PDA

צפייה בגרסה מלאה : שרשור בניה בניית SuperGee2

danile80
19-02-2011, 17:22:16
שלום לכולם
אני אמשיך את הטרנד האחרון כאן בפורום וזה דאוני DLG.

אני רוצה לשתף אתכם בפרוייקט נחמד שאני עושה כבר כשבועיים והוא מתקדם נחמד ביותר - בניית דאון דיסקוס מהתחלה ועד הסוף.
בעבר הרכבתי את ה- Topsky מקיט וראיתי אינספור הרכבות של דאונים כאלה גם כאן וגם ב- rcgroups. אבל תמיד רציתי לבנות אחד לבד. בניה מחומ"ר היא חדשה בשבילי ולדעתי מאוד מאתגרת.
לאחר חרישה רצינית על שרשורים רלוונטיים ב- rcgroups (ד"א זה מקור מעולה לכל מי שרוצה לדעת יותר ולראות מה קורה בעולם, מאוד מומלץ) החלטתי שגם אני רוצה.

הדאון שננעלתי עליו הוא SuperGee 2 של Mark Drela: http://www.charlesriverrc.org/articles/supergee/SuperGeeII.htm

למה? ובכן הדבר הכי חשוב הוא שהתוכניות חופשיות לגמרי! יש המון מידע ברשת, הוא יפה והוא בערך המקור/הבסיס של כל דאוני הדיסקוס המודרניים. ובנימה אישית קצת, זה ה- DLG הראשון שנתקלתי בו ברשת (לפני כמה שנים) ואמרתי שפעם אני אבנה כזה.

המטרה כאן היא לא להגיע לשיאים משקליים/ביצועיים אלא להכיר טכניקות חדשות, חומרים חדשים ובעיקר (בשבילי) ליישם שיטות חדשות שאשתמש בהן בעתיד. ובסופו של דבר להגיע לכלי שמבצע מה שדאון כזה אמור לבצע. רוב השלבים שיוצגו כאן, אני עושה אותם פעם ראשונה או השניה. אשתדל לענות על כל השאלות שיהיו (אם יהיו) וכמובן אנסה להצביע על כל מיני כללים של עשה/אל תעשה.

דני

eitan-ro
19-02-2011, 17:39:17
מעולה! כל הכבוד!
אתה מוזמן לשאול כאן כל שאלה שתעלה לך בראש, יש פה מספיק אנשים שיוכלו לעזור לך! (בתמורה לשירשור בניה מעניין)
איתן

danile80
19-02-2011, 18:15:08
אז נתחיל.

הדבר הראשון שבניתי היה הבום של הדאון. בהתחלה קצת פחדתי מזה אבל התברר שממש לא מוצדק.

תחילה יש לבנות מתקנים.
הדבר הראשון זה בחירת אימום - mandrel - זה התבנית עליה מייצרים את הצורה הסופית. אני בחרתי בשלב 2 של חכת דיג 3 מטר, המימדים תואמים למה שצריך הדאון וזה משהו שזמין בחנויות (החכה עלתה לי 29.90 ש"ח).

התהליך הוא כזה: האימום צריך להסתובב בין שני עוקצים, עליו שמים את הסיבים המוספגים ומהדקים, אחרי ההתייבשות שולפים את האימום ומקבלים בום סופי.
בנוסף לאימום יש צורך להכין תושבת למברגה ומתקן לצדו השני של האימום. התמונות מסבירות את זה באמת הכי טוב.

danile80
19-02-2011, 18:31:31
ממשיכים

אחרי שכל המתקנים מוכנים, הגיע זמן לייצור עצמו. אז מה שצריך זה ככה:
שרוול קרבון (השתמשתי בשני קטרים).
ווזלין.
משחת הפרדה (release agent)
סרט מקלטת ווידאו (כן ממש ככה, לקח לי קצת זמן לאתר קלטת...)
מסקינגטייפ.
מגבות נייר.

התהליך הוא כזה:
1. תחילה מורחים את האימום בווזלין, על כל האורך שבו יהודקו הסיבים.
2. מלפפים את סרט הווידאו על האימום. יש לשים לב כי החלק ה"משחרר" (release side) הוא הפנימי והוא חייב להיות במגע עם האפוקסי, לכן מלפפים את הסרט עם החלק החיצוני למטה - על האימום.
3. משחילים את שרוולי הקרבון. ב- SG2 הכנף מתחברת לבום כם שני פינים ולכן צריך לחזק את החלק היותר קרוב לפוד. לכן השחלתי שרוול קצר בקוטר 1/2" בחלקו העבה של הבום ושרוול בקוטר של אינצ' הלך עליו ועל כל האורך.
4. מערבבים אפוקסי ומספיגים את כל השרוול בו טוב טוב.
5. עוברים עם מגבת הנייר על הכל וסופגים את השאריות.
6. שלב הליפוף הסופי, מלפפים על הכל עוד שכבת סרט ווידאו, הפעם החלק הפנימי על האפוקסי למטה. מקפידים על הידוק טוב. מקבעים את הסרט בקצוות עם מסקינגטייפ.

בזמן הייבוש רואים פה ושם עוד אפוקסי שיוצא, מה שמצביע על הידוק טוב.
זהו, אחרי הייבוש שולפים את האימום מבפנים, מוציאים את הסרט מבפנים והנה קיבלנו בום.

המוצר הסופי אצלי שוקל 21 גרם (קצת כבד במונחים של היום אבל לגמרי לא רע עבור גרסא 1). הבום יצא מאוד קשיח, כמעט זהה לזה שיש לי על ה- TopSky.

Shay
19-02-2011, 18:38:43
מרשים ביותר http://www.efly.co.il/forums/images/icons/icon14.gif

eitan-ro
19-02-2011, 19:16:04
נראה יפה מאד!
אתה יכול בבקשה לפרט את הליווח של הבדים על הבום זנב... יש לי הרגשה רעה שחסר לך שם משהו מאד מאד קריטי וחשוב
איתן.

liorz055
19-02-2011, 19:33:47
ואוו...

danile80
19-02-2011, 19:44:31
איתן

הבום מורכב משני שרוולי קרבון.
השכבה הראשונה היא שרוול לאורך של כ 20 ס"מ במקום בו מתחברת הכנף.
השכבה השניה היא שרוול על הכל.
הבדים מהם עשויים השרוולים...לדעתי משהו כמו 70-80 גר'/מ^2
כיווני הסיבים יוצאים לא רע בכלל, בערך 20-40 מעלות לציר הבום.
דני

danile80
19-02-2011, 20:01:42
כאן הלכתי באמת בדרך לא נודעת והסתמכתי על רעיון מהשרשור הזה:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=564825

אז הרעיון כאן הוא דומה, קודם צריך לעשות תבנית ולאחר מכן לשכב שם בדים. בשביל התבניות צריך לעשות קודם כל פלאג של הצורה הסופית.
את הפלאג בחרתי לעשות בדרך פשוטה: לוקחים דיקט תעופתי 1.5 מ"מ וחותכים את הצורה הסופית של היטל הגוף מ- 2 חתיכות ומצמידים אותן עם כמה נקודות ציאנו.
לאחר מכן מדביקים קלקר (רונדופלסט) משני הצדדים ומשייפים את הצורה הסופית של הגוף.
לאחר מכן מצפים את מה שהתקבל בלקה. אני בחרתי בלקה על בסיס מים, היא לא תוקפת את הקלקר ומתייבשת ממש מהר.
לאחר מכן שלב ההפרדה. נכון שהצמדנו שתי חתיכות דיקט? אז עכשיו ממש קל לקבל את ההפרדה ביניהן. מקבלים שתי חתיכות גוף - עליונה ותחתונה.
לאחר מכן אנחנו ניצוק את הנגטיב שלהן. לשם כך בונים מן סכרים כאלה כדי שהמלט יחזיק. מצפים את החתיכות במשחת הפרדה ושופכים את המלט.
עכשיו לגבי המלט שבחרתי, רואים את הקופסא בתמונות. בחרתי אותו על סמך מה שהיה כתוב על הקופסא, שהוא ניתן ליישום בכל עובי וללא סדקים. האמת ממש לא התאכבתי, זה באמת מה שקרה.
התבניות יצאו ממש נחמדות.
עשיתי את הסיפור הזה פעמיים, פעם ראשונה ערבבתי את המלט עם מים כמו שכתוב על הקופסא, יצאה עיסה סמיכה מאוד ויצאו חללים לא רצויים על התבניות. בפעם השניה הוספתי יותר מים והפעם זה הצליח כמו שצריך, זה עטף את חלקי הגוף מכל הצדדים ללא חללים.
לאחר ייבוש התבניות, ציפיתי אותן באפוקסי (זה המשמש אותי להספגה) השכבה הראשונה נספגה כולה. לאחר מכן משייפים כדי שיהיה חלק, מתקנים איפה שצריך. עושים את התהליך הזה מספר עפמים 5-6 אם אני זוכר נכון. בסופו של דבר מקבלים תבניות לגמרי לא רעות וחלקות.

eitan-ro
19-02-2011, 21:16:23
איתן

הבום מורכב משני שרוולי קרבון.
השכבה הראשונה היא שרוול לאורך של כ 20 ס"מ במקום בו מתחברת הכנף.
השכבה השניה היא שרוול על הכל.
הבדים מהם עשויים השרוולים...לדעתי משהו כמו 70-80 גר'/מ^2
כיווני הסיבים יוצאים לא רע בכלל, בערך 20-40 מעלות לציר הבום.
דני

מיזה חששתי... מאד מאד חשוב שיהיה בד חד כיוני בבום זנב, זה מה שנותן את הקשיחות הצידית!
לדעתי תעשה ניסיון כזה:
שכבה 1 - בד קרבון חד כיווני
שכבה 2 - גרב קצרה בחלק העבה
שכבה 3 - גרב על הכל

איתן.

danile80
19-02-2011, 21:25:21
שני חלקי הגוף בנויים משכבת זכוכית, שכבת קוולר וסיבי קרבון. שכבת קרבון חד כיוונית נוספה באזור חיבור הבום.
השיכוב התבצע בתוך התבניות ללא וואקום, עם הידוק ידני והספגת שאריות אפוקסי.
לאחר הייבוש, בוצעה ההרכבה עם הדבקה של שני החצאים ופתיחת המכסה. הוספתי גם סיבים לרוחב הפוד.
בסיכומו של שלב זה יש לי פוד קשיח (אם כי לא הכי יפה) במשקל של 17.8 גר'.
בתמונות האחרונות אפשר לראות את ההתאמה ביבש של הבום לפוד וחוצץ הדיקט הנדרש לשם כך.

מסקנות משלב זה: צריך לשפר את התבניות, אני אעשה זאת בדאונים הבאים. רצוי לשלב הידוק עם וואקום או ניפוח בלון פנימי. עוד נקודה למחשבה: הוצאת פוד שלם מתבנית, כמו בסרטונים שהיו פה בזמן האחרון.

מחר בתקווה אעלה תמונות של הרכבה סופית של הפוד והבום.

roydor
19-02-2011, 21:26:34
דני,

כל הכבוד!
אני מברך על היוזמה ועל האומץ! הלוואי היו עוד כמוך.

לדעתי חסר לך בד UD לאורך הצינור. תנסה לרדת לבד 90 גרם חיצוני בבום ובד UD בעובי 0.2 מ"מ. ואפילו לבד פיבר עדין מבחוץ ושתי שכבות UD במפנים, על פי מה שקראתי בשרשורים ב-RCGROUPS בצינורות עגולים זה שילוב מוצלח.

לכשתגיע לבניית הכנף תעיף מבט על השרשורים הבאים:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1226356
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=540196&highlight=arrow+pro+build&page=21

בהצלחה,
רועי

danile80
19-02-2011, 21:30:37
מיזה חששתי... מאד מאד חשוב שיהיה בד חד כיוני בבום זנב, זה מה שנותן את הקשיחות הצידית!
לדעתי תעשה ניסיון כזה:
שכבה 1 - בד קרבון חד כיווני
שכבה 2 - גרב קצרה בחלק העבה
שכבה 3 - גרב על הכל

איתן.

מסכים איתך, קשיחות בכפיפה מאוד חשובה.
עם זאת בבום שלי יש אותה. השרוול זה בד ארוג, כששמים את זה על אימום, מיישרים את הסיבים כמעט עד לציר הבום ואין בעיה עם זה.

באופן כללי יש שתי טכניקות שרצות ברשת. אחת עם גלגול בדים על אימום והשניה עם השחלת השרוול.
הפעם ניסיתי את השניה, ויצא מעל המצופה. בפעם הבאה אני אנסה את הראשונה בתקווה לגלח כמה גרמים ולשמור על הקשיחות.

דני

danile80
19-02-2011, 21:34:15
דני,

כל הכבוד!

לדעתי חסר לך בד UD לאורך הצינור. תנסה לרדת לבד 90 גרם חיצוני בבום ובד UD בעובי 0.2 מ"מ. ואפילו לבד פיבר עדין מבחוץ ושתי שכבות UD במפנים, על פי מה שקראתי בשרשורים ב-RCGROUPS בצינורות עגולים זה שילוב מוצלח.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=540196&highlight=arrow+pro+build&page=21

בהצלחה,
רועי

רועי
תודה ותודה על השרשורים.

כמו שעניתי לאיתן, לא חסר קשיחות לבום. אני משווה אותו ל- topsky והתוצאה כמעט זהה.
כרגע אני מחכה לשבלונות שיגיעו ואז אני אתחיל את המשטחים. אני מתכנן ליווח טיפה אחר לכנפיים.

דני

eitan-ro
20-02-2011, 08:40:33
דני,

כל הכבוד!

בהצלחה,
רועי

מהניסיון שלי ליווח של 2 UD ופיבר עדין לא עובד טוב.. הגוף יוצא מאד מאד רגיש ופציץ ללחיצה מה שאומר שזה יהיה בעייתי בנחיתות.
דוקא הליווח הראשון שהצאת לדעתי הכי מתאים.
איתן.

danile80
20-02-2011, 21:04:18
ערב טוב חברה

על מנת לסגור את הסוגיה עם הבום, נעשה ניתוח קצר:
צריך קורה (בום לצורך העניין) שתחזיק גם כפיפה (מישור הזריקה) וגם פיתול.
אם נלך על תכן סטנדרטי נזדקק לסיבים חד כיווניים וסיבים ב- 45 מעלות, הראשונים מחזיקים את הכפיפה ושניים את הפיתול.
אך בחומ"ר כמו בחומ"ר גם סיבים של 45 מעלות מחזיקים כפיפה, כמובן פחות ב"אחד חלקי שורש שתיים". האם גם סיבים של 30 מעלות עושים את העבודה? התשובה היא כן! הכל תלוי בכמות ובמשקל.
בבום המדובר אין סיבים UD, אך יש סיבים המונחים בזווית לציר. החל מבערך 45 מעלות בקצה הרחב עד משהו כמו 20-30 בקצה הדק. התוצאה היא בום קשיח, עם זאת כפי שכבר ציינתי, 21 גרם זה לא מהקלים.

מה שעושים חברינו האמריקאים (בדר"כ) והאירופאים כנראה, זה לקחת שני סוגי בדים, אחד UD והשני 0/90 ולגלגל אחד על השני (לדעתי ה- UD בחוץ אך אל תתפסו אותי במילה).

רועי, משתמשים בדרך כלל בסטריפ צר של בד זכוכית ע"מ לתפור מקומית בין ה- UD ל- 0/90 כאשר מגלגלים ולא כשכבה בפני עצמו (זה לפחות מה שאני ראיתי).
אני מסכים עם איתן, רק UD עם זכוכית לא ייתן תוצאה טובה. במצב כזה מקבלים הבדלי קשיחויות בתוך הליווח וזה לא ממש בריא, חוץ מזה שכאן רק השרף יחזיק את עומסי הפיתול וזה לא רצוי.

דני

danile80
20-02-2011, 22:00:25
היום הנושא היה חיבור הפוד לבום.

בשביל החיבור יש לעשות חוצץ מדיקט שיהיה אחד הריתומים בים הבוד לבום, המקום השני הוא בקצה הפוד. ההדבקה היא די פשוטה עם אפוקסי. דבר חשוב הוא שרצוי מאוד לנתב את הצינוריות לפושרודים כבר עכשיו, אחרת יהיה ממש קשה להניס אותן לגוף הצר.
התוצאה הסופית יצאה עם חיבור ממש טוב בין שני החלקים והפתעתי אפילו מיושר כמו שצריך :)

אחד הדברים שאני שונא לעשות זה שבלונות. שבלונות לחיתוך קלקר עבור הדאון הזמנתי מכאן:
http://www.mountainmodels.com/ זה מופיע כ- short kit. והיום הם הגיעו, מה שאומר שבימים הקרובים אני אתחיל בחיתוך קלקר.

roydor
20-02-2011, 22:24:01
דני,
במידה והגה הכיוון מאוזן באופן יחסי לבום (40-60 עד 50-50) עומסי הפיתול נמוכים יחסית. בעיקרון גם בד פיבר ב-45 מעלות יענה על דרישות הפיתול במקרה זה.
הצינור שאני ראיתי נבנה עם בד 25 גרם על כל הצינור ומבחוץ, הסיבה שיצא חזק היא בגלל שהצינור לא אליפטי ועל כן פחות רגיש ללחיצה.

roydor
21-02-2011, 21:32:05
דני,

מצאתי שרשור בנושא גופים ומדידת שקיעתם תחת עומס.
שיטת הבדיקה היא ריתום לשולחן והעמסה במשקל של 1 ק"ג במרחק של 500 מ"מ מנקודת הריתום.
במידה ותעמיס את הבום שלך תוכל לבחון האם יצא קשיח במידה מספקת.
השרשור בו מצאתי את המידע :
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1000547&page=24&highlight=boom+deflections#post14532485

מתוך השרשור ניתן להבין בגדול מה היה השיכוב של הזנב וישנו מידע מפורט למדי על שקיעות ומשקלים:

Polecat/Avia boom "The Standard" -16.6 grams-2.7 cm deflection

My booms, which are 4 oz regular unicarbon, 3.7 oz 80/20 hybrid:
2-layer boom-16.9 g-2.6 cm deflection
2-layer boom-18.7 g-2.2 cm deflection

2.5 layer boom-19.6-2 cm deflection

3 layer boom-21g-1.7 cm deflection
3 layer boom-21.7g-1.7 cm deflection
3 layer boom-24.6g-1.5 cm deflection

Adding High modulus boom data:

3 layer 80gsm HM unicarbon, 2 layers 1.19 glass @0-90 - 22.4g- 1.5cm deflection- badly laid up and sanded worse, but stiffest boom to date, next one could be better for sure.

2 layer 80gsm HM uni, 2 layers 1.19 glass @0-90- 18g- 2.1cm deflection- stiffest 2 layer boom to date

1 layer 80 gsm HM, 1 layer 4.1oz 80/20, 1 layer 1.19 glass 0-90 - 18.5g -2.2cm deflection

danile80
21-02-2011, 23:27:12
דני,

מצאתי שרשור בנושא גופים ומדידת שקיעתם תחת עומס.
שיטת הבדיקה היא ריתום לשולחן והעמסה במשקל של 1 ק"ג במרחק של 500 מ"מ מנקודת הריתום.
במידה ותעמיס את הבום שלך תוכל לבחון האם יצא קשיח במידה מספקת.
השרשור בו מצאתי את המידע :
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1000547&page=24&highlight=boom+deflections#post14532485

מתוך השרשור ניתן להבין בגדול מה היה השיכוב של הזנב וישנו מידע מפורט למדי על שקיעות ומשקלים:

Polecat/Avia boom "The Standard" -16.6 grams-2.7 cm deflection

My booms, which are 4 oz regular unicarbon, 3.7 oz 80/20 hybrid:
2-layer boom-16.9 g-2.6 cm deflection
2-layer boom-18.7 g-2.2 cm deflection

2.5 layer boom-19.6-2 cm deflection

3 layer boom-21g-1.7 cm deflection
3 layer boom-21.7g-1.7 cm deflection
3 layer boom-24.6g-1.5 cm deflection

Adding High modulus boom data:

3 layer 80gsm HM unicarbon, 2 layers 1.19 glass @0-90 - 22.4g- 1.5cm deflection- badly laid up and sanded worse, but stiffest boom to date, next one could be better for sure.

2 layer 80gsm HM uni, 2 layers 1.19 glass @0-90- 18g- 2.1cm deflection- stiffest 2 layer boom to date

1 layer 80 gsm HM, 1 layer 4.1oz 80/20, 1 layer 1.19 glass 0-90 - 18.5g -2.2cm deflection

רועי, תודה
אני אנסה את זה מחר, נראה מה ייצא.

danile80
21-02-2011, 23:39:10
ערב טוב

לפני שממשיכים בבניה, להלן מתקן לחיתוך קלקר שבניתי לפני מספר חודשים.

השיטה היא פשוטה ונפוצה מאוד, בלי CNC ודברים מורכבים.
המתקן בנוי משני חלקים. קשת עם גלגל ושני סרגלים השולטים על מהירות התקדמות הקשת משני צידי הקלקר.

הקשת די סטנדרטית, קורת עץ ושני מוטות פלדה, ביניהם מתוח חוט ניקל-כרום וכל העסק מחובר לספק כוח. את חוט הלהט קניתי מאיביי וספק כוח הוא מטען שטח ישן שלי שכבר הפסיק לאזן תאים, אבל יש לו מוד של חיתוך קלקר. המטען מקבל מתח דרך ספק לפטופ שמצאתי. הקטע המעניין הוא הגלגל שמאפשר לקשת לנוע על השולחן. שימו לב שהחוט מקבל הזנה משני קרוקודילים.

סרגלי העץ הם אלו שעושים את האוטומציה של המתקן. לשני הסרגלים ציר משותף ו-4 גלגלות שניתן להזיז אותן בהתאם לצורך. הסרגל העליון קבוע, התחתון זז על הציר. העיקרון הוא שלכל נקודה על הסרגל התחתון יש מהירות שונה בהתאם למרחקה מהציר (מכניקה פשוטה). החיבור בין הקשת לסרגל מתבצע עם שני חוטים המחוברים עם קרוקודילים לחוט להט ומוצמדים עם קלמרות לסרגל התחתון דרך גלגלות.

המטרה היא שחוט הלהט משני צידי ליבת הקלקר ייכנס וייצא ממנה בו זמנית, ככה מקבלים ליבה יפה.

danile80
22-02-2011, 00:15:48
המשך הערב

לאחר שעשינו היכרות עם חותך הקלקר, הגיע זמן להשתמש בו, מתחילים ממשטחי זנב.

דבר ראשון כדאי מאוד לחתוך את הפריסות של המשטחים מהתוכניות, זה עוזר מאוד בסימון.
הלאה, וזה דבר ממש כיפי, חותכים בלוקים של קלקר. החיתוך ממש נחמד. שמים את הקשת עם החוט על סימון קו על הקלקר ומדליקים את המתח. הקשת חותכת דרך הקלקר בגלל משקלה, לא לשכוח לתפוס אותה ביציאה. ככה חותכים את כל הבלוקים.
המשטחים בנויים משני חלקים כל אחד. במייצב כיוון יש 3 שבלונות (החלק העליון והתחתון שונים) ובמייצב גובה יש שתי שבלונות. אני חתכתי בלוקים ישר ל- 2 מכל סוג.

לאחר מכן הגיע זמן ממש לחתוך את הליבות, לוקחים בלוק, מצמידים את השבלונות (תחילה התחתונות) משני הצדדים. ממקמים את הבלוק ככה ששפת הזרימה תהיה מקבילה לסרגלים. מיישרים את הקשת ומחברים את החוטים במקומות מתאימים על הסרגל התחתון המסתובב. זה דורש מספר נסיונות על יבש, ללא מתח בחוט, ע"מ להגיע למיקומים טובים על הסרגל. המטרה היא שחוט הלהט ייכנס וייצא באותו הזמן.
תולים משקולת קטנה על הסרגל התחתון, משחררים את הקצה ומדליקים את המתח. צריך לכוונן קצת בכניסה לשבלונות אבל ממש בקטנה.
עושים את התחתונות, מחליפים שבלונות ועושים את העליונות. זהו.

המתקן מיועד לכנפיים עד 700 מ"מ לערך, קצת לא נוח לעשות איתו דברים קטנים כאלה.
ולבסוף שאלה: איפה אתם קונים קלקר? לא נשאר לי לכנפיים. האם חנויות לחומרי בניה מחזיקות כזה?

לילה טוב
דני

eitan-ro
22-02-2011, 08:34:09
דניאל - יפה מאד! אתה ממש טס בבניה!
לגבי הקלקר - אם אתה מאיזור המרכז אז אני יודע שיש ביבנה מקום שמוכר קלקרים בצפיפויות שונות...
אני אנסה לברר לך יותר מאוחר איפה המקום הזה.
איתן.

danile80
22-02-2011, 23:15:05
ערב טוב

רועי, בדקתי את השקיעה היום, יוצא בערך 30 מ"מ.
הבעיה כאן שאי אפשר לרתום כמו שצריך, אז עשיתי הכי טוב שאפשר - בין שני ברגים סמוכים בשורש, מקבלים בערך ריתום.

דני

roydor
23-02-2011, 00:37:13
30 מ"מ זה לא רע אבל גם לא ממש טוב...
כמה שוקל הצינור?
מה אורך הצינור?
ניתן לחזק את הבום עם מספר סיבים בצדדים כפי שאשיתי בשרשור אחר (מחזק מאד את הצינור)

ilan222
23-02-2011, 13:50:08
יפה מאד,
גם אני מתכנן מתישהו לבנות מSCRATCH.
קל קר בכל הצפיפויות וגם קל קר צהוב (רונדופלסט) לוחות של 40מ"מ ניתן להשיג מהמלאי אצל:
סניקל - קלקר ארגזים ולוחות חומרי בידוד
שנקר אריה 13 קרית אריה, פתח תקוה 03-9247605
אילן

danile80
24-02-2011, 17:00:04
אהלן חברה

תודה על ההצעות, אבל אני צריך משהו יותר צפוני, אני מחיפה.
עוד סוגיה שהתעוררה זה עכשיו: הפושרודים שיש לי קצרים מדי. בטיסן חיפה אין משהו שדק יותק מ- 0.6 מ"מ. חשבתי בנתיים על מיתרי גיטרה... יש עוד הצעות?

דני

eitan-ro
24-02-2011, 17:09:58
אני הזמנתי מהאתר הזה: http://www.cstsales.com/
יש לו אחלה ציוד במחירים זולים יחסית.
אם אתה לא רוצה לחכות עד שהם יגיעו אז אתה תמיד יכול PULL SPRING, שאני אישית לא אוהב (עניין של טעם אישי), אבל זה עושה את העבודה.
איתן.

danile80
27-02-2011, 18:18:03
ערב טוב לכולם

לפני שאני ממשיך בבניה, אציג את מערכת הוואקום שבה אני משתמש ואשתמש בפרוייקט הזה.
למי שזוכר, בעבר עשיתי נסיון עם מערכת קטנה יחסית: http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=29177

עם כל הרצון הטוב היא לא מספיקה לדברים גדולים (ד"א מי שרוצה את המשאבה החשמלית הקטנה שידבר איתי, אפשר לעשות איתה דברים קטנים נחמדים מאוד). בחיפושי אחר מערכת מספקת, עליתי על הסטאפ הבא: משאבת וואקום ידנית ושקיות וואקום מוכנות המיועדות לאיכסון - space saver. השוס של המערכת הזו הוא שהשקיות באות אטומות מההתחלה ולא צריך פעולת וואקום קבועה. את המערכת ניסיתי על מספר כנפיים ומשטחים בחודש באחרון (בדיקת מערכות) והתוצאות היו מספקות בהחלט.

נ.ב.
בתור קוריוז, תכתבו באיביי vacuum hand pump ותסתכלו על מגוון התוצאות :)

דני

danile80
27-02-2011, 18:53:30
אז נתחיל

לאחר חיתוך ליבות הקלקר, השלב הראשון הוא להדביק כל שתיים למשטח אחד. עושים את זה עם דבק ספריי 3M77, ניסיתי גם עם יותר זול (בקבוק שחור) התוצאה לא טובה. צריך לחבר גם את הליבות עצמן וגם את ה"מיטות" - beds של המשטחים, יענו מה שנשאר לאחר החיתוך בקשת.

לאחר מכן משייפים את הליבות, מורידית כל מיני באמפים שנשארו מהחיתוך, מעגלים פינות לפי התוכנית וכו'. חשוב לשיים גם את המיטות כדי לקבל משטחים חלקים.

שלב הבא זה יצירת שקפים. השקפים משמשים לליווח הבדים, והם באים מכל צד של הליבה, החיתוך הוא כזה שהשקף הוא בצורת המשטח עם עוד 5 מ"מ נוספים בשפת הזרימה. יש לנו שני משטחים לכן יש לחתוך 4 שקפים. עליהם גם אפשר לציין איפה באים בדים/חיזוקים נוספים.

השלב הבא הוא למרוח ווקס על השקפים, על מנת שתתקבל הפרדה בליווח אחרי זה, אני משתמש במה שהיה לי במחסן - turtle wax, עובד נהדר. מורחים שכבה, מחכים שתתייבש ואז ממרקים. עושים את זה עוד פעם. שימו לב שהמריחה היא רק בצד שבא במגע עם הקלקר, על הצד השני יש את הסימונים והם לא יורדים. רעיון טוב לסמן את הצדדים כדי לא להתבלבל, אחרת ייצא משטח מכוער ואי אפשר יהיה להפריד את השקף מהמוצר.

הלאה מגיעים לשלב של האפוקסי והבדים. שלב ראשון הוא הכנת הליבות. מדביקים בד קרבון חד כיווני על שפת ההתקפה, משתמשים באותו דבק ספריי. חשוב שהוא יידבק טוב.

כעת מרטיבים את שפת ההתקפה עם אפוקסי, עם מברשת, חשוב שכל השפה תיספג.

מניחים את השקפים עם הצד הממורק למעלה, עליהם מניחים את הבד, בצד מכינים את כל מה שנצטרך במהלך. אצלי זה שתי חתיכות קרבון למשטח אופקי וסיב tow קרבון. כמובן מספריים, כפפות וגלגלות ומברשת קטנה.

מערבבים אפוקסי (לא 5 דקות אלא כזה שמתאים לליווח), מזליפים קצת על כל משטח ועם רולר גומי מפזרים אחיד על כל אחד מן השקפים, מקבלים בדים מוספגים באפוקסי ומהודקים לשקפים.

לאחר מכן מניחים את כל החיזוקים שצריך, סיבי קרבון והפאצ'ים. ממקמים את הכל איפה שצריך (בשביל זה יש סימונים על השקפים ורואים אותם דרך הבדים) ומהדקים טוב טוב עם רולר קשיח.

שלב הבא הוא שלב חשוב בליווח של כלים קלים. לאחר שהכל במקום, שמים על הכל נייר מגבת ועוברים על הכל עם רולר גומי, זה נועד לספוג את שאריות האפוקסי העודפות שמוסיפות רק משקל.

לאחר מכן חותכים עם מספריים מסביב לכל שקף, ממקמים את הליבה על השקף התחתון, מורחים קצת אפוקסי עם מברשת על שפת זרימה ומצמידים את השקף העליון. שמים כמה חתיכות של מסקינגטייפ מסביב כדי שלא יזוזו אחד ביחס לשני. עוטפים בעוד ניילון ומכניסים לשקית וואקום.

שלב יצירת הוואקום. ממקמים את המשטחים ומתחילים לשאוב, כל הזמן בודקים שהם יושבים ישר, לאחר שמגיעים לוואקום הרצוי, שמים את המיטות התחתונות מתחת לשקית, את העליונות מעל ושמים כמה משקולות מעל. זה נועד לשמור על המשטחים ישרים בזמן הייבוש.

הולכים לישון, כי כבר 1 בלילה, מוודאים שהאפוקסי מתייבש ומוציאים את הכל. מורידים את השקפים וכמובן עושים שיוף בכל ההיקף של המשטחים החדשים והנה סט נחמד.

קצת נתונים

את שני הרולרים קניתי באיביי, בשתי הזדמנויות שונות. בארץ פעם נתקלתי ברולר כזה בחנות יצירה כלשהי, עולה בסביבות 60 ש"ח. באיביי זה חצי מחיר. את הרולר הקשה אפילו לא חיפשתי בארץ.
מברשות אני קונה בחנות יצירה, 12 מברשות סיניות זולות ב- 9.90, באמת שלא צריך יותר מזה.
שקיות ומשאבה גם מאיביי, המחירים לא בשמיים.

את הליווח עשיתי עם בדי זכוכית שקניתי מהסיני והסיבי קרבון מהבחור הזה:
http://stores.ebay.com/Country-Weavers-and-Surplus?_rdc=1
המגוון לא גדול אבל המחירים בסדר גמור והוא גם עושה מחיר משלוח טוב, יותר נמוך ממה שמפורסם.

ועכשיו לנתוני המשטחים

הליווח נעשה עם בד של 48גר'/מ^2. המשטחים יצאו (ללא שיוף סופי) - אופקי באזור ה- 10 גר' והאנכי בסביבות ה- 8 גר'. לאחר postcuring ושיוף אני אתן את המשקל הסופי.
הערכים האלה הם כבדים מדי והיום אנסה לעשות אותם עם בד של 18 גר'/מ^2, נראה מה ייצא.

עוד קטע מעצבן הוא שפת הזרימה בליבות הקלקר, היא עדינה מאוד ובעייתית לעיבוד, גם בקטע הזה אצטרך להשתפר.

אני כבר מתחיל לתכנן איזה דאון ממונע עם כל החלקים הכבדים שיישארו לי אחרי הבניה הזו :)

דני

danile80
01-03-2011, 20:07:18
ערב טוב

היום הוצאתי את הסט השני מוואקום, התוצאה הרבה יותר טובה.
הפעם השתמשתי בבד זכוכית 18 גר'/מ^2 וגם הכנסתי קצת פחות סיבי פחמן פנימה. בנוסף (ומשהו ששכחתי בפעם הראשונה) הכנסתי פנימה צירים.
הציר נכנס בזמן הליווח והוא רצועת בד החתוכה ב- 45 מעלות לכיוון הסיבים. בדרך כלל משתמשים בקוולר, אך מכיוון שלא היה לי ובנוסף קראתי באיזשהו מקום שאפשר להשתמש גם בזכוכית, אז ניסיתי.

התוצאות: מייצב כיוון כולל הגה - 5.3 גר'. מייצב גובה עם הגה - 6.6 גר'. מבנית המשטחים יצאו ממש טוב והגימור (בגלל הווקס) מבריק.

שלב הבא זה למצוא קלקר לכנפיים.

דני

eitan-ro
01-03-2011, 23:18:23
משקלים סבירים ביותר.
אני חושב שאתה יכול עדיין להשתמש בפחות סיבי קרבון, וגם להחליף את הציר בבד קילוף עדין... פיבר נשבר בזוית מסוימת ולעומת זאת הבד קילוף לא.
איתן.

danile80
01-03-2011, 23:40:49
אדע לפעם הבאה
איך גורמים לבד קילוף להידבק?

eitan-ro
02-03-2011, 07:45:43
אי אפשר לגרום לגרום לו להידבק... רמת ההדבקה שלו מספיקה לצרכים שלנו.

danile80
05-03-2011, 20:17:08
אחרי מפגש דיסקוסים, המשך בניה

עוד אין כנפיים, לכן החלטתי להתקדם בדברים הקטנים.
הדבקתי את צינוריות הטפלון עבור הפושרודים לאורך הבום, זה החלק הקל.
שלב הבא הוא הדבקת צינוריות שעליהן יושבת הכנף לבום. בדאון זה הכנף מתחברת ישירות לבום, אין אזור פוד ייעודי לעניין.
החלק הקשה בעניין הזה (לדעתי) זה מיקום מדויק של בצינוריות ביחס לפוד, לכן בניתי מתקן מבלזה אשר מיישר את כל העסק. צינוריות הקרבון נשארו לי מבניית ה- topsky באורך בזיוק מספיק.
את הצינוריות יש לשייף מבחוץ ומבפנים (על כך בהמשך) מכיוון שיש להן ציפוי חלק וזה מפריע להדבקה.
לאחר קידוח חורים עוברים בבום פשוט מדביקים את הצינוריות עם אפוקסי. הסיפור הזה קריטי ודי פחדתי להרוס גוף חדש, בסופו של דבר הכל הסתדר על הצד הטוב ביותר.

דברים להמשך:
אני צריך לעלות מעט את הקוטר של הצינוריות הללו ע"מ שיתאימו במדויק לצינוריות שיודבקו בכנף וזמינות אצלי. התכנון הוא להדביק שכבת בד זכוכית על הצינוריות ולהדק עם טייפ וידאו, לאחר מכן לשייף לקוטר מדויק. דבק נוסף הוא לעשות הברגות בתוך הצינוריות ולחתוך אותן מעט לאורך רצוי, על כך בהמשך

ערב טוב
דני

danile80
06-03-2011, 21:46:01
ערב טוב

היום המשכתי קצת את בניה.
דבר ראשון, האפוקסי מאתמול התייבש. שייפתי קצת את הפיבר על צינוריות בבום ע"מ שיתאימו לצינוריות שיבואו בכנף.
דבר שני יצאה יופי של פלטה של 3 שכבות קרבון לחתוך ממנה הורנים למשטחים.
דבר שלישי ניתבתי את החוטים שיתחברו מצד אחד לסרוואים למאזנות ומצד שני למקלט. השתמשתי בחוט תלת גידי שהבאתי משאריות מדידי עיבור מהעבודה - דק ואיכותי. החוטים יוצאים מהבום, כאב לקדוח עוד חור בבום אבל זה מה יש.
דבר אחרון להיום זה ייצור ההברגות בתוך הצינוריות לכנף, את השיטה הזו ראיתי ב- rcgroups והחלטתי לנסות.
שלב ראשון משייפים טוב טוב את פנים הצינוריות. אני אשתמש בברגי ניילון M4, מצאתי שני ברגים כאלה אבל מפלדה, על הברגים מורחים שכבת משחת שחרור, ככה שתיכנס לכל ההברגות - שכבה דקה מאוד.
הלאה מערבבים אפוקסי 30 דק', מורחים על הברגים ומכניסים אותם לתוך הצינוריות, שופכים אפוקסי מהצד התחתון גם, שיכסה את הבורג טוב טוב.
בתקווה מחר כשהעסק יתייבש אצליח להבריג החוצה את הברגים וככה אקבל הברגה M4 נקבה בתוך הצינוריות.

נ.ב.
מצטער על איכות התמונות, המצלמה שלי לא אצלי ואני נאלץ להשתמש במצלמת פלאפון של חברה שלי...

וכמעט שכחתי, היום הזמנתי קלקרים לכנפיים. תודה ענקית לאילן שהכווין אותי לסניקל!

דני

eitan-ro
06-03-2011, 22:31:03
היתי נזהר קצת עם ההברגות האלה... הניסיון שלי עם הברזות כאלה לא הכי מוצלח.
תבדוק טוב טוב שההברזות לא נטחנות לפני שאתה מטיס אותו.
איתן.

danile80
07-03-2011, 22:08:40
לילה טוב

היום בדקתי את ההברגות. להפתעתי הברגים הוברגו החוצה ממש בקלות. ניסיתי את החוזק והאמת לא רע בכלל, הברגים מתהדקים כנגד הצינוריות ונראה עמיד. ניסיתי כמה פעמים להבריג פנימה והחוצה ברגי ניילון ונראה שאין בעיות, הברגים יצאו טוב ללא טחינת הברגה.
איתן, וודאי שאני אבדוק, אני לא סומך על זה בעיניים עצומות אבל עד עכשיו נראה טוב.

ולעניין אחר, הגיעו הקלקרים היום, הספקתי אפילו לחתוך בלוקים לכנף.
אני ממש מרוצה מההתקדמות.

דני

danile80
08-03-2011, 22:29:57
ערב טוב

היום לא הספקתי הרבה, גם לא הייתה הזדמנות להמשיך עם הכנפיים, רטוב מדי לצאת למרפסת ולשייף את הבלוקים. אז במקום זה התעסקתי קצת עם הגוף.
קיצרתי קצת את הבום בהתאם לתוכנית וחיברתי את מייצב הכיוון. החיבור כאן הוא חצי חצי, כלומר מחצית החריץ יש לפתוח בבום ומחצית במייצב. בנוסף יש קצת הסתה מציר האמצע מכיוון שהמייצב הוא עם פרופיל. מעבר לכך החיבור סטנדרטי, קיבוע התחלתי עם ציאנו, שני פאצ'ים של בד זכוכית והספגת אפוקסי. יותר מאוחר בערב אערבב מעט אפוקסי להספגה ואגמור את העבודה.

דני

eitan-ro
08-03-2011, 23:26:07
תבוא לב"ש... פה יבש כמו בנגב ;)

danile80
10-03-2011, 21:50:02
היום עשיתי את ההורנים.

ליווחתי לפני כמה ימים 3 שכבות של קרבון לפלטה קטנה.
היום חתכתי את ההורנים, בדאון הזה ההורנים הם שונים לכל משטח.
בנוסף החלטתי בכנף הראשונה שאבנה ללכת על מבנה סטנדרטי ולא RDS. לכן ההורנים למאזנות נלקחו משרטוט של SG1. בתמונה רואים שהאזור שייכנס עם ציאנו למשטח כבר משוייף.

דני

danile80
13-03-2011, 20:19:49
אהלן

סוף סוף התפניתי לחלק הגדול האחרון בדאון וזה הכנפיים.
הקלקרים הגיעו שבוע שעבר ובימים האחרונים התחלתי בחיתוך.
הליבות של הכנפיים נחתכות באופן דומה לזנבות, רק יותר גדול. עם זאת כאן נתקלתי בבעיה קטנה, אחרי כמה נסיונות הרסתי שוב ושוב את שפת הזרימה של הליבות. לאחר חיפוש ואיתור תקלות נמצאה הסיבה: בגלל מאמצים שיוריים, לאחר החיתוך, הקלקר מתעוות. בצורה כזאת אחרי חיתוך החלק התחתון של הכנף, קיבלתי מצב שהשפת זרימה/התקפה מורמת מעט וכשהקשת עברה שם היא קיצצה את מה שיש. הפתרון הוא לשים עוד משקולות בין חיתוך החלק התחתון והעליון (בזמן החלפת השבלונות). כרגע יש ליבות מחוברות ביניהן, בהמשך השבוע אני מקווה לגמור את הכנפיים.

דבר נוסף שאני עושה בנתיים זו תושבת מייצב גובה, המייצב יוחזק ע"י שני ברגי פלסטיק. התושבת עשויה מבלזה ודיקט תעופתי במקום ההתאמה של המייצב. כל הסיפור הזה שוקל בנתיים פחות מגרם.

ועוד דבר חיובי, המצלמה חזרה, התמונות עכשיו הרבה יותר איכותיות.

דני

danile80
14-03-2011, 22:08:21
ערב טוב

היום הדבקתי את חיזוקי האורך העליונים על הכנפיים.

החיזוקים הם פסי קרבון חד כיווניים עם חתך של 10X0.5 מ"מ. על מנת לזרז את התהליך, קניתי אותם בטיסן חיפה ולא ייצרתי בעצמי.

החיזוקים מודבקים לאורך הכנפיים מלמעלה. על מנת לא לפגוע בעקימון העליון של הפרופילים, יש צורך לעשות תעלה בגובה המתאים ע"מ להדביק את הפסים. למטרה זו נעשה "כלי". זוהי חתיכת בלזה עם פס נייר שיוף מודבק עליה, נייר השיוף בעובי מספיק (נייר 400) בדיוק כדי לשקע את פסי הקרבון. עושים את התעלות בזהירות עם סרגל ארוך, לאחר שהתעלות מוכנות, מדביקים את הפסים פנימה עם אפוקסי 30 דקות. השתמשתי בשפכטל מפלסטיק ע"מ למרוח את האפוקסי דק ואחיד ככל האפשר.
לאחר ההדבקה, הליבות עם הפסים מהודקים ע"י משקולות בין "מיטות" הכנפיים.

ערב טוב

eitan-ro
14-03-2011, 22:57:19
כל הכבוד. תהיה מאד מאד עדין וזהיר עם הדבק, אבל מצד שני אל תחסוך ב-5 מ"מ הראשונים של השפת התקפה והשפת זרימה.
איתן.

roydor
14-03-2011, 23:38:57
10 ממ? :eek:

טיפה רחב, לדעתי תוכל להסתדר עם 5 עד 6 מ"מ בלבד...

לא נורא, עכשיו יש לך מה לחסוך בכנף הבאה ;)

danile80
14-03-2011, 23:41:39
אתה צודק :)
התוכניות מדברות על פס טרפזי מ- 9 מ"מ בשורש למשהו כמו 4 בקצה.
אבל זה מה שהיה זמין ולא רציתי לחתוך באלכסון.

זאת בהחלט לא הכנף האחרונה :)

danile80
20-03-2011, 11:38:34
בוקר טוב

היום הוצאתי את הכנפיים הראשונות, התהליך הוא מאוד דומה למה שעתי עם הזנבות לכן לא אפרט אותו שוב.
מה שכן יישמתי שיטה אחרת קצת לליווח, שונה מהתוכניות. מכיוון שרניתי את הבדים מהסיני, אז לא הייתה אפשרות לשים אותם ב- 45 מעלות למוטה, הבדים באים בחתיכות של 450X1000 מ"מ. לכן ע"מ להקשיח את הכנף בפיתול שמתי סיבי קרבון בכיוונים של +/-45, מה שנקרא disser.

התוצאה יצאה עם רגשות מעורבים... מצד אחד הכנפיים חזקות גם בכפיפה וגם בפיתול מצד שני יש קצת אי-הדבקות באזור ה- spar - פסי הקרבון האורכיים וגם המשקלים לא משהוא - באזור 67 גרם לכנף (לפני השיופים, כמו שיצא מהשקית)

אין לי ספק שאעשה עוד סט, אבל אני רוצה ליישם ליווח אחר, קצת יותר מעניין.
נראה לי שנכון לעכשיו אני אגמור את הדאון עם הכנפיים הנוכחיים ולאחר מכן אחליף לסט החדש.

דני

eitan-ro
20-03-2011, 17:16:45
67 ג"ר לכנף זה בסדר גמור לכנף עם קורה אימתנית כמו שלך... אם תעבוד נכון מעכשיו והלאה אתה תוכל לגמור את הדאון במשקל של 280 ג"ר פחות או יותר שזה אחלה...
על מנת להבטיח הדבקה טובה של הקורות - אני ממליץ לך בחום לשים רק על איזור הקורה (בעצם על הקורה עצמה) תערובת של אפוקסי עם מיקרובלונס, ככה אתה תקבל עובי גדול יותר של דבק וכל מקום שיש קפיצה בגובה בגלל הסיבי קרבון הדבק הזה ימלא את הרווח הזה.
בנוסף לזה היתי שם מאט מהתערובת הזאת גם על שפת ההתקפה, הסיבה לזה היא שיהיה לך יותר קל לשייף אותה לצורה יפה וחלקה בזמן הטרימינג.
איתן.

danile80
20-03-2011, 19:09:47
תודה
נראה לי שזה באמת מה שאני אעשה, אין לי בעית חוזק בכנף אז אני אגמור אותו עם הכנפיים האלו.
תודה על העצה עם המיקרובלונים, זה נראה כמו רעיון טוב לגבי הקורות האורכיות. בשפת ההתקפה יש לי קרבון חד כיווני (phil barnes) אותו אני אשייף בגימורים.

מסקנות משלי בנתיים, אני לא כל כך אוהב את הקורות האורכיות, זה דורש עוד זמן הכנה וייבוש לפני השיכוב הסופי. הלכתי על זה בנתיים כי זה מה שהיה בתוכניות, למרות שעם הקורות החוזק בכפיפה הוא מעולה.
לדעתי עדיף שיכוב בדומה למה שמיושם ב- topsky, מעיין D-box מקרבון וסקינים לפיתול בכיוון שפת הזרימה, או אולי משהו היברידי שמשלב בין השניים. צריך עוד לחשוב על זה.

דני

danile80
20-03-2011, 21:14:18
ערב טוב

אחרי שחזרתי מהטסה התקדמתי עוד קצת עם הבניה, הפעם סרוו והגה כיוון.

לפני כמה זמן הזכרתי שהפושרודים שהיו לי הם קצרים מדי, הפתרון בא בדמות מיתרי גיטרה מס' 14 לגיטרה אקוסטית, העובי קצת פחות מ 0.4 מ"מ. עלות מיתר 3 ש"ח.... אלה הפושרודים הכי זולים שקניתי אי פעם :)

השבוע גם הגיעו הסרוואים, אני מתכנן להשתמש ב- 4 סרוואים של הייטק, HS-45HB. יש לי אותם ב- topsky בגוף ועד עכשיו התפקוד שלהם מעולה.

בדאון הזה הסרוואים מודבקים בגוף בשכיבה, השתמשתי בחתיכת רונדופן ע"מ להגיע למישור ישר בפוד, הסרוו נעטף באיזולירבנד ונדבק ע"י אפוקסי 5 דקות.
מצד שני הודבק ההורן והותאם הפושרוד, לקראת הסוף הוספתי מין רמפה כזאת משאריות רונדופאן כדי לתמוך בצינורית עד הסוף. הנעילה בהורן היא ע"י כיפוף אחד והכנסת בידוד חוט עם ציאנו, מחזיק טוב ובמקרה הצורך ניתן להסרה לטובת תחזוקה.

זהו להיום
דני

danile80
21-03-2011, 22:30:23
ערב טוב

היום התמקדתי בכנפיים.

דבר ראשון, טרימינג של שאריות בדים/אפוקסי על ההיקף אחרי הוואקום, הכנפיים קיבלו צורה.
לאחר מכן שייפתי את זווית הדיהדרל, 6.5 מעלות מכל צד. אחרי זה פתיחת המאזנות. עוד פאשלה שלי במהלך הליווח, שכחתי להכניס ציר, לכן הצירים הם סלוטייפ חיצוני.
במחשבה שניה אני די מרוצה מהכנפיים, יצאו לגמרי לא רע, חזקות ונראות טוב. המשקלים כרגע הם 65 ו- 66 גרם.

בסופו של יום לא התאפקתי והתאמתי בין הכל על הריצפה, מתחיל לקבל צורה סופית !!!

דני

danile80
22-03-2011, 00:44:57
הערב גם סיימתי את התושב למייצב גובה.

התוכניות מדברות על תושבת עם בורג מרכזי ושני פינים מובילים דקים, לא אהבתי את הרעיון אז החלפתי את זה בשני ברגים. התושבת היא חתיכת בלזה עם דיקט תעופתי עליה, קצת פילר לקבלת צורה זורמת. חתיכת שרוול קרבון מושחל והספגה באפוקסי. את ההברגות עשיתי בדומה לצינוריות הכנפיים, ברגי מתכת עם ווקס שיחרור ואפוקסי 30 דקות. לאחר הייבוש מבריגים החוצה את הברגים ונשארת הברגה יפה. בסוף מכניסים שני ברגי M3 מניילון. תוספת אחרונה היא חתיכת קרבון קטנה כזי לפזר את המעיכות המקומיות מראשי הברגים (חשבתי בהתחלה שלא צריך). חתיכת הקרבון באה מהלוח שעשיתי בשביל ההורנים.

הפעם באמת זהו להיום
לילה טוב
דני

danile80
23-03-2011, 21:41:24
ערב טוב

מאז שיוף הכנפיים, זה הפך לקיט סטנדרטי כמעט :)
אז ביומיים האחרונים פתחתי שקיעות לסרוואים והדבקתי את שני הכנפיים.
כעת אני בשלב של התאמת הכנפיים לגוף מה שמחייב יישור צינוריות בין הכנף והגוף.

דני

eitan-ro
23-03-2011, 22:30:21
יפה... יש סיכוי שתסיים אותו עד שבוע הבא...

danile80
23-03-2011, 23:23:15
נראה לי...
אם המקלט יגיע אני גם אעשה טסט...

danile80
26-03-2011, 18:37:37
ערב טוב

עוד קצת התקדמות.
דבר ראשון חיברתי את צינוריות הכנף, עכשיו יש לי גוף אחוד. חיכיתי לשלב הזה ע"מ לחבר את מייצב הגובה, אני משתמש בכנפיים ליישור המייצב ביחס לגוף, הטכניקה עובדת ממש טוב. ממקמים את הדאון הפוך על הכנפיים ואז יש יישור מדוייק בין הריצפה/שולחן לבין המישור עליו צריך לשבת המייצב, לאחר מכן החיבור הוא מאוד פשוט וסטנדרטי.

לאחר חיבור המייצב וההגה אפשר להוסיף את הסרוו השני לגוף. לאחר מכן עשיתי פושרודים למאזנות ממוט קרבון, אלומיניום וקצת בידוד מתכווץ. הסרוואים דבוקים בתוך הכנף והפושרודים כולם מחוברים.

עכשיו יש לי דאון שלם עם חוטי חשמל מבצבצים מכל המקומות, כמו שהוא עכשיו המשקל הוא 240 גר', אני די מרוצה ממנו.

השלב הבא הוא שלב ההלחמות והקיצורים, אני מחכה למקלט שיגיע עם המודולצ כדי שאוכל להתחיל עם המיקומים הסופיים.

דני

danile80
26-03-2011, 23:55:07
הגענו להדבקות אחרונות בבניה, להב הזריקה (פג).

הלהב עצמה עשויה מכמה שכבות של סיבי פחמן חד כיווניים מסובבים בכמה כיוונים לסירוכין, הליווח נעשה עם אפוקסי רגיל בין שני שקפים, יצא חזק וקל.

ההדבקה היא סטנדרטית, חריץ בכנף, להב פנימה וחיזוק בד מסביב. לחיזוקים השתמשתי בשאריות מ- topsky. לבסוף הספגה עם אפוקסי ושקית מעל.

זהו, נראה לי שאין יותר מה להדביק בדאון..

דני

Gil
27-03-2011, 00:54:03
שלום דניאל,

לאחר תהליך בנייה כל כך מדהים שאתה מציג פה, עכשיו אני מרשה לעצמי להגיב, לקראת סיום התהליך ובכדי לא לפגוע ברצף ההודעות שלך, לא הגבתי עד עתה!

ותגובתי היא: " פשוט מדהים "

danile80
27-03-2011, 17:47:43

דני

Liav
28-03-2011, 18:41:12
נראה טוב מאוד! סחטיין על ההשקעה!
מעניין איך יטוס, ואני מצפה כבר לסרט מהטסט :)

danile80
01-04-2011, 22:43:00
לילה טוב

ההדבקות נגמרו בשבוע שעבר. השבוע הגיע המקלט עם המודול (frsky) והתחלתי להכניס את כל האלקטרוניקה והחוטייאדה בפנים.

דבר ראשון, המקלט שהגיע גדול מדי, אז הכיסוי ירד והמקלט נעטף בספוג דק, דבר שני קוצצו חוטי סרוואים והותאמו למיקום המקלט בלי שפמות מיותרים. דבר שלישי הכנסתי את מחבר האוזניות (switch jack), זה נכנס מכיוון שהחופה היא מבנית ואני לא רוצה לפתוח ולסגור אותה כל פעם, ובלי שום קשר זה ממש נראה מגניב. עוד דבר הלחמתי סוללה 4 תאים מתאים בודדים של 1/3AAA 300mah, זה מה שנכנס נכון לעכשיו.

זה הטיסן הראשון שלי עם מערכת 2.4, אז לומדים לאט לאט, השפמות הוצאו החוצה, אף על פי שראיתי שאפשר גם להשאיר אותם פנימה. איך אתם ממקמים אותם?
עוד דבר שמעקב קצת הטסט זה לימוד המערכת החדשה שקניתי (9303), יש לי דגם אחר - 7202, גם של ג'י אר, כבר כמה שנים, אבל החלטתי לשדרג קצת כי הנוכחי קצת מוגבל במיקסים...

נשאר עוד לאזן ולהכניס את כל המיקסים פנימה.
דני

eitan-ro
01-04-2011, 23:08:00
נראה מעולה! מה המשקל הסופי?

danile80
01-04-2011, 23:10:00
התחלתי את הבניה ב- 05.02.11, היום אנחנו ב- 01.04.11, קצת פחות מחודשיים לקח כל התהליך. הכל יוצר מחומרי גלם, החלקים המוכנים היחידים שקניתי הן השבלונות וסטריפים של קרבון לחיזוק הכנפיים.

אני ממש מרוצה מהתוצאה ומלוחות הזמנים, סוג של רציתי משהו ועכשיו עשיתי את זה. כמו שכבר אמרתי רציתי לעשות את זה מזמן, סדר גודל של 5-6 שנים.
הנסיון הזה של ייצור מרוכבים דרש הרבה חפירות בפורומים, בעיקר אמריקאים ובסופו של דבר יישומו. כל התיאוריה ידועה לי (זה המקצוע שלי) אבל היישום זה מה שהיה חסר לי. רוב הדברים יצאו לי טוב מהפעם השניה, אבל היו גם כאלה שעל ההתחלה התוצאה הייתה מספקת.

הטסט יהיה כנראה בסופ"ש הבא, עם כל הגשמים שבאים אלינו והעיסוקים האחרים (עבודה וכאלה), זה כנראה יהיה הזמן הפנוי הראשון.

מה הלאה? קודם כל אני אנקה את הבית קצת, אני מתחיל לפגוש סיבי זכוכית במקומות מוזרים... :) לאחר מכן אני רוצה לשפר את התהליך והתוצר הסופי, אני אבנה גרסה נוספת בטוח ואולי עוד כמה. התכן הבסיסי הוא טוב ואפשר לשפר אותו, יש כמה טכניקות שבא לי לנסות.
בנוסף כמובן הרבה הטסות, בתקווה להשתתף איתכם בתחרות הבאה

סליחה על החפירה הארוכה :)
לילה טוב
דני

danile80
02-04-2011, 21:48:08
טוב חברה, הדאון גמור.
סידורים אחרונים, החלפת סוללה מקדימה לכבדה יותר והוספה של 9 גר' בחרטום. המשקל הסופי - 275 גר'.

העבודה עכשיו זה להכניס את כל המיקסים פנימה והטסט בתקווה השבוע.

אני מקווה שהבניה הייתה מעניינת לכם כמו שהיא הייתה בשבילי. :)
דני

Shay
02-04-2011, 21:53:09
בנייה מדהימה ומעניינת!

eitan-ro
02-04-2011, 23:26:11
יפיוף! מחכים לטסט!

danile80
02-04-2011, 23:53:56
תודה חברים.
ידווח לכשיתבצע :)

danile80
08-04-2011, 20:07:43
ערב טוב לכולם

היום התקיימה טיסת הבכורה!! במילה אחת - מדהים!!

הלכתי היום עם חברה שלי ואח שלי לעשות את הטסט פלייט, בשדה קטן ביציאה מכרמיאל.
אחרי מספר הגלשות קטנות לבדיקת תקינות החלטתי לזרוק אותו, לא זרקתי חזק ~30 מטר לערך. הכל התנהל כשורה, הזריקה הניהוג והתפיסה בסוף.
הדאון הרגיש לי קצת מוזר בהתחלה. הניסיון הקודם שלי הוא רק עם ה- topsky וה- SG מרגיש הרבה יותר "אוורירי" באוויר. יש הרגשה שהוא לא מתאמץ בכלל להישאר שם למעלה, האזור היה בלי רוח בכלל והוא עשה טיסות של דקה בלי מאמץ מיוחד מצידי. האם לייחס את זה להבדלי משקלים? ה-SG קל יותר בכמעט 30 גר'.
עדיין צריך לקזז אותו ולהשתלט על כל המיקסים, אבל הדבר החשוב הוא שעבודה של חודשיים הצליחה ובגדול, אני הייתי ממש מאושר!! (כן, רואים חיוך דבילי בתמונה:) ) ומסקנה נוספת היא שברגע שמגיעים התאים של 400mAh אני מחליף את הסוללה הנוכחית שלא מחזיקה הרבה.

אין סרטון בנתיים אבל מצורפות מספר תמונות, תהנו.

דני

MDreamer
08-04-2011, 20:55:48
עד עכשיו התאפקתי! כל הכבוד.

מחכים לסרטון

eitan-ro
08-04-2011, 23:02:27
התענוג של הבניה העצמית! כל הכבוד!

danile80
12-06-2011, 20:24:36
ערב טוב

נהיה פה קצת יבש בפורום :), אני אנסה לעורר מעט עניין.

קצת "היסטוריה": הבניה הראשונה שלי הסתיימה בהצלחה מלאה מבחינתי. הדאון טס מעולה ואף השתתף בהצלחה בתחרות האחרונה. באחד הפוסטים האחרונים אמרתי שאני מתכוון לבנות עוד גרסה של הדאון, עם טכניקות חדשות ומשופרות, בשבילי לפחות.
אז הבטחות צריך לקיים. התחלתי את הבניה לפני כשבועיים ורציתי לשתף פה. הכוונה שלי היא לבנות ישר שני דאונים זהים שיחליפו בסופו של דבר את שני הדאונים שנמצאים אצלי כרגע: טופסקיי והגרסה הראשונה של SG2.
הפעם אני ממהר פחות בבניה. עם זאת למדתי המון מהדאון הראשון ועכשיו יותר ברור מה הנקודות החלשות שצריך לשפר. יש לי גם אינטרס אישי כאן, אם אני אתחיל בשרשור הזה אז זה יזרז לי את התהליך כולו :)

האם יש עניין בזה?
דני

eitan-ro
12-06-2011, 23:07:23
יאללה! מחכים בוצר רוח... :)

sabi
13-06-2011, 01:02:56
כל הכבוד!!!! קצת צינון לפני ימי הקיץ היבשים.....;)

danile80
14-06-2011, 23:55:54
יפה, אני שמח שיש מתעניינים.
אני אתחיל ממש בקטנה, סיימתי את להבי הזריקה :)
עשיתי את זה כי אני ממש שונא שבסוף הבניה חסרים לי חלקים קטנים, וגם בגלל שהצטברו לי מספיק גזרי קרבון שיצדיקו את זה.
התהליך הוא די פשוט: מלווחים בדים כמה שכבות (אצלי כ-8 נדמה לי) של קרבון אחת על השניה. אני השתמשתי בחד כיווניים שהיו אצלי זמינים, חשוב להניח כמה בכיוון הניצב לכפיפה ע"מ שלא יהיו הפרדות ושיחזיק גם את הלחיצה המינימלית בשימוש.

התוצאה: שני להבי זריקה (שני דאונים כבר אמרנו) במשקל של 1.5 גר' ועובי 1.5 מ"מ כ"א. קשיחים בטירוף וגם נוחים לאחיזה, הלכתי על עיצוב הדומה לזה של טופסקיי, לי אישית מאוד נוח באצבעות.
בתמונה אפשר לראות את החומר גלם לאחר הליווח וגם את התוצרים הסופיים לאחר השיוף (יצא לי לוח קטן שהספיק לשלוש להבים)

לילה טוב
דני

danile80
15-06-2011, 20:28:33
ערב טוב

בדאונים החדשים רציתי לבנות את הפוד בצורה יותר טובה מהראשון, לשם כך צריך לבנות תבניות. אני השתמשתי בתהליך סטנדרטי ומתועד היטב ב- rcgroups וגם כאן ע"י איתן. בשבילי זו
הייתה התבנית הראשונה (הרצינית). לפני כמה זמן השלמתי את התבניות. אתאר כאן את התהליך בקצרה.

1. דבר ראשון לפני הכל צריך לבנות פלאג. זו הצורה הסופית אותה רוצים להשיג. אני בניתי/שייפתי את שלי מקלקר צהוב - רונדופאן. עצה לעתיד, קלקר מאוד לא מומלץ, הוא רך מדי והסתבכתי איתו לא מעט.
2. אני הלכתי על צורה של פוד של SG2 מהתוכניות עם כמה שינויים. חיבור הבום הפעם עשיתי מבחוץ לפוד ולא מבפנים כמו במקור, יותר פראקטי לדעתי. ועוד דבר הפתח שירות (חופה) אצלי
תהיה מהצד. ככה אפשר להשאיר אותו קשיח יותר.
3. אוקיי אז משייפים לצורה הסופית כבר אמרנו. מצפים באפוקסי (זה המשמש אותי לליווחים), מחכים שיתייבש ומשייפים שוב וככה מספר פעמים. אם בטעות מורידים יותר מדי אז ממלאים פילר והסיפור עם האפוקסי ממשיך עוד כמה פעמים.
4. ברגע שהפלאג מוכן, צריך לייצר את התבנית הראשונה והיא של החופה. מסמנים על הפוד את הצורה הרצויה ומורידים "שבב" מהפלאג ע"מ לקבל את הקונטור והשקע הקטן כדי שבסוף כשהיא תשב במקומה שהיא לא תבלוט החוצה. ו...ניחשתם נכון מצפים עוד באפוקסי את האזור ומשייפים שוב.
5. ככלל חשוב שהפלאג יהיה מבריק ונטול פגמים קטנים עד כמה שאפשר.
6. השלב הבא הוא מריחת ווקס הפרדה על האזור וציפוי בג'לקוט. הג'לקוט הוא אפוקסי עם חלקיקי מתכת בפנים, בדר"כ בצבע מסוים. תפקידו לקבל את הנגטיב של הפלאג.
7. כמו שאפשר לראות אצלי הוא בצבע ירוק כהה. ועוד דבר חשוב. למרוח ווקס טוב טוב על כל האזור!!!! כפי שניתן לראות לא הצליח לי בפעם הראשונה והייתי צריך לתקן את החופה ולחזור על כל התהליך. וכן נכון, שיוף, פילר, אפוקסי........ :)
8. לאחר שהג'לקוט מתקשה מעט (tacky) מלווחים כמה שכבות זכוכית עליו. זה נותן לתבנית הקטנה הזו קשיחות בשימוש עתידי ומטרה נוספת היא לאחד קצת את הג'לקוט. לתת לו גיבוי מבני.
9. בתמונה האחרונה רואים את התבנית המוכנה. ניתן לראות את הקונטור של החופה על הג'לקוט. ככה מקבלים את הקונטור המדויק כאשר עושית את החופות. ד"א התבנית הזאת כבר הפיקה שתי חופות, אבל על כך בהמשך.

דני

danile80
15-06-2011, 20:44:05
המשך

לאחר שהתבנית לחופה מוכנה, מגיע הזמן לעשות את התבנית של הפוד כולו.

1. דבר ראשון מוצאים משהו שישמש כקיר הפרדה. אני מצאתי לוח פורמייקה לבן.
2. חותכים בפנים קונטור עבור הפלאג (לא חייב להיות מדויק) וממקמים את הפלאג בפנים כך שהגבול של הפורמייקה יהיה על מישור האמצעים של הפלאג ודואגים לכך שהפלאג לא יזוז. אני מיקמתי אותו על כמה גושי פלסטלינה.
3. זוכרים את הקונטור הלא מדויק? עכשיו מטפלים בזה. דבר ראשון דואגים שהפלאג מרוח על כל ההיקף בווקס הפרדה. כעת מערבבים אפוקסי 30 דק' עם טלק וממלאים את כל ההיקף. הטלק נותן לאפוקסי נפח, לא חייבים כאן חוזק.
4. לאחר שהכל מתייבש, מוציאים את הפלאג ומשייפים את האפוקסי כך שיהיה באותו מישור עם קיר ההפרדה - קיבלנו התאמה מושלמת לפלאג.
5. שלב הבא מוסיפים "קידודים" לתבנית. אלה בליטות/שקעים שתפקידם למקם את שני החלקים העתידיים של התבנית בדיוק אחד מעל השני. אני עשיתי נקניקיות של פלסטלינה עם ציפוי צלוטייפ מעל.
6. השלב הבא הוא מוכר אבל בהיקף גדול יותר. מורחים ווקס (כמה שכבות), מורחים ג'לקוט ומלווחים מעל בדי זכוכית. כאן כמובן השתמשתי בהרבה יותר.
7. אני מתכוון להשתמש בתבניות עם ניפוח מבפנים, לכן החלקים צריכים להיות קשיחים מספיק שלא יתעוותו בלחץ. נשאר לי מלט מהבניה הקודמת (זוכרים את התבניות הפשוטות?) ולכן השתמשתי בו לעשיית מבנה לחצי התבנית הזאת. היציקה באה לאחר שהאפוקסי מתייבש.

דני

danile80
15-06-2011, 22:18:36
הלאה

לאחר שהכל מתייבש אפשר להפוך ולהוריד את קיר ההפרדה. מכיוון שהכל מרוח בווקס הפרדה, ההסרה היא פשוטה מאוד.

אני חייב להודות שאת השלב הבא לקח לי זמן להבין. הסתכלתי בעשרות שרשורים ומדריכים בנושא התבניות ובכולם השלב הזה של הצד השני לא מוסבר מי יודע מה.
אז התהליך הוא כזה:
1. לאחר הסרת קיר ההפרדה מורחים ווקס על הכל, שימו לב שיש שקעים עכשיו (במקום הבליטות ששמנו בהתחלה) בתור הקידודים.
2. חוזרים על התהליך של ג'לקוט, בדים ומלט. לשים לב מכייון שיש קשעים, אז צריך לתמוך אותם מבנית, לכן שמתי בפנים קצת סיבי קרבון.
3. לאחר שהכל מתייבש, מקבלים תבנית.

עוד לא ייצרתי גופים איתה, בנתיים אני עושה נסיונות עם בלונים להפעלת לחץ פנימי.

דני

eitan-ro
16-06-2011, 09:38:20
יפה מאד! אתה נהיה ממש מקצוען ומאד מהר!
ההערה היחידה שיש לי - החיבור של הבום זנב בשיטה שאתה בחרת יוצרת עומס יותר גדול על הבום והפוד מאשר השיטה המקורית (זאת הסיבה שהחיבור הוא מבפנים) אז תדאג לחזק קצת יותר את האיזור הזה בפוד.
ואם אתה עושה עם בלון מתנפח עד צריך שהתבנית תהיה עבה (לפחות 5 מ"מ) אחרת עלולים להיווצר עיוותים בתבנית בזמן הייבוש.
איתן.

danile80
16-06-2011, 20:26:48
איתן
תודה! :)
כן, זה ברור לי, תוספת מומנט כפיפה שלא הייתה לפני.
חשבתי על תוספת של שכבת קרבון חד כיווני במעברי עוביים שם, נראה לי יהיה מספיק. אני מוכן לשלם את זה בשביל הנוחות בחיבור לאחר מכן.
דני

eitan-ro
16-06-2011, 22:43:27
עד כמה שזה יישמע מוזר, אבל עדיף לדברים האלה לשים דוקא בד קרבון ב45+- מעלות...

danile80
19-06-2011, 17:49:29
אהלן חברה
הגעתי לשלב המשטחים האחוריים. ויש לי שאלה למביני עניין: מה עדיף, ציר פנימי (סטריפ זכוכית ב- 45 מעלות בשלב הליווח) או פשוט סטריפ צלוטייפ מבחוץ ע"מ לא להסתבך?
תשובות מנומקות יתקבלו בברכה :)
דני

eitan-ro
19-06-2011, 18:28:50
לא זה ולא זה...
זכוכית נשברת בזויות קטנות יחסית, וסלוטייפ עלול לקלף את הסקין העדין.
אני דוקא ממליץ לשתול ציר קוולאר ב45 מעלות, בדיוק כמו פה:
http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=48502&stc=1&d=1308497287

danile80
19-06-2011, 18:43:54
הבעיה היא שאין לי קוולר.
בדאון הראשון שמתי זכוכית ועדיין הכל עובד נהדר.
בינינו, מתי אתה מגיע לזוויות קטנות במשטחים?:)

שאלתי את זה מכיוון שלהדביק ציר מבחוץ נראה לי גם לא רע...או אולי אני סתם מתעצל...

eitan-ro
19-06-2011, 19:04:00
הבעיה של זכוכית שזה יחסית מעמד להרבה זמן... הצירים מפיבר רגישים מידי לכל מיני שטויות.
עדיף כבר שתעשה ציר סלוטייפ (TESSA).
איתן.

roydor
19-06-2011, 20:14:19
אישית אני לא אוהב קוולר, בגלל שזה כאב ראש בעבודה (חיתוך)
בהגאים האחרונים שבניתי וגם בכנפיים של הגרמלין השתמשתי בפיל פליי עדין מאד, יצא מגניב וגם הצבע שקוף לבנבן ולא מכוער צהוב (שהופך לחום בשמש)

בכל מקרה, פיבר לא מתאים וזה עניין של זמן עד שייקרע לך.

eitan-ro
19-06-2011, 21:39:01
רועי - הבעיה עם קוולאר זה רק כשאתה בונה משטח שלם ממנו, כשעושים ציר זה לא כזה קשה ולא נורא בכלל... חוץ מיזה שהוא יותר עמיד מפיל-פליי למרות שזאת גם אופציה לא רעה בהתחשב באלטרנטיבות

danile80
19-06-2011, 22:04:44
רועי, אתה מתכוון לשים בפנים סטריפ ניילון בזמן ליווח? אין עם זה בעיות בהדבקה?
בדאון הנוכחי, יש לי צירי סלוטייפ בכנפיים, אין איתם בעיה בכלל. נראה לי בכל זאת אלך על זה, הכי נקי ופרקטי לדעתי.

דני

roydor
19-06-2011, 23:22:11
הפיל פליי אינו ניילון, הוא למעשה סוג של בד דקרון. וכן אני שם אותו בין הבד החיצוני לבין הליבה בדומה לסרט הקוולר שאיתן תיאר ומניסיוני הוא עדיף משמעותית על פני הקוולר (על כן הוא זוכה לכזו פופולריות ב-F3J)

danile80
02-07-2011, 17:47:13
אהלן חברה

בזמן האחרון התמקדתי בבנית משטחים אחוריים.
דבר ראשון, כלקח מהדאון המקורי, בניתי לי קשת קטנה שבא הרבה יותר נוחה לדברים קטנים. יצאה גרסה ממוזערת של המתקן המקורי, רק הפעם ידני לחלוטין.
שלב שני זה כמובן חיתוך ליבות עבור שני הדאונים.

דני

danile80
02-07-2011, 18:17:56
המשך

מייצב הכיוון היה שפן הנסיונות שלי. ניסיתי לעשות אותו קל יותר וחזק יותר.
בהתחלה הלכתי על בד 18gr/m^2, כמו בבניה המקורית. אבל קיבלתי כמה ליווחים יבשים מאוד ומאוד חלשים ושבירים, שלא לדבר על מבנה סנדוויץ'.
לאחר התייעצות עם החברה מ- rcgroups, עברתי לבד כבד יותר - 48gr/m^2.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1456022

בשפת זרימה הכלתי על משהו חדש, carbon tissue מהסיני. רציתי לבנות מזה את כל המשטחים, אבל הוא לא ממשך נוח לשימוש. בסופו של דבר קיפלתי רצועה של 8 מ"מ על שפת הזרימה, זה מחזק את האזור ללא תוספת משמעותית לעובי. יתרון נוסף הוא שזה מגדיר בדיוק את הקונטור של הליבה, יודעים בדיוק עד לאן לשייף לאחר יציאה משק הוואקום.
על שפת התקפה שמתי tow של קרבון וגם אורכן מאותו החומר im7 6k. לאחר שמגלגלים את זה עם רולר קשה, זה נהייה ממש רחב.
הגימור של המייצב והקשיחות שלו יצאו ממש טובים, שיפור ניכר מהבניה המקורית. לאחר קצת פעולות גימור יצא 6 גר' בול.
השני נמצא כרגע בתוך השק, יוצא בעוד מספר שעות.

דני

eitan-ro
02-07-2011, 19:21:07
יפה... יש לך קצת לימוד טוב!

danile80
03-07-2011, 21:10:40
ערב טוב

המשטח השני יצא מהשק, והיום חתכתי אותם והדבקתי צירים.
הלכתי על ציר חיצוני, פשוט ונקי. חיתוך שני החלקים עובר באמצע הסיב המשוטח, יצא בדיוק כמו שהתכוונתי - יש שני חלקים עם מסגרת קרבון מסביב, קשיחים מאוד.
יצא גם הדיר מאוד, שני מייצבי כיוון יצאו בול 6.2 גר' כ"א.
הדבר האחרון הוא להוסיף הורן וזהו.
מייצב הגובה הראשון בתוך השק.

דני

danile80
05-07-2011, 21:13:51
ערב טוב

ובכן אתמול והיום סיימתי את מייצבי הגובה.
התהליך והליווח מאוד דומים למייצבי הכיוון. גם כאן יש סיב משוטח אורכי ו- tissue בשפת הזרימה. במייצבי הגובה יש תוספת של סיבים באמצע לטובת חיבור התושבת, הקשחת המקום.
הצירים גם כאן הם חיצוניים. כאן כבר היו קצת הבדלי משקל: אחד 7.1 גר' והשני 6.8 גר'. נשאר להוסיף הורנים.
ואותו נושא, אני מתכנן לשים pull-spring בדאונים האלה. חוט ספקטרה כבר יש. השאלה היא ממה עושים את הקפיצים? פלדה 0.3-0.4 מ"מ (שמשמשת לפושרודים) תעבוד? או הצעות אחרות?

תודה
דני

eitan-ro
05-07-2011, 22:25:01
הקפיץ הכי טוב זה דוקא נירוסטה 0.4 מ"מ (לא פלטה, אלא מוט עדול בעובי 0.4), מאיפה להשיג אני לא יודע, אבל אני בטוח שרועי יראה את הפוסט הזה ויגיד לך איפה אפשר לקנות כזה.
איתן.

roydor
05-07-2011, 22:40:47
אכן נירוסטה 0.4 עושה את העבודה היטב.
אני קניתי בת"א, לא מכיר איפה יש באיזור הצפון, אולי ב"קפיץ הצפון" שבעבר היו בקריות

danile80
05-07-2011, 22:54:27
מצאתי את זה: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1021665&highlight=pull+spring
הם מדברים גם על פלדה 0.5 ממ וגם על נירוסטה קפיצית 0.4 ממ
נראה מה יהיה זמין בזמן ההתקנה

דני

danile80
08-07-2011, 16:22:30
ערב טוב

היום החלטתי לעשות הרצה ראשונית לתבנית מכיוון שאף פעם לא השתמשתי בה ובכלל בשיטת בנייה זו.

השתמשתי בבד זכוכית כבד (אין לי מושג כמה בדיוק) שיש לי בכמות ואני לא משתמש בו.
דבר ראשון ע"מ לדעת את הצורה המדוייקת של הבד שייכנס לתבנית, עושים פריסה לשני הצדדים, נוח לעשות את זה ע"י הדבקת מסקינגטייפ בפנים ואחרי זה פריסתו על קרטון. צריך להקפיד על להשאיר שפה על חלק אחד, זה מה שייתן את התפירה.
מבחינת הציוד. משאבה הייתה לי, זו משאבת בולם של אופניים שלי. אילטרתי חתיכת צינורית עם וונטיל אופניים בקצה אחד, בקצה השני זה מתחבר לבלון (כזה של צורות חיות) ונכנס לתבנית. מראש הקפדתי להשאיר שפה בתבנית שתסגור על הצינורית הזו.
קניתי 6 קלמרות ע"מ להדק את התבניות ובנוסף הדבקתי לוחות עץ על שני החלקים ע"מ לפזר את כוחות ההידוק.
הלאה מווקססים את התבנית עם ווקס הפרדה. מפזרים אפוקסי על הבדים החתוכים, מכניסים לתבנית, ביניהן בלון וסוגרים.
לאחר מכן מנפחים את הבלון בפנים. בנסיונות מקדימים לניפוח בלונים הצלחתי להגיע לאטמוספירה בלבד, לפני שהם התפוצצו. בסופו של דבר נראה כי זה מספיק.
מנפחים את הבלון בפנים. מה שזה עושה זה מצמיד את הבדים לתבנית וגם סוגר את התפר בין שני החלקים.
השלב הקשה ביותר זה כמובן ההמתנה לייבוש :)

לאחר פתיחת התבנית, רואים אפוקסי בכל מקום (ייבש ויורד בקלות בגלל הווקס) אלו שאריות שנדחפו החוצה בגלל הלחץ.
בנוסף רואים בפנים את החלק המוכן!!! לשמחתי עלי להודות שיצא ממש טוב, הוא קיבל את הצורה מתאימה וכן העקימונים של התבנית עברו לחלק הסופי. הצבע הירוק בפנים זה הבלון, הוא נדבק מעט אבל עם קצת מאמץ משתחרר.

כמובן שהחלק בתמונות לא ישמש אותי לכלום, הוא דק מדי וגמיש, אבל הבדיקה הצליחה. בימים הקרובים נלווח פוד מבצעי.

דני

eitan-ro
08-07-2011, 19:51:26
בדיוק ככה אני עושה את הגופים של הטיסן שלי.. שיטה מעולה! אני מצליח להגיע ל2.5-3 באר, יותר מיזה אני כבר מפחד על התבנית (לא מספיק עבה).

b1yossi
08-07-2011, 20:37:56
התעלות משני צידי התבנית (ע"ג התבנית) מכוונות ? לטובת ניקוז עודפי הדבק?

danile80
08-07-2011, 21:00:45
איתן, אין לי בעיה עם התבנית, היא עבה מספיק. הבלונים התפוצצו לי בלחץ גבוה יותר. איך אתה שומר עליהם?
יוסי, התעלות במקור הם קידוד שני חלקי התבנית, זה מבטיח ששני החלקים יושבים בול אחד מעל השני (שים לב שמהצד השני יש בליטות). במטרה משנית זה גם אוגר את הדבק.

Liav
08-07-2011, 21:26:26
דני,
נראה לי שבתוך התבנית, אתה יכול להעלות את הלחץ בלי שהם יתפוצצו.
(או שהתכוונת שהם התפוצצו בתוך התבנית בלחץ של אטמוספירה אחת?)

אגב, ואם אתה מחפש משהו עמיד מאוד וגם מגיע עם חומר הפרדה שלא ידבק, אולי קונדום יכול להיות רעיון נחמד (לא ניסיתי...) :D

danile80
08-07-2011, 21:48:00
אהלן
הם התפוצצו בתוך התבנית..
ניסיתי קונדומים, גם התפוצצו (טוב שבתבנית ולא בנסיבות אחרות) :)

eitan-ro
08-07-2011, 21:50:34
אני משתמש בבלון לייצנים... כל פעם אחד חדש

danile80
15-07-2011, 23:31:16
אהלן חברה

קצת נתקעתי עם התבנית, הבלונים מתפוצצים בפנים, צריך למצוא דרך להתמודד עם זה....
וכמו שקורה אצלי הכל בא בצרורות, אז הייתה לי תקרית לא נעימה עם הטופסקיי.
הייתה רוח קצת חזקה אבל כמוהן שהתעקשתי להטיס...בכל אופן, אחרי זריקה (די מוצלחת האמת) בגלל הרוח הדאון הגיעה מעליי ואפילו קצת מאחוריי.
לדעתי מה שקרה שלא הצלחתי להתמצא איך הוא ביחס אליי (הלמעלה והלמטה נראים בדיוק אותו הדבר) והכנסתי אותו לסחרור שממנו הוא יצא רק בקרקע..
התוצאה זה סדק לא נעים באמצע הפוד, כנף מעוכה בחתך הסרוו ואנטנה קרועה במקלט. כל הביפנוכו שלם.
אז כמובן שעכשיו צריך לתקן. בנוסף מכיוון שזה היה הדאון הראשון שלי, אז המשטחים מאחור קצת מעוכים/מתוקנים/מכוערים. אז החלטתי לנצל את ההזדמנות ולהתקין לו משטחים חדשים של SG. מהשוואה ראשונית נראה שהשטח שלהם בדיוק מתאים, מנת מימדים קצת גדולה יותר ב- SG.
זהו, מקווה שהתיקון והשדרוג יהיה קצר.

דני

danile80
24-07-2011, 19:19:56
אהלן חברה

אחרי שבוע של הפסקה בבניה לטובת תיקונים, סיימתי (עם התיקונים) מצורפות מס' תמונות של התוצאות.
יצא לגמרי לא רע. בגוף התיקון כמעט ולא נראה, כנף קצת מכוערת :)
הדבר המעניין הוא שהצלחתי לגלח משהו כמו 3-4 גר' מהמשטחים מאחור. בנוסף המשטחים החדשים קשיחים יותר, לדעתי.
בהמשך השבוע אנסה לעשות טסט ולראות אם יש שיפור.

עכשיו בחזרה לבנית SG, והשלב הבא הוא בום.

דני

eitan-ro
24-07-2011, 22:47:12
תיקון שמוריד משקל הוא תמיד תיקון מעולה!

danile80
28-07-2011, 22:15:41
אהלן חברה

כאשר בניתי את הפלאג לפוד, עשיתי אותו בהתאמה לאימום לבום שבכוונתי להשתמש. האימום היה בנוי משני שלבי חכה מודבקים ביחד משוייפים ומקוצרים לאורך המתאים (תמונה למעלה). ובאמת כשיצרתי את הפלאג ואת התבניות זה נראה לי כרעיון ממש טוב.
אלה מה, עם הזמן אהבתי את הרעיון פחות ופחות, שני החלקים לא הודבקו לגמרי ישר (באשמתי כמובן) וגם הקוטר הקטן (באזור המייצבים מאחור) נראה לי גדול מדי, מה שאומר יותר משקל מאחור שאינו מוצדק. עם כל התהיות האלו החלטתי להחליף אותו.

אלא מה, התבניות לפוד כבר מוכנות וצריך למצוא משהו שיתאים בקוטר לחיבור לפוד הספציפי הזה. באמת תקופה לא מצאתי לכך תחליף.
ואז קיבלתי עזרה לא צפויה מחבר של אבא, הוא חרט לי אימום למידות ממוט אלומיניום. כאן כבר היה לי את החופש לבקש את המידות שרציתי:)
בכל מקרה קיבלתי אותו לפני שבועיים, מיותר לציין שהוא נראה לי מתאים הרבה יותר טוב מהאילתור שלי..:) (בתמונה למטה)

דני

danile80
28-07-2011, 23:32:49
המשך

הפעם הלכתי על מבנה יותר סטנדרטי של הבום.
לייצור המבנה יש לחתוך שני בדים - בד 0/90 ובד חד כיווני. 0/90 הולך פנימה וחד כיווני בחוץ.
לצורך החיתוך יצרתי שתי שבלונות. היצור די פשוט צריך למדוד את הקוטר הגדול והקטן של האימום ולחתוך טרפז. כמובן שהבד הפנימי צריך להיות מעט קטן יותר.
תחילה מכינים את האימום, שמים אותו על המתקן המסתובב (אותו אחד שהשתמשתי בבניה המקורית), מורחים בווזלין. שמים שכבת סרט וידאו, מורחים במשחת הפרדה.
לאחר חיתוך הבדים, מערבבים אפוקסי, מספיגים טוב טוב את הבדים. מייבשים את השאריות עם נייר טואלט - חשוב.
לאחר מכן שמים את שני הבדים אחד ליד השני ומגלגלים עליהם את האימום. בסופו של דבר שמים שכבת סרט וידאו מלמעלה.
אחרי יום הבום יוצא.

בנתיים יש לי אחד, קשיח מאוד. אני מחכה שיהיה לי עוד אחד כדי לקצר אותם זהה.

דני

danile80
30-07-2011, 12:01:30
בוקר טוב

בסוף השבוע עשיתי עוד שני בומים (סה"כ 3), הראשון נשבר לטובת בדיקת קשיחויות :)
המשקלים של השניים האחרונים הם 24.6, 24.9 גר', בלי שיופים והתאמת אורכים.
המשקל קצת כבד ביחס למה שמקובל בשוק, אבל אני מרוצה. אפשר לשייך את המשקל הגבוה כם לעובדה שהשתמשתי בקוטר גדול יותר בחלקו הרחב של הבום וגם לתוספת בדים באזור השורש לטובת חיבור הכנף (ב- SG הכנף מתחברת ישירות לבום ולא לפוד כפי שמקובל לרוב). בנוסף, האורך הסופי יהיה כ- 31 אינצ' (~79 מ"מ). אורך הבומים המגולגלים - 34 אינצ'. כך שכנראה אצליך להוריד משהו גרם או שניים מכל אחד.

המשך הבניה בעוד שבוע, טס היום.

דני

danile80
05-08-2011, 22:44:05
אהלן חברה

אתמול חזרתי משבוע בארה"ב, נסיעת עבודה קצרה בנברסקה.
שמעו, התחלתי ממש לקנא בשטחים העצומים שיש להם, לא פלא שדאוני דיסקוס מאוד נפוצים שם. שדות בכל חור :)
צירפתי כמה תמונות, סתם להתרשמות.

דני

danile80
06-08-2011, 18:59:42
שלום

היום חתכתי את הליבות לכנפיים
השתמשתי בקשת הותיקה שלי. הטכניקה אותה טכניקה מהבניה הקודמת, רק הפעם החלטתי לגמור את כולם בבת אחת.
כל כנף מורכבת משתי חתיכות טרפזיות, כלומר 4 חתיכות לסט.
בסך הכל חתכתי מספיק לשלושה סטים של כנפיים (מי יודע אולי אהרוס סט אחד)
בסוף הצמדתי את החצאים מכל צד עם דבק ספריי

דני

eitan-ro
06-08-2011, 21:20:54
יפה... בהצלחה בבניה :)

danile80
24-10-2011, 21:20:54
ערב טוב
יותר מחודשיים מאז העדכון האחרון... :) הגיע הזמן...

אז באמת עבר קצת זמן.. באמצע היה גם חופש... אבל לא התבטלתי כל הזמן הזה.

בעדכון האחרון חתכתי ליבות לשלושה סטים של כנפיים.
למי שלא מעודכן לפני כשלושה חודשים נכנסתי עם ה- SG הראשון שבניתי לתוך עמוד תאורה, כתוצאה מכך נמעכה הכנף ומנפילה נפגעו גם הזנבות. ניתן היה לתקן אבל פשוט לא התחשק לי...
ואז בהחלטה של רגע החלטתי שאני מחדש אותו, אז סט הליבות הראשון הלך לטובת זה. הדאון גם קיבל זנבות חדשים ונוצצים, פושרודים חדשים וסרוואים חדשים בכנף עם top drive. למעשה מהבניה המקורית נשאר רק הפוד והבום. אוכל להעיד על עצמי שהכנף יצאה הרבה יותר טוב מהראשונה, קשיחה יותר ויפה יותר, למרות שלא מושלמת.
הדאון עוד לא טס, בתקווה השבוע.

בנוסף בזמן הזה שיחקתי הרבה עם ליווחי משטחים אחוריים. חלק הרסתי, חלק הקרבתי לטובת ניסויי חוזק, ניסיתי כמה ליווחים. בנוסף, יישמתי את עצתו של רועי ושמתי peel-ply בתור ציר (עד עכשיו עשיתי צירים מצלוטייפ). עובד ממש ממש טוב. גם הגימור של הזוג האחרון יצא ממש יפה. רועי - תודה על העצה.

נכון לעכשיו יש גם שני בומים מוכנים. תוכניות להמשך זה ללווח את הכנפיים לדאונים החדשים.

דרך אגב, יש לי שני סטים של משטחים אחוריים מוכנים (יש תמונות לפני כמה פוסטים) עם צירים מצלוטייפ. אני מעוניין לתת אותם למי שירצה. מחליפים נהדר את הזנבות של טופסקיי, מניסיון :)
מי שמעוניין, תשלחו הודעה.

מקווה שעכשיו השרשור יתקדם בקצב מהיר יותר.
דני

danile80
29-10-2011, 01:08:45
עדכון קצר - פתיחת צירים במייצבי גובה

היום פתחתי את הצירים, חיתוך חתך מלבני מלמעלה לתנוע חופשית ושיוף הבד עם קו הציר.
הפעולה מאוד נוחה עם הפיפליי.

משקל המייצבים - 7.4, 7.7, מעט כבדים לטעמי אבל לא נורא.

דני

danile80
07-11-2011, 23:47:56
לילה טוב

במהלך השבוע התקדמתי קצת עם הזוג הראשון של ליבות.

שלב ראשון הוא שיוף קל של הליבות להוריד את כל ה"מבריק" של הקשת ע"מ לקבל משטח שיידבק טוב.
דבר הבא זה לעטוף את שפת הזרימה בטישו קרבון - אני משתמש בזה כבר די הרבה זמן, ללא תוספת משקל/עובי נראת לעין הדבר מחזק את שפת הזרימה בצורה נהדרת. חוץ מזה עוזר להשלים במקומות בהם פיקששתי עם השיוף :)
שלב הבא זה שיוף תעלות לקורות. השיוף נעשה ע"י הדבקת פס נייר שיוף לבלוק בלזה קטן ועבודה על הליבות.
הלאה כמובן הדבקת הקורות, שטח החתך אצלי הוא 0.5X3 מ"מ. אורך הקורות הוא מטר, 750 מ"מ הולך עד הסוף ו 250 הנותרים מחזקים את השורש. רצוי להדביק אותם בשלב מוקדם כי זה עוזר בהתעסקות עם הליבות - handling.
השלה הבא הוא יחסית חדש בשבילי וזה חיזוק המדפים לפיתול, בשפת האמריקאים - facing. המשטחים נחתכים מהליבות, שפת התקפה של המשטחים ושפת זרימה של הכנף נעטפים בבד זכוכית 18 גר/מ2 עם דבק ספריי בזווית של 45 מעלות. פס קלקר שנחתך החוצה מוכנס בחזרה עם ליישר הכל. האזור הזה יורטב באפוקסי לפני ההכנסה לשק.
בהמשך השבוע, הדבקת קרבון לשפת ההתקפה וכמובן הליווח הסופי.

עדכונים בהמשך
דני

eitan-ro
08-11-2011, 07:47:23
איפה אתה קנית את הטישו קרבון?

danile80
08-11-2011, 19:40:47
הטישו הוא מהסיני: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__12898__Carbon_Fiber_Tissue_Fine_10g_m2_1mtr.html

danile80
23-11-2011, 22:42:28
אהלן חברה, קצת עדכונים

השתנו לי מעט התוכניות, פיקששתי עם סט הליבות מהפוסט הקודם, אז בנתיים עשיתי הפסקה עם הכנפיים ועברתי לפוד.
היום שלפתי את הפוד המבצעי הראשון מהתבנית, לדעתי יצא פשוט מעולה!! הייתי ממש מופתע מהאיכות והגימור.
הליווח שלי הוא בד זכוכית דק חיצוני, קוולר מקדימה ובחיבור לבום שתי שכבות קרבון - להחזיק את מומנט הכפיפה.
את החופה עשיתי לפני כמה חודשים משלוש שכבות זכוכית, ההתאמה הייתה טובה מאוד.
כל העסק שוקל 17 גרם, אזור החיבור קשיח וחזק מאוד לפי התכנון. החופה אצלי נסגרת בצד ולא מלמעלה והפוד הוא יותר רחב מאשר גבוה.

את שלבי הכנת התבניות כבר פרסמתי פה, אתמול איתרתי את הסיבה לפיצוצי הבלונים - הייתה לי פינה חדה בג'לקוט, עם הבדים הבלונים בכלל לא נוגעים בה והלחץ נשמר כמו שצריך.
הבדים מורטבים בצד, לאחר מכן מוכנסים לתבנית, סוגרים עם 6 קלמרות. מכניסים "עוקץ" עם בלון פנימה. למעשה זהו צינור פליז שעליו מושחל הבלון (הבלון חתוך לאורך הנכון ולא כולו שם), חשוב מאוד להדק את העוקץ לתבנית, אחרת יישלף בניפוח.
לאחר שהכל מהודק, מנפחים את הבלון בפנים, אני מגיע לקצת פחות מאטמוספירה, הרבה אפוקסי זורם החוצה.

שמעו העסק הזה ממכר!, עוד פוד נמצא עכשיו בתבנית.

דני

roydor
23-11-2011, 22:53:45
דני,
יפה מאד.
אני ממש מתרשם מהידע והיכולת שרכשת לעצמך מבנייה עצמית ושיטות העבודה שפיתחת, ממש אוניברסיטה של החיים...

חסרת לנו בתחרות האחרונה, מתי אתה מצטרף אלינו להטסה קטנה?

danile80
24-11-2011, 00:06:29
רועי, תודה רבה.
אני ממש נהנה מהתהליך.

את התחרות האחרונה באמת פספסתי, אני בהחלט אצטרף אליכם בעתיד הקרוב וגם לתחרויות הבאות.
צריך ללמוד איך להטיס בחורף לא :)

eitan-ro
24-11-2011, 07:24:41
ממש יפה! רק שתדע (ואתה בטח יודע) אתה יכול לנפח להרבה מעל אטמוספרה אחת... אני אישית את נגופים שלי מנפח ל2.5-3 אטמוספרות, וזה משפר מאד את האיכות של המוצר מבחינת חוזק.
איתן.

danile80
25-11-2011, 00:16:40
לילה טוב

היום הוצאתי את השני מהתבנית, צירפתי תמונות מהפתיחה עצמה.
השני יצא טיפה קל יותר, עם אותן תכונות קשיחות וחוזק.
נכון לעכשיו יש לי את הכל כדי להרכיב את הגופים.
השלב הבא זה הכנפיים...

דני

חזי
25-11-2011, 12:39:58
עבודה מרשימה !!!!
כל הכבוד

danile80
06-12-2011, 19:01:57
ערב טוב, קצת עדכונים:

דבר ראשון הדבקתי את הפודים לבומים, יצא אחלה, משקל גוף ריק באזור 41 גרם כ"א.
אחרי זה השלמתי מייצב כיוון אחד אחרי שהרסתי אחד בטעות.
דבר אחרון לקחתי את כל שאריות הקארבונים שהיו לי וליווחתי לוח שישמש אותי לחיתוך להבי זריקה. יצאו כמה גם להמשך וגם לעכשיו.

עדכונים בהמשך
דני

eitan-ro
07-12-2011, 08:08:14
אני מקווה שבתחרות הבאה אנחנו נראה אותך... כן?

danile80
07-12-2011, 16:39:02
וודאי, זו הייתה מעידה חד פעמית :)

danile80
08-12-2011, 20:33:49
הזוג הראשון של הכנפיים יצא מהשק!
לפי המשקלים עכשיו, יש מצב שאני יורד מתחת ל- 60 גר' לחצי כנף!

עדכונים בהמשך
דני

danile80
12-12-2011, 21:15:40
ערב טוב, קצת עדכונים:

עשיתי גימור סופי ופתיחת מאזנות לזוג הכנפיים הראשון. אני חייב לציין שיצא ממש נחמד. דבר חשוב ה- facing של המאזנות עבד ממש טוב, לאחר חירוץ הצירים ופתיחה מקבלים מאזנות/מדפים מאוד קשיחים לפיתול ומה שמפתיע ללא הרבה תוספת משקל. משקלים סופיים - כנף שמאלית 59 גר' כנף ימנית 60 גר'.

דבר נוסף הוא מיתקון הפיילונים על הבומים אליהם יתחברו הכנפיים. כאן זה די פשוט - קדיחה והדבקה, אלא מה הסיפור קצת ארוך כי עשיתי את זה אחד אחד תוך וידוא יישור ביניהם.

זהו לבינתיים, שאלה/בקשה קטנה:
כמו שציינתי בתחילת הבניה, אני רוצה לעשות כאן שליטה של חוט-קפיץ על המשטחים האחוריים. אשמח לכמה תמונות של מיתקון מוצלח של השיטה, במיוחד מעניין אותי איך ניראת היציאה של החוטים מהבום לכיוון ההורנים.

תודה
דני

Liav
12-12-2011, 21:50:42
תתחדש!
עבודה יפה מאוד!

נתראה בתחרות הבאה, ואולי גם בהטסות לפני כן :)

roydor
12-12-2011, 23:24:48
דני,
בשרשור הבא תמצא תמונות של התקנות חוט-קפיץ:
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?34562-FW5-Flow

danile80
14-12-2011, 22:39:24
ערב טוב, מעט עדכונים:

1. קדיחה ופתיחת בומים למחבר "אוטומטי" למאזנות.
2. חיתוך/שיוף הורנים למייצבי כיוון + הדבקה.
3. כיפוף קפיצים למייצבי כיוון מפלדה 0.4 מ"מ, הדבקת צינוריות פלסטיק דקות בשביל הקפיצים בתוך המייצבים.
4. הלחמת 2 פקים של 4 תאים של 400mah.
5. חיתוך ליבות לכנף השניה.
6. גיליתי שלא נשארו לי מחברי סרוו, לכן החיווט בתוך הפודים יחכה קצת עד להגעת החבילה.

דני

danile80
18-12-2011, 22:55:00
עוד קצת עדכונים:

חיברתי את המייצבים האנכיים לבומים, הדבקה ראשונית עם דבק מהיר, סיב קרבון בתפרים ובד זכוכית מעל, בסוף הכל מוספג באפוקסי. עשיתי אפילו סופיות קלקר קטנטנות כדי לעשות את סוף הבום חלק יותר:)
לקראת מיתקון הסרוו הראשון, קיצרתי את החוטים שלהם והלחמתי את הקונקטור המהיר שמבוסס על תקע-שקע של אוזניות. עובד אצלי נהדר ב-SG הראשון שלי, מאוד נוח ומאוד נפוץ אצל האמריקאים. מבטל את הצורך לפתוח את החופה להדלקת הדאון.

ד"א, מי שצריך חוט איכותי ודק של שלוש גידים (כמו של סרוואים אבל דקים יותר), דברו איתי.

דני

danile80
25-12-2011, 23:08:43
עוד מספר עדכונים:

1. הסרוואים בתוך הפודים הודבקו, ds285 של JR.
2. נעשו נקודות מעבר לברגים במייצבי גובה, ע"י מילוי אפוקסי בשתי נקודות, ערבוב אפוקסי עם טלק עושה את העבודה טוב. יותר מאוחר הנקודות יוקדחו לטובת ברגים.
3. הכנת הליבות השניות לליווח. שפת ההתקפה כאן שונה, היא מורכבת מ- tow קוולר ושתי שכבות זכוכית, בקצוות יש רצועת קרבות בשפת ההתקפה. בנוסף נעשה facing למאזנות כמו בליבות הראשונות. הליווח בסוף יהיה מעט שונה.

זהו להיום
דני

eitan-ro
26-12-2011, 07:29:23
לא מוגזם קצת הליווח של השפת התקפה? אתה תקבל שם עובי גדול שקצת הורס את הצורה של הפרופיל...

danile80
26-12-2011, 20:08:07
האמת היא שלא..
הזכוכית היא 48 גר'/מ^2 ואני לוקח בחשבון ששכבה אחת בערך תרד בשיוף הסופי.

danile80
07-01-2012, 10:17:07
בוקר טוב

כל השדות מלאים בוץ....אז ממשיכים לבנות.

1. השבוע השלמתי את כל ההורנים שצריך לשני הדאונים.
2. חיבור הכנפיים הראשונות, עם פתיחה לסרוואים והדבקת הורנים, אני הולך על topdrive.
3. הזוג השני יצא מהשק, באלה הוספתי פאצ' קארבון בקצוות, זה גם מחזק את האזור לטובת להב הזריקה וגם את הקצה לפיתול.
4. תושבת מייצבי גובה, שייפתי בלזה וציפיתי בקארבון, החלק שעשיתי מספיק ל-3 תושבות.

זהו בנתיים
דני

danile80
08-01-2012, 23:50:27
עוד קצת...

היום סיימתי את התושבת להגה גובה באחד הדאונים (הכחול)
עשיתי את ההברגות, כמו מקודם, עם אפוקסי וברגי פלדה עם ווקס הפרדה.
התאמה לבום ולמייצב.
את ההדבקה הסופית אני עושה כאשר הדאון הפוך, זה מבטיח הדבקה אופקית, ממש אוהב את השיטה הזאת.
לבסוף חברה שלי צילמה אותי בפוזה תמהונית הבודקת יישור... :)

דני

Gil
09-01-2012, 00:13:07
כל הכבוד דני,

מחכה בקוצר רוח להטיס אותם :rolleyes:

danile80
13-01-2012, 23:46:48
ערב טוב

הקונקטורים לסרוואים הגיעו במהלך השבוע... כמעט חודש לקח להם...
אז עשיתי את החיווט האחרון בפוד/בום לטובת חיבור כנף. קונקטור 4 פינים מודבק לבום לטובת "חיבור אוטומטי), בכנף יש את הנקבה שלו. בכנף הסרוואים והחיווט כבר במקום.
לאחר החיווטים, סוף סוף יכולתי לנתב את חוטי הספקטרה להגאים, הקפיצים הותקנו. היציאה מאחור דומה מאוד לשרשור שרועי שם - תודה.
אפשר לראות את הפוד, אין הרבה מקום אבל הכל ייכנס... ואז אפשר יהיה להתפנות לדאון השני.

יש לי קופסא על השולחן. במהלך הבניה אני שם בפנים את כל הדברים הקטנים שמגיעים/מיוצרים/מורכבים כגון הורנים, סוללות, סרוואים, להבי זריקה, חוטים, מקלטים, חופות, מחברים....במשך הבניה הכל מועבר לדאונים. אז....הקופסא מתרוקנת וזה ממש משמח :) כי הכל כבר במקום.

אני לא יודע מה קורא במרכז, אבל כאן הגשם כמעט ולא מפסיק, אז בונים בבית... :)

לילה טוב
דני

b1yossi
14-01-2012, 07:43:48
אני רואה שהחלטת להשתמש בשיטת הקפיץ\כבל, האם הדאון מתוכנן לשמאליים ?

eitan-ro
14-01-2012, 07:43:54
יש לך שבוע של גשמים לסיים את הדאונים... לך על זה!

יוסי - מה עם הדאון שלך??

danile80
14-01-2012, 09:59:45
בוקר טוב

יוסי, כן רציתי לנסות את זה. במקור הדאון לא מתוכנן ככה.
למה שמאליים? שים לב למיקום הורן הגה כיוון.

איתן, הצבתי לעצמי יעד של סוף ינואר :)

דני

b1yossi
14-01-2012, 11:02:23
אי שואל בגלל המיקום של ההורן - אם הדאון מיועד לימניים, הרי שבזריקה הכוח הצנטריפוגלי המופעל על הגה הכיוון יישען על הקפיץ ולא על הסרוו שלטעמי זה עדיף.

הדאון שלי נכנס לעבודה בתחילת השבוע, צפי לסיום, לא ידוע..... :rolleyes:

danile80
14-01-2012, 11:59:08
להגה גיוון יש פרופיל, הכוח שהוא מייצר הוא לכיוון מרכז המעגל ולכן הסרוו מועמס.

roydor
14-01-2012, 12:21:36
יוסי,
הכוח האווירודינמי שפועל על ההגה הוא במספר סדרי גודל יותר מהכוח הצנטריפוגלי שכן מרכז הכובד מקיף את המטיס בזמן הסיבוב ואילו הזנב שבולט אחורה רואה החלקה, בייחוד בזמן העזיבה ובחלקיקי השנייה שאחריה.

Gil
14-01-2012, 12:54:14
הי דניאל,

האם אתה מתכנן להכין מראש מתקן להוסיף עומס בעת הצורך?
או שאתה עושה זאת בדרך אחרת

b1yossi
14-01-2012, 13:08:34
טוב לדעת, הייתי תחת הרושם שזה צ"ל הפוך.

danile80
14-01-2012, 13:46:17
טוב....אפשר להגיד שהראשון גמור. :)
יש לי חיוך גדול של דביל אז עשיתי לו בוק קטן :)

תחילה עלי להודות שההתקנה של חוט קפיץ מאוד קלה! לא ציפיתי לזה, נראה איך זה יתנהג בחיים האמיתיים.
לאחר מכן מה שנשאר זה לחבר את כל האלקטרוניקה בפנים, יצא קצת הדוק ודרש מאמץ אבל הבונוס הגדול שזה כמעט מאוזן!
נשאר לעשות את הטאצ'ים האחרונים, להב זריקה וכיסוי סרוואים בכנף וכמובן תכנות פנימה לשלט.

נ.ב.
הצלחתי לתפוס הפוגה בין גשמים ולעשות טרימינג לכנפיים השניות...:)

דני

b1yossi
14-01-2012, 14:18:55
יפה מאוד !
למה בחרת בחוט בד ארוג ולא בכבל ?

danile80
14-01-2012, 14:53:44
יוסי, זה חוט spectra, מחזיק באזור ה- 30 ק"ג. ראיתי שזה מאוד נפוץ בפורום האמריקאי, אז קניתי גם.

גיל, ב-SG תוספת עומס צריכה לשבת בין הבום לבין הכנף, בין שני הפיילונים. אני עוד לא סגור לגמרי אם אני אוסיף אותה...

דני

eitan-ro
14-01-2012, 16:52:02
דניאל - בגלל שאתה משתמש בPULL SPRING וכנראה שגם בסוללה יחסית קטנה, תבדוק מידי פעם את המצב של הסוללה כי הסרוואים במאמץ קבוע אפילו כשאתה לא נודע בהם.

b1yossi
14-01-2012, 18:19:19
אני מכיר את החוט הזה היטב מתחום אחר - דיג.
יש לו יתרונות וגם חסרונות (עמידות נמוכה לחיכוך), השאלה האם שקלת את היתרונות מול החסרונות או שפשוט זרמת עם מה שראית ב- RCG.

danile80
14-01-2012, 19:00:54
זרמתי עם החברה :)

איציק רונן
15-01-2012, 00:45:39
דניאל - בגלל שאתה משתמש בPULL SPRING וכנראה שגם בסוללה יחסית קטנה, תבדוק מידי פעם את המצב של הסוללה כי הסרוואים במאמץ קבוע אפילו כשאתה לא נודע בהם.
איתן, אני לא ראיתי שינוי משמעותי בצריכת הזרם בין שני הדאונים שלי (אחד עם קפיצים ואחד פושרודים). שניהם טסים מעל שעתיים בסוללות 350 מיליאמפר.

בכללי אני מעדיף את השיטה הזו, היא סוגרת את כל החופשים וזה מרגיש מאוד נחמד בהטסה.

Gil
15-01-2012, 00:53:55
לסרוואים שאתה משתמש ה׳- JR285 יש יתרונות אך גם חסרונות שהם פשוט זוללי אנרגיה
ממליץ לך לבדוק היטב לפני שאתה מטיס מעל שעה בהנחה שהסרוואים בכנף הם גם דיגיטליים

eitan-ro
15-01-2012, 06:31:51
איתן, אני לא ראיתי שינוי משמעותי בצריכת הזרם בין שני הדאונים שלי (אחד עם קפיצים ואחד פושרודים). שניהם טסים מעל שעתיים בסוללות 350 מיליאמפר.

בכללי אני מעדיף את השיטה הזו, היא סוגרת את כל החופשים וזה מרגיש מאוד נחמד בהטסה.

אני חושב שאתה מדבר על שעתיים ברוטו (כשהטיסן מכובה חלק מהזמן הזה), שעתיים נטו זה נהיה גבולי לסוללות של 350 מילי'

roydor
15-01-2012, 07:04:23
ב-FLOW, עם שלושה סרוואים דיגיטליים של היפריון ואחד אנלוגי (D47) אני מטיס שעתיים (טיסן דולק כל הזמן) ויש לי עוד שעה ספר על סוללת 400 מילי.
עם זאת, צריך לזכור שכל סרוו הוא שונה וגם המקלט משנה הרבה.
תטיס שעה, תמדוד את המתח ובמידה ואתה לא גבולי תמשיך להטיס. עוד חצי שעה ותחזור על המדיה וכך הלאה.
בסוף יום הטסה תטען את הסוללה עם מטען חכם ותראה כמה נכנס, חלק בזמן הטיסה ותדע את הצריכה הממוצעת ואת הגבולות שלך.
לתשומת ליבך, סוללת ניקל מטאל נוטאת לרדת בביצועים עם הזמן, אני מכוון להטיס עד שני שליש מהקיבולת ומחליף סוללה כל שנתיים, ביצוע מחזורי טעינה ופריקה לסוללה פעם בחודש חודשיים מומלץ בחום.

danile80
20-01-2012, 11:19:18
בוקר טוב

מוכן לטיסה ~270 גרם.
עם המיקום הסופי של דברים בפוד, קיבלתי מרכז כובד קדמי קצת :)

דני

danile80
21-01-2012, 22:00:53
ערב טוב

זוג כנפיים "אדום" עבר טריממינג סופי ופתיחת מאזנות.
הזוג הזה יצא טיפה יותר כבד 62.3, 62.8 גרם. כאן ישנה תוספת של קרבון בקצה הכנפיים, עוזר להקשיח לפיתול וכמובן עבור הלהב.

דני

danile80
26-01-2012, 22:46:28
כמעט גמור....

eitan-ro
27-01-2012, 00:18:17
מדאון לדאון אתה רק משתפר והרבה! כל הכבוד!

danile80
28-01-2012, 13:23:15
אהלן

מישהו דיבר איתי לפני כמה חודשים בנושא של פוד לדאון. אני לא מצליח למצוא את ההודעה ולא ממש זוכר מי זה היה
במידה ואתה עדיין מעוניין, צור קשר :)

דני

Gil
28-01-2012, 17:30:34
הי דני,

אני חושב שמי שחיפש גוף לדאון זה בחור בשם אוהד

danile80
28-01-2012, 19:14:22
אשמח אם תפנה אותו אלי, יש לי פוד בשבילו.

danile80
31-01-2012, 22:03:46
ערב טוב

האדום גמור, הכל כולל הכל באזור ה- 280 גר'
מרכז הכובד בדיוק על המקום.

דני

danile80
31-01-2012, 22:08:30
והתמונות שכולנו חיכינו להן, נו טוב לפחות אני :)

התאומים - האדום והכחול

eitan-ro
01-02-2012, 08:08:11
יפה! סופ"ש לא צפוי, אז לך להטיס ותתחיל להתאמן לתחרות! :)

roydor
01-02-2012, 23:32:40
דניאל, יפה מאד!
תתחדש

danile80
21-04-2012, 22:37:22
ערב טוב

כבר כמה חודשים שאני מטיס את שני הדאונים, הם עונים לגמרי על הציפיות שלי.
עם זאת היו מספר בעיות.

דבר ראשון מי שזוכר בהתחלה התכוונתי להשתמש ב- pull spring למשטחים אחוריים, ואפילו הטסתי כמה פעמים ככה. בזריקה, הגה הכיוון בעיקר, פרפר. זה לא היה נעים בלשון המעטה, מה גם שזה הורס את המבנה. הנסיונות שלי להחליף לקפיץ חזק יותר לא עלו יפה, ברמה זו או אחרת הבעיה נשארה. לאחר קצת מחשבה וחיפוש בפורומים השונים הגעתי למסקנה שהמשטחים של SG גדולים מדי בשביל השיטה הזו, לא משנה איך אקשיח את הקפיץ, העומס מההגה הגדול עדיין יעבור אותו. לכן החלטתי בלי ברירה לעבור לשיטה הידועה של פושרוד בצינורית טפלון. כמובן שהייתי צריך לאלתר קצת בתוך הפוד כי הסרוואים לא מוקמו מההתחלה כדי לתמוך בכך. אך בסופו של דבר המיתקון עבר בהצלחה ופתר לגמרי את בעית הפרפור.

דבר שני זה הבאזז מהמאזנות, מי שנכח במפגש יכל לשמוע את הזריקות. הגעתי למסקנה שאצלי הן לא מספיק קשיחות בפיתול. קשה להקשיח אותן נקי אחרי הבניה. מה שעשיתי זה לחתוך trilerons. לא הייתה כוונה כזאת מראש. מה שזה עושה למעשה זה משנה את אופן הפיתול של המאזנות ומקשיח אותן קצת. השיטה הזאת נפוצה במספר דאונים קיימים. לאחר מספר הטסות אוכל להעיד שהבעיה נפתרה והדאונים עולים עכשיו שקט למעלה :)

הדבר האחרון הוא ה- ballast. מאוד קשה לחזור מול הרוח עם דאון לא מועמס. ב- SG הוא יושב על הפיילונים בין הבום לכנף. תיכננתי לוחיות שעשויות מנירוסטה ומתלבשות על הפיילונים. חתכו לי אותן במכונת לייזר והיום קיבלתי אותן. כל לוחית שוקלת בערך 27 גרם. על כל דאון אפשר להלביש עד 3 כאלה. עוד לא הטסתי איתן, נראה איך זה יהיה.

לילה טוב
דני

roydor
21-04-2012, 23:27:07
לחיזוק המאזנות לפרפור אתה יכול לנסות להוסיף סגירה מפיברגלס.
דוגמה לסגירה של המאזנות לאחר בניית הכנף ניתן למצוא בקישור הבא:
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=17823696&postcount=131

קראתי בעבר על שיטות דומות רק עם דבק מהיר לקלקר.

להערכתי לרב מזג האוויר שתפגוש בארץ, 30 גרם משקולת זה מספיק, במקרים קיצוניים 50 גרם, אני פגשתי רק מספר ימים בודדים בהם הייתי צריך יותר.
בהטסה האחרונה בארסוף, ברוח החזקה, היה לי בטיסן רק 30 גרם. אם כי יש מתב שהייתי שם 50 גרם במידה ולא הייתי שוכח את הבלסט בבית (הלוותי מגיל)

רועי

danile80
22-04-2012, 05:59:58
העניין הוא שהמאזנות נסגרו כבר בשלב הוואקום... זה לא הספיק.
אני אתחיל לעשות נסיונות עם הלוחיות ונראה איך זה יתקדם וכמה ייצא לי להוסיף.
כאן בצפון יש תנאי רוח לא נעימים להטסה, מקווה שאני אתחיל להתנסות בכך עכשיו.

יום טוב
דני