PDA

צפייה בגרסה מלאה : שרשור בניה אקסטרא 330 משודרגת

giladba
09-11-2010, 09:33:30
טוב, אז ככה, אני חסיד של האקסטרא 330 – טיסן מוכח ביכולות שלו, אפשר לבנות מחומרים נגישים (קאפה, דפרון) ולא כואב הלב כשהוא נהרס לעומת טיסן שעלה לנו כמה מאות שקלים.
אבל לאחר מספר חודשים של הטסה ובניסיון להתקדם ביכולות ההטסה ובתרגילים כגון ריחוף וknife edge מצאתי מספר רב של דברים/תכונות שהגבילו אותי בטיסן המקורי ולכן החלטי לבצע מספר שינויים בתוכנית המקורית.
הבעיות שהפריעו לי ואליהן התייחסתי בתוכנית החדשה הן:
1. הגה גובה והגה כיוון קטנים מידיי, בתרגילים כמו ריחוף (hover) ו knife edge הרגשתי הרבה פעמים בחיסרון זה.
2. תהליך חיתוך החלקים ובמיוחד הפינות העגולות בתוכנית המקורית גרמו לעיתים ל finishing לא כל כך יפים.
3. קיבוע המנוע לגוף – איזה סיפור זה, לא חזק מספיק, לא מדוייק מספיק, לא ניתן לכיוון לאחר ההדבקה. ושוב, בתרגילים מסויימים סטייה של זווית במספר קטן של מעלות יכולה להיות קריטית.
4. ל knife edge שטח הגוף (האנכי לרצפה) לא היה מספיק גדול.
5. הגנה על הפרופ: בהגדלת שטח הגוף גם הרחקתי את הפרופ מהרצפה ובכך הוא סובל פחות משחיקה.
6. דיוק בבנייה: אצלי תמיד יש סטייה של מספר מעלות בין הגה הכיוון והכנף הראשית, זאת אומרת שהגה הכיוון והכנף אף לא חופפים במאה אחוז.
7. תגובה לא מספיק חריפה לטעמי של המאזנות.
8. CG: תמיד קשה לאזן את הטיסן הזה, פתרונות קיימים – לדחוף את הסוללה עד למנוע, להתקין את הסרוואים האחוריים קדימה (התוצאה: פושרודים ארוכים ובכך מאבדים חלק מהעוצמה של הסרוואים וגם מוסיפים משקל לטיסן).
9. צביעה. איך לצבוע לזיהוי מקסימילי במשקל מינימלי
10. בנייה מעט מורכבת מידיי.

הפתרונות:
1,4,5,7: על פי השרטוט המצורף אפשר לראות בצורה ברורה כי בעיות 1,4,5 ו 7 באות לידיי פתרון על ידי הגדלת השטח.

2: בעייה 2 נפתרת על ידי כך שאין פינות עגולות. זמן החיתוך מתקצר וה finish משתפרים משמעותית.

8: בעיית ה CG: בגלל שהטיסן תוכנן להיבנות מדפרון שהוא כידוע יותר קל מהקאפה (אבל הרבה יותר שביר) איזון נקודת ה CG הופך לבעייתי. הפתרון הוא להאריך את האף בשני סנטימטר ולהתקין את המנוע בקצה הגוף (תמונה אחרונה).

3: קיבוע המנוע לגוף. זהו לדעתי אחד הנושאים הכי בעיתיים בבנייה הן מבחינת החוזק והן מבחינת הדיוק. כפי שציינתי סטייה של מספר מעלות בודדות משפיעה על כל ההתנהגות.
לכן עלה לי הרעיון הבא:
לחבר ארבע זווית של חיבור מדפים (אפשר לקנות בכל טמבוריה) כ fire wall. היתרונות:
- חיזוק משמעותי של הטיסן
- Fire wall חזק, מדוייק ולא פחות חשוב – ניתן לכיוון. אפשר להזיז כל חלק ולכוון את הזווית עד שנשיג את הזווית המדויקת (תמונות 1 + 2).

9: הצביעה נעשית בספריי וכפי שאפשר לראות בתמונות תורמת להתמצאות במרחב, קלת משקל וקלה לביצוע (תמונות 4 + 5)

10: פישוט הבנייה מתאפשר עקב צורת הבנייה בצורת לגו. שני חלקי הגוף האנכים והכנף הראשית משתלבים אחד בתוך השני ויוצרים מבנה חזק מאוד וקל לבניה (תמונה מצויירת)

סיכום:

עם השינויים שהכנסתי הבנייה קלה ומדוייקת יותר, הטיסן בוני חזק יותר ה firewall עמיד וזווית המנוע ניתנת לכיוון. יש לי גם את ה parkmaster ועם השינויים החדשים ההבדל בהתנהגות כבר לא כל כך גדולים.

זהו, מקווה שתהנו,
גלעד

giladba
09-11-2010, 09:44:40
קבצים להדפסה וחיתוך:

wind556
09-11-2010, 10:24:51
נחמד שנכנסת לפרוייקט המחייב מחשבה ותיכנון
אני בניתי 6 אקסטרות: 4 מקאפה ו2 מדפרון

לא ראיתי כל בעייה בעיגול פינות ובגימור מושלם, הטיסנים שלי יצאו כאילו נוצקו בתבנית
את החלק האנכי של הגוף חציתי לכל אורכו לשניים, הרבה יותר נכון מבחינת הבנייה וההדבקה
לקחת אחורנית את הסרוואים- לא מובן לי למה, אתה מייצר בעיית מרכז כובד חדשה, ואין כל בעייה עם פושרודים ארוכים אם אתה בונה אותם נכון.
תושבת מנוע בניתי מדיקט תעופתי 3 מ"מ עגול המודבק בדבק חם לגוף- בלתי אפשרי שיינתק ולא יוצר ריכוז מאמצים.
ככל שהתקדמתי בכישורי ההטסה שלי, כך הזזתי את מרכז הכובד אחורנית, זה שיפר את הביצועים והעונג.
נמאס לי לבנות מדפרון, זה טיסן זמני- הבא יהיה רק מEPP
בהצלחה רבה

yosi678
09-11-2010, 13:58:03
אחרי 3 אקסטרות שבניתי 2 מקאפה ו 1 מדפרון
הגאים אף פעם לה היו חסרים לי.
תוריד לחור יותר נמוך בהורן ותאמין לי שזה יספיק לכל מטיס.
מדפרון גם אני לא כל כך אהבתי ולא הרגשתי הבדל משמעותי מהקאפה.

בקיצור,
הכי טוב אקסטרה מקאפה עם זוויות הגאים גדולות.
את הסרוואים גם אני העדפתי לשים אחורה פשוט,הרבה יותר נוח להתקנה ופחות התעסקות.
הסוללה הכי מתאימה היא סוללת 1300 בהנחה שהסרוואים אחורה.

גם לי הייתה בעייה של העיגול חלקים
טיסן 3D חשמלי בגודל כזה בדר"כ מטיסים קרוב ככה שאף פעם לא הייתה לי בעייה של זיהוי באוויר.
הגנה על הפרו'פ PROP SAVER מציל כמעט כל התרסקות.

אהבתי את הרעיון של החיזוק מנוע,גם יוסיף משקל למי שרוצה להשתמש בסוללת 1000 וגם פתרון זמין ונוח.
נראה לי שאני יעמץ אותו לפעם הבאה.

סחתיין על היוזמה וההשקעה,
יוסי.

tzuki
09-11-2010, 18:12:32
אפשר לעגל בקלות ע"י נייר שיוף. כנ"ל יצירת זויות לתנועת הגאים (נייר שיוף מודבק לבלוק)

guyst
09-11-2010, 19:36:10
פרגן לנו סירטון.