PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה כיוון מנוע 4 פעימות

ינון
30-01-2011, 22:49:05
ברשותי מנוע 4 פעימות SAITO 72 המורכב על טיסן FUNTANA X 50 .
מעולם לא הצלחתי( גם בעזרת אנשים מיומנים ) להגיע למצב שהמנוע מכוון "פיקס" .
המנוע אינו עובד בצורה אחידה בסיבובי סרק, לעתים קרובות מידי (לצערי) אני נתקל ב"קאטים".

עובדה זו גורמת לי הרגשת חוסר ביטחון והפחתה משמעותית בכיף של ההטסה.

אשמח לקבל הנחיות לכיוון מדויק ונכון של מנוע.
תודה מראש

flatspin
30-01-2011, 22:59:21
יש אפשרות לסיבות נוספות מעבר לכיווני מנוע. למשל, רעידות גורמות להקצפה ואויר חודר לצנרת הדלק. חריר זעיר בצנרת גורם לחדירת אויר. טבעת 'O' מסביב למחט הראשית, פגומה ומחדירה אויר.
כמובן כיוון נכון של המנוע לאחר שכל השאר נבדק ונמצא תקין. נעשה בצורה הבאה: הפעל את המנוע ופתח את המצערת לרווחה. כוון את המחט הראשית לסל"ד מכסימלי. סגור מצערת למצב סרק וכוון את המחט המשנית לסל"ד מכסימלי (בסרק). פתח שוב למצערת מלאה ובדוק סל"ד מכסימלי. הוסף פתיחה של 3 קליקים במחט. סגור מצערת לסרק ובדוק שוב סל"ד מכסימלי. הוסף 1/8 סיבוב לכיוון פתיחה. בפתיחת מצערת מהירה המנוע צריך להחיש ללא היסוסים.
אם הגעת למצב הזה, אתה מסודר.

ינון
31-01-2011, 07:47:03
תודה, אנסה ואדווח.
אשמח לדעות נוספות.

tomer_inbar
31-01-2011, 12:19:46
הכי טוב לכוון מנוע לפי הצליל ותחושות הבטן. זה דורש ניסיון אבל בסוף זאת השיטה הכי טובה. :)

אליקופטר
31-01-2011, 14:42:31
הכי טוב לכוון מנוע לפי הצליל ותחושות הבטן. זה דורש ניסיון אבל בסוף זאת השיטה הכי טובה. :)

לא במנועי 4 פעימות.
במנועי 4 פעימו מומלץ ביותר להשתמש במד סל"ד ולפיו לכיוון סל"ד.

ינון אם החברה כיוונו לך עד היום לפי האוזן כדי שתכוון עם מד סל"ד.
כמובן שמה שציין גדעון שווה בדיקה אולם כיוון מנוע נק' ההתחלה הנכונה והמנעות מתקלות.

DarZeelon
31-01-2011, 14:44:12
ינון,

מעולם לא נתקלתי בכך, אבל בעתונות חו"ל (Model Airplane News) כתוב שיש קושי לכוון מנוע ארבע-פעימות על-פי צלילו...

ממליצים שם להשתמש במד סל"ד.

אם אתה מתקשה להבחין בשמיעה, בעליה\ירידה קלה בסל"ד, פעל לפי המלצה זו.

flatspin
31-01-2011, 16:42:30

מעשה שהיה כך היה:
יום אחד ניסיתי לכוון מנוע 4 פעימות, אבל חרף כל נסיונותי לא הצלחתי.
רק מאוחר יותר התברר לי שהסיבה היתה חוסר חריף בתחושות בטן.
עכשיו זה בסדר. הזמנתי מהסיני וגם קיבלתי תחושות חדשות.
:) :) :)

אבי סירוטה
31-01-2011, 18:44:59
מעשה שהיה כך היה:
יום אחד ניסיתי לכוון מנוע 4 פעימות, אבל חרף כל נסיונותי לא הצלחתי.
רק מאוחר יותר התברר לי שהסיבה היתה חוסר חריף בתחושות בטן.
עכשיו זה בסדר. הזמנתי מהסיני וגם קיבלתי תחושות חדשות.
:) :) :)

אם הייתי משתמש רק בתחושות בטן אז עם בטן כמו שלי יכולתי לכוון רק מנועי 150 ומעלה...:D
מצטרף להמלצות של קודמי לשימוש במשהו קצת יותר מדעי מתחושות בטן שכן מספיק שיש קצת גזים והמנוע לא יהיה מכוון...

אני מהמרכז, אם תרצה עזרה-תקבל בשמחה.
אבי.

erazz
02-02-2011, 13:14:22
חריף בבטן? קצת פחות סחוג.

לי אף פעם לא הייתה בעיה לכוון מנוע 4-פעימות לפי תחושה (שמיעה/הרגשה). אבל כן, זה יותר קל עם מד סל"ד.

igalr
02-02-2011, 13:24:09
שים לב שלמנועי סאיטו יש שתי גרסאות של "מדריך למשתמש"
המדריך המקורי של החברה והמדריך שנכתב ע"י המפיץ האמריקאי HOBBYZONE
עד כמה שידוע לי בארץ יש שני יבואנים של סאיטו האחד מיבא ישירות מסאיטו והשני מHOBBYZONE האמריקאית.

אופן כיוון השסתומים במדריך האמריקאי ובמדריך היפני המקורי הוא שונה .
יכול להיות שמכאן נובע הקושי שלך בכיוון המנוע .

DarZeelon
04-02-2011, 10:07:03
עזבו את המדריכים, העיקרון הוא שקובע.

מטרת כיוון השסתומים היא קביעת המרווח בין הנדנד, לבין קצה השסתום עליו הוא לוחץ לפתחו, כאשר השסתום סגור לחלוטין (אין מרווח, אם הנדנד לוחץ על השסתום...).

הטכניקה היא ווידוא שגל-הזיזים; לא רק שאינו לוחץ (באמצעות הַמֵרִים, מוט-הדחף והנדנד) על קצה השסתום, אלא שזווית הזיז היא כזו שהמרים נמצא מול מעגל-הבסיס שלו (ולא מול הזיז, או הרמפות שלו).
אני נוקט בשיטה הטהורה; למקם את הזיז בכיוון הנגדי למרים, כלומר 180° ממנו, מה שמחייב למצוא את נקודת שיא הפתיחה של שסתום אחד; ומשם לסובב את גל-הארכובה סיבוב שלם, 360° ושם למדוד ולכוון את המרווח של אותו שסתום בלבד.
יש לחזור על אותה הפעולה עבור השסתום השני.

השיטה האחרת מניחה שמעגל הבסיס של כל זיז, הוא קונצנטרי לזה של גל-הזיזים.
ולכן, בנקודה המתה העליונה שבין הדחיסה לכוח, שני הזיזים ממוקמים כך, שהמרימים שלהם ממוקמים אי-שם מול מעגלי הבסיס; כל אחד שלו.

אני גורס שהשיטה השניה מבוססת על הנחה שלא כדאי להניח; ולכן נוקט בראשונה, שתיקח אפילו למתחיל רק 10 שניות יותר...