PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה! בחירת סוג הדלק ל SAITO 150

avil
07-08-2010, 20:42:34
יש לי סאיטו 150 והשתמשתי בניטרו 15% ו 20% שמן, המנוע עבד בסדר גמור.
בסוף שבוע הזה בהמלצת רבים עליתי ל 20% ניטרו ו 18% שמן, המנוע התחיל לעשות לי בעיות:
קאטים, וגמגומים בסרק.
השאלה היא האם לחזור ל 15?
האם זו בעיה של כיוון?
האם יכול להיות שהירידה בשני אחוזי שמן היא בעייתית?

נ.ב - באתר של SAITO ממולץ להשתמש ב 20 20.

erazz
07-08-2010, 21:04:19
לשאלותיך:
1) כן.
2) כן.
3) לא.

מנועי 4 פעימות אוהבים הרבה שמן. כל החלקים הנעים צריכים שימון. יחד עם זאת אתה יכול בכיף גם לעבוד על 14% ורוב הסיכויים שהכל יהיה בסדר. זה פחות חשוב ממה שנדמה.

עליה באחוז ניטרו => עליה בטמפ.
בהרצה אנו גורמים להתאמה טובה בין השרוול והבוכנה. כל שינוי בטמפ' גורם להבדל בהתאמה. יש מנועים שיותר רגישים לזה ויש כאלה שפחות.

ועדיין השינוי מ-15% ל-20% הוא לא כזה גדול ולכן אני מאמין שהבעיה היא בעיקר כיוון ו/או פלאג. אם ה-15% עבד לך טוב תשאר עם 15%.

עמרם
08-08-2010, 14:32:46
אני ממליץ לך על דלק 30% ניטרו של מסוקים!!!! של אומגה.
הדלק הזה כולל 22% שמן סינטטי KLZ 198.
תפעיל פעם עם דלק כזה לעולם לא תרצה לרדת ממנו למרות מחירו הגבוהה יחסית.
תקבל סרק שלא מהעולם הזה וביצועים מדהימים באוויר....
נסה ותראה.

flatspin
08-08-2010, 17:56:53
ייתכן מאד שכולם צודקים. 15%, 20%, 30% ומי יודע מה הלאה.
אני מטיס הרבה שנים. אפילו הרבה מאד. יש לי מנועי 4 פעימות .O.S וגם סאייטו. כולם ללא יוצא מן הכלל פועלים עם דלק 10% ניטרו ו-18% שמן מעורב, קיק וסינטטי. והם עובדים די הרבה.
והנה, הפלא ופלא, כל המנועים הללו פועלים ללא דופי ובאורך חיים בלתי נגמר.
אינני זקוק לביצועי שיא. אינני מתחרה אלא מטיס להנאתי. גם טיסני יבשה וגם טיסנים ימיים. בשורה התחתונה, אני מאד מרוצה מהקיים ולדעתי, אם אינך זקוק לתוצאות מדהימות, חבל לך לרוץ לדלקים היסטריים . באותה הזדמנות תוכל גם לחסוך לא מעט שקלים.
בהצלחה

avil
10-08-2010, 08:09:35
תודה על התשובות, המסקנה היא ניסויי וטעיה.

באותה הזמנות אשמח לדעת, האם בכל סוג דלק אני צריך לכוון את המנוע סביב ה- 2700 סל"ד בסרק ו 8600 סל"ד ב FULL?

flatspin
10-08-2010, 13:23:44
כיוון המנוע בסל"ד סרק ובסל"ד מלא נעשה בהתאם ליכולות של המנוע המסויים ובתלות בפרופלור. מנוע בעל קומפרסיה גבוהה ופרופלור כבד (אפקט גלגל תנופה) יוכל לעבוד בסל"ד יותר נמוך. במצערת פתוחה הכל תלוי במצב השחיקה (או אין שחיקה) של המנוע.
לאחר השגת הסל"ד הנמוך/גבוה ביותר, עליך לפתוח מעט (זוית של 5 דקות בשעון) את הסיכה הנגדית במצב סרק וכ-3 עד 4 קליקים את הסיכה הראשית במצב מצערת פתוחה לרווחה.
סוגי דלק שונים עשויים להיות בעלי צמיגויות שונות. לפיכך יש להתאים את מצב הסיכות בהחלפת סוג הדלק. דלק הטיסנים גם רגיש לשינויי טמפ. ולחות ולכן יתכן שיהיה צורך לשנות מעט כיוונים מעת לעת.

אבי סירוטה
11-08-2010, 10:19:54
בהמשך לנאמר לפני,

תזהר שהניסוי לא יהפוך לטעות...

מעל 15% ניטרו -מיותר לחלוטין ולאורך זמן לא בריא במנוע זה.

יותר ניטרו לא נותן יותר טמפרטורה. אחוז ניטרו גבוה יותר נועד לאפשר בעירה טובה יותר בסט-אפ תערובת עשירה יותר במנועים שמראש אמורים לעבוד בטמפרטורה גבוהה-דוגמא-מסוקים. טעות נפוצה היא לקשור יותר ניטרו = יותר כח. לכאורה יותר ניטרו נותן יותר כח אבל בעצם יותר ניטרו מאפשר למנוע להשתמש ביותר דלק מבלי לפגוע ביעילות ההצתה. מיותר לחלוטין במנועי 4 פעימות.

תדאג להשתמש בדלק איכותי שנשמר בתנאים נכונים(מיכל סגור במקום מאוורר וקריר-לצמצום נידוף). ייתכנו שינויים בסל"ד\פעולת המנוע בגלל טמפ, לחות, שינוי באיכות הדלק, פלג שעובד אבל לא בטמפרטורה נכונה וכיו"ב.

Saito 150 הוא מנוע מעולה עם סרק נמוך ויציב כשהוא מכוון נכון. הכוונים הם תלות של כוון, מז"א, פרופ', דלק ופלאג.

תהנה מהמנוע !

e-nigma
22-09-2010, 01:20:02
מנועי סאיטו בגדלים האלה אוהבים מאוד 30% מסוקים נקודה!
כל פורום בחו"ל יעיד על כך

DarZeelon
22-09-2010, 17:33:20
לכל המעוניינים, להלן טבלת הדלקים (http://home.wanadoo.nl/pereivers/fuels_1.htm) של Brian Hampton...

יש בה שני נתונים עיקריים שקובעים את יחס דלק\אויר הרצוי ואת הכוח שיפתח המנוע עם תערובות שונות של מרכיבי הדלק.

האחד הוא היחס הסטויצ'יומטרי (Stoichiometric Ratio) של כל סוג דלק והשני הוא 'ציון הדלק' (Fuel Rating), שהוא מדד המשכלל את תוספת הכוח של הוספת המרכיב.

היחס הסטויצ'יומטרי האידאלי הוא היחס המשקלי (לא הנפחי) בין דלק לאויר, בו הדלק יישרף במלואו; תוך ניצול כל החמצן שבאויר לחימצון מרכיביו. הנתונים בטבלה אינם האידאלים, כי אם אלה בהם יופק הכוח המרבי - למרכיבי דלק מסוימים יש טווח רחב למדי.

נתון 'ציון הדלק' משקף בכמה ישתנה כוח המנוע, אם יחליף מרכיב דלק מסוים חלק ממרכיב דלק אחר.
הנתון הקובע הוא זה שבסוגריים ()...
למתנול יש ציון של 1.0. לניטרומתן יש ציון של 4.51. פירושו של דבר הוא שאם יוחלף אחוז אחד מהמתנול שבדלק בניטרו (בתנאים אידאליים; וויסות יחס-הדחיסה, שינוי תערובת וכולי), יגדל הספק המנוע ב-3.51%.

הסל"ד של המנוע עם מדחף נתון, משתנים לפי ההספק בחזקת שליש. כלומר שאם ההספק שהמנוע מפיק גדול ב-30%, יעלו הסל"ד רק ב-9.1% בקירוב.

היחס הסטויצ'יומטרי של ניטרו הוא בין 2.5 לבין 0.5, לפי יחס-הדחיסה (גבוה->יותר עשיר). כלומר שבכדי לשרוף גרם של ניטרו, נדרשים בין שניים וחצי גרם לבין חצי גרם אויר. למתנול יש גם כן טווח, אבל ההספק המרבי מושג גם ביחס-סטויצ'יומטרי של 6.5:1.

כלומר, שכל הוספה של ניטרו תדרוש העשרה של התערובת ותגרום עליה משמעותית בצריכת-הדלק.
במנוע עם יחס-דחיסה נמוך במיוחד, צריכת הדלק תגדל פי 2.5 לערך, אם כל המתנול יומר בניטרו.

אם למנוע יחס-דחיסה גבוה (MVVS, Rossi), צריכת הדלק תגדל פי 12.5! ובנוסף, הדלק יהיה גם הרבה יותר יקר לכל גלון... עלויות... עלויות שוטפות.