PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה! מדפים ל- cessna 400

yanivoz
28-02-2011, 11:51:04
היי
אני מעוניין להוסיף מדפים לצסנה 400 שלי...מכיוון שתמיד בנחיתה הטיסן מגיע במהירות(גם נגד הרוח)
ויצא פעם אחת שהטיסן ניכנס בעץ :rolleyes:
ואני חושב שמדפים יעשו את העבודה...
בטיסן יש הכנה למדפים(ראו תמונה)

איך בדיוק אני מתחיל ? (איפה בדיוק אני צריך לחתוך, איזה סרווים אני צריך)

השלט שברשותי הוא SANWA RDS 8000 2.4

אפשר עזרה בעניין ? והאם הדבר אפשרי...
תודה.
http://www.up2me.co.il/images/31515250.jpg

אייל שפירא
28-02-2011, 12:04:13
תיאורטית - פשוט תחתוך בקו ישר עם המאזנות את החלק של הכנף שקרוב לגוף. שים צירים כאלה (http://www.lowpricerc.com/product_info.php?products_id=371) ושני סרוואים שפונים לאותו הכיוון (ולא לכיוונים מנוגדים כמו במאזנות) ואז תוכל להשתמש במפצל Y.

פרקטית - אני לא מכיר את הטיסן ולא יודע איך מדפים יעזרו לך, אפשרות נוספת היא כמובן לנחות יותר טוב... :)

http://www.rcgroups.com/forums/showatt.php?attachmentid=3059388&stc=1

valaza
28-02-2011, 12:08:19
לפני שמתחילים לעשות את כל האופרציה של בניית מדפים, הייתי ממליץ לך להתאמן על בלימת הטיסן ע"י הגה כיוון+מאזנות מנוגדים:
מחזיקים את סטיק הכיוון במקסימום ימין\שמאל, ומתקנים במאזנות לצד שני, תוך כדי "משחק" במאזנות בכדי להשאיר את הטיסן אופקי.
הנ"ל יגרמו לטיסן לטוס "על הצד" ובכך הוא יפחית את מהירותו חיש מהר.
זה גם אימון מצויין לשליטה על הטיסן, שישריש בך את המיומנות הזאת גם לטיסנים שאין להם מדפים.
(האתגר הוא לעשות את הנ"ל כשאתה נמצא בלג הנחיתה תוך כדי ירידה על הצד)

yanivoz
28-02-2011, 12:11:54
כנראה שבייצור הם התעצלו לעשות גם מדפים כי עובדה שיש הכנה אתה מבין...

אם לא היה מומלץ אז גם הכנה לא הייתה...זאת דעתי.

זה לא קשור לנחיתה טובה יותר פשוט ביום שאין כלל רוח זה בעיה כי הטיסן נוחת במהירות...

מה מיוחד בצירים האלו מאשר רגילים ?

ומזה ספוילרים ?
תודה.

אייל שפירא
28-02-2011, 12:36:05
אתה לא חייב כאלה צירים, פשוט שמתי לב שבפאן-קאב שמו אותם והם מאפשרים למדפים לרדת למצב ממש אנכי מול הכנף (http://www.rcuniverse.com/forum/m_9663085/anchors_9678727/mpage_1/key_/anchor/tm.htm#9678727).
אתה יכול גם ככה:

http://www.youtube.com/watch?v=jrQXIFqWhMs

http://www.youtube.com/watch?v=tFMHFVmNz8Y&feature=fvsr

shaharg
28-02-2011, 12:36:16
מכיוון שיש ברשותך משדר 8 ערוצים מדוע שלא תגדיר את המאזנות שלך ( כאשר כל אחת מהם בערוץ נפרד ..) כמדפים כך שבזמן נחיתה - כשאתה מיושר למסלול אתה מוריד מעט משתי המאזנות ( הדבר יבוא על חשבון יכולת ההיגוי במאזנות אבל בנחיתה אני עובד הרבה בהגה כיוון ) וברגע שאתה כבר על הקרקע אתה מוריד את המאזנות למקסימום וזה מהווה לך בלם - אצלי זה עובד .

Boogle
28-02-2011, 19:07:55
מכיוון שיש ברשותך משדר 8 ערוצים מדוע שלא תגדיר את המאזנות שלך ( כאשר כל אחת מהם בערוץ נפרד ..) כמדפים כך שבזמן נחיתה - כשאתה מיושר למסלול אתה מוריד מעט משתי המאזנות ( הדבר יבוא על חשבון יכולת ההיגוי במאזנות אבל בנחיתה אני עובד הרבה בהגה כיוון ) וברגע שאתה כבר על הקרקע אתה מוריד את המאזנות למקסימום וזה מהווה לך בלם - אצלי זה עובד .

חו"ח זהו מתכון בטוח להזדקרות קצה כנף !!

ולעניינינו:
מהירות הגישה לנחיתה היא פונקציה של משקל הטיסן שלך ואיזונו, ככלל אין כמעט טיסן שנזקק באמת למדפים לצורך נחיתה ועליך ללמוד להציף ולהשתמש בפונקציה זו תוך ניצול אפקט הקרקע להאטת הטיסן.

בחינה ראשונה עליך לבצע בגובה של כ 20 מטר, הגע עם הטיסן כאילו לנחיתה על מסלול דימיוני בגובה כ20 מטר והתחל להציף בדוק באיזו מהירות הוא מזדקר, ההזדקרות יכולה להטבטא בהפלת כנף או בשקיעה מואצת של הטיסן (הטיסן יראה כאילו בקושי מתקדם ושוקע כמו על כרית אויר). המהירות הנ"ל היא המהירות בה עליך להיות כשאתה כחצי מטר מעל הקרקע. בשלב הזה כשתציף את הטיסן הוא יאט וישקע באלגנטיות אל המסלול.

תוספת לא נכונה של מדפים לא תשפר את ביצועי הטיסן בהכרח , היא כן תשפיע על הזדקרותו בנחיתה.

ובנוסף, מהירות הנחיתה ביום ללא רוח היא בהכרח גבוהה ממהירות הנחיתה עם רוח קלה וגבוהה מאוד ממהירות הנחיתה עם רוח אף חזקה.
המהירויות הנ"ל הן מהירויות קרקעיות, מהירות האויר שהכנף תראה תהיה זהה.

בעניין בניית מדפים, אתה יכול להשתמש בסרוו בודד - יותר קל יותר בטוח יותר פשוט. קנה לך (או ייצר ממוט פלדה) סטט מוטות הנקרא "ל" מאזנות, חתוך בקצות האמבטיה שיש לך שם קוים לאורך מיתר הכנף בכדי לשחרר את המדף - אין צורך בציר לפי המבנה המצולם, חבר את שני המדפים עם ה"ל" מפלדה, וחבר במרכז הכנף בתוך הגוף סרוו אחד לשני המוטות.
תקבל יופי של מדפים לתפארת מדינת ישראל. (זה לא ישנה במיל את העובדה שלנחות צריך ללמוד ולכל טיסן יש את אופי הנחיתה שלו שגם אותו צריך ללמוד).

ואם עדיין לא הבנת, אתה מוזמן לשטח תקבל הסבר משלים- יש דברים שקשים בהתכתבות...

yanivoz
28-02-2011, 22:43:11
חו"ח זהו מתכון בטוח להזדקרות קצה כנף !!

ולעניינינו:
מהירות הגישה לנחיתה היא פונקציה של משקל הטיסן שלך ואיזונו, ככלל אין כמעט טיסן שנזקק באמת למדפים לצורך נחיתה ועליך ללמוד להציף ולהשתמש בפונקציה זו תוך ניצול אפקט הקרקע להאטת הטיסן.

בחינה ראשונה עליך לבצע בגובה של כ 20 מטר, הגע עם הטיסן כאילו לנחיתה על מסלול דימיוני בגובה כ20 מטר והתחל להציף בדוק באיזו מהירות הוא מזדקר, ההזדקרות יכולה להטבטא בהפלת כנף או בשקיעה מואצת של הטיסן (הטיסן יראה כאילו בקושי מתקדם ושוקע כמו על כרית אויר). המהירות הנ"ל היא המהירות בה עליך להיות כשאתה כחצי מטר מעל הקרקע. בשלב הזה כשתציף את הטיסן הוא יאט וישקע באלגנטיות אל המסלול.

תוספת לא נכונה של מדפים לא תשפר את ביצועי הטיסן בהכרח , היא כן תשפיע על הזדקרותו בנחיתה.

ובנוסף, מהירות הנחיתה ביום ללא רוח היא בהכרח גבוהה ממהירות הנחיתה עם רוח קלה וגבוהה מאוד ממהירות הנחיתה עם רוח אף חזקה.
המהירויות הנ"ל הן מהירויות קרקעיות, מהירות האויר שהכנף תראה תהיה זהה.

בעניין בניית מדפים, אתה יכול להשתמש בסרוו בודד - יותר קל יותר בטוח יותר פשוט. קנה לך (או ייצר ממוט פלדה) סטט מוטות הנקרא "ל" מאזנות, חתוך בקצות האמבטיה שיש לך שם קוים לאורך מיתר הכנף בכדי לשחרר את המדף - אין צורך בציר לפי המבנה המצולם, חבר את שני המדפים עם ה"ל" מפלדה, וחבר במרכז הכנף בתוך הגוף סרוו אחד לשני המוטות.
תקבל יופי של מדפים לתפארת מדינת ישראל. (זה לא ישנה במיל את העובדה שלנחות צריך ללמוד ולכל טיסן יש את אופי הנחיתה שלו שגם אותו צריך ללמוד).

ואם עדיין לא הבנת, אתה מוזמן לשטח תקבל הסבר משלים- יש דברים שקשים בהתכתבות...

תודה על ההסבר המפורט...
הבנתי את רוב ההסבר שנתת רק לא הבנתי מזה "ל" מאזנות(והיכן ניתן להשיג כזה)...
והאם התכוונת שאשים את הסרוו בתוך גוף הטיסן ? זה קצת מסובך לא ?

ד"א - כשמורידים מאזנות הטיסן מזדקר אבל לא כמו הזדקרות רגילה(קיצונית יותר)...תקן אותי אם אני טועה...

Boogle
01-03-2011, 00:35:34
תודה על ההסבר המפורט...
הבנתי את רוב ההסבר שנתת רק לא הבנתי מזה "ל" מאזנות(והיכן ניתן להשיג כזה)...
והאם התכוונת שאשים את הסרוו בתוך גוף הטיסן ? זה קצת מסובך לא ?

ד"א - כשמורידים מאזנות הטיסן מזדקר אבל לא כמו הזדקרות רגילה(קיצונית יותר)...תקן אותי אם אני טועה...

בשימוש במדפים ההזדקרות מתחילה במרכז הכנף בעוד שקצות הכנף עדיין תחת משטר עילוי ואז אתה מקבל תופעה של שקיעה ולא הפלת כנף שגוררת אחריה תיקון של המטיס במאזנות שמחריף את ההזדקרות.

אם לא תעשה מדפים ותראה שאתה מקבל הזדקרות קצה כנף ניתן לתקן את זה ע"י תיקון קו האפס של המאזנות ליצירת וושאאוט של הכנף שידמה פעולה עם מדפים אך ללא הגרר שהם יוצרים.

והנה תמונה עם "ל" מאזנות, ניתן לכופף ממוט פלדה או לקנות בכל חנות טיסנים את שני האוזניים מחברים עם פושרוד לסרוו אחד המחובר במרכז הכנף ומוסתר בתוך הגוף.

http://www.efly.co.il/forums/attachment.php?attachmentid=39876&stc=1&d=1298936042

yanivoz
01-03-2011, 14:05:58
אז הסרוו עצמו מחוץ לגוף הטיסן...

מבחינת אסתטיות זה ניראה לי לא הכי אסתטי כי גם הסרוו יבלוט וגם יראו את המוט...

בינתיים אני אנסה להתאמן על מה שאמרת קודם... "הגע עם הטיסן כאילו לנחיתה על מסלול דימיוני בגובה כ20 מטר והתחל להציף "

רק מה התכוונת כשאמרת "להציף" ?

אייל שפירא
01-03-2011, 15:35:14
אז הסרוו עצמו מחוץ לגוף הטיסן...

מבחינת אסתטיות זה ניראה לי לא הכי אסתטי כי גם הסרוו יבלוט וגם יראו את המוט...

בינתיים אני אנסה להתאמן על מה שאמרת קודם... "הגע עם הטיסן כאילו לנחיתה על מסלול דימיוני בגובה כ20 מטר והתחל להציף "

רק מה התכוונת כשאמרת "להציף" ?

הסרוו יכול להיות מהצד העליון של הכנף שנכנס לתוך הגוף ואת המוטות תשתול בתוך הכנף ותכסה.

להציף זה לבלום את הטיסן על ידי הרמת האף בלי הוספת מנוע, כלומר ליצור מיני הזדקרות כדי שהוא ייאט ויגיע אל המסלול כשהאף מעט מופנה כלפי מעלה.

דניאל דקל
01-03-2011, 18:18:08
אתה יכול להשתמש במאזנות בתור מדפים, אבל אל תעבור זווית של 20 מעלות הטיה
כדי שישאר לך מספיק טווח להיגוי מאזנות וכאמור, כדי שהכנף לא תזדקר
אני נוהג כך בהרבה טיסנים שלי שאין בהם מדפים ומשתמש בנחיתה גם בהגה הכיוון
כדי להיות רחוק ככל האפשר ממצב של הזדקרות קצה כנף

umbo
01-03-2011, 18:36:34
ממש מציע לך לא להרכיב ולא להשתמש במדפים בטיסן הזה. מה שיש לך, זה טיסן שבעיקרון לא צריך מדפים. בכלל טיסנים (למעט בודדים ומתקדמים מאוד) לא צריכים שימוש במדפים לנחיתה, מי שצריך מדפים זה טיסנאים משועממים או כאילו שחשובה להם רמת הדיוק של מבנה הטיסן שלהם . מדפים רק מסבכים את הנחיתה, מצריכים שימוש בהגה גובה לריסון תגובות משניות ולמתחיל לא מיומן הם מבטיחים מתי שהוא התרסקות מבוקרת !!!
תן את הטיסן לטיסה אחת או שתים למטיס\מדריך עם נסיון שאתה סומך עליו ותבקש ממנו להדגים לך כמה לאט הוא יכול לנחות. אני מאמין שתופתע מהטיסן שלך ! אחר כך תנסה להשתפר ולהגיע לנחיתה באותה מהירות. (תשתמש בין היתר במה שהציע לך boogle כדי ללמוד מה מהירות ההזדקרות של הטיסן)

דניאל דקל
01-03-2011, 19:13:33
UMBO
אני ממש לא מסכים איתך
יש לי כעת טיסן F3A מסוג SPOT-ON
ומכיוון שהוא טיסן בעל גרר נמוך, סבלתי מנחיתות מהירות ששברו לי תכופות את כן הנסע
כעת אני מוריד את 2 המאזנות לזווית של 20 מעלות, והטיסן נוחת כמו דאון מאולף.

umbo
01-03-2011, 19:44:21
UMBO
אני ממש לא מסכים איתך
יש לי כעת טיסן F3A מסוג SPOT-ON
ומכיוון שהוא טיסן בעל גרר נמוך, סבלתי מנחיתות מהירות ששברו לי תכופות את כן הנסע
כעת אני מוריד את 2 המאזנות לזווית של 20 מעלות, והטיסן נוחת כמו דאון מאולף.

תזכיר לי כמה זמן אתה מטיס ? אתה מחשיב את עצמך כמתחיל ? טיסן F3A זה טיסן שבדרך כלל מטיסים מתחילים ?
עם נסיון כשלך אתה יכול להחליט להשתעשע במה שאתה רוצה.
אני לעומת זאת מנסה לשים את עצמי בנעליו של מתחיל שלא מצליח עדין לגרום לטיסן לטוס לאט ומגלה שמדפים עם רמת טיסה כזו לא הולך ביחד...... תקנו אותי אם אני טועה... :rolleyes:

Boogle
01-03-2011, 22:52:50
תזכיר לי כמה זמן אתה מטיס ? אתה מחשיב את עצמך כמתחיל ? טיסן F3A זה טיסן שבדרך כלל מטיסים מתחילים ?
עם נסיון כשלך אתה יכול להחליט להשתעשע במה שאתה רוצה.
אני לעומת זאת מנסה לשים את עצמי בנעליו של מתחיל שלא מצליח עדין לגרום לטיסן לטוס לאט ומגלה שמדפים עם רמת טיסה כזו לא הולך ביחד...... תקנו אותי אם אני טועה... :rolleyes:
+1

ולעניין הF3A דניאל אתה האוירודינמיקאי שלנו האם אתה יכול להשוות שינוייןם בפרופיל סימטרי לאסימטרי?? תגובתו ל20מעלות הורדת מאזנות שונה מהותית מכנף עם פרופיל אסימטרי - TIP STALL מובטח. כבר עדיף שיתכנת SPOILERONS על המאזנות מאשר מדפים.

ולפותח, את הסרוו והמוטות מרכיבים על הכנף כך שיוסתרו בתוך הגוף.

אני שב למנטרה הבסיסית - לו היה לך מדריך, לא היית צריך לשאול !!

דניאל דקל
02-03-2011, 08:37:17
UMBO, BOOGLE
אתם צודקים
שכחתי שמדובר בטריינר עם פרופיל שטוח

yanivoz
02-03-2011, 09:55:58
טוב ניראה לי שארד מהמדפים(לבינתיים)...
תודה על שיתוף הפעולה...
בוגל- מה זה ספוילר ?

אייל שפירא
02-03-2011, 10:08:29
זה כשאומרים לך מראש מי הם 12 הסיילונים לפני שהתחלת לראות את בטלסטאר גלאקטיקה.

Xעמרי
02-03-2011, 10:17:16
טוב ניראה לי שארד מהמדפים(לבינתיים)...
תודה על שיתוף הפעולה...
בוגל- מה זה ספוילר ?

זה גם זה (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%99%D7%9C%D7%A8_(%D7%AA%D7%A2 %D7%95%D7%A4%D7%94))
אבל גם זה (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%99%D7%9C%D7%A8)
ויכול להופיע גם ככזה (http://www.modified-cars.info/Images/Pictures/Honda-Prelude-Spoiler-%5BJAE-2005%5D-400.jpg)

Boogle
02-03-2011, 13:14:02
לצורך העניין , אדגיש כי יש להתייחס רק ללינק הראשון של Xעמרי. :D

הרמת המאזנות כלפי מעלה בכנף בעלת מאזנת בקצה, תקטין את העילוי בקצה הכנף מבלי לזקר אותה (תלוי כמה הרמת). הדבר יגדיל גם את הגרר כך שהאפקט המבוקש של האטה והפחתת עילוי יעבוד.

הרמה מוגזמת תגרום לשקיעה חריפה שאינה מומלצת. כל דבר במידה.

לגבי הססנה המידה הנכונה היא למידה

yanivoz
02-03-2011, 13:27:02
מה שאתה אומר זה שאני יעשה כאילו יש לי ספוילר ובעצם מרים טיפה למעלה כל מאזנת ?