PDA

צפייה בגרסה מלאה : תעופה בחקירה

wind556
29-09-2008, 23:12:03
היום אחרי הצהריים, בהטסה רגועה בשטח מושלם (מגרש כדורגל ריק )ובהטסה טובה ומענגת, פתאום בגובה מטר לקראת נחיתה, המסוק התהפך לגמרי באויר, כאילו נתתי את הסטיק הימני עד הסוף ימינה.
כל מה שעשיתי בחצי שניה שנותרה עד הפגיעה בקרקע לא עזר, וזה נגמר בנחיתה על הרוטור ונזקים.
מה יכול לגרום לתופעה כזאת?
המסוק-קופטר איקס
המערכת DX7
תודה מראש למומחים
עודד

MDreamer
29-09-2008, 23:26:59
היי,
דבר ראשון צר לי לשמוע על הריסוק.
איני מבין גדול במסוקים אך מכיוון שאתה מטיס עם DX7 הייתי שמח שלפחות תשלול בעיה במקלט-משדר. אתה הרי זוכר את המסוק הגיב (סטיק ימני, ימינה עד הסוף, התהפכות לכיוון מסויים) כך שאם לצורך העניין אם הייתה בעיה במשדר-מקלט והוא נכנס ל FAIL-SAFE תבדוק האם הוא יוצר את התגובה בסרווים-מצערת שתגרום למסוק להגיב כך, כלומר צור FAIL_SAFE וראה איך הוא מגיב.

נ.ב.
יפה מאוד שאתה לא מתבייש בריסוקים בין אם הן הפרעות רדיו או "הפרעות רדיו", לא כולם מעזים להתנהג כך. כל הכבוד.

נאור
29-09-2008, 23:28:49
בדקת את כל הסרווים ?

עודד מזור
29-09-2008, 23:53:09
עודד, מצטער לשמוע.

יכול להיות שאחד הלינקים של ה-SWASH/רוטור השתחרר ? האם היו חופשיים מדי ?
האם המסוק סבל מאיזושהי בעיה כרונית בזמן ההטסות בעבר שלא ייחסת לה חשיבות ?
בנוסף, בדיקת ה- FAIL SAFE שהציע דרימר היא רעיון מצויין.

wind556
29-09-2008, 23:57:09
שניים מהסרוואים נשברו (HXT900ׂ) בריסוק, שני הסרוואים הקדמיים.
ולכן אינני יכול בשלב זה, לבדוק מאומה על המסוק הנ"ל
אני יכול רק לבצע בדיקה על המסוק השני שלי, אבל זה כמובן לא עם אותו מקלט
הייתי שמח לקבל הסבר מה זה FAIL_SAFE
לא שמעתי את המושג הזה
עולה לי משהו בראש, ההטסה היתה במרחק של 50 מטר מתחנת כיבוי אש
האם משהו במערכות הקשר שלהם יכול להשפיע?
ועוד משהו לא ברור לי- למה עלי להתבייש בריסוק זה או אחר? איך אשתפר אם לא אשתף את הטובים ממני ואלמד מהוותיקים והמנוסים?

עודד מזור
30-09-2008, 00:06:55
FAIL SAFE הוא מושג שבדר"כ לקוח ממקלטי ה-PCM (אך לא רק). מדובר על פונקציה של מקלטים מסויימים להכניס את הסרוואים למצב מוגדר מראש בעת הפרעות רדיו קשות.
במקלטים עם פונקציה זו שלא הוגדרו מראש אז ברירת המחדל היא שהסרוואים "ננעלים" על ה-INPUT האחרון אותו קיבלו טרם ההפרעות.

ובאנגלית (נלקח מ"המדריך המלא למסוקים חשמליים") -
A default setting for a receiver channel to be used when the transmitter signal is lost, usually
associated with PCM receivers. This is useful for airplanes to allow the model to glide
when the signal is lost, but is less useful for helicopters.

MDreamer
30-09-2008, 00:16:15
FAIL SAFE הוא מושג שבדר"כ לקוח ממקלטי ה-PCM (אך לא רק). מדובר על פונקציה של מקלטים מסויימים להכניס את הסרוואים למצב מוגדר מראש בעת הפרעות רדיו קשות.
במקלטים עם פונקציה זו שלא הוגדרו מראש אז ברירת המחדל היא שהסרוואים "ננעלים" על ה-INPUT האחרון אותו קיבלו טרם ההפרעות.

ובאנגלית (נלקח מ"המדריך המלא למסוקים חשמליים") -
A default setting for a receiver channel to be used when the transmitter signal is lost, usually
associated with PCM receivers. This is useful for airplanes to allow the model to glide
when the signal is lost, but is less useful for helicopters.
זה נכון אבל איך אמורים... זה לא מספיק. במקרה של DX7, ל JR ולספקטרום יש שני מצבי FAIL-SAFE שמתכנתים למקלט בזמן ה BIND עודד (שניכם :D) תעשה בדיקה עם החוברת של ה DX7 ותחזור עם תוצאות.

MDreamer
30-09-2008, 00:22:12
עולה לי משהו בראש, ההטסה היתה במרחק של 50 מטר מתחנת כיבוי אש
האם משהו במערכות הקשר שלהם יכול להשפיע?

לא נראה לי. עפ"י מה שידוע לי הם עובדים בתדר שדי רחוק מה 2.4 שלך ולמען האמת אין לו אפילו הרמוניה קרובה בכל מכפלה שלמה כך שזה לא משנה. בנוסף ה DX7 שלך למעשה משדר על 2 תדרים ייחודיים (GUID) כך שזה קלוש אבל ממש - יותר סביר שהיה פוגע במסוק ברק והיה יוצא מתוך הבום שלו ג'יני עם רגל אחת. זה כן משנה אם הטסת ממש בטווח של כמה מטרים מהאנטנה שלהם אבל לא נראה לי שזה המקרה.

ועוד משהו לא ברור לי- למה עלי להתבייש בריסוק זה או אחר? איך אשתפר אם לא אשתף את הטובים ממני ואלמד מהוותיקים והמנוסים?
מוזר שאתה מרסק, רוב האנשים לא מרסקים ואם כן אז זו הייתה הפרעת רדיו וגם אז הם לא משתפים כדי לא לפגוע בשמה הטוב של יצרית מערכת הרדיו.

asafsee
30-09-2008, 00:50:11
לדעתי הפרעת רדיו אפשר לשלול....יצא לי להתנסות עם ה DX7 באזורים מרובי שידורים ולא נתקלתי בהפרעה, ולו הקטנה ביותר במערכת.
ההגיוני ביותר נראה כמו לינק או כמו סרוואים, אישית אני לא הייתי שם את ה HXT900 על מסוק. הסרוואים אכן טובים למחירם הזול אבל במסוק כזה שעובד כל הזמן עם כוחות צריך משהו קצת יותר מסיבי ואמין.

נאור
30-09-2008, 01:57:23
99.9% בעית סרוו

מנסיון עם הסרווים האלה
הם חלשים מאוד

liran
30-09-2008, 08:17:01
זה נכון אבל איך אמורים... זה לא מספיק. במקרה של DX7, ל JR ולספקטרום יש שני מצבי FAIL-SAFE שמתכנתים למקלט בזמן ה BIND עודד (שניכם ) תעשה בדיקה עם החוברת של ה DX7 ותחזור עם תוצאות.

מעיין, אתה מתכוון ל-FS ראשוני שהמשתמש מגדיר ב-BIND הראשוני שהוא עושה למקלט ולאחר מכן חוזר עליו בתום ה-SETUP לכלי כדי להגדיר FS עם ההגדרות החדשות בשלט?

liran
30-09-2008, 08:33:16
אם לכך התכוונת, אז השינוי היחידי שיכול להתקיים בהגדרת FS במערכת שכזו מותקנת על מסוק הוא רק בסטיק המצערת (אם בכלל), כי לרוב מגדירים את סטיק המצערת במינימום ואת הסטיק הימני ששולט על ה-SWASHPLATE במרכז כדי ליישר את המסוק באויר ככל הניתן בהפרעה כזו.
קשה לי להאמין שמישהו בזמן BIND עם המקלט יחזיק את הסטיק הימני פול ימינה מה שיגדיר כך את ה-FS ויפיל את המסוק על צידו בזמן הפרעה. יותר נראה לי שהבעייה כאן היא בסרוו תקול. אבל שווה לדמות FS כדי לראות אם אכן הוגדר גלגול ימינה בטעות ל-FS בזמן ה-BIND.

ZvikaF
30-09-2008, 09:28:54
משתתף בצערך |(מנסיון)
אני לא מכיר את המסוק, זה לא CCPM ? כי אם כן התופעה הייתה בכמה צירים..
בכל מקרה תבדוק את המשדר עם מערכת נוספת כדי לשלול בעיה בפוטנציומטר של הסטיק.

Nlackrif
30-09-2008, 09:31:51
ידידי,
צר לישמוע על הריסוק.
מסכים אם מה שנאמר לגבי הסרווים והליניקים (מצריך בדיקה), אך לפי נתוני הטיסה סביר להניח שזאת בעיית רדיו (FS וכו') הרי המסוק לא היה במאמץ של פנייה חדה. מטר מהקרקע,בתוך השפעת קרקע...:rolleyes:
אני חושב על עוד משהו, אולי זה קשור, טבעת הפיריט שלך שבד"כ מגיעה עם הבקר, יש לך?
ואם כן, היכן היא ממוקמת?

עודד מזור
30-09-2008, 10:05:42
עודד, עבור בקפידה על הלינק הבא - http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=790805&highlight=crash+sudden

במיוחד שים לב להודעה מספר 28 !

החבר'ה שם תולים את הבעיה ב- FAIL SAFE של ה-2.4 (מסתבר שזו בעיה מוכרת בעיקר עם המקלט 6100, באיזה אתה משתמש ?) או ב-BEC שאינו מסוגל לעמוד בדרישות 4 סרוואים וג'ירו. האם אתה משתמש ב-BEC הפנימי של הבקר ?

MDreamer
30-09-2008, 10:40:33
אם לכך התכוונת, אז השינוי היחידי שיכול להתקיים בהגדרת FS במערכת שכזו מותקנת על מסוק הוא רק בסטיק המצערת (אם בכלל), כי לרוב מגדירים את סטיק המצערת במינימום ואת הסטיק הימני ששולט על ה-SWASHPLATE במרכז כדי ליישר את המסוק באויר ככל הניתן בהפרעה כזו.
קשה לי להאמין שמישהו בזמן BIND עם המקלט יחזיק את הסטיק הימני פול ימינה מה שיגדיר כך את ה-FS ויפיל את המסוק על צידו בזמן הפרעה. יותר נראה לי שהבעייה כאן היא בסרוו תקול. אבל שווה לדמות FS כדי לראות אם אכן הוגדר גלגול ימינה בטעות ל-FS בזמן ה-BIND.
בן אדם שלא יודע מה זה FS או על אחת כמה וכמה מה זה FS בDX7.. יתכן הכל.

liran
30-09-2008, 11:02:50
אני מסכים שכל התסריטים הנ"ל אפשריים, אבל מציע להתחיל ללכת מהקל אל הכבד, כלומר קודם כל לשלול מצב של סרוו תקול, הגדרת FS לא נכונה ואח"כ להמשיך לבדוק את יתר הרכיבים. לגבי הבחור מדנמרק שכתב ב-RCGROUPS, עם כל הכבוד, עדיין לא הגענו כאן לתנאים של חורף אירופאי...:D
לגבי עניין הטווח של ה-6100, אני יכול להעיד על עצמי שאני מטיס את הטירקס 450 שלי עם מקלט דומה ה-6000 שגם הוא מקלט יחיד ללא מקלט SATELITE נוסף, ומוגדר ע"י ספקטרום כמיועד לקלקריים למיניהם ו-PARKFLYERS לטווחים קצרים וכו', ויוצא לי להטיס אותו מאוד רחוק כך שכמעט אני מאבד אוריינטציה, אבל מעולם לא יצא לי מטווח השידור, כך שאם באמת עודד משתמש במקלט כזה, וזו לא פעם ראשונה שהוא משתמש בו אז לא נראה לי שזו הבעייה. תחליף סרוו ותראה אם התופעה חוזרת על עצמה.

MDreamer
30-09-2008, 11:27:49
אני מסכים שכל התסריטים הנ"ל אפשריים, אבל מציע להתחיל ללכת מהקל אל הכבד, כלומר קודם כל לשלול מצב של סרוו תקול, הגדרת FS לא נכונה ואח"כ להמשיך לבדוק את יתר הרכיבים. לגבי הבחור מדנמרק שכתב ב-RCGROUPS, עם כל הכבוד, עדיין לא הגענו כאן לתנאים של חורף אירופאי...
כיצד תשלול סרוו תקול אחרי הריסוק? הוא אמר שהלכו 2 סרווים בריסוק. איך תדע אם הלך לפני או אחרי הריסוק? דווקא במקרה הזה לסדוק FS זה 2 שניות וזה הדבר הקל.

liran
30-09-2008, 11:51:09
אוקיי, אבל אם הבדיקה הזו לא תעלה דבר, כדאי להחליף סרוויים ולבדוק אם התופעה חוזרת על עצמה או לא.

wind556
30-09-2008, 11:58:42
ואוו
ים של מידע וכוונות טובות
ראשית,אין בי שום תחושת צער, הריסוקים הם חלק בלתי נפרד מהתחביב הזה,והמסוק יתוקן בהקדם האפשרי
ובאופן מאד מפתיע הנזק קטן מאד, הבום קצת התעקם (וייושר), הסנפיר האחורי נשבר,ויש ליכלוך על הלהבים ;)
הציר וכל מיכלול הראש תקינים לגמרי, והסרוואים הקדמיים פשוט נשברו מבפנים,מה שלא מאפשר לי שום בדיקה עד שאחליף אותם
המקלט הוא 6100 ולא היתה לי אף פעם שום בעיית טווח, מה עוד שהתקלה קרתה במרחק של 5 מטר ממני,בגישה לנחיתה
ואל דאגה, ההטסות שלי לא יעצרו-יש לי עוד שני מסוקים (עוד קופטר איקס וכמובן ההוריקאן המופלא)

אם אני כבר רוכש סרוואים חדשים, יש המלצות למשהו מועדף מהסיני? משהו יותר זול מהיי טק?

על הקופטר השני שלי יש את אותם סרוואים, והמסוק הזה כבר צבר שעות טיסה והכל מתקתק שם כמו שעון סיני:rolleyes:

ושוב, תודה לכל העונים, ושנה טובה לכולם

עודד מזור
30-09-2008, 14:50:34
עודד, קודם כל אהבתי את הגישה.

אני אאבד נקודות פופולאריות אבל הייתי מאוד נזהר עם המקלט הנ"ל. העובדה שעד עכשיו לא סבלת מבעיות עם המקלט הנ"ל אינה אומרת דבר. אני לא משתמש ב-2.4 אבל מקריאה חטופה עולה שה-6100 אינו מיועד למסוקים רציניים (והקופטר X רציני). מסוקים חשמליים סובלים מהפרעות הרבה יותר מטיסנים בגלל הקירבה של הרכיבים השונים ולכן לא כדאי להסתמך על הטווח בלבד. לא במקרה מיועד המקלט הנ"ל ל-PARK FLYERS.

תזמין לך BEC חיצוני (אם אין לך). חד משמעית, BEC לינארים (אלה שמהווים חלק מהבקר) אינם מיועדים ל-3S + ג'ירו + 4 סרוואים. גם פה ישנם מטיסים רבים שיגידו שהם מטיסים כך שנים, אך מדובר בסיכון שלא לוקחים במסוקים חשמליים. אפשר להזמין BEC כזה ב-9$ ולהטיס בראש שקט.

תקלה בסרוו לא תגרום בדר"כ למה שתיארת ולכן כמובן שאתה צריך להחליף את הסרוואים אך לא הייתי שם אותם במקום הראשון כגורם.

לסיכום:
1. להחליף מקלט - גם אני חסיד גדול של הובי סיטי ושות' אך בעניין מקלטים למסוקים שלי אני מעדיף להשקיע קצת יותר.
2. להוסיף BEC חיצוני (אם עדיין אין)
3. סרוואים חדשים שממילא צריך להחליף.

vinay
30-09-2008, 15:44:10
מישהו יכול בבקשה להסביר את ההבדל שבין ה BEC הפנימי לחיצוני ולמה הוא משפיע במקרה זה?

Shanti
30-09-2008, 17:09:18
הי

BEC מוריד את מתח הסוללה למתח המקלט/סרוואים (5V או 6V).

BEC לינארי ממיר את המתח העודף לחום. ככל שההפרש בין מתח הכניסה (סוללה) והיציאה (מקלט + סרוואים) גדל וככל שהזרם הנצרך גדל נדרש לפזר יותר הספק (חום). BEC לינארי מתאים לפיזור של עד 0.5W לכן אם בסוללה 3 תאים ניתן לצרוך כ- 70 mA. מעבר לכ- 70 mA כמות החום גדולה מדי.

Switch Mode BEC משתמש במיתוג (switching regulator) כדי להעביר כמויות קטנות של אנרגיה מהסוללה ביעילות גבוהה כך שההספק (חום) המבוזבז בהמרת המתח קטן יחסית.

BEC חיצוני אינו בהכרח טוב מ- BEC פנימי. בקרים באיכות טובה כוללים Switch Mode BEC ולא BEC לינארי. בכל מקרה לא הייתי סומך על BEC ב- 9$.

אם הסוללה בעלת זרם פריקה גבוה והבקר באיכות טובה הייתי נשאר עם ה- BEC הפנימי. אם לא הייתי קונה BEC באיכות טובה .

Shanti

עודד מזור
30-09-2008, 17:29:11
באמת לא משנה אם ה-BEC הוא חיצוני או פנימי. מה שמשנה זה אם מדובר ב-LINEAR או SWITCHING (כפי שהוסבר היטב בהודעה הקודמת).

לא הייתי מוותר על SWITCHING BEC (בדר"כ חיצוניים, לא תמיד). לא רואה שום בעיה עם BEC חיצוניים מהובי סיטי במחיר נמוך.

אורח
30-09-2008, 18:07:48
ואוו
ים של מידע וכוונות טובות
ראשית,אין בי שום תחושת צער, הריסוקים הם חלק בלתי נפרד מהתחביב הזה,והמסוק יתוקן בהקדם האפשרי
ובאופן מאד מפתיע הנזק קטן מאד, הבום קצת התעקם (וייושר), הסנפיר האחורי נשבר,ויש ליכלוך על הלהבים ;)
הציר וכל מיכלול הראש תקינים לגמרי, והסרוואים הקדמיים פשוט נשברו מבפנים,מה שלא מאפשר לי שום בדיקה עד שאחליף אותם
המקלט הוא 6100 ולא היתה לי אף פעם שום בעיית טווח, מה עוד שהתקלה קרתה במרחק של 5 מטר ממני,בגישה לנחיתה
ואל דאגה, ההטסות שלי לא יעצרו-יש לי עוד שני מסוקים (עוד קופטר איקס וכמובן ההוריקאן המופלא)

אם אני כבר רוכש סרוואים חדשים, יש המלצות למשהו מועדף מהסיני? משהו יותר זול מהיי טק?

על הקופטר השני שלי יש את אותם סרוואים, והמסוק הזה כבר צבר שעות טיסה והכל מתקתק שם כמו שעון סיני:rolleyes:

ושוב, תודה לכל העונים, ושנה טובה לכולם

היי עודד.

מספר דברים.

מה מתח הסוללה שלך היה אחרי הריסוק? ....(כמה זמן הטסת בכלל)
דבר שני,כן הייתי משתמש ב BEC חיצוני.
דבר שלישי.אל תיישר בום.זה יצור לך רעידות מיותרות וסדקים בבום.
ואולי הדבר החשוב ביותר .תשתמש ב HITEC 65MG סרוואים מ-ע-ו-ל-י-ם. שמעולם לא איכזבו...
ודבר רביעי.....היכן ממוקם המקלט שלך במסוק?

wind556
30-09-2008, 23:26:15
מתח הסוללה היה 3.87 לכל תא באיזון מושלם
המנוע הרגיש במלוא כוחו
הבום הוא אלומיניום והתעקם בקשת גדולת רדיוס, היישור היה מזערי וללא כל בעייה (במכניקה וחומרים אני מבין משהו)
אני אזמין BES חיצוני לשני מסוקי הקטנים (להוריקאן יש כזה וסוללה נפרדת למקלט וסרוואים)
ולגבי סרוואים-קיבלתי את הודעתך הפרטית , פערי המחיר גורמים לי להסס,שלשת הסרוואים שלי עלו 40 ש"ח ,אבל אשקול את זה ברצינות ואשוחח איתך בטלפון בקרוב
מיקום המקלט הוא בחלק האחורי של הגוף, מתחת לחיבור של הבום לגוף
ולמי ששאל קודם, יש לי פריט על הקו....
ועוד משהו קטן,הדיון שהתעורר כאן חשף כל כך הרבה מידע מקצועי, שכמעט שווה לרסק בשביל זה :rolleyes:
שאפו לכולם על ההתעוררות ועל המקצוענות
נראה לי שמישהו צריך לרכז את כל המידע שנאסף כאן בכמה שורות ולהפוך את זה לדביק תחת הכותרת "תאונה ולקחיה"
הפורום שוב מוכיח את חשיבותו וכוחו
תודה חברים יקרים
עודד

eranb
02-10-2008, 13:52:51
בקר טוב אמור ל"החזיק" את ארבעת הסרווים בקלות ללא צורך ב-BEC מנסיוני
ב-TREX 450 אמיתי..-לא היתה מעולם בעיה שדרשה BEC נפרד,חוץ מזה שאתה מוסיף עוד
אלמנט אלקטרוני שעלול לפשל...
ייתכן כי בעייה באחד הסרווים יצרה נפילת מתח ריגעית(רכיב אלקטרוני פגום שיוצר צריכה מוגברת של
זרם) דבר שגרם למקלט לאבד את האות.
המקלט שאתה משתמש מעולה ועובד טוב במסוקי מיני,הייתי משקיע בסרווים טובים(HITEC HS-65)
ומקווה שהבקר תקין-הסיכוי שקיבלת הפרעת רדיו די נמוך בדר"כ בספקטרום הבעייה היא נפילת מתח פתאומית ולא הפרעת רדיו,חוץ מזה שבמצב של FAIL-SAFE הסרווים קופאים והמנוע עובר לסרק.
BEC לא יעזור לך במקרה שאחד הסרווים או הבקר דפוקים.

ערן.

Shanti
02-10-2008, 16:18:58
BEC לא יעזור לך במקרה שאחד הסרווים או הבקר דפוקים

BEC חיצוני מחובר לסוללה במקביל לבקר כך שגם אם הבקר כושל, המקלט והסרוואים ימשיכו לעבוד :)

עודד מזור
02-10-2008, 16:34:35
זה הפך לאחד השרשורים הכי מעניינים.

קשה לי להאמין שסרוו כושל יגרום לתופעה אותה תיארת. אולי באמת עקב נפילת מתח, לא בטוח...

אני שם את הכסף על המקלט ובמקום שני על ה-BEC. מקרים כמעט זהים תוארו ב-RCGROUPS (ראה לינק שצירפתי) ושוייכו לאחד משני הגורמים הנ"ל.

העניין עם ה-BEC הוא בעייתי. חד משמעית לא מומלץ להשתמש ב-BEC לינארי עם 3S + ארבעה סרוואים + ג'ירו (ראה עמוד 33 במדריך למסוקים וקרא על כך בכל מקום אפשרי). למה העניין בעייתי ? משום שבקרב 98% מהמטיסים הכל יעבוד פיקס ורק 2% ייכשלו, ולכן תקבל 98 תגובות ממטיסים שימליצו בחום על ה-BEC הלינארי (פנימי) משום שאצלם זה עבד. הבעיה עם אותם 2% בעיתיים ! לא ניתן על סמך נסיון אישי בלבד ולצאת בהמלצות גורפות, חייבים ללמוד מנסיונם של מטיסים רבים מאוד ואם עושים זאת אז חד משמעית כדאי להשתמש ב-BEC חיצוני מסוג SWITCHING.

בעיית המקלט היא בעייתית עוד יותר. כמו עם ה-BEC גם פה תקבל המלצות ממטיסים רבים שיישבעו שאין עם המקלט הספציפי הזה בעיה משום שהם עצמם לא נתקלו בה. תפתח כל פורום מחו"ל ופתאום ה-6100 כבר לא נראה כל כך מבטיח משום שכעת כבר ישנם דיווחים ממטיסים רבים מאוד. תוסיף לזה את העובדה שהחברה עצמה ממליצה על המקלט לשימוש ב- PARK FLYERS בלבד ואני לא מבין איך אפשר להמשיך להשתמש בו בלב שקט.
מדוע הבעיה פה ? משום שכאן כבר מדובר על הוצאה כספית גדולה יותר וגם אותם מצודדים בטענותיי הקודומות פתאום כבר יהססו לנוכח ה-$$$. אין מה לעשות, מסוקים חשמליים כרוכים בהוצאות לא קטנות וכשזה נוגע לבטיחות אז לא הייתי מתפשר. אין דבר מעיק יותר (לפחות עלי) מאשר להטיס עם ספק בטיחותי לגבי רכיב כלשהו, פשוט הורס את ההטסה.

wind556
02-10-2008, 17:24:17
בינתיים נבדקו הסרוואים, ומצאתי שניים מתוכם שבורי גלגלי שיניים ,אני לא וכול לדעת אם זה מהמכה או מלפני התאונה
על השולחן מחכים כבר 3 סרוואים היי טק מטאל גיר להרכבתם
לגבי המקלט, אחרי ההרכבה אבדוק אותו, אני לא יכול לזרוק כמה מקלטים של 50$ לפח ולקנות במקומם מקלטים של 80$, ההוצאה הזאת גדולה עלי ותגרום בעצם להשבתה
המקלט יוחלף רק אם אזהה בו כשל בזמן הבדיקה
הקופטר השני שלי טס, וטס נפלא עם הסרוואים הזולים ועם המקלט הזה כבר זמן לא קטן

MDreamer
02-10-2008, 19:29:48
בקר טוב אמור ל"החזיק" את ארבעת הסרווים בקלות ללא צורך ב-BEC מנסיוני
ב-TREX 450 אמיתי..-לא היתה מעולם בעיה שדרשה BEC נפרד,חוץ מזה שאתה מוסיף עוד
אלמנט אלקטרוני שעלול לפשל...
ייתכן כי בעייה באחד הסרווים יצרה נפילת מתח ריגעית(רכיב אלקטרוני פגום שיוצר צריכה מוגברת של
זרם) דבר שגרם למקלט לאבד את האות.
המקלט שאתה משתמש מעולה ועובד טוב במסוקי מיני,הייתי משקיע בסרווים טובים(HITEC HS-65)
ומקווה שהבקר תקין-הסיכוי שקיבלת הפרעת רדיו די נמוך בדר"כ בספקטרום הבעייה היא נפילת מתח פתאומית ולא הפרעת רדיו,חוץ מזה שבמצב של FAIL-SAFE הסרווים קופאים והמנוע עובר לסרק.
BEC לא יעזור לך במקרה שאחד הסרווים או הבקר דפוקים.

ערן.
ערן, אתה טועה ב JR\DX יש 2 מצבי Fail safe
http://www.jrradios.com/ProdInfo/Files/X9303_2.4G_US-LoRes_Manual.pdf
יש smart ויש preset - עמוד G20 כך שאפשר לכוון את הסרווים למצב מסויים ואז הם זזים אליו ונשארים בו.
אני מסכים איתך שהסיכוי להפרעות בספקטרום הוא כמעט אפסי והייתי בהחלט הולך על כיוון של נפילת מתח פתאומית וכניסה ל FS. (עודד בדקת מה מצה ה FS שלך??? האם המסוק שלך אמור להגיב ב FS כפי שהגיב בריסוק?)
לגבי נפילת מתח פתאומית - אם היא לא פאטאלית כלומר קצר מוחלט אלא גליטצ' יכול להיות שזה:
http://file.espritmodel.com/radio/receivers/spektrum_voltage_protector.jpg
http://www.espritmodel.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=6259
היה מונע את הקצר - לא בטוח אבל שווה את הגדלת הסיכוי לשלמות המסוק.
נ.ב.
אל תקנה אחד כזה - זה בסה"כ פקטטע קבל עם חיבור למקלט - טיול קטן לשדרות הר ציון בת"א וחסכת המון.

אורח
02-10-2008, 21:00:19
יש smart ויש preset - עמוד G20 כך שאפשר לכוון את הסרווים למצב מסויים ואז הם זזים אליו ונשארים בו.
אני מסכים איתך שהסיכוי להפרעות בספקטרום הוא כמעט אפסי והייתי בהחלט הולך על כיוון של נפילת מתח פתאומית וכניסה ל FS. (עודד בדקת מה מצה ה FS שלך??? האם המסוק שלך אמור להגיב ב FS כפי שהגיב בריסוק?)
לגבי נפילת מתח פתאומית - אם היא לא פאטאלית כלומר קצר מוחלט אלא גליטצ' יכול להיות שזה:
נ.ב.
אל תקנה אחד כזה - זה בסה"כ פקטטע קבל עם חיבור למקלט - טיול קטן לשדרות הר ציון בת"א וחסכת המון.

מעיין,שאלתי אותו מה היה המתח לאחר הטיסה.והוא היה תקין....ראיתי את הסרוואים הנ"ל. ואני כמעט בטוח שזה היה הסרוו....

wind556
02-10-2008, 21:45:31
בינתיים נראה שזה היה כשל סרוו
הרכבתי היום3 סרוואים הייטק, והכל עובד נפלא
אסיים את החיווט והכיוונים, ואז אבדוק FS
ועוד משהו קטן, בפוסט הזה יש השתתפות רצינית ביותר של מיטב המוחות, ועל כך אני מודה

eranb
03-10-2008, 06:53:44
נ.ב.

מעיין ב-DX7 ה-FS נעשה בזמן ה-BINDING ז"א המצערת במצב הנמוך ביותר והסטיקים
מן הסתם באמצע.
לגבי הקבל הוא פחות רלוונטי בגירסאות החדשות של המקלטים שם עודכן
מתח הסף המינמלי-גירסאות V1.5 ומעלה.

TooLy
03-10-2008, 21:48:06
2 נקודות שברצוני להבהיר:

1. מקלטי המיקרו של ספקטרום, ה-6100 הותקנו אצלי על 2 מסוקי 450 ללא תקלה אחת, הם מיועדים לכלים בגדלים האלו.

2. לגבי ה-FS (שים לב מעיין), עודד משתמש ב-DX7 שלו יש מצב FS אחד, SMART.
כלומר ברגע שהוא נכנס לפעולה, הסרוואים קופאים ונשארים במצב האחרון והמצערת יורדת.

ב-JR X9303 יש את המצב שתיארתי, SMART ויש מצב PRESET, כאשר עובדים איתו ניתן לקבוע מה יעשה כל ערוץ במצ FS.

TooLy
03-10-2008, 21:57:59
מישהו יכול בבקשה להסביר את ההבדל שבין ה BEC הפנימי לחיצוני ולמה הוא משפיע במקרה זה?

ע"מ להבהיר את הנושא, בהמשך למה שכתוב עודד ו-SHANTI, כאשר את קונה בקר, לרוב מפורט בנתונים הטכניים יכולת צריכת הזרם מה-BEC בהתאם למספר התאים.
ישנם לא מעט בקרים אשר לא מסוגלים לתפעל 4 סרוואים וג'ירו במתח של 3 תאים.
במידה ואינף רוצה לוותר ולהחליף את הבקר, יש צורך ב-BEC חיצוני.

vinay
03-10-2008, 22:54:38
שמתי לב שיש שני בקרים של Turnigy 40A.

האחד שכולם כאן מזמינים - Plush - עם BEC ליניארי.

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2165

השני Sentry - עם Switching BEC ובנוסף מנגנון שמבקר את תאי הסוללה או משהו כזה.

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3729

רק לאחר הדיון הזה בכלל שמתי לב שאחד ההבדלים הוא סוג ה BEC.

משום מה השני שנראה יותר טוב דוקא יותר זול (ב 1$ בערך).

ההבדל היחיד שלרעתו הוא ה Burst Current שבראשון 55A ובשני 43A.

מתי הפרמטר הזה רלוונטי והאם לצרכים של מסוקים מהסוג הזה עדיף אם כן הראשון או השני?

TooLy
03-10-2008, 23:18:40
על פי הנתונים, לשניהם יש יכולת של צריכת זרם עד 3A דרך ה-BEC.
כיוון שהסינים יכולים לרשום הכל, אני מציע לפשפש קצת בחוות דעת ולראות מה קורה בפועל...
מעבר לכך הנתון השני שציינת BURST CURRENT - זרם רגעי הוא פרמטר הקיים לכל בקר.
הוא מתאר את הזרם המקסימלי הרגעי שניתן לצרוך דרך הבקר, בד"כ קורה למספר שניות.
עבור שימוש במסוקי 450, 2 הבקרים יעשו את העבודה (מבחינת צריכת זרם של המנוע).

עודד מזור
04-10-2008, 10:27:49
הנתון של ה- 3 אמפר ב-BEC הלינארי הוא בעייתי משום שתלוי במתח הסוללה הראשית. ככל שהמתח כבוה יותר כך הזרם שה-BEC מסוגל לספק נמוך יותר. קשה להאמין שה-BEC הלינארי יהיה מסוגל לספק 3 אמפר במתח של 11.1V (סוללת 3S). פרוט נוסף בעמוד 33 ב"מדריך".

אני הייתי הולך על הבקר עם ה-SWITCHING BEC על אף ה-BURST הנמוך יותר. אם אתה מתכנן 3D מטורף עם צריכת אמפר בשמים אז פשוט לך על גירסת ה-60 אמפר של ה-SENTRY, אך שוקל יותר (אף על פי שאני לא חושה שיש בכך צורך). - http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3730&Product_Name=TURNIGY_Sentry_60amp_Speed_Controller

wind556
04-10-2008, 11:25:12
המסוק תוקן וזה המצב היום:
הוחלפו שלשת הסרוואים של הסייקליק להיי טק מטאל גיר (עולים בדיוק פי 10)
נעשו במסוק כיוונים קפדניים בעזרתו האדיבה של אביגור
המקלט ובקר המהירות נשארו כפי שהיו
המסוק טס נפלא, הסוללה שתמיד ירדה ממנו רותחת והמנוע שהיה על סף הכוויה לגעת בו יורדים קרים לגמרי, זמן הטיסה התארך ב50% והוא אפילו שקט יותר באויר (להבי עץ המקוריים, שעברו איזון מדוייק ביותר)
לפני התאונה הכיוונים שלו היו ברמת המינימום שמאפשר טיסה
אחרי התאונה הכיוונים שלו מדוייקים ככל האפשר
מישהו יכול להעלות השערות למה המסוק התחמם וזלל חשמל ופתאום הוא יורד קר ומאד חסכוני?
אני מטיס אותו עם אותה סוללה ...
האם יכולה להיות לכיוונים השפעה כזאת?
האם זה קשור להחלפת הסרוואים?