PDA

צפייה בגרסה מלאה : Turnigy Accucel-6 50W 5A

yanivoz
06-03-2010, 15:16:12
היי

רכשתי את המטען הנ"ל ויש לי כמה שאלות לגביו אשמח אם תענו לי:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7028&Product_Name=Turnigy_Accucel-6_50W_5A_Balancer/Charger_w/_accessories

1.אם אני מטעין סוללה LIPO 2200 MAH האם אני יכול להטעין יותר מ 2.2 אמפר ?

2.כשאני מטעין בשטח האם אני אמור לעשות Charger FAST ? והאם זה הורס את הסוללה ? אני מנסה את זה כרגע בבית וזה לא כזה מהיר...

איזי
06-03-2010, 15:19:06
1. לפי ההוראות לסוללה. לרוב אסור לטעון מעל לערך שרשמת, עדיף אפילו להוריד מעט.
2. Fast לא מאזן את הסוללה וטוען אותה לבערך 90 - 95 אחוז, לא הורס אבל עדיף כל מספר טעינות כאלה לבצע איזון לתאים (Balance).

ziki
06-03-2010, 15:45:57
היי

רכשתי את המטען הנ"ל ויש לי כמה שאלות לגביו אשמח אם תענו לי:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7028&Product_Name=Turnigy_Accucel-6_50W_5A_Balancer/Charger_w/_accessories

1.אם אני מטעין סוללה LIPO 2200 MAH האם אני יכול להטעין יותר מ 2.2 אמפר ?

2.כשאני מטעין בשטח האם אני אמור לעשות Charger FAST ? והאם זה הורס את הסוללה ? אני מנסה את זה כרגע בבית וזה לא כזה מהיר...

1.לא, עדיף אפילו להטעין בזרם מעט נמוך יותר כ 2A.
2.מומלץ תמיד להטעין ב FAST, זו בדיוק אותה טעינה כמו הרגילה ובאותו קצב טעינה אך לכדי 95% קיבולת ולא ל 100% לשמירה על חיי סוללה ארוכים יותר.

sharonx
06-03-2010, 15:46:21
FAST כן מאזן את הסוללה לפי מה שהרבה טוענים כאן

ziki
06-03-2010, 15:47:50
1. לפי ההוראות לסוללה. לרוב אסור לטעון מעל לערך שרשמת, עדיף אפילו להוריד מעט.
2. Fast לא מאזן את הסוללה וטוען אותה לבערך 90 - 95 אחוז, לא הורס אבל עדיף כל מספר טעינות כאלה לבצע איזון לתאים (Balance).

1.נכון.
2.לא נכון.

FAST מאזן את התאים בסוללה תוך כדי טעינה ומומלץ לשימוש על פני טעינה רגילה באופן קבוע.

dikoz
06-03-2010, 15:50:50
יש לי מטען כזה , וכאשר אני צריך להטעין סוללת ליפו אני מטעין במוד בלנס ליפו .

yanivoz
06-03-2010, 15:58:35
אתם מתכוונים שה FAST זה כמו ה BALANC ?

אז בעצם זה לא מטען מהיר....כי לוקח לו להטעין כשעה...סוללה של 2200... ובשטח זה לא עוזר לי...

ziki
06-03-2010, 15:59:07
יש לי מטען כזה , וכאשר אני צריך להטעין סוללת ליפו אני מטעין במוד בלנס ליפו .

אפשרי אך לא אופטימלי
אם ברצונך למקסם ולשמור על ביצועי הסוללה שלך לאורך זמן (מספר רב יותר של טעינות) מומלץ להטעין במוד FAST.
הטעות הנפוצה היא שהרבה חושבים שFAST נועד לטעון אל הסוללה מהר יותר ולכן הוא מזיק ולא כך הדבר.
FAST טוען את הסוללה בדיוק באותו האופן שבו מתבצעת הטעינה במודים האחרים (כולל איזון לתאים) במטען אלא שהוא עוצר את הטעינה כשהסוללה טעונה לכדי 95% מהקיבולת המקסימלית שלה.
אמנם מקבלים סוללה עם קצת פחות קיבולת אך כזו שמאריכה ימים ושומרת טוב יותר על הביצועים לאורך מספר רב יותר של טעינות.

ziki
06-03-2010, 16:00:57
אתם מתכוונים שה FAST זה כמו ה BALANC ?

אז בעצם זה לא מטען מהיר....כי לוקח לו להטעין כשעה...סוללה של 2200...

מי קבע שמדובר במטען מהיר?
בכלל בכל מה שקשור להטענת סוללות וללא קשר לסוג הסוללה, טעינה איטית ומבוקרת בהתאם לסוג הסוללה תמיד עדיפה על פני טעינה מהירה.

yanivoz
06-03-2010, 16:25:07
אוקיי אבל זה משמעותי שהסוללה טעונה רק 95 אחוז ? או שלא מרגישים את זה בכלל ?

ומה יקרה בפועל אם אני אטעין סוללה 2200 על 3 או 4 אמפר ? (יזיק,יתפוצץ,יטעין מהר אבל יזיק...)

umbo
06-03-2010, 16:34:26
ומה יקרה בפועל אם אני אטעין סוללה 2200 על 3 או 4 אמפר ? (יזיק,יתפוצץ,יטעין מהר אבל יזיק...)

מה יכול להיות - תנסה ותראה מה יקרה (רמז - כנראה תקבל את פרס ביטחון ישראל אם תעשה את זה מתחת למיטה של אחמדיניג'ד)

wind556
06-03-2010, 17:20:44
הסוללות הן הקובעות את קצב הטעינה ללא כל קשר למטען. המטען רק יכול לעמוד בדרישות או לא .
אין דבר כזה טעינה מהירה בסוללות סטנדרטיות, סוללות טוענים מקסימום עד 1C וכפי שכולם אמרו כאן עדיף אפילו קצת פחות.
כל המודים בתפריט של טעינה מהירה פשוט מדלגים על השלב הסופי שבו הסוללה כמעט טעונה עד הסוף ושם המטען מאיט מאד את הטעינה כדי למנוע נזק, אבל וויתור על השלב הזה רק יקטין במעט את נפח השימוש , שום דבר שם לא מואץ אלא נחסך שלב איטי.
מי שרוצה טעינה מהירה באמת חייב שיהיו לו סוללות דור 3 שיכולות להיטען עד 5C וגם כאן מומלץ לא לסחוט את האופציה הזאת עד הסוף כדי להאריך את חיי הסוללה.
אפשרות נוספת לטעינה מהירה היא לארגן סוללות A123 שניתנות לטעינה מהירה באמת וללא כל נזק. הבעייה היחידה איתם זה היחס אנרגיה-משקל שלהם, מה שלא מתאים לכל מקרה.
בכל מקרה גם אם בחרת בסוללה בעלת אופציה לטעינה מהירה אתה חייב שלמטען יהיה מספיק הספק כדי לאפשר את הפעולה המהירה (המטען שלך מעולה אבל בעל הספק נמוך)

yanivoz
06-03-2010, 17:25:51
הסוללות הן הקובעות את קצב הטעינה ללא כל קשר למטען. המטען רק יכול לעמוד בדרישות או לא .
אין דבר כזה טעינה מהירה בסוללות סטנדרטיות, סוללות טוענים מקסימום עד 1C וכפי שכולם אמרו כאן עדיף אפילו קצת פחות.
כל המודים בתפריט של טעינה מהירה פשוט מדלגים על השלב הסופי שבו הסוללה כמעט טעונה עד הסוף ושם המטען מאיט מאד את הטעינה כדי למנוע נזק, אבל וויתור על השלב הזה רק יקטין במעט את נפח השימוש , שום דבר שם לא מואץ אלא נחסך שלב איטי.
מי שרוצה טעינה מהירה באמת חייב שיהיו לו סוללות דור 3 שיכולות להיטען עד 5C וגם כאן מומלץ לא לסחוט את האופציה הזאת עד הסוף כדי להאריך את חיי הסוללה.
אפשרות נוספת לטעינה מהירה היא לארגן סוללות A123 שניתנות לטעינה מהירה באמת וללא כל נזק. הבעייה היחידה איתם זה היחס אנרגיה-משקל שלהם, מה שלא מתאים לכל מקרה.
בכל מקרה גם אם בחרת בסוללה בעלת אופציה לטעינה מהירה אתה חייב שלמטען יהיה מספיק הספק כדי לאפשר את הפעולה המהירה (המטען שלך מעולה אבל בעל הספק נמוך)

מזה 5C ? מזה ה C ?

master_bebe
06-03-2010, 17:39:58
בתור התחלה, טעינה שהיא לא נמצאת תחת תפריט BALANCE לא משתמשת בשקע BALANCE.
בשביל להבין מה ההבדלים בין סוגי הטעינה צריך להבין את שיטת הטעינה של סוללת ליפו :

בתור התחלה, המטען מטעין ב Constant Current, כלומר בזרם קבוע (אותו אתם בוחרים מהתפריט והוא מהווה חסם עליון לזרם הטעינה). המטען מפיל מתח על כל תא בנפרד (במידה ומטעינים דרך שקע ה BALANCE )או כפולה במספר התאים דרך השקע הראשי. המתח המוזן לכל תא מהווה פונקצייה של הזרם שנמשך. כשמתח של כל תא מגיע ל 4.2 אז הסוללה טעונה רק ב 70% מהקיבולת שלה. כעת עוברים להטענה ב Constant Voltage על מנת לא לעבור את המתח המקסימלי של 4.2 וולט לתא (4.23 אם רוצים להיות קטנוניים). כעת הזרם לאט לאט יורד והוא כבר לא זרם הטעינה שנבחר אלא נמוך יותר (קל לזהות את המצב הזה ממבט במסך המטען). במצב הזה, ככל שהסוללה נטענת יותר, הזרם קטן בהדרגה ופחות mAh (מיליאמפר-שעה) נכנסים בכל זמן נתון. כאן מגיעה השאלה כמה זמן בא לנו לחכות. אם אין לנו מגבלת זמן, ניתן למטען לדחוף כמה שאפשר עד שזרם הטעינה ממש אפסי. הרווחנו עוד כמה mAh בודדים, שלרוב הם חסרי משמעות.
בד"כ אנחנו מטעינים בשטח, ולרוב אנחנו לא מתחרים בתחרויות בהן הקיבולת משמעותית אז אפשר להטיס עם סוללה 90-95% מלאה, אבל שלקחה לנו הרבה פחות זמן להטעין (טעינה מהירה).
לא כל טעינה חייבים לאזן את התאים (Balance) ולכן בשטח אפשר להטעין בטעינה מהירה (Fast Chg.) אבל, במידה והטסנו בטיסה הקודמת, וצרכנו זרמים גבוהים, או פרקנו יתר את הסוללה (לרוב מתחת ל 3.3) אז כדאי להטעין דרך Balance.
כמו כן רצוי לקנות מד מתח שנותן מתח של כל תא, במידה והמתחים זהים או מספיק קרובים אין צורך בטעינה מאוזנת.

לסיכום, טעינה מהירה לא מתייחסת לקצב הטעינה (זרם) אלא מתי המטען מחליט על "סוללה טעונה".

ככלל, ככל שזרם הטעינה נמוך יותר, תצליח להכניס יותר אנרגיה לסוללה, ותשמור על אורח החיים שלה. ככל שסוללה עוברת יותר מחזורי טעינה-פריקה אז אורח החיים שלה מתקצר, ככל שתקפיד יותר על טעינות מאוזנות, הסוללה תחזיק יותר זמן ולא תגיע למצב שתא אחד מפתיע ומפיל מתח באמצע טיסה.
לרוב לא מטעינים סוללות במעל 1C למרות שקיימות בשוק סוללות ליפו להטענה ב 2C וגם 5C (http://www.neumotors.com/Site/Battery_Specs.html)(ללא עלייה במשקל הסוללה)

המונח C מתייחס לפעם אחת קיבולת הסוללה, כלומר אם סוללה היא 2200 mAh אז 1C שלה יהיה 2.2 אמפר וטעינה שלה ב 1C יהיה טעינה ב 2.2 אמפר. נגיד שהסוללה הזאת עומדת בפריקה של 20C (לרוב כתוב את זה על המדבקה שלה) אז ניתן לפרוק ממנה 44 אמפר, אם תמשוך ממנה זרם יותר גבוה, אז היא תתחמם ויכולה להתנפח ובהמשך להתפוצץ. מה שקובע את הקצב פריקה של הסוללה זה עובי המוליכים. סוללות של C גבוה 30-40C יהיו יותר כבדות מסוללות שמאפשרות פריקה רק של 15C.

DarZeelon
06-03-2010, 17:44:20
יצרני מצברי לי-פו קובעים סף עליון לקצב הטעינה.

לרוב המצברים המסורתיים הערך הוא 1C.
אבל היום ישנם מצברי לי-פו עבורם גם 3C ו-5C הם לא גבוהים מדי.
טעינה ב-Fast Mode, עלולה להעביר יותר זרם דרך המצבר בעת טעינתו.

אם הזרם המוגבר עולה על הסף שקבע יצרן המצבר, אל לו לשום חוכמולוג פה 'לקבוע' שלא ייגרם נזק, אלא אם הוא מוכן להחליף ליניב עוז את מארז המצברים, על חשבונו, במידה והוא יקדים לאבד מקיבולתו, או שייכשל באופן דרמטי יותר...

אם הזרם ב-Fast Mode, הוא במסגרת המגבלות שקבע יצרן המצבר, חייו לא ייתקצרו.

מוזר שבמדריך לא כתוב דבר; על יישום, או על השמטת פעולת האיזון, בעת טעינה ב-Fast Mode.

master_bebe
06-03-2010, 17:46:53
יצרני מצברי לי-פו קובעים סף עליון לקצב הטעינה.

לרוב המצברים המסורתיים הערך הוא 1C.
אבל היום ישנם מצברי לי-פו עבורם גם 3C ו-5C הם לא גבוהים מדי.
טעינה ב-Fast Mode, עלולה להעביר יותר זרם דרך המצבר בעת טעינתו.

אם הזרם המוגבר עולה על הסף שקבע יצרן המצבר, אל לו לשום חוכמולוג פה 'לקבוע' שלא ייגרם נזק, אלא אם הוא מוכן להחליף ליניב עוז את מארז המצברים, על חשבונו, במידה והוא יקדים לאבד מקיבולתו, או שייכשל באופן דרמטי יותר...

אם הזרם ב-Fast Mode, הוא במסגרת המגבלות שקבע יצרן המצבר, חייו לא ייתקצרו.

מוזר שבמדריך לא כתוב דבר; על יישום, או על השמטת פעולת האיזון, בעת טעינה ב-Fast Mode.

Fast chg לא משפיע על זרם הטעינה.

alon098
06-03-2010, 17:56:36
איפה רשום אם הסוללה היא דור 3 או לא?

master_bebe
06-03-2010, 18:00:23
תבדוק מאיפה שקנית, אבל אני מאמין שאם לא כתוב עליה שאפשר לטעון אותה מהר אז כנראה שלא.

DarZeelon
06-03-2010, 18:02:39
Fast chg לא משפיע על זרם הטעינה.

גיא,

הערך המרבי נקבע ע"י המשתמש.

אבל ב-Fast Charge בשלב הטעינה האחרון, הזרם יורד ל-1/5 מהערך שנקבע, בעת שהוא טוען למקסימום; דבר העלול 'להקפיץ' את המתח גבוה יותר, מאשר בשיטה הרגילה, בה הזרם בשלב האחרון הוא 1/10...

אם השיטה היא CC ואחר כך CV, איזו חשיבות יש לזרם? הרי המתח אמור להיות קבוע בשלב זה, לא?

master_bebe
06-03-2010, 18:16:15
גיא,

הערך המרבי נקבע ע"י המשתמש.

אבל ב-Fast Charge בשלב הטעינה האחרון, הזרם יורד ל-1/5 מהערך שנקבע, בעת שהוא טוען למקסימום; דבר העלול 'להקפיץ' את המתח גבוה יותר, מאשר בשיטה הרגילה, בה הזרם בשלב האחרון הוא 1/10...

אם השיטה היא CC ואחר כך CV, איזו חשיבות יש לזרם? הרי המתח אמור להיות קבוע בשלב זה, לא?

השליטה על הזרם היא רק בשלב ה CC. שם אתה מגביל את ה זרם, ב CV המתח לא קופץ ואני גם לא בטוח מאיפה הערכים של ה 1/5 או 1/10, אני יודע שטעינה מהירה מסתיימת מוקדם יותר, כשזרם הטעינה יורד מתח מתחת לאיזשהו זרם.

בויקיפדיה אומרים, שליפו נחשבת טעונה 100% כשזרם הטעינה מגיע ל 10% מזרם הטעינה ההתחלתי, כנראה בהנחה שאתה מטעין ב 1C.
אז טעינה מהירה מסיימת מוקדם יותר.

איזי
06-03-2010, 18:30:24
כמה כתבו כאן ש-Fast מאזן את הסוללה.
כיצד מתבצע האיזון? היות ש-Fast טוען דרך הדקי הפלוס והמינוס של הסוללה ולא דרך החוטים שמחוברים לכל תא.

ziki
06-03-2010, 18:42:41
חברים
כל ההבדל בין FAST לטעינת ליפו רגילה הוא כמו שגיא כתב.
אותה עקומת טעינה בדיוק רק שב FAST המטען מפסיק לטעון קודם.
אפשר לבדוק זאת ע"י בדיקה פשוטה, טעינה ב FAST ולאחר מכן טעינה משלימה במוד הטעינה הרגיל מה שיכניס עוד כ5% קיבולת לסוללה ויבא אותה לטעינה מלאה של 100% קיבולת.
FAST אינו טוען טעינת יתר ואינו טוען מהר יותר או בזרם גבוה יותר, הוא פשוט עוצר את הליך הטעינה לפני השלב האחרון בו המטען משלים את 5% הקיבולת הסופית של הסוללה.
כמו כן ניתן לעקוב אחר התאים ולראות שב FAST מתבצע גם איזון.

ziki
06-03-2010, 18:44:22
כמה כתבו כאן ש-Fast מאזן את הסוללה.
כיצד מתבצע האיזון? היות ש-Fast טוען דרך הדקי הפלוס והמינוס של הסוללה ולא דרך החוטים שמחוברים לכל תא.

לא נכון
ב FAST נדרש לחבר גם את קונקטור הבאלנסר וכן מתבצע איזון.

leetal
06-03-2010, 19:18:07
המושג FAST מטעה, היה יותר נכון לקרוא קצר (ז"א ההפך מארוך), בגלל שהמטען מפסיק את הטעינה ליפני בשלב הסופי של טעינת הזרם, הסוללה מגיעה ל- 4.2V בסוף השלב השני של הטעינה והיא מלאה ב-95% במצב הזה, השלב האחרון (CC) שהוא דחיפת זרם עד למצב שהסוללה לא מסוגלת לקבל עוד והיא כבר מלאה ב-100% , מאוד לא טוב לסוללה. בגלל שבמצב FAST המטען לא מבצע את השלב האחרון, זהו המצב המומלץ לטעינה.
אם מחברים את הבאלנסר למטען אז הוא כן יבצע איזון, הוא מבצע את האיזון מיד בתחילת הטעינה.

master_bebe
06-03-2010, 19:27:12
המושג FAST מטעה, היה יותר נכון לקרוא קצר (ז"א ההפך מארוך), בגלל שהמטען מפסיק את הטעינה ליפני בשלב הסופי של טעינת הזרם, הסוללה מגיעה ל- 4.2V בסוף השלב השני של הטעינה והיא מלאה ב-95% במצב הזה, השלב האחרון (CC) שהוא דחיפת זרם עד למצב שהסוללה לא מסוגלת לקבל עוד והיא כבר מלאה ב-100% , מאוד לא טוב לסוללה. בגלל שבמצב FAST המטען לא מבצע את השלב האחרון, זהו המצב המומלץ לטעינה.
אם מחברים את הבאלנסר למטען אז הוא כן יבצע איזון, הוא מבצע את האיזון מיד בתחילת הטעינה.

השלב האחרון הוא CV ולא CC, ב FAST מתבצעים שני השלבים ולא רק השלב הראשון,
ההבדל היחיד הוא סיום ב 95% ולא ב 100%, שלב שרק לוקח עוד זמן (הרבה יותר יחסית למעט שנכנס).
בסוף השלב הראשון היא טעונה ב 70%, וזרם לא נדחף, אלא נמשך,
בכלל לא כל כך הבנתי מה כתבת אבל לי זה לא היה נראה הגיוני...
ואם מישהו יביא ציטוט מאיזשהו מקור אמין למה סוללה טעונה ב 100% זה "מאוד לא טוב לסוללה" אני אשמח.

leetal
06-03-2010, 19:30:54
השלב האחרון הוא CV ולא CC,י
.

לא נכון השלב האחרון הוא CC

ZigiStar
06-03-2010, 20:20:56
ואם מישהו יביא ציטוט מאיזשהו מקור אמין למה סוללה טעונה ב 100% זה "מאוד לא טוב לסוללה" אני אשמח.

ראה כאן (http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?p=71542#post71542) תשובה ישנה של leetal לאותה שאלה. אם למישהו יש עוד מקורות/סימוכין, נשמח לראות.

DarZeelon
06-03-2010, 20:24:14
דוד,

ראה בבקשה את הדף הזה (http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?attachmentid=1908437).

השלב השני הוא CV.
אם השלב הראשון היה CV, לא הייתה שליטה על עוצמת הזרם לסוללה וככל שהפרש המתחים גבוה יותר, כך הזרם גבוה יותר...

השלב הראשון הוא CC והמתח שהמטען מספק לטעינת המצבר גבוה ממתח המצבר, רק במידה שתאפשר העברת אותו הזרם שקבע המשתמש.
במטענים המיועדים למצברי ליתיום, המעבר לשלב השני קורה כשהמתח אותו מספק המטען כדי להעביר את זרם הטעינה, מגיע למתח הסופי שנקבע לאותו סוג של מצבר.

במקרה של לי-פו, המתח הוא 4.20V, או 4.23V. מאותו הרגע, המתח לא עולה יותר (CV) והזרם הולך ופוחת, עם עליית המתח של המצבר.

השלב השלישי, שלמיטב הבנתי אינו קיים ב-Fast Mode, הוא ה-Trickle, שפרושו השלמה למתח המטרה, לכל תא שצנח מהערך אליו הוא הגיע קודם...

אם נמדוד את המתח לכל תא, מיד לאחר הטעינה, נראה 4.20V.
לאחר שהיה קצרה המתח יירד מעט ואת זה ה-Trickle משלים.

leetal
06-03-2010, 21:06:16
דר, זה מה שאמרתי קודם, שהשלב השני הוא
CV והשלב השלישי (האחרון) הוא דחיפת זרם.
אתה הסברתה יותר נכון את השלב האחרון, רק שאתה אומר שהשלב האחרון הוא גם CV(?), ועד כמה שזכור לי השלב האחרון הוא CC.

leetal
06-03-2010, 22:26:12
ראה כאן (http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?p=71542#post71542) תשובה ישנה של leetal לאותה שאלה. אם למישהו יש עוד מקורות/סימוכין, נשמח לראות.

http://www.bigrcmodels.com/Hyperion-EOS0610I-Charger-&-%20Balancer-5.asp

DarZeelon
06-03-2010, 22:38:51
דוד,

השלב הראשון הוא CC (ומתח הטעינה עולה תוך כדי כך, כדי לשמור על אותו הזרם, למרות עליית המתח של המצבר).

אי אפשר להכריח את המצבר לקבל זרם (דחיפת זרם)! כדי לעשות זאת לאחר שהגיע למתח המטרה, המתח מהמטען יצטרך להיות גבוה יותר מ-4.20V וזה יגרום למצבר נזק.

זרם בכל מעגל חשמלי יכול לזרום רק ממקום בו המתח גבוה יותר, למקום אחר בו המתח נמוך יותר...
אם התא במצבר כבר הגיע ל-4.20V, תצטרך מתח טעינה של, נאמר, 4.30V, כדי 'לדחוף' לו 100 מ"א... וזה עלול להרוס אותו...

ZigiStar
06-03-2010, 22:41:23
http://www.bigrcmodels.com/Hyperion-EOS0610I-Charger-&-%20Balancer-5.asp

זה לא אותם חבר'ה של Hyperion מ-"העדות" הקודמת? בכל אופן, הם כותבים רק ש-"evidence suggests", ולא ממש מתחייבים.

roi011
08-03-2010, 11:48:22
יש לי סוללה ליפו 2500 מ"א 0.3C לשלט DX7 , באיזה זרם עדיף לטעון אותה ??

DarZeelon
08-03-2010, 12:31:42

רועי,

הוסף בבקשה קישור למארז שלך...
רוב מארזי הלי-פו למערכות רדיו, הן 3C, או 2C (לעומת 15C-45C למנועי בראשלס).

האם ייתכן שאתה קורא את זרם הטעינה המומלץ, במקום את יכולת המארז בפריקה?!
אם זהו אכן המקרה, מומלץ ע"י יצרן המארז לטעון אותו בקצב 750 מ"א לכל היותר.

Boogle
08-03-2010, 19:40:56

שתי שאלות,
1.זו סוללת משדר שאתה טוען פעם בחודשיים, מה אכפת לך אם ייקח 4 שעות לטעון אותה?
2. האם אתה מקפיד לטעון אותה כשהמתח ירד ל11V ? - למה? כי עקומת הפריקה של ליפו בעומס נמוך מראה נפילה כמעט מיידית מאזור ה10.5-11V לאיזור ה9V.

haimgil
08-03-2010, 20:14:55
לכל המגיבים יש לי הרבה ניסיון בתחום המצברים והטענה ולפי מה שאני יודע כשהמתח עולה הזרם קטן וזה תופס לכל סוגי המצברים דהיינו המטעו דוחף אלקטרונים ופרוטונים לסוללה וכתוצאה מכך המתח עולה עד אשר הוא מגיע למתח הרצוי 12.6v כמובן שהמטען מתוכנת לגובה מתח רצוי בסטייה של מ"ס אחוזים למעלה ולמטה ולפי זה המטען יודע כמה זרם לידחוף לסוללה בהשוואה למתח ויש נוסחה מסויימת או יותר נכון דיאגרמה שאפשר שניתן לראות אותה לפי ציר x (מתח) מול ציר y (זרם)

master_bebe
08-03-2010, 21:06:09
לכל המגיבים יש לי הרבה ניסיון בתחום המצברים והטענה ולפי מה שאני יודע כשהמתח עולה הזרם קטן וזה תופס לכל סוגי המצברים דהיינו המטעו דוחף אלקטרונים ופרוטונים לסוללה וכתוצאה מכך המתח עולה עד אשר הוא מגיע למתח הרצוי 12.6v כמובן שהמטען מתוכנת לגובה מתח רצוי בסטייה של מ"ס אחוזים למעלה ולמטה ולפי זה המטען יודע כמה זרם לידחוף לסוללה בהשוואה למתח ויש נוסחה מסויימת או יותר נכון דיאגרמה שאפשר שניתן לראות אותה לפי ציר x (מתח) מול ציר y (זרם)

אני לא יודע איזה נסיון יש לך אבל טוב לדעת שגם פרוטונים נדחפים לסוללה.... :confused:
דבר שני זרם לא נדחף לסוללה. או בכלל. זרם זה תוצאה של הפרש פוטנציאלים שדרכו בד"כ יש התנגדות...

haimgil
08-03-2010, 21:35:41
אני לא יודע איזה נסיון יש לך אבל טוב לדעת שגם פרוטונים נדחפים לסוללה.... :confused:
דבר שני זרם לא נדחף לסוללה. או בכלל. זרם זה תוצאה של הפרש פוטנציאלים שדרכו בד"כ יש התנגדות...

זרם כן נידחף לסוללה או במילה יפה יותר טוענת אותו ולא ע"י הפרש פוטנציאלים שכן אם היה כך איך יתכן שהמטען טען בהתחלה סתם דוגמא 2000 ma לשעה שהיא שווה ערך ל 2A ואחר כך יורד הזרם ל1Aלשעה מה אז איך יהיה הפרש פוטנציאלים?

Boogle
08-03-2010, 22:25:06
זרם כן נידחף לסוללה או במילה יפה יותר טוענת אותו ולא ע"י הפרש פוטנציאלים שכן אם היה כך איך יתכן שהמטען טען בהתחלה סתם דוגמא 2000 ma לשעה שהיא שווה ערך ל 2A ואחר כך יורד הזרם ל1Aלשעה מה אז איך יהיה הפרש פוטנציאלים?

חיים, אם אתה לא מבין, אתה לא חייב לגלות את זה לכולם ;)

אפשר לדחוף גם נויטרונים, אבל הכי כייף לפצפץ אותם.

"דוחפים" = מזרימים לסוללה מיליאמפרים במכפלת הזמן מקבלים מיליאמפר כפול שעה. בגלל שסימן הכפל הוא בד"כ נקודה במרכז , כזו כמו השורוק, היא נעלמת ומקבלים מידת קיבול של מיליאמפר-שעה. זה לא פחות , זה כפול!!
עם עליית הטעינה של הסוללה הפרש הפוטנציאלים על ההתנגדות הפנימית של הסוללה (בהנחת מקור זרם) מתחבר למתח הסוללה וביחד עובר נקודה קריטית הידועה כ12.6V בשלב הזה בכדי למנוע נזקי עשן ואש מקור הזרם מוריד את עוצמת הזרם על מנת לשמור על מתח הדקים קבוע, זהו הCV.

המטען מראה לך סכימה של סך הזרם שזרם לסוללה במכפלת הזמן שהוא זרם וכך אתה מקבל אינדיקציה לקיבול ש"נדחף" לסוללה.

אני חושב שהדיון הזה חרג מבקשת פותח השרשור, ממליץ לפתוח , למי שמבין באמת, שרשור עם הסבר בפורום תאוריה או בלוג.

גילוי נאות: איני מתיימר להבין לעומקו את תהליך הטעינה.;)

ziki
09-03-2010, 21:38:55

רועי
כמי שמחזיק סוללה כזו לא מעט זמן.
חד משמעית לא לעבור את ה 0.75A זרם טעינה עם הסוללות הללו.
בעבר היה לי כאן ויכוח האם כוונת היצרן בכיתוב 03 היא 3C או 0.3C.
לדעתי התשובה הנכונה היא 0.3C משתי סיבות:
1.זו סוללה לשלט שם הזרם הנצרך נע בסביבות 0.15A.
2.עובי החוטים של הסוללה מתאים לצריכת זרם נמוכה (בטח שלא 2.5A שהם 1C) לכן ההטענה צריכה להתבצע בהתאם.