PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה הסבר לצורך בכיפוף פושרוד

איזי
24-02-2010, 20:22:27
מישהו יכול לפרט מה הסיבה לכיפוף במרכז הפושרוד כמו זה שבתמונה?

Boogle
24-02-2010, 20:35:22
הקשחה של המוט הדק על מנת שלא יקבל בטן בעת הפעלת כח לחיצה ע"י הסרוו.

תופעת ה"בטן" נקראת קריסה גאומטרית (או קריסת אוילר) , היא אינה כשל מכני אלא שינוי מצב גאומטרי של החומר בשל גמישותו.

איזי
24-02-2010, 20:50:55
יש לכיפוף משמעות בפושרוד באורך של פחות מחמישה ס"מ? כלומר האם הסרוו יכול לכופף פושרוד כל כך קצר?

Tornadon
24-02-2010, 20:52:24
הקשחה של המוט הדק על מנת שלא יקבל בטן בעת הפעלת כח לחיצה ע"י הסרוו.

תופעת ה"בטן" נקראת קריסה גאומטרית (או קריסת אוילר) , היא אינה כשל מכני אלא שינוי מצב גאומטרי של החומר בשל גמישותו.

-1
כיפוף נועד לקצר את הפושרוד לאחר החיבור לסרבו
טעורטית זה מחליש את ה פוש רוד מעסית אולי זה לא עוסה כלום אבל אין מצב שזה מוסיף חוזק
מקייון ש הסיבים של ה מתכת קיבלו תיפול נקודתי
ו בהפעלת לחצ ה פוש רוד יקרוס דבקה באזור הכיפוף ו לא ב מקום אחר !!
PS
לכיפוף מספר שמות אני מכיר ZBEND

roiekoper
24-02-2010, 20:52:57
הפושרוד מכופף כך גם כדי שאם יצא לך קצת יותר ארוך תוכל לפתוח זאת קצת...

s.mario
24-02-2010, 20:56:30
האם יש חשיבות לצורת הכיפוף? או שהעיקר הוא לשבור את קו הזרוע?

assafwei
24-02-2010, 21:34:06
-1
כיפוף נועד לקצר את הפושרוד לאחר החיבור לסרבו
טעורטית זה מחליש את ה פוש רוד מעסית אולי זה לא עוסה כלום אבל אין מצב שזה מוסיף חוזק
מקייון ש הסיבים של ה מתכת קיבלו תיפול נקודתי
ו בהפעלת לחצ ה פוש רוד יקרוס דבקה באזור הכיפוף ו לא ב מקום אחר !!
PS
לכיפוף מספר שמות אני מכיר ZBEND

קודם כל אקדים ואומר - אני לא זוכר כלום מהתאוריה ולכן אני לא יכול להגיד אם מה שבוגל אמר נכון מבחינת חוזק (אבל אשמח אם הוא יסביר יותר בפירוט).
בכל מקרה, כנראה שלא הבנת את כוונת המשורר, הוא לא התכוון שהכיפוף יוצר חוזק בחומר עצמו (מה שנקרא זיקון מעוותים אם אני זוכר נכון - שזה "חיזוק" החומר והפיכתו לפריך יותר באמצעות הצגת מאמצים לחומר) הוא התכוון שהגיאומרטיה הזאת (ולא משנה אם זה פלדה, פולימר או חומר מרוכב) נותנת עמידות טובה יותר לקריסה.

נ"ב - אין דבר כזה סיבים במתכת - מדובר על גרעינים, שבזמן ייצור המוט (אני מניח באקסטרוזיה) מתארכים מעט ומקבלים כיווניות בכיוון האקסטרוזיה מה שנותן חוזק בכיוון האורך - שהוא כיוון האקסטרוזיה.

Tornadon
24-02-2010, 21:51:49
קודם כל אקדים ואומר - אני לא זוכר כלום מהתאוריה ולכן אני לא יכול להגיד אם מה שבוגל אמר נכון מבחינת חוזק (אבל אשמח אם הוא יסביר יותר בפירוט).
בכל מקרה, כנראה שלא הבנת את כוונת המשורר, הוא לא התכוון שהכיפוף יוצר חוזק בחומר עצמו (מה שנקרא זיקון מעוותים אם אני זוכר נכון - שזה "חיזוק" החומר והפיכתו לפריך יותר באמצעות הצגת מאמצים לחומר) הוא התכוון שהגיאומרטיה הזאת (ולא משנה אם זה פלדה, פולימר או חומר מרוכב) נותנת עמידות טובה יותר לקריסה.

נ"ב - אין דבר כזה סיבים במתכת - מדובר על גרעינים, שבזמן ייצור המוט (אני מניח באקסטרוזיה) מתארכים מעט ומקבלים כיווניות בכיוון האקסטרוזיה מה שנותן חוזק בכיוון האורך - שהוא כיוון האקסטרוזיה .זה לא קיוון סיבים לא זה קיון אקסטרוזיה:D

טווווהוהווב גם אתה בזבזת 4 שנים מהחיים בשביל לבטה נחוון חוקי פיזיקה
אני בדקתי תה נושא עם מכשירי מדידה ו מיקרוסקופ
ו גיליתי שה הכיפוף מחליש את ה מתכת גם ל דחיפה ו גם למשיכה
הז אפשר לתפור לזה מושגים אקדמיים מפו עד הודעה החדשה

assafwei
24-02-2010, 22:07:20
זה לא קיוון סיבים לא זה קיון אקסטרוזיה:D

טווווהוהווב גם אתה בזבזת 4 שנים מהחיים בשביל לבטה נחוון חוקי פיזיקה
אני בדקתי תה נושא עם מכשירי מדידה ו מיקרוסקופ
ו גיליתי שה הכיפוף מחליש את ה מתכת גם ל דחיפה ו גם למשיכה
הז אפשר לתפור לזה מושגים אקדמיים מפו עד הודעה החדשה

אני אסביר שוב...
אתה מדבר על הגדלת (או הקטנת) חוזק המתכת עצמה - לא על זה דיבר בוגל.
הוא טוען שהשינוי בגיאומטריה! גורם להגברת העמידות לקריסה בלי שום קשר להעלאה או להקטנה בחוזק באיזור הכיפוף.
סתם ככה כבדרך אגב, לא אתה גילית שהכיפוף (שגורם לזיקון מעוותים או שקוראים לזה הקשיית מעוותים אני כבר לא זוכר) לא מגדיל את החוזק, זאת עובדה ידועה...
הכיפוף דרך אגב, כן מגדיל את החוזק של הפלדה, הבעיה היא שבאותו זמן הוא גם הופך אותה לפריכה לכן החוזק שלה למתיחה/לחיצה/כפיפה וכו' יורד. אם זה היה מעניין אותך הייתי מבזבז את זמני גם להסביר לך מדוע זה קורה, אבל לא נראה שאתה מתעניין בללמוד דברים חדשים מאחרים.

igalr
24-02-2010, 22:07:22
מישהו יכול לפרט מה הסיבה לכיפוף במרכז הפושרוד כמו זה שבתמונה?

אפשר לשים לב שהפושרוד מחובר בשני הצדדים שלו ללא יכולת לכוון את אורכו.
הכיפוף מאפשר שינוי של האורך.

Tornadon
24-02-2010, 22:19:55
אני אסביר שוב...
אתה מדבר על הגדלת (או הקטנת) חוזק המתכת עצמה - לא על זה דיבר בוגל.
הוא טוען שהשינוי בגיאומטריה! גורם להגברת העמידות לקריסה בלי שום קשר להעלאה או להקטנה בחוזק באיזור הכיפוף.
סתם ככה כבדרך אגב, לא אתה גילית שהכיפוף (שגורם לזיקון מעוותים או שקוראים לזה הקשיית מעוותים אני כבר לא זוכר) לא מגדיל את החוזק, זאת עובדה ידועה...
הכיפוף דרך אגב, כן מגדיל את החוזק של הפלדה, הבעיה היא שבאותו זמן הוא גם הופך אותה לפריכה לכן החוזק שלה למתיחה/לחיצה/כפיפה וכו' יורד. אם זה היה מעניין אותך הייתי מבזבז את זמני גם להסביר לך מדוע זה קורה, אבל לא נראה שאתה מתעניין בללמוד דברים חדשים מאחרים.
תשובה לא נכונה בוא לא ניכנס לזה
אני אחסוך לך את יכולות השכפול שלך K ;)

Boogle
24-02-2010, 22:45:39
לא יודע אם יה "יאניין" (:D) מישהו אבל הוא יכול לקרוא עוד על קריסה כאן :http://en.wikipedia.org/wiki/Buckling

בהחלט יתכן וזה שעשה את הכיפוף רצה להרוויח יכולת וויסות אורך (קצת אידיוטי, יש שיטות טובות יותר בהתחשב בעובדה שלפלדה יש קפיציות והיסטרזיס) אבל בדרך הוא שיפר התנהגות לקריסה.

ועוד דבר, טורנדון , יש ספלר בחייך תשקיע קצת לכבד אותנו כשאתה עונה. בתור אחד שיש לו בעיה חלק מהכבוד שאתה נותן לקוראים שלך הוא השקעה בעריכת הכתוב.

גבי א
24-02-2010, 23:00:55
חברים, הלכתם כמה צעדים רחוק מידי. הכיפוף בא לתת אפשרות קיזוז מכנית, בנוסף לקיזוז דרך השלט. (אם הוא ארוך מעט, מכופפים יותר, ואם הוא קצר, פותחים יותר) באורכים הקצרים של הפושרוד כמו שמופיע בתמונה אין שום השפעה לחוזק או להחלשה שלו, אני לא בא לבטל את כל מה שכתבתם, יכול מאד להיות שזה נכון אבל מתאים למקרים אחרים.

הטיסן קל מאד, משטחי ההיגוי שלו לא גדולים ואין לחץ ועומס מיוחדים על הגה הגובה, וגם בטיסני מנוע ניטרו בגדלים של עד 46 50 לא משתמשים בכיפוף הזה.

b1yossi
24-02-2010, 23:01:37
כולכם צודקים...

מי שאמר "שהקונסטרטקציה" חזקה יותר לכפיפה כאשר קיים הכיפוף המדובר צודק - "הקונסטרוקציה" תתעוות פחות כל זמן שהיא בתחום האלסטי שלה כאשר הכיפוף קיים.

יחד עם זאת ברגע שהמאמצים יגיעו לתחום הפלסטי הרי שנקודת הקריסה תהיה בסבירות גבוהה בכיפוף, היות וזו נקודה מוחלשת הן מבחינת המאמצים בחומר עצמו והן מבחינת ווקטורי הכוחות ביחס למבנה.

נ.ב1
אני בזבזתי הרבה יותר מארבע שנים...... בפקולטה של שפת הים.... :D

נ.ב 2
אני קונה את הפוסטים של טורנדון בשתי ידיים עם השגיאות\בלי השגיאות - וזו לא בדיחה.

Tornadon
24-02-2010, 23:06:51
לא יודע אם יה "יאניין" (:D) מישהו אבל הוא יכול לקרוא עוד על קריסה כאן :http://en.wikipedia.org/wiki/Buckling

בהחלט יתכן וזה שעשה את הכיפוף רצה להרוויח יכולת וויסות אורך (קצת אידיוטי, יש שיטות טובות יותר בהתחשב בעובדה שלפלדה יש קפיציות והיסטרזיס) אבל בדרך הוא שיפר התנהגות לקריסה.

ועוד דבר, טורנדון , יש ספלר בחייך תשקיע קצת לכבד אותנו כשאתה עונה. בתור אחד שיש לו בעיה חלק מהכבוד שאתה נותן לקוראים שלך הוא השקעה בעריכת הכתוב.

אני אשמח ל לינק של ספלר בעיברית :)
אין אני בא לזלזל בשפתי
מאיפו שאני בא לא נעלבים משגיות כתיב :cool:
ו מי שמכיר אותי לא מחפש תעויות אלא מנסה להבין ;)
חבל שעוד לא הספקנו להכיר

Tornadon
24-02-2010, 23:15:25
כולכם צודקים...

מי שאמר "שהקונסטרטקציה" חזקה יותר לכפיפה כאשר קיים הכיפוף המדובר צודק - "הקונסטרוקציה" תתעוות פחות כל זמן שהיא בתחום האלסטי שלה כאשר הכיפוף קיים.

יחד עם זאת ברגע שהמאמצים יגיעו לתחום הפלסטי הרי שנקודת הקריסה תהיה בסבירות גבוהה בכיפוף, היות וזו נקודה מוחלשת הן מבחינת המאמצים בחומר עצמו והן מבחינת ווקטורי הכוחות ביחס למבנה.

נ.ב1
אני בזבזתי הרבה יותר מארבע שנים...... בפקולטה של שפת הים.... :D

נ.ב 2
אני קונה את הפוסטים של טורנדון בשתי ידיים עם השגיאות\בלי השגיאות - וזו לא בדיחה.

OK גרמת לי לבילבול שפת ה אם או ה ים?? מה לומדים בשפת הים? מעניין מה כעילו גלים ו רוחות
שאילה רצינית

ו נ.ב 2 מזתומרת קונה את הפוסטים של טורנדון בשתי ידיים עם השגיאות\בלי השגיאות כעילו זה חיובי או שלילי ???
:confused::confused:

Boogle
24-02-2010, 23:25:26
1. קריסה = שינוי מצב גאומטרי אין מעבר נקודת UTS וגם לא נקודת Yield.
להבדיל מכשל = שבר ומעבר נקודת UTS

2. ספלר- או שימוש בגוגל כרום, או שתתקין Google Toolbar שם יש לחצן ספלר. או , כתיבה בWORD תיקון השגיאות והעתקה לפוסט.

לכל איש הכיפוף הישר בעיניו :D

אגב, לגבי ניסיון חיים, תמיד נכון אבל חשוב לדעת לפרש נכון תוצאות שקיבלת.
בנושא פלדות, משיכה שלהן או כפיפה מעבר לS yield (מאמץ הכניעה - לא הכשל) גורמת לאפקט הנקרא הקשיית מעוותים Strain Hardening ז"א שהאזור המעוות נעשה קשה יותר, קושי גבוה מוליך לפריכות של החומר. באמצעות טיפול טרמי מתאים ניתן בשלב זה לעשות הרפיה ולשחרר מאמצים ה"לכודים" בחומר ועוזרים לו להכשל בכח נמוך.
מטאלורגיה זה מקצוע בפני עצמו ויש לי כבוד רב למי שמבין בזה:)

Tornadon
24-02-2010, 23:30:38
no comment ;)

master_bebe
25-02-2010, 05:12:28
כמו שנאמר, זה לקיזוז, אך ורק.
זה פוקס מסריח, שום דבר לא יקרוס שם חוץ מהזנב עצמו....

Tornadon
25-02-2010, 09:05:49
OK גרמת לי לבילבול שפת ה אם או ה ים?? מה לומדים בשפת הים? מעניין מה כעילו גלים ו רוחות
שאילה רצינית

ו נ.ב 2 מזתומרת קונה את הפוסטים של טורנדון בשתי ידיים עם השגיאות\בלי השגיאות כעילו זה חיובי או שלילי ???
:confused::confused:

אחשב הבנתי פקולטת שפת הים כעילו במקום הלימודים היה שפת הים :)

egrufi
25-02-2010, 09:34:21
אני תמיד חשבתי שעושים את כדי לשמור על הסרוו.
בזמן מכה חזקה הפושרוד יתעוות ולא יעביר את מלא עוצמת המכה לסרוו.

MDreamer
25-02-2010, 17:37:24
הפושרוד מכופף כך גם כדי שאם יצא לך קצת יותר ארוך תוכל לפתוח זאת קצת...
http://www.efly.co.il/forums/images/icons/icon14.gif

האם יש חשיבות לצורת הכיפוף? או שהעיקר הוא לשבור את קו הזרוע?
שלט תהיה זוית דגולה מדי כדי לא לפגוע בחוזק הפושרוד

אפשר לשים לב שהפושרוד מחובר בשני הצדדים שלו ללא יכולת לכוון את אורכו.
הכיפוף מאפשר שינוי של האורך.

כמו שנאמר, זה לקיזוז, אך ורק.
זה פוקס מסריח, שום דבר לא יקרוס שם חוץ מהזנב עצמו....
נ.ב.
פוקס לא מסריח! (טייזר FPV)

אני תמיד חשבתי שעושים את כדי לשמור על הסרוו.
בזמן מכה חזקה הפושרוד יתעוות ולא יעביר את מלא עוצמת המכה לסרוו.
גם נכון. זה מעין משחק בין זוית הכיפוף לבין החוזק הנדרש
צריך למצוא את שביל הזהב בין: זוית גדולה מדי שתגרום באמצע טיסה לפרפרו הגאים בגלל שיש אלסטיות בפושרוד שיוצר מעין קפיץ לבין עזרה בשמירה על הסרוו ושימוש בכיפוף-קפיץ כמעין משכך שפועל רקכוחות מעל חוזק מסויים

haimgil
26-02-2010, 22:16:00
חברה נכון שבוגל מגניב וגם היתחפש לפורים אם המישקפי שמש לסמיילי עם מישקפי שמש ובוגל סתם בישביל הצחוק אחי משעמם לי מתאים קצת דחקות