PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון צירי פיל-פליי vs. צירי קוולר

MDreamer
01-06-2010, 01:10:20
היי,

אני כל פעם מתחבט בשאלה הזאת ומוצא נימוקים לפה או לפה.. מה יותר טוב/מתאים לאילו נסיבות? ומה הזוית האופטימלית של הנחת הבד/פיל-פליי?

צירי פייל-פליי:
ייתרונות:
1. מאוד עמידים לא מפתחים "סוודר" עם בחיתוך
2. קל לחתוך אותם לעומת הקוולר
3. לא מתבלה בשמש

חסרונות:
1. אין באמת הדבקה. הציר נוצר בעקבות "נעילה גיאומטרית"(לא מצאתי ביטוי אחד) של הדבק בחורי מארג הניילון
2. זה לא באמת "בד" שמיועד לכך ולי אישית מרגיש לא נוח לעשות בו שימוש כזה מסיבות שאני אולי לא מבין עד הסוף..

צירי קוולר:
ייתרונות:
1. כמעט בלתי ניתן לקריעה
2. בד שסופג את הדבק ובאמת נדבק לשכבות מחל/מתחת
3. קל מאוד

חסרונות:
1. מתבלה בשמש במהלך הזמן
2. קשה לחתוך אותו ונוצר לפעמים "סוודר"

מה אתם אומרים?
(אני יודע שעם נייר מים ומים ניתן להיפתר "מהסוודר" אבל זה עדין מציק..)

eitan-ro
01-06-2010, 06:36:33
נתחיל מיזה שקוולאר לעיתים קרובות נדבק אפילו פחות טוב מבד קילוף...
אני אישית מעדיף צירי קוולאר כי הם הרבה יותר עמידים לאורך זמן, ויודעים לספוג טעויות קטנות בזמן הפתיחה של הצירים (בניגוד לבד קילוף).
איתן.

MDreamer
01-06-2010, 10:23:28
תסביר את עצמך בבקשה. מה זה טעויות? של הסכין בעת הפתיחה?

eitan-ro
01-06-2010, 10:49:58
בדיוק! לפעמים קורה שבזמן הפתיחה של הצירים לוחצים טיפה חזק מידי עם הסכין ואז נוצר קרע בציר. זה קורה גם עם קוולאר, אבל בהרבה פחות קלות.
כיוון הסיבים של ציר קוולאר צריך להיות ב-45 מעלות כדי למנוע את התופעה הנ"ל.
איתן.

MDreamer
01-06-2010, 20:51:35
ומה לגבי העמידות כתצואה מחשיפה לשמש?

eitan-ro
01-06-2010, 22:05:29
עד שאתה אולי תתחיל להרגיש שינוי כלשהו, הטיסן כבר מזמן יחזור לבורא\בוידם מדובר בהרבה הרבה הרבה שנים.

MDreamer
01-06-2010, 22:20:50
הבנתי. תודה. so Kevlar it is!

garfield
01-06-2010, 23:31:30
היי מעיין,
אני לא יודע אם כבר התחלת לעבוד אבל אני מליץ לך לא ללכת על קוולאר. יצא לי לעשות לא מעט צירים מסוג זה. העבר נהגנו להשתמש בקוולאר, היום אנחנו עובדים רק עם פיל-פליי.ניסיתי לעשות צירים עם מספר סוגים של קוולאר...
קוולאר הוא חומר שקשה לעבוד איתו, גם כשהוא יבש וגם כשהוא מצופה אפוקסי. הדבר הכי בעייתי שאני מצאתי בוהוא שאחרי תקופה של שימוש הוא מתחיל להקרע ומאלץ לחזק את הציר עם טסה או סלוטייפ מעצבן. מעבר לזה בגלל שהוא לפעמים לא נדבק הוא תורם להפרדות של השכבות בסקין.
פיל-פליי, מאידח, הרבה יותר נחמד. קל לעבוד איתו בחיתוך, בהספגה ובהנחה בתבנית. נכון שיש סיכוי שתעשה בו חור בזמן השריטה, אבל אם אתה יודע איך עושים את זה אז אין ממש סיבה שזה יקרה... מעבר לזה אם כן תעשה חור עדיף בPP ולא בקוולאר, שמכער את כל הציר אחרי זה.

בנוסף פחות רואים PP דרך היציקה, ככה שזה גם שיקול...
ורק לידיעה כללית גם בטיסנים המובילים בתחום משתמשים בPP (פרפקט, אספאדה ועוד כמה).

תם*

MDreamer
01-06-2010, 23:59:31
היי מעיין,
אני לא יודע אם כבר התחלת לעבוד אבל אני מליץ לך לא ללכת על קוולאר. יצא לי לעשות לא מעט צירים מסוג זה. העבר נהגנו להשתמש בקוולאר, היום אנחנו עובדים רק עם פיל-פליי.ניסיתי לעשות צירים עם מספר סוגים של קוולאר...
קוולאר הוא חומר שקשה לעבוד איתו, גם כשהוא יבש וגם כשהוא מצופה אפוקסי. הדבר הכי בעייתי שאני מצאתי בו הוא שאחרי תקופה של שימוש הוא מתחיל להקרע ומאלץ לחזק את הציר עם טסה או סלוטייפ מעצבן. מעבר לזה בגלל שהוא לפעמים לא נדבק הוא תורם להפרדות של השכבות בסקין.
פיל-פליי, מאידח, הרבה יותר נחמד. קל לעבוד איתו בחיתוך, בהספגה ובהנחה בתבנית. נכון שיש סיכוי שתעשה בו חור בזמן השריטה, אבל אם אתה יודע איך עושים את זה אז אין ממש סיבה שזה יקרה... מעבר לזה אם כן תעשה חור עדיף בPP ולא בקוולאר, שמכער את כל הציר אחרי זה.

בנוסף פחות רואים PP דרך היציקה, ככה שזה גם שיקול...
ורק לידיעה כללית גם בטיסנים המובילים בתחום משתמשים בPP (פרפקט, אספאדה ועוד כמה).

תם*
היי תום תודה על התגובה.. והיא באה בזמן. הרגע סיימתי לווקסס את סט התבניות. אני יוצק מחר בבוקר (לא מומלץ להפעיל את הקומפרסור בבית עכשיו:eek:)
מה שהדגשתי מהציטוט שלך זה בדיוק מה שקרה לי אחרי 2-3 שנים של הטסה, חשבתי שזה רק בגלל משהו שעשתי לא טוב או בד מחורבן. באמת כשאני נזכר עם PP זה לא קרה בטיסנים אחרים.
אני עכשיו בדילמה אמיתית.. כנראה שאעשה 2-3 סטים של כנפיים חלק עם קוולר וחלק עם PP - סה"כ כנף של פיילון - לא הרבה עבודה.
אגב טיפ קטן לנושא השריטה:
אני מדביק סרגל מתכת עם דוץ במקביל לציר.
אני משתמש בגב הסכין ולא בלהב, ככה אני "מגרד" את הצבע ואת שכבת הפיבר העדינה הראושנה ולא פוצע את הציר. שיטה שלמדתי מסירקיס. איך אתם עושים זאת?

עריכה:
עוד שאלה: במה אתה ממליץ להשתמש PP עדין(בצבע לבן) או גס (זה זם הפסים האדומים) ולמה?

maozasaf
02-06-2010, 01:35:56
אפשר תמונות לדוגמא בכדי לדעת על מה אתם מדברים:o:o:o

roydor
02-06-2010, 06:34:56
אני אישית מעדיף פיל פלאי. קוולר מתחיל להיקרע אחרי זמן מסוים מעצם העבודה של הציר.
הבעייה בפיל פלאי היא שאחרי נחיתות קשות הוא נקרע יותר בקלות ולפעמים מתקלף.
הקילוף ניתן לתיקון בדר"כ (דבק מהיר דליל) אבל לא במקרה של קריעה.
הייתרון בקוולר הוא שניתן להשתמש בו לבד החיצוני ובדרך "מרוויחים" ציר. במידה ומשתמשים בקוולר מומלץ לשים סרט של בד פיבר 50 גרם מעליו (לכיוון הצבע) על מנת "לתפוס" את הסיבים הסוררים שיוצאים עם הזמן. ככה עשיתי בגרמלין בהגה הכיוון שעשוי מקוולר ובאחת הכנפיים.

eitan-ro
02-06-2010, 07:40:52
אני לא מסכים איתכם בקשר לזה שהוא נקרע עם הזמן... עשיתי כמה מאות צירי קוולאר וצירי פיל-פליי בחיי ולא נתקלתי בבעיות גם של מטוסים שחזרו אחרי הרבה זמן, ונחיתות קשות זה הדבר היחידי שהם יודעים לעשות, גם בDLG שלי שטסים הרבה מאד יש צירי קוולאר בהגאים ובאחד מהם בכנפיים ואין עם זה שום בעיה כבר למעלה משנתיים.
למיטב זכרוני היחידים שכן היתה להם את הבעיה של קריעת הציר היו דוקא עם צירי פיל-פליי ותיקנו אותם ע"י זה ששמנו על הציר סיליקון שעובד נהדר ולא נקרע אף פעם.
אני מסכים עם מה שאמר רועי לגבי החיזוק של הציר עם בד פיבר נוסף.
איתן.

MDreamer
02-06-2010, 09:09:42
אוקיי, הציר(קוולר או PP) שלי יושב בין שתי שכבות מיקרוגלס כך שבצרה אחת טיפלתי.
לגבי סוג הבד, מה אתם ממליצים? גס או עדין? (לא משנה אם PP או קוולר)
אסף מעוז, אצרף היום בערב כמה תמונות מהבניה.

Kalim3ro
02-06-2010, 23:18:55
אם זה ציר PP רק גס לדעתי, לא ראיתי בחיים שימוש בPP עדין בשביל ציר.
לגבי קוולר, פה כבר עדיף בד עדין יותר. את השריטה תעשה עם סכין פורמייקה, שורט בדיוק במידה הנכונה בלי להפעיל לחץ וכמעט ואין סכנה לחדור את הסקין.
לגבי הסוודר שנוצר לך. יש בד שיוף מיוחד לקוולר שמונע את הסיבים האלו. לדעתי בסניף ראשון יש כזה נייר, אם לא אני בטוח שאפשר להשיג קצת...

הדר.

MDreamer
02-06-2010, 23:29:08
ממ... סכין פורמייקה. רעיון מעניין.
אגב כל נייר שיוף עדין + מיים יעלימו את הסוודר.

eitan-ro
03-06-2010, 06:20:45
אפשר גם להשתמש בבקצה הלא חד של להב יפנית חדשה (יש שם מין צ'ופצ'יק כזה שעוזר), ואם עושים את זה טוב אז אין שום סוודר ושום מעילים.
איתן.

erazz
03-06-2010, 08:14:20
לא אוהב קוולאר.
פשוט לא אוהב את החומר. לא כיף לי לעבוד איתו.

אני חושב שבסופו של דבר צירים מקוולאר הם באמת יותר טובים אבל הרבה יותר כיף לעשות צירים מ-PP.

ביננו, לי אף פעם לא הייתה בעיה עם צירי קוולאר או PP. לרוב הטיסן מנסה למצוא נפט במהירות גבוהה לפני שמשהוא קורה לציר.

MDreamer
03-06-2010, 11:30:11
אסף,
אני מצטער אבל אחותי לקחה את המצלמה. ביציקה הבאה אצרף תמונה של העסק

maozasaf
05-06-2010, 21:28:18
אסף,
אני מצטער אבל אחותי לקחה את המצלמה. ביציקה הבאה אצרף תמונה של העסק

אפשר גם בפלאפון ..*** סתם:p

אין בעיה ... נחכה לפעם הבאה ;)

MCMF
15-06-2010, 00:41:02
מעיין ....

במטוסים שלנו (הגדולים) יש צירי PP וכמה מכלים אלו צברו מאות רבות של טיסה ללא בעיות. ממצא אחד שנתקלנו בו גם ב K וגם בPP הוא שהם נהרסים במהירות רבה יותר מציר קשיח בעת FLUTTER גם אם התופעה נמשכת זמן קצר מאד.