PDA

צפייה בגרסה מלאה : שרשור בניה דאון דיסקוס - Steigeisen F3K DLG

Gil
08-02-2011, 23:59:31
שלום,

היום נחת אצלי דאון דיסקוס חדש בנוף שלנו.

בהודעה זו אלווה את תהליך הרכבתו שהוא מעט יותר פשוט לעומת דאון ה - TopSky2

להבדיל ממנו, דאון ה - Steigeisen הינו דאון בעל כנף עשוייה באופן מלא מקבלר ופסי קרבון
שתובנתו בתבנית.

הגוף גם כן בנוי כיחידה אחת בתבנית, מה שאמור לתת לו חוזק גדול יותר לפיתול והורדה במשקל הכולל.

נתונים:
אורך כנף: 1.494 מטר
שטח כנף: 20.68 dm^2
משקל טיסה: 245-272 גרם
עומס כנף: 11.85 g/dm^2
אורך גוף: 1.1 מטר
סוג פרופיל: WO322-WO325
סרוואים:
שלושה היפריון: HP-DS09-SCD
אחד DYMOND D47 - עבור הגה הכיוון
סוללה: ניקל מטל 300-400 מיליאמפר

מערכת איזון:
ניתן להוסיף משקל בין 25 - 70 גרם לדאון בהתאם לעוצמת הרוח.

התמונה הינה טרם ההרכבה, רק זמנית.

b1yossi
09-02-2011, 06:16:05
תתחדש

eitan-ro
09-02-2011, 06:50:13
איזה חתיך... תתחדש!

Gil
26-02-2011, 12:18:15
המשך הבנייה.

עקב יום שישי סגריר אביך ומלא משבי רוח החלטתי להיכנס למרתון בנייה בחמישי ושישי.

כיוון שבדאון זה יש יותר הרכבה מאשר בנייה התהליך אמור להיות קצר יחסית.

1. נתחיל עם מובילי המאזנות בכנף.
הכנף מגיעה יחידה אחת כאשר הצירים למאזנות מותקנים מראש, עלינו רק למתקן אותם
א. חיתוך צינורית האלומיניום לשניים והחלקתה במקום החיתוך.
ב. מעבר עם מקדח 2 מ"מ בתוך הצינורית בכדי לאפשר מעבר חלק לתוך הפלדה של הציר מאזנת ( יש להבריג את התפוח לתוך הצינורים בזמן שעושים זאת בכדי לא לפגוע בתבריג של הצינורית שנמצא בצד השני )
ג. הלבשת הצינורית על ציר הפלדה ובדיקה שאנו לא חורגים מאורך כולל של 14 מ"מ
ד. הכנת השטח להדבקה, עם מסקנטייפ שימנע זליגה של דבק לתוך הכנף, שיוף מוט הפלדה והדבקה עם אפוקסי 5 דק'

2. בנייה של מגש לסרוואים מפיסת בלזה במידות 160x25x2 מ"מ
א. חותכים 2 חתיכות של בלזה 1.5 מ"מ בכיוון סיבים מנוגד, ומדביקים עם CA
משייפים ומחליקים, מוסיפים בתחתית פס בלזה 1.5 מ"מ רוחב 5 מ"מ לתמיכת הפלטה בגוף שצורתו אובלית.

3. התאמת הגה הכיוון לתושבת שלו בגוף שהוכנה מראש בזמן יציקת הגוף.
א. תושבת הגה הכיוון מגיעה קצת באופן גולמי כתוצאה מיציקת הגוף, יש מעט לשייף את השאריות, אפשר עם נייר לטש עדין, אני השתמשתי בדרמל שעשה את החיים יותר פשוטים.
ב. בדיקת התאמה מושלמת והנחת הגה הכיוון בצד

4. הרכבה וכיוון מנגנון הגה הגובה ה-מונו בלוק
מנגנון המונובלוק עשוי מיחידת פיברגלס המשמשת כציר ומיסב במרכזו לצורך תנועה חלקה, יש לקצר אותו קצת ( חומר מיותר )
א. את המיסב יש להדביק לתושבת עם מעט CA בעזרת סיכה וכמה טיפות קטנות ( להיזהר שלא יגע בחלקים הנעים )
ב. הכנסת צינור הקרבון 2.5 מ"מ לתוך המיסב ( צריך קלות ביותר לשייף בכדי שיכנס קצת בלחץ, אך שלא יהיה חופשי מדי )
ג. הכנסת מוט קרבון 1.5 מ"מ ( מוט ריבועי )
ד. בדיקה שהכל מתיישב בתוך תושבת הגה הכיוון והכנה להדבקתו
ה. כיוונים אחרונים כולל מיתקון זמני של הגה הכיוון והגה הגובה וכיוונים אחרונים
ו. אם נדרש יש לבצע מעט שיופים עם נייר עדין או דרמר בכדי לקבל מצב מקבילי מיושר ומאוזן מכל הכיוונים.
ז. ניתוק ההגאים והדבקה עם CA של מוט הקרבון 2.5 מ"מ בשני צידי התושבת של הגוף וקיבוע המנגנות במרכז
ח. יש לשים מעט טיפות CA במרכז מוט הקרבון 1.5 מ"מ בכדי לקבע אותו למוביל.

5. שיוף קצוות הגה הגובה בכדי לאפשר להגה הכיוון תנועה מקסימלית ללא נגיעה בו
6. קיבוע מנגנון המונו בלוק ואיזון שלו
נשתמש בדבק CA
7. הדבקת הגה הכיוון
מעט אפוקסי 5 דק'
8. הכנת ה - horn של הגה הכיוון והדבקתו
קיצורו בכ- 2-3 מ"מ, עשיית חריץ בעדינות בהגה עד לסקין בצד השני( מבלי לחרוץ אותו
ניתן להדביק עם CA
9. הכנת הסרוואים
פה עליכם להשקיע הרבה בדיקות לפני שאתם מחליטים להדביק, מאד חשוב לבדוק את המיקום הסופי שלהם לעניין מרכז הכובד המומלץ
כמו כן לגבי מיקומם לעניין תנועת הפושרודים, כך שהם לא יגעו אחד בשני, וכן התנועה שלהם לא תוגבל ע"י הסרוו שלפניהם.

יש לתת מעט זווית לסרוואים של הכנף בכדי שנוכל לקבל תנועת מדפים גדולה יותר.
הכנת תושבת הברגה לסרוו D-47 המשמש להגה הכיוון בכדי שיהיה ניתן בקלות להוציא ולהכניס סוללה חדשה לחרטום.
10. כיוונים
בתחילה יש לכוון ע"פ הוראות היצרן שמצורפות פה להודעה בקובץ pdf
בשטח תידרשו לכוון ע"פ טעמכם והתנהגות הדאון.

eitan-ro
26-02-2011, 13:02:51
המגש מבלזה - זה לסרוואים בתוך הגוף? אם כן לדעתי זה קצת שביר מידי, ועדיף לעשות מגש מדיקט תעופתי 1.5 מ"מ או מגלס-אפוקסי 1 מ"מ.
חוץ מיזה נראה מעניין ומכים לטסט!
איתן.

Gil
28-02-2011, 07:32:51
שלום,

קצת מטיסת הבוקר :)

tisanir
28-02-2011, 07:43:54
nice! :)
כל הכבוד :)

eitan-ro
28-02-2011, 08:20:41
איפה הוידאו??

Gil
28-02-2011, 09:51:02
איפה הוידאו??

לא קצת הגזמת הפעם איתן !!! :mad:

לא מספיק שהייתי הבוקר ב - 06:20 בשטח עם הבן שלי, הטסתי כשעה, וגם הספקתי להסיע אופנוע חשמלי שקיבלתי מ - HK, וגם הספקתי לחזור לפני הצלצול בבית הספר ולהנחית את הבן שלי ב - 07:55 בכיתה א'.....

לעלות הביתה עם הציוד לפרוק את התמונות למחשב, להעלות לאתר חלק מהן לאחר הקטנה שלהם, לכתוב כמה מילים, ולהספיק ולהגיע לעבודה בזמן......

הפעם באמת הגזמת ;), ועוד לדרוש וידאו באמת חוצפה :eek::eek::eek:

eitan-ro
28-02-2011, 11:39:45
הדרישות שלנו עולות עם הזמן... שיהיה תמיד לאן לשאוף! :)

Gil
28-02-2011, 21:22:30
הדרישות שלנו עולות עם הזמן... שיהיה תמיד לאן לשאוף! :)

נו טוב איתן, אי אפשר לעמוד בפניך:p

קבל בבקשה :D

http://www.youtube.com/watch?v=VWki43cq2vs

eitan-ro
28-02-2011, 22:04:27
אין דבר העומד בפני לחץ פיזי מתון... :rolleyes:
יפה מאד!

Liav
28-02-2011, 22:30:52
נראה טוב מאוד!
ומה עם צילומי וידאו מהטיסן עצמו? :p

Gil
28-02-2011, 23:01:53
נראה טוב מאוד!
ומה עם צילומי וידאו מהטיסן עצמו? :p

גם אתה מתחיל :mad:
אני רואה שאיתן מדבק:rolleyes:

אין בעיה אני מוכן! קבענו מחר ב - 06:15 בפארק ?
תגיע עם המצלמה

roydor
01-03-2011, 06:20:07
תשאירו משהו לסופ"ש :p

Gil
23-03-2011, 13:30:31
לוג טיסות וכיוונים:

1. בטיסות הראשונות של הדאון במיוחד בהקשר של שלב הזריקה, אובחנה רעידה (Flutter) לא מוסברת בעת זריקה חזקה של הדאון.
בעצתו של רועי נדרשתי מייד להפסיק את המשך הטיסות בכדי לא לגרום לנזק בלתי הפיך הן לקורת הבלזה שנמצאת בכנף והן לסרוואים של המאזנות.
כמובן שהדבר מעט ציער אותי, שטיסן ברמה כזו ובתג מחיר בהתאם מתנהג באופן הזה :(

2. כמובן שלא נואשתי, ופניתי לעזרתו של רועי כיצד ניתן למנוע את אותן רעידות, שכן אחרת לא אוכל להגיע עם הדאון לגבהים אליהם אני שואף ( 65 מטר + ;) )

3. במבט ראשון נבדקו המאזנות בשורש הכנף לקיומו של חופש, ואכן נתגלו שם חופשים מעט יותר מהרגיל בכנפיים מתובנתות.

4. כמו כן העומס שהופעל על הסרוו עקב מיקום החור הרחוק ממכרז ראש הסרוו לא תרמו גם כן!

5. בדאון זה המאזנת מחולקת ל - 2 ( מאזנת לאורך כל הכנף + Taileron בקצה ), יש לכך סיבות בהיבטים שונים, ואם ירצו לדעת אני מניח שלרועי יש הסבר מקצועי מזה שאוכל לתת אני.
המאזנת מחוברת ל - taileron באמצעות הדבקת סילוטייפ + מוט פלדה 0.3 מ"מ המקובע במקום אחד ( במאזנת ) וחופשי לנוע ב - Taileron
גם שם נחשדה רעידה, והדבר עבר טיפול עדין של רועי, כולל מעט CA על שורש החיבור בין המאזנת ל - Taileron

6.הדבקת סילוטייפ רחב ועבה על הציר של שורש המאזנת בכדי לתת לה מעט תמיכה, ולמנוע את קריעת ציר הקבלר במידה ויהיו רעידות נוספות בנסיונות העתידיים לבוא.

7. נושא נוסף אשר נבדק הוא מידת החופש שיש בהגה הכיוון, גם שם התוצאה לא השביעה את רצוני, וסרוו ה - D47 לא עמד במשימה שהוטלה עליו והיא להיות יציב כמה שניתן במיוחד עבור שלב הזריקה, וכן לחזור למרכז כמו שנדרש ( הפושרוד מוקם בחור רביעי ממרכז הראש, עקב אילוצי מיקום של הפושרוד )

לאחר הטיפול של רועי בהוספת CA בין המאזנת ל - Taileron, וטיסת ניסוי, עדיין נותרה רעידה.

חזרתי כולי שפוף ומאוכזב, אך לא אמרתי נואש כחלק מאופיי העיקש :p

הפעם נסעתי לקרא במחוזות זרים, פורום בחו"ל ושם נוכחתי שאת הדאונים מהסוג הזה המוגדרים כ - High End לוקח מעט זמן להביא אותם לכיול ולהשגת המיטב מהדאון כפי שמצופה ממנו.

חזרתי למקצה שיפורים נוסף, וכמו בפעם הקודמת בסיועו של רועי וגם איתן שהוכנס לתמונה.
כדלקמן:

טיפול במאזנות:
1. הסרוואים טופלו מחדש ע"י קירוב הפושרוד כמה שניתן למרכז הראש של הסרוו , חור שני ב- Hyperion
2. החלפת שיטת חיבור הפושרוד של המאזנות לסרוו באמצעות ניילוק מתכת ששויף למידות מינימליות בכדי להוריד משקל ( עלה לי בשניהם גרם אחד נוסף וסביל)
בתמורה קיבלתי יכולת באופן מכני להביא את הכיוון של המאזנות בקלות למידה הרצויה לאחר מכן הודבק הבורג של הניילוק למזלג שיושב על ראש הסרוו באמצעות 2 טיפות CA
( בצד המאזנת נותרה שיטת החיבור המקורית של בורג תפוח ומחבר פלסטיק החובק אותו).

3. שינוי מיקום סרוו ה- D47 והגבהתו לכדי כך שיהיה ניתן לחבר אליו את הפושרוד בחור השני ממרכז הראש ובכך לגרום לפחות עומס עליו וכן להנות ממיזעור שפיל בחזרתו למרכז.
( שילמתי על המהלך באובדן של 5 מ"מ במקסימום תנועה, גם כאשר הכל נמצא במקסימום בשלט)
אך הפעם הגעתי לתוצאה רצוייה של חזרה למרכז + התנגדות לכיפוף ההגה במיוחד בזמן זריקה.

4. הדבקה של רצועת פס סילוטייפ רחב שוב על הסילוטייפ שכבר היה מודבר בשורש המאזנת, בכדי לתת למקום עיבוי נוסף

5. הדבקה של פס סילוטייפ רחב על ציר הקבלר בקצה הרחוק של המאזנת.

6. הדבקת פס סילוטייפ רחב על ציר הקבלר של ה - Taileron

מסקנות לאחר טיסת הניסוי הבוקר.

תופעת הרעידות נעלמה, בכל אופן בעוצמה שזרקתי ( למרות המגבלות הפיזיות הנוכחיות ).

התשלום על אובדן תנועה בהגה הכיוון מורגשת, ותידרוש ממני התרגלות למצב החדש, קרי תכנון יותר מוקדם של גישת הנחיתה.

טווח התנועה בזמן מעצורי האוויר לכדי 35 מ"מ אינו כדוגמת הבלימה שיש בטופסקיי, אך נאמר לי שלא יתכן שיהיה אותו דבר כיוון שבטופסקיי המאזנת רחבה הרבה יותר וכן יורדת הרבה יותר.

בסך הכל ואם לא היה מתחיל לטפטף גשם, הייתי ממשיך את הבדיקות, שככל הנראו ימשכו במועד מאוחר יותר.

כמובן שכל התהליך צולם הן מהקרקע והן באוויר מזוויות שונות :)

בסך הכל אני מאד מרוצה מהדאון לפחות בשלב הזה, ויש עוד מה לשפר וכך אעשה עד להבאתו למקסימום כיוון :p

eitan-ro
23-03-2011, 16:44:45
כמובן שכל התהליך צולם הן מהקרקע והן באוויר מזוויות שונות :)

כן....? איפה....?

Gil
23-03-2011, 16:58:38
כן....? איפה....?

שוב אתה עושה את זה :mad:

בגללך אישתי תזרוק אותי לרחוב :D

eitan-ro
23-03-2011, 17:27:07
שוב אתה עושה את זה :mad:

בגללך אישתי תזרוק אותי לרחוב :D

לפחות זה יהיה עם המקינטוש ותוכל להמשיך לערוך סרטים ;)

Gil
26-04-2011, 10:25:41
שלום חברים,

הבעייה של הרעידות עד לשבוע שעבר עדיין הייתה קיימת במיוחד בזריקות חזקות מאד !!! אך לא עוד וזה למה ? אתם בטח שואלים את עצמכם :confused:

כיוון שכבר אמרתי נואש, הגיע לעזרתי סיוע מ - דר' דור, פשוט איימתי עליו בנשק יום הדין, שאי אפשר להמשיך כך.

לאור מצוקתי הרבה נאות הדוקטור לאמץ את שבועת הרופאים, ולא לאפשר לי לטפל בבעייתי לבד ( עם הרבה פלסיבו :mad: )

ולקח את הדאון לשבוע אישפוז בקליניקה המאוד מיוחדת שלו ;)

בתחילת השבוע הוחזר אלי החולה ישירות לשטח, לבדיקת הרצה ... :) ועוד איזו הרצה . .....

אני יכול להגיד לפחות בשלב זה ואני מדגיש זאת שהבעיות של הרעידות נעלמו, עד שנגלה אחרת
( בעזרתו האדיבה של האפולו הליטאי :cool:)

התוצאות של הטיפול מיד באו לידי ביטוי בתוצאות הזריקה לגובה כפי שניתן לראות בתמונה המצורפת.

יש לי עדיין לעשות טיפולים קוסמטיים קלים, אך אם המצב ישאר כך אני מאד מרוצה.
פשוט חזר לי הצבע ללחיים :o

שוב תודה לדר' דור

eitan-ro
26-04-2011, 10:45:50
לא רואים את התמונה...

Gil
26-04-2011, 10:49:51
טופל :)

Liav
26-04-2011, 11:14:28
אבל שכחת את הדבר הכי חשוב - איך רועי פתר את הבעיה?

Gil
26-04-2011, 11:28:38
אבל שכחת את הדבר הכי חשוב - איך רועי פתר את הבעיה?

לא שכחתי,
אני לא מבין במינוחים מקצועיים ברפואה, ולא הייתי רוצה לקלקל.

את השאלה יש להפנות לדר' :rolleyes:

roydor
26-04-2011, 12:44:01
הפיתרון לא היה מסובך,
עיקר הבעייה הייתה גמישות יתר של איזור הציר בכנף, הקוולר שמשמש כציר היה מתעוות לפני ואחרי החריץ לציר והיה גורם לגמישות שאפשרה למאזנת לעלות ולרדת ביחס לכנף.
כמעט בכל כנף ישנה גמישות מסוג זה אבל במקרה הזה הייתה גמישות גבוהה במיוחד שייתכן ומעידה על בעיית בנייה אך גם ייתכן ונוצרה עקב פרפור שנגרם בעבר באחת ההתקנות שגיל ניסה לפני שהתחיל להאבק עם התופעה בעצמו (אולי עקב בעיות של אורך זרועות סרוו וכו')
הפיתרון לא היה מסובך, הוספתי קוביות בלזה לפני ואחרי הציר כך שגרמו לציר לעבוד בחריץ ולא דרך הסקין כולו, התוצאה היא מאזנת קשיחה יותר מעלה מטה יחסית לכנף עם ציר אחד ויחיד.
בנוסף ייצרתי פושרודים סטייל FLOW לכנף על מנת להיפתר מחיבורי ה-BALL LINK למאזנות. לא שהחיבור הקודם לא מוצלח, היה לו דווקא מעט מאד חופש, פשוט הוא לא פרקטי במיוחד לאורך זמן עקב העובדה שצריך לחבר אותו בעזרת אלן עדין מאד שסופו להתחרבש.
נכון לרגע זה, זרועות ההיגוי בכנף גם טיפה יותר ארוכות, כמ,מ יותר, דבר שגם מקטין פלטר במעט אך מחייב את גיל למצוא פיתרון לתנועת המאזנות שנכון לרגע זה טיפה מוגבלת.
לאחר סיום השינויים המאזנות קשיחות יותר וניתן להבחין במעט מאד גמישות או חופשים ביחס למה שהיה בעבר.

תתחדש גיל,
רועי