PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה האם דלק עם שמן קיק בלבד מתאים למנועים "החדשים"

akajo
28-09-2010, 13:22:58
שלום,
חזרתי לתחביב אחרי 20~ שנה, כמו פעם קניתי בחנות כימיקלים מתנול ושמן קיק וערבבתי דלק ליחס של 25% שמן קיק למנועים הישנים שלי.
שאלה - האם מנועים "חדשים" יותר כמו OS-FX או OS-AX גם אוהבים דלק כזה, או שעבורם אני חייב לקנות דלק מוכן עם מרכיבים סינטטיים? כרגע יש לי רכש "חדש" OS46-FX ו OS91-FX RING. לא מטריד אותי לכלוך שמן על הטיסן או על המנוע, גם לא ירידת הספק, רק חשש לשחיקה מכנית או התחממות יתר וכו'. תודה לעונים.

erazz
28-09-2010, 14:36:07
25% זה הההמממווווןןןן שמן

הדלקים היום לרוב מורכבים מ16%-20% שמן שברובו (או כולו) סינטטי.
לא הייתי ממליץ להריץ מנוע על 25% שמן ובוודאי לא שמן קיק. זה לא שהמנוע לא יעבוד אלא שתיבנה עליו שכבה בריאה של שמן שרוף והוא יתחמם מאוד.

לא תחסוך הרבה כסף בלערבב לבד. לכן ההמלצה שלי היא לקנות מוכן.

Menash
28-09-2010, 15:09:01
שלום,
חזרתי לתחביב אחרי 20~ שנה, כמו פעם קניתי בחנות כימיקלים מתנול ושמן קיק וערבבתי דלק ליחס של 25% שמן קיק למנועים הישנים שלי.
שאלה - האם מנועים "חדשים" יותר כמו OS-FX או OS-AX גם אוהבים דלק כזה, או שעבורם אני חייב לקנות דלק מוכן עם מרכיבים סינטטיים? כרגע יש לי רכש "חדש" OS46-FX ו OS91-FX RING. לא מטריד אותי לכלוך שמן על הטיסן או על המנוע, גם לא ירידת הספק, רק חשש לשחיקה מכנית או התחממות יתר וכו'. תודה לעונים.

לא יודע מה היה פעם, המנועים הישנים שלך בטח בני גילי חח.
בדלקים למנועים החדישים (עבורך) ישנו "ניטרומטן" בMANUAL של הנוע רשום כמה אחוז הוא צריך להכיל מתערובת הדלק... לOS-FX אם אני לא טועה צריכים 10%-5% ניטרומטן.
תקנה מוכן זה עולה בסביבות ה-100 ש"ח ל4ליטר.

בברכה

akajo
28-09-2010, 15:15:34
ארז - מנועי ENYA ישנים שיש לי (בוכנת פלדה בצילינדר ברזל) אוהבים 20%-25% שמן קיק בלבד, מכאן שאני כן צריך לערבב לבד כי אין דלק כזה. ד"א העלות היא משהו כמו 50-60 ש"ח ל-5 ליטר דלק. הבנתי לגבי השמן השרוף, תודה.

erazz
28-09-2010, 15:31:58
או, בדיוק. בוכנות ברזל עם טבעת אטימה.

אלה המנועים שאהבו הרבה שמן קיק. נסה זאת עם מנועי ה-ABC של היום ותראה למה לא ;)
אם אתה מחשב עלות שמן סינטטי לחישוב תראה שהמחיר כבר הרבה יותר קרוב. אם אתה ממש ממש רוצה לערבב לבד אז אני יכול להמליץ על התערובת הבאה:
5% ניטרומתאן
16% שמן סינטטי (קלוץ או דומה)
2% קיק
השאר מתנול.

לען האמת המגוון גדול ויש הרבה משחק לכאן ולכאן (הם גם יכולים לעבוד על 12% סינטטי ללא קיק אבל זה לא מומלץ). זו תערובת שאני מכיר ואוהב. כאמור, כיוון שהשמן יקר אתה לא חוסך הרבה.

akajo
28-09-2010, 16:41:06
נסה זאת עם מנועי ה-ABC של היום ותראה למה לא
זה בדיוק מה שאני שואל... האם יהיה נזק? כי כבר יש לי דלק עם שמן קיק בלבד עבור המנועים הישנים.

Menash
28-09-2010, 16:53:26
נסה זאת עם מנועי ה-ABC של היום ותראה למה לא
זה בדיוק מה שאני שואל... האם יהיה נזק? כי כבר יש לי דלק עם שמן קיק בלבד עבור המנועים הישנים.

עזוב אני כבר ניסיתי. בלי ניטרומטן זה לא מניע.
מנועי ABC עשויים אלומיניום עם צופוי כרום, זה לא ברזל ופלדה! ההתאמה בין הבוכנה ושרוול צריכה להיות מושלמת ולכן תשתמש בדלק שמגדיר הייצרן.

ZvikaF
28-09-2010, 17:28:48
עברתי את אותו נסיון, היה לי מיכל דלק 20% שמן קיק של 10 ליטר שעמד גם קרוב ל15 שנה, מימי קניית הרכיבים אצל חמורד. פעל יפה מאוד עם OS40 (עוד לפני ה 46) וכמובן עם הווברה60 הותיקה שעדיין ממשיכה לטוס.
מכיוון שהיה לי מתאנול בנפרד והיה סימון של גובה הדלק יכלתי להחזיר את יחסי דלק/שמן לרצוי.

היום מתאנול מוגדר כרעל ונדרש רשיון לקנייתו... :mad:

Menash
28-09-2010, 17:42:55
עברתי את אותו נסיון, היה לי מיכל דלק 20% שמן קיק של 10 ליטר שעמד גם קרוב ל15 שנה, מימי קניית הרכיבים אצל חמורד. פעל יפה מאוד עם OS40 (עוד לפני ה 46) וכמובן עם הווברה60 הותיקה שעדיין ממשיכה לטוס.
מכיוון שהיה לי מתאנול בנפרד והיה סימון של גובה הדלק יכלתי להחזיר את יחסי דלק/שמן לרצוי.

היום מתאנול מוגדר כרעל ונדרש רשיון לקנייתו... :mad:

היה לך שם ניטרומטן?
או ש20%שמן קיק והשאר מתנול?

akajo
28-09-2010, 19:20:31
עזוב אני כבר ניסיתי. בלי ניטרומטן זה לא מניע.
מנועי ABC עשויים אלומיניום עם צופוי כרום, זה לא ברזל ופלדה! ההתאמה בין הבוכנה ושרוול צריכה להיות מושלמת ולכן תשתמש בדלק שמגדיר הייצרן.
מישה, לאט... אם מנוע לא מניע, ניטרו זו לא הבעיה, כל המנועים מניעים עם ובלי ניטרו.

היום מתאנול מוגדר כרעל ונדרש רשיון לקנייתו...
צביקה, אני קונה מתנול בלי בעיה. אני גם קונה מונואטילן גליקול (תרכיז אנטיפריז) לניקוי שמן שרוף ממנועים, שהוא באמת רעיל מאד. לא נתקלתי במגבלות כלשהן.
מה שכן - זה שאתה יכול לקנות בחנות טיסנאות ניטרומטאן בליטר, שהוא חומר הגלם העיקרי בסוגי חומרי נפץ - זה מצחיק... :eek:

ZvikaF
28-09-2010, 19:57:07
איכשהו פיספסתי את הפואנטה : עירבבת דלק חדש, ואני הבנתי שעמד לך דלק 20 שנה :confused:
אם יש לך גישה למתנול לא צריכה להיות לך כל בעיה לערבב דלק 5% שמן קיק 15% סינטטי והשאר מתאנול, ואתה יכול להוסיף 5% ניטרו כדי להוריד טמפרטורה.
למנועים הותיקים שלך אתה יכול להמשיך עם יותר שמן קיק.

DarZeelon
30-09-2010, 07:34:44
ארז - מנועי ENYA ישנים שיש לי (בוכנת פלדה בצילינדר ברזל) אוהבים 20%-25% שמן קיק בלבד, מכאן שאני כן צריך לערבב לבד כי אין דלק כזה. ד"א העלות היא משהו כמו 50-60 ש"ח ל-5 ליטר דלק. הבנתי לגבי השמן השרוף, תודה.

akajo,

כנראה ששכחת קצת מאז שהיית בתחום...

שרוול הצילינדר ולא הבוכנה, הוא העשוי פלדה מוּקשַה.
הבוכנה עשויה מברזל-יציקה; לרוב מסגסוגת המכוּנה Meehanite-B, לה יש את התכונות המטלורגיות הדרושות.

בתהליך ההרצה (מחזורי חימום וקירור רבים), הבוכנה 'גדלה' לקוטרה הסופי ומתייצבת.
שבבי פלדה מיקרוסקופיים מהשרוול מטביעים את עצמם בדופן הברזל של הבוכנה והופכים אותה ל-hone (לא ידוע לי על מילה מתאימה בעברית); השוחקת בהדרגה את השרוול למידתו הסופית ולהתאמה מושלמת לבוכנה...
...בהנחה שההרצה בוצעה באופן מאוד הדרגתי וזהיר, בתערובת מאוד עשירה ועם המון שמן-קיק; ובמשך שעות פעולה רבות ועם קירור מלא בין ריצה של 10-20 שניות לזו הבאה אחריה.

מנועים מודרניים בעלי שרוול\בוכנה מסוג ABC, ABN(L), AAC, גם הם יאריכו ימים אם יופעלו בדלק המכיל המון שמן-קיק. זהו הדלק המתאים ביותר למנועי טיסנים באשר הם...
לכלוך ושמן שרוף??? אם תשתמש בשמן degummed, כמו למשל של; Klotz, Morgan, או Bakers; יהיה מעט מאוד ממנו... ובכל מקרה, טיסן ומנוע קצת מלוכלכים, עדיפים בעיני רובנו על מנוע 'גמור' וחלוד...

akajo
30-09-2010, 08:36:37
דר,
אכן נכון שהצילינדר מפלדה והבוכנה מברזל כפי שתיקנת.
האתר הזה מסביר קצת יותר את מה שהתחלת, בטח יש עוד אחרים.
http://www3.telus.net/dieselcombat/about_diesels.htm

בכל מקרה, השאלה שלי היתה אם דלק המכיל שמן קיק בלבד לא מזיק למנועים עם מטלורגיה שונה - אני מבין שתשובתך היא שלא.

DarZeelon
30-09-2010, 10:20:47
akajo,

אכן כך. אני מכיר את האתר שקישרת וכן; יש גם אתרים אחרים המפרטים בהרחבה את עניין הרצת המנועים הברזליים.

לעניין המנועים המודרניים יותר; שימוש בדלק המכיל שמן-קיק; לא זו בלבד שלא יגרום להם שום נזק, אלא שרבים (כולל אותי) טוענים שחיוני להשתמש בשמן-קיק באותם מנועים; אם חיי-מנוע ארוכים הם תכונה מבוקשת...

קרא מה OS ארה"ב כותבים על זה (http://osengines.com/faq/product-faq.html#q2).

קובי פ.
13-11-2010, 12:24:12
משום מה יש אנשים שמאמינים בכמה אמונות טפלות וכדאי להשתחרר מהם .

1. ניטרו לא מקרר את המנוע - נקודה ( יש כתבה שלמה שלי של הנושא בפורום PAM - תקרא )
2. שמן קיק הוא השמן המעולה ביותר לכל המנועים , אני מערבב 8 אחוז קיק עם 12 אחוז סינטטי
( בלי ניטרו להרצות ), מה שכן אחרי כל יום הטסות אני מקפיד לנקות שאריות דלק מהמנוע ,
לשטוף אותו פנימית טוב טוב עם WD40 ואחרי זה משמן עם שמן של מכונות תפירה או אופניים .
3. בערבוב עם 5 אחוז ניטרו = 75 אחוז מתנול , 6 אחוז שמן קיק , 14 אחוז שמן סינטטי .
4. למה אתם קוראים למנועי המתנול " מנוע ניטרו " ? הרי המנועים האלו עובדים נפלא בלי טיפה אחת
של ניטרו ? הדלק העיקרי שלהם הוא בכלל " מתנול " .
5. מנועי ANYA , יש לי כמה כאלו , מנועים מעולים , יותר מ 40 שנה פעילים אצלי בלי החלפת שום
חלק .

במנועי מתנול אין הרבה חלקים נעים וכל החוכמה היא אחזקה וטיפול נכון וכמובן להשתמש בהם בהתאם למעטפת היצרן .

מזל טוב על החזרה לתחום - בהצלחה .

לשם מידע כללי אשמח לדעת היכן אתם קונים את הרכיבים ועלויות כמובן .

Asaf197seven
14-11-2010, 01:56:32
אם כבר אתה מחפש לחסוך את כאב הראש מהכנת תערובות--לטיסן חיפה יש דלק כזה--מיועד למנועים עם שרוול פלדה...נקרא mini engines הוא מתאים למנועים מהסוג שציינת.......זה דלק מתוצרתם.......ולא יקר בכלל..........גם לי יש מנועים קטנים משנת תיכו --והם מיועדים לעבוד עם דלק כזה.......

DarZeelon
16-11-2010, 06:05:39
...האם מנועים "חדשים" יותר כמו OS-FX או OS-AX גם אוהבים דלק כזה, או שעבורם אני חייב לקנות דלק מוכן עם מרכיבים סינטטיים?

Akajo,

התשובה היא כן חד-משמעי! גם מנועים חדשים יפעלו על דלק המורכב משמן-קיק וממתנול בלבד, ללא כל תוסף וללא שמנים סינתטיים.
אם כי הייתי ממליץ על תערובת 20/80 שלהם, כלומר 20% שמן.

25% זה הההמממווווןןןן שמן.

לא הייתי ממליץ להריץ מנוע על 25% שמן ובוודאי לא שמן קיק. זה לא שהמנוע לא יעבוד אלא שתיבנה עליו שכבה בריאה של שמן שרוף והוא יתחמם מאוד.

ארז,

לגבי היותם של 25% שמן הרבה מאוד לפעולה קבועה וסדירה של המנוע, אני יכול להסכים.

אבל לגבי המשך הדברים... שטויות במיץ!

ודווקא להרצת מנוע, אין דבר יותר טוב מ-25% שמן קיק. כן. שמן-קיק degummed, לא יטנף לך את המנוע ובוודאות לא יגרום לשום נזק.

לגבי שמן-קיק מכבישה מאוחרת; הוא מכיל הרבה יותר שרשראות מולקולריות ארוכות...
הטינופת הזו אינה מומלצת למנועים בשום כמות שהיא. לא 25% ואפילו לא רק 2%. זה רק יטנף. שמן-קיק של Morgan, Sig (Bakers AA), Klotz, Model Technics וחברות מכובדות אחרות, הוא First pressing degummed, כך שמנועך ישמר בנקיונו.

לגבי שמן-קיק זול הנרכש בחנויות כימיה למיניהן (או מהן ע"י חנויות טיסנים פחות מכובדות); לא הייתי ממליץ לנסות את זה על מנוע שלך...:eek:

בסבירות גבוהה, שם מדובר בשמן מכבישה מאוחרת...איכסה!

ash1
25-11-2010, 09:58:15
Akajo,

התשובה היא כן חד-משמעי! גם מנועים חדשים יפעלו על דלק המורכב משמן-קיק וממתנול בלבד, ללא כל תוסף וללא שמנים סינתטיים.
אם כי הייתי ממליץ על תערובת 20/80 שלהם, כלומר 20% שמן.

ארז,

לגבי היותם של 25% שמן הרבה מאוד לפעולה קבועה וסדירה של המנוע, אני יכול להסכים.

אבל לגבי המשך הדברים... שטויות במיץ!

ודווקא להרצת מנוע, אין דבר יותר טוב מ-25% שמן קיק. כן. שמן-קיק degummed, לא יטנף לך את המנוע ובוודאות לא יגרום לשום נזק.

לגבי שמן-קיק מכבישה מאוחרת; הוא מכיל הרבה יותר שרשראות מולקולריות ארוכות...
הטינופת הזו אינה מומלצת למנועים בשום כמות שהיא. לא 25% ואפילו לא רק 2%. זה רק יטנף. שמן-קיק של Morgan, Sig (Bakers AA), Klotz, Model Technics וחברות מכובדות אחרות, הוא First pressing degummed, כך שמנועך ישמר בנקיונו.

לגבי שמן-קיק זול הנרכש בחנויות כימיה למיניהן (או מהן ע"י חנויות טיסנים פחות מכובדות); לא הייתי ממליץ לנסות את זה על מנוע שלך...:eek:

בסבירות גבוהה, שם מדובר בשמן מכבישה מאוחרת...איכסה!

vt
האם שמן קיק רפואי שנקנה ברשתות הפארם יהיה טוב??

DarZeelon
26-11-2010, 08:33:47
לא, Ash1!

שמן-קיק רפואי אינו מיועד למטרה זו ועלול להיות מתוסף בכל מיני חומרים אפילו בסוכר (!).
חוץ מזה הוא סתם יעלה לך יותר ליחידת נפח, אולי הרבה יותר; שכן מדובר באריזות קטנות.