PDA

צפייה בגרסה מלאה : איזה טיסן הכי טוב למתחילים?

אייל שפירא
10-04-2010, 11:53:55
האם מוגי זה טיסן טוב למתחילים?
האם איזיסטאר הוא טיסן טוב למתחילים?
האם אפרנטיס או מנטור הם טיסנים טובים למתחילים?
ומה לגבי אקסטרה מקאפה?
טי-רייסר מפוליגל?
אולי איזה מיקרו צסנה מהונג קונג?

אז זהו שלא.

למתחילים לא טוב אף טיסן בלי מדריך להטסה.
אוטודידקטיות בתחום הזה עולה הרבה כסף הרבה זמן והרבה שברון לב.

זה אולי נראה כמו כנפיים עם מנוע אבל הדברים האלה לא מטיסים את עצמם, הם צריכים להיות בנויים לתפארת ונהוגים במיומנות. האויר אולי שקוף, אבל הרוח וכח הכבידה הם שני חלאות בלי רחמים.
מוגי שלא חוזק מספיק מאחור יטוס חרא, איזיסטאר עם מרכז כובד לא נכון יטוס חרא, אקסטרה עם פושרודים גמישים מדי יטוס חרא, מיקרו צסנה יטוס חרא ב140% מהזמן, טי רייסר טס מעולה בידיים של מקצוענים בלבד, אם אתה מתחיל וכיף לך לבנות אותו קח בחשבון שהוא יטוס חרא, בטריינר כמו אפרנטיס ומנטור - צריך להשקיע בהמראות ונחיתות מדוייקות וזה לא משהו שאפשר לנחש בלי להדביק אחר כך דברים בחזרה. ולהדביק בבית טיסן שעלה לך המון כסף זה הכי חרא.

שלוש הסיבות העיקרית לריסוקים של מתחילים הן - "יאללה, יהיה בסדר".

אחרי שכל פעם שחיפשתי משהו פשוט להטסה נתקלתי בהפניות לטיסן זול וקל לבניה וכל פעם הוא נבנה בקפידה אבל טס כמו כדור נייר מקומט, החלטתי שאני מוריד מצערת. הסדנה נסגרת עד להודעה חדשה והגרוטאות שבניתי הולכות לאכלס את הנוף של מסובים*.
יש לי ידיים טובות לחיתוך והדבקה ולהלחמה וחיווט, אני מקפיד על סימטריות ועל הדבקות חזקות, ואני משתפר מאוד בהבנה של מושגי החישמול של טיסנים, אבל נשבר לי התחת לנסוע לגעש 20 דקות כדי להטיס 4 דקות ברוטו, ואז לחזור 20 דקות הביתה ולזרוק לפח פרופלור שבור, לדלי מי-מלח סוללה מעוכה ולהתחיל למלא את המקומות השבורים בטיסן עם דבק. הטקס הזה הופך למדכא מסופ"ש לסופ"ש ואני משתדל שהתחביבים שלי יהיו גם קצת מהנים לפעמים.
כמובן שאחרי כל ריסוק כזה נזכרים המומחים להסביר את כל מה שמובן להם מאליו - פושרודים צריכים להיות קשיחים (גם אם זה שוקל יותר), כנפיים צריכות להיות קשיחות (גם אם זה שוקל יותר), הורנים צריכים להיות קשיחים (והזולים של הסיני (http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8418)הם ארוכים מדי וגמישים מדי), פרופלור צריך להיות עם פרופ' סייבר (ואפילו שתי גומיות לגיבוי), ממריאים ונוחתים נגד כיוון הרוח, בשביל לצאת מהזדקרות צריך לתת לטיסן לצלול קצת ולא למשוך עוד יותר "אפ", ועוד הרבה מאוד "מה לא ידעת?" שכאלה.
אתם יודעים משהו? מתחיל לא יודע בדיוק את הדברים האלה! ולשלוח מישהו לבנות בבית טיסן מפוליגל ולתת לו לשים עליו 100$ של אלקטרוניקה ולהגיד לו שזה נראה מצויין על השולחן ואז להסתכל עליו בשטח משמיד את כל זה ומתבעס, זה כישלון במושגים של פורום ושל קהילה.

בקיצור - איזה טיסן הכי טוב למתחילים?
הטיסן הקנוי שהמדריך שלך יידע להסביר באמצעותו כמה שיותר דברים.

הוא לא חייב להיות יקר, אבל הוא חייב להיות איכותי.
הוא לא חייב להיות טריינר אבל הוא חייב להיות גדול ככל שתוכל להרשות לעצמך.
הוא לא חייב להיות חדש מהחנות אבל הוא חייב להיות בנוי על ידי אנשי מקצוע ומהחומרים הנכונים.
ובעצם הוא לא חייב להיות אף אחד מהדברים האלה במידה והמתחיל סובל ממזוכיזם חמור.

* - הנוף של מסובים זה חיריה, BTW.

z999
10-04-2010, 12:54:16
אני מסכים. נמאס לי לראות אנשים פה מתחילים עם מוגי או טיסן דומה שלא מתאים למתחילים. אני חושב שאם רוצים חשמלי אז מתחילים עם טיסן בסדר גודל של האפרנטיס שמקביל לטריינר דלק ולא עם איזה אקסטרא מקאפה שמתאים רק אחרי הרבה ניסיון הטסה, יכולת להמריא ולנחות במצבי רוח קשים וכשאתה יודע שאתה לא מאבד אוריינטציה בשום מצב!

זאת הבעיה עם המנטליות המודרנית של טיסנאות ואייל פה הוא הקורבן הראשון. טיסנאות זה כיף ולא אמור להיות מייגע. מישהו שמתחיל בטיסנאות צריך למצוא לעצמו מדריך שהוא מסוגל לסמוך עליו ושיש לו ניסיון הטסה.

Ashaman
10-04-2010, 13:13:26
לא מסכים איתך בכלל.
איזיסטאר הוא טיסן מעולה למתחילים, כבר בפעם הראשונה שהטסתי אותו עשיתי לופים, דאיות ונחיתה מושלמת.
בפעם השניה המראתי לבד.
בשלישית זרקתי אותו והמראתי לבד, כמו גם נחתתי בקלות.

לא מכיר את הטיסנים האחרים שרשמת, אבל כמו שעודד נוהג לומר האיזיסטאר זו בהמת עבודה, בין אם מרכז הכובד שלו קדמי מאוד או קצת אחורי מדי - הוא קל להטסה ומאוד כיף להטיס אותו.

אני מבין שהיו לך התנסויות רעות כתוצאה מחוסר אימונים, אבל זו לא סיבה להשמיץ טיסני מתחילים על סמך כמה התנסויות רעות שלך.

עמרי רז
10-04-2010, 13:52:22
אייל,
ראשית אני שמח שכתבת את התובנות שלך בתור מטיס מתחיל זה חשוב מאוד,
אפשר היה עם קצת פחות "חרא" אבל המסר עבר בהצלחה.. ;)
אני כבר כמה חודשים קורא על מטיסים מתחילים שמקבלים עצות "מומחים" רצים מהר מדי
ובסוף מתאכזבים ולא לומדים את עקרונות הטיסה כפי שאני למדתי לפני שנים רבות.

עכשיו אני רוצה לתת את השני סנט שלי בעניין,:)
ללמד להטיס עם איזי-סטאר או כלי אחר ללא גלגלים,
זה בערך כמו לנסות ללמד ילד לרכב על אופניים ע"י לימוד נסיעה על תלת-אופן!
לדווש ולסובב את ההגה אפילו להרים גלגל הוא ילמד מהר, אבל שיווי משקל והתמודדות עם מצבי כמעט נפילה הוא לא ילמד לעולם.

לנחות ממש יפה על מדשאה גדולה או להמריא מהיד זה כיף אבל זה לא מכין מטיס מתחיל למעבר לשום כלי.
אם בטיסות הראשונות הוא מתאמן על לופים במקום לעשות גישות לנחיתה אז יש פה בעיה.

ולכן דעתי היא שאין תחליף לטריינר אמיתי (לא משנה מוקצף או לא) ללימוד טיסה
וצודק יגאל שהפלטפורמה הנכונה ביותר היא טריינר ניטרו עם מוטה של 1.5 ומעלה,
אבל יש מספיק חשמליים שעונים על הדרישות למטיס מתחיל-סלחנות עמידות ויציבות
וכמובן שמדריך צמוד בטיסות הראשונות זה חובה.
ככה הכניסו אותי ואת חברי לתחום וככה צריכים להכנס לתחום גם היום.

z999
10-04-2010, 14:05:28
אייל,

לדווש ולסובב את ההגה אפילו להרים גלגל הוא ילמד מהר, אבל שיווי משקל והתמודדות עם מצבי כמעט נפילה הוא לא ילמד לעולם.

לנחות ממש יפה על מדשאה גדולה או להמריא מהיד זה כיף אבל זה לא מכין מטיס מתחיל למעבר לשום כלי.

בדיוק מה שהתכוונתי אליו. פשוט נתקע לי המחשב באמצע וזה די ייאש אותי מלכתוב משהו ארוך.

בקטע הזה, אני חייב לציין (תסלחו לי על הפרסום סמוי והמוטה) את המקום שאני עובד בו, סניף קה"ל בכפר סבא. היינו סניף טיסנים חופשיים שכמעט נסגר ואחרי חידוש של המקום (על ידי אלעד חמאווי *מחיאות כפיים של סיטקום סטייל שנות ה80*) הפכנו לסניף שבונים ומטיסים בו טיסני רדיו מנוע מבלזה ומלמדים הטסה כמו שצריך (החל מהקפות ימינה ושמאלה עד לגישות ונחיתה). אני מזמין את כל מי שלמד בשיטה של הבואו-נבנה-מוגי-גדול-ונרסק-אותו-הרבה לבוא ולראות הטסה כמו שצריך, עם מסלול (לא מדהים אבל מספק) עם אנשים שצועקים נחיתה ולא נוחתים לתוך אנשים ומכוניות, עם מדריכים שיושבים עם חניך אחד על אחד ומדריכים אותו משלב הלוח בלזה הראשון ועד לשלב שבו הוא נמצא עם השלט לבד ומעלה את הטיסן.

igalr
10-04-2010, 14:37:11
היום אפשר לקנות טריינר 40 דלק במחיר של כ 1500 שח לכך צריך להוסיף עוד כ 500 שח ציוד קרקע.
למטיס ללא רקע יקח בערך 10 שבתות להגיע לעצמאות מלאה למי שיש רקע קצת פחות זאת בהנחה שבכל שבת הוא יבצע 4-6 טיסות של 10-15 דקות.

אם המדריך בסדר אחרי 2-3 חודשים אפשר יהיה למכור את הטיסן והציוד ב1000-1500 שח בשוק יד השניה.

זו הדרך הזולה ביותר ללמוד להטיס ואפשר להוזיל אותה עוד יותר ע"י רכישה של ציוד משומש.

אחרי הטריינר כל אחד שיקח לעצמו איזה כיוון שהוא רוצה.

טריינר חשמלי מקביל גם בא בחשבון אבל דורש יותר התעסקות ותהליך ארוך יותר.

wind556
10-04-2010, 15:52:22
דעתי ונסיוני שונים
טיסן גלגלים יגביל מאד ויכניס עומס יתר על המערכת הממילא מאד רגישה של מטיס מתחיל
טיסן נטול מאזנות לא טס נכון ולא מלמד את הדברים הנכונים
טיסן דלק זו הוצאה ענקית, וממילא אין טיסני דלק נטולי גלגלים
מדריך או מלווה מקצועי + סימולטור זה חובה ולא מותרות
הטריינר הכי טוב שנתקלתי בו עד היום הוא האיזי סטאר, אבל יש איתו בעייה, חייבים לייצר לו מאזנות כי הוא בא בלי, ובלי מאזנות מבחינתי זה טיסן פסול להתחלה.
בעייה נוספת היא שכמעט כל הטיסנאים החדשים לא יודעים לעבוד מדוייק, וגם כשהם בונים מאזנות זה נראה רע.
טיסן חייב להיות מדוייק מכל הבחינות ואין מקום לחפף.
האופציה הכי זולה שמאפשרת המון זה התחליף הסיני לאיזי, ה AXN שעולה בזול ובא מוכל לגמרי, וגם בר תיקון בקלות.
מי שיעבור את המסלול הנכון איתו לא יזדקק כמעט בכלל לתיקונים
ההוצאה כולה עומדת על סביבות ה400 ש"ח לטיסן כולל הכל.
למידה של המראה ונחיתה על גלגלים יכולה להיות בשלב מאוחר יותר אם בכלל.
טיסנאות גלגלים היא ענף אחד בתוך כל התחביב הזה, ואני מכיר לא מעט אנשים, כולל אני שאין להם שום כלי בעל גלגלים (חוץ מהאוטו),ומטיסים בקביעות ונהנים שנים רבות בלי אף גלגל.
אל תשכחו שהמטרה היא עונג ולא ביצועים כאלה או אחרים

MDreamer
10-04-2010, 15:52:27
בדיוק מה שהתכוונתי אליו. פשוט נתקע לי המחשב באמצע וזה די ייאש אותי מלכתוב משהו ארוך.

בקטע הזה, אני חייב לציין (תסלחו לי על הפרסום סמוי והמוטה) את המקום שאני עובד בו, סניף קה"ל בכפר סבא. היינו סניף טיסנים חופשיים שכמעט נסגר ואחרי חידוש של המקום (על ידי אלעד חמאווי *מחיאות כפיים של סיטקום סטייל שנות ה80*) הפכנו לסניף שבונים ומטיסים בו טיסני רדיו מנוע מבלזה ומלמדים הטסה כמו שצריך (החל מהקפות ימינה ושמאלה עד לגישות ונחיתה). אני מזמין את כל מי שלמד בשיטה של הבואו-נבנה-מוגי-גדול-ונרסק-אותו-הרבה לבוא ולראות הטסה כמו שצריך, עם מסלול (לא מדהים אבל מספק) עם אנשים שצועקים נחיתה ולא נוחתים לתוך אנשים ומכוניות, עם מדריכים שיושבים עם חניך אחד על אחד ומדריכים אותו משלב הלוח בלזה הראשון ועד לשלב שבו הוא נמצא עם השלט לבד ומעלה את הטיסן.

את קה"ל אתה מוזמן לפרסם בכל הזמדנות. אני שמח שככה אתם עובדים. הלוואי שכולם היו כמוכם.

היום אפשר לקנות טריינר 40 דלק במחיר של כ 1500 שח לכך צריך להוסיף עוד כ 500 שח ציוד קרקע.
למטיס ללא רקע יקח בערך 10 שבתות להגיע לעצמאות מלאה למי שיש רקע קצת פחות זאת בהנחה שבכל שבת הוא יבצע 4-6 טיסות של 10-15 דקות.

אם המדריך בסדר אחרי 2-3 חודשים אפשר יהיה למכור את הטיסן והציוד ב1000-1500 שח בשוק יד השניה.

זו הדרך הזולה ביותר ללמוד להטיס ואפשר להוזיל אותה עוד יותר ע"י רכישה של ציוד משומש.

אחרי הטריינר כל אחד שיקח לעצמו איזה כיוון שהוא רוצה.

טריינר חשמלי מקביל גם בא בחשבון אבל דורש יותר התעסקות ותהליך ארוך יותר.

אני לא מסכים איתך יגאל. אני חושב שאיזי סטאר היום זאת הדרך רק בגלל 2 השלבים שתיארו מעלי אבל זו דעתי וזו דעתך. אני חושב שזה עניין של גישה.
אני גם למדתי על דלק..

igalr
10-04-2010, 16:09:07
אם טיסן מתחילים לא יכול ללמד דברים בסיסיים כמו פניה מתואמת
החלקה

אירובטיקה בסיסית
שימוש במנוע,הגה כיוון,מאזנות בטיסה ישרה ,פניות,אירובטיקה , חירום...
עם איזיסטאר לומדים אולי קצת אוריינטציה

נסה את אלו שהתחילו על ES ובקש מהם לטוס בקו ישר ובגובה אחיד ברוחות צד וכו...
ותראה את התוצאה

אייל שפירא
10-04-2010, 16:42:16
אין טעם להתווכח מה יהיה מקור הכח לטיסן, כל עוד המטיס המתחיל יכול להרשות לעצמו והטיסן עומד בדרישות המינימליות - גדול, עמיד וקל לשליטה. זול זו פונקציה שולית בטווח הרחוק, כי לקנות טיסן יקר וקטן לא יעזור לאף מתחיל.
תום יורק אמר פעם - "...Gravity always wins"

לנחות עם גלגלים זה שונה מנחיתת גחון, אבל גם לנחות עם גלגל אף זה שונה מאשר עם גלגל זנב, ולנחות עם טיסן סקייל דלק זה שונה מאשר עם אקסטרה סינית מEPP, אז הויכוח הזה סתם מלחיץ את המתחילים. בבקשה תירגעו.

ושלא יהיו ספקות - האיזי סטאר זה כנראה הטיסן עם המבנה האולטימטיבי להטסה במנחתים החינמיים המאולתרים. כמעט תמיד יש רוח, הכביש עקום מדי לריצות המראה ארוכות, ומיקום המנוע שומר עליו גם בנחיתות גחון לא מוצלחות - משהו שבדקתי בעצמי לא מעט. האיזי הסיני פשוט פותר את חצי מהבעיות שבגללן פתחתי את השירשור הזה - לחתוך לבד מאזנות משאיר הרבה הרבה מקום לפאשלות שהמתחיל לא יודע שהוא עושה.

Ashaman
10-04-2010, 17:13:07
אגב, ראיתי גם טיסני דלק עם גלגלים שהמריאו בזריקה מהיד.
הכלי צריך להיות מענג בשמיים, האדמה היא רק ההקדמה (שלא תמיד נחוצה עבורו) והסיום.

flyinglizard
10-04-2010, 17:41:50
אישית תמיד חשבתי שאם אין לזה גלגלים, זה לצחוקים ודאחקות. הנחיתה זה אחד הקטעים המגניבים בטיסה. אמנם עוד לא הנחתתי טיסן מחוץ לסימולטור, אבל אני בהחלט רואה את עצמי בתור טיסנאי בארון לפי כמות הסליידינג אוטוס שעברו על מגלשי הטירקסים שלי...

Boogle
10-04-2010, 17:50:19
מעיין, אני מכניס פה בקשה לפתיחת פורום "מתחילים" ולנעוץ את השרשור הזה בראשו.

בעניין לימוד, היות ואני בעוונותי עזרתי לחבר או שניים (היתר ברחו :D) ללמוד להטיס, ונכחתי בחניכות של אנשים שונים, הרי אוכל לומר שכמספר החונכים כפול מספר הדיעות על איך נכון ללמוד.

כמה דברים שכולם מסכימים עליהם:

טיסה ישרה ואופקית, פניות, שמירת גובה, נסיקה, הנמכה ותכנון נכון לנחיתה. (מפתיע אך בלי גלגלים צריך גם לנחות :rolleyes:)
אי ההסכמה היא באופי של לימודי המראות , גלגלים, דלק, ותרגילים בשמיים.
אם נעשה אנלוגיה לרכב, ההבדל בין גלגלים לבלי גלגלים זה כמו בין רכב אוטומטי לרכב עם גיר רגיל ותו לאו!.
בעניין חשמל או לא, מזמן עברנו את זה (יגאל , גם אני תקוע עם מנועי דלק, זו לא סיבה לעודד שימוש בהם :D)
בעניין ידיים שמאליות שלא יחתכו טוב מאזנות, כבר כתבתי לילד כאן לא מחפשים טיסן מחפשים מדריך !
אם יש מדריך הוא יכוון את המתחיל בבניה הנכונה של המאזנות או בקניה הנכונה של הביצוע לנושא. (תרגום : לשלם למישהו שיודע לבנות על הבניה)
גם בתקופת הבלזה והדלק הנושא הזה היה נכון, אין שום סיבה שלא יהיה נכון עם איזיסטאר.

אגב אני יכול גם להתייחס למאזנות בנושא הזה אבל חבל על הויכוח ואם אפשר לעשות אז למה לא.

ולך אייל , אל תתיאש, אם אני זוכר כשנפגשנו לראשונה בשטח אמרתי לך שחסרה לך תאוריה בסיסית לפני הפרקטיקה. אני חושב שחשוב שיהיה רשום למי שיקרא פה סדר פעולות רצוי:

1. מצא מדריך וסכם איתו את מסלול ותקופת ההדרכה שלך
2. למד תאוריה! אם המדריך לא מלמד או שאתה לא מבין אותו החלף אותו כבר בשלב זה - זה המבחן שהמדריך שולט בחומר ואם אתה מבין מה הוא אומר, התנצל "זה לא אתה זה אני" וקח אחד אחר(ואני ממש לא צוחק, זה סוג של חיים ומוות!)
3.למדת? התידדת? התחל אימוני סימולטור - הסימולטור החינמי מספיק , לא צריך לרוץ לקנות את ההוא ב1000$ או לגנוב אותו מהחמור.
4. בחר בשיתוף עם המדריך את הטריינר המתאים לתקציבך ולחלומותיך, בשלב זה טוב להתייעץ גם לגבי השלט(עם המדריך, לא בפורום:D) ולקנות את כל הציוד הנדרש בהנחיית מדריכך.
5. צאו לשטח והתחילו ללמוד.
6. סיום לימודים ילווה בעוגה וקולה לחברים במסלול שסבלו בשקט בשילוב עם בניית מוגי 75% עם מנוע 4500KV :D

אהה ואם המדריך היה טוב, שאלו אותו אם הוא רוצה תשבחות בפורום - (אפשר לפתוח תת פורום המלצות על מדריכים).

אייל שפירא
10-04-2010, 17:53:09
יש שמועה שאומרת שבוגל תמיד צודק, פרט לפעמים שבהן עודד צודק. :D

MDreamer
10-04-2010, 18:15:03
בוא נריץ את זה עוד קצת ונאחד את זה עם השרשור שאני התחלתי..

eranb
10-04-2010, 18:42:14
מתפרץ לדיון בעניין הבטיחות של כולנו:
יצא לי ליהיות ביום ששי האחרון אחה"צ בגעש ונחרדתי מרמת ההפקרות/בטיחות השוררת במקום!
כל כמה עשרות מטרים עומדת קבוצה של מטיסים,אנשים מבצעים המראות מהשביל כשלפניהם עומדים
כמה חברים אחרים...-שאלתי את ה"טיס" איך הוא מרשה לעצמו להמריא כשאנשים עומדים עשרה מטרים ממנו ,התשובה הייתה "זה כנף עילית -הוא ממריא לאט..."!!
לקינוח ראיתי טיסן גדול וכבד דמוי מזל"ט אשר בא לנחיתה על השביל מעל הראשים של מטיסים וסתם עוברי אורח!
לשמחתי הטסתי בחלק של המסוקים שבו הבטיחות נאכפה בצורה טובה יותר.
אתם מוזמנים לשמור את התגובה שלי ,כי לצערי "מנחת" געש הינו תאונה המחכה להגיע!
אם אתם חושבים שבעל השטח מתרגז (בצדק!) מליכלוך והשחתה של המקום ,חכו לתגובתו במקרה
של חלילה פציעה או גרוע מכך בשטחו,שלא לדבר על חוסר כיסוי ביטוחי של רובנו.
אנשים תתעוררו!, ילד אחד כבר שילם בחייו כשמסוק שלט פגע בראשו!

ערן.

מר מתוק
10-04-2010, 19:15:34
אם יורשה לי להיות חצוף ולהשתחל לדיון, אשמח להציע את ה-10 סנט שלי בעניין טיסן למתחיל:

אני חושב שלפני שמלמדים מישהו המראות, פניות ונחיתות, יש ללמד את המתחיל את העדינות על הסטיקים!
כמעט כל מתחיל בתחום, חסר את הרגישות על הסטיקים ובשביל לפנות בעדינות שמאלה הוא לוקח את הסטיק פול שמאלה / במקום לגלוש לנחיתה עם מינימום מצערת (להחזיק את הטיסן על נקודת החיכוך שלו של אוטוטו הזדקרות עם מינימום הכרחי של מצערת) יש נטייה אצל המתחיל לסגור לגמרי מצערת.

הטיסן הטוב ביותר בעלות הזולה ביותר ללמד את הבסיס הזה הוא המיני סלינגר!!!
כן, אני יודע, אין לא גלגלים, אין לו הגה כיוון, אין לו ואין לו ואין לו! אבל כן יש לו אפשרות להקנות את הבסיס שעליו אני מדבר וזה העדינות על הסטיקים!!!

אני מדבר מניסיון!
אבא שלי ניכנס לתחום לפני שנתיים וכמובן שרכשתי לו איזיסטאר.
משום מה, אבא שלי לא הפנים את העדינות על הסטיקים וכל פנייה "עדינה" לכיוון כלשהו הסתיימה ברול מפחיד...
התמזל המזל, ומיני סלינגר בראשד חבוט שהיה על ערש דווי קרץ לאבא שלי שביקש להתנסות איתו באויר.
הפלא ופלא! בגלל התגובות החריפות של ההגאים של המיני סלינגר, אבא שלי למד בעל כורחו את העדינות המחייבת על הסטיקים.
לאחר כמה וכמה הטסות של המיני סלינגר (כמה שבועות), אופי ההטסה שלו על האיזי סטאר השתפר פלאים!
פניות יפות ומדוייקות, גלישה עדינה לנחיתה ולבסוף נחיתות מדוגמות של בואינג 747.

אני חושב, שבמחיר של 110 ש"ח למיני סלינגר (http://www.flying-kit.com/index_eproduct_view.php?products_id=377) (תודה לדוד leetal על הקישור) אפשר להגיד שזו אופצייה ששווה לשקול לפני האיזיסטאר ושות'.

באהבה,

שחר

guyst
10-04-2010, 19:22:17
מעיין, אני מכניס פה בקשה לפתיחת פורום "מתחילים" ולנעוץ את השרשור הזה בראשו.

בעניין לימוד, היות ואני בעוונותי עזרתי לחבר או שניים (היתר ברחו :D) ללמוד להטיס, ונכחתי בחניכות של אנשים שונים, הרי אוכל לומר שכמספר החונכים כפול מספר הדיעות על איך נכון ללמוד.

כמה דברים שכולם מסכימים עליהם:

טיסה ישרה ואופקית, פניות, שמירת גובה, נסיקה, הנמכה ותכנון נכון לנחיתה. (מפתיע אך בלי גלגלים צריך גם לנחות :rolleyes:)
אי ההסכמה היא באופי של לימודי המראות , גלגלים, דלק, ותרגילים בשמיים.
אם נעשה אנלוגיה לרכב, ההבדל בין גלגלים לבלי גלגלים זה כמו בין רכב אוטומטי לרכב עם גיר רגיל ותו לאו!.
בעניין חשמל או לא, מזמן עברנו את זה (יגאל , גם אני תקוע עם מנועי דלק, זו לא סיבה לעודד שימוש בהם :D)
בעניין ידיים שמאליות שלא יחתכו טוב מאזנות, כבר כתבתי לילד כאן לא מחפשים טיסן מחפשים מדריך !
אם יש מדריך הוא יכוון את המתחיל בבניה הנכונה של המאזנות או בקניה הנכונה של הביצוע לנושא. (תרגום : לשלם למישהו שיודע לבנות על הבניה)
גם בתקופת הבלזה והדלק הנושא הזה היה נכון, אין שום סיבה שלא יהיה נכון עם איזיסטאר.

אגב אני יכול גם להתייחס למאזנות בנושא הזה אבל חבל על הויכוח ואם אפשר לעשות אז למה לא.

ולך אייל , אל תתיאש, אם אני זוכר כשנפגשנו לראשונה בשטח אמרתי לך שחסרה לך תאוריה בסיסית לפני הפרקטיקה. אני חושב שחשוב שיהיה רשום למי שיקרא פה סדר פעולות רצוי:

1. מצא מדריך וסכם איתו את מסלול ותקופת ההדרכה שלך
2. למד תאוריה! אם המדריך לא מלמד או שאתה לא מבין אותו החלף אותו כבר בשלב זה - זה המבחן שהמדריך שולט בחומר ואם אתה מבין מה הוא אומר, התנצל "זה לא אתה זה אני" וקח אחד אחר(ואני ממש לא צוחק, זה סוג של חיים ומוות!)
3.למדת? התידדת? התחל אימוני סימולטור - הסימולטור החינמי מספיק , לא צריך לרוץ לקנות את ההוא ב1000$ או לגנוב אותו מהחמור.
4. בחר בשיתוף עם המדריך את הטריינר המתאים לתקציבך ולחלומותיך, בשלב זה טוב להתייעץ גם לגבי השלט(עם המדריך, לא בפורום:D) ולקנות את כל הציוד הנדרש בהנחיית מדריכך.
5. צאו לשטח והתחילו ללמוד.
6. סיום לימודים ילווה בעוגה וקולה לחברים במסלול שסבלו בשקט בשילוב עם בניית מוגי 75% עם מנוע 4500KV :D

אהה ואם המדריך היה טוב, שאלו אותו אם הוא רוצה תשבחות בפורום - (אפשר לפתוח תת פורום המלצות על מדריכים).

+1

מסכים עם כל מילה!
אני חושב שכמו שמטיס מתחיל משקיע 1000-2000 ש"ח בטיסן וציוד, צריך להשקיע גם בהדרכה. גם לימוד נהיגה, טיסה, אוניברסיטה ואפילו אפייה עולה כסף! ואין מה לעשות שמשלמים שני הצדדים כנראה מחוייבים.....!

אייל וחדשים אחרים. ראיתי אתכם בשטח והרבה אנשים טובים (וחברים אישיים) מנסים לעזור עם עצה פה ושם אבל את הלימוד מבצעים תוך כדי הטסה של הטיסנים שלהם או בזמן צחוקים עם החברים.

זה לא לימוד מקצועי כמו שבנצי ציין עם תאוריה ומצבי טיסה נכונים (ישרה ואופקית, פניות מתואמות), הקפה לנחיתה (מישהו מסביר לכם על הקפה מלאה צלע בסיס, עם הרוח וכדומה...?), מהירויות טיסה, גישה לנחיתה, מהירות הזדקרות.
לימוד בשטח בדר"כ הוא: "אתה רואה את הטיסן?, הנה קח את השלט... כל הכבוד, עכשיו תעשה לופ... תמשוך UP (הסטיק הימני...)" אולי אני מגזים אבל לא רחוק מצורת הלימוד.

שורה תחתונה - קחו מדריך מקצועי, שלמו לו כסף שיהיה מחוייב גם הוא, תגיעו לשטח ללא אנשים בשביל הריכוז ותבצעו עשרות הקפות עד שתלמדו את הבסיס. ככה לומדים טייס וככה צריך ללמוד גם טיסנים!התחביב נראה כמו משחק ילדים של מסוק או טיסן קטן שקונים בטוייס אר אס, וזו בדיוק הבעייה!

guyst
10-04-2010, 19:46:59
מעיין, כדאי שאת התגובות פה תוסיף לנעוץ, ואולי אפילו לרכז במאמר מסודר.

sharonx
10-04-2010, 20:22:54
אם יורשה לי להיות חצוף ולהשתחל לדיון, אשמח להציע את ה-10 סנט שלי בעניין טיסן למתחיל:

אני חושב שלפני שמלמדים מישהו המראות, פניות ונחיתות, יש ללמד את המתחיל את העדינות על הסטיקים!
כמעט כל מתחיל בתחום, חסר את הרגישות על הסטיקים ובשביל לפנות בעדינות שמאלה הוא לוקח את הסטיק פול שמאלה / במקום לגלוש לנחיתה עם מינימום מצערת (להחזיק את הטיסן על נקודת החיכוך שלו של אוטוטו הזדקרות עם מינימום הכרחי של מצערת) יש נטייה אצל המתחיל לסגור לגמרי מצערת.

הטיסן הטוב ביותר בעלות הזולה ביותר ללמד את הבסיס הזה הוא המיני סלינגר!!!
כן, אני יודע, אין לא גלגלים, אין לו הגה כיוון, אין לו ואין לו ואין לו! אבל כן יש לו אפשרות להקנות את הבסיס שעליו אני מדבר וזה העדינות על הסטיקים!!!

אני מדבר מניסיון!
אבא שלי ניכנס לתחום לפני שנתיים וכמובן שרכשתי לו איזיסטאר.
משום מה, אבא שלי לא הפנים את העדינות על הסטיקים וכל פנייה "עדינה" לכיוון כלשהו הסתיימה ברול מפחיד...
התמזל המזל, ומיני סלינגר בראשד חבוט שהיה על ערש דווי קרץ לאבא שלי שביקש להתנסות איתו באויר.
הפלא ופלא! בגלל התגובות החריפות של ההגאים של המיני סלינגר, אבא שלי למד בעל כורחו את העדינות המחייבת על הסטיקים.
לאחר כמה וכמה הטסות של המיני סלינגר (כמה שבועות), אופי ההטסה שלו על האיזי סטאר השתפר פלאים!
פניות יפות ומדוייקות, גלישה עדינה לנחיתה ולבסוף נחיתות מדוגמות של בואינג 747.

אני חושב, שבמחיר של 110 ש"ח למיני סלינגר (http://www.flying-kit.com/index_eproduct_view.php?products_id=377) (תודה לדוד leetal על הקישור) אפשר להגיד שזו אופצייה ששווה לשקול לפני האיזיסטאר ושות'.

באהבה,

שחר

קשה לומר אם זו הדרך הנכונה ביותר להיכנס לתחביב עבור כל אחד, אבל גם אני התחלתי עם מיני-סנילגר.
אחרי קצת אימונים בסימולטור, הצלחתי לשלוט בכנף בצורה טובה ללא מדריך. אני מסכים עם מר מתוק שהעדינות בסטיקים והאוריינטציה היא השלב הקריטי והקשה של המתחילים, וכנף יכולה ללמד ולשפר המון את המיומנויות האלה.

אבל נכון להיום הייתי הולך על סוויפט 2 מכיון שהיא עשויה EPP, ניזוקה פחות ויותר קל לתקנה.
המעבר לטיסן גלגלים יהיה הרבה יותר קל, החניך יהיה פחות תלוי במדריך והסיכוים לנחיתה לא מוצלחת עם טיסן גלגלים יקר ומושקע תקטן בהרבה.

בכל מקרה, אם מתחילים להטיס ללא מדריך רצוי לא ללכת לבד אלא עם עוד חבר, אבל ללכת למקום מבודד ולא למנחת עמוס.

ככה אני התחלתי, וזה הסתדר לי טוב. זו דעתי, וכל אחד מוזמן להביע את דעתו ולבחור בדרך שניראת לו.

מני2000
10-04-2010, 20:52:16
אני אוסיף את 2 הסנט שלי, קנית טיסן ראשון? לפני שאתה עולה לאוויר תעשה ביטוח!
גם מתקדמים שמשום מה מזלזלים בעניין - את האוטו הייתם מעזים להניע בלי ביטוח צד ג'?
גם אם אתם הכי מנוסים שיש - מצב של נעילת רדיו יכול לקרות??
חלילה במצב של טעות מטיס/ תקלה עלול להפגע מישהו - הייתם רוצים להיות חשופים לתביעה של מיליונים
וכל זה בשביל לחסוך 400 ש"ח לשנה?

מצטער על הסגנון אבל ממש מרגיז אותי הזלזול בעניין הזה...

magicjim
10-04-2010, 22:47:47
אייל, אני אומנם חדש יחסית בתחום כ8 חודשים, אבל הספקתי ללמוד שחלק אינטגראלי של
התחביב הוא "ריסוקים", לא בכדי גם מטיסים בעלי ניסיון של 20 שנה מכנים עצמם בפורומים
בשמות כמו CRASH , המרסק, JETKILLER וכו' ....

היום בדיוק חברי לתחביב אמר לי שנשבר לו להשקיע שעות בתיקונים ודקות ספורות בטיסה,
אבל היחס הזה משתנה - כך אני מאמין ורואה בשטח, ליותר ויותר דקות טיסה.

היות ובניתי כבר מספר טיסנים, ברור שכמה מהם לא טסים וכנראה לא יטוסו לעולם אע"פ שיש
מאות שבנו אותו דגם והכלי טס להם מצוין. למה ? כי השתמשתי בקאפה במקום בEPP כי אולי
זוית הכנף שלי לא תקינה , כי המנוע או הפרופ או זוית המנוע לא בדיוק לפי התכנון
וכו, .... לכן אני לא מתביש לבקש עזרה ממטיסים ותיקים יותר לעשות טסט פלייט,
ולפעמים הם מצליחים ואילו אני מרסק ....
אולם יש לי לא מעט בניות עצמיות מוצלחות שאני נהנה להטיס בהצלחה.

לסיכום אל יאוש , עם הזמן והניסיון תשתפר - ושנינו יודעים שניפגש בגעש בשבוע הבא :)

mus
11-04-2010, 05:47:29
טיסן מתחילים מעולה slowstick של gws ויחלקו עלי המומחים בלי מאזנות זה לא טיסן אז ידידי בלי מאזנות זה טיסן אומנם לא מושלם כהגדרתו של עודד {ואני מסכים איתו }אבל סלחן ולא מחזיר את בעליו הביתה עצוב :(:(ועם ידים קשות מca
ניתן להתקין מאזנות בשלב השני לאחר ששולטים קצת בכיוונים :D:D:Dפשוט חיתוך קל במקומות הנכונים שני סרואים וחזרה לשמיים .
הכיף הכי גדול בטיסן הנ"ל ניתן לטוס במהירות 0 .
עלות :25$ משלוח 14$ setup : 40$
לסיכום :65$ כולל סוללה לא כולל שלט :D:D:D ויש לכם טיסן דאון מעולה סלחן ולא כואב בכיס .
תיקונים פשוטים וזולים
ועבדכם הנאמן שמטיס רק שבוע שני !!!!! שבוע ראשון עם הדרכה מעולה של אלי elim 55 מורי ורבי מצליח להמריא עם גלגלים ולהנחית על הגלגלים בביטחה.

http://www.myatomic.com/catalog/viewsku?sku=GWS1041&itemname=slow_stick_airplane_nps
מי שירצה עזרה ב setup מוזמן לפנות אלי בשמחה .
0547822258
נתי

wind556
11-04-2010, 07:30:49
טיסן מתחילים מעולה slowstick של gws ויחלקו עלי המומחים בלי מאזנות זה לא טיסן אז ידידי בלי מאזנות זה טיסן אומנם לא מושלם כהגדרתו של עודד {ואני מסכים איתו }אבל סלחן ולא מחזיר את בעליו הביתה עצוב :(:(ועם ידים קשות מca
ניתן להתקין מאזנות בשלב השני לאחר ששולטים קצת בכיוונים :D:D:Dפשוט חיתוך קל במקומות הנכונים שני סרואים וחזרה לשמיים .
הכיף הכי גדול בטיסן הנ"ל ניתן לטוס במהירות 0 .
עלות :25$ משלוח 14$ setup : 40$
לסיכום :65$ כולל סוללה לא כולל שלט :D:D:D ויש לכם טיסן דאון מעולה סלחן ולא כואב בכיס .
תיקונים פשוטים וזולים
ועבדכם הנאמן שמטיס רק שבוע שני !!!!! שבוע ראשון עם הדרכה מעולה של אלי elim 55 מורי ורבי מצליח להמריא עם גלגלים ולהנחית על הגלגלים בביטחה.

http://www.myatomic.com/catalog/viewsku?sku=GWS1041&itemname=slow_stick_airplane_nps
מי שירצה עזרה ב setup מוזמן לפנות אלי בשמחה .
0547822258
נתי

ראיתי את הטיסן הזה באויר, ואני נוטה להסכים עם הכתוב כאן
זו בהחלט אופציה זולה, טובה ואפילו בטיחותית.
בפעם הבאה אטיס אותו (אם תיתן לי סיבוב;)).
לגבי קצב הלימוד, אני חייב לציין שאין דבר כזה, זה אינדיבידואלי לגמרי.
אני עצמי הטסתי לראשונה בחיי (טיסן רדיו) את האיזי סטאר לבד לגמרי, בלי שום הדרכה, בשטח קטן ובעייתי ובמשך השנה שהיה אצלי לא עבר שום ריסוק, שום תיקון, וטס ממש המון.
מצד שני יש אנשים עם קצב לימוד שונה ולכן חשובה העלות והעמידות לתאונות לטובת החיוך בסוף היום

igalr
11-04-2010, 07:55:58
מצאתי את הטיסן האולטימטיבי למתחילים

http://www.ktl.co.il/p/16794/%D7%98%D7%99%D7%A1%D7%9F_%D7%9E%D7%A6%D7%95%D7%99% D7%9F_%D7%9C%D7%9E%D7%AA%D7%97%D7%99%D7%9C%D7%99%D 7%9D_2_%D7%A2%D7%A8%D7%95%D7%A6%D7%99%D7%9D___FREE _BIRD

זה שני ערוצים כך שמתחילים יהיה ממש קל ואין חשש לתגובת יתר בסטיקים ובלבול כי רק שני ערוצים לא יעמיס אותם
הריסוק הכי יקר עולה 300 שח
ובכלל בעלות של 1000 שעולה רק שלט טיסנים אפשר לקנות 3 טיסנים כאלה ולהטיס כל היום בכיף וב100 שח שנשאר אפשר להזמין פיצה.
והכי חשוב הוא מגיע בקופסת קרטון שבטח אפשר לבנות ממנה עוד טיסן .

אייל שפירא
11-04-2010, 08:14:57
טוב החלטתי שהדרך הנכונה עבורי ללמוד היא להתמיד בשיוף ההמראות והנחיתות שלי עם הטריינר, ואני לא מתכוון לאלתר לו תושבות מנוע מדיקט,
אני מעדיף לחכות שבועיים למשלוח של המקורית, עם הזוית המוכנה מראש במפעל ועם האורך הנכון שהפרופלור לא ישפשף את חופת המנוע.
אני מעדיף לבלות שבועיים בהטסה בסימולטור מאשר שעתיים בבניה של דברים שייהרסו או שיגרמו לטריינר לטוס פחות טוב ואולי להתרסק.

אני לא אפסיק לבנות בבית כי אני מאוד נהנה מזה, אבל אני פשוט לא הולך לנסות להטיס שום דבר שבניתי על סמך תרשימים וללא מגע יד מומחה.
אני נהנה לבנות ולהדביק ואין לי בעיה לצאת כל שבת לגעש ולהרוס פוליגל ב12 שקל או קאפה ב9.99, אבל פשוט יש גם פרופלור, מנוע, סוללה ומקלט
שחוטפים מכות איומות ויש שם אנשים טובים שלא צריכים להיות בקו האש של הגרוטאה הזו.

ומילה למתווכחים:
הפורום הזה הוא לא הסיבה שאנשים נכנסים לתחביב, אבל בהחלט סיבה שנותנת להם ביטחון להישאר.
האפשרות לחלוק שירשור עם אנשים שבונים ומטיסים כבר 40 שנה, ועם מטיסים ברמה בינלאומית, ומומחים מכל הספקטרום הטכנולוגי שחולקים
את ה"אילתורים" והפטנטים החלליים שלהם עם ירוקים כמוני - זה לא דבר טריוויאלי.
אבל כל מתחיל זקוק לחינוך, וכל מחנך זקוק לפרופורציה.
מדריך טוב מתאים את התשובות לשואל, ויש פה מדריכים מעולים ויש פה אוצר אינטלקטואלי נדיר, ואם נצליח לשמור על הפרופורציה בתשובות
ועל החינוך לאחריות ציבורית ולמשמעת אישית - למתחילים יהיה פחות נוח להרגיש שהם כבר יודעים מספיק.

יגאל - התשובות שלך נטולות פרופורציה בצורה מטרידה!

dror_c
11-04-2010, 12:33:21
אייל,

בהחלט מסכים איתך
ככה ניסיתי ללמוד בילדותי (ללא הצלחה). עם טריינר גדול עם מנוע בנזין.
ועכשיו חזרתי להובי הזה עם איזי סטאר ומהר מאוד למדתי והתקדמתי.
אבל..... וכאן מגיע האבל הגדול....
לא הייתי מתקדם מהר מאוד היום אם לא היה לי את ההבנה והבסיס של הטיסה מהטריינר הגדול עם הגלגלים שהיה לי בילדותי (למרות שלא הצלחתי לגשת לנחיתות איתו)

נכון להיום אני בהחלט ממליץ למתחיל להתחיל עם טיסן גדול ככל שיהיה.. חשמלי כמובן
אבל עם גלגלים... כדוגמת אפרנטיס.. עם האיזי סטאר אפשר ללמוד מצויין את נושא הטיסה, בתנאי שהוא יהיה עם מאזנות ואני אוהב אותו מאוד... אבל אי אפשר ללמוד עליו גישות לנחיתה.. אלה אם אתה יודע שכל החיים שלך תינחת איפה שאתה רוצה על הדשא... ואז תקנה רק טיסנים ללא גלגלים
ואולי בכלל כל הנושא הזה הוא שטויות , כי יש כאלה שממש לא מדבר אליהם גלגלים וטיסה אמיתית עם גישות לנחיתה.... חשבת על זה???

sharonx
11-04-2010, 13:53:24
למה אי אפשר ללוד עם איזיסטאר גישות לנחיתה ? מצפים את התחתית שלו באיזולירבנד או טסה סיבים והוא מחליק יופי. אפשר להתאמן על לבוא ממש לאט לגלישה מושלמת על המסלול. מכאן המעבר לגלגלים יהיה הרבה יותר קל. עשיתי את זה הרבה עם פאנג'ט ועם איזיגליידר וזה מאוד משפר את הנחיתות.
זה לא 100% כמו עם גלגלים, אבל המעבר לגלגים יהיה קל ופחות מסוכן מבחינת ריסוקים וטעויות אוריינטציה.

guyst
11-04-2010, 14:01:43
למה אי אפשר ללוד עם איזיסטאר גישות לנחיתה ? מצפים את התחתית שלו באיזולירבנד או טסה סיבים והוא מחליק יופי. אפשר להתאמן על לבוא ממש לאט לגלישה מושלמת על המסלול. מכאן המעבר לגלגלים יהיה הרבה יותר קל. עשיתי את זה הרבה עם פאנג'ט ועם איזיגליידר וזה מאוד משפר את הנחיתות.
זה לא 100% כמו עם גלגלים, אבל המעבר לגלגים יהיה קל ופחות מסוכן מבחינת ריסוקים וטעויות אוריינטציה.

מסכים אבל, אתמול נחתתי עם גלגלים אחרי שהרבה זמן שנוחת ללא (עם מוגי, סוויפט וקאפה למינהם) וזה שונה לא במעט. הגישה לנחיתה עם טיסן גדול יותר, תכנון הגבהים, ההצפה לנחיתה הרכה וההסעה על המסלול זה מומחיות נוספת.

אייל שפירא
11-04-2010, 14:20:56
טייסים שמטיסים מטוסי נוסעים לא מתבקשים ללמוד להמריא ולנחות עם כל מטוס שקיים, הם מתמחים בדרך כלל בדגמים בודדים ולומדים אותם בקפידה. אני שוב אומר - הגלגלים הם רק אלמנט אחד בשיקולי הנחיתה וכבר הוכחתי שאפשר גם בנחיתות גחון לפשל לחלוטין.

צריך ללמוד לנחות את הטיסן שמטיסים.

MOSH50
12-09-2012, 21:24:44
חברים ,
כל מילה שכתובה פה לגבי הצורך במדריך חקוקה בסלע ללא התייחסות לסוג הטיסן ו/או סוג המגוע שלו.
אבל יש מישהו שיכול להסביר לי מה פשר המחירים שהמדריכים לפחות עפ"י מה שהבנתי גובים (200 ש"ח בממוצע לשעה) כאשר אני מביא את הטיסן שלי + כל הציוד הנלווה.
חברים אני בעוונותי מורה נהיגה והיום מחיר ממוצע לשיעור של 40 דקות עולה כ-100 ש"ח אבל אני מגיע עם הרכב שלי וכל ההוצאות (בלאי, דלק , ביטוח וכ"ו) הם עלי .
יש מי שיכול להסביר לי את ההגיון .
כותב שורות אלו מתוך תסכול ולמרות חשיבות עניין ההדרכה ומתוך חוסר ההגיון הנ"ל ככל הניראה את לימוד ההטסה אאלץ לעשות בעצמי בעזרת הסימולטור וחברתו הטובה של
המטיס המתחיל "הגברת נחיתת הריסוק "

בוואז
12-09-2012, 21:41:42
חברים ,
כל מילה שכתובה פה לגבי הצורך במדריך חקוקה בסלע ללא התייחסות לסוג הטיסן ו/או סוג המגוע שלו.
אבל יש מישהו שיכול להסביר לי מה פשר המחירים שהמדריכים לפחות עפ"י מה שהבנתי גובים (200 ש"ח בממוצע לשעה) כאשר אני מביא את הטיסן שלי + כל הציוד הנלווה.
חברים אני בעוונותי מורה נהיגה והיום מחיר ממוצע לשיעור של 40 דקות עולה כ-100 ש"ח אבל אני מגיע עם הרכב שלי וכל ההוצאות (בלאי, דלק , ביטוח וכ"ו) הם עלי .
יש מי שיכול להסביר לי את ההגיון .
כותב שורות אלו מתוך תסכול ולמרות חשיבות עניין ההדרכה ומתוך חוסר ההגיון הנ"ל ככל הניראה את לימוד ההטסה אאלץ לעשות בעצמי בעזרת הסימולטור וחברתו הטובה של
המטיס המתחיל "הגברת נחיתת הריסוק "

נשמע לי הזוי 200 לשיעור... זה מחיר מוגזם ביותר!
אני לא מכיר מישהו שגובה יותר מ-150 וגם זה בחנות שעושה לך שיעור על הטיסן שלהם, רוב המדריכים לוקחים 100 ומטה לשעה