PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה! בורג אלומיניום תקוע (של תא עופרת)

Liav
10-09-2010, 15:58:48
ניסיתי לפתוח את תא העופרת בטיסן הד-2 שלי ללא הצלחה.
למי שמכיר, מדובר בבורג אלומיניום שקוטר הראש שלו הוא 10 מ"מ.

בינתיים כל מה שהצלחתי לעשות הוא לכרסם קצת את הראש :(
השתמשתי ב-WD 40 וזה גם לא עזר.

למישהו יש פיתרון?

flatspin
10-09-2010, 17:07:54
אינני מכיר את המנגנון המסוים עליו אתה מדבר. אבל כשמדובר בחילוץ ברגים, יש לי מעט נסיון. אם הבורג ממש תקוע ואין דרך אחרת, קדח אותו דרך מרכז הראש במקדח שקוטרו כקוטר הבורג. ברגע מסוים ראש הבורג יתנתק מגופו. פתח את דלת התא, תפוס את חלקו הבולט של הבורג עם פלייר וסובב אותו. ההצלחה מובטחת.

Liav
10-09-2010, 18:06:38
היי גדעון,
תודה על הנסיון לעזור.

המנגנון הוא קצת שונה ממה שכנראה הרוב מכירים - אין דלת לתא. בעצם, הבורג הוא "הדלת".
זו הסיבה שיש לו קוטר כ"כ גדול, וגם התבריג בקוטר של 10 מ"מ.
אחרי שמשחררים את הבורג, יש בגוף חור של 10 מ"מ שמוביל לתא פנימי בגוף ולתוכו מכניסים את העופרת.

אין גם שום דרך לאחוז בבורג, מפני שהוא שקוע בתוך הגוף.

בתמונה אפשר לראות טיסן (לא שלי) שבו הבורג לתא העופרת נמצא בתחתית הגוף בחרטום (צד שמאל למטה)

בסופו של דבר קדחתי דרך מרכז הבורג חור בקוטר של 4 מ"מ.
קיוויתי שזה ישחרר מעט לחץ על התבריג - ניסיתי שוב לסובב את הבורג, אך ללא הצלחה.

אבל, לפחות החור מספיק גדול להכניס דרכו כדוריות עופרת לאיזון, כך שהבעיה נפתרה (בערך) :)

flatspin
10-09-2010, 18:35:13
הוא שאמרתי - אינני מכיר את המנגנון. אבל עצות יש לי מלוא חופניים. לא להאמין, אבל אחדות מהן אפילו טובות. עכשיו אחרי שקדחת חור בקוטר 4 מ"מ הכנס מברז חילוץ שמאלי וסובב אותו בכוח. אם התפיסה איננה הדבקה של ממש, הסיכויים שייפתח ללא בעיה. אם אין בהישג ידך מברז חילוץ, קח מפתח אלן 4 מ"מ (רצוי ישר, ללא כיפוף) והכנס אותו בכוח (בדפיקות) כך ששוליו יחרצו מעבר בהיקף הקדח. אחרי שתתקע אותו מספיק עמוק, התאם לו מפתח שבדי וסובב אותו הלוך ושוב, כל פעם מעט יותר עד שישתחרר.
אם כל אלו לא יעזרו, נסה לחמם אותו ע"י נגיעה הדוקה עם מאנך בראש הבורג, ואחרי זה שוב סיבוב הלוך ושוב עם האלן.
אני מאמין שמשהו מאלו יפתור את הבעיה.

Boogle
10-09-2010, 19:58:07
אם הבורג תקוע בעופרת, חמם את ראש האלומיניום שלו עם מלחם כדקה זה אמור לרכך את העופרת ולאפשר לך לסובב את הבורג.

flatspin
10-09-2010, 20:00:44
בוגל, כנראה לא הבנת את הפואנטה.
בטיסני דאון יש תא מיוחד להכנסת כדורי עופרת זעירות להכבדת הדאון והגדלת עומס הכנף, לצורך שיפור החדירות באויר.
הבורג משמש כפקק ואין לו כל נגיעה לעופרת.

Boogle
10-09-2010, 20:49:04
אההה עכשיו הבנתי :)
השאלה אם כך במה האלומיניום מוברג, אם זה אלומיניום על אלומיניום הרי שיש מצב להיתוך קר והמצב אבוד, רק לקדוח את הכל ולהבריז מחדש....

Liav
10-09-2010, 21:19:44
גידעון, עצותיך לא טובות - הן מעולות ;)
באמת לא הסברתי את עצמי מספיק טוב בהודעה הראשונה ולכן היה צפוי שהמצב לא יהיה ברור לקוראים.
לא מדובר בהדבקה, אלא בסגירה רגילה (הבורג היה סגור מספר שנים)
מברז אין לי, אבל מברגי אלן יש, ואני אנסה את זה בהזדמנות.
מה זה מאנך? (מלחם?)

בנצי, כמו שגדעון אמר, מדובר בבורג אלומיניום שנמצא בתוך תבריג מאלומיניום ללא נגיעה בעופרת, אבל למרות זאת, גם רעיון נחמד :)
רק תיקון קל - מטרת תא העופרת היא לשינוי מיקום מרכז הכובד.

roydor
11-09-2010, 13:41:12
במידה ולא תצליח לפתוח, תמיד אפשר לקדוח חור ליד, לבצע את התיקון הנדרש (שינוי מרכז כובד) ולסטום ע"י בורג או דבק. במידה ונדרש להוסיפ משקל אתה תמיד יכול להוסיף דף עופרת בתוך המגדל בשיטה הישנה (דבק...)

FSK
11-09-2010, 19:05:31
אחת האופציות לפתוח ברגים שכאלו היא :
כאשר ראש הבורג נשבר והבורג תקוע בתוך ההברגה לפעמים ניתן לחרוט פס\ תעלה קטנה בראש הבורג או מה שנשאר ממנו וכך יש מקום לתקוע מברג רגיל ולסובב.

אני אוהב לחבר ג'פקה למברג ולסובב אותה.

לשיקולך

Liav
12-09-2010, 11:24:21
רועי, הצלחתי לטפל בבעיית מרכז הכובד ע"י הכנסת כדוריות עופרת דרך החור שקדחתי בבורג.
מדובר במגדל מהדור הישן - המקום היחיד להוספת עופרת (חוץ מתא העופרת) הוא ליד הטיימר - שזה לא מספיק קרוב לחרטום. הוספת עופרת שם, תגרור הוספת משקל רב יותר מאשר הוספה בתא העופרת - שממוקם כמה ס"מ קדימה.

את החור סגרתי עם חתיכת ספוג וסלוטייפ.
אני כמובן מעדיף לשחרר את ההברגה ולסתום את החור בצורה איכותית יותר, ולכן אשתמש ברעיון של גדעון עם מפתח אלן לפתיחת הבורג.

FSK, ראש הבורג לא נשבר, אבל הפס קצת נאכל בנסיונות הפתיחה מפני שהוא תפוס מאוד חזק בהברגה משום מה...
כשנשבר לי ראש בורג, השתמשתי במסורית לחריטת חריץ בבורג כמו שציינת ופתחתי אותו בלי בעיה :)

לדעתי הבעיה העיקרית היא קוטר התבריג הגדול (10 מ"מ) והחומר שממנו הוא עשוי - אלומיניום. דבר זה נותן להברגה התקועה מומנט גדול שמתנגד לנסיונות הפתיחה, והאלומיניום החלש נכנע בקלות לנסיונות הפתיחה ונאכל...

umbo
12-09-2010, 17:28:48
לדעתי הבעיה העיקרית היא קוטר התבריג הגדול (10 מ"מ) והחומר שממנו הוא עשוי - אלומיניום. דבר זה נותן להברגה התקועה מומנט גדול שמתנגד לנסיונות הפתיחה, והאלומיניום החלש נכנע בקלות לנסיונות הפתיחה ונאכל...

הבעיה לא בדיוק קוטר התבריג, אלה כמו שכתב Boogle, העובדה שהבורג מאלומיניום והוא יצר היתוך קר. האפשרות הכמעט היחידה היא לקדוח את הבורג החוצה ולהכניס בורג מחומר אחר (ברזל, נחושת או פלסטיק). מכוון שהבורג צריך פחות או יותר רק להחזיק את עצמו במקום, פגיעה קלה בתבריג לא תזיק כלל.

Davidv
12-09-2010, 17:51:21
ליאב אם אתה ממש רוצה להוציא את הבורג מהמקום
תמצא דרמל עים דיסק קטן
תכרסם פס דיי גדול בבורג(משהו כמו 4 ממ פנימה
קח מברג רציני חבר אותו לג'אבקה ותפעיל כח
כמו כן תשרה את ההברגה WD 40 שהחומר פשוט יטפטפ פנימה במשך הלילה
או זמן ממושך אחר
ונסה אחרי זה

דוד.

ZvikaF
12-09-2010, 19:35:36
הפעלת כוח גדול כנראה שתשבור את הגוף וזה לא נשמע לי רצוי, מאנך זה אכן מלחם... מזמן לא שמעתי את המונח הזה (אולי מימי ה"טכנאי הצעיר).:)
אני בדעתו של בוגל עם השיתוך באלומיניום, מניסיוני (במיוחד בהברגות עדינות) זה סיפור אבוד, לא עוזרים נסיונות חימום - שמן חודר - חומצות - ותפילות.
תגדיל את הקדח ותבריז אותו כך שתוכל לסגור בצורה מסודרת (אולי ע"י בורג אלן נטול ראש) ובבורג פלדה או פלסטיק ולא אלומיניום.

Liav
13-09-2010, 12:29:15
עמירם - קיבלתי, רק אני רוצה להבין דבר אחד - מה זה היתוך קר / שיתוך?
הבורג והתבריג התאחדו לכדי יציקת אלומיניום אחת?

דוד, לפני שקדחתי את החור, זה היה פיתרון פרקטי.
עכשיו יש לי כבר חור שאפשר לדחוף לתוכו מברג אלן וכך תהיה אחיזה טובה לבורג.

צביקה, עוד לא ניסיתי לפתוח באמצעות אלן - אם זה יכשל נעבור לפיתרון ההברזה.
העניין הוא - מאיפה אני משיג מברז 10 מ"מ? או 5 מ"מ (יוברז לתוך הבורג הישן)
בורג 5 או 10 מ"מ אני מניח שיהיה הרבה יותר פשוט למצוא בחנויות חומרי בניין.

Boogle
13-09-2010, 12:47:59
עמירם - קיבלתי, רק אני רוצה להבין דבר אחד - מה זה היתוך קר / שיתוך?
הבורג והתבריג התאחדו לכדי יציקת אלומיניום אחת?

דוד, לפני שקדחתי את החור, זה היה פיתרון פרקטי.
עכשיו יש לי כבר חור שאפשר לדחוף לתוכו מברג אלן וכך תהיה אחיזה טובה לבורג.

צביקה, עוד לא ניסיתי לפתוח באמצעות אלן - אם זה יכשל נעבור לפיתרון ההברזה.
העניין הוא - מאיפה אני משיג מברז 10 מ"מ? או 5 מ"מ (יוברז לתוך הבורג הישן)
בורג 5 או 10 מ"מ אני מניח שיהיה הרבה יותר פשוט למצוא בחנויות חומרי בניין.

אנחנו מדברים על היתוך, שיתוך זו קורוזיה.

מה שקורה באלומיניום , בעקבות מקדם חיכוך גבוה (1.28:eek:) ושימוש באותו החומר לבורג ולאום בעקבות החיכוך נוצר מעין היתוך של החומר והוא הופך לחלק אחד, מרגע זה ואילך הדרך היחידה להפריד זה להתיך את שניהם :).

מברז M5 תמצא כמעט בכל טמבוריה, אבל אני מניח שקדחת קוטר 5 אז (מזלך:)) זה יתאים לבורג M6
אם אתה רוצה לאלתר אלמד אותך פטנט.
לוקחים בורג דומה לבורג שרוצים להשתמש בו (כמובן מפלדה שחורה או ניירוסטה) ומשחיזים את קצה התבריג בצורת V עם דרמל, צריך שהשיניים שנוצרות מהתבריג הקיים ישארו חדות וקיר אחד של הV (בכוון ההברזה) יהיה מקביל לציר הבורג.
קדח באלומיניום קדח בקוטר5 ממ
שים קצת שמן מכונות על הבורג שחתכת והתכל להחדיר אותו לקדח לאט , חשוב שלא יחליק אלא יחרוצ לעצמו דרך. בתחילה כל חצי סיבוב חלץ אותו ונקה את השבבים, בהמשך יהיה יותר קל ותוכל כל שני סיבובים לחלץ להוצאת שבבים, אל תשכח להוסיף טיפה שמן בכל הכנסה.

זהו.

פיתרון אחר, תגיע אלי ואבריז לך את החור ב5 דקות כולל הקפה והעוגה :) (גם תקבל בורג מתאים)

Liav
13-09-2010, 19:09:31
בנצי, תודה על ההסברים והרעיונות.

קדחתי חור של 4 מ"מ, אבל עדיף שהוא יהיה כמה שיותר גדול, ולכן אין לי בעיה להרחיב אותו ל-5 מ"מ בשביל הברזה של 6 מ"מ.
קצת התקשתי להבין את ההסבר שלך לגבי הכנת מברז (שרטוט היה עוזר :rolleyes: )

לגבי הפיתרון האחרון, נשמע מצויין ;) רק אם אני זוכר נכון, אתה גר בצפון?
אם כן, תהיה לי קצת בעיה להגיע עם הסובארו המקרטעת שלי... :(

ZvikaF
13-09-2010, 19:43:46
בנצי גר במרכז ולא בצפון, אני חושב שתמצא מברז פשוט אפילו ב ACE.
הרעיון של בנצי זה לייצר משהו שדומה למברז (מקווה שראית פעם..) ע"י חירוץ בורג פלדה לאורכו.
בדרך כלל זה רעיון טוב לתיקון הברגה, פחות לייצור חדשה.

טבלה להברזות: http://www.yellowstores.co.il/yp/product.asp?pc=42064

Boogle
13-09-2010, 21:24:13
http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=31763&stc=1&d=1284409415

אהה ועברתי לשרון לפני שנתיים :)

Liav
15-09-2010, 11:37:52
וואו! לא ציפיתי לשרטוט כ"כ איכותי! :eek:
בנצי -תודה על ההזמנה :)
אני אהיה איתך בקשר.