PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה בחישוב אורך אנטנה

brushleesboy
03-11-2010, 00:32:19
מישהו יודע ומוכן להסביר לי איך מחשבים אורך אנטנה אחד ולתמיד (חיפשתי נושאים ישנים ואין
על זה הסבר טוב) כשמישהו ינסה להסביר שיצא מנקודת הנחנה שאין את האנטנה הקרועה כי אז לא הייתי צריך עזרה. תודה לכולם.

umbo
03-11-2010, 06:24:00
אם אתה מתכוון לאורך האנטנה בתדר 75 מגה (זה התדר למכוניות) אז אורך האנטנה צריך להיות 1 מטר.
החישוב פשוט. מחלקים את מהירות האור לתדר ומקבלים את אורך הגל, שהוא 4 מטר.
מהירות האור 300,000 ק"מ בשניה (שזה 300,000,000 מטר בשניה, כי אנחנו רוצים את התוצאה במטרים) והתדר הוא 75 מגה הרץ (75,000,000. שזה 75 מליון תנודות בשניה)
מכוון שאורך אנטנה יעיל הוא רבע אורך גל, מחלקים 4 מטר ל-4 ומקבלים בדיוק מטר אחד. (גם למקלט וגם למשדר).
אגב, בתדר 72 מגה, אורך האנטנה הרצוי הוא 102 עד 104 ס"מ - תלוי בתדר המדויק שבו משתמשים.
מקווה שהבנת.

valaza
03-11-2010, 08:21:32
אם אתה מתכוון לאורך האנטנה בתדר 75 מגה (זה התדר למכוניות) אז אורך האנטנה צריך להיות 1 מטר.
החישוב פשוט. מחלקים את מהירות האור לתדר ומקבלים את אורך הגל, שהוא 4 מטר.
מהירות האור 300,000 ק"מ בשניה (שזה 300,000,000 מטר בשניה, כי אנחנו רוצים את התוצאה במטרים) והתדר הוא 75 מגה הרץ (75,000,000. שזה 75 מליון תנודות בשניה)
מכוון שאורך אנטנה יעיל הוא רבע אורך גל, מחלקים 4 מטר ל-4 ומקבלים בדיוק מטר אחד. (גם למקלט וגם למשדר).
אגב, בתדר 72 מגה, אורך האנטנה הרצוי הוא 102 עד 104 ס"מ - תלוי בתדר המדויק שבו משתמשים.
מקווה שהבנת.

אוסיף על זה-
במקלטי מכוניות היצרנים עושים שימוש באנטנות של 1/8 אורך גל, לא בדקתי אבל להערכתי המקלטים מותאמים ברמת הרכיבים לאנטנות כאלו.
אי לכך אם אתה מחליף אנטנה במקלט של מכונית בתדרי 72-75 השתמש בחישוב הנ"ל ותחלק את האורך ב2, זה יהיה אורך האנטנה הנדרש.

valaza
03-11-2010, 08:23:19
שים לב שבתדרי ה27 החישוב דומה אך האנטנה קצרה עוד יותר (לדעתי 1/32 אורך גל, אך ממש לא בטוח לגבי זה)

umbo
03-11-2010, 15:09:51
אוסיף על זה-
במקלטי מכוניות היצרנים עושים שימוש באנטנות של 1/8 אורך גל, לא בדקתי אבל להערכתי המקלטים מותאמים ברמת הרכיבים לאנטנות כאלו.
אי לכך אם אתה מחליף אנטנה במקלט של מכונית בתדרי 72-75 השתמש בחישוב הנ"ל ותחלק את האורך ב2, זה יהיה אורך האנטנה הנדרש.

שים לב שבתדרי ה27 החישוב דומה אך האנטנה קצרה עוד יותר (לדעתי 1/32 אורך גל, אך ממש לא בטוח לגבי זה)

אני לא בא לשלול את מה שכתבתם, אבל בתורת האנטנות אין זכר למושגים שאתם דיברתם עליהם - אנטנה באורך של 1/8 אורך גל ושל 1/32 אורך גל!
באנטנות כאילו יהיו גלים עומדים שיגרמו לנפילה גדולה בהספק שמשודר או נקלט ואין הבדל בין אנטנה כזו לבין סתם חוט באורך מקרי. האנטנה הקצרה המעשית היא רק רבע אורך גל !!!
זה נכון שהאנטנה שנדרשת בתדר של 27 מגה אמורה להיות באורך לא מעשי (2.7 מטר) ולכן משתמשים באנטנה קצרה הרבה יותר שאמנם גורמת להרבה הפסדים.

Liav
03-11-2010, 15:23:15
עמירם - שאלה כללית - 1/2 אורך גל גם לא מתאים בתור אנטנה מקוצרת?
רק 1/4 מתאים?

valaza
03-11-2010, 16:13:52
אני לא בא לשלול את מה שכתבתם, אבל בתורת האנטנות אין זכר למושגים שאתם דיברתם עליהם - אנטנה באורך של 1/8 אורך גל ושל 1/32 אורך גל!
באנטנות כאילו יהיו גלים עומדים שיגרמו לנפילה גדולה בהספק שמשודר או נקלט ואין הבדל בין אנטנה כזו לבין סתם חוט באורך מקרי. האנטנה הקצרה המעשית היא רק רבע אורך גל !!!
זה נכון שהאנטנה שנדרשת בתדר של 27 מגה אמורה להיות באורך לא מעשי (2.7 מטר) ולכן משתמשים באנטנה קצרה הרבה יותר שאמנם גורמת להרבה הפסדים.

אני לא בקיא בתורת הרדיו, דיברתי על מה שקורה מעשית ב"שוק" המקלטים למכוניות. אני לא עושה עצמי מומחה בתחום חס וחלילה, אך יצא לי "לשחק" עם מערכות רדיו כאלה ובהחלט זיהיתי דפוס מסויים לגבי אורכי האנטנות שבשימוש- כ53-53 ס"מ, שזה כשמינית אורך גל של 75, ואורך שלא זכור לי בתדרי ה27 שגם הוא תוצאת חלוקה מסויימת של אורך הגל המלא. אני משער (כהנחה בסיסית) שמהנדסי הרדיו בחברות המובילות יודעים מה מעשיהם.

motti
03-11-2010, 17:34:24
כאן תוכל לחשב את אורך האנטנה
http://www.qsl.net/ag4ty/wavelength.html
מוטי

brushleesboy
03-11-2010, 22:14:13
תודה לכולם על העזרה אבל התכוונתי לתדרי am

valaza
03-11-2010, 22:59:06
לאיזו מערכת?

KNO3
03-11-2010, 23:55:43

http://www.rc-cam.com/ant_exp.htm

Boogle
04-11-2010, 00:58:24
תודה לכולם על העזרה אבל התכוונתי לתדרי am

AM זה סוג אפנון ואינו קשור לאורך הגל של התדר הנושא.

גם לFM גם לAM באותו התדר תהיה אנטנה באותו האורך.

ובעניין אנטנות מקוצרות הרי שכחתם שניתן, ע"י משחק בעכבות והוספת סלילים בטור לאנטנה, לגרום למגבר "לחשוב" שמולו אנטנת 1/4 למבדה.

umbo
04-11-2010, 05:50:54
עמירם - שאלה כללית - 1/2 אורך גל גם לא מתאים בתור אנטנה מקוצרת?
רק 1/4 מתאים?

חצי אורך גל בהחלט טוב ואפילו יותר טוב מרבע אורך גל. האורך הטבעי הקצר ביותר האפשרי הוא 1/4 אורך גל. מעבר לכך צודק BOOGEL שיש אפשרות לתאם את אורך האנטנה ע"י סלילים כך שהמשדר "רואה" אנטנה באורך המתאים ויש פחות הפסדי הספק. במקלטים, ביחוד קטנים, קצת קשה לעשות זאת בגלל הגודל הפיזי של מתאמי האנטנה הללו ומסובך לכלול אותם במקלט.
דוגמה טובה אפשר לראות במערכות קשר צבאיות. רואים חיילים שמסתובבים עם מכשירי קשר בעלי אנטנות ארוכות מאוד כדי לשפר את הקליטה למקסימום (הבעיה בעיקר בקליטה, כי לגבי השידור אפשר להשתמש במשדר חזק יותר), כי כל מתאמי האנטנות גורמים בסופו של דבר להפסדים.
דוגמה עוד יותר טובה היא חובבי רדיו, שיכולים לקלוט שידורים חלשים מאוד כאשר האנטנות מכוונות נכון. אני עצמי קלטתי בירושלים (יתרון של גובה) שידורים של תחנות רדיו ב-FM מאיטליה, אבל זו סטיה מעניננו.
יתרון של מערכות למכוניות RC , זו העובדה שהמרחק בין המשדר למקלט הוא כמעט תמיד לא עולה על כמה עשרות מטרים.
החיסרון הגדול הוא שהמכוניות על הקרקע וההפסדים בהתפשטות גלים מאוד גדולים.

brushleesboy
12-11-2010, 23:20:19
וואי וואי סיבכתם אותי אני חייל פשוט לא מהנדס בכל מקרה נראה לי שאני ישקיע 5-6 דולר ויקנה מקלט חדש חבל על כאב הראש אולי בעתיד אני יעשה תואר באנטנות אין לדעת

umbo
13-11-2010, 06:25:03
וואי וואי סיבכתם אותי אני חייל פשוט לא מהנדס בכל מקרה נראה לי שאני ישקיע 5-6 דולר ויקנה מקלט חדש חבל על כאב הראש אולי בעתיד אני יעשה תואר באנטנות אין לדעת

בקשת לדעת איך מחשבים אורך אנטנה וחטפת הרצאה ;)
מעשית, מכוון שמדובר במכונית שמסיעים קרוב ומקסימום נעצרת חמישים מטר ממך - כל חוט באורך שנוח לך יתאים, גם אם הוא לא שיא הדיוק מבחינת תורת הגלים.
נזק למקלט לא תצליח לעשות. :)