PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלות על אוויר...

alonb
21-05-2010, 23:42:00
יש לי כמה שאלות שעלו לי לאחרונה.
מה הכוונה כשאומרים אוויר צפוף/דליל?
תרמיקות צרות/רחבות?
ועוד כל מיני מושגים כאלה שכרגע לא עולים לי.

אלון

Liav
23-05-2010, 14:58:17
בד"כ כשמטיסים טיסני ד-2 בשעות המוקדמות של הבוקר, מרגישים שהטיסן עולה לאוויר הרבה יותר בקלות, ומותח את החוט יותר חזק, למרות שמעלים אותו במהירות איטית יחסית, ולכן גם אין הרבה מאמץ מצד המטיס.
אז נהוג לומר שהאוויר צפוף, שכן, צפיפות אוויר גבוהה יותר, משמע עילוי גבוה יותר.

בהמשך היום כשמתחיל להתחמם, האוויר נהיה דליל יותר, ואז הרבה יותר קשה להטיס, מפני שצריך לגרום לטיסן להיות מהיר יותר כדי שיהיה מספיק כוח עילוי שישמור על הטיסן באוויר.
אני כמובן לא מדבר על הטסה של הטיסן בתוך תרמיקה או יורדת.

אם האוויר באמת צפוף יותר או דליל יותר? מעולם לא בדקתי את זה, אבל אני רק יכול לשער שזו באמת הסיבה לתופעה הנ"ל. תקנו אותי אם אני טועה...

התרמיקה היא בצורת מעגל.
המושג תרמיקה צרה או רחבה פשוט מתייחס לרדיוס שלה - גדול או קטן (באופן יחסי).
לפעמים תוכל למצוא תרמיקה רחבה שבה יטוסו 5 טיסנים ואף יותר, בעוד שיש תרמיקות צרות שאותן אפילו לטיסן בודד קשה לתפוס

slayer111
29-05-2010, 10:41:20
צפיפות אוויר היא מושג שמעריך כמה חלקיקי אוויר יש בנפח מסויים, ככל שקר יותר חומר מתכנס ולכן מספר החלקיקים גבוה יותר בנפח מסויים
עילויי עובד לפי הנוסחה הבאה:
L=1/2*p*V*V*S*Cl
כאשר p זה צפיפות v זה מהירות המטוס s שטח פני הכנף cl מקדם עילויי- משתנה לפי פרופיל המטוס.
מה שניתן להבין מהמשוואה זה שלצפיפות האוויר יש השפעה על עילויי המטוס ככל שהצפיפות יותר גבוהה
העילויי יותר גבוה.
ההסבר הפיזיקלי של זה הוא שעילויי עובד ככה שמעל הכנף ישנה זרימה מהירה שהלחץ בה נמוך
ומתחת לכנף יש מהירות נמוכה בעלת לחץ גבוה... עם ישנם יותר חלקיקים הלחץ יותר גבוה....
יש לזכור שגם כוח הגרר מבנה יותר גבוהה אבל בד"כ זה פחות מורגש...