PDA

צפייה בגרסה מלאה : מדליק סתםן ככה לשתף אותכם-פרויקט סוף שנה בסרטוט במחשב-זנב של מסוק טירקס 500

bendisar
10-02-2011, 15:49:55
שלום לחברי הפורום, סתם ככה רציתי לשתף אותכם בפרויקט שהיה לי להגיש לסוף הסמסטר הזה
אני סטודנט באונ' תל אביב להנדסה מכאנית (במסגרת העתודה האקדמית של צה"ל)
ובסמסטר הזה למדנו סרטוט ממוחשב (תיב"מ) ועבדנו בתוכנה שנקראת SolidWorks
תוכנה מדהימה שנותנת סביבת עבודה נוחה , ומאפשרת אפילו הוצאת סרטוטי יצור להדפסה
במסגרת הפרויקט המסכם, כל סטודנט נדרש לבחור אוביקט, שאותו הוא צריך לסרטט בעזרת התוכנה, אם לאובייקט יש תנועה אז גם בתוכנה לאובייקט תהיה תנועה, האוביקט אמור להיות דבר פשוט, כגון
מפצח אגוזים, פח זבל, פנס או משהו בסגנון מורכבות הזה
אני רציתי לקחת על עצמי אתגר וללכת על משהו קצת יותר מרשים, ולסרטט מערכת זנב של מסוק טירקס 500 אחרי שהמרצה אמר לי שאני משוגע, אבל הוא ירשה לי לעשות את הפרויקט בכל זאת
ואחרי הרבה עבודה, להלן סרטון של מה שייצרתי:)

http://www.youtube.com/watch?v=95CpHrp4JeY"]http://www.youtube.com/watch?v=95CpHrp4JeY
בנוסף, היינו צריכים להגיש סרטוטי ייצור של כל החלקים, להלן דוגמאות של סרטוט ההרכבה, וסרטוטי ייצור
http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=38952&stc=1&d=1297349344
http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=38953&stc=1&d=1297349344
http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=38954&stc=1&d=1297349344

Shay
10-02-2011, 16:05:54
http://www.efly.co.il/forums/images/icons/icon14.gif

מדהים! אני שמח לראות את זה סוף-סוף :)

Boogle
10-02-2011, 18:56:12
יש לך מידה מנותקת בשרטוט הראשון (92.4999) :)

בהצלחה בלימודים :)
(נ.ב. אם עוד לא הגשת יש כמה שיפורים שהייתי מכניס לעשיית רושם על המרצה, שאל אותי בפרטי אם בא לך ;))

tomer_inbar
10-02-2011, 19:05:49
מדהים!
מחזיר אותי אחורה לשיעורי סיב"ם תיב"ם בבית ספר תיכון שלמדתי.
הרבה לימודים.

ebay007
10-02-2011, 19:09:02
אכן תוכנה מדהימה!
גם אני עשיתי שם כמה דברים מעניינים וזזים :)

כל הכבוד!
זה ממש לא פשוט לעשות דבר כזה!

ד"א,
חסר לך שימס :D

Yotflow
10-02-2011, 20:06:43
מההיכרות שלי עם התכנה הלא ידידותית הזאת...וואו כל הכבוד!:)
אבל טלפון אחד לALIGN היו שולחים לך כבר מוכן;)
מגניב!

MDreamer
11-02-2011, 01:21:21
אלעד - כל הכבוד.

ZvikaF
11-02-2011, 12:07:55
יפה מאוד, ממני קיבלת 100 (בלי להתייחס להערה של בוגל..) :)

dbrosh
11-02-2011, 12:43:30
אלעד, נהדר.

הלימודים שלך בשילוב אהבת ה-RC שלך עוד יניבו לתחום שלנו דברים שאנחנו עוד לא יכולים אפילו לשער. בהצלחה.

Tal Sorbash
11-02-2011, 14:40:29
יפה,
זה מה שניקרא REVERSE ENGINEERING
אחד הדברים החשובים והקשים בסרטוט הוא מתן מידות,גאומטריה של החלקים, וטולרנסים,
התוכנה לא עוזרת בנקודה זו לכן הדרך ליצור חלקים לא פשוטה אבל אפשרית,

bendisar
11-02-2011, 15:10:31
תודה רבה לכל המגיבים והמשבחים :)
בוגל- המידה המנותקת היא מידה כללית של המכלול כולו, סתם הערה ליצרן על הגודל של החלק ובתאכלס אין לה יותר מידי שימוש
אני דווקא חושב שהסולידוורקס בגרסאת 2010 הוא מאוד ידידותי בסרטוט מודלים תלת מימדיים וכו'
אמנם בסרטוט דו מימדי- סרטוטי ייצור וכו' (Drawing) היא יכולה להיות קצת מעצבנת
הפרויקט הוגש כבר- אז מה שיהיה יהיה :)
טל- אכן, הנדסה הפוכה
כל המידות נמדדו בעזרת קליבר דיגיטאלי והן ברובן די מדוייקות, והגאומטריות למיניהן זהות למקור ;)
טולראנסים עוד לא למדנו, והבהירו לנו שרק טולרנסים זה עולם בפני עצמו אז מבחינת טולראנסים המודל לא מדוייק (בכל זאת שנה א' בסמסטר א':p)
אכן, התוכנה אמנם מאוד משוכללת ונחמדה, אבל בפעם הראשונה שהייתי צריך לקחת משהו קיים ולהעביר אותו לתוכנה הבנתי שזה עולם שונה לגמרי ממה שעשינו עד עכשיו בכיתות (סרטטנו מודלים ממוחשבים וברובם דמיוניים או פשוטים)
עוד פעם- תודה רבה לכל המשבחים:D

Tal Sorbash
11-02-2011, 16:38:09
גאומטריה היא גם חלק חשוב ממידות הסרטוט
כגון:ציריות,עיגוליות,ניצבות,מישוריות,מקביליות.....
אמת, זה עולם בפני עצמו

Guyazulay@
11-02-2011, 18:12:07
נכון שטולרנסים זה עולם שלם של למידה אבל בגדול זה די פשוט וקל להבנה.
אתה מגדיר מהמוצר שלך מידה ככל שהמידה יותר חשובה ככנ הטולרנס יהיה קטן יותר .
טולרנס זה טווח של מידה נקרא לזה ככה שהיצרן מגדיר שגם אם המידה הקיימת אחרי הייצור חורגת אז זה בטווח הנכון מעבר לטווח של הטולרנס זה חריגה, אם החריגה משמעותית-פסול, בתחלס תלוי מה חשיבות המידה מן הסתם.
לגבי קליבר אותו דבר , קליבר הוא כלי מדידה עם דיוק של עשירית, לכן אם הטולרנס הוא מאיות לא תוכל לבדוק תזדקק למיקרומטר .
אז שאתה אומר מדוייקות זה יחסי. הדיוק של המידות שלך הם יהיו בדיוק של עשירית שזה יפה מאד לרוב חלקי המערכת . זה כככה על קצה המזלג , בהצלחה בהמשך הלימודים יפה לשמוע מחברה כמוך.

bendisar
11-02-2011, 18:23:43
את ההגדרה של טולרנסים אני מכיר :)
השאלה היא לדוגמא, איך קובעים מה הטולרנס ביצור דבר מורכב כגון מכלול זנב?
מצד אחד זה חייב להיות מדוייק כדי שבחלקים יתאימו טוב אחד עם השני, מצד שני עד כמה מדוייק מכיוון שככל שהסטייה המותרת קטנה ככה עולה המחיר של ייצור החלק
בנוסף יש את העניין של טולרנסים בין חלקים שונים, לדוגמא כמה מרווח יהיה בין הסליידר לבין ציר הזנב
כדי שיזוז חלק מצד אחד, אבל לא יהיו בו חופשים מצד שני
איזה גימור שטח יש לעשות כדי שהכל יזוז חלק
כמובן שיש גם טולרנס מיוחד לקדחים וכו' וכו'
עולם ומלואו- אבל לאט לאט ילמדו אותנו הכל (או חלק נכבד לפחות;))
תודה רבה על ההתעניינות L)

Guyazulay@
11-02-2011, 18:35:11
גם אם לא ילמדו לא נורא אתה תלמד במקום עבודתך , הלימודים לא תמיד זה רק ידע אלה זה כלים ודרך לגשת ולהתמודד עם משהו לא תהיה לך בעיה זה בטוח.
לגבי דיוקים, נכון אמרת ככול שבדיוק גדול יותר הייצור יקר יותר.
לגבי דיוק בין חלקים , זה הכל תלוי מה הפעולה של החלק אם חייב שם דיוק אין בררה אתה חייב כדי שמשהו מסויים יעבוד .
לגבי ״גימור שטח״ בגדול זה נקרא טיב פני שטח , לא נכנסתי לזה יותר מיזה אבל זה הולך במידות מסויימות כמו N6, N7 וכוי ככול שבמספר יותר קטן ככה טיב פני השטח חלק יותר.
וכן יש חלקים שמוגדר טיב פני שטח חלק מאד
כמובן שגם יש משמעויות לסוגי חומרים בשחיקה קושי חומר בהתאם לטיפול הטרמי וכוי וכוי

bendisar
11-02-2011, 19:10:03
אכן אתה צודק :)
הדבר הראשון שהמרצה אמרה לנו בשיעור סרטוט, זה שכל מה שאנחנו לומדים זה טוב ויפה, אבל שברגע שנגיע למקום העבודה- יאמרו לנו לשכוח את כל מה שלמדנו
מכיוון שכל חברה/ארגון עובדים לפי הסטאנדארט שלהם

Tal Sorbash
13-02-2011, 08:52:55
בל נישכח שסרטוט החלקים כולל טולרנסים וסרטוט ההרכבה זה לא הכל,
נותר להגדיר סוג חומר,השחזה,טיפול טרמי,הרפיה,ציפוי,השחרה,איזון דינמי,וכולי,כמובן שלא הכל נידרש
בסופו של דבר יש להתחשב גם בעלות יצור טולרנסים הדוקים וגימורים מיקרים מאוד את היצור,
ולגורם זה יש השלכה גדולה על הסרטוט "מכיוון שכל חברה/ארגון עובדים לפי הסטאנדארט שלהם"
בעל המאה הוא בעל הדעה ברוב המיקרים.

guyro
13-02-2011, 08:55:05
מרשים מאוד ! שאפו !!!