PDA

צפייה בגרסה מלאה : החלפת מנוע 15. לחשמלי

glider50
26-02-2010, 10:32:46
שלום.
יש לי כוונה לבנות את הטיסן שבתמונה ולשנות אותו ממנוע 15 למנוע חשמלי. הכנף היא קצת יותר ממטר אחד ואורך הגוף 86 סנטימטר.
איזה מנוע יכול להתאים לו ושלא יהיה עם פרופלור גדול מדי שיהיה קרוב למסלול.
אם אפשר להמליץ על rctimer וגם על hobbyking עוד יותר טוב.

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=20848&stc=1&d=1267176310

Boogle
26-02-2010, 10:42:42
לא הגדרת משקל יעד , זמן טיסה ומהו "פרופ לא גדול".
תתחיל פה (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_listCategoriesAndProducts.asp?idCategory=221) וכשתגיע למסקנות שאל אותנו שוב בתוספת הנתנים החסרים

glider50
26-02-2010, 10:56:19
אני לא כלכך יודע מה משקל רגיל של טיסן בגודל כזה. אני יודע שלטיסן עם מנוע בוכנה כזה משתמשים בפרופלור של 8 או 9 אינץ שגם מתאים לגובה של הגלגל הקדמי בתוכנית שנתתי. אבל למנועים חשמליים לפעמים משתמשים בפרופלורים גדולים יותר שאי אפשר לשים בטיסן הזה. לכן מה שאני שואל זה איזה מנועים מכל המנועים שיש שם הוא בערך מתאים מבחינת כח וגם שישתמש בפרופלור בגודל שמתאים לטיסן הזה.
זמן טיסה גם הוא צריך להיות משהוא לא מיוחד, סביב 10 דקות.

Boogle
26-02-2010, 12:17:10
בוא נעשה את זה מודרך:
נתון קיים :מנוע 15 (של
OS (http://www.osengines.com/engines/osmg0715.html) למשל)
שוקל 170 גרם
מפיק חצי כ"ס במקסימום (כ350W)
עם פרופים של 8X4-8X6.
מיכל הדלק בטיסן ,קשה לראות מהתוכנית אך אני מעריך שהוא של 150-200CC ז"א כ200 גרם נוספים.
מכאן שהשילוב של מנוע סוללה ובקר שתבחר צריכים לתת משהו באזור ה350-400 גרם בכדי לאזן את הטיסן. אגב, יש לזכור שלהבדיל ממערכת דלק שבה מאזנים עם מיכל דלק ריק עליך לאזן עם סוללה מותקנת (לא חייב טעונה:D).

נתחיל בניתוח:
הנחה ראשונה :
סביר להשתמש בסוללת 3 תאים לטיסן זה ולכן נחפש מנוע שיכול להניף פרופ של 8X6 ב12000-15000 סל"ד ולמשוך בתנאים הללו הספק של כ 350W

ניקח 11.5V כמתח ייחוס ואז 15000/11.5 יתן 1300 ו12000/11.5 יתן 1050. מכאן ניתן להסיק שאתה צריך מנוע עם KV של 1000-1300.

נחלץ מהספק של 350W ומתח של 11.5V את הזרם 350/11.5=30A בערך.

מה קיבלנו?:
מחפשים מנוע עם 1000-1300KV בהספק של כ350W או בזרם מירבי של 30A שיוכל להניף פרופ בקוטר 8 אינץ'.
בקר של 40A (צריך קצת ספייר למה שחישבנו).
וסוללה שלושה תאים במשקל המשלים את משקל המנוע והבקר ל350-400 גרם.

בהצלחה בדייג, חזור עם תוצאות לבחינה.

עריכה, הצצתי בטבלאות של OS למנועי 15LA וההספק המירבי שם הוא כ300W כך שבפועל כנראה מקבלים משהו באזור ה250W, אז נא לעדכן החישובים לעיל עבור 250W ומשקל מנוע 140 גרם.:)

gillb
26-02-2010, 12:28:54
משקל הטיסה הינו נתון חשוב ביותר. משקל הטיסן הינו נתון פתיחה לבחירת מערכת חשמלית (הכוונה למשקל המראה, דהיינו כולל כל האלקטרוניקה). משקל ההמראה מאפשר להעריך את ההספק הדרוש למשקל לסוג הטיסה.

על פניו ניראה, שאתה בונה טיסן הדומה בגודלו ובתכונות הטיסה שלו לאולטרא סטיק http://www.e-fliterc.com/Products/Default.aspx?ProdID=EFL2350. על כן, אין לך כלל ממה לחשוש בנה את הטיסן, דאג שיהיה מקום לבטריה (ואל תשכח אוורור) בסדרי גודל של החל מ 1500 עד 2000 מיליאמפר, שלושה תאים, כשתסיים את הבניה תחשב משקלים ולא תהיה לך בעיה להתאים מנוע ובקר, שכן מדובר בטיסן, שהתאמת מערכת חשמלית הינה פשוטה ביותר.

בהצלחה

גיל ברקאי

glider50
26-02-2010, 13:32:30
האם על פי מה שכתבתם המנועים האילו באים בחשבון:
מנוע מתאים, אולי מעט חלש, כי כתוב שהוא במקום מנוע 12. :
TR 35-30C 1100kv Brushless Outrunner - Eq: AXi 2808
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idproduct=3883

מנוע דומה, יתכן שעם סל"ד מעט גבוה יותר:
TR 35-30B 1400kv Brushless Outrunner - Eq: AXi 2808
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2141

מנוע מעט חזק יותר:
TR 35-36B 1300kv Brushless Outrunner - Eq: 2814
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idproduct=2140

לכולם מתאים בקר של 40 אמפר.
שאלה: האם המנוע השני יצרוך יותר זרם מאשר המנוע הראשון עם אותו פרופלור, בגלל ה KV הגדול יותר ?
מהם לדעתכם המנועים המקבילים שישנם ב rctimer ?

תודה מראש על בלבול המוח

Boogle
26-02-2010, 16:48:37
האם על פי מה שכתבתם המנועים האילו באים בחשבון:
מנוע מתאים, אולי מעט חלש, כי כתוב שהוא במקום מנוע 12. :
TR 35-30C 1100kv Brushless Outrunner - Eq: AXi 2808
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idproduct=3883

מנוע דומה, יתכן שעם סל"ד מעט גבוה יותר:
TR 35-30B 1400kv Brushless Outrunner - Eq: AXi 2808
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2141

מנוע מעט חזק יותר:
TR 35-36B 1300kv Brushless Outrunner - Eq: 2814
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idproduct=2140

לכולם מתאים בקר של 40 אמפר.
שאלה: האם המנוע השני יצרוך יותר זרם מאשר המנוע הראשון עם אותו פרופלור, בגלל ה KV הגדול יותר ? - קביעה נכונה בהחלט
מהם לדעתכם המנועים המקבילים שישנם ב rctimer ?

תודה מראש על בלבול המוח

ראשית , על פניו כולם מתאימים.
הראשון יתנהג כפי הנראה הכי דומה למנוע 15 חלש, בפרופים של 8-9 אינץ' אף שע"פ הביקורות עליה ל10" תתן את ההספק הנדרש וכפי הנראה גם את הדחף - אבל 10 אינץ' גבולי לכן הנסע.
השני טומן בחובו יותר כוח , הוא כנראה הבחירה ה"מתאימה" כתחליף למנוע המקורי, הוא גם נותן לך בפרופ 8" את ההספק והדחף (כנראה:) )הנדרשים.
השלישי, הוא האובר קיל ששוה לשקול, לפי הדווחים עליו הוא יתן בדיוק את ההספק הנדרש לך ב8" אך אם תרצה תוכל להשתולל אם על ידי עליה בפסיעה ו/או בקוטר ולהוציא ממנו קצת (או הרבה) יותר.

מה לבחור? על פי מה שאתה מצפה לעשות עם הטיסן, מה שאתה חושב לעשות עם המנוע בעתיד, המחיר(אם זה מעניין אותך) ובסופו של דבר "תחושת בטן"

שיקול נוסף חשוב (אם כי שולי פה)הוא משקל המנוע בהנתן שאתה רוצה להרוויח משקל סוללה (=קיבול גדול יותר = זמן טיסה ארוך יותר) ללא הגדלת משקל כולל של הכלי.

בעניין הערסי, יש לו לכל מנוע טבלת משקל הספק וKV פשוט אחרי שתחליט על מנוע מבין הנ"ל למשל, כנס לערסי וחפש מנוע מקביל.

בהצלחה:)

Boogle
26-02-2010, 16:57:29
הערה לבניה, שים לב היכן נמצאת נקודת פעולת הדחף בתוכנית (מרכז הפרופ!)
נסה , לאחר בחירת המנוע, למקם סקיצה של התקנת המנוע החשמלי ונסה להזיז את הפיירוואל (ע"י הארכת הגוף)למקום שבו המנוע ידפן ישירות עליו. זה יגדיל לך את תא הסוללה ויקל על התקנת המנוע אל הגוף.
אם אתה עושה זאת, חשוב גם להביא בחשבון את תוספת המשקל באף בעקבות הארכת הגוף.

glider50
26-02-2010, 18:19:40
לא כלכך הבנתי. אתה מתכוון לציר הפעולה של המנוע, כי גם ציר המנוע החשמלי ישב כנראה בדיוק באותו מקום, זה מרכז הדיקט שעליו ישב המנוע או למיקום הפרופלור שמסומן בעיגול וכדי שהמנוע החשמלי יגיע לשם צריך להזיז את תושבת המנוע קדימה?
מה החשיבות של המקום המסוים הזה ?

Boogle
26-02-2010, 23:04:48
אני מדבר על הנקודה בעיגול האדום.
בהנחה שמתכנן הטיסן חישב הכל נכון זו נקודת פעולת כח הדחף על הטיסן . בכדי להיות נאמן לתוכנית ולשמר התנהגות נכונה של הטיסן רצוי למקם את הפרופלר שם להצמיד אליו את המנוע ולמלא איכשהו את המרווח בין גב המנוע לצלע האש.
היות ואתה בונה לבד "מתיחה" קלה של הגוף אל עבר המנועתעשה את העבודה.
קח את מידות המנוע הנבחר מהאתר וצייר אותו על התוכנית כך שאתה מציב את מתאם הפרופ באותו מקום שמצוייר מתאם הפרופ של מנוע הדלק.
עתה משיהיה לך קו הדפינה של המנוע, המשך את הגוף שיפגוש את הקו הזה וכמובן שצלע האש תזוז יחד עמו.

מה שחשוב להבין ממה שכתבתי, פרט להסבר , זו הפיזיקה של הכוחות על הטיסן. הפרופלר מייצר כח דחף בדיוק במרכזו והוא מניע את הטיסן קדימה לכן מיקום הפרופלר חשוב ולא מיקום המנוע.

haimgil
26-02-2010, 23:34:11
אחי עד שלא תסיים עם הטיסן אל תזמין כלום מניסיון

Boogle
27-02-2010, 10:16:39
אחי עד שלא תסיים עם הטיסן אל תזמין כלום מניסיון

חיים, היות ואתה חדש פה, איני יודע מה נסיונך בנושא, אך לטעמי הגישה של להזמין מנוע אחרי שהטיסן מוכן לא נכונה במיוחד לאור העובדה שהטיסן אינו ARF וניתן לחשב על התוכנית את השינוים הנדרשים להסבה.

אם הוא יבנה בדיוק לפי התוכנית, הוא יתקל בבעיות התקנת המנוע ויידרש להוסיף מתאמים שיוסיפו משקל מיותר לכלי.

עוד הערה לבונה בנושא חשבון האיזון, שים לב שאתה מחסיר משקל של סרוו מצערת ויש להביא זאת בחשבון בהפחתת משקל מתואמת באף.
הזזת צלע אש קדימה מזיזה את גלגל האף וגם זאת צריך להביא בחשבון, כמו כן באם הנך משתמש בסרוואים שונים מהמתוכנן שווה להשקיע בחשבון איזון לפני בניה ובכך לחסוך משקל מיותר במשקלות איזון בסוף הבניה.

זכור כל גרם מיותר שאתה מעלה למעלה אתה מבזבז עליו אנרגיה להחזיק אותו שם. וזה משפיע בהמשך על מהירות הגלישה, מהירות ההזדקרות וביצועי הטיסה של הכלי.

umbo
27-02-2010, 10:24:28
שלום.
יש לי כוונה לבנות את הטיסן שבתמונה ולשנות אותו ממנוע 15 למנוע חשמלי. הכנף היא קצת יותר ממטר אחד ואורך הגוף 86 סנטימטר.
איזה מנוע יכול להתאים לו ושלא יהיה עם פרופלור גדול מדי שיהיה קרוב למסלול.
אם אפשר להמליץ על rctimer וגם על hobbyking עוד יותר טוב.

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=20848&stc=1&d=1267176310

הבאת לי רעיון !
יש לי טיסן נהוג כבלים ישן, עם כנף במימדים האילו, שאני רוצה להשתמש בה כבסיס לטיסן חשמלי.
אפשר לקבל ממך את התוכנית של הטיסן הזה ?

glider50
27-02-2010, 10:35:10
אני מדבר על הנקודה בעיגול האדום.
בהנחה שמתכנן הטיסן חישב הכל נכון זו נקודת פעולת כח הדחף על הטיסן . בכדי להיות נאמן לתוכנית ולשמר התנהגות נכונה של הטיסן רצוי למקם את הפרופלר שם להצמיד אליו את המנוע ולמלא איכשהו את המרווח בין גב המנוע לצלע האש.
היות ואתה בונה לבד "מתיחה" קלה של הגוף אל עבר המנועתעשה את העבודה.
קח את מידות המנוע הנבחר מהאתר וצייר אותו על התוכנית כך שאתה מציב את מתאם הפרופ באותו מקום שמצוייר מתאם הפרופ של מנוע הדלק.
עתה משיהיה לך קו הדפינה של המנוע, המשך את הגוף שיפגוש את הקו הזה וכמובן שצלע האש תזוז יחד עמו.

מה שחשוב להבין ממה שכתבתי, פרט להסבר , זו הפיזיקה של הכוחות על הטיסן. הפרופלר מייצר כח דחף בדיוק במרכזו והוא מניע את הטיסן קדימה לכן מיקום הפרופלר חשוב ולא מיקום המנוע.

דבר ראשון תודה על ההתיחסות הרצינית.
אני לא כלכך מבין למה אתה מדגיש את החשיבות של המקום המדויק של הפרופלור. למה לא מספיק שציר המנוע החשמלי נמצא על אותו קו של ציר מנוע הבוכנה.
חוץ מזה אני מאמין שהטיסן הזה הוא פשוט דגם מוקטן של אגליסטיק ולא השקיעו עד כדי כך מחשבה במיקום המאוד מדויק של המנוע.

glider50
27-02-2010, 10:39:07
ליומבו
בבקשה.
אני מקוה שיש לך תוכנה לפתוח את זה.

Boogle
27-02-2010, 14:31:15
דבר ראשון תודה על ההתיחסות הרצינית.
אני לא כלכך מבין למה אתה מדגיש את החשיבות של המקום המדויק של הפרופלור. למה לא מספיק שציר המנוע החשמלי נמצא על אותו קו של ציר מנוע הבוכנה.
חוץ מזה אני מאמין שהטיסן הזה הוא פשוט דגם מוקטן של אגליסטיק ולא השקיעו עד כדי כך מחשבה במיקום המאוד מדויק של המנוע.

לא מספיק שיהיה על הציר, התוכנית לא כ"כ קריאה אבל אני מניח שיש גם הטיה כלשהי של הפרופלר

תאורטית אתה יכול למקם מנוע בזנב ועם ציר ארוך להניע את הפרופלר, כל עוד הוא יהיה במקומו על פי התוכנית והטיסן יהיה מאוזן במרכז כובד נכון, הוא יטוס אותו דבר.

אל תזלזל ברמת ההשקעה שמישהו טרח לשבת ולתכנן טיסן או כל תכנון אחר, אני תמיד יוצא מנקודת הנחה שאם מישהו טרח להעמיד שרטוט כה מושקע , גם השקיע בבדיקות וחישובים המיועדים לתת לכלי תכונות טיסה נוחות למטיס.

במהלך השנים לא אחת פגשתי אנשים שעשו קיצורי דרך ובנו "כמו בתוכנית" אבל לא לפי התוכנית ואחרי זה קיללו את הטיסן והמתכנן ..

חישובי האיזון ומכניקת הטייס לוקחים בחשבון את מקום פעולת הכוחות על הטיסן , אם תזיז את הפרופלר בס"מ הכח שלו לא ישתנה אבל המומנטים שהוא יוצר סביב מרכז הכובד ישתנו גם ישתנו ופתאום תקבל כלי שטס אחרת ומגיב אחרת.

כמובן, זכותך לעשות מה שאתה רוצה, בסה"כ אתה היוזם והבונה, אני רק יכול לכוון ולייעץ לך איך להגיע ליעד. מה שנאמר , הבאתי אותך למים, לא יכול להכריח אותך לשתות :D

Boogle
27-02-2010, 14:44:19
ראה כמה מידע יש בקובץ שלך (האם קראת אותו?)
ציטוט:
7. The author tested the project offered, about 8 models have been
built by the author and several others by his friends. The model
flies very well using engines .15 2 strokes and .20 4 strokes and
nitro free fuel (altitude about 400 meters - 1300 feet) and is
fairy aerobatic. Ideal weight, ready to fly is 1-1.5 Kg (without
fuel). Assembled with a .25 2 strokes engine, the model is to much
fast and heavy (for my preferences) - in a high speed dive, the
wings of this .25 model has failed, so if you pretend to use a .25
engine, take care to improve the wing center strength - for .15
engines I have no notice of strength problems.

8. Use a 4 fl.oz. fuel tank.

שים לב להתייחסות למשקל 1-1.5KG , לחוזק המנוע (25 חזק מדי ושובר כנפיים) ולמשקל המתוכנן של מיכל הדלק למשל 4אונקיות - כ120 גרם!

קח את מה שכתבתי בתחילה ושלב עם המידע מקובץ הטקסט ויש לך את כל הנתונים לרוץ קדימה.
בהצלחה :) (אשמח לראות תוצאות טיסה)

z999
27-02-2010, 16:48:24
שים לב שכשהוא מדבר על מיכל דלק בגודל 4OZ הוא מדבר על נפח ולא על משקל המשקל של דלק בנפח 4OZ הוא יותר מ130 גרם. כמה בדיוק אני לא יכול לומר לך.

Boogle
27-02-2010, 20:57:31
שים לב שכשהוא מדבר על מיכל דלק בגודל 4OZ הוא מדבר על נפח ולא על משקל המשקל של דלק בנפח 4OZ הוא יותר מ130 גרם. כמה בדיוק אני לא יכול לומר לך.

אמנם זו התפלפלות אך עלי לחלוק עליך.
משקלו הסגולי של המתנול הוא 0.79g/cc כאשר מים 0.999g/cc(יחס 1:1 נפח משקל)
הניטרומתאן עולה ל 1.38 והשמן אי שם מתחת ל1 (צף על המים זוכר:)).
OZ זה 29.5 מיליליטר כך ש4OZ יצא כ120 מיליליטר או בתרגום חופשי כ120 גרם, לא יותר אלא פחות;)

בכל אופן, טיסן דלק מאזנים ללא דלק, כך שכל משקל הדלק במצב חשמלי הוא ה"ספייר" שאפשר לחרוג עם הסוללה.