PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך מכוונים מסוק

סאונד בראש
31-10-2010, 07:14:44
בעיקרון המסוק שלי מכוון
אני אני רוצה לדעת איך מכוונים אותו עם המדידות של הפיטש

TREX500

יש לי את מד הפיטש
אני יודע שאמורה להיות זווית 0
וזווית 11
לא הצלחתי להבין לפי מה אני מסתכל לראות מה הזווית
תודה

bartovmoti
31-10-2010, 07:27:59
אולי זה יעזור:
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=27186

מוטי.

wonderd
31-10-2010, 07:38:51
באופן עקרוני אתה צריך שהמסוק יישב על משטח מאוזן, הפלייבר גם צריך להיות מאוזן לחלוטין והלהבים פתוחים וישרים לגמרי. אח"כ אתה מסתכל על החלק העליון של מד הזוית ומתאים אותו מול הפלייבר.

ziki
31-10-2010, 09:06:40
באופן עקרוני אתה צריך שהמסוק יישב על משטח מאוזן, הפלייבר גם צריך להיות מאוזן לחלוטין והלהבים פתוחים וישרים לגמרי. אח"כ אתה מסתכל על החלק העליון של מד הזוית ומתאים אותו מול הפלייבר.

המסוק לא צריך להיות על משטח מאוזן (כדי שיהיה יציב אך אין צורך במאוזן), נקודת הייחוס שלך היא הפלייבר ולא המשטח עליו מונח המסוק.
הכללים הבסיסיים הם:
1.מוט הפלייבר צריך להיות בזווית 0 ביחס למישור ייחוס ה 0 של מד הזווית שאתה עובד איתו.
2.עליך לדאוג שהלהבים יהיו פתוחים לגמרי וב 90 מעלות ביחס לבום כשאתה מבצע את מדידת הפיצ' ולא בשום מצב אחר.

תשמור על שני הכללים הללו ותקבל מדידה מדוייקת.

סאונד בראש
31-10-2010, 16:23:28
תודה רבה על העזרה
אחלה סירטונים
החכמתי

wonderd
31-10-2010, 16:48:01
המסוק לא צריך להיות על משטח מאוזן (כדי שיהיה יציב אך אין צורך במאוזן), נקודת הייחוס שלך היא הפלייבר ולא המשטח עליו מונח המסוק.
הכללים הבסיסיים הם:
1.מוט הפלייבר צריך להיות בזווית 0 ביחס למישור ייחוס ה 0 של מד הזווית שאתה עובד איתו.
2.עליך לדאוג שהלהבים יהיו פתוחים לגמרי וב 90 מעלות ביחס לבום כשאתה מבצע את מדידת הפיצ' ולא בשום מצב אחר.

תשמור על שני הכללים הללו ותקבל מדידה מדוייקת.

אם הפלייבר לא יהיה מאוזן ביחס למסוק/לציר הראשי, הכיוונים לא יהיו נכונים. אני טועה?
לא הכי קל לבדוק את זה כשהמסוק מאוזן והפלייבר מאוזן? הרי הנטייה הטבעית שלנו היא לאזן ע"פ הסביבה שאנחנו מסתכלים דרכה או כלפיה ולמתחילים הכי קל לבצע את זה כשהמסוק עצמו מאוזן בתור התחלה.

זיקי, המשפטים שאתה משתמש בהם יכולים להיות קצת קשים לעיכול למתחילים, בעיקר המשפט הראשון - מהו מישור הייחוס של מד הזוית? ע"פ מה אתה יודע למצוא אותו? - לדעתי אם אתה משתמש במשפטים כאלה, אתה צריך גם להסביר אותם בשפה פשוטה.

HeliDraco
31-10-2010, 17:11:53
אם הפלייבר לא יהיה מאוזן ביחס למסוק/לציר הראשי, הכיוונים לא יהיו נכונים. אני טועה?

אתה לא טועה. אם לדייק, הפלייבר צריך להיות מאוזן לחלוטין ואם גם המסוק עצמו מאוזן לחלוטין - הפלייבר יהיה ומאונך לציר הראשי

לא הכי קל לבדוק את זה כשהמסוק מאוזן והפלייבר מאוזן? הרי הנטייה הטבעית שלנו היא לאזן ע"פ הסביבה שאנחנו מסתכלים דרכה או כלפיה ולמתחילים הכי קל לבצע את זה כשהמסוק עצמו מאוזן בתור התחלה.

זה נכון, אבל עם ה"סביבות" שאנחנו מתעסקים איתם... לא מכיר הרבה שולחנות/משטחים מאוזנים לחלוטין. עדיף כבר פלס על הפלייבר.

זיקי, המשפטים שאתה משתמש בהם יכולים להיות קצת קשים לעיכול למתחילים, בעיקר המשפט הראשון - מהו מישור הייחוס של מד הזוית? ע"פ מה אתה יודע למצוא אותו? - לדעתי אם אתה משתמש במשפטים כאלה, אתה צריך גם להסביר אותם בשפה פשוטה.

את מישור הייחוס של מד הזוית מוצאים בד"כ עפ"י הסרגל שמופיע עליו :D ברוב המודדים ה"פשוטים" זה המשטח העליון.

נראה לי ככה ;)

ziki
31-10-2010, 17:24:14

ציקי ולא זיקי :)
לצערי אלעד אתה טועה
גם על משטח מאוזן המסוק לא יעמוד ישר לחלוטין (ציר ב 90 מעלות) עקב אי דיווק בחלקים אחרים כגון סקידים גומיות וכו..., אני מציע לך לבצע פעם בדיקה פשוטה עם מד פיצ' דיגיטלי ותווכח בסטייה בין המשטח לבין הבום ובכל מקרה עניין המשטח איננו רלוונטי.
הפלייבר צריך להיות בזווית 0 ביחס לקו ה 0 (הסרגל) של מד הפיצ' בלבד, לעולם אתה לא מכוון פיצ' ביחס למשטח עליו מונח המסוק או ביחס למשטח שאינו חלק ממד הפי'צ או חלק מהמסוק עצמו.
על כל מד פיצ' יש חלק או שפה ישרה לחלוטין כמו סרגל, בשלב המדידה עליה להיות מקבילה לפלייבר, זהו מישור הייחוס לביצוע המדידה.
ולא לשכוח להבים ב 90 מעלות ביחס לבום בזמן המדידה.

בפלייברלס לצורך העניין כשאין נקודת ייחוס 0 בראש מאפסים את נקודת ה 0 עם מד פיצ' דיגיטלי על פי הבום של המסוק לפני תחילת המדידה, שם גם חשוב למדוד כל להב מאותו הצד של המסוק דרכו כוייל מד הפיצ' על מנת לא לקבל סטיות כפולות אבל זה כבר נראה לי נושא לשירשור אחר.

ziki
31-10-2010, 19:32:42
נראה לי ככה ;)

בהקשר להערות באדום שציינת על התגובה של אלעד, רק ההערה השלישית שלך נכונה.
השתיים הראשונות אינן נכונות.

wonderd
31-10-2010, 19:48:19
לגבי האיזון המושלם - נכון, כמעט אף פעם הציר הראשי לא יעמוד מאונך לחלוטין אבל זה מה יש ועם זה עובדים..
בדקתי שוב עכשיו, פלייבר מאוזן, פיטצ' ב 0 מעלות (סטיק אמצע באיידל) הכל נראה מתאים והזוית בסרגל נכונה (0 מעלות).
אם אני מטה את הפלייבר קצת אחורה, השפה העליונה של הסרגל לא מתאימה, איך אתה מסביר את זה?

HeliDraco
31-10-2010, 19:53:43
טוב, אז אני אעיר באדום גם על ההערות שלך... :)

ציקי ולא זיקי :)
לצערי אלעד אתה טועה
גם על משטח מאוזן המסוק לא יעמוד ישר לחלוטין (ציר ב 90 מעלות) עקב אי דיווק בחלקים אחרים כגון סקידים גומיות וכו..., אני מציע לך לבצע פעם בדיקה פשוטה עם מד פיצ' דיגיטלי ותווכח בסטייה בין המשטח לבין הבום ובכל מקרה עניין המשטח איננו רלוונטי.

אם אנחנו כבר נכנסים לרמות דיוקים כאלה (שלדעתי לא ריאליים בעליל עבור מדידה עם מד פיטץ' "פשוט" ללא אמצעים נלווים - הסבר בהמשך)...

הפלייבר צריך להיות בזווית 0 ביחס לקו ה 0 (הסרגל) של מד הפיצ' בלבד לעולם אתה לא מכוון פיצ' ביחס למשטח עליו מונח המסוק או ביחס למשטח שאינו חלק ממד הפי'צ או חלק מהמסוק עצמו.
על כל מד פיצ' יש חלק או שפה ישרה לחלוטין כמו סרגל, בשלב המדידה עליה להיות מקבילה לפלייבר, זהו מישור הייחוס לביצוע המדידה.
מתנצל, אבל זה משפט חסר תוכן לחלוטין, כל עוד לא הגדרת מה נקודת הייחוס שלך. גם הפלייבר וגם קו ה-0 יכולים להיות לא מאוזנים בעליל והכל ייראה אחלה (מנסיון), אם הם מקבילים זה לזה. הדרך היחידה שאני מכיר להשיג פלייבר מאוזן (וזה מה שאתה מתכוון אליו) זה (1) לחבר פלס קטן לפלייבר ו-(2) לקבע את הפלייבר במצב שהפלס מאוזן לחלוטין (בועה במרכז). במצב הזה אפשר להתחיל למדוד את ה-0 בפסיעה, כשאתה מוודא שמשטח ה-0 של מד הפיטץ' מקביל לפלייבר (המאוזן). רוב האנשים משתמשים במד פיטץ' פשוט ללא הפלס ומכוונים איזון פלייבר עפ"י העין. במצב הזה סטיות כתוצאה מסקידים (ובטח גומיות) זניחים לחלוטין ביחס לאי דיוק שמתקבל.

ולא לשכוח להבים ב 90 מעלות ביחס לבום בזמן המדידה.
מסכים

בפלייברלס לצורך העניין כשאין נקודת ייחוס 0 בראש מאפסים את נקודת ה 0 עם מד פיצ' דיגיטלי על פי הבום של המסוק לפני תחילת המדידה, שם גם חשוב למדוד כל להב מאותו הצד של המסוק דרכו כוייל מד הפיצ' על מנת לא לקבל סטיות כפולות אבל זה כבר נראה לי נושא לשירשור אחר.

wonderd
31-10-2010, 19:55:58
בפלייברלס יש דמוי פלייבר שננעל עם בורג על ראש המסוק - בדיוק ב 90 מעלות לציר הראשי ואז באמת לא משנה מה מצב המסוק..
דרך אגב, בשביל זה במסוק עם פלייבר יש כלים מיוחדים לנעילת הפלייבר ב 90 מעלות לציר הראשי...

http://www.youtube.com/watch?v=cM5GwTLkJ30

ziki
31-10-2010, 21:15:31
לגבי האיזון המושלם - נכון, כמעט אף פעם הציר הראשי לא יעמוד מאונך לחלוטין אבל זה מה יש ועם זה עובדים..
בדקתי שוב עכשיו, פלייבר מאוזן, פיטצ' ב 0 מעלות (סטיק אמצע באיידל) הכל נראה מתאים והזוית בסרגל נכונה (0 מעלות).
אם אני מטה את הפלייבר קצת אחורה, השפה העליונה של הסרגל לא מתאימה, איך אתה מסביר את זה?

זו בדיוק הנקודה
קרא שוב את מה שכתבתי
הפלייבר צריך להיות מקביל לסרגל הייחוס או בשפה פשוטה לחלק הישר של מד הפיצ' ובשום פנים ואופן לא למשטח עליו מונח המסוק ולכן אין שום חשיבות לפילוס המשטח עליו מונח המסוק.
ברור שאם תטה את הפלייבר השפה העליונה של הסרגל לא תתאים.

ziki
31-10-2010, 21:19:38
בפלייברלס יש דמוי פלייבר שננעל עם בורג על ראש המסוק - בדיוק ב 90 מעלות לציר הראשי ואז באמת לא משנה מה מצב המסוק..
דרך אגב, בשביל זה במסוק עם פלייבר יש כלים מיוחדים לנעילת הפלייבר ב 90 מעלות לציר הראשי...

סרטון קצר להמחשה (http://www.youtube.com/watch?v=cM5GwTLkJ30)

אין קשר, הכלים לנעילת הפלייבר רק עושים לך את העבודה לנוחה יותר על מנת שלא תצטרך להחזיק את הפלייבר עם היד בזמן המדידה, גם בשימוש בכלי כזה אתה עדיין צריך לוודא שאתה מקביל עם מד הפיצ' לפלייבר, גם אם הוא נעול וגם אם הוא לא, כשהוא נעול אז רק יותר קל לך.

ziki
31-10-2010, 21:29:51
טוב, אז אני אעיר באדום גם על ההערות שלך... :)

ועוד איך יש לו תוכן
לא סתם למד הפיצ' יש שפה אחת ישרה, במצב שבו מד הפיצ' עומד על 0 מעלות והשפה הזו מקבילה לפלייבר הלהבים נמצאים ב 0 מעלות.
למי שיש ניסיון בכיוון של מסוק יכול להגיע לרמת דיוק גבוה מאד עם מד פיצ' פשוט ואת התוצאה ניתן לראות גם בכיוון טראקינג.
כל בדיקת הפיצ' מתבצעת בתלות הדדית בין הפלייבר שמותקן על המסוק לבין מד הפיצ' בלבד.
המשטח עליו יושב המסוק אינו לוקח שום חלק בכיוון הזה גם בכיוון ע"י מד פיצ' פשוט וגם ע"י דיגיטלי.
שימוש בפלס לכיוון פיצ' נראה לי מיותר לחלוטין.

HeliDraco
31-10-2010, 21:42:02
ועוד איך יש לו תוכן
לא סתם למד הפיצ' יש שפה אחת ישרה, במצב שבו מד הפיצ' עומד על 0 מעלות והשפה הזו מקבילה לפלייבר הלהבים נמצאים ב 0 מעלות.
למי שיש ניסיון בכיוון של מסוק יכול להגיע לרמת דיוק גבוה מאד עם מד פיצ' פשוט ואת התוצאה ניתן לראות גם בכיוון טראקינג.
כל בדיקת הפיצ' מתבצעת בתלות הדדית בין הפלייבר שמותקן על המסוק לבין מד הפיצ' בלבד.
המשטח עליו יושב המסוק אינו לוקח שום חלק בכיוון הזה גם בכיוון ע"י מד פיצ' פשוט וגם ע"י דיגיטלי.
שימוש בפלס לכיוון פיצ' נראה לי מיותר לחלוטין.

היו לי כמה מקרים שבהם שפת ה-0 של מד הפיטץ' (המאופס) הייתה מקבילה לפלייבר, אבל הלהבים לא היו ב-0, פשוט כי הפלייבר עצמו לא היה מאוזן. או יותר חמור - אתה רואה זוית בין הפלייבר למד פיטץ' ולא יודע האם זה בגלל בעיית כיוון (אורך לינקים) או פשוט בגלל שהפלייבר ברח לך מאיזון.
אני מסכים שלמשטח שהמסוק עומד עליו אין השפעה על כיוון הפיטץ', אבל עדיין חושב שיש למצוא רפרנס ברור לאיזון הפלייבר (90 מעלות לציר הראשי או פילוס).

שוב- דעתי בלבד...

ziki
31-10-2010, 22:00:02
היו לי כמה מקרים שבהם שפת ה-0 של מד הפיטץ' (המאופס) הייתה מקבילה לפלייבר, אבל הלהבים לא היו ב-0, פשוט כי הפלייבר עצמו לא היה מאוזן. או יותר חמור - אתה רואה זוית בין הפלייבר למד פיטץ' ולא יודע האם זה בגלל בעיית כיוון (אורך לינקים) או פשוט בגלל שהפלייבר ברח לך מאיזון.
אני מסכים שלמשטח שהמסוק עומד עליו אין השפעה על כיוון הפיטץ', אבל עדיין חושב שיש למצוא רפרנס ברור לאיזון הפלייבר (90 מעלות לציר הראשי או פילוס).

שוב- דעתי בלבד...

פלייבר מאוזן משמע אורך שווה משני צידיו של הציר הראשי, לנתון הזה אין משמעות בכיוון הפיצ' אלא לסימטריות מכלול הראש בלבד בזמן שהוא מסתובב ומהווה ג'ירו מכני ולכן פלייבר שברח לך מאיזון לא אמור לגרום לשינוי בפיצ'ים של המסוק בזמן מדידה או שאני לא הבנתי אותך נכון.
בנוסף כשניגשים לכיוון פיצ'ים מוודאים קודם כל שהאיפוס המכני של הלינקים של הראש מכוונים לאורכים הנכונים ומדוייקים ברמת כל זוג תואם.
אם אתה מסכים שלמשטח שהמסוק עומד עליו אין השפעה אז למה אתה משתמש בפלס? הרי שהוא מיותר לחלוטין.
דע לך שקיבוע הפלייבר ב 90 מעלות לציר רק נועד להקל עליך בבדיקת הפיצ' ולשחרר אותך מהצורך להחזיק את הפלייבר כשאתה מנסה להיות מקביל אליו עם מד הפיצ' זה כל תפקידו.
אם לא תצליח להיות מקביל לא תקבל תוצאה מדוייקת לעולם ולא משנה שהפלייבר נעול לציר או לא.

HeliDraco
31-10-2010, 22:15:36
פלייבר מאוזן משמע אורך שווה משני צידיו של הציר הראשי, לנתון הזה אין משמעות בכיוון הפיצ' אלא לסימטריות מכלול הראש בלבד בזמן שהוא מסתובב ומהווה ג'ירו מכני ולכן פלייבר שברח לך מאיזון לא אמור לגרום לשינוי בפיצ'ים של המסוק בזמן מדידה או שאני לא הבנתי אותך נכון.
בנוסף כשניגשים לכיוון פיצ'ים מוודאים קודם כל שהאיפוס המכני של הלינקים של הראש מכוונים לאורכים הנכונים ומדוייקים ברמת כל זוג תואם.
אם אתה מסכים שלמשטח שהמסוק עומד עליו אין השפעה אז למה אתה משתמש בפלס? הרי שהוא מיותר לחלוטין.
דע לך שקיבוע הפלייבר ב 90 מעלות לציר רק נועד להקל עליך בבדיקת הפיצ' ולשחרר אותך מהצורך להחזיק את הפלייבר כשאתה מנסה להיות מקביל אליו עם מד הפיצ' זה כל תפקידו.
אם לא תצליח להיות מקביל לא תקבל תוצאה מדוייקת לעולם ולא משנה שהפלייבר נעול לציר או לא.

אוקיי, אני אשתמש במונח אחר - אגיד "אופקי" במקום "מאוזן". :D

אני מניח שאתה מסכים איתי שבזמן קביעת ה-0 בפיטץ' הפלייבר צריך להיות אופקי (מקביל לאופק) לחלוטין (או, לחילופין מאונך לציר הראשי של המסוק). כדי לוודא שזה באמת המצב עם הפלייבר אפשר (1) לנעול אותו ב-90 מעלות לציר הראשי כמו שאלעד מציע או (2) לבדוק עם פלס שהפלייבר אופקי לחלוטין ולקבע אותו במצב הזה (במקרה הזה, אגב - כן חשוב שהמשטח יהיה אופקי, אחרת יש סיכוי שהפלייבר יהיה אופקי, אבל לא מאונך לציר הראשי). אם לא תוודא שהפלייבר אופקי ומאונך לציר הראשי - הפיטץ' בלהבים באמצע הסטיק עלול שלא להתאפס גם אם קו 0 במד הפיטץ' יהיה מקביל לפלייבר (כפי שגם קרה לי כמה פעמים - ומזל שראיתי את השגיאה בזמן :)). בהעדר רפרנס חיצוני (פלס או מד זוית שיוודא שאתה מאונך לציר ראשי), תצטרך למקם את הפלייבר לפי העין - ומהניסיון שלי, זה בלתי אפשרי כמעט לקבע אותו במדויק בצורה הזאת.

מקווה שזה הבהיר קצת...

ziki
31-10-2010, 22:53:48
אוקיי, אני אשתמש במונח אחר - אגיד "אופקי" במקום "מאוזן". :D

אני מניח שאתה מסכים איתי שבזמן קביעת ה-0 בפיטץ' הפלייבר צריך להיות אופקי (מקביל לאופק) לחלוטין (או, לחילופין מאונך לציר הראשי של המסוק). כדי לוודא שזה באמת המצב עם הפלייבר אפשר (1) לנעול אותו ב-90 מעלות לציר הראשי כמו שאלעד מציע או (2) לבדוק עם פלס שהפלייבר אופקי לחלוטין ולקבע אותו במצב הזה (במקרה הזה, אגב - כן חשוב שהמשטח יהיה אופקי, אחרת יש סיכוי שהפלייבר יהיה אופקי, אבל לא מאונך לציר הראשי). אם לא תוודא שהפלייבר אופקי ומאונך לציר הראשי - הפיטץ' בלהבים באמצע הסטיק עלול שלא להתאפס גם אם קו 0 במד הפיטץ' יהיה מקביל לפלייבר (כפי שגם קרה לי כמה פעמים - ומזל שראיתי את השגיאה בזמן :)). בהעדר רפרנס חיצוני (פלס או מד זוית שיוודא שאתה מאונך לציר ראשי), תצטרך למקם את הפלייבר לפי העין - ומהניסיון שלי, זה בלתי אפשרי כמעט לקבע אותו במדויק בצורה הזאת.

מקווה שזה הבהיר קצת...

לא, בזמן בדיקת כל זווית הפלייבר צריך להיות מקביל למישור על מד הפיצ' בלבד, לא פלס ולא שום רפרנט חיצוני, זו בדיקה בין מד פיצ' למסוק בלבד.
אם שגית זה כתוצאה מאורכי לינקים לא נכונים או חוסר הקפדה על פלייבר מקביל למישור מד הפיצ'.

wonderd
01-11-2010, 07:05:07
ציקי, אתה לא טועה אבל מתכוון לזוית אחרת של ראיה.. - לפני שאתה מודד את הזוית, האם אין חשיבות לאיזון (לא, אני לא מתכוון לאיזון המשקלי אלא לאופקיות שלו..) של הפלייבר ביחס לציר הראשי? לדעתי החשיבות פה מכרעת ואני לא מבין למה אתה מתעקש שלא..

כל הזמן הזה אנחנו מדברים על חשיבות מיקום הפלייבר ביחס לציר הראשי לפני המדידה ואתה מדבר על מיקום הפלייבר ביחס לסרגל..שים לב אפרים..

ziki
01-11-2010, 10:04:21
ציקי, אתה לא טועה אבל מתכוון לזוית אחרת של ראיה.. - לפני שאתה מודד את הזוית, האם אין חשיבות לאיזון (לא, אני לא מתכוון לאיזון המשקלי אלא לאופקיות שלו..) של הפלייבר ביחס לציר הראשי? לדעתי החשיבות פה מכרעת ואני לא מבין למה אתה מתעקש שלא..

כל הזמן הזה אנחנו מדברים על חשיבות מיקום הפלייבר ביחס לציר הראשי לפני המדידה ואתה מדבר על מיקום הפלייבר ביחס לסרגל..שים לב אפרים..

אני מתעקש כי אין חשיבות
פתח את ספר המסוק ותווכח, זווית הפיצ' נמדדת בין הפלייבר ללהב ולא בין הציר לפלייבר.

wonderd
01-11-2010, 11:48:42
פתחתי. אתה טועה.

ziki
01-11-2010, 12:19:21
פתחתי. אתה טועה.

אל תצהיר, תסביר במה בדיוק.
היכן כתוב או מצויין להניח את המסוק על משטח מאוזן בזמן הבדיקה או שיש צורך לפלס את הפלייבר ביחס לאופק?
כל הכיוון מתבצע בשמירה על שני כללים בסיסיים אותם ציינתי בתחילת השירשור:
בדיקת הזוית בין הפלייבר לבין הלהב בלבד ובדיקת הזווית כשהלהבים ב 90 מעלות לבום.
תטה את הפלייבר מעלה ומטה והלהב יטה באותו היחס לכן אין שום משמעות לעניין הפילוס, זו מערכת סגורה עם יחסים קבועים.
אלעד, מדובר במשהו בסיסי ביותר.

wind556
01-11-2010, 12:35:51
אין ספק שבדיון הזה ציקי צודק לגמרי
זוית הלהב נמדדת בין הלהב לפליי בר וזה ניתן להעשות גם כשהמסוק עומד על משטח אלכסוני, ואפילו כשהפליי בר מוטה (קלות) בזוית שאינה 90 מעלות לציר
כמו כן יש לבדוק ולקחת בחשבון את החופש בין הפליי בר לתנועת הלהב ולמצע את התוצאה.
וכשהכיוון של זויות הלהבים נכון, המסוק יורד משולחן העבודה עם טראקינג מושלם, וזה הבוחן לדיוק בכיוונים

ziki
01-11-2010, 12:39:27
תיזהר עודד, עוד יגידו בסוף שאנחנו חברים :)

נאור
01-11-2010, 12:40:27
ובדיקת הזווית כשהלהבים ב 90 מעלות לבום.
תטה את הפלייבר מעלה ומטה והלהב יטה באותו היחס לכן אין שום משמעות לעניין הפילוס, זו מערכת סגורה עם יחסים קבועים.

הלהבים ב 90 מעלות לבום ? איך עושים את זה ?

לפי מה שידוע לי
הפלייבר צריך להיות מקביל לבום

היחסים קבועים
אבל צריך למדוד שהפלייבר מקביל לבום
במסוקי רפטור היחס 1:1 ולא צריך לנעול את הפלייבר מקביל לבום

ziki
01-11-2010, 12:51:21
הלהבים ב 90 מעלות לבום ? איך עושים את זה ?

לפי מה שידוע לי
הפלייבר צריך להיות מקביל לבום

התשובה נאור בגוף השאלה
כשאתה מסתכל על המסוק ממבט על אז
כשהפלייבר מקביל לבום והלהבים פתוחות אז הן נמצאות ב 90 מעלות לבום

נאור
01-11-2010, 13:15:16
התשובה נאור בגוף השאלה
כשאתה מסתכל על המסוק ממבט על אז
כשהפלייבר מקביל לבום והלהבים פתוחות אז הן נמצאות ב 90 מעלות לבום

OK

ובקשר ליחסים בין הפלייבר ללהבים
http://www.rchelimag.com/pages/howto.php?howto=22&page=1

wonderd
01-11-2010, 13:26:12
אל תצהיר, תסביר במה בדיוק.
היכן כתוב או מצויין להניח את המסוק על משטח מאוזן בזמן הבדיקה או שיש צורך לפלס את הפלייבר ביחס לאופק?
כל הכיוון מתבצע בשמירה על שני כללים בסיסיים אותם ציינתי בתחילת השירשור:
בדיקת הזוית בין הפלייבר לבין הלהב בלבד ובדיקת הזווית כשהלהבים ב 90 מעלות לבום.
אלעד, מדובר במשהו בסיסי ביותר.

לא כתוב להניח את המסוק על משטח מאוזן, אבל הפלייבר צריך להיות ב 90 מעלות ביחס לציר הראשי עד כמה שניתן. תטה את הפלייבר אחורה או קדימה ותראה שהזוית משתנה.
אמנם לא כיוונתי עשרות אלפי מסוקים כמו עודד אבל ב 30 שכן כיוונתי מעולם לא היה לי טראקינג לאחר כיוון שני הלהבים בזוית 0 (לא יודע למה הוספת את זה עודד כי אין שום קשר למה שדיברנו..).

למרות מה שאני אומר אני אבדוק את העניין שוב שכאני אגיע הביתה ואדווח לכם מה מצאתי (גם אם אני טועה ;) )

ziki
01-11-2010, 13:59:54
OK

ובקשר ליחסים בין הפלייבר ללהבים
http://www.rchelimag.com/pages/howto.php?howto=22&page=1

יחס הזווית בין הפלייבר ללהב לא משתנה כל עוד הסוואש לא זז על הציר.
אם תנדנד את הפלייבר הזווית של הלהב תשתנה באותו יחס לפלייבר.

נאור
01-11-2010, 14:02:49
יחס הזווית בין הפלייבר ללהב לא משתנה כל עוד הסוואש לא זז על הציר.
אם תנדנד את הפלייבר הזווית של הלהב תשתנה באותו יחס לפלייבר.

באותו יחס אבל לא 1:1

RonTo
01-11-2010, 14:27:34
אינני רוצה להחריב לכם את הוויכוחים הנפלאים שלכם שמשעשעים אותי כל כך אך בכל זאת אציין נקודה חשובה:

הגיאומטריה של מסוק פשוטה וטמונה בעמידה בשני התנאים הבאים:

1. בין הציר הראשי לבום חייבת להיות זווית של 90 מעלות.
2. בין הלהבים לציר הראשי צריכה להיות זווית של 90 מעלות (בהנחה שהסווש אוזן עם לבלר כראוי)

ישנם תנאים נוספים הקשורים לזנב ולכן אינם רלוונטים לדיון.

לאור כך, בכדי להשיג את התנאי השני, על הפלייבר להיות מקביל לחלוטין לבום. לכן, ציקי צודק. אין משמעות לפילוס משטח העבודה, לאופק, לשקיעה באופק וכד'. ברגע שמשיגים תנאי זה, כיוון הזוויות (הפיטצ'ים) נעשה ביחס לנקודת הייחוס - כלומר לזווית אפס כאשר הלהבים ניצבים לציר הראשי.

נאור
01-11-2010, 14:37:26
על הפלייבר להיות מקביל לחלוטין לבום. לכן, ציקי צודק.

עם זה אני מסכים
אפילו שציקי לא אמר את זה

wonderd
01-11-2010, 14:53:41
...

לאור כך, בכדי להשיג את התנאי השני, על הפלייבר להיות מקביל לחלוטין לבום. לכן, ציקי צודק. אין משמעות לפילוס משטח העבודה, לאופק, לשקיעה באופק וכד'. ברגע שמשיגים תנאי זה, כיוון הזוויות (הפיטצ'ים) נעשה ביחס לנקודת הייחוס - כלומר לזווית אפס כאשר הלהבים ניצבים לציר הראשי.

זה בדיוק מה שציקי לא אמר!!
אני הגדרתי זאת כ 90 מעלות ביחס לציר הראשי, אפשר להגדיר זאת כמקביל לבום, בסופו של דבר זה אותו דבר.

wind556
01-11-2010, 15:11:31
תיזהר עודד, עוד יגידו בסוף שאנחנו חברים :)

כל עוד לא שגיא אומר את זה, נסתדר;)

bartovmoti
01-11-2010, 15:12:10
סלחו לי שאני גם הורס לכם.. הפלייבר לא צריך להיות מקביל לשום דבר ובטח שלא לבום..
הכל שאלה האם הסוואש מאוזנת עם לבלר כראוי (וזה מה שצריך להיות למי שרוצה לעבוד נכון)
ואז הזוית שתקבלו תהיה זהה בכל היקף הרוטור !
כאילו מה אתם אומרים לי, אני אלך אשים את הפלייבר מקביל לבום ואכוון לי זוית ועכשיו אם הלהב תגיע מעל האף אז תהיה לי זוית אחרת ?
זה לא תקין הזוית צריכה להיות זהה בכל נקודה שתשימו את הלהב..

הרוטור הוא עגול, הזוית התקפה צריכה להיות קבועה בכל נקודה שבה תשימו את הלהב כלומר לא משנה אם זה ב 90 מעלות לבום, מעל האף, מעל הבום או כל נקודה באמצע! (כמובן זה בתנאי שוב שהסוואש מאוזנת לחלוטין!!)

סתם תעשו הניסוי הבא..
קחו מד פיצ' ותכוונו נגיד זווית כלשהי, ואז במצב הזה,
להתחיל לסובב את הרוטור כשהמד פיצ' על הלהב ולראות שמקבלים אותה זוית בדיוק!!
אם הזוית משתנה זה אומר שהסוואש לא מאוזנת כראוי.

וסתם לצורך העניין אתם יכולים לעשות את כל הכיוונים כשהמסוק עם האף אליכם ואין בזה שום פסול!
מה שכן צריך להיות זה שכמכוונים הלהב צריכה להיות ב 90 מעלות לפלייבר כלומר לפתוח את הלהבים לגמרי ואפילו לנעול אותן בזמן הכיוון אחרת כל זוית שאתם רואים היא יכולה להיות מוטעית ולא נכונה..

נאור
01-11-2010, 15:21:53
הכל שאלה האם הסוואש מאוזנת עם לבלר כראוי (וזה מה שצריך להיות למי שרוצה לעבוד נכון)
סתם תעשו הניסוי הבא..

וסתם לצורך העניין אתם יכולים לעשות את כל הכיוונים כשהמסוק עם האף אליכם ואין בזה שום פסול!
מה שכן צריך להיות זה שכמכוונים הלהב צריכה להיות ב 90 מעול לפלייבר אחרת כל זוית שאתם רואים היא מוטעית ולא נכונה..

מוטי אתה לא הורס
אתה פשוט טועה
על הפלייבר להיות מקביל לחלוטין לבום (90 מעלות לציר הראשי)
אחרת כל זוית שאתה רואה היא מוטעית ולא נכונה

בגלל זה יש כלים כמו זה
http://www.drcwonline.com/browse.cfm/-el500-flybar-lock/4,41105.html
שנועל את הפלייבר 90 מעלות לציר הראשי

RonTo
01-11-2010, 15:43:14
כאילו מה אתם אומרים לי, אני אלך אשים את הפלייבר מקביל לבום ואכוון לי זוית ועכשיו אם הלהב תגיע מעל האף אז תהיה לי זוית אחרת ?
זה לא תקין הזוית צריכה להיות זהה בכל נקודה שתשימו את הלהב..

הרוטור הוא עגול, הזוית התקפה צריכה להיות קבועה בכל נקודה שבה תשימו את הלהב כלומר לא משנה אם זה ב 90 מעלות לבום, מעל האף, מעל הבום או כל נקודה באמצע! (כמובן זה בתנאי שוב שהסוואש מאוזנת לחלוטין!!)

סתם תעשו הניסוי הבא..
אם הזוית משתנה זה אומר שהסוואש לא מאוזנת כראוי.

מה שכן צריך להיות זה שכמכוונים הלהב צריכה להיות ב 90 מעלות לפלייבר כלומר לפתוח את הלהבים לגמרי ואפילו לנעול אותן בזמן הכיוון אחרת כל זוית שאתם רואים היא יכולה להיות מוטעית ולא נכונה..

הסיבה שהפלייבר צריך להיות מקביל לבום טמונה בכך שאת הכיוון יש לעשות כאשר הפלייבר ניצב לחלוטין לציר הראשי. כמו שכבר כתבתי, הבום ניצב לציר. מכאן שאם הפלייבר מקביל לבום הוא גם ניצב לציר.
אתה צודק בטענתך שזווית הלהבים צריכה להיות זהה בכל נקודה סביב הציר אך בכדי לוודא זאת, הכי נוח למקם את הראש כך שהלהבים ניצבות לבום

אז כן, מקביל לבום...

wonderd
01-11-2010, 18:26:48
טוב חברים, אני מקווה שעל מראה עיניים אין מה להתווכח..
1. המסוק והשלט המוצגים - אם זה מעניין - טירקס 500 עם מנוע סקורפיון 1400KV, בקר אליין, סרוואים סייקליק אליין, ג'יירו מיני-G וסרוו זנב MKS 8910. מקלט AR7000, סוללה ננו-טק 3A 25C.
2. שלט DX7 בן כשנה, מצב מעולה ללא תקלות עם תוספת מעמד אחורי ומאזן לרצועה (למרות שאני לא משתמש ברצועה..)
3. מד פיטצ' פשוט, מכוון על 0 מעלות, פלייבר 90 מעלות יחסית לציר הראשי, להבים ראשיים מקבילים לבום, מסוק יושב עם סקיד אחד על תופס הלהבים כדי לקבל הטיה למען צילום קל יותר - המסוק אמנם בהטייה אבל צידית בלבד, עד כמה שניתן לראות בעין הבום עדיין מאוזן וגם הלהבים ביחס לבום ובכלל. אפשר לראות שהלהבים ב 0 מעלות כמתבקש.
4. בהטיית הפלייבר קדימה, רואים שאין התאמה בין הסרגל לפלייבר, לא נגעתי בזוית של המד.
5. בהטיית הפלייבר אחורה המצב זהה.

תהנו

HeliDraco
01-11-2010, 21:52:08
טוב, חקרתי קצת...
ההתלבטות שלי לגבי המסוק הנוכחי השאירה אותי עם לא מעט סרטי פינלס במחשב :)
עברתי עכשיו על כולם בחלק הקשור לכיול ראש. בכל הסרטים (חוזר שוב - בכל הסרטים, הכוללים כמה מסוקים שונים עם סוג שונה של מבנה ראש) ההוראה היא לנעול את הפלייבר במצב אופקי במדידת פיטץ'. מי שמכיר את הסרטים של פינלס, יודע שהוא מרכיב את הראש הרבה לפני הבום, כך שאין שום דרך לבדוק את הזוית בין הלהבים (פלייבר) לבום.
למי שרוצה לבדוק אותי - רשמתי את הזמנים בכל סרט:
Logo500 - 12:21
T-Rex500 - 13:29 ושוב 14:36
Atom 500E - 05:50;07:30
MSH Protos 02:40
GAUI Hurricane 425/550 - 18:46
כמובן, בכל מקרה צריך למצוא את הסרט של Head Setup.

חוץ מזה:
1. דיסקת הרוטור במסוק חייבת להיות אופקית. אין פה שום קשר לגיאומטריה, הכל אוירודינמיקה - אם הדיסקה תהיה מוטה לאיזשהו כיוון, המסוק יסחף בכיוון הזה גם בסייקליק נייטרלי ונצטרך לקזז. הציר הראשי חייב להיות מאונך ללהבים כלומר אנכי לגמרי (מאונך לאופק). אין שום קשר לבום כאן.
2. בזמן עבודה הפלייבר יסתובב סביב הציר הראשי (נכון? :)) כיון שהעילוי על הפאדלים זהה ב-0 סייקליק ובאין שום כוח אחר על הפלייבר, הפלייבר יסתובב במאונך לציר הראשי, כלומר שוב אופקית. יותר מזה - אחד התפקידים של הפלייבר הוא לפצות על תנודות של המסוק מכל מני גורמים חיצוניים (למשל רוח), כך שהמיקום שלו לא יכול להיות מצומד לשום חלק במסוק מלבד הציר הראשי והלהבים. מניח שלא צריך להסביר שהפלייבר במצב הזה לא יודע בכלל איפה הבום.
3. מכאן שהכיול של הלהבים צריך להיות כשהפלייבר אופקי - פשוט כי זה המצב שבו הוא יהיה בטיסה. המתנגדים מוזמנים לבדוק כמה פעמים הם ראו את הפלייבר במסוקים שלהם (למי שעוד אין FBL :)) מוטה ביחס לאופק בריחוף.

RonTo
02-11-2010, 02:20:22
הכל טוב ויפה. אבל אם המסוק עומד בזווית כאשר הוא על הסקידים? כמו בריג׳יד למשל?
אני חוזר ואומר:הדיסקה צריכה להסתובב במקביל לבום - כל מסוק מתוכנן כך וזאת גם בין היתר כדי למנוע בום סטרייק.
אם תסתכל על הריג׳יד מרחף, תיווכח לדעת שהסקידים עקומים ביחס לאופק כלומר, אם תכוון את המסוק כאשר הוא עומד על שולחן כאשר הפלייבר מאוזן, תיווצר לך בעיה קשה (בהנחה שלריג׳יד היה פלייבר).
לסיכום, מקביל לבום וניצב לציר הראשי. אלו מילים נרדפות
*

bendisar
02-11-2010, 06:00:17
חברה, אני לא מבין למה הוויכוח המוזר הזה ממשיך פה ולמה כולם ממשיכים לטחון מים
תחשבו על זה, נראה לכם הגיוני שלמסוק אכפת מאיזה מצב הוא עומד? נראה לכם שהפלייבר צריך להיות
מאוזן לאופק ולא לבום? אין בזה שום טיפת הגיון
אלעד (WONDERED) הראה לכם חד משמעית את הבדיקה שאם מודדים זווית כאשר הפלייבר לא מקביל
לבום, (ללא שום קשר לאופק) מקבלים זווית שונה ממה שהייתם מקבלים אם הפלייבר מקביל לבום (מצב תקין)
וואדים- תראה את סרטי הכיוון של הטירקס 500 ותראה שפינלס משתמש בכלי שנועל את הפלייבר
(הוא משתמש במין מפתח אלן) בניצב לציר הראשי, לפי גאומטריה פשוטה ידוע כי הציר הראשי ניצב לבום, והפלייבר צריך להיות ניצב לציר הראשי, והרי אם הפלייבר ניצב לציר שניצב לבום הוא גם מקביל לבום, בכללי תראה שפינלס מאזן את הפלייבר שיהיה ניצב לציר הראשי- את העיקרון ניתן לראות בסרטוני ה-CCPM 101 של פינלס
אז כפי שרון אמר המושגים פלייבר מקביל לבום ומאונך לציר הראשי הם שקולים
אם אתה מכוון את הפלייבר שיהיה ניצב לציר הראשי אפשר להתעלם מהבום (למרות שאפשר להסתכל על שניהם כדי לנסות להרוויח דיוק)
ועוד מסמר אחרון בארון הקבורה של הרעיון כי את הפלייבר מאזנים במאוזן לאופק הוא העובדה שישנם כלים שנועלים את הפלייבר ב-90 מעלות ביחס לציר הראשי (שוב- אותו דבר כמו להגיד מקביל לבום נושא שגם נאמר בשרשור הנ"ל) לא במקביל לאופק, לא במקביל לשולחן או כל מיני רעיונות משעשעים אחרים
אז למקרה שהרעיון לא הובן את הפסיעה של הרוטור הראשי של המסוק מודדים כאשר מכיילים את מד הפיטץ שיהיה מקביל לפלייבר, כאשר הפלייבר צריך להיות ניצב לציר הראשי ומקביל לבום (מושגים שקולים) כל דרך כיוון אחרת אינה הגיונית, מכיוון שאם תכוון את המסוק לפי האופק אז כל פעם שתחליף שולחן עבודה תקבל זוויות אחרות :)
עם עובדות אי אפשר להתווכח יותר מידי

wonderd
02-11-2010, 07:00:46
קצת עירבבת פה שני דברים - הויכוח הוא בין האם הפלייבר צריך להיות מאוזן יחסית למסוק או לא, בלי קשר לאופק - במידה והמסוק יושב על משטח ישר אז הפלייבר גם אמור להיות ישר, רון הראה שזה לא תמיד נכון ואי אפשר להסתמך על זה מכיוון שלדוגמא בריג'יד המסוק לא מאוזן כשהוא יושב על הסקידים.
במסוק תקין בכל המקרים (אלא אם יש מסוקים שאני לא מכיר..) הבום מחובר ב 90 מעלות לציר הראשי ולכן אולי אפשר להסתמך עליו. בכל מקרה המסקנה שאני מגיע אליה היא שכל ההתייחסות בכיוונים מגיעה בסופו של דבר אל הציר הראשי שהוא בעצם הרפרנס האמיתי היחיד במסוק מכיוון שעל צירו מסתובב הראש ובעצם רוב כיווני המסוק ולא משנה מה צורת הגוף או אם הוא עומד על סקידים או קביים או גלגלים..

sagi
02-11-2010, 07:59:43
על מה הוויכוח בכלל ??!?!?!! למכה לכוון את המסוק תחבר הכל תניע
ואם יש בעיות תתחיל לחפש והכי בטוח תטיס אותו ליד מלא אנשים
כדי שלא תהיה היחידי שיפגע אם משהו לא בסדר :D :D (למי שלא הבין זה בהומור !!!! )
דיון כזה ארוך על איך לכוון מסוק או למי יש אגו יותר גדול ????
מה שאני כן מופתע שציקי ועודד מתקרבים..... סוף סוף הגיע נס למדינת ישראל :D

בנימה יותר רצינית !!!!
יש מלא סרטונים של כיוונים אפילו כאלו שמועתקים :eek:
תכנס תראה תקרא תבין תפנים ותנסה לכוון כי בקצב הזה
עוד ימציאו שיטה חדשה לכיוון מסוק תוך כדי שכיבה ! :p

wonderd
02-11-2010, 09:45:33
על מה הוויכוח בכלל ??!?!?!! למכה לכוון את המסוק תחבר הכל תניע
ואם יש בעיות תתחיל לחפש והכי בטוח תטיס אותו ליד מלא אנשים
כדי שלא תהיה היחידי שיפגע אם משהו לא בסדר :D :D

ככה אני עושה תמיד, אם הוא עף בסדר אז אין בעיה וממשיכים כרגיל :D:D

דיון כזה ארוך על איך לכוון מסוק או למי יש אגו יותר גדול ????

לי יש אגו הכי קטן, אני אבוא בשבת לעינת, תוכלו לדרוך עליי חופשי, אין לי בעיה עם זה...:rolleyes:

...כי בקצב הזה
עוד ימציאו שיטה חדשה לכיוון מסוק תוך כדי שכיבה ! :p
זה רעיון! אני מוכן לנסות היום בערב..