PDA

צפייה בגרסה מלאה : Toledo Special - Hangar 9 - Article

ואגוס
26-04-2010, 09:32:36
Hangar 9 Toledo Special ARF: Toledo Special ARF
דרור סופר (אודי נחום)

הקדמה
ישבנו אודי ואני בחצר ביתי ושוחחנו על הטיסנים שברשותנו ועל ביצועיהם המיוחדים ועל הסט אפים האפשריים וגם מנינו איש איש את חלומותיו לגבי מה היינו רוצים להטיס בעתיד ועכשיו . בקיצור שיחת טיסנאים רגילה שדנה בכל האספקטים הראלים והדמיוניים של התחביב . בשלב מסיים אמרתי לידידי שאני מרגיש כי היגיעה השעה שאצטרף למועדון המכובד של מטיסי טיסני הבלזה החשמליים שכן אני מרגיש מיומן מספיק כדי להתגבר על חית טייס עדינה וכבדה יותר. כן, כן , חלפתי בשנים האחרונות על פני כל דגמי מולטיפלקס כמעט - דאונים וחשמליים- ולמרות שמכולם שאבתי הנאה צרופה ולמדתי הרבה תמיד רציתי טיסן "אמיתי" כמו שחלמתי עליו בילדותי , וזה היה ממש מזמן. הבחירה הטבעית הייתה טולדו של הנגר 9 . למה דווקא טולדו? ובכן , זהו טיסן בעל מראה ייחודי בעל תחושה של סקייל חצוף אשר קשה להתעלם ממראהו. בנוסף לטולדו יש כנף עילית. כן רבותיי, עילית. הייתם מצפים מטיסן כזה שיהיה בעל התנהגות של טריינר אבל לאחר קריאה בביקורת ב RC/G התברר לי כי מדובר בעצם בטיסן ספורט בעל מראה של טריינר. לטולדו כנף בלזה בעלת בפרופיל סמי סימטרי באורך של 176.5 ס"מ. הבחירה בכנף עילית הייתה טבעית לנוכח משטחי ההטסה האלטרנטיביים בארצנו אשר לא תמיד מציגים משטח דשא קצוץ ואו אספלט מהודק. כנף עילית מאפשרת למטיס להמריא ולנחות ממשטחים קצת פחות ידידותיים מהמתוארים בספרות העולמית. ההחלטה התקבלה וכבר התחלתי לרקום תכניות מורכבות על דרך הפעולה שתביא לעלייתו של הנ"ל לארצנו . בעודי משרטט דרכי יבוא מפותלות כולל חיפוש דודים מרוחקים בארצות הברית וחישוב עלויות , צלצל הטלפון ביום שישי סגרירי אחד, ובקו השני היה אודי. " אני בחנות של גיא בהרצלייה, יש כאן על המדף טולדו " . לא היססתי פעמיים וכבר לאחר שעה קלה הייתי בעליו הגאה של טולדו בקופסא.
מה בקופסא
קופסא בגודל מרשים. בתוכה כל החלקים הדרושים ארוזים בקפידה ללא נזק. הגוף בנוי לתפארת ומצופה כמו הכנפיים באולטראקוט בצבעים כחול ובז ברמה גבוה. רואים הקפדה על פרטים וכל חלק נראה מושלם , מוחלק ומוקפד. כל הברגים בשקיות נילון נפרדות עם סימון שמי של מיקום הברגים בטיסן. חוסך זמן רב בשלבי ההרכבה. כל הצירים באים מורכבים כבר ועטופים בקוביות קל קר לצורך הגנה. ספר ההוראות ברור, פשוט ויש בו הרבה תמונות יפות ומפורטות. אציין כי לא נתקלתי בזמן ההרכבה בבעיות כלשהן הקשורות במידע מטעה מצד החוברת ועושה רושם שהנגר 9 עשו פה עבודה רצינית – פשוט תענוג.

מה צריך לקנות בנוסף

הסט אפ האלקטרוני המומלץ לטיסן נמצא באתר הבית של הנגר 9 . אנחנו בחרנו בסט אפ על טהרת מוצרי הסיני פרט לפרופלור. התגלחתי על ניסיונו של אודי בשני טיסנים דומים במשקל ובדרישות הטיסה והם המוסטנג והטקסאן – שניהם טיסני סקייל מדהימים בעלי משקל דומה, כנף אוירובטית למרות שמדובר שם בכנף תחתית. ולהלן המרכיבים:

מנוע

TURNIGY AerodriveXp SK Series
http://hobbycity.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idproduct=7069

Model: SK42-50-650
Kv: 650rpm/v
Resistance: 32
Idle Current: 1.2A
Shaft: 5mm
Weight: 230g
Rated Power: 1150w
Suggested Prop: 13x8, 14x7, 12x10
סוללה

Turnigy 4000mAh 4S 20C Lipo Pack
http://hobbycity.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idproduct=9463
אפשר להעמיס על הטיסן גם סוללות גדולות וכבדות יותר אבל לא רצינו ליצור מפלצת כבדה מדי. אציין כי הסוללה הזו נותנת זמן טיסה של כ 12 דקות רציפות של טיסה רגועה עם אוירובטיקה בסיסית.

בקר
TURNIGY Plush 60amp Speed Controller
http://hobbycity.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2166
פרופלור
בחרתי בפרופלור מגודל זה שהזמנתי אצל היפני . לפי הוראות היצרן אפשר לעלות גם ל 14X7 ולקבל יותר מומנט על חשבון מהירות. אני מרוצה מאד מהביצועים של הטיסן עם הפרופלור הזה וממליץ בחום עליו.
APC THIN ELECTRIC E PROPS 13.0x08.0
http://www.aircraft-world.com/shopexd.asp?id=3702

סרוואים
4 סרוואים סטנדרט . אני בחרתי ב High Tech HS- 311 אותם רכשתי אצל ניסו דקלו במחיר טוב.
לשני הסרוואים שבכנפיים, צריך להוסיף שני מאריכים באורך של כ 60 ס"מ לפחות היות ואלה לא מגיעים עם הקיט.
מקלט
פוטאבה 7 ערוצים.
הרכבה
שלבי ההרכבה פשוטים מכדי שאתאר אותם בפורום זה היות ורוב הקוראים אמורים להיות מנוסים בכגון דא. אוסיף ואומר רק כי ההרכבה אורכת זמן קצר בלבד ובשעה שעתיים ניתן להשלים את הרכבת הטיסן אם יש בידכם את כל הפריטים הדרושים. החלקים נצמדים באמצעות ברגים ואין כמעט מה להדביק חוץ מאשר את חלונות הטיסן ואת אלו הדבקתי באמצעות דבק UHU נוזלי. הדבק פשוט , עובד לאט ומתאים במיוחד להדבקת משטחי פלסטיק לכיסוי. בגוף הטיסן יש הכנה לחיבור הסרוואים , קיבוע הבקר, המקלט והסוללה כך שלא צריך לקדוח, להדביק או להמציא שום דבר. עם הסט אפ המוצע הטיסן מאוזן לחלוטין בסוף תהליך ההרכבה ואין צורך להוסיף משקולות או להזיז רכיבים.
טיפים לשלבי ההרכבה השונים:
1. הטיסן מגיע מוכן לסט אפ המומלץ ולכן יש אי התאמה בין אורך המנוע המומלץ לבין זה שאנו בחרנו בו. ארכו של המנוע הסיני קצר מזה המומלץ על די היצרן ובנוסף חורי הקידוח של המאריכים אינם תואמים למנוע הסיני. לצורך פתרון הבעיה פניתי לאודי שחתך בלילה סוער "קיר אש" מדיקט תעופתי בעובי של 5 מ"מ. הדיקט חובר אחר כבוד למוטות המתכת הייעודיות ועליו חובר המנוע – הפוך – הציר הבולט לכיוון פנים הטיסן . חיבור כזה איפשר התאמה מושלמת של הקאול ללא תוספות.
2. מכיוון שהקאול יושב באופן מושלם על המנוע יש לשחרר אותו לחלוטין על מנת לאפשר גישה למנוע לצורך הידוק המדחף למקומו.
3. הבקר מונח בקדמת הטיסן במדף מיוחד מעל לבית הסוללה שנצמדת למקומה בעזרת סקוטש. הסוללה תלויה בעצם על המגש שמחזיק את הבקר.
4. כן הנחיתה המקורי מצויד בגלגלים גדולים המכוסים ב"נעליים" אפנתיות . החלטנו לוותר על המנעלים הפלסטיים בהכירנו את משטחי הנחיתה האכזריים של ארצנו והטיסן נשאר עם גלגלים ערומים ללא כיסוי.

טיסה
שבת מוקדם בבוקר . שטח ההטסה שנבחר היה שדה חיטה קצור. די הרבה מכשולי גבעולים וגבעות קטנות. בהחלט לא משטח אידיאלי לטיסת מבחן בסוג כזה של טיסן שמשקלו כ 3 קילוגרם עם הסוללה. הכנות אחרונות בדיקת קשר בין השלט – פוטאבה C7 – לטיסן . הרצת מנוע קצרה ו..... הספינר הכחול עף למרחק של כ 3 מטרים. מסתבר שספינר לא מהודק יעוף. אני אוסף במבוכה את הספינר וניגש שוב למקומי. המנוע מגיב בצורה חלקה ומהר מאד אני בפול מנוע. הטיסן מקרטע לו על הקרקע העוינת אבל מתקדם במהירות ומגיב בזריזות על הניהוג בהגה הכיוון שמחובר לגלגל האחורי. ריצה קצרה מאד של כ 7 מטרים , אפ עדין ואני באוויר. יש רושם שהטיסן נתלה ממש על המנוע שמספק לו כוח ומומנט בלתי נדלה, דבר שעוזר מאד בהמראה בשטח קשה. אני ממריא בזווית שטוחה וצובר מהירות וגובה . מהר מאד אני בגובה בטוח. עכשיו הזמן לקיזוזים. יותר מדי דאון. שלוש נקישות על השלט פותרות את הבעיה והטולדו מתייצב ומקבל טיסה בצורה של פלס במהירות קבועה על חצי מנוע. עד כאן הכול בסדר . עכשיו ננסה לבדוק מה התכשיט יודע לעשות ואיך הוא מתנהג.
אני מתכנן זמן טיסה ראשוני של כ 8 דקות כדי להשאיר מספיק זמן לטעויות בגישה לנחיתה. מהר מאד רואים שהטולדו הוא טיסן גדול ומושך תשומת לב. יש לו נוכחות. אכן מראה הטריינר שלו מטעה. אני מופתע ממהירות הטיסה שלו גם כשאני בחצי מנוע. הטולדו יציב לחלוטין וברגע שהיגיע למהירות השיוט שלו אין צורך להוסיף כוח מנוע עבור תמרונים פשוטים. יש הרגשה ברורה שהטולדו יטוס ישר לאן שתטיס אותו. אין שקיעות או הזדקרויות אין זריקות זנב בסיבובים, יציב כפלס. וכן, הוא טס מהר. כושר הדאייה שלו לא מרשים אבל בהחלט טוב יותר מזה של בעלי הכנף התחתית – המוסטאנג למשל. אפשר בשקט לכבות מנוע בזמן טיסה וליהנות מדאייה ארוכה למדי והטולדו לא מאבד יציבות בדאייה. עכשיו לתמרונים בסיסים – רולים ללא כל קושי ולופים בקלות בפול מנוע. החיוך הדבילי מתחיל לזרוח על פני ואני מתכונן לנחיתה. סיבוב רחב וכניסה מול הרוח. הטולדו מרגיש מדויק כל הזמן. כאן אני מבצע טעות קטנה ומגיע כמעט ללא כוח מנוע. הטולדו יורד מהר מדי אבל גולש מאוזן לקרקע הקשה. הנחיתה לא רכה הריצה קצרה מדי והטולדו נעצר לאחר שנבלם בערימת שיבולים וטובל את אפו בסבך וזנבו באוויר. נחיתה לא חיננית אבל לא נגרם כל נזק. החיוך נשאר על פניי. מחליפים רשמים, וסוללה ואני שוב באוויר. ההמראה חלקה ללא כל בעיות . הפעם אני ניגש לנחיתה עם רבע מנוע. הטיסן מגיע יציב ומאוזן ונוגע בקרקע תוך כדי טיסה. ריצה קלה על הרגבים ועצירה לא מי יודע חיננית אבל ללא טבילת חרטום. אך, אילו היה לי מסלול אספלט או דשא קצוץ.
לאחר מספר טיסות קצר להלן הטיפים שלי למטיס הבינוני:
1. אם אתה ממריא מקרקע עוינת הישען על כוח המנוע מההתחלה. ריצה קצרה תספיק עם הסט אפ המוצע וניתן להמריא עימו בפול מנוע כמעט מכל משטח.
2. בגלל גודלו של הטולדו הנחיתה חייבת להתבצע עם כרבע מנוע . יש לתכנן משטח נחיתה ארוך יותר מזה של ההמראה ובמקרה של גישה לא טובה חזור על עקבותיך וגש מההתחלה. הטולדו פחות סלחן בנחיתות כמו אחיו עשויי האלפור וכל נחיתה צריכה להיות מבוקרת.
3. הטיסן לוקח סיבובים בקלות עם אנרגיה רבה ולא צריך להגביר את כוח המנוע לצורך ייצובו.
4. לא ניסיתי עדיין טיסה הפוכה אבל לפי הכתוב בפורום עושה רושם שהטולדו ייעשה את העבודה ללא בעיות. ולאור יציבותו הבלתי נדלית אין לי ספק כי כך הדבר.
5. הטולדו הוא לא טיסן למתחילים. הוא בהחלט טיסן בעל יכולות תמרון מרשימות שיספקו גם מטיסים מנוסים ואמיצים. מומלץ בתור טיסן שני או שלישי למי שכבר הטיס קצת בחייו.

דרור סופר
רמת השרון 2010

איציק רונן
27-04-2010, 01:44:30
איזה יופי של סקירה, אני שמח שהפורום נפתח בסקירה שכזו, ועל טיסן כ"כ קלאסי.

guyst
27-04-2010, 07:16:07
נהנתי לקרוא!

eitan-ro
27-04-2010, 08:10:40
סקירה טובה מאד! נשמח גם לוידאו של הטיסה שלו...
איתן.

ilan_l
27-04-2010, 09:26:36
כל הכבוד ותודה רבה על המאמר .

הטיסן נראה יפה , חייב להודות שגם אני בעבר רציתי לי אחד כזה , עקרונית כל משפחת
פייפר קאב ודומיו עושים לי את זה , כרגע יש לי סיטבריה שדי דומה לנתונים לטיסן שלך .

כיצד אתה מכניס ת'סוללה (צריך לפרק ת'כנפיים) ?

אשמח להטיס יחד .

אילן .

ואגוס
27-04-2010, 13:03:54
אילן שלום
תודה על האי מייל.
תשובה לשאלתך: בגחונו של הטיסן, לפני כן הנסע ומאחורי הקאול יש דלת סתרים מדיקט תעופתי הנצמדת לגוף הטיסן בארבעה מגנטים רבי עוצמה. הסרתה מאפשרת גישה לחלקו הקדמי תחתון של החרטום . דרך הפתח הזה ניתן להחדיר את הסוללה ולהצמידה למקומה בעזרת סרט סקוטש שמחובר למגש עליו יושב הבקר. אין צורך לפרק את הכנף.

gillb
28-04-2010, 15:45:21
תודה רבה על הסקירה המעניינית.

אבל, עם כל הכבוד למאמץ להשקעה לא ניראה, שכוונת פורום "אלפא", שאמור להיות פורום high end, כך לפי דברי המנהלים, הינה להיות במה לסקירה של טיסני ARF סטנדרטיים (מוצלחים, איכותיים וטובים ככל שיהיו). מקומה של סקירה זו בפורום חשמליים רגיל.

בכל מקרה תודה ובהצלחה.

eitan-ro
28-04-2010, 18:44:15
תודה רבה על הסקירה המעניינית.

אבל, אם כל הכבוד למאמץ להשקעה לא ניראה, שכוונת פורום "אלפא", שאמור להיות פורום high end, כך לפי דברי המנהלים, הינה להיות במה לסקירה של טיסני ARF סטנדרטיים (מוצלחים, איכותיים וטובים ככל שיהיו). מקומה של סקירה זו בפורום חשמליים רגיל.

בכל מקרה תודה ובהצלחה.

לפני כמה שנים היתי מסכים איתך, אבל היום בעידן הספוגים המעופפים כל בניה כזאת היא משהו בלתי רגיל, ובלי קשר העבודה של דרור על הטיסן מאד יפה.
בלי להעליב - בבקשה בוא נשמור על השירשור הזה "נקי" מדברים לא רלוונטים, אם אתה רוצה להמשיך לדון בזה אשמח לדבר איתך בפרטי.
עוד הבהרה - כמו שאמרתי בנעוץ של הפורום, אנו מעוניינים לשמור על שירשורים "נקיים" מכל מה שלא קשור לנושא, הפעם ההודעה לא תימחק כדי שאם מישהו פיספס את בקשתנו בנעוץ שיקרא עכשיו, אבל בפעם הבאה הודעה לא קשורה תימחק (וזה באמת לא אישי או נגד אותו בן-אדם)
איתן.

Barvze X100
24-12-2011, 22:06:57
סקירה יפה ומושקעת ביותר
היו לי הרבה ספקות לגבי הטיסן הזה אבל עכשיו אחרי ש-"חקרתי" עליו קצת אני כבר מחפש איפה אפשר לקנות אחד כזה :D

ואגוס
26-12-2011, 09:47:14
תודה
הטולדו שלי עדיין טס , עדיין במצב מעולה ואני מאד נהנה להטיס אותו. לא שיניתי בו דבר מאז הרכבתו ואני נהנה להביט בו גם על הקרקע בבית. בקיצור מומלץ בחום. בהצלחה.