PDA

צפייה בגרסה מלאה : הזדקרות והפלת אף חריפה בדאון סקייל במהלך פניית מאזנות

גיא חנוך
23-06-2010, 13:13:56
אתמול אני וחבר ביצענו הטסת מבחן בצוק לדאון סקייל מסוג האביט מוטה 2.66
הדאון נראה מאוזן טוב ומתנהג בסדר גמור במהלך טיסה ישרה .
הבעייה מתחילה כאשר מנסים לפנות (במקרה שלנו זאת הייתה הטסת צוקים ופנינו לכיוון הרוח)
הטיסן תוך שניה מגיע לצלילה אנכית כלפי מטה ועם הרבה מאבק הצלחנו להנחיתו בשלום

האם הבעייה נובעת מצורך של דיפרנציאל במהלך התנועה של המאזנות?
אם כן אשמח לדעת את החלוקה של הטווחים למנוע מקרים נוספים בפעם הבאה

אם הדבר אינו קשור אשמח לדעת מה הפתרון לבעייה (מרכז כובד,פיתול או כל דבר אחר)

נתונים טכניים מצורפים פה:
http://www.windrider.com.hk/products/e_images/blue.jpg

תודה

eitan-ro
23-06-2010, 13:48:17
מאיך שזה נשמע לדעתי יכולות להיות 2 סיבות:
1. מרכז כובד אחורי מידי בתוספת מהירות פניה איטית מידי\משיכת UP חזקה מידי
2. פיתולים חיוביים בקצות כנף שגורמים להזדקרות הטיפ הפנימי לפניה.
איתן.

ZigiStar
23-06-2010, 13:55:26
מאיך שזה נשמע לדעתי יכולות להיות 2 סיבות:
1. מרכז כובד אחורי מידי בתוספת מהירות פניה איטית מידי\משיכת UP חזקה מידי
איתן.

האם תופעה דומה יכולה להגרם ממרכז-כובד קדמי מאוד?

גיא חנוך
23-06-2010, 13:58:42
תודה איתן , אני אבדוק את הדברים:)

זיגי , זאת גם הייתה השאלה הבאה שלי ..
אני אשמח גם להסבר על דיפרנציאל בתנועת המאזנות.. עניין שזכור לי מהעבר

Liav
23-06-2010, 14:36:44
אני אשמח גם להסבר על דיפרנציאל בתנועת המאזנות.. עניין שזכור לי מהעבר

במידה והמאזנת העולה נעה בתנועה שווה למאזנת היורדת, יהיה הבדל בגרר בין המאזנות - על המאזנת היורדת שמיצרת יותר עילוי, יהיה גם יותר גרר שיגרום לטיסן לסבסב בכיוון ההפוך לכיוון הפניה.

צריך לגרום למאזנת שעולה, לנוע יותר מהמאזנת שיורדת, כדי להקטין את הבדלי הגרר במאזנות.

gillb
23-06-2010, 14:53:58
הייתה לי תופעה דומה בדאון חשמלי 2.3 מטר.

בעת פניות לקראת נחיתה הדאון הזדקר ופעם אחת אפילו נכנסתי באדמה (במעיין "גלגלון") למזלי הנזק שנגרם היה קטן.

להלן המסקנות שלי מהאירוע

א. הטסת דאונים במיוחד הגדולים, שביניהם הינה שונה מטיסן. לכאורה מדובר בהטסה רגועה אולם, לא כך הם פני הדברים. המראה האלגנטי, שטח הכנף העצום וסוג ההטסה יכולים להטעות. גם דאונים מזדקרים. כשדאון מזדקר (על כל 2.66 המטרים שלו) זה בהחלט מפחיד! היציאה מהזדקרות איטית יותר ומן הסתם בשל מוטת הכנפיים מפחידה יותר.

לקח לי קצת זמן להכיר וללמוד את תכונות ההטסה כדי להימנע מהזדקרויות.

ב. אין צורך כמובן להזכיר, שמרכז כובד אחורי מידי תרם לאירועים, סוללה חדשה וטיפה יותר כבדה חוללה פלאים.

ג. לעשות הרבה שימוש בהגה כיוון. זה חשוב בכלל ובדאונים בפרט.

ג. לענין דיפרציאל מאזנות. אינני חושב שזו הבעיה. באופן עקרוני הדיפרציאל נועד להקטין את זווית הגלגול בעת הטסה בטרימקות. בהרבה מאוד דאונים הדיפרציאל מובנה מכנית. אפשר כמובן לכוון זאת באופן ממוחשב בשלט.

ד. לסיכום: 1. לבדוק טוב מרכז כובד, לא יזיק שיהיה קצת קדמי. 2. להתרגל וללמוד את תכונות ההטסה של הדאון. 3. הגה כיוון, הגה כיוון ועוד פעם הגה כיוון.

מאחר ואתה מתאר מצב בו נכנסת לפניה לכיוון הרוח מספיק שילוב של אחד הגורמים המתוארים כדי להכנס להזדקרות.

בכל מקרה בהצלחה

ZvikaF
23-06-2010, 14:54:58
+1 לגבי הדיפרנציאל.
בנוסף לגרר השונה של הכנפיים, הכנף העולה (עם המאזנת שיורדת) עלולה להזדקר ולגרום להפלת כנף חזקה לכיוון הפוך מהגילגול (הדיפרנציאל עוזר גם לזה).
דאונים עם מוטת כנפיים גדולה דורשים הפעלה רבה יותר של הגה הכיוון.

אל תשכח את מהירות הטיסה שהיא אוירית ולא קרקעית !

flatspin
23-06-2010, 22:06:22
אני רוצה לחזק את דבריו של gillb.
מאחר ואני מנוסה גם בהטסת דאון מתוך תא הטייס, השימוש בהגה הכיוון נראה לי כדבר מובן מאליו. מוטת הכנף בדאון גדולה מאד ביחס לאורך הגוף (בהשוואה לטיסני מנוע רגילים), ולפיכך כל פניה חייבת להיות מתואמת. כלומר, הטיית הדאון באמצעות המאזנות וסבסוב באמצעות הגה הכיוון. במידה והפניה רק באמצעות מאזנות ולא נעשה שימוש בהגה הכיוון, נוצרת החלקה של הדאון. החרטום פונה אל מחוץ לכיוון הפניה והדאון מחליק פנימה. במצבי קיצון הוא נכנס להזדקרות.
המפתח למניעה: מרכז כובד במקום ושימוש רצוף בהגה כיוון בפניות. כל זאת כמובן בהנחה שהדאון בנוי כהלכה ואין בו שגיאות מובנות.

eitan-ro
24-06-2010, 08:16:16
אומנם דיפרנציאל עוזר אבל אני לא חושב שזו הסיבה לזה שהדאון מפיל כנף... אותו הדבר לגבי ההגה כיוון - עוזר אבל לא במידה כזאת.
כלל אצבע לדיפרנציאל (סוג של כיוון ראשוני) הוא שהמאזנת יורדת כ30% ממה שהמאזנת השניה עולה.
איתן.

Boaz Barnea
24-06-2010, 09:05:20
שים לב לנתוני הפתיחה של הדאון:
2900 - 3100 גרם למוטת כנף 2600 קצת כבד משהו.
המבנה הסקיילי של הדאון מקשה שבעתיים והוא קובע מרכז כובד במדוייק או טיפה קידמי + מהירות הטסה
גבוהה יחסית לדאון "רגיל".
על פי תיאור התופעות הנ"ל כנראה אינו מיועד ל"צוקים" שלנו ומזדקר מהר יחסית.
אפשרויות/המלצות:
1-לחכות לימים סוערים יותר עם מהירות רוח גבוהה.
2-לגרור לגובה ולבדוק תכונות טיסה
3-לחבר מנוע חשמלי גיבור ולמנוע את כל מה שכבר נאמר

אגב מיקסרים, עזוב בינתיים עד שתשתלט תכיר את תכונותיו ותלמד היכן ומתי הוא "בועט"
מקסימום קצת אקספו בכדי לרכך את תחילת תנועות ההגאים אך ללא הקטנתם.

בהצלחה

master_bebe
25-06-2010, 18:15:20
דרך אגב, קשה לעשות טיסות ניסוי בצוק, מספיק משב קטן אחד בשביל להפיל לך את האף בפנייה.
אני בספק אם מיקס דפרנציאל זה מה שיפתור לך את הבעיה, כמו כן מיקום מרכז הכובד. במידה והטיסן מקוזז לגלישה כמעט ללא UP בהגה גובה, אז בגדול מיקום מרכז הכובד תקין.

אני מציע לך להעלות אותו ביום שקט עם כבל באזור פתוח ולבחון אותו במזג אוויר נוח.

MCMF
29-06-2010, 11:57:48
לא צויין כאן שהכנף היורדת "עושה" דרך "קצרה יותר" אטית יותר ו"טסה" בזוית תקיפה גבוהה יותר מהכנף העולה ולכן יש סכנה ממשית להזדקרות בתוך הפניה.