PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה היתרון הגדול של מטוסים בצורת "ערבה" ?

guy1a
01-01-2011, 18:29:39
אני למד מתוך הקריאה המרובה בזמן האחרון ש uav באים בצורה כזאת ...

מה היתרון ?

erazz
01-01-2011, 19:32:02
שהפרופלור מאחורה לא מפריע למצלמה.

gillb
01-01-2011, 19:38:03
את התשובה המדויקת אני לא יודע.

אבל הבדיחה שרצה (לפני הרבה!! מאוד שנים) בטייסת המזל"טים (כן אני יודע, היום אומרים כטב"ם) הייתה כדלקמן:

את ה"ערבה" העתיקו מה"נורד" וכשב"מעשיה האווירית" (:D) התחילו בתכנון הפלטפורמה של ה"זהבן" פשוט פתחו את המגירה וכל מה שהיה שם היו התוכניות של ה"ערבה" ושל ה"כפיר" והשאר כבר היסטוריה.....

בברכה
גיל ברקאי
צורן

נ.ב - דרך אגב ה"פרידוטר" וה"גלובל הוק" האמריקאים אינם במבנה הייחודי של שני "בומים" מאחור.

gillb
01-01-2011, 19:47:05
שהפרופלור מאחורה לא מפריע למצלמה.

לדעתי כוונתו למבנה הייחודי של שני "בומים" המאפיין חלק גדול ממשפחת הכטבמ"ים של התעשיה האווירית. לגבי מנוע מאחור היתרון הוא כפי שאתה מציין (עדיין מפריע קצת אבל, לא במה שנקרא מצלמה "באף מטוס")

בברכה
גיל ברקאי

igalr
01-01-2011, 19:50:21
אחת הבעיות בתחום שלנו הוא כמובן הפרופ הנראה בצילום.
מספר תצורות אפשריות :
1) TWEEN BOOM מאוד פופלרי בלא מעט מזלטים . מאפשר מנוע בין הבומים בקו מרכז הכובד יתרון נוסף הוא שני הגאי כיוון קטנים מה שמאפשר הובלה נוחה יותר החסרון העיקרי הוא משקל רב יותר .
2) SINGLE BOOM בדומה למה שיש ב EZG , AXN וכו... החסרון העיקרי הוא התנהגות בעייתית ושינוי זווית התקפה בשינוי עוצמת מנוע , בעיה נוספת היא חוסר הגמישות בפרופים/מנועים בגלל אילוצי המרחק של הBOOM מהמנוע.

3) פושר אחורי בדומה לפרדטור החסרון העיקרי מבחינתנו הוא המראה ונחיתה הדורשת מיומנות רבה יותר וציוד שצריך לאזן את המנוע שנמצא מאחור בכנף מעופפת בד"כ אין בעיה של נחיתה .

4) MULTI MOTOR בד"כ שני מנועים בכנף מה שמאפשר קונפיגורציה מאוד נוחה אם כי קצת יותר יקרה .

SHAHAR AB
01-01-2011, 19:51:25
כמה יתרונות
מנוע דוחף לא מפריע לכל המערכות כמו מצלמות ועוד
הגאים כפולים בעידן המחשבים הגה כיוון כפול והגה גובה כפול שווה כפול בטיחות המחשב יודע בזמן כשל של אחד ההגאים לחשב המשך טיסה עם הגה אחדובמקביל לפצות עם שאר ההגאים ויש עוד כמה סיבות אבל לא מעל דפי האינטרנט
שבוע טוב

שרון2785
01-01-2011, 19:55:47
בתור טכנאי HERON אני רואה יתרון שהמנוע סגור בין ה"בומים" בעניין של בטיחות
כאשר אני מריץ מנוע אני יותר רגוע שאף אחד לא יתקרב לפרופ

eldadgold
01-01-2011, 20:37:02
בתור אחד עם מספיק ניסיון בעולם הכטב"ם (כלי טיס בלתי מאוייש) -
לרב כלי הטיס של תע"א יש שני בומים כי הם בנו את הערבה על בסיס הנורד הצרפתי ופשוט יצא להם מטוס מטורף (הערבה מחזיק בכמה שיאי עולם בתעופה) והם פשוט המשיכו באותו הקו.

אם תחשבו על זה אז מבחינת המצלמה אין הרבה הבדל בין אם המדחף מושך או דוחף אלא במצב של "אף מטוס" שגם מצב זה הולך ונהיה לא שימושי כלל.

מה שכן נכון הוא ששני בומים נותנים שני הגאי כיוון ויתירות היא קריטית.

אם מישהו עם ידע רחב יותר בתעופה יודע על יתרונות אוירודינמיים לתצורת "בומים" אני אשמח לשמוע.

HeliDraco
01-01-2011, 20:51:52
בתור אחד עם מספיק ניסיון בעולם הכטב"ם (כלי טיס בלתי מאוייש) -
לרב כלי הטיס של תע"א יש שני בומים כי הם בנו את הערבה על בסיס הנורד הצרפתי ופשוט יצא להם מטוס מטורף (הערבה מחזיק בכמה שיאי עולם בתעופה) והם פשוט המשיכו באותו הקו.

אם תחשבו על זה אז מבחינת המצלמה אין הרבה הבדל בין אם המדחף מושך או דוחף אלא במצב של "אף מטוס" שגם מצב זה הולך ונהיה לא שימושי כלל.

מה שכן נכון הוא ששני בומים נותנים שני הגאי כיוון ויתירות היא קריטית.

אם מישהו עם ידע רחב יותר בתעופה יודע על יתרונות אוירודינמיים לתצורת "בומים" אני אשמח לשמוע.

ספציפית לערבה (=נורד :)) התצורה הזאת נתנה יתרון משמעותי - שני בומים עם הגאי הכיוון אפשרו מיקום של פתח טעינה/פריקה רחב בחלק האחורי של המטוס, בלי להגביה את הזנב (כמו במטוסי הרקולס למשל). חוץ מזה:
1. זה אפשר למקם את הגה הגובה מעל הגוף ורחוק מהמערבולות שנוצרות ע"י הכנפיים.
2. שני הגאי כיוון - משמעו הגאי כיוון קטנים יותר שניתן להפעיל ע"י סרוואים פחות חזקים ויותר חסכוניים בהספק (לא נשכח שמל"ט מלא בצרכני הספק הרבה יותר אכזריים, כמו המטע"ד ומערכות התקשורת)
זה מה שאני רואה... :)

לא חושב שיש ייתרון משמעותי מבחינת המצלמה - מנסיון שלי עם מל"טים, מה שבעיקר נכנס לשדה הראיה ומפריע הוא דווקא כן הנסע ולא הפרופ.

SHAHAR AB
01-01-2011, 21:01:56
ספציפית לערבה (=נורד :)) התצורה הזאת נתנה יתרון משמעותי - שני בומים עם הגאי הכיוון אפשרו מיקום של פתח טעינה/פריקה רחב בחלק האחורי של המטוס, בלי להגביה את הזנב (כמו במטוסי הרקולס למשל). חוץ מזה:
1. זה אפשר למקם את הגה הגובה מעל הגוף ורחוק מהמערבולות שנוצרות ע"י הכנפיים.
2. שני הגאי כיוון - משמעו הגאי כיוון קטנים יותר שניתן להפעיל ע"י סרוואים פחות חזקים ויותר חסכוניים בהספק (לא נשכח שמל"ט מלא בצרכני הספק הרבה יותר אכזריים, כמו המטע"ד ומערכות התקשורת)
זה מה שאני רואה... :)

לא חושב שיש ייתרון משמעותי מבחינת המצלמה - מנסיון שלי עם מל"טים, מה שבעיקר נכנס לשדה הראיה ומפריע הוא דווקא כן הנסע ולא הפרופ.

קצת עידכון קטן היום כני הנסע מתקפלים אז הם ממש לא רלוונטי לגבי המצלמה למנוע יש דבר הנקרא אגזוז ונשם מנוע (בעיקר במנוע סילון )2 האלמנטים האלו שואפים להוציא אדי שמן לאוויר החופשי תוסיפו את זה לכיוון האוויר(בהנחה שהמנוע ממוקם בקדמת המטוס) ותאמינו לי שלאחר זמן קצר מה שיהיה אפשר לראות המצלמה זה בעיקר מסך חום שואף לשחור

d3kid
01-01-2011, 21:44:26
תפקידו של הכתבמ או מזלט או מלט הוא בעצם להיות משאית למטעדים השונים היתרון הגדול בתצורה של 2 הבומים (אגב המישפחה הי הרבה יותר גדולה סורק-זהבן -פיוניר- הנטר -סרצר לסוגיו ומחץ והיום איתן) והמנוע מאחורה הי שהחלק המרכזי הקרוב למרכז הכובד של המטוס פנוי וכך מטוס עם מכ"מ במישקל של כמה מאות קילו ומטוס בלי מכ"מ נימצאים כמעת באותו מרכז כובד והתצורה הזו גם נותנת גמישות רבה למרכזי כובד שונים ובניגוד למטוסים שכמות הדלק הי עד 25 % ממישקלם המלטים מגיעים ליותר מ40%
מצלמה נקיה היתה שנים הסוגיה החשובה ביותר במשימה וכמובן התצורה הזו שומרת על המצלמה נקיה
כמו כן יש עוד נקודה שלא עלתה כאן זה הזרימה המאולצת על הזנב מהפרופ כך שהזנב לא מאבד מהיעילות שלו במהריות נמוכות ונהנה מהיגוי גם על סף ההזדקרות

SHAHAR AB
01-01-2011, 21:46:36
תפקידו של הכתבמ או מזלט או מלט הוא בעצם להיות משאית למטעדים השונים היתרון הגדול בתצורה של 2 הבומים (אגב המישפחה הי הרבה יותר גדולה סורק-זהבן -פיוניר- הנטר -סרצר לסוגיו ומחץ והיום איתן) והמנוע מאחורה הי שהחלק המרכזי הקרוב למרכז הכובד של המטוס פנוי וכך מטוס עם מכ"מ במישקל של כמה מאות קילו ומטוס בלי מכ"מ נימצאים כמעת באותו מרכז כובד והתצורה הזו גם נותנת גמישות רבה למרכזי כובד שונים ובניגוד למטוסים שכמות הדלק הי עד 25 % ממישקלם המלטים מגיעים ליותר מ40%
מצלמה נקיה היתה שנים הסוגיה החשובה ביותר במשימה וכמובן התצורה הזו שומרת על המצלמה נקיה
כמו כן יש עוד נקודה שלא עלתה כאן זה הזרימה המאולצת על הזנב מהפרופ כך שהזנב לא מאבד מהיעילות שלו במהריות נמוכות ונהנה מהיגוי גם על סף ההזדקרות

איך חיכיתי לך פשוט אין מה להוסיף מר ..........קו

guy1a
01-01-2011, 22:32:32
או קיי

למדתי המון, תודה

מה זה מטעדים ?

d3kid
01-01-2011, 22:41:16
זה ראשי תיבות של מיטען יעודי

שבתכלס זה מה שהמטוס סוחב זה יכול להיות מצלמה מכמ מימסרים ועוד -המטוס הוא משאית למטעדים

guy1a
01-01-2011, 22:45:57
זה תחום מטורף לגמרי.
אני ממש מרגיש רע ש "הפסדתי" כל כך הרבה זמן בלי להכיר את זה :)

האם ישנם "ערבות" EPP / EPO מומלצות ?

ronmen
01-01-2011, 22:47:28
או קיי

למדתי המון, תודה

מה זה מטעדים ?

מטע"ד = מטען יעודיי
payload

ולעיניינו כל מה שהכלי סוחב לשמה של המטרה שהוא ממלא (והמבין יבין...);)

guy1a
01-01-2011, 22:59:15
מה עם זה אגב ?
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5455

שווה משהו ?
( תסתכלו מה הסיני כתב שם :D )

האם זאת פלטפורמה יותר מתאימה מכנף מקסי למשל ל fpv ?

או אולי זה .?

http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11156

Boogle
01-01-2011, 23:18:31
מה עם זה אגב ?
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5455

שווה משהו ?
( תסתכלו מה הסיני כתב שם :D )

האם זאת פלטפורמה יותר מתאימה מכנף מקסי למשל ל fpv ?

או אולי זה .?

http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11156

בצע ח-י-פ-ו-ש בפורום כל התשובות כבר שם (רמז לא ולא)

ZigiStar
01-01-2011, 23:57:55
או שתבנה לבד, למשל:
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=3047
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=1794
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=18740

guy1a
02-01-2011, 05:46:16
בצע ח-י-פ-ו-ש בפורום כל התשובות כבר שם (רמז לא ולא)

:)

אני ממש נעלב שאתה חושב שלא חיפשתי קודם.
נכון שאני בטוח שלא אני הראשון עם הרעיון הזה, אבל חיפוש שמות הטיסנים לא הניב מידע.
ו FPV שוב לא עזר .. ( יש מידע אבל לא רלונטי )

אני אחפש עוד, הטיסנים בקישורים של זיגי מקסימים :)

אני ממש הולך לבנות משהו מפוליגל סטייל ה FPV הלטיני :)

Boogle
02-01-2011, 09:23:38
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=15489&highlight=predator

אין פה מידע?

guyst
02-01-2011, 09:43:39
:)

אני ממש נעלב שאתה חושב שלא חיפשתי קודם.
נכון שאני בטוח שלא אני הראשון עם הרעיון הזה, אבל חיפוש שמות הטיסנים לא הניב מידע.
ו FPV שוב לא עזר .. ( יש מידע אבל לא רלונטי )

אני אחפש עוד, הטיסנים בקישורים של זיגי מקסימים :)

אני ממש הולך לבנות משהו מפוליגל סטייל ה FPV הלטיני :)

מה המידע ב-FPV שלדעתך לא רלוונטי ומה חסר לך?

דניאל דקל
02-01-2011, 10:07:28
עוד שיקול אווירודינמי הוא שבמנוע פושר, התצורה האווירודינמית נשארת נקיה (מלבד הזנב)
ממערבולות ובמיוחד הכנפיים היכולות לסבול מהזדקרות אסימטרית
כמו כן כפי שציינו כבר, המנוע זורק אוויר על מייצבי הכיוון ומחזק אותם

מבחינת יציבות, מנוע אחורי בעייתי יותר, כיוון שהוא דוחף מאחורי מרכז הכובד.
אם תחשבו על זה, זה כמו לדחוף מטאטא מאחור או למשוך אותו מלפנים...
אבל אם מרכז הכובד מספיק קדמי (מטע"ד למשל), הבעיה נפתרת.

guy1a
02-01-2011, 19:37:57
:cool:
את השרשור הזה באמת החמצתי.... תודה.
הבדלי המחיר בינהם 3$ .. למה לעזאזל לקנות את הסיני ???

המידע הלא רלונטי מבחינתי הוא מה שקשור ב FPV. יש לי מערכת שעכשיו עובדת לפי רצוני.
אני עוד אשפר את האנטנה של תחנת הקרקע אבל מבחינת המטוס כרגע אני מרוצה.
( מצלמה / משדר / מייצב / מצלמה לצילום / מסך / מקלט )

לעומת זאת, עם המטוס אני לא סגור. כרגע יש לי כנף סויפט קטנה והיא משמשת לזה רק כי היא היתה זמינה. זה לא ישאר כך. אני מחפש את הפלטפורמה העתידית. ולמרות שהכנף הגדולה מקסי היא הטיסן שחשבתי עליו, אני עוד מחפש אלטרנטיבות. אחד כזה חתיך כמו פרדטור למשל יכול לבוא בחשבון.

יש גם אחד שראיתי לפני חודש או חודשיים במנחת שומרת אפור וניראה מבלזה. משך את עיני אבל נסע די מהר אחרי שהגעתי ולא הספקתי לשאול שאלות.
ניראה כמו משהו מהסגנון של הערבה.

Boogle
02-01-2011, 22:28:40
מה הבעיה? נכנסים לחנות ציוד דייג, קונים שתי חקות קרבון, מחברים למקסי סויפט , מייצרים מייצבים וכני נסע והנה לך פלטפורמה חדשה.
עכשיו נותר רק לחשב את מקום מרכז הכובד החדש.
בהצלחה:)

Boaz Barnea
03-01-2011, 07:38:01
התכוונת לכזה?
http://www.scalerc-il.com/scalercforum/forum_posts.asp?TID=4015&PN=1&TPN=1

guy1a
03-01-2011, 08:39:58
התכוונת לכזה?
http://www.scalerc-il.com/scalercforum/forum_posts.asp?TID=4015&PN=1&TPN=1

מכיר, קראתי את שרשור הבניה :)
זה באמת גדול עלי מה גם שהטיסן הזה בגלל הסקייליות המוקפדת יצא כבד ברמות.

בשביל ציוד הוידאו כדאי להתחיל עם טיסן קל :)

תודה.

guyrud
03-01-2011, 13:52:04
יי
מדברים על ערבה?
יצא לי בשירות הצבאי לטוס על הערבה המשופרת- זו עם הכנפונים בקצה כנף.
טסתי כנוסע מעובדה לשדה דוב בסביבות 20 פעם
בפנים- כמו אוטובוס מפואר
המיצערות מעל החלון.ותא הטייס היה פתוח לרווחה.
הדבר המדהים היה תמיד מרחק המראה ונחיתה של הציפור הזו
סהכ" היה כייף וחוויה לטוס עליה
במקום שעות ברכב - 40 דקות לשדה דוב- מול הבית
חויות- אח..היו זמנים יפים.
יצא לי לטוס בצבא על ערבה\ דקוטה \ קרנף \ בואינג \ עגור- (מטוס תצפית )\ זמיר BEACHCRAFT \ צסנות צבאיות- 6 מושבים\ BELL 212 \ יסעור.