PDA

צפייה בגרסה מלאה : רוצה להתחיל ויש לי כמה שאלות :P

MoonMage
15-10-2008, 03:20:11
שלום, אחרי שראיתי כמה אנשים מטיסים מסוקים לפני כמה זמן החלטתי שגם אני חייב לנסות.

מאז אני מנסה להבין איך בדיוק להתחיל. בינתיים קראתי קצת על מסוקים טובים למתחילים, על קצת מהפרטים הטכניים, אבל בעיקר חיפשתי מסוק מתאים וחנות טובה לקנות אותו ממנה.

בינתיים ממה שקראתי ראיתי שלESky יש מסוקים קטנים, זולים ומומלצים שמתאימים למתחילים, מביניהם הסתכלתי בעיקר על הHoney bee FP והLama v3/4 המחירים שלהם מאד דומים אבל אחד מהם הוא Coaxial והשני FP, רציתי לשאול מה לדעתכם מתאים יותר ולמה, והאם יש לכם המלצות אחרות?

ןעכשיו לנושא הכי חשוב, איפה לקנות?
הסתכלתי ברשימת החנויות שנמצאת פה למעלה ובארץ המחירים מטורפים ויוצא שבמחיר של מסוק אחד בארץ אפשר בקלות להזמין שלושה מחו"ל, אז ירדתי מקנייה בארץ. בשאר החנויות המחירים כמעט זהים והם באיזור ה130$ לFP ו115$ ללאמה, אחריי זה מצאתי בDeal-Extreme את הFP ב112 כולל משלוח ( http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.12175 ) ולכן רציתי לשאול אם למישהו יש ניסיון עם החנות?

ועוד שאלה אחת קטנה אך קריטית, על אילו חלקי חילוף או סתם אקסטרות אתם ממליצים למישהו שכנראה יתרסק דיי הרבה :p ?

תודה רבה על העזרה!

vinay
15-10-2008, 08:23:49
היי,

יש מספר שאלות שרצוי שתחשוב עליהן לפני שאתה מתחיל, כל אלו ישפיעו על איך להתחיל:
1. כמה כסף אתה מוכן להשקיע בכדי לדעת האם התחום בשבילך או לא. שים לב שהמסוק עצמו הוא רק חלק קטן. (למרות שאפשר כנראה למכור הכל אח"כ אבל בהפסד משמעותי)
2. האם אתה רוצה להתחיל בחשמליים או שגם דלק בסדר מבחינתך (לדעתי להתחיל מחשמליים נוח יותר גם אם לא בהכרח קל יותר להטיס)
3. האם יהיה מישהו מנוסה שיעזור לך (ולא בהכרח תותח) או שאתה מתכנן להתחיל לבד . אם לבד RTF יותר קל למרות שאחרי חודשיים תבין שהיית יכול לבנות מסוק יותר טוב וכלכלי בעצמך.

וכמה דברים שכדאי שתדע:
1. הדבר הראשון שתרצה לארגן לעצמך לפני הכל הוא סימולטור טוב.
2. אם תתאמן על סימולטור ובמקביל תלמד מהאינטרנט איך הדברים עובדים יכול להיות שהקנייה הראשונה תהיה שונה לחלוטין מאשר אם תקנה מסוק מהיום הראשון. אבל זה יותר נחמד להתעסק עם המסוק כבר מהיום הראשון גם אם לא בהכרח להטיס אותו. רק שנטו סימולטור מרגיש כמו משחק טלוויזיה אם לא מפרקים ומרכיבים קצת ומכוונים.
3. אם אתה מתכנן להזמין מחו"ל אז תלמד איך להזמין מחו"ל "נכון" לפני שאתה מזמין - זו כנראה ההמלצה הכי טובה שנתנו לי פה (אבל בטלפון) שלא כתובה בשום מקום.
4. אישית, הייתי מתחיל מהיום הראשון עם מסוק CP, לא דוקא כי איתו אפשר לעשות גם 3D, אלא פשוט כי זה יותר מעניין. כך שהמסוקים שרשמת לא מתאימים.
5. תיעזר בפורומים כאן וגם בחו"ל (RCGROUPS).
6. זה תחביב מרתק אבל דורש השקעה כספית והרבה יותר בעייתי - לא מעט זמן.

אזהרה סוביקטיבית: אתה הולך לקבל כאן הרבה המלצות ממומחים ותיקים בתחום, באמת מומחים ועם המון נסיון שכן זו שאלה די טעונה עם הרבה גישות. הבעיה היא (וכאן הם ישחטו אותי :)) שהם מומחים וותיקים וכבר שכחו מה זה להתחיל. אז תקשיב לכל מה שאומרים ותלמד אבל תזכור שהם כבר שכחו מה שאתה עוד לא למדת ולפעמים זה גם מטעה, בעיקר בהמלצות הסובייקטיביות, אז אל תיקח הכל בצורה עיוורת אלא תבין את מערכת השיקולים שלהם, את זו שלך, תלמד ותחליט לבד וזכור שלומדים בעיקר מטעויות. אני שמתי לב שהרבה פעמים מתחילים נתנו הצעות הרבה יותר פרקטיות ורלוונטיות למתחילים אחרים (כמוני) דוקא בשל היותם מתחילים.

זה מה שיש לי להגיד מבלי להכנס למה שאתה באמת רוצה לדעת - מאיזה מסוק להתחיל :)

בהצלחה

אופיר נחום
15-10-2008, 09:31:07
לדעתי, מה שילמד אותך כיוונים ברמה הבסיסית וייתן לך התנהגות קרובה למסוק דלק ועוד בבית זה הלאמה. ולהזמין מחו"ל. בריסוקים הוא די עמיד כל עוד תזכור להוריד מייד מצערת ברגע שהדברים לא מסתדרים. חלקים שמתקלקלים זה להבים (יש להבים מיוחדות כמעט חסינות לריסוקים) וגלגלי שיניים.

ככה בהשקעה ממש נמוכה תוכל לבדוק אם היכה בך חיידק המסוקים ולקנות משהו גדול יותר.
אני עד היום מטיס את הלאמה בבית ואפשר גם לעשות איתה תרגילים מורכבים (כמו שמיניות ברוורס תוך כדי פירואט). השלט שלה יכול עם כבל להתחבר למחשב ולהיות שלט נחמד לסימולטור.

דבר נוסף: בייחוד למתחיל קשה יותר לשמור על הזנב והוא צריך ג'יירו טוב- ללאמה אין ג'יירו טוב אבל התנהגות הזנב יציבה מאוד בגלל מבנה המסוק כאילו יש ג'יירו איכותי .

אם אתה יכול להתאמן בסימולטור, מה טוב. אני אף פעם לא הסתדרתי איתו ועשיתי את הלימוד רק על מסוקים אמיתיים לטוב ולרע ומהבחינה הזו- הלאמה עזרה לי. וגם ממש כיף להטיס בבית במקום להתארגן לנסיעה.

vinay
15-10-2008, 09:54:06
לגבי איזה מסוק לבחור (שים לב, השקעתי כי לי היה חסר סיכום כזה כשהתחלתי :) ):

בהנחה שאתה מחליט שאתה מעוניין ב CP (כלומר יותר מאשר בתור צעצוע חביב לבית, ואז זו המלצתי) אז עומדת בפניך החלטה ראשונה - חשמלי או דלק?

מסוק דלק
יתרונות למתחיל (מה שאני יודע): גדולים ולכן יציבים יותר ביחס למחיר, קל ללמוד את אקט ההטסה
חסרונות: לכלוך, מורכבות נוספת של מנוע דלק

מסוק חשמלי
יתרונות: ניתן להפעיל בבית לצרכי כיוון (ואפילו להטסה קלילה), אין לכלןך, לא צריך ללמוד על ההתחלה את נושא מנועי הדלק.
חסרונות(מיקרו שממנו כנראה תתחיל): קטן ולכן פחות יציב להטסה. טוענים שיש כאלו שמתייאשים בגלל זה בהתחלה.

אם החלטת על דלק עצור כאן, אין לי מושג על הנושא. מכאן הלאה זה על חשמליים.

עומדות בפניך לדעתי שתי אופציות מרכזיות אלא אם אתה עושה קפיצת מדרגה משמעותית במחיר.
1. BELT CP
2. COPTER-X

COPTER-X
COPTER-X מסוק טוב יותר, יציב יותר, ראש מתכת, מגיע עם חלקים טובים יותר מהתחלה, יבואן טוב בארץ שמבקש מחירים הגיוניים.

BELT CP
BELT-CP זול יותר להתחלה וגם בהמשך לתחזוקה אם יודעים מה לקנות.
יתרונו של ה BELT הוא שניתן לקנות גוף מסוק חדש על כל חלקיו ללא אלקטרוניקה ב 300 ש"ח לאחר משלוח לארץ. לא נראה לי שיש איזשהו מסוק סביר שיכול להוות תחרות לזה. זה רלוונטי גם אם אתה רוצה להתחיל מקיט זה (אם יש מישהו שיעזור לך להרכיב או שקראת מספיק להרגיש בטוח בזה) או בשביל חלפים כיוון שתתרסק.
חסרונו של ה BELT הוא שאם קנית חבילת RTF מלאה אז תצטרך להחליף בה GYRO, ESC, SERVOS. למעשה כמעט כל האלקטרוניקה. וגם את השלט כנראה תרצה להחליף עם בוא התאבון. נשמע בעייתי אבל... במהלך ההחלפות האלו תלמד המון מהעובדה שתחפש את החלקים ותצטרך להבין מה קיים, והבדלים וכו'וגם תיקח בחשבון את העלות הנמוכה של חבילת ה RTF כך שזה לא כזה נורא.
אם יש מי שיוכל קצת לעזור לך כנראה הכי כלכלי זה לקנות קיט ARF של BELT ב 300 ש"ח, סרווים בעוד 60 ש"ח , בקר ב 150 ש"ח וג'ירו ב 240 ש"ח. סה"כ 750 ש"ח למסוק עם חלקים סבירים ביותר לא כולל שלט ומקלט. על זה הייתי מוסיף עוד ARF אחד בתור חלקים וסוגר בקצת יותר מ 1000 ש"ח מסוק עם חלקי חילוף לכולו מא' ועד ת'. כל המחירים הם בהנחה שאתה יודע איך קונים מחו"ל נכון!
אופציה שנייה היא לקנות מסוק כזה ממישהו שרוצה לשדרג למסוקו הבא (אם עשה החלפות טובות). מידי פעם מוצאים מישהו כזה בפורום מוכרים/קונים. זו כנראה האופציה שבה נהנים מכל העולמות (חוץ מעקומת הלימוד של ההחלפות וההרכבה).

נשאר מקלט +רדיו שפה השמיים הם הגבול, כנראה הקנייה הכי בטוחה לטווח בינוני עד ארוך היא DX7 שעולה בארץ כ 2000 ש"ח ואם יוצא לך לנסוע לחו"ל תוכל להשיג ב 1000 ש"ח (בלי סרווים כי לא צריך אותם). שים לב להפרש המחיר בין זה לזה שבחבילת ה RTF ויש לזה סיבות טובות.

ניתן לקנות גם רדיו+מקלט ישנים יותר וטובים במאות שקלים בודדים יד שנייה ויכול להיות שאלו דוקא החלופה הטובה יותר למתחיל. כאלו יש לעיתים די תכופות בפורום מוכרים/קונים שכן הרבה מחליפים היום ל 2.4 . שים לב שמכשירי הרדיו האלו הם פשוט מעולים וברמה מקצועים לחלוטין, פשוט מיושנים בתדר שלהם ולכן מחירים נמוך. ייתכן שיש למכירה יד שנייה גם מכשירי רדיו ישנים ופשוטים יותר ואז זה צריך להיות ממש זול.
שים לב שכאשר אתה קונה רדיו תוודא שאתה קונה גם מקלט תואם.

אופציית ה RTF של BELT תעלה לך בארץ לאחר משלוח משהו כמו 800 ש"ח עם שלט אבל עם חלקים שלאורך הזמן תצטרך להחליף (וללמוד). כלומר אתה כנראה תחליף 400 ש"ח מהמסוק הזה די מהר (תראה בזה שכר לימוד). עדיין כדאי לקנות בנוסף למסוק את קיט ה ARF בתור חלקים.

בחזרה ל COPTER-X
לגבי ה COPTER-X - אותו כנראה תבחר לקנות בארץ. אינני מכיר אותו לעומק אבל לדעתי אין לו או לשום מסוק CP אפשרות לקנות את כל החלקים להחלפה ב 300 ש"ח. וזה יתרונו הגדול של ה BELT.
רק להשוואה ARF של COPTER-X עולה 850 ש"ח (המקביל ל 300 ש"ח של BELT).
RFT של COPTER-X עולה 2500 ש"ח, וגם בו תרצה להחליף את השלט למיטב הבנתי בנושאי שלטים למרות שהוא 2.4 .

סיכומון
בגלל זה רשמתי שהחלטה ראשונה היא איזה תקציב אתה מוכן לשים על המסוק הראשון בכדי לדעת למה אתה נכנס.

היום עם חשיבה בדיעבד ונסיוני היה קל לי לומר שהייתי מעדיף אם הייתי מתחיל ב COPTER-X ARF עם שלט DX7 כי היום אני יודע להרכיב מסוק מחלקים ויודע שהתחום מצא חן בעיני, אבל נכון לאותו יום שהתחלתי וידעתי על COPTER-X ואמרו לי עליו בכל זאת לא רציתי להשקיע את הכסף והיה לי מסובך להרכיב מסוק עם הידע שהיה לי אז (כנראה שהייתי נתקע מייד). כנראה שאם הייתי צריך להחליט היום מצוייד בידע והיכולת שהיתה לי אז הייתי בוחר אותו דבר (BELT CP RTF עם כל החסרונות) שכן זה היה יותר מתאים לי בתור מתחיל.

מה לעשות, יש עקומת למידה וצריך לקבל את זה. בעוד שנה מהיום כנראה אגיד שהייתי צריך להתחיל ב TREX-500. אבל אילו אמירות שבאות עם הנסיון וזו הנקודה לשים אליה לב - שיקוליך בתור מתחיל שונים משיקוליך בתור מנוסה וזכור את זה (זה מה שהמנוסים כבר שכחו).

ועוד מספר דברים קטנים לא לשכוח
בנוסף על כל אלו מומלץ לקנות מטען טוב (גם כאן אסף שיקולים נרחב ואופציות רבות בכל מגוון המחירים) שכן הכי מתסכל זה שבשביל לטוס 10 דקות צריך להטעין 3 שעות. מספר סוללות סבירות שמתאימות למסוק שתבחר, ותצטרך קצת כלים מלווים ומכשור מלווה.

מקווה שזה עוזר...

נ.ב.
לדעתי הכיף שבמסוק זה לא רק ההטסה אלא גם ההרכבה/פירוק/פתרון בעיות/הבנת התאוריה החשמלית והמכנית/חיפוש חלקים בחו"ל/קריאת פורומים ולימוד. אם היה אפשר הייתי שמח גם להתחבר אלחוטית עם מחשב ולפתח תוכנת הטסה :). על בסיס כל ההעדפות האלו נכתב מה שנכתב...

s.mario
15-10-2008, 11:52:13
יופי של פירוט...
אך לדעתי ההתחלה הבטוחה יותר היא מסוקים כדוגמת הLAMA של ESKY
שאותה ניתן לרכוש ב100$ בערך...
כמו שאופיר אמר "רק לראות אם היכה בך החיידק..."

vinay
15-10-2008, 12:00:24
LAMA אכן אפשרות טובה לראות האם זה שאתה שולט כל משהו שעף באויר באמת עושה לך את זה כיוון שהוא קואקסיאלי ואז פשוט משמעותית להטיס אותו ולהנות מידית. אפשר גם לחשוב על מסוקי 30$ שיש ב DealExtreme.

לצורך זה ה HBFP לא מתאים שכן הוא כבר מורכב להטסה.

המרסק
15-10-2008, 13:36:17
אני רק רוצה להזהיר אותך שבמהלך ההזמנה וזמן ההגעה של החבילה כבר תרצה להחליף את הלאמה לדגם טוב יותר.

מצד שני תגלה שההוצאה של 100 דולר על הלאמה זה כסף קטן בעקומת הלימוד הראשונית (אני לא "המרסק" לחינם, תרתי משמע) וכפי שנאמר פה השלט ישמש לך כשלט לסימולטור גם לאחר מותו המהיר של המסוק.

למרות נסיון העזרה של vinay להציע לך את ערכת הARF של הBelt(גוף בלבד) ולהוסיף לבד את האלקטרוניקה בכדי לחסוך כמה גרושים ולקבל מערכת טובה יותר אני הייתי ממליץ לא ללכת בכיוון הזה.
ההרכבה הראשונית אינה קלה למי שמעולם לא עסק בנושא ובנוסף תרגיש תיסכול עצום כשבהטסה הראשונה תרסק אותו (במידה זו או אחרת זה יקרה) וכמובן תאשים את יכולת הבניה שלך ולא את עקומת הלימוד. הדרך מפה לנטישת העסק קצרה.

אחרי שעברנו את שלב הלא ,מה כן :
אני ממליץ להתחיל עם Belt-CP RTF, מסוק שיכול לטוס ישר מהחבילה (יכול, לא מומלץ...) ,כחבילה מחירו מאד אטרקטיבי והוא מוצר ביניים טוב בין החבר'ה הגדולים לחבר'ה הקטנים.

ושוב ,כפי שנאמר כבר, חשוב להבין שזהו תחביב יקר וההשקעה הראשונית היא רק קצה הקרחון

vinay
15-10-2008, 15:10:40
למרות נסיון העזרה של vinay להציע לך את ערכת הARF של הBelt(גוף בלבד) ולהוסיף לבד את האלקטרוניקה בכדי לחסוך כמה גרושים ולקבל מערכת טובה יותר אני הייתי ממליץ לא ללכת בכיוון הזה.
ההרכבה הראשונית אינה קלה למי שמעולם לא עסק בנושא ובנוסף תרגיש תיסכול עצום כשבהטסה הראשונה תרסק אותו (במידה זו או אחרת זה יקרה) וכמובן תאשים את יכולת הבניה שלך ולא את עקומת הלימוד. הדרך מפה לנטישת העסק קצרה.

אם כך הובנתי הרי שלא התנסחתי טוב. הכוונה הייתה לומר שניתן לעשות זאת אם ורק אם יש עזרה צמודה בהרכבה. אחרת אכן מסלול ה RTF פשוט יותר(או בכלל ישים) למתחיל ללא עזרה.

wind556
15-10-2008, 15:57:38
שלחתי לך הודעה פרטית, שים לב אליה
כמה כללים חשובים לדעתי ומנסיוני:
1-לא קונים לאמה אם אינך עשיר, זו זריקת כסף
2-לא קונים האני בי מאותה סיבה, זו זריקת יותר כסף
הדבר שאני הכי ממליץ זה לרכוש קיט של קופטר איקס, ואז תקבל הדרכה מפורטת (בטלפון או בביתי)לגבי האפשרויות-זה יותר זול ויותר טוב מכל אפשרות אחרת שעומדת בפניך
המלצה מס 2-RTF של קופטר איקס ME, שבקרוב כנראה יהיה בארץ במחיר זול ביותר
האפשרות השלישית היא BELT CP RTF,שזו אפשרות שתכניס אותך לתחום, אבל אחרי כמה חודשים אתה תתחרט שלא הלכת על קופטר
ודבר נוסף-אולי הכי חשוב-סימולטור...
בלעדיו אתה תשלם שכר לימוד הרבה יותר גבוה ממחיר הסימולטור

האילתי
15-10-2008, 15:58:03
שלום לך
יש לך פה קישור לCOPTREX +שלט ומזוודה מוכן לטיסה במחיר פצצה לפי דעתי
יש להם גם למה V4 במחירים יפים וחלקים זולים גם לזה וגם לזה
הלמה עדינה !!מתחילה לזייף אחרי כמה טיסות...
http://www.ehirobo.com/shop/product_info.php?cPath=173_174&products_id=6155

wind556
15-10-2008, 16:03:08
למען הסר ספק,ההמלצה שלי לגבי COPTER X על כל סוגיו וחלקיו, זה רכישה בארץ
במחירים שהיבואן מוכר את זה כאן, אין בכלל טעם להתעסק עם הזמנות
לדוגמה: הקיט שמחירו 200$ באינטרנט ועל זה יש להוסיף בערך 40-50$ הובלה, ולקחת סיכון של מכס ומע"מ שזה 28% על הסכום הכולל משלוח, הקיט הזה מחירו בארץ 850 ש"ח, וכמובן יש אחריות יעילה ושרות יוצא דופן למקרה הצורך
אין רכישה טובה יותר בשום מקום ברשת......

asafh1
15-10-2008, 16:51:26
תסלחו לי על האמירה הבוטה , אבל לא הייתי קורא ללמה מסוק
זה לא יעזור לך לעבור למסוק יותר מתקדם (מבחינת ההטסה)
ולכן אני ממליץ מנסיון לעבור למשהו קצת יותר מתקדם

המרסק
15-10-2008, 18:29:56
עודד,
האם הקיט RTF של הCopter-X (אני מתייחס ל450ME) יכול ללוות אותו בהמשך לדגמים היותר רציניים (Carbon + Metal CNC) או שמא מדובר ,כמו בBelt, בהרכב כניסה בלבד ?

אני מתייחס לשלט+ESC+ג'יירו וחבריו.

copterx.co.il
15-10-2008, 18:43:47
חברים קצת פרטים :
*>> COPTERX 450ME עדיין לא הגיע לארץ להתרשמות שלי , בדרך \ מדובר במסוק עם גוף פלסטיק אבל חלק מן המכלולים הם מאלומיניום כמו ב450SEV2 , מגיע עם מערכת 6 ערוצים פשוטה 2.4G (בדומה לBELT) סוללה מטען ומזוודת אלומיניום (לא יודע להגיד עדיין מחיר , אמור להוות מכשול רציני לBELT-CP בכדאיות רכישה, יכול להמשיך הלאה עם האלק' המנוע בקר ג'ירו וסרווים זהים בין הדגמים וכמובן המזוודה המפנקת מאלומיניום , אותה לא תקבל במחיר הזה בBELTCP )!

*>> המערכת שמגיעה בRTF 450SEV2 היא FUTABA 6EX 2.4G דיגיטלית - מערכת מצויינת למה להחליף אותה ?!? אין שום משמעות לערוץ נוסף בDX7 !!!

*>> לא אני יכול לפרט את יתרונות של הקופטר-איקס על פני הBELT , אבל יש והמון !!

copterx.co.il
16-10-2008, 17:40:40
מצוטט מדברים שנאמרו :

" בחזרה ל COPTER-X
לגבי ה COPTER-X - אותו כנראה תבחר לקנות בארץ. אינני מכיר אותו לעומק אבל לדעתי אין לו או לשום מסוק CP אפשרות לקנות את כל החלקים להחלפה ב 300 ש"ח. וזה יתרונו הגדול של ה BELT.
רק להשוואה ARF של COPTER-X עולה 850 ש"ח (המקביל ל 300 ש"ח של BELT).
RFT של COPTER-X עולה 2500 ש"ח, וגם בו תרצה להחליף את השלט למיטב הבנתי בנושאי שלטים למרות שהוא 2.4 ."

ראשית תשובה מקיפה ויפה של VINAY - ישר כח

מס' נק'
- כפי שאמרתי אין צורך להחליף את המערכת שמגיעה עם הRTF בקופטראיקס FUTABA 6EX 2.4G
-נכון שקיט עולה 850 ש"ח , אבל מדובר במסוק העשוי לוחות קרבון וחריטות אלומיניום - מדויק וקל משקל , ואין להשוותו לBELT-CP (פלסטיק)
- יתרון המחיר הזול ביותר הוא בוודאות של הBELT (עד הגעת 450ME של קופטראיקס לארץ).

vinay
16-10-2008, 21:27:17
מצוטט מדברים שנאמרו :

ראשית תשובה מקיפה ויפה של VINAY - ישר כח

תודה :)

מס' נק'
- כפי שאמרתי אין צורך להחליף את המערכת שמגיעה עם הRTF בקופטראיקס FUTABA 6EX 2.4G
-נכון שקיט עולה 850 ש"ח , אבל מדובר במסוק העשוי לוחות קרבון וחריטות אלומיניום - מדויק וקל משקל , ואין להשוותו לBELT-CP (פלסטיק)
- יתרון המחיר הזול ביותר הוא בוודאות של הBELT (עד הגעת 450ME של קופטראיקס לארץ).

לגבי הרדיו - לא לגמרי מכיר את ה 6EX אבל למדתי שההבדלים בין מערכות הרדיו אינה מתבטאת רק במספר הערוצים (שכן אם כן, אכן לא ברור שצריך היה להחליף) אלא ביכולות התכנות למיניהן ובארגונומיה. לדוגמא אנשים עוברים צ FUTABA 7C ל FUTABA 10C במסוקים למרות שאין להם צורך בעוד ערוצים. כך גם מ DX7 ל JR9303 ובוודאי מהמקביל שלהם ב 6 ערוצים (לא זוכר שמו). נראה כאילו בנו את מערכות הרדיו כך שהרמה הראשונה שמספקת את טייס המסוק הממוצע לאורך זמן לאחר שסיים את שלביו כמתחיל הם דגמי 7 הערוצים. דגמי 6 הערוצים הם מינימליסטים לצרכי חבילות RTF בעיקר.

אין שום ספק שה COPTER-X יותר טוב! אם מישהו מוכן להיכנס לנושא עם השקעה יותר רצינית מאשר המינימלית שצריך אז COPTERX הוא השלב הבא (ושיקח בחשבון גם עלות חלקים יקרה יותר בריסוקים הראשונים). בד"כ המתחילים עדיין לא משוכנעים שהחיידק יתפוס אותם ולכן שמים איזשהו מחיר גג (גם אם יכולים להרשות לעצמם פיננסית TREX600).

יתרונו הגדול של ה BELT לפי נסיוני הוא עלות חלפים. כפי שאמרתי - ניתן לקנות קיט מלא ב 300 ש"ח (כולל משלוח) על כל חלקיו וזה יתרון גדול. מאד זול להחזיק מלאי מלא של כל החלקים לכל התרסקות שתהיה. רק את אלו שנשברים הרבה קונים בכמות גדולה יותר. יתרון גדול מנסיון.
יתרון נוסף ל BELT CP זה שכיוון שהוא כבר ותיק יש המון תמיכה בפורומים בחו"ל ועל כל בעיה מוצאים כיוונים לפתרונה.

לגבי ה 450ME - לא מכיר עוד ואשמח לראות. צריך לבחון גם את הסביבה התומכת מבחינת חלקים והתהוותם של פורומים סביב המסוק (משום מה בארה"ב לא ראיתי המון דיונים על COPTERX) - זה בטח יקח קצת זמן.

דעתי האישית (לפני שראיתי את ה 450ME) היא:

1. סימולטור טוב ובמקביל BELT CP RTF כמסוק ראשון ורק אותו לקנות כ RTF - בהשקעה קטנה לראות אם זה עושה לך את זה וללמוד ריחוף בסיסי.

2. ARF COPTER-X 450 + רדיו טוב לבחירה - לבנות SETUP לטעמך לאחר שהבנת מי נגד מי וללמוד עליו דברים מורכבים.

3. אח"כ בטח COPTER-X גדולים יותר בהנחה שימשיכו להעתיק בזול את ALIGN.

אבל כמובן שזו רק דעתי (כמתחיל "מרחף" :)) ...