PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון אנטנת 2.4 במשדר רדיו - איך נכון למקם אותה?

Gil
20-08-2010, 22:44:32
שלום

משדרי 2.4 גיגה הרץ מגיעים עם אנטנה קצרה להבדיל ממשדרי FM
אותה אנטנה קצרה ניתנת לסיבוב / קיפול ב - 45 מעלות או 90 מעלות.

אני מטיס כאשר היא מכופפת ב - 45 מעלות קדימה.

היום הייתי בארסוף, וראיתי מישהו שמטיס טיסן חשמלי עם אותו משדר כמו שלי, אך אצלו האנטנה מכופפת לשמאל ב - 90 מעלות.

כאשר שאלתיו מדוע האנטנה ממוקמת כך, ענה כי מטעמי נוחות.

השאלה היא מה הוא הנכון ?

וכיצד הדבר משפיע על עוצמת השידור קליטה, אולי כפונקציה של פני השטח
מישור / הררי / רווי עמודי חשמל / בניינים ?

Bob Shark
21-08-2010, 00:06:28
גיל, שלום.
האנטנה, בשום שלב של טיסה לא צריכה להצביע על הטיסן ישירות לכן מן המדבקש לקפל אותה לאחד הצדדים (שמאל או ימין) אדיף במקביל לקרקע.
בהצלחה.

Gil
21-08-2010, 21:19:53
גיל, שלום.
האנטנה, בשום שלב של טיסה לא צריכה להצביע על הטיסן ישירות לכן מן המדבקש לקפל אותה לאחד הצדדים (שמאל או ימין) אדיף במקביל לקרקע.
בהצלחה.

הייתי שמח לדעת מבחינה טכנולוגית מה נכון, אני לא מבין בנושא ולכן אני שואל.

erazz
21-08-2010, 21:32:29
אני לא בטוח שיש לשאלה הזו תשובה של ממש.
מה שברור זה שאסור להפנות את האנטנה לכיוון הטיסן כיוון שזה כיוון השידור החלש.

סנווה למשל ממליצים להפנות את האנטנה ישר למעלה. יש גם הגיון בלכופף את האנטנה ב-90 מעלות כך שכל עוד אתה פונה לטיסן הוא רואה את האנטנה לרוחב. יש גם הגיון בלהפנות אותה כ-45 מעלות כלפי מטה.

אני אישית מטיס עם האנטנה מכופפת 45 מעלות הצידה. למה? ככה. יש טענות שזה שילוב בין הרחקת האנטנה מגוף השלט מחד והפניית האנטנה בצורה אופטימלית לטיסן. אנאערף. לי זה עובד :)

MDreamer
21-08-2010, 23:36:32
האמת שזה לא משנה איך אתה ממקם את האנטנה במשדר. מה שמשנה איך היא ממוקמת ביחס למקלט. אם בטיסן היא שוכבת אז כדאי שגם במשדר. חרוט השתיקה באנטנות נורמליות של המשדרים וה'שוט' במקלט כמעט שלא מורגש במרחקים שאנחנו מטיסים.
במעבר בין אופקי לאנכי מאבדים 26db והפוך...

umbo
22-08-2010, 07:27:52
"החוכמה" של כוון האנטנות לא קשורה כלל למערכת כזו או אחרת או לתדר של המערכת.
שתי האנטנות הם חלק ממערכת שנקראת Diversity (http://en.wikipedia.org/wiki/Antenna_diversity), זו מערכת שמקובלת במערכות רדיו רבות ובשימושים שונים. הרעיון הוא שיש שתי אנטנות והמקלט בוחר תמיד את אחת האנטנות, וזו האנטנה שהקליטה ממנה חזקה יותר. כדאי תמיד לכוון את האנטנות בזוית של 90 מעלות זו לזו, כך שתמיד אחת האנטנות תהיה עד כמה שאפשר ניצבת למשדר, כי אז איכות הקליטה היא הטובה ביותר (הצורה העדיפה ביותר היא שכל אחת מהאנטנות היא בזוית 45 מעלות כלפי מעלה, אבל עדיפות זו משתנה בהתאם לצורה שהמטיס מחזיק את המשדר\האנטנה של המשדר).

marik_911
22-08-2010, 22:59:37
פוטאבה ממליצים 45 מעלות כלפי קרקע
בהייטק 90 מעלות כלפי מעלה
ספקטרום הטסטי 45 מעלות כלפי מעלה

umbo
23-08-2010, 14:45:33
פוטאבה ממליצים 45 מעלות כלפי קרקע
בהייטק 90 מעלות כלפי מעלה
ספקטרום הטסטי 45 מעלות כלפי מעלה

זה בדיוק דוגמאות והתיחסות למה שכתבתי על כך שיש ניואנסים שונים בכוון הרצוי של האנטנות. תלוי במיקום הפיזי של האנטנות בטיסן, מקום של חלקים בטיסן שיכולים להפריע לקליטה, (מנוע, סוללה, חלקי מתכת, חלקי קרבון) ועוד.
אם המקלט נמצא על קרקעית הטיסן "קצת קשה" לכוון את האנטנות כלפי מטה בלי לחורר את הגוף, לעומת זאת מקלט שנמצא תלוי בחלקו העליון של הטיסן - בדיוק להיפך. יש גם הבדל אם אנטנת המשדר מותקנת כך שבדרך כלל היא אנכית לקרקע (כמו במשדרי מולטיפלקס) או בצורה אחרת שמחליט המטיס.

Bob Shark
23-08-2010, 19:29:41
באחד הפוסטים, שאני לא מצליח למצוא כרגע, BOOGLE הסביר במפורט על הדונט שמעל לאנטנה ואף צירף סקיצות נחמדות. מה שמסביר בהגיון על אופן מיקום האנטנה.

מורן
23-08-2010, 20:15:05
הסבר קצר ופשוט... (:
קיטוב האנטנה - רצוי שקיטוב אנטנת השידור יהיה זהה לקיטוב אנטנת הקליטה.
אם בטיסן הצבת את האנטנות של המקלט+המקלט המשני שוכבות (מקבילות לקרקע) - אני מאמין שכך עשית - אזי רצוי שאנטנת המשדר שלך גם תהיה ממוקמת מקביל לקרקע.
מצד שני כפי שנאמר למעלה - לאנטנת השידור יש קונוס בו עוצמת השידור נמוכה עד כדי אפסית בכיוון ההצבעה של האנטנה, כך שלעולם אל תצביע ממש עם האנטנה לכיוון הטיסן.
עכשיו מאחר והטיסן אינו טס כל הזמן ישר ומקביל לקרקע - פניות סכינים ועוד, כמו כן אתה אינך מחזיק את המשדר בצורה מקבילה לקרקע - אני מניח שבערך בזוית של 45 מעלות.
לכן יהיה טוב אם תסיט את האנטנה לזוית 45 מעלות ימינה במקביל למישור המשדר (תחשוב שמשדר שוכב על הארץ - שים את האנטנה בזוית 45 מעלות לימין).
תשאל למה ימינה - סטטיסטית רוב הנחיתות מתבצעות משמאל לימין (הטיסן מגיע משמאלך לנחיתה).
נחיתה זה הרגע הכי קריטי בו לא תרצה שאיזו הפרעת רדיו תדפוק אותך, לכן הסטת האנטנה ימינה תבטיח שלא לכוון את האנטנה בדיוק לטיסן.
ואם אתה בניגוד לסטטיסטיקה נוחת מימין לשמאל - אז הפוך מקם את האנטנה שמאלה 45 מעלות.
בהצלחה - זה בדוק.