PDA

צפייה בגרסה מלאה : טיסות מרחק

Rafi
10-09-2010, 18:15:28
הי,
המטרה העיקרית לשמה טסים בדאונים מאוישים היא טיסה למרחק. צבירת גובה וזמן שהייה הם רק אמצעים להשגת המטרה הראשית הזו. בדאוני רדיו הדבר פחות מקובל מסיבות מובנות. רציתי לבדוק לאיזה מרחק ניתן בכל זאת להטיס דאון רדיו. הרעיון היה להשתמש בדאון ממונע, ולבצע את הטיסה בשלב הראשון על המנוע ולא בדאייה, תוך שימוש מינימלי במנוע כדי להגיע לטווח מקסימלי. כדי לשמור על קשר עין עם הדאון לאורך כל הדרך התכוונתי לבצע את ההטסה מתוך רכב נוסע, שרודף אחר הדאון במהירות המתאימה. האתגר הראשון היה למצוא את האתר המתאים. לאחר סריקה של מפות הארץ מצאתי כביש ישר וארוך, הנמצא באזור מישורי המתאים ברובו לנחיתה משני צידי הכביש, ושהתנועה בו דלילה בדרך כלל. הטיסה בוצעה בשעת בוקר מוקדמת יחסית, כשמזג האוויר עוד שקט. מהלך הטיסה היה פשוט: השלכתי את הדאון עם מנוע עובד וטיפסתי לגובה שיוט. מיד לאחר מכן נכנסתי עם המשדר למושב הימני של רכב שחיכה לי, ויצאנו לדרך. את ההטסה ביצעתי דרך חלון הרכב הפתוח ומדי פעם ביקשתי מהנהג להגביר או להקטין מהירות כך שנשמור מצב יחסית לדאון. בסופו של דבר הסתבר, שהכביש שבחרתי לא היה מספיק ארוך ולכן בסופו ביצענו פניית פרסה (הרכב + הדאון ללא נחיתה) והתחלנו לחזור על עקבינו. הטיסה נמשכה עד שלמנוע לא היה יותר כח לשמור טיסה ישרה ואופקית ואז הנחתתי אותו ישר לפנים לצידי הכביש. התוצאות היו די מפתיעות, למרות שניתן היה לחשב אותן בערך מראש: הדאון ביצע 28Km במשך כ- 45 דקות, כלומר במהירות ממוצעת של כ- 37Km/h!
הדאון שהשתמשתי בו היה Easy Glider סטנדרטי לחלוטין ללא שום שיפור, עם סוללת Lipo של 2200mAh.
אין כאן כמובן שום פריצת דרך טכנולוגית (הדאון היה סטנדרטי, כאמור). אבל הטיסה הזו פתחה לי נקודת מבט שאף פעם לא חשבתי עליה לפני כן: חתיכת קלקר עם קצת אלקטרוניקה וסוללה קטנה, במשקל כולל של 1Kg (או כמה ששוקל ה- Easy Glider) מסוגלת לכסות מרחק של כ-30 קילומטר, במהירות ממוצעת גבוהה בהרבה ממה שאני מסוגל לרוץ אפילו לפרק זמן קצר! מדהים ומעורר מחשבה...

רפי

Flying_student
10-09-2010, 19:31:53
יש לך מושג לאיזה גובה בערך עליתם בהתחלה? אני אמנם לא יודע מה יכולת השיוט של דאון כזה, אבל בהנחה שעלית לגובה של 300מ' (בו ברור שהיה לך קשה לראות את הטיסן) זה אומר שעל כל מאה מטר שירדת הטיסן גמע 10 ק"מ! קצת מוזר לי...

YonatanK
10-09-2010, 20:06:56
כשהדאון איבד גובה, הוא הפעיל מנוע :rolleyes:
באמת מעניין.

wind556
10-09-2010, 21:32:07
באמת מעניין.

אני בכלל לא מבין על מה ההתפעלות
שום דבר ממה שאמר המטיס אינו יוצא דופן או חריג, זה סתם נתון חביב, לא יותר.
בדיוק אותו דבר או דומה לו יהיה עם כמעט כל טיסן

Flying_student
10-09-2010, 21:42:36
באמת מעניין.

תמימות מיותרת שלי...
הוא לא ציין מדוע הוא ירד לכן חשבתי שזה היה דאייה נטו...

אם ככה אז ה"שיא" הזה די קל לשבירה :)

Rafi
10-09-2010, 23:04:54
תמימות מיותרת שלי...
הוא לא ציין מדוע הוא ירד לכן חשבתי שזה היה דאייה נטו...

אם ככה אז ה"שיא" הזה די קל לשבירה :)

לא ציין מדוע הוא ירד? האם קראת את המשפט: "הטיסה נמשכה עד שלמנוע לא היה יותר כח לשמור טיסה ישרה ואופקית ואז הנחתתי אותו ישר לפנים לצידי הכביש"? נדמה לי שהוא מסביר בדיוק מדוע הדאון ירד...

בכל מקרה, כמובן שאין כאן כל "שיא".

ול- wind556 בנוגע להתפעלות: תראה, קצת קשה לי להסביר את זה, משום שהתפעלות זה דבר, שאו שיש לך אותו, או שלא. רוב האנשים אינם מתפעלים מרוב הדברים, ובאופן ספציפי אחוז האנשים שמתפעלים בכלל מהטסת טיסן כלשהו, הוא נמוך מאד. מכיוון שאתה כותב בפורום טיסנאות, אני מניח שאתה כנראה כן מתלהב מטיסנים, בדרך כלל. אני מבין, אם כן, שאתה מבצע עם טיסנים שונים טיסות של עשרות קילומטרים על בסיס קבוע, ולכן עוד טיסה אחת כזו אינה נראית לך מלהיבה באופן מיוחד. נשמע בהחלט לגיטימי. אותי, שיש באמתחתי אמנם כמה וכמה קילומטרים, אבל מעולם לא עם טיסן, זה בכל זאת קצת מלהיב, מה לעשות...

רפי

wind556
11-09-2010, 09:53:06
לא ציין מדוע הוא ירד? האם קראת את המשפט: "הטיסה נמשכה עד שלמנוע לא היה יותר כח לשמור טיסה ישרה ואופקית ואז הנחתתי אותו ישר לפנים לצידי הכביש"? נדמה לי שהוא מסביר בדיוק מדוע הדאון ירד...

בכל מקרה, כמובן שאין כאן כל "שיא".

ול- wind556 בנוגע להתפעלות: תראה, קצת קשה לי להסביר את זה, משום שהתפעלות זה דבר, שאו שיש לך אותו, או שלא. רוב האנשים אינם מתפעלים מרוב הדברים, ובאופן ספציפי אחוז האנשים שמתפעלים בכלל מהטסת טיסן כלשהו, הוא נמוך מאד. מכיוון שאתה כותב בפורום טיסנאות, אני מניח שאתה כנראה כן מתלהב מטיסנים, בדרך כלל. אני מבין, אם כן, שאתה מבצע עם טיסנים שונים טיסות של עשרות קילומטרים על בסיס קבוע, ולכן עוד טיסה אחת כזו אינה נראית לך מלהיבה באופן מיוחד. נשמע בהחלט לגיטימי. אותי, שיש באמתחתי אמנם כמה וכמה קילומטרים, אבל מעולם לא עם טיסן, זה בכל זאת קצת מלהיב, מה לעשות...

רפי

לבריאות
אני לא רואה עניין במדידת מרחק, ובטח לא עם מנוע
הפוגי שלי למשל טס יותר מהר מ120 קמ"ש שזה 2 ק"מ לדקה (רק לצורך נוחיות החישוב, הוא טס הרבה יותר מהר), ומחזיק עם הסוללה מינימום רבע שעה, וזה בלי לשלב דאיה שתכפיל את המרחק.
אישית אני לא רואה בזה כל טעם.
אם כבר למדוד מרחק, נראה לי שלעשות את זה עם דאון טרמיקות יש בזה משהו מאתגר, וכמובן ללא כל שימוש במנוע .
רק להזכיר נשכחות מתחום הקרוב מאד אלינו, רפול היה מטובי הדואים בארץ והוא עשה את הדרך ממגידו לאילת בדאון

MDreamer
11-09-2010, 13:43:10
אני חושב שאתה ה"מטרה" האמתית קצת הזנחת. כל הקטע הוא לגמוע את המרחק עם שימוש בקרמיטות וליפטים.ברגע שאתה מטיס מהאוטו זה לא כל כך אפשרי, אני חושב שעם דאון F3J, variometer, GPS, OSD והברבה זמן אפשר להגיע לתוצאות של דאון אמיתי ללא מנוע בכלל.