PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה! שיפוץ מנוע

Menash
13-01-2011, 16:04:22
שלום.
יש ברשותי מנוע שקיבלתי שישב במחסן כעשור, עכשיו כשהחלטתי לשפץ אותו גיליתי שהוא תפוס.
התחלתי לפרק אותו ולמזלי כל הברגים השתחררו בהצלחה. מה שנשאר על המנוע זה הפרופ דרייב שאותו אני לא מצליח להוציא והמייסבים החלודים.
אשמח לקבל המלצות איך להוציא משם את הפרופ דרייב ולחלץ את המייסבים?

תודה.

טיסני אילת
13-01-2011, 16:23:04
זרוק לתנור 200 מעלות לעשר דקות.
תניח אותו על חלקו האחורי כאשר הקראנק (ציר) כלפי מעלה.
מכה אחת על הציר עם פטיש, זהו... בחוץ.

Menash
13-01-2011, 16:54:15
זרוק לתנור 200 מעלות לעשר דקות.
תניח אותו על חלקו האחורי כאשר הקראנק (ציר) כלפי מעלה.
מכה אחת על הציר עם פטיש, זהו... בחוץ.

כך אני יהרוס לציר את ההברגה! לשים חתיכת עץ אולי על הציר ולתת מכה על העץ?

flatspin
13-01-2011, 17:12:03
אני נוהג באופן שונה. אני מוציא את גוף המנוע מהתנור, עוטף אותו במטלית במספר שכבות וחובט בקלות את חלקו האחורי על משטח עץ מסיבי (שולחן עבודה). גל הארכובה עם המיסב האחורי מחליקים באלגנטיות החוצה. את המיסב הקדמי אני דוחף בעזרת מוט עץ או מתכת, בקוטר מתאים למעבר בתוך גוף המנוע, כאשר גוף המנוע עדיין חם. בשום אופן אין לדפוק עליו. בחום מתאים הוא יחליק החוצה בדחיפה קלה בלבד.

Menash
13-01-2011, 18:32:12
אתמול ניסיתי לחמם לחום של -100 מעלות ושום דבר לא התכוון אפילו לצאת. מחר אנסה 200 מעלות ניראה אולי אצליח. מה החום המקסימלי שאפשר לחממ את המנוע?

flatspin
13-01-2011, 18:56:35
גבול החימום של תנור ביתי רגיל הוא 250 מעלות. הסר דאגה מליבך. גוף המנוע עמיד בטמפ. הרבה יותר גבוהות.
מצד שני, אל תגזים. 200 מעלות לדעתי הן מעל ומעבר לדרוש.

Menash
13-01-2011, 19:28:49
אוקיי אני מרגיש שהציר זז קצת אבל הפרופ דרייב תקוע עדיין:mad:
כמה שאני לא מכה עליו הוא מסרב להשתחרר. איך הוא תפוס שם בכלל? זה לא כמו במנועים אחרים שאני מכיר שעל הציר יש שקע ועל הפרופ דרייב יש בליתה נגדית, פה זה ניראה כמו איזו דיסקה מחורצת שתקועה שם

flatspin
13-01-2011, 20:06:08
לצערי דילגתי על הפרט של טבעת הפרופ. דרייב ואני מצטער על כך.
לגופו של ענין, הפרופ דרייב מהודק לטבעת המחורצת בהתאמת קונוסים שתוצאתם תפיסה חזקה מאד, ממש כמו הדבקה.
לחילוץ הפרופ. דרייב יש להשתמש בחולץ ייעודי, או חולץ צירי קטן במידה המתאימה. תיתכן גם דרך של חימום ישיר של הדרייב בלבד. אבל זה צריך להעשות בעזרת פאן מקצועי לטמפ. גבוהה וביד מנוסה.
זו הדרך הנכונה ואין בילתה. כל דרך אחרת עלולה לגרום נזק.

Menash
13-01-2011, 20:45:25
גדעון, תודה לך על הסבר חילוץ פרופ דרייב, הכול ממש ברור אבל אני לא נתקלתי בסוגי הכלים שציינת. איפה ניתן להשיג חולץ ואיך בדיוק זה עובד?

DarZeelon
13-01-2011, 21:38:27
מנשה,

לכלי כזה קוראים בעברית ,אָפְּצִיר. לפרופ-דרייבר אפשר בדרך כלל להשתמש בחולץ קטבים:
http://www.usatoolwarehouse.com/Merchant2/graphics/00000003/otc-4611.gif

אפשר גם בכלי כזה: http://imagethumbnails.milo.com/000/951/018/trimmed/951248_7241018_trimmed.jpg
או בכזה: http://image.made-in-china.com/2f1j00FBNTROwDLale/3-Arm-Gear-Puller-SN0110C-.jpg

לעולם; ואני מתכוון ממש אף לא פעם, אל תדפוק בפטיש על גל-הארכובה.

הוצאת הגל עם המסב עליו, תחייב שימוש בחולץ לסתות, על מנת להוריד את המסב ממנו, או הרכבה בחזרה של הכל ופרוק נכון...
להוצאת גל-הארכובה מהמנוע לא נדרש חימום והוא גם לא יעזור; כי חלקים לא יצאו בסדר הנכון...
לאחר הוצאת הפרופ-דרייבר והקונוס, גל-הארכובה אמור להלחץ החוצה באצבעותיך. לכל היותר תדרש ללחוץ את גל-הארכובה אחורה לתוך הצינה (crankcase), כנגד קרש, או משען אחר.

חימום הצינה נדרש רק לצורך חילוץ המסבים, תוך ניצול מקדם ההתפשטות הגבוה יותר של אלומיניום.
גל-הארכובה והמסבים עשויים שניהם פלדה... חימום לא יפריד כלום!

flatspin
13-01-2011, 22:03:53
דר
הסברך והתמונות שצירפת ברורים גם למי שרואה אותם בפעם הראשונה.
לגבי החימום, שים לב לשאלה המקורית שפתחה את השירשור:
"מה שנשאר על המנוע זה הפרופ דרייב שאותו אני לא מצליח להוציא והמייסבים החלודים".
לפיכך הנחיותי לגבי חימום התיחסו לחלק זה של השאלה. שים לב להסברי: "גל הארכובה עם המיסב האחורי מחליקים באלגנטיות החוצה"

Menash
13-01-2011, 22:15:59
דר וגדעון, תודה רבה לכם. מחר אקפוץ לשזר אקנה את הכלי או אולי יהיה שם צדיק שילץ לי את הטבעת.
ממש עזרתם לי! אעדכן במידת ההתקדמות שלי בעשייה.

בברכה

DarZeelon
13-01-2011, 23:22:36
...שים לב להסברי: "גל הארכובה עם המיסב האחורי מחליקים באלגנטיות החוצה"

גדעון,

נכון שאין שום צורך לשמר את המסב האחורי בשלמותו, שכן הוא בחזקת פסולת...
אבל בהוצאת גל-הארכובה ביחד עם המסב, נוצרת בעיה חדשה והיא חילוץ גל-הארכובה מתוך המסב ׂשלוֹפֵת אותו; ועוד ביתר שׂאֶת, תודות לחלודה...

שימוש באפציר כדי לנסות ולחלוץ את המסב, עלול במקרים רבים לגרום להתפרקותו; ולהשארת הטבעת הפנימית שלו על גל-הארכובה... וחילוצה הוא עבודה קשה, אלא אם יש בידיך כלים מתאימים.

חולץ מהסוג הימני (במידה קטנה מספיק...) הוא לעיתים הפתרון היחיד:http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:hGHl7Xz1SYRV_M:http://www.xm-parts.com/articles/hgear/images/Bearing_Gear_Puller.jpg&t=1

הוצאת גל-הארכובה לבדו, בעת שהצינה קרה, אולי לא תהיה קלה כאילו החלקים לא היו עטויים חלודה; אבל בכך יימנע הצורך בהרפתקה המיותרת כפי שמתואר למעלה.

Menash
14-01-2011, 09:30:03
היום הוצאתי את פרופ-דרייבר ואת הגל.
המיסב האחורי נשאר בתוך המנוע ולא על הגל כפי שציפיתי...
את הקידמי אני רואה שאפשר להוציא ע"י דחיפה מבפנים מה אני עושה עם האחורי?

תודה.

Menash
14-01-2011, 09:54:28
אחרי כל מה שנכתב כאן השאלה הייתה מיותרת.
חיממתי בתנור 200 מעלות דחיפה קלה וזה יצאה (שניהם באותה הנשימה).
המיסב הגדול "גמור" יש לו יותר מידי חופש ומלא חלודה, הקטן רק חלודה.
מדדתי מדובר במייסבים סטנדרטיים 15X22X7ו R6

Menash
14-01-2011, 10:12:10
הזמנתי את המייסבים ועכשיו יש לי זמן לעשות את עבודות ניקיון כל החלקים של המנוע.
אשמח לקבל הוראות הרכבה וסדר הרכבת החלקים.

ידוע לי ש:
א. את המנוע יש להכניס לתנור ומייסבים למקפיא.
ב. לאחר השתלת המייסבים להכניס את הגל למקפיא ואז להכניס אותו למנוע.

אשמח לקבל תיקונים והוראות נוספות

DarZeelon
14-01-2011, 13:26:57
לא נכון, מנשה.

את הצינה (crankcase) אכן יש להכניס לתנור, לאחר שתנקה אותה באופן יסודי; שלא יהיה שום לכלוך, שמן יבש, או חלודה בתושבות המסבים...

אבל השאר כדלהלן:
יש לנקות היטב את גל-הארכובה ולהרכיב עליו, עד הסוף, את המסב האחורי.
כדי להקל חלק זה בהרכבה, כדאי לשים את גל-הארכובה עמוק במקפיא לרבע שעה לפחות.

לאחר הרכבת שני אלה, אפשר להם להתקרר במקרר כמה דקות לטמפרטורה אחידה.

הכן מוט עץ קצר (15-20 ס"מ) היכול להכנס לקצה האחורי של הצינה.
הכן קרש חלק עם חור עמוק בקוטר 10 מ"מ (שהקצה הקדמי של גל-הארכובה יוכל לחדור דרכו).

הוצא את הצינה מהתנור עם כפפה; ואחוז בה כשחלקה הקדמי מופנה למטה.

הפֵּל את סט גל-הארכובה והמסב לתוך הצינה, תוך דחיפתם פנימה עד הסוף עם מוט העץ.
הכן את המסב קדמי והחלק אותו על הקצה הקדמי של גל-הארכובה ואל תוך תושבתו בצינה.

לחץ מאחור עם מוט העץ על גל-הארכובה, כנגד הקרש עם החור; כך שהמסב הקדמי יכנס עד הסוף; גם לתושבת שלו בצינה וגם ייצמד אל 'כתף' גל-הארכובה.

אם המסב הקדמי שקוע בצינה, יש להשתמש בבוקסה מתאימה, בין המסב הקדמי לבין הקרש....

זכור את הכללים: הפעלת כוח בהרכבת מסב לעולם תהיה רק על הטבעת העם ההתנגדות... כלומר שאם מטרתך להרכיב מסב על ציר, הפעל כוח רק על הטבעת הפנימית.
אם מטרתך להרכיב מסב לתוך תושבת, הפעל כוח רק על הטבעת החיצונית.
כדי להרכיב מסב על ציר ועל תושבת בו-זמנית, יש להפעיל כוח על שתי הטבעות.

הפעלת כוח מהותי 'דרך' הכדורים תפגום הן בכדורים והן בטבעות.

Menash
14-01-2011, 18:10:15
דר, תודה רבה לך על ההסבר.
לא התייחסת על חיממומו או קירורו של המיסב הקידמי, אני מניח שהוא צריך להישאר בטמ"פ החדר?
אם הציר קר והצינה חמה והמיסב הקדמי צריך להיכנס ביניהם אז הוא צריך להיות "ניטראלי"?

עמי
14-01-2011, 20:18:39
מנשה
יש הרבה סרטי הדרכה בנושא לדוגמא :

http://www.youtube.com/watch?v=OLSoXPLGzOI
תריץ חיפוש

Menash
14-01-2011, 21:21:21
עמי, תודה אני יודע שיש הרבה סרטים המסבירים איך לעשות זאת, אבל אם שמת לב הזדקקתי להרבה מעבר המוצג בסרטונים כמו כלים וטכניקות למיניהם.
ראיתי שפירוק מנוע אחד לא בהכרח דומה לשני וחלק מהמיסבים יוצאים עם הגל וחלקם נשאר בתוך המנוע.
התמזל מזלי וכל עבודות הפירוק עברו בהצלחה רבה הייתי אומר אבל הכול היה יכול להיראות אחרת אם הייתי פועל בסדר הלא נכון.

DarZeelon
15-01-2011, 08:45:46
דר, תודה רבה לך על ההסבר.
לא התייחסת על לחימומו או לקירורו של המיסב הקידמי. אני מניח שהוא צריך להישאר בטמ"פ החדר?
אם הציר קר והצינה חמה והמיסב הקדמי צריך להיכנס ביניהם, אז הוא צריך להיות "ניטראלי"?

כן, מנשה.

בנוסף, אני מניח ששמת לב שלא חייבתי את החימום (או קירור) של חלקי הפלדה...
העניין הוא שמקדם ההתפשטות של אלומיניום, גבוה ב-80% לערך, מזה של פלדה.

כתוצאה מכך, לאחר חימום כל המערכת, מקבלים המסבים 'חופש' בצינה המאפשר פירוקם, בעוד שבטמפרטורת החדר הם לפותים חזק בתוכה.

DarZeelon
15-01-2011, 08:57:07
מה שעוד שכחתי לציין, מנשה, הוא שהרכבת המסב על גל-הארכובה, טרם הכנסתו לצינה המחוממת, נועד לוודא כי ייכנס ישר לתושבתו...

גל-הארכובה משמש למעשה כְּתוֹתָּב לווידוא יישור המסבים עם התושבות שלהם, כדי להקל את הכנסתם.

Menash
15-01-2011, 09:32:14
מה שעוד שכחתי לציין, מנשה, הוא שהרכבת המסב על גל-הארכובה, טרם הכנסתו לצינה המחוממת, נועד לוודא כי ייכנס ישר לתושבתו...

גל-הארכובה משמש למעשה כְּתוֹתָּב לווידוא יישור המסבים עם התושבות שלהם, כדי להקל את הכנסתם.

כן הבנתי כבר שהגל משמש כמוביל להשתלת המיסב. תודה

DarZeelon
18-01-2011, 09:32:02
מנשה,

מצאתי קישור נחמד (http://masportaviator.com/2004/03/08/changing-your-2-stroke-bearings/) ודי ברור, המסביר איך לפרק ולהרכיב מנוע שתי-פעימות.

תוכל להעזר בו.

Menash
19-01-2011, 17:41:18
דר, תודה רבה.
אני לא חושב שיש משהו יותר ברור ממה שנכתב כאן.
המיסב הגדול הגיע ZZ, הורדתי לו את שני המגינים בצדדים. את הקטן הזמנתי 2RS- מגן פלסטיק אחד אוריד לו לפני ההרכבה כדי שיהיה מוגן מהצד החיצוני ופתוח מהצד הפנימי.

Menash
20-01-2011, 13:02:25
היום השתלתי את המייסבים לתוך הצינה. לאחר שהבאתי את הצינה ל200 מעלות המייסבים פשוט נכנסו בעצמם למקומם והיה צריך להחזיק אותם בפנים שלא יצאו עד שהצינה תתקרר.
אני די מרוצה מהעבודה שביצעתי בסה"כ עבר חלק בשביל הפעם הראשונה.

רוצה לומר תודה לכל המשיבים!

בברכה.

DarZeelon
20-01-2011, 13:57:35
קבל 'חיזוק חיובי', מנשה!

Menash
20-01-2011, 15:00:28
תודה.
הרכבתי פלאג NOVAROSSI C6S עוד לפני שהרכבתי את הראש למנוע ואז הבחנתי שהוא ארוך מה-OS שהיה מורכב שם.
OS היה שקוע בתוך התבריג של הפלאג ואילו NOVAROSSI משתווה עם תקרת תא השריפה.

DarZeelon
20-01-2011, 15:17:18
מנשה,

מנועי MVVS אותם שיווקתי בזמנו, היו מגיעים מהמפעל כשהם מצוידים במצתים האלה.

מנועיהם בנפח עד 4.0 סמ"ק, מצוידים ב-Novarossi C-5S שהוא חם יותר מה-C-6S ושניהם Long תקני באורכם.
המצתים של OS הם; כהגדרתם שלהם, Medium reach; למרות שכל מנועי OS בנפחים 32. ומעלה, מצוידים בראשים שמתאימים למצת Long reach; מבחינת עומק התבריג.

למה? כובע!

Menash
20-01-2011, 19:57:35
תודה רבה! למדתי הרבה.