PDA

צפייה בגרסה מלאה : מעבר לטיסני סילון- חוות דעת של מתחיל בתחום...

דורונצ'יק
21-01-2010, 22:04:03
מעבר לטיסני סילון,

הקדמה:

ביום תמים צלצלה אימי בבהלה שהיא פתחה את דלת הבית והיא הייתה פתוחה.
אימי נכנסה אל תוך הבית וראתה בלאגן בסלון, מסדרות, חדרים, מטבח ובקיצור בכל הבית.
ביקשתי מאימי להיכנס מהר לחדר עבודה ולבדוק אם נגנבו הטיסנים והמסוקים.
היא מייד נכנסה וראתה שכל המסוקים וטיסן אחד נעלמו.
כמו כן גם מגוון רב של סוללות ליפו, שלט, מטענים וקונקטורים נגנבו.

הגעתי הביתה מהר לאמת את הדבר ואכן כך היה.

לאחר מספר חודשים בהם לא הטסתי רכשתי לעצמי מערכת שלט חדשה ומייד רצתי להטיס את הטיסן שנשאר אצלי, טיסן מסוג- ERATIX, חיש מהר רצתי לאסף לבצע כיוון ראשוני לטיסן עם השלט המורכב והמסובך שרכשתי.
ביליתי אצל אסף שעות ארוכות עד שאסף קרא קצת ולמד את מערכת השלט שיש ברשותי (כן, כן מדובר בשלט של חברת מולטיפלקס אשר ידוע כמסובך ולא מובן לראשונה) ולצערי לי לא מובן עד היום.
תוך כדי הצקות לאסף ובלבולי מוח אסף כיוון את הטיסן וכבר שבוע אחריי רצתי לשטח ההטסה להטיס.

פרק א:

הגעתי לשטח ההטסה להטיס- ביצענו טסט פלייט לטיסן והשלט מהר עבר לידיים שלי.
לקח לי כמה דקות להתרגל לטיסן לאחר חודשים רבים שבהם לא הטסתי.
התאמנתי על נחיתות והמראות ולאט, לאט חזרתי לעצמי באופן חלקי ברמת נחיתות וההמראות.
ככה התאמנתי על 2 סוללות שהיו ברשותי טעונות.
הייתי כל-כך מבסוט שלא עניין אותי שום דבר מסביב- פשוט כל החיוך חזר לי לפנים והייתי מאושר מאוד.

הגעתי הביתה וישר שאלו "נו איך היה ריסקת?" ואני בחיוך אמרתי שלא ושהיה ממש טוב.

עברו להם מספר ימים ולאט, לאט חלחל בתוכי משהו שראיתי כמה חודשים קודם לכן אצל שרון פרידמן ממרכז המסוקים טיסן ג'ט (סילוני) והמחשבה לא עזבה אותי כמה וכמה ימים.
הלכתי לישון עם הרגשה של "אני מתחיל מהתחלה אולי הגיע הזמן ללכת על הדבר האמיתי" וכך מספר לילות עד שקמתי בבוקר בבהלה (חשבתי שזה נגרם כתוצאה מוודקה זולה) אבל מהר מאוד הבנתי "שלא" זה נגרם כי אני צריך להחזיק ביד שלט ולהטיס טיסן סילוני אמיתי.

מייד פניתי לפורומים הרבים בחו"ל והתחלתי לעשות שיעורי בית. ככה מספר ימים עד שהבנתי שזה לא ילך ככה ואני צריך ייעוץ וכיוון מקצועי.
פניתי מיד שוב לחבר יקר וטוב מעבר לזה שהוא בעל מקצוע מצויין, כמובן שוב לשרון פרידמן.
זכרתי ששרון פרידמן נכנס לתחום הסילוניים לא מזמן והוא יתכן לי חוות דעת מנקודת מבט שלו על התחום החדש והמלא אינפורמציה ורכיבים יקרים מאוד.
לאחר כחצי שעה של שיחה שרון הפנה אותי לטיסן סילון למתחילים בשם בומרנג.
מדובר בטיסן (שלא הכי יפה לעיניי רוב המטיסים) אבל אכן מתאים למתחילים עקב גודלו, יכלת גישה לנחיתה במהירות איטית יחסית לשאר הסילוניים.
ישר נכנסתי לגוגל וחיפשתי על הטיסן הזה ומייד ראיתי כי הוא הטיסן האולטימטיבי למטיס סילון המתחיל.

ושוב פניתי לייעוץ נוסף וכאן נכנס ליאור זהבי הידוע- I3D, בפורום וראיתי לא מעט כתבות, לא מעט תגובות שהוא מופיע בהם והוא מהר מאוד הפנה אותי לטיסן שמאוד דומה לבומרנג בגודל, מראה, צורה ובהכל- פשוט העתק אחד לאחד רק סיני.
ומהר מאוד הגעתי לטיסן מסוג- formost 150, מדובר בטיסן שעולה כפחות ממחצית הבומרנג, אבל-
יש לבצע בו מספר שינויים:
1. יש לבצע חיזוקים בחציצים בגוף.
2. יש לבצע חיזוקים בכנפיים
3. לבצע חיזוקים כני-נסע
4. להחליף את המוט קארבון הראשי בי הכנפיים למוט קארבון ארוך יותר.
5. להכניס מיכל דלק גדול יותר. 2 ליטר או 2.5 ליטר.

פרק ב- לך תשכנע את עצמך להוציא כל-כך הרבה כסף על טיסן סילוני:

אני לקח לי זמן לעכל בכלל שאני הולך להוציא על טיסן משהו כמו 15 אלף שקל התחלתי ללא כל מיני שטויות שצריך ולא לקחתי בחשבון כשרק נכנסתי לזה.
אבל אצלי אין פשרות כשאני עושה משהו זה צריך להיות הטופ-שבטופ! אני לא מוותר על שום דבר.
לא קונקטור, לא מחבר, לא חוט ולא כלום!
כזה אני פרפקציוניסת ולכן גם עלות של- 15 אלף יכולים להגיע ל- 16-17 אלף בלי בכלל להתאמץ.
החלק היקר ביותר הוא המנוע.

מנועי סילון- 8kg דחף עולים נעים בין 7500 ל- 10000 שקל.
ישנם מנועים טוואניים כגון ה- KINGTECH שעולה באיזור ה- 7500 שקלים.
מדובר במנועים טובים סה"כ שכבר הוכיחו את עצמם בשוק הסילוני במשך כשנתיים בחו"ל.
הפורומים מדברים עליהם רק דברים טובים וגם פה בארץ לא שמעתי דברים רעים מכמה בודדים ששוחחתי עמם.
ומנועים יקרים יותר כגון ה- jetcat p80-se.
מדובר במנוע עם החשה מהירה. (נושא שנגע בו מאוחר יותר)
ישנם עוד כל מיני דברים שהופכים את החיים לקלים יותר כגון פלאג מסוג- kero start.
וכמובן שהם גם עולים כסף.
אפשר להתייחס אליהם כתוספות לא חיוביות אבל בהחלט נחמד שיש אותם.
וכרגיל אני כמו שאני לא הייתי מוותר על תוספות אלו.

אז כמו שאמרתי השכנוע העצמי שלי היה מאוד קל.
אבל אחרים?
לך תסביר להם את הדבר הזה?
לי לא לקח הרבה זמן עד שסיפרתי לידידה טובה שלי שאני הולך להוציא כזה סכום על טיסן והיא ישר אמרה לי "אל תספר לי בכלל כי אני לא רוצה לשמוע את זה לך תחסוך את הכסף הזה לבית, רכב, טיול לתאילנד ועוד כל מיני דברים שהיא הציע"
אחד ההצעות שלה היו "קח אותי ליום כיף בכל חנויות הבגדים ואני מבטיחה לך שתישאר עם כסף ביד"

יום שבת בערב- רגע הקבלה של הטיסן הנבחר- formost 150:

הגעתי לליאור הביתה וחיכה לי שם גוף הטיסן מחוץ לקופסא שלו מחכה לי וצועק "דורון בוא תקנה אותי" שמעתי את הדבר הזה לוחש לי באוזן.
שאלתי כמה שאלות, הסתכלתי עליו התעניינתי קצת יותר התייעצתי פעם נוספת בקבלת עזרה ברכישת המנוע וכל מיני מנועים נוספים שעלו לי בראש ומהר מאוד ירדתי מהם. למרות שהמשפט "מה שטוב לאחרים טוב גם לך" לא מצא חן בעיניי ואני תמיד אוהב לנסות ולראות דברים אחרים וחדשים.
אבל הפעם לקחתי את העצה הזו והחלטתי ללכת על מנוע מסוג- kingtech k80e
הטיסן הגיע אלי בשבת וכבר בראשון בבוקר התחלתי להסתכל עליו, לבחון אותו, לקרוא עליו בכל מיני מקומות.

ומהר מאוד גילתי שצריך לבצע מספר שינויים כדי להתאים את הטיסן הזה למנוע טורבינה ולבצע חיזוקים במקומות שצויינו.
בעזרה של ליאור-זהבי פנינו לבחור מקפריסין שליאור בטח יוכל להרחיב קצת יותר על הנושא.
לבחור מקפריסין יש את הקיט שדרוג עם כל הפלטות מוכנות להדבקה עבור החיזוקים לגוף הטיסן, הכנפיים, הכנסע ושאר המקומות אשר זקוקים לשיפוץ ובנייה מחדש.
(ברגעים שאני כותב את הדבר הזה אני כולי תודה לליאור על שיצר קשר עם הבחור לגבי הקיט שדרוג) ובכלל על העזרה והתמיכה. (ג'ט ראשון בכל זאת) כולי התרגשות כשאני רק כותב את זה.

בימים אלה אני מחכה לקיט שדרוג שיגיע לארץ כדי שאני אוכל להמשיך את הבנייה של הטיסן שלי.

קצת הבדלים ומושגים על מנועי סילון:

מנועי סילון ידועים כבעלי החשה איטית.
לוקח להם זמן להגיע לפול כח. בהשוואה למנועים חשמליים או מנועי ניטרו.
הזמן שלמנוע סילון לוקח להגיע לפול כח הוא בערך פי שלוש יותר איטי מהמנועים שציינתי למעלה.
לוקח להם משהו כמו- 7 שניות להגיע לפול כח ולכן זו הבעיה העיקרית הטסת טיסן סילוני.
כשאתה רוצה לעשות הקפה נוספת כי לא ניגשת לנחיתה כמו שצריך אתה צריך לדעת לבטל אותה בזמן ולחשב את הזמן שאתה צריך להתחרט כדי לא לשתול את הטיסן בריצפה.
לאחרונה חברת- JetCat יצאה עם סדרת מנועים שנקראים- SE הם בעלי החשה מהירה.
הכוונה בהחשה מהירה היא שהם מגיעים לפול כח בחצי מהזמן שלוקח למנוע רגיל ללא החשה מהירה.
בסביבות ה- 3-4 שניות להגיע לפול כח.
יתרון משמעותי לדעתי למתחיל בתחום אשר לא מנוסה עם מנוי סילון. אני לא אומר שזה חובה שלכל מטיס סילון מתחיל יהיה מנוע עם החשה מהירה.
אבל זה אכן ייתרון שלמטיס מתחיל יש את זה.
למרות שבעבר לא היה את הפיטשר הזה ומי שהתחיל עם טיסן סילון התחיל עם מנועים בעלי החשה "איטית"

פלאג- kero start- פלאג זה מייקר את המנוע בערך ב- 700 שקלים.
מדובר בפלאג שמאפשר להתניע את המנוע ללא גז.
כאשר אנו באים להתניע מנוע סילון יש צורך להשתמש בגז כדי לגרום לטורבינה להתחיל להסתובב.
בפלאג הזה מאפשר הצתה עם הדס"ל בלבד ללא כל שימוש בבלון גז.
גם פה אני בטוח שליאור יוכל להרחיב יותר בנושא.

כח דחף וגודל המנוע- כיום יש מבחר גדול של טיסני סילון ולכן גם קיים מבחר לא קטן של מנועים בגדלים שונים.
הדגמים הנפוצים יותר כיום הם דגמים אשר מיועדים למנועים בגדלי- 8 עד- 12 קילו דחף.
ולכן הבחירה שלי הייתה במנוע- 8 ק"ג כדי שאוכל בעתיד לעבור לטיסן יותר מתקדם ויותר מהיר.
למרות שכמו שאני מכיר את עצמי אני לא אוהב למכור ציוד שאני מטיס ובטח בעתיד אחליט שאני רוכש לי טיסן חדש לגמריי.

גלגלים מתקפלים- הטיסן שאני בחרתי בו לא מחייב גלגלים מתקפלים.
יתרון גדול למי שרוצה ללמוד להטיס טיסני סילון ורוצה להתעסק כמה שפחות עם תקלות.
פשוט להגיע לשטח, לחבר ולהטיס.
אני אישית ככל הנראה כן יחבר גלגלים מתקפלים פאומטיים כי אני פסיכי ואני אוהב את השטויות האלה.
הגלגלים שהטיסן שלי דורש הם גלגלים סטנדארטיים לטיסני- 120.
בהמשך כאשר אבחר במערכת גלגלים מתקפלים אני אציין באיזה בחרתי ומה מתאים.

חשוב לזכור שכל מה שנכתב פה עד עכשיו זו רק ההתחלה עוד לפני תחילת הבנייה והתהליך עוד ארוך עד הגעת הטסט-פלייט.
ודרוש עוד הרבה סבלנות!

נכון לעכשיו אני מחכה לדברים הבאים:

1. קיט השדרוג של הטיסן מהבחור בקפריסין
2. גלגלים מתקפלים שיש לי צורך לבחור בקיט
3. סרוואים, מאריכים, פלגים וכל מיני דברים נוספים.

מבטיח להמשיך לעדכן אתכם בג'ט הראשון שלי והחוויות שאני עובר איתו.

טוב, לפני כמה שבועות הגיע לידיי הקיט עצים עבור השדרוג של הטיסן והפיכתו לטיסן סילון אמיתי.
מהר מאוד התחלנו בתלישת החציצים הישנים מהגוף וכמובן שזו לא הייתה בעיה גדולה בכלל כי הסינים כמו שרק הם יודעים להדביק עם רוק ולא עם דבק.
פשוט כל מה שהיה צריך לעשות זה להזיז קצת מצד לצד את החציצים והופ הם בחוץ בלי שום בעיה.
לאחר מכן כל המקומות שהחציצים הישנים ישבו בהם עברו שיוף כדי להוריד את שאריות הדבק שנותר שם ולהכין השטח להדבקת החציצים החדשים.

החציצים הודבקו עם דבק אפוקסי וכדי שישבו טוב יותר סביב הגוף הוחלט לחזק אותם עם קצת בדי פיבר כדי שהחציצים ישבו טוב יותר ויראו כאילו זה תפור בול על הטיסן.

במהלך הדבקת החציצים היה צורך לחשוב טוב, טוב על מיקום החציצים החדשים וצורת הדבקתם בחכמה תוך כדי חיסכון במקום, חשיבה על העתיד ועל הדרך שבה מיכל הדלק העצום הזה ישב בגוף.
מדובר במיכל דלק של 2 ליטר שגם הוא אולתר והוזמן במיוחד עבור הטיסן הזה.

כמובן שעם החציצים לגוף הגיעו גם חציצים לחיזוק הכנף.
הכנף אף היא נפתחה ועברה חיזוק בקורה הראשית.
החיזוק נעשה ע"י חציצים מיוחדים שנחתכו בגודל מתאים עבור הכנף.
אני בנוסף לזה גם הגדלתי את החור עבור הג'וינר שעובר בכנף (מוט הקארבון העובר מהגוף לכנפיים ומחזק את הכנף)
המוט עכשיו מגיע עד אמצע הכנף וככה מחזק את כל המבנה של הכנף.
בסוף החיזוקים הכנף נסגרה עם עוד בלזה ועברה ציפוי מחדש.
הצפוי הנבחר כמעט זהה לציפוי הישן עם כמה תוספות נחמדות.

כרגע מה שנשאר לעשות זה להתקין את כל הסרוואים:
הסרוואים שנבחרו עבור הטיסן הם של חברת- hitec, מדגם- HS-645MG, סרוו בעל טורק של 9.6 ק"ג ב- 6 וולט.
4 סרוואים בכנפיים, 2 בהגה גובהה, 2 הגהה כיוון ו-1 בגלגל הקידמי.

על כל כנף יש 2 סרוואים:
1. עבור המאזנות.
2. עבור המדפים.

ולהמתין לשאר הרכיבים הדרושים כדי להמשיך לבנות את הטיסן ולהגיע לשלב הסופי שהוא טסט-פלייט.
התהליך עוד ארוך אבל לאט, לאט מתקדם.
אני מבטיח להמשיך לעדכן אותם.

דורון ריבניק.

ash1
21-01-2010, 23:16:34
מחמם את הלב לקרוא על אהבת התחביב, ולשמוע תמיד על אותם אנשים שיעזרו מיד כשצריך.

שיהיה לך בהצלחה ותמשיך לעדכן..

ZvikaF
22-01-2010, 06:34:35
מצער לקרוא את הקטע הראשון של הפריצה והגניבה,אבל שמחתי לקרוא את ההמשך האופטימי.
הרבה הצלחה בהמשך הדרך והמשך לעדכן אותנו :)

saarordan
22-01-2010, 09:33:44
דורון יפה כל הכבוד ...את האמת אני פוזל כבר הרבה מאוד זמן לכיוון הג'טים ...
תמיד פחדתי מזה לא יודע למה אולי המחיר אולי בגלל שאני לא מכיר את התחום בכלל..
אבל עכשיו שאתה שם אני אשמח לדעת יותר ...המחירים שרשמת הם בערך המחירים כאשר רוצים להתחיל מ אפס נכון ???

ללו
22-01-2010, 10:35:43
אני כבר כמה זמן חושב להיכנס לסילונים ומה שעשית עכשיו זה עלול לעלות לי ביוקר:D היום אני עושה טסט פליי ל F-16 HET מניפה כמובן,,אולי יבוא יום ואני יכנס למשפחת הסילונים אני מאחל לך בהצלחה ותמשיך לעדכן בהמשך.

egrufi
22-01-2010, 15:38:17
די די תמשיך....:)

תודה על השיתוף והחשיפה.

נמשיך לעקוב.

אבי סירוטה
22-01-2010, 16:32:33
תודה על השיתוף. בהצלחה בהמשך!

Death_Keeper
22-01-2010, 17:29:58
מעניין מאוד!!! שמח לראות שלא התייאשת... המון בהצלחה עם הסילוני... נראה תענוג :)

MCMF
22-01-2010, 22:33:03
כתבה יפה מאד.

תודה לך על ששיתפת את כולם בחוויותיך...יישר כוח והנאה מרובה בהמשך דרכך.

דרך אגב תתחדש גם על השני. והמשך לעדכן בהמשך

MDreamer
23-01-2010, 02:08:26
דורון, בהצלחה בטסט פלייט!
עקשנות/אי ייאוש אלו אחת התכונות שלדעתי הכי מניעות פרויקטים חשובים. כל הכבוד, תמשיך לעדכן, נראה שהחבר'ה פה מאוד מפרגנים וצמאים למידע שיש לך בתחילת הדרך ולסיפור שלך.

marik_911
27-01-2010, 01:38:39
בהצלחה !

YAHELMOY
31-01-2010, 21:36:38
איזה באסה ליקרוא את ההתחלה אבל יפה שאתה לא מתייאש ובהצלחה..

יהל.

gal15260
06-02-2010, 22:21:09
כל הכבוד לך שלא התייאשת!! והמשך עם התחביב הזה (הלא זול בכלל !!)

ישר כוח ותהנה איתו ככל האפשר!!!...:)

שבוע טוב