PDA

צפייה בגרסה מלאה : חזרתי עם שאלה

szangvil
18-10-2008, 22:03:53
כבר חצי שנה שאני לא מטיס (לאחר ריסוק מצער)... עברתי לבית חדש ונולדה לי בת אז לא היה זמן. אבל עכשיו החיים נרגעים מעט ואני חוזר להטיס.

בכל אופן, הריסוק האחרון שלי נגרם מזה שכבה לי המנוע בזמן טיסה והאוטורוטציה לא ממש הצליחה.
בהרכבת המסוק שקדמה לריסוק (עקב ריסוק קודם), נשברה לי כנף אחת במניפת הקירור של המנוע (OS37 על HAWK PRO) בזמן שהידקתי אותה למנוע, אז כדי למנוע רעידות שברתי כנף נגדית. אני מניח שזה גרם לחימום יתר ולכיבוי המנוע. לאחר הריסוק בדקתי את הפלאג והוא לא היה שרוף.

עוד לא הנעתי את המנוע מאז (רק אתמול סיימתי לבנות מחדש).

איזה נזק ניגרם למנוע לדעתכם?

liran
18-10-2008, 22:43:23
אתה יכול לבצע בדיקה ע"י פשוט לסובב את ציר המנוע ביד כשאתה אוחז במניפה. אם המנוע מסתובב חופשי ללא כל התנגדות אז נגרם נזק פנימי כלשהו לאחד או יותר מחלקי המנוע, צריך לפרק ולראות ולהחליף בהתאם. אם אתה מרגיש התנגדות בסיבוב זה עדיין לא אומר שהכל בסדר, צריך להפעיל ולראות. תחליף את צנרת הדלק לחדשה, דגש על הצינור שנמצא בתוך מיכל הדלק ומחובר למשקולת (clunk line) שנוטה להתבלות (יתכן שזה מה שכשל אצלך) ולשים שם צינורית של HAYES שהיא יותר עמידה לאורך זמן, ותנקה או תחליף את מסנן הדלק אם קיים אצלך. כשאתה מפעיל את המנוע אז לדעתי שווה להחזיר את הסיכות למצב ברירת המחדל של היצרן ולהתחיל בזהירות לכוון מחדש.

כבר חצי שנה שאני לא מטיס (לאחר ריסוק מצער)... עברתי לבית חדש ונולדה לי בת אז לא היה זמן. אבל עכשיו החיים נרגעים מעט ואני חוזר להטיס.
מזל טוב, תלמד להעריך את התחביב עכשיו עוד יותר :D

עמיתפורת
18-10-2008, 23:02:22
יואב.
לא הייתי מסובב את המנוע אלא מפרק ובודק מה קרה שם.
גם לחתוך את המניפה כדי "לאזן" זוהי פעולה לא מומלצת שגורמת לחוסר איזון במניפה גם כך.

מנוע יכול לכבות כמו שאמר לירן בגלל בעיית אספקת דלק, בעית פלג או בעיה מיכנית במנוע.
עשה בדיקות לכל אלה ואני בטוח שתמצא את הבעיות במנוע.
תתקשר אם יש לך בעיות או תקלות מוזרות אחרות.

ניסן וצחי
18-10-2008, 23:06:11

בכל אופן, הריסוק האחרון שלי נגרם מזה שכבה לי המנוע בזמן טיסה והאוטורוטציה לא ממש הצליחה.
בהרכבת המסוק שקדמה לריסוק (עקב ריסוק קודם), נשברה לי כנף אחת במניפת הקירור של המנוע (OS37 על HAWK PRO) בזמן שהידקתי אותה למנוע, אז כדי למנוע רעידות שברתי כנף נגדית. אני מניח שזה גרם לחימום יתר ולכיבוי המנוע. לאחר הריסוק בדקתי את הפלאג והוא לא היה שרוף.

עוד לא הנעתי את המנוע מאז (רק אתמול סיימתי לבנות מחדש).

איזה נזק ניגרם למנוע לדעתכם?

אני לא מבין? לא יותר בטוח לרוץ ולקנות מניפה חדשה? מה זה הקומבינות האלה? אני חלילה לא מטיף לך מוסר, אבל במידה ולא תדבוק בהוראות מכניות ברורות אף אחד לא יוכל לעזור לך ולו גם המקצועי
ביותר. לעניין המנוע, לדעתי קודם כל החלף פלג ונסה להניע את המנוע, יש מצב שרק נסרף הפלג
ולא נגרם נזק, במידה והמנוע לא נדלק או שנדלק ומשמיע רעשים מוזרים כדי לפתוח אותו לבדדוק מה ניזוק ואם יש באפשרותך נסה לקבל עזרה פרונטלית מאדם מקצועי יותר שפתח מנוע או שתיים.
צחי

liran
18-10-2008, 23:20:15
צחי, הבחור רשם שלאחר הריסוק הוא בדק את הפלאג ולא היה שרוף.
פעולת שבירת כנף אחת במניפה באופן יזום מול אחת אחרת שנשברה בשוגג, היא לא מצב אידאלי או דרך פעולה שגרתית אבל לא גרמה לו לקאט במנוע במהלך הטיסה ולא קשורה לעצם העניין, לדעתי האישית. תחליף את צנרת הדלק כפי שציינתי, פרק את ראש המנוע ותראה מה קרה בפנים, לדעתי לא קרה שם כלום. אני מהמר על הצינורית עם המשקולת בתוך מיכל הדלק הראשי שכשלה וזה מה שגרם לקאט במנוע.

ניסן וצחי
18-10-2008, 23:38:24
סליחה, לא שמתי לב לעיין הפלג. אני חושב שרצוי להעיר\לעזור\לתקן, תקרא לזה איך שאתה חושב,
גם אם ההערה היא לא לעצם השאלה. ישנם אילתורים שיכולים להביא לידי סיכון את המטיס והסובבים לו,
גם אם אין סכנה במקרה המניפה, עדיין נראה לי מוזר הפיתרון שהבחור מצא ומצאתי לנכון להגיב.
צחי

szangvil
19-10-2008, 10:23:54
תודה לכל המגיבים.
אני מודה ששבירת כנף במניפה זה לא המעשה הכי חכם... כשעשיתי את זה לא חשבתי שזה ישפיע עד כדי כך.

הצינורית במיכל הדלק הייתה חדשה של HAYES ובפתיחת המיכל לאחר הריסוק הכל נראה תקין. הפילטר גם כן נראה נקי.

בריסוק הקודם האגזוז קיבל מכה וחור היציאה התעקם מעט כך ששטח החתך הפך לקטן יותר (ב- 5% בערך). האם זה יכול לגרום לכיבוי מנוע?

אגב, לפני שהמנוע כבה לי, המסוק טס בערך 5 דקות.

אייל
19-10-2008, 11:20:10
עוד דבר שעלול לגרום לקאט מנוע לאחר שגורם לו לחימום גבוה מאד. זה צינור לחץ אוויר שיוצא מהאגזוז למיכל הדלק. שמת לב אם הוא היה במקומו לאחר ההתרסקות?
יכול להיות שחשבת שזה התנתק לאחר ההתרסקות...
האם המנוע היה מאד חם? האם סיכת הדלק הייתה חמה?

szangvil
19-10-2008, 11:43:27
האמת, לא שמתי לב לדברים האלו לאחר ההתרסקות.

ZvikaF
19-10-2008, 12:26:29
מצטרף לברכות לרגל הרחבת המשפחה...

יש הרבה סיבות לכביית מנוע באויר:
מנוע עני - חוסר דלק / או אויר בדלק שיכול להגרם מבעיות במיכל/בצנרת/בדיחוס/בקרבורטור,
יכול להיות שהמניפה הלא מאוזנת פירקה לך את הברגים של הקרבורטור ? שווה לבדוק.
חור קטן בצינורית שנמצאת בתוך המיכל יגרום לבועות אויר בדלק כשמיכל הדלק מתרוקן - שווה להחליף בכל מקרה.

סתם מנוע עני שביום לח יותר וקר יותר לא הורגש וביום יבש וחם יותר התחמם וכבה.

איזה מנוע זה ? יכול להיות שמתחילה לך התפרקות במיסבים שגורמת לליכלוך על הפלג ולעבודה לא סדירה (עוד לפני ששומעים רעשים מהמיסבים)

szangvil
19-10-2008, 13:38:34
זה מנוע OS37 ששרף 5 גלונים של 30% עד להתרסקות. לא חושב שהמנוע היה עני מאחר והיתה כמות עשן סבירה.