PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה כמה שאלות לגבי גלגל"ש בטירקס ובכלל

מטיס1
18-04-2010, 18:42:55
שלום,

יש ברשותי טירקס ESP 500 אני לא זוכר איזה גלגל"ש מגיע בקיט השאלה שלי מה יתן לי גלגל"ש עם יותר שיניים ומה יתן הפוך, האם נכונה ההבנה שלי כי פחות זה לכוח ויותר למהירות?
אם אפשר גם הסבר בבקשה לגבי שינוי של גלגל"ש והשלכות שיבואו כצורך להחלפה במקביל של בקר .

תודה .

bendisar
18-04-2010, 20:38:37
הגלגל שיניים שניתן לשינוי ברוב המסוקים הוא הפיניון- גלגל שיניים ממתכת המלבש על ציר המנוע ומתחבר לגלגל השינים הראשי העשוי מפלסטיק
ככל שמספר השיניים בפיניון גדול יותר כך מהירות הראש (המהירות של סיבוב הלהבים) תגדל בהתאם וכך גם צריכת הזרם והעומס על מערכת ההנעה (הסוללה המנוע והבקר) תגדל גם היא, ולכן זמני הטיסה יתקצרו
הורדת מספר השיניים בפיניון תגרור מהירות ראש נמוכה יותר ולכן גם עומס מופחת על מערכת ההנעה וזמני טיסה ארוכים יותר
ככל שמהירות הראש גבוהה (קרי פיניון בעל מספר גבוה של שיניים) יותר המסוק יציב יותר, חד יותר בתגובותיו ובעל יותר כוח לביצוע פעלולים
עם הקיט של הטירקס 500ESP מגיעים 2 פיניונים
אחד בעל 12 שיניים
שני בעל 13 שיניים
מטיסים שעושים הקפות וריחופים יעדיפו את ה- 12 שיניים ובכל ירוויחו זמן טיסה על חשבון כוח (אל דאגה ככה או ככה ה- 500 הוא מסוק מאוד חזק)
מטיסים שעושים פעלולים יעדיפו את הפיניון בעל 13 שיניים וירוויחו כוח על חשבן זמן טיסה ואימוץ מערכת ההנעה
מקווה שעזרתי
אלעד

sagi
18-04-2010, 21:40:45
אלעד ב-600 אפשר להחליף גג"ש מ-170 ל-188
אבל לאחר חישוב זריז הבנתי כי לא שווה לי מבחינה טכנית
כי אני מקבל את אותה תוצאה ואף היחס משתנה לרעה (איבוד זמן טיסה)
לכן כמו שכבר רשמת העדפתי לעלות פיניון ל-16 ולפתור את הבעיה של הסל"ד !

RonTo
19-04-2010, 07:43:35
אתה יכול להיעזר במחשבון מהירות ראש כזה:
http://www.helifreak.com/showthread.php?t=55471
הוא ייתן לך את אפשרויות הגלג"שים והפיניונים שיענו על דרישותיך.
באופן כללי, מהירות הראש הרצויה נקבעת לפי גודל וסוג המסוק לדוגמא:
טירקס 700 - מומלץ כ 2000 סל"ד
טירקס 600 - מומלץ כ 2300 סל"ד
וכו'

מומלץ גם להשתמש במד סל"ד אופטי בכדי לוודא כי אתה מקבל את מהירות הראש הרצויה לדוגמא:
http://www.helidirect.com/model-avionics-sky-heli-tach-optical-tachometer-p-7027.hdx

כמו שאתה רואה מדובר בכלי יקר יחסית אך אתה יכול להעזר באנשים שכבר יש להם כאלה.

מטיס1
19-04-2010, 20:45:24
תודה לכולם