PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה! מחפש מטען לטעינה בזרם נמוך מאוד - 15mA

Liav
28-05-2010, 15:46:49
החלטתי שהגיע הזמן להשתדרג ולקנות מטען חכם שיוכל לטעון מגוון של סוללות.
אחרי חיפושים בפורום הבנתי שהמטען Turnigy Accucel-6 מאוד מומלץ.

הבעיה היא שהזרם המינימלי לטעינה במטען הנ"ל הוא 0.1A = 100mA.

יש לי סוללת NiMH בקיבול של 150mAh, וטעינה של הסוללה בזרם שכזה היא 2/3C.
לפי מה שאני יודע (וגם קראתי פה בפורום), עדיף לטעון את הסוללה בזרם כמה שיותר נמוך כשהמינימום הוא 1/10C, שזה במקרה שלי 15mA.
אני מעוניין לשמור על אורך חיי הסוללה כמה שאפשר ולא חשוב לי שזמן הטעינה יהיה ארוך.

מישהו יכול להמליץ על מטען דומה ל-Turnigy Accucel-6 שגם מסוגל לטעון בזרם נמוך כ"כ?

ZigiStar
28-05-2010, 16:02:08
עדיף לטעון את הסוללה בזרם כמה שיותר נמוך

עריכה - חשבתי שמדובר בסוללת LiPo, מה שכתבתי לא רלוונטי לניקל-מטאל.
מצטער שאני לא עונה לשאלה אלא למה שבציטוט - זה לא מה שהיצרנים ממליצים, אבל משום מה זה הפך לדעה רווחת.
המלצתי: טען ב-1C (או מעט פחות, אם אתה מתעקש), בטח לאור מחירי הסוללות היום ואורך החיים המוגבל גם ככה (בגלל מחזורי הטעינה/פריקה, בלי קשר לזרם הטעינה). אין שום סיבה לטעון ב-0.1C ולחכות עשר(!) שעות לטעינה. זה לא נוח, וגם לא הכי בטיחותי, שכן לא אמורים לטעון ללא השגחה.

tisanir
28-05-2010, 16:19:16
מצטער שאני לא עונה לשאלה אלא למה שבציטוט - זה לא מה שהיצרנים ממליצים, אבל משום מה זה הפך לדעה רווחת.
המלצתי: טען ב-1C (או מעט פחות, אם אתה מתעקש), בטח לאור מחירי הסוללות היום ואורך החיים המוגבל גם ככה (בגלל מחזורי הטעינה/פריקה, בלי קשר לזרם הטעינה). אין שום סיבה לטעון ב-0.1C ולחכות עשר(!) שעות לטעינה. זה לא נוח, וגם לא הכי בטיחותי, שכן לא אמורים לטעון ללא השגחה.

שים לב שליאב רוצה להטעין סוללות ניקל מטאל/קדיום ולא סוללות ליטיום.
לסוללות ניקל קדיום/מטאל יש "זיכרון הטענות" ורצוי להטעין בזרם המנוך ביותר. אין כל חשש להשאיר את הסוללה בטעינה ללא השגחה, היא לא דליקה ולא מתפוצצת כמו הליטיום.

ניר

ZigiStar
28-05-2010, 16:25:49
שים לב שליאב רוצה להטעין סוללות ניקל מטאל/קדיום ולא סוללות ליטיום.
לסוללות ניקל קדיום/מטאל יש "זיכרון הטענות" ורצוי להטעין בזרם המנוך ביותר. אין כל חשש להשאיר את הסוללה בטעינה ללא השגחה, היא לא דליקה ולא מתפוצצת כמו הליטיום.

ניר

אופס - טעות שלי, לא שמתי-לב שלא מדובר בליפו. חוזר בי מההערה למעלה - תודה על התיקון.

Liav
29-05-2010, 11:53:03
אכן, ניקל-מטאל...
אף אחד לא מכיר מטען שכזה?
רק אני (ומטיסי הד-2) מטיס עם סוללה בעלת קיבול קטן כ"כ? :(

sharonx
29-05-2010, 12:31:25
לא רק אתם. גם אני משתמש בסוללת 180 מיליאמפר 4 תאים ניקל מטאל לדאון צוקים בשם ספידו.
אני טוען או ב 100 מילי או ב 75 מילי במטען קיר של סנוואה.

http://bidproduct.com/part/Product_view_NIHM%20BATTERY_8.html

Liav
29-05-2010, 13:19:28
לא רק אתם. גם אני משתמש בסוללת 180 מיליאמפר 4 תאים ניקל מטאל לדאון צוקים בשם ספידו.
אני טוען או ב 100 מילי או ב 75 מילי במטען קיר של סנוואה.

http://bidproduct.com/part/Product_view_NIHM%20BATTERY_8.html

כלומר, לא מדובר במטען חכם? אז אתה פשוט מחבר את המטען לשעתיים וחצי ומנתק?
(במטען קיר של הפוטאבה שלי אין שום התרעה על סיום טעינה. יש רק נורה שמסמנת אם הסוללה מחוברת)
ואם כן, אז למה אתה לא משתמש במטען חכם שטוען ב- 100mA ומעדיף להתשמש במטען קיר?

בכל אופן, במקרה שלי מדובר בסוללה עם 5 תאים, אז מטען קיר שכזה כנראה לא יעזור לי...

sharonx
29-05-2010, 14:52:44
בגלל הזרם הנמוך יותר. אבל אתה צודק - עדיף להשתמש במטען החכם.
הסוללה שלך משמשת לטיימר אלקטרוני ? תגיד - לכמה זמן שהייה מקסימלי הגיעו בעולם בטיסנים חופשיים ?

gidipajero
29-05-2010, 16:51:18
חברים יקרים, אין דבר כזה סוללה לא נפיצה.
לי התפוצצה סוללת ניקל קדמיום. ההתראה היתה אויר בורח כמו מגלגל אופניים.
לא קישרתי את הרעש לסוללה. חיפשתי מה עשה את הרעש ואז בום כמו יריה בתוך הבית........
כן אני ניבהלתי, זה היה גם בבסיס צבאי.
אני כבר לא מטעין יותר ב עשירית מהקיבולת אלא ב1 קיבולת.
ככה לא נכנס פי שלוש מערך הסוללה.
גידי

master_bebe
29-05-2010, 17:33:52
למה אתה לא עובר לליפו ?

בלי קשר, אין בעייה להטעין ב 2/3C, ייקח לך יותר מעשר שעות להטעין ב 15mAh
אל תשכח שלסוללות האלו יש פריקה עצמית גובהה יחסית...

Liav
29-05-2010, 19:03:28
בגלל הזרם הנמוך יותר. אבל אתה צודק - עדיף להשתמש במטען החכם.
הסוללה שלך משמשת לטיימר אלקטרוני ? תגיד - לכמה זמן שהייה מקסימלי הגיעו בעולם בטיסנים חופשיים ?

שרון, כן, לטיימר אלקטרוני.
טיסן חופשי בתחרות אמור לטוס רק 3 דקות. אבל בפלייאופים, הדרישה יכולה להגיע אפילו ל-10 דקות.
בפועל, אם טיסן חופשי תופס תרמיקה, הוא יכול לטוס שעות - בד"כ זה קורה כשיש תקלה כלשהיא והטיסן לא נוחת ומתחיל לברוח...
אם הבנתי את קו המחשבה שלך, יש בטיסן סרוו אחד בלבד והוא זז בסה"כ שניות בודדות במשך כל הטיסה (3 דקות), וכמעט לא פועלים עליו מאמצים במשך רוב זמן הטיסה, לכן לא דרושה סוללה בעלת קיבול גבוה.

אני כבר לא מטעין יותר ב עשירית מהקיבולת אלא ב1 קיבולת.
ככה לא נכנס פי שלוש מערך הסוללה.
גידי

גידי, לא הבנתי מה הקשר בין זרם טעינה נמוך לבין להכניס פי 3 מערך הסוללה?

למה אתה לא עובר לליפו ?

בלי קשר, אין בעייה להטעין ב 2/3C, ייקח לך יותר מעשר שעות להטעין ב 15mAh
אל תשכח שלסוללות האלו יש פריקה עצמית גובהה יחסית...

גיא, הסוללה משמשת גם כמשקולת בחרטום. סוללת ליפו במשקל זהה תהיה בעלת נפח גדול יותר ולא בטוח שתכנס למגדל (או שאולי אני טועה לגבי הנפח?)
קיבול של 150mAh עושה את העבודה מצויין.
וסיבה נוספת - אני צריך לטיימר ולסרוו מתח של בין 4.8 ל-6 וולט. עם ליפו יהיה לי 3.7 וולט שזה מעט מדי או 7.4 וולט וזה ישרוף את הטיימר והסרוו.

בטיסנים חופשיים שבהם יש 3 או 4 סרווים באמת משתמשים בליפו - אבל שם כבר הטיימר מותאם לכך במיוחד. לא כך הטיימר שלי.

אין לי בעיה לטעון את הסוללה 10 שעות, ואני מוכן גם "להתפשר" על 5 שעות בזרם של 30mA.
אני טוען את הסוללה בלילה שלפני ההטסה - הפריקה העצמית מהווה שיקול במקרה שכזה?

2/3C זה בסדר? אני כבר מבולבל מכל העצות. :(
יש כאלה שאומרים שעדיף זרם כמה שיותר נמוך ויש כאלה שאומרים שאפשר אפילו 1C.
למה אין הסבר חד-משמעי לשאלה הזו? :confused:

Liav
31-05-2010, 09:46:18
up