PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה שאלה על ברייקס למנוע

guy1a
16-02-2011, 12:33:18
שמתי לב שהמנוע מסתובב באויר גם כשהמנוע מכובה.

האם כדאי לבצע break בזמן מצערת סגורה ?

זה משמעותי ?

ofir181
16-02-2011, 12:45:13
שמתי לב שהמנוע מסתובב באויר גם כשהמנוע מכובה.

האם כדאי לבצע break בזמן מצערת סגורה ?

זה משמעותי ?

שאתה מאפשר את brake בבקר שלך...אתה צורך זרם ..כי המנוע משקיע אנרגיה כדי להשאיר את המנוע 'בלום'.....אבל עוד פעם זה לא כזה קריטי...
אני ספציפית לא משתמש בזה בשום טיסן שלי

אייל שפירא
16-02-2011, 13:01:44
מה הבעיה עם זה שהפרופ מסתובב באויר?

אם יש לך פרופ גדול שנעצר בכח באויר זה מוסיף גרר, וגם בנחיתה הוא לא יוכל לנוע בחופשיות וישבר בקלות אם תסיים בתוך שיח.

bendisar
16-02-2011, 13:19:24
זה תלוי איזה טיסן זה
אם זה טיסן ללא גלגלים אז בהחלט מומלץ לאפשר BRAKE
ככה שאתה סוגר את המנוע תוכל לראות האם הפרופ מונח כראוי ככה שלא יפגע בקרקע בזמן נחיתה
דרך אגב אייל- אם הפרופ עצור במקומו ולא מסתובב בחופשיות הוא יוצר פחות גרר מפרופ שמסתובב בחופשיות
מכיוון שבזמן שפרופ שעומד יוצר גרר רק על אזור הפרופ, פרופ מסתובב יצור גרר על כל שטח הסיבוב
כאילו יש לך דיסקה שיוצרת גרר במקום רק פרופ
אם הטיסן הוא בעל יכולת דאייה, זה משנה בהחלט כמה הוא ידאה

adibenbasat
16-02-2011, 13:22:58
שאתה מאפשר את brake בבקר שלך...אתה צורך זרם ..כי המנוע משקיע אנרגיה כדי להשאיר את המנוע 'בלום'.....אבל עוד פעם זה לא כזה קריטי...
אני ספציפית לא משתמש בזה בשום טיסן שלי

לא מסכים לגמרי,
יש טיסנים ש-brake מאוד חשוב, כמו דאונים (בעיקר הוטליינרים עם פרופ מתקפל), בבאז (ללא מנוע) אם אין לך brake הפרופ מסתובב ומאט מאוד את הדאון, בפיילונים שכול מילימטר של חיכוך משמעותי, כאשר אתה מוריד מנוע והפרופ ממשיך להסתובב הטיסן ממש נעצר כאילו יש לו מעצור, מצד שני זה מקל כאשר מגיעים לנחיתה אותה דווקא רוצים להאט.
נכון ש-brake צורך זרם, אבל, ללא brake שהטיסן נע מהתנופה או בדאיה הפרופ שמסתובב משמש כמו מעצור ומאט את הטיסן, התוצאה- שמשתמשים ביותר מצערת, כך שלפעמים בראיה כללית-הוא חוסך אנרגיה!
בגדול, אם סגנון הטיסה שלך הוא נע בין מצערת מלאה ל-0 מצערת (אופייני לטיסנים מהירים מכול סוג-גם פנג'טים למינהם)- אז brake מאוד חשוב, כדי, וחסכני.
אם אתה מטיס טריינרים או טיסנים שאופי הטיסה שלהם בגרף המצערת רוב הזמן נע בין 20%\30% עד 70%\80% , באמת אין ל-brake הרבה משמעות, הוא גם לא ממש מבזבז אינרגיה כי אתה לא ממש מגיעה ל-0 מצערת.
אני באופן אישי מעדיף שלהטיס עם brake הכול סוגי הטיסנים.

guy1a
16-02-2011, 13:41:59
תודה על ההסברים
השאלה הזאת מתקשרת לטריינר בלזה איטי ולכנף סויפט שגם אותה אני משתדל להטיס הכי לאט שאפשר לפני הזדקרות.

תודה :)

bendisar
16-02-2011, 13:50:59
בטריינר כנראה אין סיבה מיוחדת לעשות זאת
בסוויפט כדאי לעשות זאת, זה משפר את יכולת הדאייה של הכנף מאוד

אייל שפירא
16-02-2011, 13:52:01
דרך אגב אייל- אם הפרופ עצור במקומו ולא מסתובב בחופשיות הוא יוצר פחות גרר מפרופ שמסתובב בחופשיות
מכיוון שבזמן שפרופ שעומד יוצר גרר רק על אזור הפרופ, פרופ מסתובב יצור גרר על כל שטח הסיבוב
כאילו יש לך דיסקה שיוצרת גרר במקום רק פרופ
אם הטיסן הוא בעל יכולת דאייה, זה משנה בהחלט כמה הוא ידאה

וואלה, הייתי בטוח שקראתי את ההיפך איפשהו (שפרופ בתנועה מתנגד פחות לאויר שזורם עליו), אבל דווקא ההסבר שלך יותר הגיוני. :)

wind556
16-02-2011, 14:13:28
וואלה, הייתי בטוח שקראתי את ההיפך איפשהו (שפרופ בתנועה מתנגד פחות לאויר שזורם עליו), אבל דווקא ההסבר שלך יותר הגיוני. :)

זה לא מדוייק לא לכאן ולא לכאן
הפרופ רואה התנגדות כדיסקה רק החל ממהירות סיבוב מסויימת ומעלה. בסיבוב איטי הפרופ רואה כמעט את אותה התנגדות כאילו הוא עומד במקום ואפילו טיפה פחות.
השימוש הכי נפוץ בבלימה היא לפרופים מתקפלים. לפרופים לא מתקפלים המשמעות נמוכה

DarZeelon
16-02-2011, 15:56:50
אני מחזק את דבריו של עודד.

השימוש ב-brake נועד רק לעצירת מדחפים שלהביהם מתקפלים, כמו ברוב דאוני-המנוע...
מדחף שלהביו 'מרוּחים' על צידי-החרטום, יוצר הרבה פחות גרר לדאון, ממדחף שלהביו ניצבים.

אין בכלל סיבה לשקול שימוש בתכונה הזו עם מדחף רגיל.

ofir181
16-02-2011, 17:09:07
לא מסכים לגמרי,
יש טיסנים ש-brake מאוד חשוב, כמו דאונים (בעיקר הוטליינרים עם פרופ מתקפל), בבאז (ללא מנוע) אם אין לך brake הפרופ מסתובב ומאט מאוד את הדאון, בפיילונים שכול מילימטר של חיכוך משמעותי, כאשר אתה מוריד מנוע והפרופ ממשיך להסתובב הטיסן ממש נעצר כאילו יש לו מעצור, מצד שני זה מקל כאשר מגיעים לנחיתה אותה דווקא רוצים להאט.
נכון ש-brake צורך זרם, אבל, ללא brake שהטיסן נע מהתנופה או בדאיה הפרופ שמסתובב משמש כמו מעצור ומאט את הטיסן, התוצאה- שמשתמשים ביותר מצערת, כך שלפעמים בראיה כללית-הוא חוסך אנרגיה!
בגדול, אם סגנון הטיסה שלך הוא נע בין מצערת מלאה ל-0 מצערת (אופייני לטיסנים מהירים מכול סוג-גם פנג'טים למינהם)- אז brake מאוד חשוב, כדי, וחסכני.
אם אתה מטיס טריינרים או טיסנים שאופי הטיסה שלהם בגרף המצערת רוב הזמן נע בין 20%\30% עד 70%\80% , באמת אין ל-brake הרבה משמעות, הוא גם לא ממש מבזבז אינרגיה כי אתה לא ממש מגיעה ל-0 מצערת.
אני באופן אישי מעדיף שלהטיס עם brake הכול סוגי הטיסנים.

כוונתי את התשובתי אליו לפי הטיסן שהוא מטיס...ראיתי שמדובר בבננה ...שזה לא פיילון

adibenbasat
16-02-2011, 20:23:03
כוונתי את התשובתי אליו לפי הטיסן שהוא מטיס...ראיתי שמדובר בבננה ...שזה לא פיילון

בסדר, נתתי תשובה כללית, לא סתרתי אותך-אלא לא הסכמתי שבאופן גורף עדיף לא להשתמש ב- brake, בסופו של דבר שנינו באותה דעה לגבי המקרה הנוכחי, כי מדובר באחד מאותם אותם טיסנים שמוטסים עם מצערת פתוחה כמעט כול הטיסה (כמו בננה):).

Boogle
17-02-2011, 01:34:36
אגדות אורבניות ! שכדאי לנפץ !
הנה כמה עובדות:

1. פרופ שזרימת האויר מסובבת אותו מאט את הטיסן - יותר מאשר פרופ עומד שפועל עליו גרר כמו על בליטה במטוס- נקודה!
2. הבקר בסה"כ מקצר את הדקי המנוע על מנת לבצע BRAKE ולכן אינו צורך אנרגיה פרט לזרם הקצר לFET-ים שלו. אפשר לטוס על BRAKE לפרופ רגיל שעות.

3. BRAKE עוזר לשמור על הפרופ בנחיתות גחון לחסרי גלגלים, הפרופ העומד בפוגעו בקרקע סב לו עד למצב אופקי בעוד פרופ הסב כתחנת רוח מגיע עם מהירות נגיפה שמשאירה חלקים שלו על הכביש...

4. הדיסקה הסובבת של הפרופ ללא BRAKE מאיטה את הטיסן בדגישה לנחיתה ואף לעיתים יוצרת הפרעה הדורשת הפעלת מספר קליקים במצערת לצורך סיבוב המנוע להפחתת התופעה, מי שזה מפריע לו טוב שיפעיל BRAKE.

5. לילה טוב:D

אייל שפירא
17-02-2011, 05:31:04
בנץ אז למה לא כווווולם עובדים עם Break כברירת מחדל?
איזה יתרון יש למצב שבו הפרופ חופשי?

guy1a
17-02-2011, 05:58:44
לא מבין למה פרופ שמסתובב מהרוח מפריע לטיסן. הוא כאילו מתברג באויר אבל במהירות נייטרלית .. לא ?

וכן, אני הולך להגדיר מעצור מיד :)

תודה לאוסף התגובות המלמדות.

adibenbasat
17-02-2011, 13:09:13
לא מבין למה פרופ שמסתובב מהרוח מפריע לטיסן. הוא כאילו מתברג באויר אבל במהירות נייטרלית .. לא ?

תודה לאוסף התגובות המלמדות.

נכון שזה הגיוני?:rolleyes:
זה פשוט לא עובד כך, תנסה..:)

Boogle
17-02-2011, 13:12:48
כי כאשר ה"רוח" זורמת על הפרופ היא מניעה אותו, וגורמת לו לסוב, ואז יש אינטראקציה בין הלהבים, גרר מושרה ועוד "קללות" שלא תאהב,להבדיל מפרופ נייח אשר מפיק גרר שווה ערך למוט בעל חתך דומה ותו לאו.
דבר עם קורן איש "תחנות הרוח" בשרשור "פרופ בעל להב אחת" ...

Liav
12-03-2011, 13:43:43
בנצי, אתה בטוח שצריך Break כדי להפחית גרר באופן גורף?
אולי יש מקרים יוצאי דופן ששם עדיף שהפרופ' יסתובב כדי להפחית את הגרר?

אני אסביר - כדי לסובב פרופ' שמחובר למנוע חשמלי דרושה אנרגיה מסויימת - מפני שיש התנגדות מסויימת לסיבוב המנוע - ואם אני זוכר נכון, ברגע שהפרופ' מסתובב בגלל הרוח הוא גם טוען את הסוללה - אז אנ' התנועה של הטיסן, לא סתם קטנה - אלא היא מתגלגלת לאנ' חשמלית בסוללה. (וכל זה בנוסף לגרר שהפרופ' משרה כשהוא מסתובב בסל"ד גבוה וכשטיסן טס במהירות גבוהה)

אבל, מה היה קורה אם מדובר על טיסן שטס מאוד מאוד לאט - 10 קמ"ש והפרופ שלו מאוד קל (מומנט אינרציה נמוך), מסתובב בסל"ד מאוד נמוך ויכול להסתובב חופשי ללא חיכוך על ציר חופשי (בלי לסובב שום מנוע יחד איתו) מה אז היה עדיף?

לדוגמה - טיסן מנוע גומי למתחילים P30
הפרופלור עשוי מפלסטיק והוא לא מתקפל, והוא מסתובב על ציר כמעט ללא חיכוך.
אנחנו תמיד נהגנו לבנות מערכת שמשחררת את הפרופ' ברגע שהגומי סיים את עבודתו, ואז הפרופ' היה מסתובב חופשי על הציר.
היו כמה אנשים שבאמת נהגו לבנות מנגנון עם מעצור וגם אצלנו היה את הוויכוח הזה.

Boogle
12-03-2011, 18:16:43
ליאב, צר לי להיות איש בשורות רעות - בשביל לטעון את הסוללה צריך מעגל טעינה שידע לתרגם את האנרגיה הנוצרת מן הסיבוב , ככל הידוע לי, אין כזה מעגל לא אצל הבקרים הסינים ולא אצל הבקרים המערביים היקרים.

פרופ הסובב עקב הזרימה עליו לא יעיל כי הזרימה מגיעה אליו בז"ה לא אופטימלית והגרר אותו הוא מייצר עקב תנועה זו גבוה מהגרר הנוצר עקב עצירתו והתנגדותו לזרימה כמוט.
לעיתים זה נוח, כפי שקורה במנוע דלק, שהדיסקה באף במצב "סרק" מאיטה את הטיסן - בעיקר לנחיתות, ולעיתים זה משמש כברקס מעצבן.
אין תחליף לניסוי ותהיה (עזוב את הטעיה). אני מנסה בכל טיסן שלי את שתי האופציות ובוחר את זו שקרובה לליבי מבחינת ביצועים בדאיה ובנחיתה.

Liav
12-03-2011, 19:58:55
בנוגע לטעינה - אני מבין, אך כוונתי היתה שנדרש כוח מסויים (לא זניח) לסובב את הפרופ' ביחד עם ציר המנוע ולשמור אותו בסל"ד קבוע, וזאת בניגוד לפרופ' של טיסן P30 שניתן כמעט להזניח את הכוח הזה (באופן יחסי כמובן).

בטיסן חופשי, קצת יותר בעייתי לבדוק את העניין ולהשוות, כי אתה לא שולט בטיסן עם מערכת רדיו, אלא רק צופה בו טס בטיסה חופשית.
בפועל לא ראינו הבדל כלל בין שתי התצורות - ולכן נותר הוויכוח ללא תשובה.

ziv pro tisanim
12-03-2011, 21:23:34

תודה לאוסף התגובות המלמדות.לדעתי, במקרה של הטריינר עדיף לך להשאיר את המצב כמו שהוא, כיוון שאם תגדיר מעצור אז אתה תדמה מצב של נחיתה בקאט בטיסן דלק בו הטיסן בא מהר יותר לנחיתה מאשר מצב בו המנוע פועל.