PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה חשבתי על משהו.

דוד פלד
20-02-2010, 04:50:38
מה יקרה לדעתכם.. אים בדאון שיש לו מאזנות הגה גובה וכיוון אני אנתק את הגה הכיוון שישאר חופשי עד למהלך נגיד של 5 מעלות לימין ו5 מעלות לשמאל

זה אומר שהוא יהיה מחובר בצירים אך מנותק משליטה מה יקרה לדעתכם בשעת טיסה?

אייל שפירא
20-02-2010, 07:46:19
אין לי נסיון אבל יש לי רעיון -
הגה הכיוון המשוחרר יתנדנד מצד לצד בפראות בזמן הטיסה, יגרום לרעידות בטיסן ויוסיף גרר. אולי אפילו ייהרס מההשתוללות.

או שהוא לא יעשה כלום. סתם יזרום עם הטיסן, ואולי יגרום לאיזו הטיה עדינה אם הוא לא בנוי בסימטריות.

למה שלא תתפוס אותו עם חתיכת סלוטייפ?

Boogle
20-02-2010, 07:52:16
לא יקרה כלום היות ומרכז הלחץ שלו מאחורי הציר הוא יתיישר לזרימה, במידה ותכנס הפרעה הוא יתנדנד תוך כדי ריסון עד שיתייצב לפי כוון הזרימה. קצב הריסון הוא פונקציה של מרחק מרכז הלחץ של ההגה מהציר.

אייל שפירא
20-02-2010, 08:16:49
אבל אם הוא מודבק בצורה לא סימטרית ולפני כן הפושרוד החזיק אותו במקום, אז הוא יגרום לנטיה קבועה, לא?

Boogle
20-02-2010, 12:33:38
בוא נעשה סדר, כשאתה טס כל מערכת הכוחות שמחזיקה את המטוס מנסה להגיע ל"מינימום מאמצים" . ז"א שאם יש הגה שפועל עליו לחץ מזרימת האויר עליו בצורה לא סימטרית יווצר כח המנסה לסובב אותו ולהביא לשיוויון כוחת משני צידיו, בטיסה ישרה ואופקית ההגה יזוז לנקודה שבה המומנט של הכוחות, הפועלים עליו סביב צירו, הוא 0. מתי המצב שונה? כאשר יש סרוו שמפעיל כח, הסרוו יחזיק את ההגה בזוית מסויימת לגוף ואז סה"כ המומנט על ההגה בזמן הטיה יהיה 0 אבל בשל הטייתו הוא יצור כח המנסה לסבסב את כל המטוס. ולכן, הגה מתנפנף לא מנהג, הגה תקוע תוקע :D