PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה הדבק המומלץ בימינו לשימוש בבנית טיסן בלזה ?

guy1a
29-12-2010, 16:23:12
דבק בלזה או CA ואם CA אז איזה ? סמיך אני מניח ?

shaharg
29-12-2010, 16:35:54
דבק בלזה או CA ואם CA אז איזה ? סמיך אני מניח ?

ישנם דבקי CA לבלזה וישנם דבקי CA לקלקר - ומשתמשים גם בסמיך וגם בדליל בתלות במקום ובצורך .
לרוב השימושים דבק CA מספיק , אבל למשל לכנף של טריינר שיש צורך לחבר באמצע ( כנף קבועה ...) מומלץ דבק אפוקסי - בד"כ זה גם רשום בהוראות ההרכבה של הטיסן ( במידה והוא לא בסינית :D )

guy1a
29-12-2010, 16:50:41
כן אני יודע את הקטע של האפוקסי באמצע אבל אני מדבר בהתחלה על הגוף עצמו...

adibenbasat
29-12-2010, 16:52:09
לשאלה הזו יש יותר מתשובה אחת.. בכול מקרה הדבקים המומלצים והפופולארים ביותר לבניית קיט נגריה, ונתייחס רק לבלזה, הם אפוקסי, דבר נגרים ו-CA.
אז מתי להשתמש במה?
האפוקסי חזק ביותר ומתאים לחיבור של גופים תלת מימדיים, לדוגמא: שתי לוחות המודברים ב-90 מעלות, ניתן כמובן להדביק איתו בכול צורה, בגדול היתרונות שלו הוא שאפשר ליצוק אותו והוא בעל נפח (גם חיסרון) ניתן לשיוף וליצוקות בדים, החיסרון הבולט שלו הוא המשקל- די כבד, דבר נוסף-מצהיב, זה בקצרה על אפוקסי.
השני דבק נגרים ("דבק פלסטיק"-הצהוב), מעולה לעבודה העץ, על בסיס מים ולכן גם נספג בקלות לסיבים, חזק מאוד ומשקלו מאוד קל (יתרון משמעותי), החיסרון הבולט אצלו: בגלל שנספג לסיבים תופס חלש את העץ כאשר מנסים להדביקו מול הסיבים לעומת במקביל לסיבים- זו הדבקה מאוד חזקה הרבה יותר מהעץ עצמו.
אחרון, ה-ca: מומלץ רק להדבקת משטחים מקבילים, לא חזק כמו הדבקים הקודמים בכול מה שנוגע לבלזה, אבל נוח לעבודה וכמעט חסר משקל וחסר נפח, עדיף להשתמש ב-ca די דליל בכדי שיספג בסיבים.
אלו בקצרה העקרונות על הדבקים המומלצים לבניית קיט מבלזה, בגדול אני משתמש בשלושת הדבקים בהדבקות בלזה, אם יש לך שאלות לגבי כול סוג של הדבקה, אתה מוזמן להתייעץ איתי, אני באמת עובד עם הרבה חומרים, בהצלחה!:)

guy1a
29-12-2010, 17:03:06
הנה השאלה .. :)

אני זוכר מהטיסן בלזה האחרון שבניתי ( כשעוד היו לי שערות על הראש ) שאת כל החלקים הדבקתי עם דבק בלזה חוץ מתושבת מנוע / גלגלים / והדהדרל שהם היו עם אפוקסי.

אני מקווה להתחיל בסופ"ש את הבניה של הטיסן בלזה החדש שלי.
ואני רוצה להיות מוכן עם דבק מתאים, כי אחרת אני אתחיל עם קומבינות ... אין מצב שאני מתאפק ולא מתחיל :)

דבק נגרים זה משהו שמתיבש נורא לאט .. לא ?
למה לא הזכרת דבק בלזה ?

דניאל דקל
29-12-2010, 17:18:33
לפעמים כדאי לחפש במדור מאמרים

כל הכבוד למעיין (דרימר) על הטבלה המושקעת

הייתי רק מוסיף שם את דבק ה GOOP שהוא אידאלי להדבקת EPP

כיוון שהוא יוצר חיבורים גמישים

http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=26406

guy1a
29-12-2010, 17:30:54
אני מכיר את המאמר ההוא היטב
אני רק לא ראיתי שיש שם המלצה
יש שם הסבר מה מתאים לכל דבר.

אני מחפש המלצה.

תקנה את זה .... לפרופילים של הכנף ואת זה ... לגוף .... ובלה בלה בלה

אין שום פיסת EPP / EPO / EPS או כל תרכובת פלסטית אחרת בטיסן הזה.

( ואני עוד לא סגור מה אני רוצה לעשות עם הציפוי של הכנף :( )

wind556
29-12-2010, 18:24:07
הדבק הכי טוב לבלזה זה דבק אצטון שנועד לבלזה
הכי קל משקל, הכי מאריך ימים, והכי נוח לעבודה
ניתן להשיג כאן:
http://www.d.co.il/16631600/20580/
פשוט לבקש דבק לבלזה, זה נמכר באריזה של 1 ק"ג ואם אני זוכר טוב במחיר 60-70ש"ח .

הדבק הבא בתור זה דבק נגרים צהוב, גם משובח ביותר, אבל כבד יותר מהדבק אצטון.

דבק אפוקסי מתאים לאפליקציות מסויימות בלבד, הכי כבד ויוצר ריכוז מאמצים ששני הדבקים הראשונים לא יוצרים (ריכוז מאמצים יכול לגרום לשבר בדיוק איפה שהדבק מסתיים).

דבק CA רק במקומות שממש אין ברירה או אין צורך באיכות. זה דבק ירוד

guy1a
29-12-2010, 19:42:06
תודה
:)

דניאל דקל
29-12-2010, 20:13:41
דבק CA רק במקומות שממש אין ברירה או אין צורך באיכות. זה דבק ירוד

למה עודד?

מלבד פרופילי כנף, שם דרושה הדבקה גמישה, דבק CA פשוט מושלם לבלזה

במיוחד אם מדובר על הדבקה בין בלזה לבלזה

הטריק הוא לרסס את 2 חלקי הבלזה במזרז

להצמיד אותם, ולהזליף דבק CA בקמצנות (כאן כמות עודפת דווקא תפריע לאיכות ההדבקה)

ראקציה ההדבקה תהיה כל כך חזקה, עד שעשן יעלה מהאזור (מזכיר קצת את טכס בחירת האפיפיור)

מומלץ להרחיק אצבעות משם, מניסיון :D

wind556
29-12-2010, 22:10:33
למה עודד?

מלבד פרופילי כנף, שם דרושה הדבקה גמישה, דבק CA פשוט מושלם לבלזה

במיוחד אם מדובר על הדבקה בין בלזה לבלזה

הטריק הוא לרסס את 2 חלקי הבלזה במזרז

להצמיד אותם, ולהזליף דבק CA בקמצנות (כאן כמות עודפת דווקא תפריע לאיכות ההדבקה)

ראקציה ההדבקה תהיה כל כך חזקה, עד שעשן יעלה מהאזור (מזכיר קצת את טכס בחירת האפיפיור)

מומלץ להרחיק אצבעות משם, מניסיון :D

לפני הכל אומר שבמשך שנים דבקים והדבקות היו חלק מהמקצוע שלי.
יש לי טיסנים שהודבקו בדבק אצטון וקיימים יותר מ45 שנה בחוזק מבני מושלם.
דבק CA יוצר גם הוא נקודת ריכוז מאמצים ואיזור ההדבקה אינו הומוגני לשאר המבנה.
דבק CA ניזוק ונחלש מלחות ומהזדקנות מהירה.
בחוגים מקצועיים דבק CA נקרא "תת חומר" ולא סתם
את רוב האפליקציות של טיסן בלזה לא ניתן להדביק בדבק מהיר. גם דבק אצטון הוא מהיר מדי, אבל מאפשר שימוש.
בניתי עכשיו דאון בן 300 שעות עבודה, לא הייתי מעיז להדביק אותו עם פחות מהדבק הכי טוב. יש בו טיפות ספורות של CA, וזה בחיבור בין הבלזה לקרבון מחוסר ברירה, כי דבק אצטון לא נדבק לקרבון.

יש עוד מלא סיבות למה לא CA

z999
31-12-2010, 15:40:34
אין דבק one size fits all, כשאני בונה בקלוב יש לי אפוקסי 5 דק', דבק מהיר דליל ודבק אליפטי וכל אחד מהם יש את השימוש שלו. בבית יש לי מגוון יותר גדול של דבקים מהירים וגם דבק אפוקסי 15 דק'.

זה הכל תלוי במה ספציפית אתה בונה עכשיו ובחשיבה על המשמעות של שימוש בכל סוג של דבק. אני לא אדביק פרופילים עם דבר מהיר כי זאת הדבקה שדורשת גמישות, אני לא אדביק את המרכז של הכנפיים עם דבק אליפטי כי אני אצטרך להחזיק את הכנף בזווית הנכונה במשך שעות, אני לא אדביק כיסוי בלזה עליון לגוף בטריינר כי הוא שומר על הכנף.
הכל עיניין של ניסיון וחשיבה, אני ממליץ לפני כל צעד בתוכנית לחשוב על למה אתה עושה אותו ואחרי שהבנת אותו תמשיך הלאה.

דבר נוסף, דבק אצטון הוא נוח לעבודה אבל הוא לא נותן לך הרבה יותר חוזק מאשר CA, היתרון שלו הוא שהוא גמיש כמו אליפטי ולא לוקח לו הרבה זמן לייבוש. לטיסנים של החניכים שלי בקלוב אני לא משתמש בכלל בדבק אצטון.

לגבי דבק CA ספציפי זה בעיקר עניין של נוחות, מומלץ לקנות גם מזרז (ולא להשתמש בו הרבה, הוא מחליש הדבקות).

wind556
31-12-2010, 17:20:16
אין דבק one size fits all, כשאני בונה בקלוב יש לי אפוקסי 5 דק', דבק מהיר דליל ודבק אליפטי וכל אחד מהם יש את השימוש שלו. בבית יש לי מגוון יותר גדול של דבקים מהירים וגם דבק אפוקסי 15 דק'.

זה הכל תלוי במה ספציפית אתה בונה עכשיו ובחשיבה על המשמעות של שימוש בכל סוג של דבק. אני לא אדביק פרופילים עם דבר מהיר כי זאת הדבקה שדורשת גמישות, אני לא אדביק את המרכז של הכנפיים עם דבק אליפטי כי אני אצטרך להחזיק את הכנף בזווית הנכונה במשך שעות, אני לא אדביק כיסוי בלזה עליון לגוף בטריינר כי הוא שומר על הכנף.
הכל עיניין של ניסיון וחשיבה, אני ממליץ לפני כל צעד בתוכנית לחשוב על למה אתה עושה אותו ואחרי שהבנת אותו תמשיך הלאה.

דבר נוסף, דבק אצטון הוא נוח לעבודה אבל הוא לא נותן לך הרבה יותר חוזק מאשר CA, היתרון שלו הוא שהוא גמיש כמו אליפטי ולא לוקח לו הרבה זמן לייבוש. לטיסנים של החניכים שלי בקלוב אני לא משתמש בכלל בדבק אצטון.

לגבי דבק CA ספציפי זה בעיקר עניין של נוחות, מומלץ לקנות גם מזרז (ולא להשתמש בו הרבה, הוא מחליש הדבקות).

כפי שכבר אמרתי הבעייה בדבק CA זה לא החוזק אלא ריכוז המאמצים, מה שיוצר נקודת שבירה בבלזה ליד ההדבקה, דבר שלא קיים בדבק ששומר על פיזור כוח נכון

Boogle
31-12-2010, 19:01:42
הכל תלוי כמה שנים אתה מעריך שהטיסן ישרוד, אם שנה שנתיים CA
אם יותר אליפטי(דבק נגרים צהוב) או בלזה.
אגב, לא זוכר כרגע את שם החברה (משהו הולנדי), אבל יש לה סדרת מוצרים שנמכרים בהום סנטר אייס וכל טמבוריה, אחד מהם הוא BALSA GLUE :).

guy1a
31-12-2010, 21:40:06
שנתיים ? ... אולי שעתיים :D

umbo
01-01-2011, 09:21:04
הכל תלוי כמה שנים אתה מעריך שהטיסן ישרוד, אם שנה שנתיים CA
אם יותר אליפטי(דבק נגרים צהוב) או בלזה.
אגב, לא זוכר כרגע את שם החברה (משהו הולנדי), אבל יש לה סדרת מוצרים שנמכרים בהום סנטר אייס וכל טמבוריה, אחד מהם הוא BALSA GLUE :).

שנתיים ? ... אולי שעתיים :D

להזכירכם, יש טיסנים ששורדים עשרות שנים.... וממשיכים לטוס.
הנה טיסן שנבנה בשנות השישים של המאה הקודמת כ-Freeflight, שופץ (כי ניר המשי של הציפוי גמר שעות) וטס כיום כמו גדול (אף על פי שהוא די קטן :) )
תוך כדי שיפוץ היה צריך לחזק הדבקות של דבק אצטון שהראו סימני התפרקות (החיזוקים עם דבק ca).

wind556
01-01-2011, 12:17:10
להזכירכם, יש טיסנים ששורדים עשרות שנים.... וממשיכים לטוס.
הנה טיסן שנבנה בשנות השישים של המאה הקודמת כ-Freeflight, שופץ (כי ניר המשי של הציפוי גמר שעות) וטס כיום כמו גדול (אף על פי שהוא די קטן :) )
תוך כדי שיפוץ היה צריך לחזק הדבקות של דבק אצטון שהראו סימני התפרקות (החיזוקים עם דבק ca).

http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=15965&highlight=%EC%E4%E7%E6%E9%F8+%F2%E8%F8%E4+%EC%E9%E 5%F9%F0%E4

הטיסן הזה נבנה בשנת 1965 על ידי....
חטף מכות לא מעטות, עבר אין סוף תחרויות, ושום הדבקה לא נפתחה עד היום
הוא מודבק בדבק אצטון של דר נוימן המיתולוגי . אין דבק לבלזה יותר טוב מזה , וניתן להשיג אותו היום בפ"ת

dorona
24-04-2011, 22:26:31
חג שמח לכולם
אחרי שהבנתי מהפורום שדבק אצטון הוא הטוב ביותר לפרוייקט בלזה ואחריו דבק נגרים יש לי כמה שאלות בנושא.
האם דבק נגרים לבן או צהוב - הם זהים מבחינת תכונות או שמא עלי להשתמש רק בדבק הצהוב?

עודד - כמה שאלות לגבי דבק אצטון
ראשית האם יש מקומות נוספים מלבד הלינק שבשרשוק (דפי זהב אני מבין???...) בו ניתן למצוא דבק אצטון?
שנית - האם דבק אצטון ודבק בלזה הם שמות נרדפים לאותו מוצר?
שלישית והכי חשוב - משיחות עם אבי הוא אמר לי שבזמנו את דבק האצטון הוא היה עושה מנגטיב (פילמים) מומס בתוך אצטון. האם הדבר ידוע ואם כן כיצד מכינים אותו.

תודה רבה לעונים

דורון

Shahars
24-04-2011, 23:33:34
דבק אציטון ודבק בלזה זה אותו דבר.

זו השיטה הכי טובה ועמידה שיש בשביל להדביק חלקי בלזה פרט לחלקים שהולכים לגלגלים או למנוע עם דיקט תעופתי- שם כדאי לשים אפוקסי.

wind556
25-04-2011, 11:51:58
גם אני הכנתי בעבר דבק מפילם של מצלמה
זה אכן מדביק, אבל לא צריך להתעסק עם זה, הדבק שתקנה טוב פי כמה.
אין לי מושג איפה קונים דבק אצטון מלבד איפה שציינתי. אבל אתה יכול להתקשר אליו ולשאול למי הוא מספק
בהצלחה

Boogle
25-04-2011, 13:03:10
יש לחברת ביזון דבק בלזה ניתן למצוא באייס הום סנטר וטמבוריות. ישכמובן גם בחנויות טיסנים...
מניסיון של בונים רציניים שאני מכיר דבק נגרים צהוב שח אלמר גם מחזיק שנים ועולה מעט מאוד בכל חנויות הנ"ל

dorona
25-04-2011, 17:23:01
תודה רבה לכל העונים
מקווה להצליח בפרויקט הראשון של בניית טיסן (ולא רק קניית טיסנים)

דורון