PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה איך מוציאים מספק כח את הזרם המוצהר?

wonderd
30-08-2010, 20:58:29
יש לי ספק של מחשב, כתוב עליו שביציאת ה 12V הוא אמור לספק 18A.
עם המטען החדש שלי (200W) שאמור לתת 10A לסוללת 6 תאים, אני לא יוכול להטעין מעבר ל 3.2A.

אני אשמח להסבר מדוע זה כך והאם אפשר 'לתקן' את הבעיה.

אלעד.

b1yossi
31-08-2010, 05:57:31
הבעיה נעוצה בנפילת מתח המוצא של הספק תחת עומס.
תקרא את המאמר (http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=25973&highlight=%F1%F4%F7), ופעל ע"פ ההמלצה של בוגל לייצוב והעלאת מתח הספק.

wonderd
31-08-2010, 07:53:53
קראתי את זה אתמול, השאלה היא האם הבעיה נעוצה בכך שאני משתמש בשני חוטים צהובים ושניים שחורים וזה לא מספיק או שיש בעיה אחרת שצריך להתייחס אליה? מישהו פה מוציא 10A מספק כזה?

אם אני אלחים שם חוט 1.5מ"מ אני אקבל זרם גבוה יותר?

SEVEN
31-08-2010, 07:55:18
אם יש לך וולטמטר תמדוד כמה מתח הוא מוציא תחת עומס, כנראה שהמתח נמוך כשאתה מעמיס אותו.
כמו שכבר כתבו לך לפניי, אם כך המצב, תעמיס את יציאת ה-5V בנגד, נורה .. עם התנגדות מספקת.

wonderd
31-08-2010, 08:01:44
זה לא בדיוק נגד שאפשר למצוא בכל בית, אפילו במחלקת האלקטרוניקה שלנו אין כזה :eek:
טוב, נראה איך נעשה את זה.

יובל בן חיים
31-08-2010, 08:07:54
גם נורה כלשהי יכולה לעזור כאן.

SEVEN
31-08-2010, 08:13:53
זה לא בדיוק נגד שאפשר למצוא בכל בית, אפילו במחלקת האלקטרוניקה שלנו אין כזה :eek:
טוב, נראה איך נעשה את זה.

לא כזה נדיר, כמעט בכל חנות אלקטרוניקה. אם יש לך בהספק נמוך יותר, חבר כמה במקביל, רק שים לב שעבור נגדים זהים ההתנגדות תתחלק במספר הנגדים במקביל. לא פרקטי אם יש לך נגדי 1/4 וואט.
*

יובל בן חיים
31-08-2010, 15:50:45
יש לי אחד כזה מיותר אם אתה רוצה.

ay_hobby
31-08-2010, 17:36:24
יש לי ספק של מחשב, כתוב עליו שביציאת ה 12V הוא אמור לספק 18A.
עם המטען החדש שלי (200W) שאמור לתת 10A לסוללת 6 תאים, אני לא יוכול להטעין מעבר ל 3.2A.

אני אשמח להסבר מדוע זה כך והאם אפשר 'לתקן' את הבעיה.

אלעד.

הערות/הארות לגבי זרם הטענה, מטען, ספק כוח והספקים (W):

אם מדובר ב-6 תאים פולימר אז לא ניתן להטעין ב- 10A במגבלת ה-200W של המטען.
מתח= 6 תאים 25.2V
זרם= 10A
חשבון פשוט:
25.2x10=252W
אופפס... המטען יכול להטעין 6 תאים ב- 7.9A מקסימום.

בנוסף
ספק ה-12V המדובר שאמור לתת מקסימום 12X18= 216W לפי אותו החשבון
216W/25.2V מה שנותן רק 8.57A, נכון גם כאן יש מגבלה....
והנתונים כמובן לפי הצהרת יצרן הספק (הנייר סובל הכל),
כל זה בנוסף למה שנאמר קודם, מתח הספק כנראה גם יורד.

בנוסף לנוסף,
בחישובים לא נלקחו בחשבון ההפסדים של המטען 15% (במצב הטוב) כך שעל מנת להוציא 200W מהמטען צריך להכניס לו 230W שגם הם אמורים לבוא מספק הכוח, וכידוע אין יש מאיין.
עוד נתונים שנשארו ללא התייחסות (כאן) כמו זרם הטעינה בחלק האחרון של הטעינה ועוד.
(נדמה לי שיש דיון בנושא תהליך הטעינה היכן שהוא באתר).

שורה כמעט אחרונה :(

יעקב

wonderd
31-08-2010, 18:10:45
מבחינתי מספיק כרגע להטעין ב 8A, זה עדיין פי 4 מהמטען הקטן שהיה לי עד עכשיו..
תודה על הנתונים אבל יש לי שאלה - איך זה שהמטען הקטן (50W) שהשתמשתי בו עד היום נתן לי טעינה של 2.2A לסוללות ה 6 תאים שלי? הרי לפי החשבון זה לא אמור להגיע לזה.

ay_hobby
31-08-2010, 18:58:40
מבחינתי מספיק כרגע להטעין ב 8A, זה עדיין פי 4 מהמטען הקטן שהיה לי עד עכשיו..
תודה על הנתונים אבל יש לי שאלה - איך זה שהמטען הקטן (50W) שהשתמשתי בו עד היום נתן לי טעינה של 2.2A לסוללות ה 6 תאים שלי? הרי לפי החשבון זה לא אמור להגיע לזה.

השאלה לגבי ה-50W נכונה,
התשובה, המטען כפי הנראה לא יודע לעשות את החשבון כפי שצריך ו- 'מרשה' להטעין יותר מהמוצהר.
אבל זה מאוד לא בריא למטען כי דרגת ההספק וממיר המתח שבמטען לא יעמדו בזה הרבה זמן.

יש לי שאלת הבהרה,
המטען 200W לא נותן לך (בסט אפ) להטעין בזרם גבוה או שבזמן טעינה הזרם פשוט לא מגיע למה שהוגדר ?

יעקב

wonderd
31-08-2010, 21:03:16
לגבי המטען הקטן - כבר שנה שהוא מבצע את עבודתו נאמנה ללא כל בעיות.
המטען החדש מתחיל להעלות את זרם הטעינה וכשעובר 3A הוא 'נחנק' ומודיע על vol input error, בבדיקה הגעתי לכך שהוא מצליח להטעין ב 3.2A אבל לא מעבר לכך בסטאפ הקיים. היום הלחמתי בלוח של הספק חוטים הרבה יותר עבים מהמקוריים במקום המקוריים (זיהיתי התחממות לא מעטה של החוטים של הספק בזמן ההטענה אתמול). הבעיה היא שאין לי איך לבדוק כי כל הסוללות הוטענו אתמול ולא הטסתי היום...:confused:, כנראה שאין לי ברירה ומחר אני אקח איתי את המסוק לעבודה ;) כדי לבזבז קצת סוללות..

Boogle
31-08-2010, 22:36:54
בעניין העומס ל5V , אתה צריך להגביר אותו בכדי להעלות את מתח ה12V ולכן : לך לאוטו שלך !!! תפרק את הנורה הראשית של הפנסים, בלאו הכי באזור שלכם לא צריך אורות כשנוסעים בלילה (מי בכלל יוצא בלילה :D) ותחבר בין חוט אדום ושחור.

או שתקנה ספק יעודי באיביי (חפש שרשור של אלעד BENDISAR).

wonderd
31-08-2010, 22:46:26
יש לי מנורה כזאת...אבל היא צהובה-כחולה, זה יהיה טוב? ;)

ay_hobby
31-08-2010, 23:55:42
המטען החדש מתחיל להעלות את זרם הטעינה וכשעובר 3A הוא 'נחנק' ומודיע על vol input error, בבדיקה הגעתי לכך שהוא מצליח להטעין ב 3.2A אבל לא מעבר לכך בסטאפ הקיים. היום הלחמתי בלוח של הספק חוטים הרבה יותר עבים מהמקוריים במקום המקוריים (זיהיתי התחממות לא מעטה של החוטים של הספק בזמן ההטענה אתמול). הבעיה היא שאין לי איך לבדוק כי כל הסוללות הוטענו אתמול ולא הטסתי היום...:confused:, כנראה שאין לי ברירה ומחר אני אקח איתי את המסוק לעבודה ;) כדי לבזבז קצת סוללות..

הרעיון של העמסת יציאת ה-5V עם מנורה נכון אבל מעט עקום (במקום לקנות ספק מתאים ;) ), ורק בשביל שיובן למה זה קורה, הנה הסבר קטנטן למי שרוצה:
היות ובמחשב המתח החשוב ביותר (ברוב המקרים) הוא ה +5V וה-12V לא קריטי, מעגלי הספק מודדים רק את מתח יציאת 5V היות ובמקרה זה מועמסת רק יציאת ה-12V כך שב-5V אין שינוי.
התוצאה שה-12V נופל ומערכת תיקון המתח (משוב) לא יודעת לתקן זאת כי ה-5V נשאר יציב, אם מעמיסים את ה-5V הספק מזהה נפילה ומעלה את כל המתחים ביחס לעומס על ה-5V, התוצאה גם ה-12V עולה.

ולעיניננו, תנסה להתחבר למצבר רכב כאשר המנוע פועל (13.8V עד 14.2V) תבדוק את המטען למספר דקות ואז תהיה בטוח אם המטען תקין או לא (אני מאמין שכן), אחר כך תפתור את סוגיית הספק.

כמו שנאמר ציפור ציפור יש אומרים טו.קי טו.קי

יעקב

SEVEN
01-09-2010, 00:05:38
לגבי המטען הקטן - כבר שנה שהוא מבצע את עבודתו נאמנה ללא כל בעיות.

לדעתי אתה מפיל יותר מידי מתח על הכבלים המסכנים של הספק, מה גם שעם עליית טמפרטורה ההתנגדות עולה, הדרך הבריאה לבדוק היא עם וולטמטר בכניסה למטען.
אם החוטים שלך מתחממים סימן שנופל עליהם מתח לא מבוטל.