PDA

צפייה בגרסה מלאה : Stork 1 - חשמול של F3J

udi
01-05-2010, 17:57:29
Stork 1

צריך לא מעט אומץ כדי לקחת דאון F3j תחרותי ולהעביר אותו מתחת למשור על מנת להפוך אותו לדאון חשמלי. למען ההגינות הפרויקט התחיל עם לא מעט נסיבות מקילות שהפכו את ההחלטה לקלה יותר.
אז איך הכל התחיל ? לאחר שנים של דישדוש עם כל מיני סוגים של דאונים הגעתי להחלטה שאני רוצה דאון אמיתי כזה של מעל ל 3 מטר מוטות כנפים. בחיפושי נפלה לידי הזדמנות לקנות Stork1 במצב טוב
ובמחיר סביר. הדאון הובא אחר כבוד לביתי ביום חמישי בשעות אחר הצהריים. משך כל הלילה עסקתי במיתקונים ובדיקות והכנתי את הדאון לטיסה. למחרת בבקור הגעתי לשטח ההטסה עם מספר חברים פרסנו
וינצים וקדימה למעלה. טיסה ראשונה עליה על הוינץ טיסה נחיתה הכל פיקס.

ככה ביצענו מספר טיסות. בטיסה השלישית או הרביעית הכל הסתיים.... יציאה מהיד, הדאון מגלגל סביב החוט ותוך שניות נשתל באדמה. אני מרגיש איך כל הדם יורד מהראש לרגליים והכל מטושטש. לוקח כמה שניות להתעשת.
ניגשים למקום הריסוק ואוספים את החלקים... והיו הרבה כאלה.

הטיסן שכב בשקית כ 3 חודשים לא יכולתי לאזור אומץ לפתוח ולראות את החלקים. במשך התקופה הזו קיבלתי החלטה שעל ווינצ אני לא עולה יותר.
ברגע של חולשה החלטתי להתחיל את הפרויקט שנמשך. רבות ופעמים רבות נראה היה שלא יסתיים לעולם.

השלב הראשון היה לנסות להעריך את גודל הנזק. לקחתי את כל החלקים שבשקית לאחד המומחים בארץ במבנים – חברי שחר. הוא סובב, בדק ,הפך, הסתכל ואמר, אפשרי אבל יש הרבה עבודה.
הנזקים העיקריים היו: גוף שבור בכמה מקומות, טיפ ימין מפוצץ בקצה (העמיק מכה שהיתה שם קודם) וטיפ שמאל - הג'ויינר קרע את הבית ואת הסקין העליון.

לא ארחיב בנושא השיקום של החלקים השונים (תודה לכל אלו שתרמו מזמנם) אלא אתרכז בחישמול הטיסן. כל עבודת ההסבה מתבצעת על גוף הדאון.
התחלתי את הפרויקט ללא ניסיון כל שהוא בבניה של דאונים גדולים ואו עבודה עם חומרים מרוכבים.
השלב הראשון היה תהליך של לימוד ומחקר. לרשותי עמדו שני מקורות עיקריים: האינטרנט ושחר (אשר לו נידנדתי לא מעט). אספתי כמעט כל מה שהיה ברשת על הדאון.

להלן מספר נתונים של היצרן על הדאון:
מוטת כנפיים: 3.4 מטר
פרופיל: SD 7075
שטח כנף: 67dm2
תצורת זנב: V-tail
משקל טיסה: 2300
יצרן : Heinrich co.
להלן תהליך ההסבה:

השלב השני- תכנון. החילותי להגדיר את מגבלות ההסב על מנת להחליט על המערכת החשמלית הנדרשת.
הגורם הראשון - משקל: ביצעתי הערכה של משקל הטיסה הצפוי. מבדיקה של טיסנים דומים ברשת, משקל של טיסן כזה נע בין 2.5 ל 3 ק"ג. היה ברור שכל גרם שאוריד מין הטיסן רק ישפר את ביצועי הטיסה.
יש לזכור שצפויה תוספת משקלם של התיקונים שנדרשו בעיקבות הריסוק. גורם נוסף היה קוטר הגוף בחרטום שמכתיב את קוטר המנוע. מכיוון שהטיסן בנוי בתצורה של עריסה ושרוול שסוגר על החרטום
(בניגוד לגוף עם חופה, דוגמאת ה Pike) החלטתי להוציא את העריסה עם צינור העומס ולמקם את כל המערכת החשמלית בשרוול החרטום.

לקחתי איפה את גוף הדאון והחילותי עם טוש פרמננט דק לסמן את מיקומם של כל הרכיבים. לאחר סיום התכנון ניגשתי לרכוש את המערכת החשמלית שנבנתה על טהרת HobbyKing.
המנוע TURNIGY AerodriveXp TR 35-48-C 800kv
בקר HexTronik 60 A
סוללת 4 תאים של 2200 25c
ספינר אלומינים
פרופלורAeronaut CAM Folding Propellers 14x7

כשקיבלתי את המערכת מיקמתי את כל הרכיבים בתוך השרוול. הרכבתי את הטיסן והעלתי אתו על מתקן האיזון. המטרה היתה לבצע הסבה ללא תוספת של משקל מיותר. על מתקן האיזון מיקמתי את הסרוואים
של ה V-tail שבמקור היו ממוקמים בעריסה וכן את מיקום המקלט.
אחר כבוד הוסר וו הזינוק. במקום שלו נפתחה דלת שמאחוריה מוקם בית הסרוואים, המקלט הוכנס לגוף מקדימה ומוקם מתחת לכנף.
החלק הקשה בעבודה על השרוול, היה החיתוך (לפי הפתגם "תמדוד פעמיים תחתוך פעם אחת") ביצעתי חיתוך של החרטום ובניתי קיר אש מפיברגלס שהודבק בלחץ.
כל ההדבקות בוצעו עם אפקוסי מבני ועם Hot Stuff.

הכל היה מוכן להרכבה, ההרכבה ארכה כ 4 שעות שלאחריהם הטיסן היה מוכן. העלתי את הטיסן על מתקן האיזון והתוצאה מדוייקת. המשקל הסופי לטיסה עמד על 2.7 ק"ג מהם 170 גרם מנוע ו250גרם סוללה .
דרור חברי מצרצר לי כל הזמן נו מתי טיסת מבחן. אז ככה. פעם היתה רוח ופעם גשם ופעם הסוללות לא ממש טעונות ומשדר לא טעון מלא..... בשלב זה נגמרו כל התירוצים.

בסוף יום שישי סגרירי, שמיים אפורים רוח 0 יוצאים להר הזבל. פורסים את הציוד ומתחילים בהרכבת הטיסן.
שיגור ראשון. דרור אוחז בטיסן אני פותח מנוע דרור משחרר הטיסן מטפס בזווית מפחידה אני נותן דאון חזק ומוריד מנוע מישר אותו ומגליש אותו על החיטה. מקזזים קצת עוברים על הכל ויציאה שניה.
הפעם היינו מוכנים לעוצמה. שיגור שני והטיסן מטפס לתוך העננים, בשלב הזה אנו מבצעים טיסת קיזוז של המטיס ושל הטיסן, גולשים לנחיתה פותחים בטארפליי והטיסן כמו ג'מבו מחליק על החיטה.
מאז הטיסן ביצע מספר רב של שעות באויר הציוד הסיני המותקן עליו עובד בצורה טובה ולא מתחמם.

אודי נחום

התמונות מסודרות לפי סדר הארועים
מצורפות מספר תמונות חדשות

Shay
01-05-2010, 19:39:37
נהניתי לקרוא, תתחדש נראה מצויין:)

eitan-ro
01-05-2010, 23:53:33
נראה מגניב לחלוטין!! אשמח לכמה תמונות תקריב של בית הסרוואים... וכמוגן גם לוידאו.
עבודה יפה!
איתן.

ohad4565
02-05-2010, 08:50:33
יש מצב לשים סירטון??
זה לא נישמע סטאפ שמעלה בזווית טובה....

MDreamer
02-05-2010, 13:35:27
תודה על השיתוף אודי,
יש לי שאלה: החרטום במקור הוא אובלי לא? איך הסתדרת על המנוע? אני באותה דילמה על אומגה שהגיעה במקור לדאית צוקים כלומר גוף אובלי ללא מנוע ועברה "ברית מילה". חשבתי קצת לעקם את הגוף ולהדביק עם מבני ואז הכל כבר יתפס בלחץ, אבל אני מפחד שזה יצור מאמצים שיגרמו לכל הדיל לתפוצץ במקרה של נחיתה לא עדינה.
http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=24283&stc=1&d=1272800118

udi
02-05-2010, 16:31:25
הי מעיין
הגוף של ה Stork הוא עגול, והיה מאוד נוח להרכיב בו את הפיירוול.
אבל בפרויקט נוסף שהסתיים אתמול בטיסת מבחן מדהימה, הסבתי גוף אליפטי מפחמן.
התהליך כלל הכנה של פיירוול עגול הכנסתו בלחץ מתוך הגוף לכיוון הקצה. השארתי מספר מילימטרים של שפה מקצה הגוף, על השפה הנחתי סיב של פחמן טבול באפוקסי. זה יצא פיצוץ.
לגבי הדאגה שלך מנחיתות אגרסיביות, זכור שהגוף של האומגה לא כל כך מת על סאדו (גם לפני השינוי).
מצורפת תמונה של שני החרטומים של הטיסנים מימין ה Stork

אריה הלפרין
03-05-2010, 22:16:06
כל הכבוד אודי
נהנתי לקרוא
זה מזכיר לי שאני צריך לקפוץ אליך (זה ממש רחוק לי ;) )
ואני גם אגיע להטיס איתכם מתי שהוא

z999
05-05-2010, 12:03:35
איך הסטאפ מעלה את הדאון? מהתיאור הבנתי שחזק אבל אתה יודע להעריך באיזה זווית?

udi
06-05-2010, 17:57:46
אני שומר אותו (עם סטיק Down) בזוית טיפוס של בערך 70 מעלות.

roydor
06-05-2010, 20:14:50
דומה ל-STORK שהיה לי לפני 10 שנים...
למען הדיוק הפרופיל הוא SD7037 ושטח הכנף 69 דצמ"ר והמשקל המקורי של הדאון שלי היה 2.4 קילו.
דאון מעולה לזמנו.

עבודה יפה!