו על משטח ישר וקשה. יש לי חתיכת זכוכית שלקחתי מהזגג המקומי ללא תשלום.
חתיכה של 30 ס"מ רבועים צריכה להספיק. אם הגל ישר, הוא יתגלגל בקלילות ללא שקשוקים או
רעידות. זכור שאין דבר כזה "כמעט ישר". או שהגל ישר לחלוטין, או שצריך להחליפו. הגלים שבדרך
כלל יתעקמו בהתרסקות, הם הגל הראשי, ה feathering shaft , וגל מדחף הזנב. אם המודל שלך
מצויד בגל-מצמד (clutch shaft) , בדוק את יישור גל המצמד.
במקרה שההתרסקות לא הייתה חמורה ואין צורך בפירוק מלא של המסוק, מצאתי שניתן לבדוק את רוב
הגלים באמצעות dial-gauge ללא צורך בפירוק.

בדיקה, ובדיקה חוזרת:
בדוק בקפדנות את כל החוטים, המחברים, הסוללות, הסרוו-ים, ומארז הג'ירו, וחפש סימני נזק
כלשהם. אם נמצאה בעיה כלשהי, בדוק או החלף את החלק הבעייתי. נזק נוסף ואף פציעה עלולים
לקרות עקב שימוש בחלקים לא תקינים, וזה יעלה לך יותר בטווח הארוך.
כמו הפניקס מתוך האפר, עכשיו , אחרי שבדקנו הכל והחלפנו את החלקים התקולים, זה עניין של בניה
מחדש של המסוק על פי המדריך למשתמש של המסוק. קרא את כל השלבים במדריך, גם אם לא
פירקת חלק מסוים. הקפד לבדוק מחדש את הכל, ואם יש לך חבר עם נסיון בתחום, בקש ממנו שיעיף
מבט.
זה הזמן לצאת לשדה ולהטיס. התנהג עם המסוק כמו עם מסוק חדש – הוא כנראה יזדקק לכיוונים
ואיזונים מחדש. תן לו טיסה אחת זהירה, תוך הקשבה ובחינה זהירה של הטיסה. אם משהו לא נראה או
נשמע כמו שצריך – נחת מיד. אם הכל עובד - בסיום הטיסה, הורד את החופה ובצע בדיקה מקיפה.

אורח
27-09-2008, 22:49:19
:mad: תרסקתי!! :mad:

אני יחסית מתחיל עם די מעט זמן הטסה. לקחתי את הבלט-ספ שלי לסיבוב במגרש חניה של העבודה,
כמו שאני נוהג לעשות לאחרונה. אני מרחף בלי בעיה וכרגע התחלתי את שלב הסיבובים המבוקרים.
הכל הלך חלק ... עד שלפתע ... הגיעו כמה חברה מהעבודה, ואני היתפתתי לבצע דברים שהם קצת
מעבר ליכולת שלי כרגע. עודף מצערת, והמסוק טיפס למעלה, מעבר לגובה שאני רגיל לטפל בו. איבוד
אורינטציה, והמסוק פתאום מאחורי, גולש קדימה ולמטה. דוקא הצלחתי להשתלט עליו, אבל אז, באקט
של מחאה, הוא נכנס עם הפנים קדימה בתוך השלט "הנהלת החניון אינה אחראית לרכבים" ...

נזק - להבים, feathering shaft , fly-bar, שני הצירים שמחזיקים את הפליי בר, שני סרווים עם
שיניים שבורות, חופה שבורה, סוללה עם פינה מקומטת, פיניון שעף מהמנוע (??).

בתור עונש חינוכי על ההתרסקות המטופשת, החלטתי לתרגם את הפוסט הנ"ל מפורום heliguy (http://www.heliguy.com/Forum/things-to-do-after-a-crash-t28108.html) ולפרסם אותו פה בפורום:

==========================================

מה לעשות אחרי התרסקות

לפני שאתה עושה משהו – פשוט תירגע. לא חשוב כמה גרוע זה נראה, אתה יכול להיות בטוח שאתה
לא הראשון שהתרסק. כמו כן, כנראה שזו לא ההתרסקות האחרונה שלך ... אם המשדר לא עוצר את המסוק, תן לו לעצור, ורק אז כדאי להתקרב .
http://www.youtube.com/watch?v=JdrBihTT3p0
קח דקה להשיב את הנשימה. אם אף אחד לא נפגע, כל השאר הוא בר תיקון – הכל בסדר.

ניקוי אתר ההתרסקות:
דבר ראשון, סרוק היטב את מקום ההתרסקות. זה בדרך כלל מאד קשה לאתר את נקודת ההתרסקות
לאחר מכן במקרה שחסרים חלקים כלשהם. אסוף את החלקים בזהירות, נתק את הסוללה, כבה את
המשדר, וארוז את מסוק בזהירות למטרת העברה לסדנא (הביתה ...). כן, יתכן שבשלב הזה אתה
מעדיף פשוט לזרוק אותו בתא המטען, אבל כנראה תרגיש אחרת ממש עוד מעט.

מצא את סיבת ההתרסקות:
עכשיו, אחרי שנרגעת קצת והמסוק פונה בהצלחה, נסה לחשוב מה בדיוק קרה. רוב ההתרסקויות
נופלות לשלוש קטגוריות:

1. כשל בלתי ניתן למניעה
אם נהיה כנים, עם המסוקים של היום זהו אירוע נדיר ביותר

2. כשל מכני בר מניעה
זה כבר קורה הרבה יותר. אין תחליף לתחזוקה שוטפת ובדיקות קדם-טיסה (בד"ח).

3. טעות טייס
לקטגוריה זו יש שתי תת-קטגוריות:
- טעות הערכה (פחות מרחב או זמן ממה שחשבת)
- איבוד אורינטציה (יותר מדי תיקון לכיוון הלא נכון)

על מנת למנוע את אותה טעות בעתיד, עליך להבין מה גרם להתרסקות. זכור, ישנן מעט התרסקויות
שהגורם האמיתי שלהן לא נמצא. אם זה המקרה, בדוק פעם נוספת את המסוק, וגם את השלט.
אם יש לך מסוק גיבוי או מסוק נוסף, הטס אותו! גם אם זה רק לכמה דקות של טיסה רגועה, תופתע
לגלות כמה זה משפר את ההרגשה. אם לא, תקן את המסוק בזריזות וחזור לאוויר. אין דבר יותר גרוע
מלהתאבל על ההתרסקות במשך שבועות ולהתחבט האם יש טעם להמשיך בכלל.

עשה:
1. חזור לטוס כמה שיותר מהר
2. אם יש לך ספקות בקשר לחלק כלשהו במסוק, החלף אותו ( או בדוק אותו היטב)
3. שמור "ערכת התרסקות" בהישג יד עבור המסוק, כך שלא תיאלץ לחכות זמן ממושך לחלקי חילוף.
4. נצל את ההזדמנות לטובת תחזוק מקיף של המסוק

אל תעשה:
1. אל תרגיש כאילו אתה היחיד שריסק מסוק
2. אל תמהר בתהליך הבדיקה / בניה מחדש
3. אל תתפתה להשתמש בחלקים בעיתיים על מנת לחסוך זמן או כסף, כי זה לא יחסוך אף אחד
משניהם ...
4. אל תחשוש לבקש עזרה – הסיוע נמצא מספר הקשות מקלדת ממך – בפורומים

נתיחת הגופה:
התחל לפרק את המסוק. הזהר לא לגרום עוד נזק בתהליך. זה קל מאד ליצר עודף מתח על חוטי
החשמל והזרועות של הסרוו-ים כשאתה מפרק את המסוק לחלקיו. קח את הזמן. בדוק, ונקה בעדינות
כל חלק שאתה מסיר.

אבחון:
ישנם שני דברים קשים לאבחון – חלקים עקומים מעט וחלקים סדוקים. החומרים המרוכבים של היום
מאד חזקים וקלים, אבל הם עלולים להסתיר סדקים קטנים. הפעל לחץ סביר על כל חלקי הפלסטיק בזמן
איתור הסדקים. פעם, בזמן בדיקת המסגרת הראשית של מסוק לאחר התרסקות, הייתי בטוח שהחלק
ניתן לשימוש חוזר, אבל לאחר פיתול קל, ראיתי סדק שעבר דרך איזור חשוב במסגרת. הדבר האחרון
שאתה רוצה, זו עוד התרסקות בטיסה הבאה בגלל שפספסת משהו בבדיקה.

חפש והחלף:
כעת זה נהיה ברור שיש להחליף אי אלו חלקים. אלו הם בדרך כלל הלהבים הראשיים, פליי-בר, מוט
הזנב, וציר ראשי. זה לא אומר שהחלקים האלו תמיד ניזוקים, או שאלו החלקים היחידים שנפגעים. כמו
כן, כל או חלק מהגלים (shafts) במסוק עשויים להתעקם, וזה חשוב ביותר לבדוק ולהחליף כל גל
קלוקל. הטסת מסוק עם גל עקום יכולה לגרום לנזק רב ואף להביא להתרסקות נוספת.
ישנם דרכים רבות לבדוק תקינות של גל. אם הגל הוסר כבר מהמסוק, הדרך הפשוטה לבדוק אותו היא
פשוט לגלגל אותו על משטח ישר וקשה. יש לי חתיכת זכוכית שלקחתי מהזגג המקומי ללא תשלום.
חתיכה של 30 ס"מ רבועים צריכה להספיק. אם הגל ישר, הוא יתגלגל בקלילות ללא שקשוקים או
רעידות. זכור שאין דבר כזה "כמעט ישר". או שהגל ישר לחלוטין, או שצריך להחליפו. הגלים שבדרך
כלל יתעקמו בהתרסקות, הם הגל הראשי, ה feathering shaft , וגל מדחף הזנב. אם המודל שלך
מצויד בגל-מצמד (clutch shaft) , בדוק את יישור גל המצמד.
במקרה שההתרסקות לא הייתה חמורה ואין צורך בפירוק מלא של המסוק, מצאתי שניתן לבדוק את רוב
הגלים באמצעות dial-gauge ללא צורך בפירוק.

בדיקה, ובדיקה חוזרת:
בדוק בקפדנות את כל החוטים, המחברים, הסוללות, הסרוו-ים, ומארז הג'ירו, וחפש סימני נזק
כלשהם. אם נמצאה בעיה כלשהי, בדוק או החלף את החלק הבעייתי. נזק נוסף ואף פציעה עלולים
לקרות עקב שימוש בחלקים לא תקינים, וזה יעלה לך יותר בטווח הארוך.
כמו הפניקס מתוך האפר, עכשיו , אחרי שבדקנו הכל והחלפנו את החלקים התקולים, זה עניין של בניה
מחדש של המסוק על פי המדריך למשתמש של המסוק. קרא את כל השלבים במדריך, גם אם לא
פירקת חלק מסוים. הקפד לבדוק מחדש את הכל, ואם יש לך חבר עם נסיון בתחום, בקש ממנו שיעיף
מבט.
זה הזמן לצאת לשדה ולהטיס. התנהג עם המסוק כמו עם מסוק חדש – הוא כנראה יזדקק לכיוונים
ואיזונים מחדש. תן לו טיסה אחת זהירה, תוך הקשבה ובחינה זהירה של הטיסה. אם משהו לא נראה או
נשמע כמו שצריך – נחת מיד. אם הכל עובד - בסיום הטיסה, הורד את החופה ובצע בדיקה מקיפה.

קודם כל מצטער לשמוע....
אבל אין לי ספק שאתה כותב מוכשר!!!....אני מתפקע מצחוק כל המאמר
וחלילה לא בגלל התוצאה,אלה בגלל התיאורים!....אתה ענק!.
תקן במהרה ויאללה תטיס שוב והפעם בהצלחה.:):):):)

asafh1
27-09-2008, 23:32:05
מאמר חמוד , מקווה שתחזור לטוס במהרה

ZvikaF
28-09-2008, 00:18:42
גדול ! :) (התאור וההנחיות, לא ההתרסקות)

wind556
28-09-2008, 01:51:29
בפוסט האחרון שלי נתתי קישור-פתח אותו....

http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=1768

ומילת עידוד:BELT CP ניתן לשיקום בקלות , והוא יהיה כמו חדש (מנסיון רב ביותר איתו)
תרצה עזרה, תקבל.....
בהצלחה
עודד

Nlackrif
28-09-2008, 07:09:04
מאמר ענק!!!

ממליץ לנעוץ.:rolleyes:

אופיר נחום
28-09-2008, 10:27:12
תחליף את המופעים של המילה "גל" ב"ציר" (למרות ש"גל" נכון יותר לשונית, "ציר" הוא המונח המקובל).
אחלה מאמר - כן ירבו.

Maksim
28-09-2008, 18:47:04
מה עושים עם סוללה שנפגעה?
גם הסוללה שלי קיבלה מכה בהתרסקות האחרונה והתעקמה...ישרתי אותה עוד כשהייתה חמה. הטענתי אותה בבית בזהירות (מחשש להתפצצות) והטעינה עברה בהצלחה.
אבל עכשיו הייתי רוצה לבדוק אותה בפריקה לפני שאני משתמש בה, איך אפשר לעשות את זה?
מה בכלל מומלץ במקרים כאלה?

MDreamer
28-09-2008, 18:51:45
מה עושים עם סוללה שנפגעה?
גם הסוללה שלי קיבלה מכה בהתרסקות האחרונה והתעקמה...ישרתי אותה עוד כשהייתה חמה. הטענתי אותה בבית בזהירות (מחשש להתפצצות) והטעינה עברה בהצלחה.
אבל עכשיו הייתי רוצה לבדוק אותה בפריקה לפני שאני משתמש בה, איך אפשר לעשות את זה?
מה בכלל מומלץ במקרים כאלה?
אומרים תודה שלא גרמת לעצמך כוויות בידים או שרפת את הבית וקונים חדשה.

Roi
28-09-2008, 19:16:35
אומרים תודה שלא גרמת לעצמך כוויות בידים או שרפת את הבית וקונים חדשה.

:D:D:D

Maksim
28-09-2008, 19:50:50
דרימר, קודם כל אני אומר תודה על העצה הבטיחותית.
אבל אני יוצא מנקודת הנחה שלקנות סוללה חדשה אני תמיד אספיק (כמובן בהנחה התסריטים האפוקליפטיים שלך לא יתממשו :) ), בנתיים אני מעדיף לבדוק את הסוללה שנפגעה, אם כתוצאה מהבדיקה יגיע סופה בהתפוצצת מבוקרת אזי כך רצה הגורל, ואם לאו אז הרווחתי סוללה.
השאלה היא איך בודקים? חשבתי לפרוק אותה בזרם של כ- 30A דרך נגדי הספק. האם זה מספיק?

MDreamer
28-09-2008, 19:58:45
http://www.youtube.com/watch?v=KpUXuEg3fNE

http://www.youtube.com/watch?v=IsgnZCEeqsE

http://www.youtube.com/watch?v=sWoVxjBZhyo