PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך מנחשים מצב סוללה על דאון?

אייל שפירא
15-02-2010, 19:37:34
על מסוק המנוע עובד כל הזמן אז אין בעיה למדוד זמן, אבל מה עושים עם דאון שהמנוע רק עוזר לו לטפס ואז נרדם?
אפשר בכלל לשמוע צפצפה של מוניטור כזה מהקרקע?
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7390

imac1
15-02-2010, 19:45:39
תנסה את זה
http://hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10343&Product_Name=Quanum_2.4Ghz_voltage_telemetry_(1km_ Range)
תצוגה גדולה וברורה טווח שידור 1 ק'מ (לפחות כך מוצהר) ניתן להוסיף עוד יחידות שידור
או את זה
http://hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7216&Product_Name=Hobbyking_Wireless_Battery_Tracker_w/_Free_Battery_870mhz

עם זה אני עובד מכשיר פשוט מוגבל ליחידת שידור אחת
עושה את העבודה מוגבל מאוד בטווח שידור (100 מ' בלחץ)
הראשון שקיבלתי היה פגום אבל החליפו לי מייד את המכשיר

ערב טוב
תומר

guyst
15-02-2010, 19:57:43
דרך "קצת" יותר זולה היא ניסוי ותהייה...
טוס 10 דקות, תוריד אותו ותמודד מתח. טוס עוד 5 דקות ותמדוד שוב...
אמנם אלו זמנים ממוצעים בהתאם לאופי הטיסה אבל בגדול תמיד זה יהיה באזור.
את ה-ASW שלי אני מטיס 15-20 דקות ללא טרמיקות ובצוק הגעתי ל-50 דקות.

אייל שפירא
15-02-2010, 20:00:28
תנסה את זה
http://hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10343&Product_Name=Quanum_2.4Ghz_voltage_telemetry_(1km_ Range)
תצוגה גדולה וברורה טווח שידור 1 ק'מ (לפחות כך מוצהר) ניתן להוסיף עוד יחידות שידור
או את זה
http://hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7216&Product_Name=Hobbyking_Wireless_Battery_Tracker_w/_Free_Battery_870mhz

עם זה אני עובד מכשיר פשוט מוגבל ליחידת שידור אחת
עושה את העבודה מוגבל מאוד בטווח שידור (100 מ' בלחץ)
הראשון שקיבלתי היה פגום אבל החליפו לי מייד את המכשיר

ערב טוב
תומר

תודה תומר, הראשון לא בא בחשבון (100 דולר זה יותר ממחיר הדאון), השני גם קצת יקר אבל עשוי להיות פיתרון גם לטיסן הבא ובכלל.
איך אתה מצמיד את המקלט שלו לשלט שלך?

shaharg
15-02-2010, 21:15:47
2 המכשירים נחמדים מאוד אבל לא פרקטיים בכלל , אלא אם יש עוד משהו לידך ובודק את מצב התאים ( מטעמי בטיחות וגם שלמות הטיסן - לא מורידים את העין מהטיסן !!קל מאוד לאבד את האוריינטציה לטיסן לאחר הורדת עיניים אפילו לשניה , במקרה הטוב ותהיה גבוה תוכל לתקן , במקרה הרע ...

roiekoper
15-02-2010, 21:19:38
אחי אני הזמנתי את זה ב 100$ אחלה של דבר! היום קיבלתי אותו נראה ממש טוב ומגיב טוב!
מקווה לטוב!

אייל שפירא
15-02-2010, 21:19:44
אוקי אז מה הפתרון?

shaharg
15-02-2010, 21:34:36
השיטה של ניסוי ותהייה עובדת כמובן שיש להתחיל מפרק זמן קצר ולאט לעלות בזמנים ... בסופו של דבר ואחרי מס' ניסויים וטיסות במצבים משתנים ( יותר רוח / פחות ) ובשילוב ההיכרות שלך עם הטיסן עצמו שזה חלק חשוב מאוד בתהליך הלימוד מביאים אותך לכדי מיצוי משך השהיה באויר ...
בכל מקרה לטעמי ומניסיוני האישי - גם עם פלטפורמות שיכלו להישאר המון זמן באויר ירדתי אחרי 15 דק ' מקסימום - נדרש הרבה ריכוז ומאמץ להישאר מפוקס לאורך זמן ויש צורך במנוחה בין לבין :)

gillb
15-02-2010, 22:12:18
אני גם משתמש בשיטת הניסוי ותהייה. אבל, בשונה מטיסן או מסוק שם, המנוע עובד פחות או יותר כל הזמן בדאון מדובר ב"פתיחות" (פתיחה = ממצב סרק לכח מלא). כשאני מטיס, כל "פתיחה" היא בערך 30 שניות. בפעם הראשונה אני מטיס עם סוללה מלאה ומבצע שתיים או שלוש "פתיחות". לאחר מכן, נוחת, מטעין את הסוללה ובודק כמה זרם "נכנס". כך אני ממשיך עד, שאני "לומד" את הסוללה ואת צריכת הזרם של המערכת ויודע פחות או יותר כמה "פתיחות" יש לי. בנוסף, אם יש לך מד זרם והספק אתה יכול לחשב פחות או יותר את הזמן.

בסופו של יום, לא הייתה לי בעיה גם להיות 45 דקות באוויר עם דאון. בדרך דרך כלל אני מתעייף הרבה לפני הסוללה :)

בהצלחה

gidipajero
15-02-2010, 22:32:36
7.4V -14.8V RC Lipo Battery low voltage Alarm Indicator
חפש את זה באי ביי, 3 $ כולל משלוחה. אל תטיס ליד שדרות שלא יחשבו שיש קאסמים.
צפצפה כפולה, ים של רעש, דוגמת כל תא בניפרד. אין מצב שלא תשמע גם עם טיסן חשמלי
ופרופלור בפול ס"לד.
לא מתאים ל A123
גידי

wind556
15-02-2010, 22:41:08
לא צריך כלום
הנסיון מספיק לגמרי וחבל לסרבל בעוד מערכת מיותרת
וכמו שגיל אמר, אני מתעייף לפני הסוללה....
מה עוד שבטיחותית אתה מרגיש מנוע נחלש הרבה לפני שאין לך סוללה ועדיין יש לך רדיו לעוד המון זמן

Boaz Barnea
15-02-2010, 23:37:43
ובכן קצת מדידות וקצת מטמטיקה יעשו לך את החיים הרבה יותר קלים וכמובן ללא כל הוצאה כספית.
1- עליך למדוד צריכת זרם מירבית/מנוע מלא
2- נפח הסוללה...
3- חישוב פשוט יראה לך תוך כמה דקות/שניות היא תתרוקן
4- כוון לך טיימר ברדיו אשר יופעל וימדוד לאחור רק זמן השימוש במנוע
5- הפחת מסך זמן השימוש דקה אחת לפחות לטובת: הליכה סביב + סרוואים

והרי לך פיתרון פשוט בטוח ומוכך:)

MDreamer
16-02-2010, 04:51:16
ובכן קצת מדידות וקצת מטמטיקה יעשו לך את החיים הרבה יותר קלים וכמובן ללא כל הוצאה כספית.
1- עליך למדוד צריכת זרם מירבית/מנוע מלא
2- נפח הסוללה...
3- חישוב פשוט יראה לך תוך כמה דקות/שניות היא תתרוקן
5- הפחת מסך זמן השימוש דקה אחת לפחות לטובת: הליכה סביב + סרוואים

והרי לך פיתרון פשוט בטוח ומוכך:)
http://www.efly.co.il/forums/images/icons/icon14.gif

אייל שפירא
16-02-2010, 06:21:28

איך מגדירים כזה דבר? עד כה מצאתי בDX7 רק טיימר וסטופר...

wind556
16-02-2010, 08:58:13
ידידי היקר, אתה נכנס עמוק לפתרון בעייה שלא קיימת
מטיסים וזהו, תוך 2-3 הטסות יהיה לך טיימר צרוב במוח שלך, אין טוב מזה
כל טיימר אחר שאינו מקבל פידבק מהטיסן הוא חסר ערך ואפילו יכול להזיק כי אתה סומך עליו אבל מי שמפעיל אותו זה אתה ולא הסוללה.
אפילו ניחוש סתמי מדוייק יותר

Boogle
16-02-2010, 11:54:04
אני בכלל לא מבין למה צריך טיימר לדאון?
הרי בלאו הכי רוב הזמן אתה מטיס בלי מנוע, אז מה יקרה אם הסוללה תחלש?תהיה בלי מנוע- גוואעלד, תגלוש ותנחת, זה דאון ! הוא גולש, מסוק - נופל:D

שתה כוס מים , עשה ביטוח ולך להטיס.

guyst
16-02-2010, 12:05:48
אני בכלל לא מבין למה צריך טיימר לדאון?
הרי בלאו הכי רוב הזמן אתה מטיס בלי מנוע, אז מה יקרה אם הסוללה תחלש?תהיה בלי מנוע- גוואעלד, תגלוש ותנחת, זה דאון ! הוא גולש, מסוק - נופל:D

שתה כוס מים , עשה ביטוח ולך להטיס.

+1 :D

umbo
16-02-2010, 18:11:20
אתה לא שאלת שאלה, אלה הכרזת "אני טירון בדאונים" !
אין דבר - כולם מתחילים ככה !
אחרי שתצבור עוד נסיון בהטסה של דאונים ותדע להבחין בשעור הטיפוס של הטיסן, תדע גם מה מצב הסוללה. להבחין שהטיסן מטפס בתוך טרמיקה זה רבה יותר רגיש וחשוב לשם הטסת דאון, כשאתה יכול להבחין בזה הרי שלראות שעם מנוע הטיסן לא מטפס טוב וזאת אומרת שהסוללה הולכת להיגמר - ממש פשוט. עד שתלמד לראות את הדברים הללו תחזור לנחיתה, עם החשש הראשון, במשך הזמן תלמד להכיר את הדאון שלך ותדע להנחית אותו, ותבין שהבעיה שהעלת היא ממש שולית !
וחוץ מזה, כמו שכתב Boogle - זה דאון ! הוא תמיד יכול להמשיך לטוס בלי בעיה ולחזור לנחיתה. בנוסף, לאחר זמן טיסה מסוים תדאג תמיד להשאר בטווח גלישה ישירה למסלול בלי מנוע ולא להתרחק יותר מידי - בטח לא במורד הרוח - משם הרבה יותר קשה לחזור לנחיתה, באופן כללי עדיף להטיס לקראת סוף הטיסה במעלה הרוח, כך שאין בעיה לחזור גם אם אתה "קצר בגובה" ולא צריך להלחם ברוח כדי לחזור לנחיתה.
ואגב, לכל מי שחושש, כשהבקר מפסיק את פעולת המנוע, יש עדין בערך 20 דקות טיסה בשליטה מלאה של הרדיו, כך שיש גם זמן לתפוס עוד טרמיקות לפני נחיתה.
:)

Rafi
16-02-2010, 21:35:37
אני מצטרף לתשובתו של Boogle ואנסה לנסח אותה מעט אחרת:
לדאון ממונע יש מנגנון מצויין ומדוייק להפליא המודד את מתח הסוללה. קוראים לו מנוע (למעשה הבקר אחראי למדידה, אבל המנוע הוא האינדיקציה הברורה). כאשר המנוע אינו פועל יותר, זה סימן שמתח הסוללה נמוך. זה גם פחות או יותר, הזמן להתחיל לתכנן נחיתה.
הסיטואציה היחידה בה לא ניתן להשתמש באינדיקציה הזו היא בהטסה ארוכה מאד ללא מנוע (למשל בצוק). למקרה הזה צריך למדוד זמן, אבל אז מדובר בזמן ארוך כל כך, שרוב הסיכויים שמשהו ייגמר לפני הסוללה (הסבלנות של המטיס, הסבלנות של הילדים / אישה / חברים / הורים שמחכים לו, הרוח, התרמיקות, אור היום וכ"ו).

רפי

shaharg
16-02-2010, 21:49:27
אני מצטרף לתשובתו של Boogle ואנסה לנסח אותה מעט אחרת:
לדאון ממונע יש מנגנון מצויין ומדוייק להפליא המודד את מתח הסוללה. קוראים לו מנוע (למעשה הבקר אחראי למדידה, אבל המנוע הוא האינדיקציה הברורה). כאשר המנוע אינו פועל יותר, זה סימן שמתח הסוללה נמוך. זה גם פחות או יותר, הזמן להתחיל לתכנן נחיתה.
הסיטואציה היחידה בה לא ניתן להשתמש באינדיקציה הזו היא בהטסה ארוכה מאד ללא מנוע (למשל בצוק). למקרה הזה צריך למדוד זמן, אבל אז מדובר בזמן ארוך כל כך, שרוב הסיכויים שמשהו ייגמר לפני הסוללה (הסבלנות של המטיס, הסבלנות של הילדים / אישה / חברים / הורים שמחכים לו, הרוח, התרמיקות, אור היום וכ"ו).

רפי

מצטער לחלוק על קודמי אבל... טיסן כמו כל כלי טייס אחר אסור שישאר בלי דלק / מטען מספק בסוללה ,
אם אתה מחכה שהמנוע יפסיק לעבוד בכדי שתתחיל לתכנן נחיתה מצבך גרוע, ומצב הסוללה גרוע עוד יותר , תמיד חייב להישאר מספיק בסוללה גם בשביל לשמור על מתח עבודה תקין וגם כדי שבמידת הצורך :תיקון טעות מטיס , מלחמה כנגד הרוח ועוד אלפי סיבות אפשריות תוכל להגיע הביתה בבטחה .

Rafi
16-02-2010, 22:37:05
טוב, נראה שאנחנו חלוקים...
מי אמר שלכל כלי טייס חייב להיות דלק או מטען בסוללה? מי אמר שחיב להיות בו בכלל מנוע? דאונים מתוכננים לטוס ללא מנוע. למעשה, עד זמן לא רב לדאונים לא היה כלל מנוע ולחלק גדול מהם אין מנוע גם כיום, שלא לדבר על דלק במיכל שאין להם, או על מטען בסוללה שאין להם. כל עוד אתה מטיס את הדאון בפרופיל של דאון, כלומר בטווח גלישה למקום בטוח שניתן לנחות בו, אין לך כל צורך במנוע. הוא רק בונוס. הגישה הנכונה היא להתייחס בכל מצב לדאון כאל כלי שאין בו מנוע. רק בהתייחסות כזו תוכל להפיק ממנו את יכולותיו האמיתיות. אחרת, אתה יכול להסתפק בטיסן ממונע עם הרבה גרר ויחס גלישה גרוע. בדאונים ממונעים אמיתיים, אגב, יש לגישה הזו היבט בטיחותי מהמעלה הראשונה. בדאונים כאלה המנועים אינם תעופתיים ואמינותם נמוכה מזו של מנועי מטוסים ולכן הסתמכות עליהם יכולה להיות הרת אסון. על כן חייב הטייס להתייחס תמיד לכלי כזה כאל דאון ולהקפיד על שמירת טווח גלישה למקום שניתן לנחות בו בבטחה, ללא קשר להימצאות מנוע או לכמות הדלק במיכל.

רפי

gillb
17-02-2010, 10:40:35
איך מגדירים כזה דבר? עד כה מצאתי בDX7 רק טיימר וסטופר...

בועז ברנע מתכוון לפונקציה (בשלטים מסויימים של "פוטבה" היא קיימת ב RD8000 של "איירטרוניקס" אין אותה), שמפעילה טיימר רק בפתיחת מצערת. כלומר המטיס מקבל מדידת זמן נטו של המנוע כשהוא מופעל ללא קשר לזמן טיסה.

הפונקציה משפרת בהחלט את איכות החיים של מטיס דאונים (אבל, אפשר כמובן להסתדר גם בלעדיה כפי שאחרים וגם אני כתבנו בשרשור זה).

אינני יודע אם היא קיימת ב DX7 (קרא בספר ההוראות).

בהצלחה