PDA

צפייה בגרסה מלאה : "גרמלין" F3J

roydor
12-05-2010, 13:59:48
במשך ארבעת השנים האחרונות לקחתי על עצמי פרויקט תכנון ובניית טיסן F3J שאני קורא לו גרמלין.

במקור הרעיון לטיסן עוד בשנת 2003 כאשר גלעד ועקנין ואני היינו יחד בנבחרת ישראל לאליפות אירופה ברומניה. באותה תקופה הטיסנים הממוצעים נעו סביב 3.2 ל-3.3 מטר ואנחנו רצינו טיסן גדול יותר עם חדירות טובה יותר להטסה ברוחות חזקות. הרעיון היה בניית טיסנים קלים יחסית שגם יוכלו לתפקד היטב בתנאי רוח קלה בזכות החדירות ובו בזמן להנות מהמשקל נמוך ועל כן קצבי שקיעה וטיפוס טובים יותר. רצינו זנב קרוס ולא V שהיה פופולארי בזמנו על מנת לקבל יציבות טובה יותר ותכונות הטסה נעימות יותר וכנף בשני חלקים (במקום שלושה) על מנת לקצר זמני בנייה ולהוריד משקל בקצוות, דבר שמשפר את הניהוג. רצינו גוף עם חרטום מחודד ומושפל קלות לשיפור דיוק הנחיתה (מניעת החלקת הדאון בשלב "הנעיצה" לספוט). אבל הכי חשוב רצינו טיסן משלנו.

תכננו את הטיסן כולו, מתחילתו ועד סופו, עם חתכי כנף משתנים על פני המוטה, כנף אליפטית במוטה 345 ס"מ וכמו כן מידלנו את הגוף וההגאים בתוכנת מחשב כאשר נאלצנו לנטוש את הפרויקט בשל עלויות גבוהות וחוסר עניין של טיסנאים אחרים שקיווינו לגייס לפרויקט.

הפרויקט קיבל חיים חדשים בשנת 2006, בדיוק לפני אליפות העולם בסלובקיה. חברי מועדון עומר פנו אלי בבקשה לעזור להם לתכנן טיסן חדש שיחליף את הטיסנים המיושנים יותר אשר להם תבניות במועדון. שלפתי את התכנון הישן והתחלתי לשכלל אותו. במקום חתכי הכנף המקוריים שילבתי חתכי כנף של דר. מארק דרלה, מתכנן ה-SUPRA, דאון F3J מהמתקדמים בזמנו בעולם.
במהלך אליפות העולם באותה שנה נפגשתי עם פיליפ קולב, מהמתחרים המובילים באירופה אשר בזמנו הפנוי גם מתכנן את טיסניו, פיליפ הציע לעזור בפרויקט והציע את שירותיו בתכנון הכנף. פיליפ לקח את חתכי הכנף וביצע בהם שינויים קטנים על מנת לשפר את ביצועיהם במעט וגם הציע משפר שינויים בתצורת הכנף. לאחר סדרה ארוכה של התכתבויות ושיחות בסקייפ, קיבענו את תצורת הכנף והתחלנו תכנון CAD לצורך ייצור גלמים לכנף.

את תכנון ה-CAD הכין אורי דה-סואן במומחיות רבה ויצאנו לייצור של הגלמים בכרסום בפלסטיק (SIKA BLOCK). לצערינו, היצרן הסתבך מעט עם ייצור הגלמים ונאלצתי לתקן את הגלמים תוך השקעת זמן רב מאד. הבעיות העיקריות שהיו לנו היו בשפות ההתקפה ובחיבורי הבלוקים אשר לא נחתכו לאורכים המדויקים ולכן לא התאימו באופן מלא אחד לשני. לאחר כחודשיים עבודה, הסענו את הגלמים למועדון בבאר שבע וייצרנו זוג תבניות, תבנית אחת למועדון עומר ותבנית שנייה לצוות בנייה במרכז שכלל אותי, עומרי סירקיס, גלעד ועקנין ויוסי פוקס. חברי מועדון עומר השקיעו מאמצים רבים ובסוף 2007 לאחר בניית תבנית לגוף והגאים באופן עצמאי, השלימו בניית טיסן ראשון לו החליטו לקרא "שסק" שהוא למעשה הגרסה "הדרום ארץ ישראלית" של הגרמלין שלי.

אצלנו במרכז לקח קצת יותר זמן, בעיות של מקום לעבוד על התבניות, אילוצי עבודה ומשפחה גרמו לדחייה של קרוב לשנה עד השלמת התבנית לכנף. בנוסף, בעיות חדשות שצצו משגיאות הייצור הוציאו לנו אוויר מהמפרשים והקצב הואט באופן משמעותי.
את בניית חלקי הגוף עשיתי לבד מכיוון שצוות הבנייה שלי התייאש ועל כן תכנון הגוף וייצור התבניות נפל עלי וכתוצאה לקח לי עוד כשנה להשלים את המלאכה הזו.
לצורך הורדה במשקל הגוף החלטתי לייצר את הגוף בחלקים, כל חלק יוצר באופן בו ניתן לקבל את יחס המשקל לחוזק המיטבי לחלק זה. על כן, הגה הכיוון במבנה סנדוויץ' חלול (בדומה לכנף), הגוף הקדמי בוואקום וצינור הזנב בליפוך על תבנית זכר.
הגה הגובה משלב טכניקות בנייה מעולם החופשיים יחד עם טכניקות בנייה מעולם דאוני הרדיו לקבלת הגה גובה חזק במיוחד ובמשקל נמוך מאד (כ-40 גרם במקום 55 גרם).

השנה השלמתי בניית שני טיסנים, האחד כנף קוולר ופיבר, שוקל 2050 גרם והשני עם כנף קרבון (90 גרם למטר) 2250 גרם.

ביצועי הטיסנים יצאו כמתוכנן והינם תחרותיים לחלוטין מול הטיסנים הקנויים בארץ ובעולם. חוזק ועמידות הטיסנים טובים מאד ותכונות ההטסה שלהם נעימות למדי.

לאחרונה סיימתי גם גוף חשמלי וגם אותו אציג בהמשך.

תהנו,

roydor
12-05-2010, 14:03:16
ייצור הגלמים לכנף

roydor
12-05-2010, 14:13:00
תיקון והכנת הגלמים לתבנות

roydor
12-05-2010, 14:15:10
תבנות הכנף

roydor
12-05-2010, 14:18:49
תבנית הכנף עצמה

eitan-ro
12-05-2010, 14:28:18
מרשים מאד!
בתור אחד שראה את התוצר הסופי המסקנה היא אחת - אין כמו בניה עצמית! הרבה יותר טוב, הרבה הרבה יותר כיף !
איתן.

roydor
12-05-2010, 14:34:41
ייצור כנף הכרבון

roydor
12-05-2010, 15:03:40
ייצור בום זנב

roydor
12-05-2010, 15:11:03
ייצור חלקי גוף

roydor
12-05-2010, 15:23:57
ייצור ג'וינר (מחבר כנף)

roydor
12-05-2010, 15:31:08
ייצור כיסויי סרוו

חזי
12-05-2010, 15:33:34
כבוד :)

roydor
12-05-2010, 15:39:33
הגה גובה

roydor
12-05-2010, 15:44:25
הגוף

roydor
12-05-2010, 15:46:27
הרכבת המטוס הראשונה

roydor
12-05-2010, 15:53:03
טיסות ראשונות (לשני מטוסים שונים)

roydor
12-05-2010, 15:57:13
גוף חשמלי

roydor
12-05-2010, 16:00:33
תם ונשלם...

מה בהמשך?
אולי גרסה קלה של הגרמלין (1800 גרם)
אולי F5J (כנף קלה במיוחד 2200 גרם מוכן לטיסה עם מנוע 2 kW)

מה שבטוח זה שאחרי ייצור סט שלם של תבניות, פיתוח טכנולוגיות ייצור חדשות, שיטות עבודה מתקדמות, רכש חומרים מיוחדים ואפילו הכנת כיסויים, יותר מהיר לקנות אבל הרבה יותר כיף לבנות!

IttaiP
13-05-2010, 16:03:19
עם ציוד FPV מתאים אפשר לחסל איתו את הכור האירני :D
כל הכבוד על הביצוע ועל השיתוף :)

איתי

eitan-ro
13-05-2010, 17:21:24
תגיד רועי - אתה מרגיש הבדל משמעותי בזה שהורדת את המשקל מהחיבור בין הכנף המרכזית לדיהדרלים?

קורן בן אשר
13-05-2010, 17:31:03
רועי, אני מסיר את הכובע :) חשבתי שיש רק גרמלין אחד - והנה מסתבר שיש כבר שניים!

כמה שאלות ברשותך:

1. אני מבין ששני הסרבואים של הזנב בתוך מייצב הכיוון? :cool: האם יש טיסנים אחרים שמשתמשים בשיטה זו, או שזה למעשה פטנט מקורי שלך?

2. אם תוכל להרחיב קצת (בשרשור זה או אולי בשרשור חדש) מה הייתה המתודולוגיה בבחירת פרופילים לכנף כשמדובר בפרופיל משתנה לאורך הכנף? האם יש משהו מעבר להתאמת הפרופיל למספר הריינולדס המקומי? במילים אחרות, מה המניע של פיליפ קולב לקחת את הפרופילים של דרלה ולעשות להם tweaking ומה ההישג הנדרש?

roydor
13-05-2010, 19:31:30
הסרוואים בהגה הכיוון הם לטיסן החשמלי בלבד, מסיבות של מרכז כובד ונפח זמין.
בטיסן הקונבנציאונאלי הסרוואים מקדימה ןמניעים את ההגאים באמצעות פושרודים מקרבון.

במקור לקחתי את חתכי הכנף של דרלה ובצעתי להם "יישור" על מנת שניתן יהיה לתבנת את הכנף במצב גלישה ולא רפלקס כפי שתוכנן במקור ע"י דרלה.
לאחר מכן העלתי את העובי בשורש ל-8.5% מסיבות מבניות.
מכיוון שסדרת הפרופילים של דרלה מותאמת לשינויים ברינולדס, בהיבט הזה כמעט ולא נגעתי.
פיליפ עזר בתובנות של משיכות הקורה, המאזנות ופילוג עובי הכנף על מנת למנוע תופעות אי רציפות בין חתכי הכנף.
לאחר מכן ביצע שינויים קלים בעיקר באיזור שליש הכנף בו תצורת הכנף שלי גרמה לשינויי רינולדס טיפה יותר גדולים בין שני חתכים מאשר דרלה תכנן ב-SUPRA.

ההבדל בין החתכים מתבטא בעובי החתך (שקטן לקראת קצה הכנף על מנת למנוע ניתוקים והזדקרות קצה כנף בתמרונים) ושינוי בעקימון על מנת למנוע צורך בפיתול לצורך "התאמת" החתכים לאותם זוויות ייחוס. שינוי העקימון גורם לכנף "שמושכת" כולה ביחד ללא הזדקרות של חתך מקומי לפני שאר הכנף, חשוב מאד כאשר טסים במקדמי עילוי גבוהים קרוב להזדקרות אחרת הטיסן מפסיד ביצועים ללא סימון ברור שעברת את הנקודה האופטימאלית (תכונה אופיינית ב"סמרטוט 2" שהטסת לפני שנתיים).

בעיקרון, ככל שיוצאים לקראת קצה הכנף, הפרופיל נהיה דק יותר, מעט יותר עקמומי, נקודת שיא הגובה נעה קדימה, נקודת שיא העקימון נעה קדימה.

רועי

z999
16-05-2010, 01:14:32
קראתי בזמנו את השרשור שלך בRCGROUPS ועל השסק יצא לי לשמוע בכמה וכמה מקרים אבל תמיד הייתי בטוח שהם שני טיסנים שונים. יש הבדל בין השסק לבין הגרמלין?

עוד שאלה שהייתה לי, איך ניגשים לתכנון של כנף? יצא לי לשחק עם תוכנות כמו profili וxflr5 כדי להבין קצת יותר וכדי לראות בעיניים דברים שעד עכשיו רק קראתי עליהם אבל אף אחת המהתוכנות לא נותנת לך ממש מענה לתיכנון חוץ מ-להכניס מודל לתוכנה, לבדוק נתונים, לעשות את השינויים הנדרשים וחוזר חלילה- זה תהליך מאוד רפטטיבי. זאת השיטה שבה אתה עובד?

roydor
16-05-2010, 07:33:27
ההבדל בין השסק והגרמלין הוא בעיקר בגוף. הכנפיים מאותם מאסטרים, שם הדימיון נגמר.
הג'וינר אחר, הגוף אחר, הגה הגובה אחר, הגה הכיוון אחר.
הגוף שלי צר יותר, נמוך יותר ובעל חתך קטן יותר, הוא גם משמעותית יותר חזק לאותו משקל.

תכנון כנף דורש המון ניסוי וטעייה, אין תוכנה שמכניסים לה פרמטרים והיא יורקת החוצה סט פרופילים.
הכי טוב יהיה לקחת סדרת פרופילים שמישהו כבר עשה עליה את העבודה ולבצע התאמות (בדומה למה שעשיתי בגרמלין).
חשוב לציין כי "אין חדש תחת השמש" אין פרופיל חדשני שמשאיר את כל שאר הפרופילים מאחור, ההבדל המשמעותי היחיד בין הפרופילים "החדשים" לבין "הישנים" מלפני 10 שנים הוא בכך שמכיוון והטיסנים של היום קלים יותר (בגלל שימוש בחומרים טובים יותר ושיטות בנייה יעילות יותר) ולכן הפרופילים החדשים מתוכננים לטיסה יעילה במהירויות נמוכות במעט מהנהוג פעם.
אני גם מאמין שרב ביצועי כנף מודרנית, מקורם לווא דווקא בחתכי הכנף אלא בתצורת הכנף עצמה ויותר נכון בחצי המטר האחרון. שימוש נכון בפרופיל קצה כנף ו"סגירה" נכונה של הטיפ הם אלו שיעשו את רב ההבדל בביצועי הטיסה והניהוג.

MDreamer
28-05-2010, 01:28:24
רועי, מה שטח הכנף?

roydor
28-05-2010, 07:40:54
מוטה 3.45 מטר
שטח כנף 70.8 דצמ"ר
מנת מימדים 16.8
פרופילי כנף PK381, PK382 ,PK383, PK384, PK385

שטח הגה כיוון 5 דצמ"ר
מנת מימדים 4.5
פרופיל הגה כיוון RD0010, RD0008 (תכנון שלי)

שטח הגה גובה 6.8 דצמ"ר
מנת מימדים 7
פרופיל הגה גובה HT14

roydor
27-07-2010, 22:13:11
שמתי לב ששכחתי לעדכן תמונות של הגוף החשמלי.

המנוע הוא האקר B40 , נבחר בשל התאמתו לקוטר הגוף שכן השתמשתי בגוף של ה-F3J לאחר כתימת החרטום
סוללה - 6 תאים של 1250 של TP
פרופ 16X10 או 16X8
בקר 40 אמפר
BEC חיצוני של היפריון
סרוואים של הגה הגובה והכיוון בזנב
הכנף היא של הדאון הקל (קוולר)
ג'וינר קל יותר (60 גרם)
הגה גובה של הדאון הקל

משקל סופי הוא 2350

קצב טיפוס בין 10 ל-11 מטר לשנייה בזווית גבוהה (בערך 70 מעלות)

MDreamer
28-07-2010, 07:44:14
נראה טוב.
ה HUB של הפרופ שלך לא קצת גדול מדי?

roydor
28-07-2010, 23:00:19
כן, הוא טיפה גדול, השתמשתי במה שהיה לי במגירה והבטחתי לעצמי שאני אזמין אחד אחר אבל מאז הטסתי את הטיסן כמה פעמים וכל כך נהנתי שהתעצלתי להזמין חדש.
חוץ מזה, if it ain't broke, don't fix it

Liav
03-12-2011, 10:43:24
סרט מההטסה אתמול בקריית אונו
(במקור צולם באיכות 720p אבל תוכנת העריכה קרסה ונותר רק הסרט באיכות נמוכה :( )
אעלה את הקטעים הנבחרים באיכות מלאה בהמשך.

עריכה:
ערכתי מחדש, החלפתי את הסרט בסרט באיכות מקסימלית :)

http://www.youtube.com/watch?v=YslbEE5j5L8

roydor
03-12-2011, 16:33:46
ליאב,
תודה על הסרטון.
עבר הרבה זמן מאז הטסתי את הטיסן בצורה רצינית אבל יש תחרות F3J בקרוב אז החלטתי להתאמן טיפה על הגרסה החשמלית.
שבוע הבא ננער את האבק מגוף ה-F3J ונפרוס איזה היי-סטרט לאימונים.

eitan-ro
03-12-2011, 18:49:28
אחלה סירטון!

עומר וסרמן
03-12-2011, 19:00:12
יוצאים לייצור סדרתי...?

roydor
02-01-2012, 15:39:07
התחלתי לבנות גרמלין נוסף,
הפעם יהיה בנוי מבד קרבון "SPREAD TOW".
הייתרון של הבד הוא שהוא סופג מעט מאד דבק ולכן יוצא קל מאד יחסית לחוזק שמתקבל.
אני מצפה לסקין חזק כמו הגרמלין מהקרבון אבל במשקל נמוך מהסקין של הגרמלין מהקוולר.
הקורה הפעם תהיה בנוייה ישירות בתבנית והחציצים יהיו בלזה עומדת מצופה קבון משני הכיוונים.
אני מצפה לקורה קלה ב-130 עד 140 גרם מהקורה הקודמת ובחוזק מעט יותר נמוך אך עדיין מספק לחלוטין.
בנוסף, אני אשתמש ברוהסל 1 ממ שקניתי מחבר בחו"ל במקום בהרקס, צפוי לחסוך עוד 20 גרם ובמידה ואצליח להקטין את כמות הדבק בתהליך הסגירה אני מצפה לחיסכון משקל של 200 עד 250 גרם מהכנף יחסית לגרמלין מהקוולר.
משקל היעד שלי הוא סביב 1800 גרם למרות שהחשבונות שלי מראים על פוטנציאל לטיסן אפילו קל יותר.

בינתיים הכנתי לוח לחציצים (בלזה 5 עומדת מצופה בבד קרבון ב-45 מעלות) ובתים לג'וינר (קרבון 1 ממ מלופף בקצוות בקוולר)
60259
60260
60261
60258

eitan-ro
02-01-2012, 22:10:39
זאת גרסת ה-F3J או F5J?

roydor
02-01-2012, 23:09:32
הכנף תהיה ל-F3J (חוזק לפיתול וכפיפה)
אני מתכנן לבנות קודם גוף ל-F3J ואם ישאר לי כוח אני אבנה עוד גוף F5J (יש לי כבר אחד שלא רואה הרבה שימוש)
במידה והייתי בונה כנף ל-F5J הייתי יכול להוריד בקלות עוד 100 עד 200 גרם ממשקל הכנף, בייחוד לאור החוקה החדשה, אבל כרגע המחלקה לא מדברת אלי מספיק על מנת להשקיע בטיסן ייעודי.

חזי
20-01-2012, 10:34:51
בהצלחה משתוקק לראות את התוצאה

roydor
24-02-2012, 16:56:48
היום חלצתי את הכנף מהתבנית.
הכנף בנויה מבד פחמן "SPREAD TOW" 80 גרם למטר שהוא "כלבת" אמיתית להתעסקות...
פיתחתי שיטת עבודה עם הבד הזה על סמך עצות שקיבלתי מחברים בארץ ובעולם אבל הוא עדיי מעצבן לעבודה ובעיקר מבחינה קוסמטית כאשר מדובר במשטחים גדולים שרוצים לצבוע בצבע שקוף (לראות את הפחמן)
הבעיה העיקרית היא שבמידה והוא מתבלגן אז לא ניתן לסדר אותו, וזאת בניגוד לבדים ה"קונבנציונליים".
הקורות האחוריות הן רובן מגרב פחמן על גבי קלקר, היתרון הוא בכך שלא נדרש לכוון באופן מדויק את הגובה של חציץ שכן הקלקר נמעך לגובה הנדרש בזמן הסגירה ובכך שנוצרת צינורית צורתית מפחמן שמעלה באון משמעותי את חוזק המדף והמאזנת.
קורה ראשית עשיתי בתבנית (הנחת סיבים) והחציץ בנוי מבלזה מצופה בפחמן.
לפני הורדת שאריות ההבדל במשקל שתי הכנפיים עמד על 2 גרם. לאחר הורדת השאריות המשקל עומד על 1.15 גרם לכנף של 540 גרם (0.2% סטייה משקלית). אני מרוצה :)
משקל הכנפים מעיד על היתכנות לסיים את הטיסן במשקל היעד של 1.8 ק"ג

במקור תכננתי צבע צהוב ושחור פחמן. חבר נתן לי עצה להוסיף קצת אדום שלא יהיה משעמם.
כשחלצתי את הכנף נפל לי העסימון שיצא לי דגל גרמניה :p
זו לא הייתה הכוונה אך מכיוון שקיבלתי כלכך הרבה עזרה בתכנון ובהשגת החומרים בפרויקט הזה מפיליפ קולב (טיסנאי גרמני) אז אני מניח ששיש פה סגירת מעגל מסוימת.

תמונות נוספות כשתהיה התקדמות נוספת

eitan-ro
24-02-2012, 17:09:48
WOW!
אחד הבדים הכי סקסיים שיש... עושה חשק לבנות DLG עם כנף מקרבון (חבל שהוא כל כך יקר...)
חבל רק שלא הצלחת להתאים את האריגה בחיבור בין שתי החלקים של הבד... אבל לא נורא... פעם באה

roydor
24-02-2012, 18:44:01
חבל רק שלא הצלחת להתאים את האריגה בחיבור בין שתי החלקים של הבד... אבל לא נורא... פעם באה

בשביל להתאים אותו הייתי צריך לחתוך רצועה נוספת מהגליל ולא התחשק לי לבזבז עוד מהבד, במיוחד לאור המחיר... :)
מה גם שאז לא בטוח אם היה נשאר לי מספיק לעוד כנף (למרות שאני לא רואה את עצמי בונה עוד אחד...יותר מדי עבודה)

roydor
05-03-2012, 17:25:13
מעט התקדמות, פתחתי את המאזנות מדפים ואת פתחי הסרוואים בכנף.
הצירים במדפים והמאזנות הם "צירים חיים", חלק מהסקין של הכנף ועשויים מפיל פליי שהוכנס בתהליך היציקה.
לאחר פתיחת המאזנות וגם פתיחת פתחי הסרוו, ניתן לראות את כמויות הדבק שנדרשו לסגירת הכנף.
לשמחתי גיליתי כי יש לי מעט מאד דבק מיותר בתוך הכנף ושכל ההדבקות (שרואים) הן טובות ללא חללים או חוסרים וללא נזילות.
בנוסף, גרב הפחמן ששילבתי במאזנות והמדפים, בשילוב עם בד הפחמן של הסקין יצרו משטחי היגוי קשיחים לפיתול בצורה בלתי רגילה, דבר החשוב מאד למניעת פרפור במהירויות גבוהות וכל זה במשקל נמוך משמעותית מהכנפיים הקודמות שלי.

הזמנתי גם סרוואים לכנפיים, אני מתכנן להשתמש ב-761 של אירטרוניקס למדפים, סרוו של 21 גרם שיש לי איתו ניסיון טוב.
למאזנות הזמנתי סרוו של אירטרוניקס ששוקל 11 גרם ה-809. סרוו זה קטן יותר ובעבר לא הייתי מסתכן לשים סרוו כזה קטן על מאזנות אבל בדגם הספציפי הזה כבר עשו שימוש מוצלח בדאוני F3J אחרים בשנה האחרונה במאזנות ועל כן החלטתי לקחת איתו סיכון. הסרוו יאפשר לי לחסוך 20 גרם מהטיפ, חשוב לא רק למשקל הכולל של הטיסן אלא גם להורדת האינרציה של הכנף, דבר החשוב בטיסן טרמיקות.

eitan-ro
05-03-2012, 19:28:36
אחרי שראיתי את הכנף ב"חיים האמיתיים" פשוט אין מילים! הבד הזה כל כך סקסי!!
באיזה פיל-פליי השתמשת? העדין או הגס?
מה הכיוון סיבים של הפיל פליי?

roydor
05-03-2012, 19:41:13
בד פיל פליי עדין ב-45 מעלות

Humbletoo
05-03-2012, 23:55:05
ואו רועי, קודוס!
רק לשם התעניינות, כמה עולה הבד הנ"ל למטר^2?

eitan-ro
06-03-2012, 06:55:39
זה תלוי בכמות שאתה קונה - ככל שאתה קונה יותר ככה המחיר למטר יהיה נמוך יותר.
בקניה של מטר בודד העלות היא 80 יורו, בקניה של 3 מטר העלות היא כ60 יורו למטר וכו'...
כל זה כמובן ללא משלוח ומע"מ (אין מכס על מוצרים כאלה).
איתן.

roydor
07-03-2012, 23:36:03
היום סיימתי את הכיסוי לסגירת חריצים של המדף לכנף. מטרת הכיסוי להקטין את הגרר בתנועת מדפים קטנה ע"י הקטנת החריץ באזור המדף למינימום.
את הכיסוי הכנתי מיציקת אפוקסי עם מיקרו בלונס. את הצורה יצרתי באמצעות סלוטייפ שהיה מוצמד למדף והוכנס מתחת לסקין הכנף. המדף שמוחזק במצב מטה גורם לסלוטייפ להתעגל לצורה המתאימה וכאשר האפוקסי מתיבש נוצר רדיוס מתאים לצורך תנועת מדף חופשי תוך סגירת המרווח למלימטר לכל היותר.
למאזנות אני מתכוון להשתמש בסלוטייפ על מנת לחסוך את המשקל של כיסוי הנ"ל.
במדפים הכיסוי חובה שכן תנועת המדפים גורמת לשליפה של סלוטייפ במידה ועושים בו שימוש ועל כן נדרש כיסוי קשיח. במאזנות התנועה קטנה ועל כן הסלוטייפ לא נשלף וניתן לחסוך בהן משקל.

כעת, לאחר הכיסוי ופיני מיקום לכנף, משקל הכנפיים 549.5 ו-549.9 גרם :D

eitan-ro
08-03-2012, 06:40:14
לא לגמרי הבנתי איך עשית את זה ותמיד רציתי לדעת...
אם הסלוטייפ מתחת לסקין ואתה מורח עליו דבק מבפנים (?) איך אתה מוציא אח"כ את הסלוטייפ?

b1yossi
08-03-2012, 07:24:33
לא לגמרי הבנתי איך עשית את זה ותמיד רציתי לדעת...
אם הסלוטייפ מתחת לסקין ואתה מורח עליו דבק מבפנים (?) איך אתה מוציא אח"כ את הסלוטייפ?

מצטרף לשאלה, אני לא מצליח להבין מהתמונות מה בדיוק עשיתי.

תחתוך את הכנף באמצע המדף לרוחב וצלם תמונה מהצד בבקשה :rolleyes:

roydor
08-03-2012, 21:58:27
תחתוך את הכנף באמצע המדף לרוחב וצלם תמונה מהצד בבקשה :rolleyes:

תן לחשוב על זה.......לא!
אני כבר סביב 50 שעות עבודה על הכנף הזאת ועוד היד נטויה.

הסלוטייפ משמש מעיין תבנית זמנית, מדביקים אותו על המדף כך שהוא בולט לכיוון הכנף עצמה.
מורחים שיכבה של דבק עם מיקרובלונס על הצד הפנימי של הסלוטייפ, מעט על הסקין של המדף על צידו הפנימי ומעט על הסלוטייפ, 6-5 מ"מ לפחות על הסלוטייפ ובעובי של 1 מ"מ בערך.
לאחר מכן משחילים את הסלוטייפ מתחת לסקיו של הכנף ומטים את המדף מטה (יותר מדי והסלוטייפ יקפוץ החוצה).
הסלוטייפ שנתמך בסקין התחתון של הכנף מתכופף ומתעגל והדבק מקבל את הרדיוס של הסלוטייפ ומתיבש תוך שמירת הרדיוס.
לאחר הייבוש מורידים את הסלוטיים ומשייפים לאורך הנדרש.
מצורפות תמונות נוספות כולל תמונה בה שמתי חתיכת סלוטייפ על הכיסוי שכבר התייבש ונחתך לגודל והשחלתי אותה מתחת לסקין כאשר מדף מורד מטה כ-30 מעלות, אני מקווה שברור יותר.

b1yossi
08-03-2012, 22:14:35
אתה חופר את השקע בכנף (מסומן בעיגול) ?

63163http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=63163&d=1331237080

roydor
09-03-2012, 00:52:55
כן, משייף, נדרש רק בשורש כי המדף מגיע עד הקצה ונדרש פינוי בשבילו על מנת שיוכל לנוע מעט כלפי מעלה ועל מנת לשחרר מעט מקום לכיסוי החריץ

roydor
09-03-2012, 14:19:57
מעט התקדמות,
פתחתי פתחים לפושרודים והדבקתי את ההורנים.
ההורנים מתברגים לצורך כיוון במידת הצורך ועשויים מפליז
לאחר הדבקה ראשונית עם טיפה של דבק מהיר הוספתי יציקה של אפוקשי 24 שעות לצורך החזקת ההורן למקום.

roydor
24-06-2012, 08:04:45
סוף סוף סיימתי את הכנף!

החלטתי להשתמש בגוף החשמלי לאחר שעשיתי לו מעט שיפורים.
החלפתי את הסוללה בסוללה קטנה יותר לצורך הורדת משקל והתאמה טובה יותר לחוקת ה-F5J החדשה 04 תאים 850 מילי).
לצורך שמירה על מרכז הכובד היה צורך להוריד משקל נוסף מהזנב, על כן החלפתי את הסרוואים לסרוואים קטנים יותר (ממותקנים בזנב), החלפתי את החיווט בגוף והחלפתי את הגה הכיוון להגה כיוון מפרופילים.
סימתי את הטיסן במשקל 2060 גרם.

קצב הטיפוס שאני משיג הוא יפה (כנראה סביב 9 מטר לשנייה) והטיסן לוקח בקלות טרמיקות מגובה נמוך.

עם הסוללה הקטנה הזו יש לי שני טיפוסים ארוכים ל-200 מטר פלוס על טעינה אחת, למרות שרב הטיפוסים שלי בשישי האחרון היו לגובה 50-100 מטר משם לקחתי טרמיקות לטיסות ארוכות ויפות.
באחת הטיסות טסתי בקלות מעל 40 דקות מבלי שסיימתי את הסוללה.

אני מרוצה!

רועי

Liav
24-06-2012, 10:30:05
יפה יפה! :)
הדיהדרלים השחורים משמשים לחימום האוויר וליצירת טרמיקות קצה כנף? :p

shapirelli
24-06-2012, 21:28:25
רועי, איפה אתה מטיס?

roydor
25-06-2012, 02:20:35
קרית אונו

roydor
25-06-2012, 17:55:30
יפה יפה! :)
הדיהדרלים השחורים משמשים לחימום האוויר וליצירת טרמיקות קצה כנף? :p

ליאב, על תגלה את כל הסודות שלי ;)

האמת שצבע שקוף על הקרבון הוא קל יותר מבחינה משקלית (אין פיגמנט בצבע) למרות שעדיין מסנן UV ולכן מגן על האפוקסי. מהסיבה הזו לא שבעתי בשקוף את הטיפים ואת התחתית (חוץ מזה שהקרבון מגניב!)
בנוסף גם רואים טוה את הצבע השחור

החיסרון היחיד הוא שזה מאד מתחמם בשמש (במיוחד בקיץ) ולכן דורש כיסוי על הקרקע

רועי

eitan-ro
25-06-2012, 21:44:35
ליאב, על תגלה את כל הסודות שלי ;)

האמת שצבע שקוף על הקרבון הוא קל יותר מבחינה משקלית (אין פיגמנט בצבע) למרות שעדיין מסנן UV ולכן מגן על האפוקסי. מהסיבה הזו לא שבעתי בשקוף את הטיפים ואת התחתית (חוץ מזה שהקרבון מגניב!)

החיסרון היחיד הוא שזה מאד מתחמם בשמש (במיוחד בקיץ) ולכן דורש כיסוי על הקרקע

רועי

מהמדידות של הימים האחרונים - זה מתחמם בקלות ל80+ מעלות

חזי
25-06-2012, 23:26:09
WOW
עבודה מדהימה
נראה מיליון דולר
החלום שלי זה F5J כזה
תתחדש ואם תרצה למכור ...(אני רציני)

Liav
25-06-2012, 23:51:42
רועי

קצת איבדתי אותך, בהסבר... משהו התבלבל לך.. אבל נראה לי שהבנתי למה התכוונת.
הקרבון הזה תמיד מגניב :)

מהמדידות של הימים האחרונים - זה מתחמם בקלות ל80+ מעלות

רק צריך להביא מים, פינג'ן וקפה שחור.
אפשר להשאיר את הגזיה בבית :D

Gil
30-06-2012, 19:18:42
יפה מאד!ֿֿ

עכשיו צריך לעשות לו סרט :o

roydor
29-09-2012, 22:40:59
במהלך תחרות ה-F5J האחרונה הצלחתי להשמיד את הספינר שלי תוך שלושה סיבובים עקב הרגלי הנחיתה שלי מתחום ה- F3J.
לאור זאת החלטתי שיש צורך ברוויזיה למערכת החרטום שלי מתוך הנחה שהרגלי נחיתה ("נעיצה") של מעל 10 שנים לא אוכל להעלים בין לילה.
בתור התחלה החלפתי את הספינר לספינר אלומיניום במקום הספינר מהפלסטיק שהיה לי עד עכשיו. מכיוון שלא מצאתי את הספינר שרציתי לקחתי באופן זמני ספינר קטן במעט (30 מ"מ במקום 32 מ"מ) עד שיגיע הספינר הרצוי (כבר בדרך).
בנוסף, הוספתי ספייסר מגלס-אפוקסי שיאפשר לספינר להישען עליו ולהעביר את עומסי הנחיתה בעת מכה מקדימה.
לציר יש חופש קל קדימה אחורה (פחות ממילימטר) ולכן בזמן סיבוב המדחף, הדחף ימשוך את הפרופ קדימה וימנע חיכוך עם הספייסר בעוד שבזמן מכה מלפנים, החופש ייסגר (הציר ינוע אחורה) ויעמיס את קיר האש.
אחרי שיגיע הספינר המעט יותר גדול אני מאמין כי המרווח בין הגוף לספינר ייסגר (אם לא אז אוריד במעט את עובי הספייסר) ותהייה התאמת קטרים מעט יותר יפה.
אני מקווה למצוא זמן שבוע הבא לבדוק את הפיתרון לפני התחרות הבאה.
תמונות מצורפות

eitan-ro
30-09-2012, 08:40:45
זה בהחלט פיתרון בכיוון הנכון...
לדעתי זה עניין של זמן עד שמישהו יחשוב על פיתרון מוחלט (או בשפתנו "פוזיטיבי") שיוריד לחלוטין את העומס מהציר בזמן נעיצה... זה פשוט מתבקש!

roydor
30-09-2012, 11:28:29
האמת שיש לי רעיון לממשק "צף" למנוע.
לא מסובך אך דורש מעט תכנון במחשב ושיבוב של מספר קטן של חלקים.
בכמויות גדולות לא יהיה יקר ובהיבט המשקלי לא יהיה כבד מדי.
הרעיון גם לא לגמרי מקורי, שואב המון ממה שקיים כיום (ומזה כעשרות רבות של שנים) בטיסני ג-2.
הרעיון הוא לחבר את המנוע על קיר אש שיכול לזוז קדימה ואחורה מול קיר אש קבוע, אשר ביניהם קפיץ פשוט שמבטיח מיקום בזמן שהמנוע לא מסתובב.
הממשק ייקח את כוחות הפיתול וסחב המנוע (מאות גרמים עד קילוגרמים בודדים לכל היותר) אבל לא ייקח את עומסי הנחיתה כלל.
כאשר המנוע מתחיל להסתובב ומיצר סחב, המנוע זז קדימה כנגד הקפיץ ו"מתנתק" מהתמיכה האחורית שלו על מנת למנוע מגע וחיכוך.
כאשר המנוע לא מייצר סחב, הוא נע לאחור והספינר משתלב במדרגה מבנית בגוף הטיסן אשר מעבירה את כל העומסים לשאר הגוף בדומה לחרטום מבני ב-F3J.
השילוב המבני, משולב בחופשים וגמישויות מעלה מטה ולצדדים יאפשרו להקטין את עומסי הצד על הציר גם כן ולהעבירם למדרגה על הגוף ובכך גם למנוע מצבים של כיפוף צירים.

אולי יום אחד אני אמצע זמן לשרטט מתקן כזה, עד אז אני אסתפק במה שיש.

האמת שאולי שווה לחפש גם רכיב מדף המבוסס על מחבר גמיש (מאין קופלונג) לחבר בין המנוע לספינר, יאפשר "ריכוך" העומסים בנחיתה.
פיתרון אחר שיצא לי לשמוע עליו הוא חיבור של המנוע לגוף לא דרך צלע אש מודבקת אלא ע"י זוויתן מאלומיניום המחובר בשני ברגים לתחתית הגוף (לסקין), בעת מכה חזקה הזוויתן מתכופף ולא נגרם נזק למנוע. הגמישות הטבעית של הסקין מאפשרת "וויתור" מסוים וגמישות בעת הצורך. גם שווה בדיקה.

נכון לעכשיו אני מתכנן לבנות גוף נוסף (מייצב כיוון וצינור זנב כבר יש) עם מנוע קטן וקל יותר וחסכונות משקליים נוספים בחלקי המבנה השונים.
אני מקווה לחסוך בין 150 ל-200 גרם על משקל הטיסן הקיים (כ-2100 גרם) ולהוסיף מקום להתקנת משקולת לתנאי רוח (בלסט), עד 600 גרם.
אני מקווה להגיע למשקל של 1900 עד 1950 גרם מה שיהפוך את הטיסן הזה ל-FLOATER של ממש.

רועי

roydor
04-10-2012, 15:22:49
היום עשיתי אימון קצר שכלל גם הטסת דיסקוס וגם הטסת הגרמלין.
ניסיתי לראשונה להשתמש ביכולות ההקלטה של מד הגובה בו מבצעים שימוש במסגרת תחרויות ה-F5J למטרת תיעוד הטיסה ותחקור בבית.
לאלו שלא זוכרים, ב-F5J, על פי החוקה החדשה, זמן המנוע מוגבל ל-30 שניות והינו חלק מזמן הטיסה הכולל והמתחרה יכול לטפס בו כרצונו. הגובה אליו המתחרה מגיע מהווה "קנס" אשר מוריד לו 0.5 נקודות לכל מטר טיפוס עד 200גובה מטר ו-3 נקודות לכל מטר מעל 200 מטר. הגובה אליו מגיע המתחרה נמדד באופן אוטומטי ע"י מד גובה ייעודי אשר מותקן בין הבקר לבין המקלט וביכולתו למדוד גובה ולהקליט את רגע הדלקת המנוע, ואת רגע כיבוי המנוע. ביכולת הבקר גם לכבות את המנוע אוטומטית ללא יכולת הדלקה מחדש לאחר 30 שניות. גובה ה-F5J מוגדר כגובה אשר הטיסן הגיע אליו לאחר 10 שניות מרגע כיבוי המנוע, זאת על מנת למנוע ביצוע בזים להקלטת גובה נמוך ולאחר מכן משיכות לאנך לצורך סיום טיפוס בגובה גבוה יותר.

לצורך האימון לא הטסתי "מול שעון" אלא הטסה חופשית ללא אימון ספוטים, התאמנתי לתפוס טרמיקות בגובה נמוך ולטפס בהם עד לגובה נוח וחזרה לגובה נמוך בצלילה מהירה (בז)

מצורפים גרפים מהאימון שהתאפיין בטרמיקות חזקות וברורות וברוח של 2-5 מטר לשנייה (קלה עד בינונית)
בטיסה 1 לא היה שום דבר מעניין ולכן לא צירפתי גרף
בטיסה 2 לקחתי ארבע טרמיקות שונות כשהראשונה עד גובה 400 מטר, סגירת המנוע היתה בגובה 63 מטר ואת הטרמיקה הרביעית לקחתי מגובה 33 מטר
בטיסה 3 המנוע נסגר בגובה 57 מטר אבל 10 שנוית אחרי כבר הייתי ב-80 :) טיפסתי עד 200 מטר תוך כ-3 דקות וחזרתי בבז לנחיתה ליד
טיסה 4 המנוע נסגר בגובה 27 מטר אך הגובה אחרי 10 שניות כבר היה 43 מטר. שני טיפוסים ל-250+ מטר וחזרה לנחיתה

לאחר מכן חזרתי לדיסקוס

לסיכום, תנאים טובים, הטיסן מפתיע אותי כל פעם מחדש, נהניתי ממנו מאד.
בתוכנית להמשך גוף קל יותר לצורך קבלת טיסן קל יותר לבוקר אבל עם יכולת נשיאת בלסט לרוחות בינוניות. יאפשר לי לשחרר את הגוף חזרה לכנף המקורית לצורך הכנת טיסן שני ולייעד אותו לתנאי מזג אוויר של רוחות בינוניות עד חזקות.
רועי

חזי
04-10-2012, 16:16:50
רועי שלום ,
מהיכן קונים את מד הגובה שנועד לתחרות הf5j ?

roydor
04-10-2012, 18:04:38
אפשר ישירות מישראל אופק או מ-esprit models
http://www.espritmodel.com/aerobtec-competition-recording-altimeter-switch-altis-v3-fai-f5j.aspx

roydor
19-10-2012, 16:35:53
אימון קצר היום.
הטסתי טיסה אחת בלבד באורך 31 דקות, טיפוס אחד עם מנוע, השאר היה באזים ותפיסת טרמיקות מגובה נמוך ללא פתיחות מנוע מנוספות.
השמיים "בערו", טרמיקות בכל מקום.
בשאר הזמן הטסתי DLG ועזרתי לרונן לכוון את ה- SUPRA שלו (טיסן מדהים, הכי קל להטסה שאי פעם יצא לי להטיס!)

גרף של הטיסה של הגרמלין מצורף, הלוגר הזה ממש כיף והגרמלין פשוט "חיה רעה"

roydor
30-10-2012, 00:38:14
תמונות מתחרות ה- F5J האחרונה.
תודה לגיא על התמונות

eitan-ro
30-10-2012, 07:57:42
סוף סוף החלפת כובע :)

roydor
01-11-2012, 16:04:50
סיימתי הגה כיוון לגוף הבא של הגרמלין.
מדובר בגוף חשמלי קל יותר עם סרוואים בזנב (שני היפריון DS11)
הצלחתי לחסוף מעל 25 גרם להגה כיוון מוכן עם הסרוואים
הגה הכיוון בנוי מפרופילים וחזק מאד לפיתול.
הציר הוא ציר פיל פליי שיצוק כחלק מהגה הכיוון עצמו.
בניתי גם גוף אחורי חדש שאמור לתת, ביחד עם הגה הכיוון, חיסכון של 40 גרם בזנב ולאפשר לי להוריף מעל 80 מהמנוע ללא בעיות מרכז כובד.

eitan-ro
01-11-2012, 16:44:12
מגניב...
נחמד לראות בניית פרופילים
למה צבעת אפילו טיפה את המייצב כיוון?

Sent from my GT-I9100

roydor
01-11-2012, 22:32:48
צבע זה כאב ראש, לוקח הרבה זמן בניקיון של האירבראש ומכיוון שרציתי לחסוך משקל החלטתי לוותר על הצבע ולראות מה יוצא לי ברמת הגימור והמשקל.
נראה לי שבהגאים הבאים אני חוזר לצבע, לפחות בלכה שקופה, כי הגימור יוצא טוב יותר עם צבע.
פשוט צריך לתכנן לייצר מספר חלקים במכה על מנת לחסוך את זמן ההתעסקות (לדוגמא לצבוע במכה אחת גם הגה כיוון, גם פוד, גם בום אחורי וגם הגה גובה)

eitan-ro
02-11-2012, 08:18:02
דוקא בום אחורי בלי זה צבע זה יותר יפה... (כל עוד הפיניש טוב)

Tiran
02-11-2012, 08:42:20
אפשרות נוספת היא לייצר יותר מדאון אחד.
אני בטוח שיהיו מתעניינים רציניים.

eliranh03
02-11-2012, 16:03:02
מדהים כל הכבוד

roydor
02-03-2013, 18:55:21
לאחרונה סיימתי גוף חדש לגרמלין.
הגוף הזה מוריד את משקל הטיסה לכ-1950 גרם עם סטאפ חשמלי צנוע.
בנוסף יש לי יכולת להוסיף בלסט (משקולות) במרכז הכובד לתנאים של רוח.
אולי בעתיד אני אוריד מעט משקל מהזנב עם הגה גובה מעט יותר קל מכיוון שהגה הגובה הנוכחי הוא בריון אמיתי (40 גרם) ויש לי בחרטום 50 גרם משקולת לאיזון.
היום הייתה תחרות F5J והתחרתי איתו בלעדית.
אין כמו לנצח תחרות עם דאון שתיכננת ובנית בעצמך.
התנאים לא היו פשוטים ועשיתי עליות קצרות שמוסיפות ניקוד (גובה טיפוס התחלתי = קנס לניקוד הסופי) כך שלא היה פשוט בלשון המעטה...
מספר תמונות מיום ההטסה אתמול וגרפים מהתחרות היום

roydor
11-05-2013, 22:02:21
הוספתי חורי קירור למנוע, שניים מכל צד.
מאין "הכן רכבך לקיץ" :D

eitan-ro
11-07-2013, 20:25:25
היום הגיע תורי לבנות את היצירת מופת הזאת...
נתחיל בתודה ענקית לרועי שנותן להשתמש בתבניות שלו!!

הטיסן שאני מתכנן לבנות הוא טיסן שהייה חשמלי עם כנף על טהרת הקוולאר - הסיבה לזה היא כלכלית (הרבה יותר זול) ומכיוון שזה דאון חשמלי אז אין צורך בכנף יותר חזקה מיזה.
את הבניה אני אעשה לאט (מאד) ולכן זה יהיה שירשור ארוך.

היום התחלתי את הבניה מהפוד, הפוד יהיה צבוע באדום עם חופה לבנה, הפוד בנוי בעיקר מקוולאר כדי שיהיה שקוף ל2.4, בגוף יש כמה חיזוקי קרבון במקומות הבעיתיים, חיזוק של 2 שכבות פיבר חד כיווני עם פס Airex ביניהם.

צביעה:

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93893&d=1373571749

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93892&d=1373571721

אחרי צביעה וחיבור הג'וגל

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93894&d=1373571791

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93895&d=1373571827

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93884&d=1373563501

בסוף ליווח הבדים

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93897&d=1373571893

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93896&d=1373571860

ולבסוף וואקום

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93898&d=1373571935

עוד עדכונים בימים הקרובים.

איתן.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

eitan-ro
12-07-2013, 12:53:41
הדבק יבש, חלצתי מהוואקום ועשיתי טרימינג, התחלתי מהחופה שעשיתי אתמול
לפני טרימינג:

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93937&d=1373622213

אחרי טרימינג

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93938&d=1373622247

אחרי טרימינג לשני חצאי החרטום, פירוק של הג'וגל ןקידוח של הפיני מרכוז של הכנף (חלק מהתמונות הפוכות.. לא הצלחתי להעלות אותן בכיוון הנכון)

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93928&d=1373621924

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93929&d=1373621960

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93930&d=1373621994

ואחרי ששייפתי את הג'וגל ושמתי עליו דבק מבני עם מיקרובלונס ועם פיגמנט אדום

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93933&d=1373622080

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93934&d=1373622112

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93932&d=1373622049

תבנית סגורה... מחכה לחליצה בעוד מספר שעות

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93935&d=1373622148

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93936&d=1373622186

איתן.

eitan-ro
12-07-2013, 18:21:50
עברו כמה שעות... הגיע הזמן לחלוץ
יצא ממש יפה ומאד מאד מאד חזק!! די הפתעתי אפילו את עצמי שזה יצא ככה... :rolleyes:
המשקל לפני טרימינג יצא 115 ג"ר ואני מאמין שאחרי טרימינג הוא ישקול בסביבות 110 ג"ר (רועי אמר לי שהאחרון שלו יצא 100 גרם, אז המשקל נראה בסדר)

היישר מהתבנית...

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93949&d=1373641853

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93948&d=1373641767

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93947&d=1373641675

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93946&d=1373641621

ככה הוא יראה בסופו של דבר עם החופה...

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=93950&d=1373642191

מתישהו בהמשך הבניה הגוף יעבור "ברית מילה" ויותקן בחרטום Fire wall לטובת המנוע

איתן.

roydor
12-07-2013, 21:21:06
יפה!

roydor
15-07-2013, 17:43:29
בתחרות האחרונה במהלך הסיבוב הרביעי ולאחר טיפוס מעולה שהיה יכול להקנות לי אלפיה (58 מטר בלבד לעומת 78 של ישראל שזכה בסיבוב) התנגשתי בגובה של 230+ מטר עם ישראל.
ההתנגשות היתה בין קצה הכנף של ישראל שספג מכה רצינית בה נגרם נזק משפת ההתקפה ועד הקורה (אבל הטיסן נשאר בר הטסה) לבין שורש הגה הכיוון שלי שנשבר וניתק מהטיסן עם כל הגה הגובה.
הטיסן שלי נכנס לצלילה בלתי נשלטת אשר ניסיתי (ללא הצלחה) לרסן עם מדפים עד לפגיעה בקרקע.
הטיסן נסחף תוך כדי נפילתו מרחק של כמאתיים מטר ונחת באופן אבסורדי בתוך בית קברות...
הזנב שניתק מהטיסן, נסחף כ-100 מטר לכיוון השני ואז באופן מפתיע שינה כיוון ונסחף חזרה לכיוון הגוף והכנף ונחת כ-20 מטר בלבד מהם (אחרת סביר להניח שלא הייתי מוצא את הזנב).

הנזק למטוס היה כבד, הגה כיוון שבור, מוט זנב ב-3 חלקים, ביס גדול בשפת ההתקפה וקורת פחמן שבורה בכנף אחת ושפת התקפה מפוצלת בכנף השנייה ושלל הפרדות קטנות לאורך כל הכנף.
בנוסף נשברו שני סרוואי כנף וסרוו הגה כיוון.
הגוף עצמו יצא ללא נזק משמעותי.

לאחר בחינה מקיפה של הנזק החלטתי לתקן את הטיסן.
את הקורה תיקנתי באמצעות החלפת החציץ בחציץ עם קורה שייצרה סד פנימי לקורה הראשית.
את הביס בשפת ההתקפה תיקנתי ע"י החלפת החלק השבור מחתיכת כנף ניסוי שהוצאתי בעבר מהתבנית.
את שפת ההתקפה תיקנתי והזרקתי דבק לכנף לתיקון ההפרדות.
חורים שונים בכנף מילאתי וסרוואים החלפתי.
את הגה הכיוון השבור שיקמתי וחיזקתי.
את צינור זנב החלפתי בחלופי שהיה לי בבית (ניסוי שעשיתי בעבר)
לאחר השלמת מתקון וכיוון הטיסן חזר למצב טיסה.
נשאר רק לטפל במרכז הכובד והטיסן מוכן לטיסה.

רועי

eitan-ro
15-07-2013, 18:41:45
קדימה לאוויר!

eitan-ro
19-07-2013, 15:54:20
ייצרתי היום את הבום זנב ואת המייצב כיוון, הבעיה שהליווח שעשיתי למייצב כיוון הוא כנראה מוגזם וכבד מידי..., אולי אעשה מייצב חדש.

התחלתי בוואקסים לתבנית וצבע - הצבע שבחרתי הוא כתום זוהר, מכיוון שהוא חד קומפוננטי ולא עמיד אז צבעתי את התבנית בהתחלה בלכה שקופה, לאחר מכן בצבע הזוהר ולבסוף קצת צבע לבן כי בלעדיו לא רואים את הכתום הזוהר והוא הופך לאדום.

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94434&d=1374234862

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94435&d=1374234898

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94436&d=1374234929

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94437&d=1374234963

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94438&d=1374235001

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94439&d=1374235047

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94440&d=1374235076

המייצב עצמו בנוי ממספר קורות פנימיות - קורה ראשית שנמצאת קרוב לשפת זרימה, ו2 קורות קטנות באיזור של הציר של ההגה גובה כדי ליצור קופסת פיתול ולחזק את האיזור שסובל הכי הרבה מעומסי זנב.

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94441&d=1374235113

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94443&d=1374235183

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94442&d=1374235150

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94444&d=1374235223

ואחרי חליצה...

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94451&d=1374236484

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94450&d=1374236434

לצערי משהו השתבש ויש תפיסה קטנה של צבע... חלקה יעלם בגלל שאת ההגה עצמו אני עושה מפרופילים (ולכן אני אחתוך את כל החלק האחורה של מה שרואים בתמונות), אבל עדיין חלק ישאר... מעצבן!!! :mad:

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94452&d=1374236538

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94453&d=1374236587

המשקל (לפני טרימינג) יצא 54 גרם, לא יודע כרגע אם זה טוב או לא... אבל אם זה כבד אני פשוט אעשה מייצב חדש.

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94449&d=1374236390

את הבום זנב עשיתי ע"י זה שלקחתי מקטע של חכה והשתמשתי בה בתבנית - מרחתי אליה ווזלין ושמתי ניילון שיפריד בין החכה לבדים שיבואו אליה.

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94445&d=1374235259

הבום יהיה בנוי מ 2 שכבות קרבון 120 ושכבה אחת של קוולאר 60 ג"ר.

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94446&d=1374235294

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94447&d=1374235329

אחרי שגילגלתי את הבדים על ה"תבנית", ליפפתי את הכל עם סרט Pill Ply, עליו מתחתי סלוטייפ ועליו מתחתי נייליון נצמד כדי להצמיד את הבדים אחד לשני עד כמה שאפשר.
את כל זה שמתי לשעה-שעתיים בתנור על מנת שהדבק יהיה יותר נוזלי ואז כמות גדולה יותר של הדבק תוכל לעבור לבד קילוף (חיסון במשקל זנב)

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94448&d=1374235371

עד עכשיו השקעתי בבניה כ-11.5 שעות, יהיה מעניין לדעתכמה זה ייקח סה"כ...
איתן.

Observer
19-07-2013, 16:19:38
מקצוענים אמיתיים אחד אחד.
תענוג לראות את עבודתכם.

eitan-ro
19-07-2013, 18:42:33
לא התאפקתי... חלצתי את הבום זנב!
הוא יצא ממש טוב, וממש יפה.
המשקל - 40 גרם! (משקל מצוין!)
כרגע הוא באורך מטר אבל הוא יקוצר לאיזור ה 80 ס"מ.
בפעם הבאה שיצא לי לעבוד עליו, אני טיפה אשייף אותו ואצפה אותו בלכה.

(איך הופכים תמונות??!!?)
http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94454&d=1374248386

האור בקצה המנהרה

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94455&d=1374248428

roydor
20-07-2013, 22:11:26
היום היה הטסט פלייט.
חמש טיסות טובות המטוס חזר לעצמו. תוספת המשקל הסופית בעקבות התיקון קטנה ולא ממש מורגשת.

eitan-ro
26-07-2013, 17:30:29
בזמן שאני מכין כל מיני דברים למייצב כיוון חדש, הגיע תורו של הג'וינר...
התבנית היא תבנית מפלצת מגוש אלומיניום ששוקל לא מעט.
הליווח שעשיתי כולל 3 שכבות של קרבון 195 ב-45 מעלות (2 שכבות על הכל ועוד אחת קצרה יותר), טווח מרוהסל 71 ו3 שכבות מדורגות של קרבון חד כיווני בעובי 0.4 מ"מ כל אחת רק בחלק העליון והתחתון של הקורה בשביל.
בגלל צורתה של התבנית כל שכבות הקרבון עוטפות את הטווח רוהסל וכך מתקבל סוג של גרב קרבון מאולתר.

התבנית

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94802&d=1374848354

שכבות ראשונות של בדים (לפני הנחת הטווח רוהסל)

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94803&d=1374848362

הנחת הטווח רוהסל

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94804&d=1374848367

אחרי שעטפתי את הרוהסל בשאריות בדים של השכבות הראשונות

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94805&d=1374848375

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94806&d=1374848379

ולבסוף סגירת התבנית

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94807&d=1374848384

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94809&d=1374848398

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=94808&d=1374848389

איתן.