PDA

צפייה בגרסה מלאה : רמת הטסה ל funjet

assafwei
02-10-2008, 11:58:34
היי,

אני מעוניין לרכוש funjet אך מעולם לא התנסיתי בהטסה של טיסנים מהירים.האם תהיה לי בעיה להשתלט עליו או שהוא יכול להתאים ואוכל להתקדם איתו לאט?

תודה,
אסף.

motiganot
02-10-2008, 14:35:28
הקושי בהטסת FANJET קיים ב-2 בעיות שהטיסן הזה מציב בפניך .

א . המראה או יותר נכון הזנקה מהיד
ב . במהלך ההטסה בגלל גודלו הקטן של הטיסן יש אפשרות של "איבוד מצב"

הסבר :
בזמן ההזנקה המנוע במצב פתוח מלא ואז אתה זורק את הטיסן לכוון הרוח, מה שקורה לי
בדרך כלל זה הפלת אף של הטיסן שאותה אני מתקן בעזרת משיכה UP בשלט, ומיד הטיסן
נענה ומתחיל לתפס.

במהל הטיסה במצב של מנוע מלא לוקח לטיסן שניות בודדות לצאת מטווח הראיה שלך ולכן
צריך להיות ערני לא לתת למצב הזה לקראות ...

אני בכול אופן סדרתי את השלט למצב של הגאים חריפים לצורך המראה ונחיתה והגאים
מאוד עדינים לצורך טיסה מהירה .

ליאור זהבי
02-10-2008, 16:53:22

הסבר :
נענה ומתחיל לתפס.

מוטי,

אם כך, אתה לא זורק אותו נכון. בזריקה נכונה הוא לא יאבד גובה כלל.

b1yossi
02-10-2008, 17:36:29
מוטי,

אם כך, אתה לא זורק אותו נכון. בזריקה נכונה הוא לא יאבד גובה כלל.

פעם שניה שאתה מעלה את נושא הזריקה הנכונה, אולי תסביר\תצלם איך עושים את זה נכון לטובת כלל חברי הפורום ?

ליאור זהבי
02-10-2008, 17:37:58
הייתי עושה זאת בשמחה לו הייתי יכול.

הצעתי לכל מי שרוצה להגיע ללטרון ולהתרשם - ואף אחד לא בא. חבל.

Nlackrif
02-10-2008, 17:43:22
הייתי עושה זאת בשמחה לו הייתי יכול.

הצעתי לכל מי שרוצה להגיע ללטרון ולהתרשם - ואף אחד לא בא. חבל.

אהלן ליאור,
אני מבין שמה שניסיתי לצלם באותו יום נשאר בגדר "ניסתי":rolleyes:..???

ליאור זהבי
02-10-2008, 17:46:27
הצילום שלך יצא לא כל כך רע. האמת שניתן שם גם לראות בחצי עין איך פאנג'טים מטפסים יפה אם זורקים אותם נכון.

בבקשה:
http://www.youtube.com/watch?v=wbTZgl_oYQc

Nlackrif
02-10-2008, 17:55:22
הצילום שלך יצא לא כל כך רע. האמת שניתן שם גם לראות בחצי עין איך פאנג'טים מטפסים יפה אם זורקים אותם נכון.

בבקשה:
http://www.youtube.com/watch?v=wbTZgl_oYQc

ראיתי גם בעין שלמה...:p

בקרוב אצלי...:rolleyes:

עמרי רז
02-10-2008, 18:07:38
ליאור,
אני בטוח שיש לך יותר נסיון ממני אני עברתי רק שלושה SETUPים עם הפאן ג'ט ובכולם יש את הבעיה.
כאשר חבר זורק את הכלי אז אין בעיה כאשר אתה זורק אותו יש.
כאשר מדובר על פאן ג'ט עם מעט יותר כוח מ SETUP בסיסי של 30A אז אתה צודק אין נפילה כי זה כמו לזרוק טיסן 3D מהיד .
כאשר זה SETUP בסיסי אז ישנה נפילה אפילו בתחילת הסרטון שהעלית רואים פאן ג'ט נזרק ונופל מטר וחצי בערך. לחסר נסיון זה בעיה רצינית משיכה חזקה בהגאים (שהיא אינסטינקט) תביא להזדקרות וריסוק.

ליאור זהבי
02-10-2008, 18:13:49
אני אומר בפעם המאה: אפשר לזרוק כל פאן ג'ט כמו שצריך בלי הנפילה המדוברת.

כל אחד.

רק צריך קצת טכניקה זה הכל.

MDreamer
02-10-2008, 19:37:57

הסבר :
נענה ומתחיל לתפס.

מוטי אתה טועה ומטעה. אם ישר אחרי הזריקה הטיסן מפיל אף אסור למשוך UP אתה תזקר אותו אם תמשוך ישר UP. תן לו טיפה לשקוע עד שיגיע למהירות אויר שיש לך שליטה עליו ואז מושכים UP.

MDreamer
02-10-2008, 19:38:52
אני אומר בפעם המאה: אפשר לזרוק כל פאן ג'ט כמו שצריך בלי הנפילה המדוברת.

כל אחד.

רק צריך קצת טכניקה זה הכל.
זהבי צודק, הכל תלוי בזריקה. בהזדמנות אצלם סרטון קטן + תמונות

ליאור זהבי
02-10-2008, 19:39:10
מוטי אתה טועה ומטעה. אם ישר אחרי הזריקה הטיסן מפיל אף אסור למשוך UP אתה תזקר אותו אם תמשוך ישר UP. תן לו טיפה לשקוע עד שיגיע למהירות אויר שיש לך שליטה עליו ואז מושכים UP.

גם אתה מטעה ידידי. התיאוריה שלך לא עובדת טוב עם הפאן ג'ט, מנסיון.

MDreamer
02-10-2008, 19:41:35
גם אתה מטעה ידידי. התיאוריה שלך לא עובדת טוב עם הפאן ג'ט, מנסיון.
אני גם מדבר מניסיון עם FUNJET-ים והרבה פיילונים. אמתין למהנדס אוירנאוטי שיעבור בסביבה כדי שיפשר. הנה אחד.. תפוס אותו!!! שיט ברח. נחכה שוב.

ZvikaF
02-10-2008, 19:51:04
זה טועה וזה מטעה, זה משהו מהגשש החיוור ? הבחור שאל שאלה עם תשובה פשוטה - פאן-ג'ט לא מומלץ למתחילים

asafsee
02-10-2008, 19:56:56
הניסיון שלי עם פאנגט לא מטורף, אבל מהפעמים שכן ראיתי והתנסתי, בסטאפ די בסיסי (מנוע ESKY 3900KV) מספיקה זריקה קלה וכ חצי מצערת והטיסן מלטף את הרוח בקלילות..
איבוד הגובה לא היה משמעותי...זה מנסיוני האישי ומאוד נהנתי מכך
מקווה בקרוב לחבק אחד כזה :)

asafsee
02-10-2008, 19:57:50
הניסיון שלי עם פאנגט לא מטורף, אבל מהפעמים שכן ראיתי והתנסתי, בסטאפ די בסיסי (מנוע ESKY 3900KV) מספיקה זריקה קלה וכחצי מצערת והטיסן מלטף את הרוח בקלילות..
איבוד הגובה לא היה משמעותי...זה מנסיוני האישי ומאוד נהנתי מכך
מקווה בקרוב לחבק אחד כזה :)

ליאור זהבי
02-10-2008, 20:11:35
זה טועה וזה מטעה, זה משהו מהגשש החיוור ? הבחור שאל שאלה עם תשובה פשוטה - פאן-ג'ט לא מומלץ למתחילים

הוא לא מתחיל.
לדעתי פאן ג'ט מתאים בהחלט כטיסן מהיר ראשון. עם קצת אימון הוא ישתלט עליו ללא כל בעיה.

motiganot
02-10-2008, 20:40:35

מעיין וואלה לא מבין מה נדלקתה עלי השבוע :D:D:D
מה טועה ומה מטעה אתה ראיתה שרשמתי שצריך לזרוק את הטיסן עם UP משוך ????
"לחכות שהטיסן ישקע ויגיע למהירות שליטה " :D
כמה זמן לוקח לטיסן לעשות את ה-2 מ' שיש מהיד שלך עד לרצפה ??? חצי שניה אולי
אני רשמתי לזרוק את הטיסן ואז לאחר נפילת האף שקוראת מיד צריך למשוך UP זה הכל .
יכל להיות שליאור צודק ואם אתה זורק את הטיסן עם הזווית הנכונה אתה לא מקבל הפלת אף.
אני הולך לנסות את זה כבר מחר.

Boogle
02-10-2008, 21:17:26
הבעיה בזריקה היא מה זוית ההתקפה שמקנים לטיסן.
בהאצה מן הקרקע זוית ההתקפה נשמרת עד אשר מגיעים למהירות הרוטציה משם המטוס מעלה את האף ומתיישב על המנוע+ עילוי כנפיים.
בזריקה, היות ורובינו (פרט לליאור:p) בעלי נכויות שונות ומשונות, הרי שאנו מחשבים את הזוית ביחס לקרקע וזורקים , בד"כ עם עודף זוית התקפה, היות וכח היד גדול משמעותית (רובינו קופים גדולים:D) אני מעריך כ20 ק"ג דחף לפחות, הרי שזוית ההתקפה+ הכח מקנים לטיסן מגמה קדימה יפה, אך דועכת מהר מאוד כי זוית ההתקפה הגדולה גוררת גרר גבוה ותאוטה רצינית המביאה את הטיסן לשקיעה במקרה הטוב או הזדקרות במקרה הגרוע.
ולכן, חשוב לא לזרוק את הטיסן (אלא אם זה לפח :rolleyes:) אלא "להגליש אותו" היינו לשלח אותו לא בכח רב מידי עם זוית אף אפילו שלילית במקצת על מנת לנצל את הגרביטציה להיות הכח המושך הטבעי לאחר דחיפת היד ולאפשר למנוע לבנות את ההאצה.
הגלשה בזוית נכונה תראה כאילו המטוס מטפס מידית ולא שוקע כמעט.
כל הנ"ל נכון למערכות בהן יחס דחף משקל קטן מ1 !
אם יחס הדחף למשקל גדול מ1 האץ את המנוע , החזק הטיסן ב45 -90 מעלות (אפשר 60 למי שבצבא ועושה שמירות:eek:)ביחס לאופק ושחרר (יענו טיסן 3D).
בהצלחה
אגב, אף אחד לא חשב לבנות לעצמו קטפולטה קטנה?

המממ... (עוד יום ארוך:() גם F-14/F18 שנורה מהקטפולטה בנושאת מטוסים שוקע לאחר הניתוק מהקטפולטה...
drMj7HP-IDI&

ליאור זהבי
02-10-2008, 21:27:11
בנצי ידידי,

תיאוריה יפה, אבל בפרקטיקה לא עובדת בפאן ג'ט. הפרקטיקה מלמדת שצריך לזרוק אותו עם זוית התקפה גבוהה, גם עם יחס כוח למשקל של פחות מאחד לאחד.

Boogle
02-10-2008, 22:02:44
רגע רגע, האם אתה מדבר על זוית התקפה - בין מיתר הכנף לוקטור המהירות, או זוית הגבהה ביחס לאופק? היתכן שעוצמת הזריקה שלך שומרת על זוית התקפה נמוכה יחסית למרות זוית הגבהה ביחס לאופק?
(אני מתחיל להסתבך פה קשות :o) אשמח אם תחשוב ותספר לנו על תהליך הזריקה מבחינת מכניקת הטייס של הכלי ותנסה להעריך את זוית ההגבהה (מה שכולנו רואים כי יש את הקרקע לייחוס) ואת כח הזריקה.

ליאור זהבי
02-10-2008, 22:10:52
הגזמת אחי. :p

אני אנסה לצלם מחר וידאו.

ליאור זהבי
03-10-2008, 21:18:04
בבקשה - הסרטון:

http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?p=11475#post11475

leetal
22-10-2008, 12:47:44
http://www.youtube.com/watch?v=dYDmavrFOP0

blacksea
22-10-2008, 15:45:11
יש יותר מדרך אחת ל"פשוט את העור לחתול" ( Skin a Cat)

אני מצאתי שבזריקה במנוע מלא מחיר הטעות בזריזה גבוה בגלל נטיה של הטיסן לבצע גלגול "טורק" ביציאה מהיד ,רואים את זה בחלק מהזריקות בסרט. ובנוסף מתקבלת הורדת אף עצבנית שהמנוע מאיץ אותה כלפי האדמה. השילוב של דחף+מומנטים המופעלים בחלק האחורי של כלי הטייס (דחיפה ולא משיכה) יוצרים מעט חוסר יציבות עד שמתחילה זרימה אויר נורמלית על משטחי הטיסן.

אני מצאתי שבסטאפ סולידי עדיף להיות במנוע "שיוט" ולזרוק ישר קדימה למצב "גלישה" כך עדיין יהיה זמן להוריד את היד לשלט ולהטיס בלי שדברים "רעים יקרו" בקצב גבוה , בדקתי את זה גם בזריקה ללא מנוע בכלל - וזה עובד מצוין בעיקר בימים עם רוח של 5 קשר ומעלה. ללא רוח הייתי נותן שלושה צעדי ריצה קלה וזורק למצב גלישה.

בסטאפ "חזק" - זריקות עם וקטור מהירות כלפי מעלה כמו שמופיעות בסרט של ליאור עובדות מצוין, גם אם הטיסן מגלגל ביציאה הוא לא מאבד גובה ויש מספיק זמן לשלוט עליו שכן תהליך איסוף המהירות נמשך. ( הזריקה של ליאור היא באזור 50-60 מעלות אף מעלה ודורשת באמת סטאפ "בריא")

קירבה של הטיסן ( או מטוס אמיתי ) לאדמה או "גבול" אחר מגבירה מאד את "הגברי" ההיגוי במוח שלנו וגורמת להיגוי חריף אשר יחד עם רגישות של כלי הטייס עצמו יכולה להביא למצב לא תמיד נשלט (PIO). לכן צריך להשתדל ששלב הזריקה יהיה או ברכיב התרחקות מתמיד מהאדמה (דורש יחס דחף משקל סטטי קרוב לאחד או מעבר לו ב FUNJET) או לטעמי האישי ( והיו לי כבר אי אלו FUNJETs) להרגיע את שלב הזריקה כתאור לעייל.

(לא מהנדס אוירודינמי אבל מכיר דבר או שניים בנושא תכונות טיסה והטסה...)

דוגמה ל PIO בגלגול אחרי זריקה עם FUNJET (לא בטוח שזה הגורם להתרסקות) אבל ניתן לראות ש"ההפרעה" נוצרת מגלגול טורק שאחריו יש היגוי עצבני כך שהמטיס וכלי הטייס בהיפוך פאזות וחוסר שליטה בגלגול.

http://www.youtube.com/watch?v=W84mwT59XkU&feature=related

ZvikaF
22-10-2008, 15:53:40
(לא מהנדס אוירודינמי אבל מכיר דבר או שניים בנושא תכונות טיסה והטסה...)

דברים כדורבנות :):):) קופר הרפר ??

blacksea
22-10-2008, 18:10:25
מהרפר לא שמעתי כבר הרבה זמן אבל קופר עושה יין לא רע:

http://www.avawine.com/wineries-coopergarrod-winery-c-42_211.html

Shahar_Hz
22-10-2008, 18:33:28
לא היה לי פאן-גט אבל היה לי פיילון קטן, וגם מנסיוני וכמו שדרימר כתב צריך לתת לו
זוית לא גדולה מדי כלפי מעלה אני בדרך כלל לא נותן לו פול מנוע כי מדובר בSETUP רצחני שאם בטעות הוא יגיע לקרקע בפול מנוע זה יגמר רע, הטיסן עושה צורה של קשת מעט יורד וממריא שוב.
בעיקרון עם הSETUP החזק שיהיה לי על הפיילון יכולתי להמריא אנכית והוא גם היה מאיץ ב 90 מעלות
אבל רצוי לדעתי שההמראה תהיה כמה שפחות אנרגטית לכול מקרה של...

סיבה שניה שלא רצוי להמריא בפול מנוע היא שבמנוע מלא מתקיימת תופעת ה טורק-רול בעוצמתה הגדולה ביותר ולפחות לפיילון שלי היו הגהיים קטנים ולא יעילים במיוחד במהירויות נמוכות.

ליאור זהבי
22-10-2008, 18:46:29
שחר,

אתה בהחלט צודק בהקשר של פיילון, אך לגבי פאן ג'טים התגובות שונות לחלוטין.

יורדן הוויצנאי
23-10-2008, 01:53:53
כמאנדס מיצתיין בפאכולתה לעוירודינעמיכה בתחניון,
עני רק רוצה לאגיד לחם שקולחם תועים ואל טיטבקחו איתי כי עני אחי מווין!!!
:D
דרימי....הרמתי להנחתה בשיטת DLG

ועכשיו ברצינות-
אין לי ניסיון עם פא(נ)גט , חוץ מדרימר כמובן,
אבל אם נדרשת רמת הטסה מסויימת בשבילו, הרי שהיכולת להזניק אותו לבד דורשת רמת
הטסה גבוהה יותר מהרגיל ועל כן עדיף להיעזר בחבר או לפחות לעמוד על גג האוטו כדי להרויח עוד מטר וחצי בהזנקה
רק תזהרו לא ליפול...בטח ובטח אם אתם נהגי אוטובוס..
לילה טוב
:p