PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון נושא חדש - שת"פ עם FPV לשימושי טיסנים חופשיים

קורן בן אשר
24-11-2008, 23:52:37
הרעיון הוא לפתוח דיון שישתתפו בו גם אנשי FPV וגם חופשיים.

לפני כמה שנים, כשהנושא של FPV התחיל לצבור תאוצה פנומנלית, הזיתי איזה רעיון - להשתמש ב-FPV כדי לרדוף אחרי טיסנים חופשיים בורחים ולאתר אותם. למשל, לצרף כזה דבר לצוות בתחרות בינ"ל על מנת לסייע להם להחזיר טיסנים בזמן (ובכלל...). אני בטח לא הראשון שחושב על זה.

אנשי חופשיים: מה הדרישות הסבירות מכלי כזה? לדוגמא, טווח. מה סביר לבקש? חמישה ק"מ? 8 ק"מ? אולי הטווח לא ממש חשוב כי אפשר למקם את המטיס מראש במורד הרוח?

אנשי FPV: מה גוזרות הדרישות האלה מבחינת סוג ציוד? מה ההיתכנות?

יאללה, זרקתי כפפה.

איציק רונן
25-11-2008, 00:03:29
תעביר את ההודעה לפורום FPV וכל אחד מאיתנו ישמח לעשות משהו מעשי סוף סוף עם הציוד שלו...

קורן בן אשר
25-11-2008, 00:26:02
והווו.. זה היה מהר.

אולי אפשר לשתול לינק אצלכם?

תרחיש: טיסן חופשי נניח בתחרות בינ"ל, טיסת גמר של חמש דקות. נניח שהטיסן משוגר ישר לתוך אחוש טרמיקה (הנחה סבירה, שהרי אחרת מה הוא עושה בגמר?) ולכן בתום חמש דקות, כשהצינוח מופעל, הטיסן נמצא בגובה של כמה מאות מטרים, בקושי נראה לעין בלתי - מזויינת, כמו כן עקב רוח של 10 מטרים בשניה הטיסן הספיק כבר להסחף 3 ק"מ במורד הרוח. נניח שמרגע הפעלת הצינוח ועד הנגיעה בקרקע עברו עוד כמה דקות (עקב הגובה הרב) ולכן הטיסן נסחף בינתיים עוד כמה ק"מ. סה"כ לא תרחיש יוצא דופן, זה אפילו לא טיסן בורח.

המטרה: להעלות לאויר FPV שיוכל לשמור קשר עין עם הטיסן ולאכן את מיקום הנחיתה. אפשר שכלי כזה יוטס ע"י מטיס שנמצא בקו ההזנקה, ואפשר שיוטס ע"י מישהו שנמצא עם צוות החזרת הטיסנים שבד"כ כבר ממתין מראש במורד הרוח.

כאן המקום לתגובות מאנשי חופשיים. האם יש בכלל צורך בכזה דבר בימינו ? ואם כן, מה הדרישות?

איציק רונן
25-11-2008, 00:50:46
למה לא להתחבר לדאון ולהחזיר אותו הבייתה? או פשוט יות, ליירט אותו מיד בשריקת הסיום :D

MDreamer
25-11-2008, 11:24:52
שאלת הדיוט. מה קרה לכל משדרי ומקלטי ה RF שלכם עם האנטנה הכיוונית שבמשך 25 שנה אתם מוצאים איתה טיסנים שהלכו לאיבוד.. אני מכיר מקרה של מציאת טיסן שהתרחק ל 20KM עם זה..

קורן בן אשר
25-11-2008, 12:43:32
שאלת הדיוט. מה קרה לכל משדרי ומקלטי ה RF שלכם עם האנטנה הכיוונית שבמשך 25 שנה אתם מוצאים איתה טיסנים שהלכו לאיבוד.. אני מכיר מקרה של מציאת טיסן שהתרחק ל 20KM עם זה..

קיים, עובד ואני מניח שמשתפר עם הזמן.

רציתי לקיים דיון "אקדמי" בנושא, פשוט זרקתי רעיון. עניין אותי אם טיסנאי חופשיים יוכלו לרתום את תחום ה-FPV כדי לשפר עוד יותר את יכולת איתור והחזרת הטיסנים. יכול להיות שהחבר'ה יגידו שבכלל אין צורך והם מסתדרים יופי. הפעם האחרונה שאני עצמי הטסתי ג-2 או ד-2 הייתה לפני יותר מעשור כך שאני לא ממש יודע מה המצב כיום.

eitan-ro
25-11-2008, 14:03:38
היום כבר אין כל כך צורך בדברים כאלה, יש כבר PROTOTYPE של משדר GPS שמכוון אותך בדיוק לנקודה שבה נמצא הטיסן... זה עדיין בחיתולים אבל אני מאמין שזה עניין של שנה שנתיים עד שזה יצא לשוק במחיר מופקע כמו כל שאר הדברים שקשורים לטיסנים חופשיים.
אבל הרעיון נחמד...
איתן.

Liav
25-11-2008, 20:58:22
היום עם האמצעים הקיימים - מדידת זמן טיסה, הערכת מהירות הרוח, לקיחת כיוון אזימוט בעזרת משקפת (עם מצפן מובנה) ושימוש במקלט, חיפוש הטיסן הוא לא משימה כל-כך מסובכת.

אם הטיסן בורח, אז כבר מדובר בסיפור אחר לגמרי.
טיסן שבורח יכול להתרחק מעל 15 ק"מ, לעלות לגובה של מאות מטרים ולשהות מעל לשעה באוויר. יש באמת טיסני רדיו שמסוגלים לעבור את הטווח הזה? ולשדר גם ווידאו בטווח שכזה?

המקרה היחיד בו אני רואה את השימוש ב-FPV פרקטי כיום הוא טיסן שנחת בשדה מרוחק עם צמחיה גבוהה. שם יתכן ויהיה קשה לקלוט אותו בגלל הצמחיה, ואולי גם בגלל שהתהפך בנחיתה, וגם יהיה קשה מאוד לראות אותו.

מקרה שכזה קרה לי באליפות ישראל האחרונה ולקח לי קרוב לשעתיים למצוא את הטיסן.

b1yossi
25-11-2008, 21:34:06
היום עם האמצעים הקיימים - מדידת זמן טיסה, הערכת מהירות הרוח, לקיחת כיוון אזימוט בעזרת משקפת (עם מצפן מובנה) ושימוש במקלט, חיפוש הטיסן הוא לא משימה כל-כך מסובכת.

אם הטיסן בורח, אז כבר מדובר בסיפור אחר לגמרי.
טיסן שבורח יכול להתרחק מעל 15 ק"מ, לעלות לגובה של מאות מטרים ולשהות מעל לשעה באוויר. יש באמת טיסני רדיו שמסוגלים לעבור את הטווח הזה? ולשדר גם ווידאו בטווח שכזה?

המקרה היחיד בו אני רואה את השימוש ב-FPV פרקטי כיום הוא טיסן שנחת בשדה מרוחק עם צמחיה גבוהה. שם יתכן ויהיה קשה לקלוט אותו בגלל הצמחיה, ואולי גם בגלל שהתהפך בנחיתה, וגם יהיה קשה מאוד לראות אותו.

מקרה שכזה קרה לי באליפות ישראל האחרונה ולקח לי קרוב לשעתיים למצוא את הטיסן.

לי זה לקח שבועיים......:cool:

mike_f
26-11-2008, 13:35:12
הרעיון נחמד אבל הביצוע בעייתי שכן בתחרויות חופשיים אי אפשר להטיס טיסנים אחרים בשטח...

בכל מקרה זה באמת ענין של זמן עד שה- GPS יהיה חלק בלתי נפרד מהטיסנים החופשיים ויהפכו קודם את מלאכת מציאת הטיסן לקלה ופשוטה עוד יותר ובהמשך אולי אף את מדידת הזמן...

בינתיים נמשיך עם המשדרים הישנים (והאפקטיביים) והמקלט.

מי זוכר בכלל את התקופה שהיינו הולכים לכיוון האחרון שראינו ומקווים למצוא את הטיסן?

eitan-ro
26-11-2008, 18:21:44
הרעיון נחמד אבל הביצוע בעייתי שכן בתחרויות חופשיים אי אפשר להטיס טיסנים אחרים בשטח...

בכל מקרה זה באמת ענין של זמן עד שה- GPS יהיה חלק בלתי נפרד מהטיסנים החופשיים ויהפכו קודם את מלאכת מציאת הטיסן לקלה ופשוטה עוד יותר ובהמשך אולי אף את מדידת הזמן...

בינתיים נמשיך עם המשדרים הישנים (והאפקטיביים) והמקלט.

מי זוכר בכלל את התקופה שהיינו הולכים לכיוון האחרון שראינו ומקווים למצוא את הטיסן?

אני! :D
המשדר שלי לא עובד כל כך טוב, ומשדר רק לאיזה 10 מטר, אז אני חייב לדעת את הכיוון שלו...

Liav
26-11-2008, 21:37:57
לי זה לקח שבועיים......:cool:

התכוונת שלקח לך למצוא אותו תוך שבועיים בעזרת FPV? או באמצעות מקלט?

לקח לי שעתיים למצוא אותו באיתור באמצעות המקלט (ושאר הדברים שציינתי) ובלי FPV.
אני בטוח שבאמצעות FPV היה לוקח הרבה פחות זמן.

b1yossi
26-11-2008, 21:47:15
התכוונת שלקח לך למצוא אותו תוך שבועיים בעזרת FPV? או באמצעות מקלט?

לקח לי שעתיים למצוא אותו באיתור באמצעות המקלט (ושאר הדברים שציינתי) ובלי FPV.
אני בטוח שבאמצעות FPV היה לוקח הרבה פחות זמן.

אני מתכוון לזה (http://http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=1933&highlight=%E9%E5%ED+%F2%F6%E5%E1)

mike_f
27-11-2008, 05:58:33
איתן וליאב,

אין שום סיבה בעולם שיקח כ"כ הרבה זמן למצוא את הטיסן (אם אתם בסביבתו ויש לכם סיגנל)
אני לא מדבר על טיסן שברח או שנעלם ולא יודעים בכלל שום כיוון, אבל טיסן שטס 3-6 דקות ונחת לא אמורה להיות כל בעיה למצוא אותו ודי מהר.
אם יש קליטה של רק 10 מטר על הקרקע אז ישנה בעיה או במשדר או במקלט- הקליטה על הקרקע צריכה להיות כ- 100 מטר ולעיתים קצת יותר.

מלאכת חיפוש טיסנים בעזרת מקלט ומשדר היא דבר שיש להתאמן עליו ולהתמקצע- יש טכניקות חיפוש ואחרי שלומדים אז מגלים פתאום שזה קל, פשוט ובעיקר יעיל ומהיר.

Liav
28-11-2008, 11:19:37
איתן וליאב,

אין שום סיבה בעולם שיקח כ"כ הרבה זמן למצוא את הטיסן (אם אתם בסביבתו ויש לכם סיגנל)
אני לא מדבר על טיסן שברח או שנעלם ולא יודעים בכלל שום כיוון, אבל טיסן שטס 3-6 דקות ונחת לא אמורה להיות כל בעיה למצוא אותו ודי מהר.
אם יש קליטה של רק 10 מטר על הקרקע אז ישנה בעיה או במשדר או במקלט- הקליטה על הקרקע צריכה להיות כ- 100 מטר ולעיתים קצת יותר.

מלאכת חיפוש טיסנים בעזרת מקלט ומשדר היא דבר שיש להתאמן עליו ולהתמקצע- יש טכניקות חיפוש ואחרי שלומדים אז מגלים פתאום שזה קל, פשוט ובעיקר יעיל ומהיר.

מסכים, אבל יכולים להיות מקרים יוצאי דופן.
הטיסן שלי ברח ונחת לאחר רבע שעה במרחק של כ-4 ק"מ. מרגע ההגעה לנקודה שבה הערכתי שהטיסן נחת לקח לי קרוב לשעתיים למצוא אותו.

בנקודה שאליה הגעתי הסיגנל היה אפסי - הייתי צריך להרים את המקלט גבוה ואז קלטתי אות חלש מאוד ולא יכולתי לקחת כיוון. משם התחלתי ללכת לכיוון הטיסן לפי ההערכות שלי מהצפיה בו בזמן שהוא נחת, ומה שקרה זה שהאות עוד יותר נחלש. בדיעבד גיליתי שזה קרה בגלל תוואי הקרקע (ירידה מגבעה) והצמחיה שהיתה שם פגעה בקליטה.

זה מאוד בלבל אותי וגרם לי לנסות לחפש אותו בכיוונים הפוכים, ואחרי הרבה מאוד זמן שלא קלטתי אותו, ניסיתי שוב ללכת בכיוון המקורי עד שהתחלתי לקלוט אותו שוב והאות התחיל להתגבר.

מה שעשה לי את רוב הבעיות היה השימוש במקלט פשוט עם אנטנת Short. שימוש במקלט רציני עם אנטנת Long בטח היה מקצר את התהליך, אבל אני מאמין שגם באמצעות FPV היה ניתן למצוא אותו מאוד בקלות במקרה הספציפי הזה.