PDA

צפייה בגרסה מלאה : רעיון מטופש, אבל אני אשמח לשמוע מה דעתכם

int0x2e
23-03-2011, 19:38:16
אהלן,
אני אתחיל ואומר שאני בשלבים ראשונים של תכנון הרחפן הראשון שלי, ולכן אני מודע לכך שיש לי פער ידע וניסיון. למרות זאת, אני אשמח לשמוע את דעתכם לגבי הרעיון שיוצג בהמשך הפוסט.

נתחיל מניתוח של היתרונות של רחפנים מרובי להבים ביחס למסוקים -

פשטות מכנית - יש רק שני חלקים נעים עיקריים - מנועים ומדחפים. בהשוואה למסוקים לדוג', מדובר בהבדל עצום.
פחות נזק במקרה של התרסקות - נובע ישירות מהיתרון הקודם.
פחות מסוכנים למטיס ולסביבה ממסוקים - פרופלורים קטנים הינם בעלי מומנט התמד קטן בסדרי גודל מרוב המסוקים, ולכן תאונות עם נפגעים הינן יותר נדירות ופחות קשות בהשוואה למסוקים (ברור שאפשר לעשות נזק לא קטן גם עם רחפן).
יציבות גבוהה (בהינתן חיישנים איכותיים, בקרים טובים, מנועים טובים, ותוכנה מתאימה ומכויילת כמובן).
יתירות - בתצורות אוקטו\הקסה - כשל של מנוע בודד אמור להיות אירוע לא טראומטי (במקרה הכי רע - נחיתה מבוקרת ללא שליטה מלאה על היעד).

ועכשיו החסרונות -

יעילות - מכיוון שהיעילות של מדחף גדלה בריבוע עם הרדיוס, מספר מדחפים קטנים הינם משמעותית פחות יעילים מהלהבים הגדולים של מסוק.
מורכבות אלקטרונית \ תוכנתית - בעיניי לא חסרון כי זה דווקא התחום שיותר קרוב אליי
יש תמרונים שאי אפשר לבצע עם רחפן נכון להיום (טיסה הפוכה למשל) - מכיוון שאין קולקטיב (מעט הרחפנים שבהם ניסו לבנות קולקטיב לא הראו שמדובר ביתרון משמעותי כמו שהוא בתחום המסוקים).

אני מבין שיש המון סיבות שבגללן זה לא פרקטי או פשוט לא רעיון טוב, אבל תהיתי אם אי אפשר להכליא בין השניים -
עיקר ה-lift של הכלי יגיע ממנוע מרכזי שמחובר דרך גיר לראש דומה לראש של מסוק, אך יותר פשוט מכנית (ללא צורך בשליטה על הקולקטיב - כל השליטה ב-lift מבוצעת ע"י שליטה במהירות המנוע), אשר מחובר ללהבים בגודל של מסוק 500 למשל. בנוסף למנוע המרכזי, ובהפרש גובה קל, יהיו על הכלי עוד 4\6\8 מנועים בתצורה הסטדרטית של רחפן (זרועות בפיזור סימטרי ביחס למרכז), אשר שולטים בסיבוב סביב כל אחד משלושת הצירים.
הוויתור על הקולקטיב במנוע הראשי נובע מרצון לצמצם עלויות ומורכבות מכנית. אין ספק שמדובר בתכונה שתשפיע על רוחב הפס של השליטה בדחף מהמנוע הראשי, וייתכן שמדובר גם במשהו לא פרקטי עקב העומס הנוסף על גלגלי השיניים (שינויי סל"ד חייבים להיות מתונים יותר מהמקסימום שהמנוע מסוגל לייצר).
כמובן שיהיה צורך לפצות על המומנט של הציר המרכזי. ניתן לעשות זאת ע"י בקרת תוכנה עם סט מדחפים זהים, או בצורה מכנית, ע"י שימוש בלהבים קטנים יותר למנועים שמסתובבים באותו כיוון שבו מסתובב המנוע הראשי (יהיה צורך ב-Mixing מתאים, בנוסף לבקרה תוכנתית כדי לקבל תוצאות טובות באמת). הרעיון האחרון הוא כן לכלול רוטור זנב ייעודי, אבל בעיניי זה כבר לחטוא לכל הרעיון.

ברור לי שלהכין כזה דבר זה פרויקט הרבה יותר שאפתני מרחפן רגיל, אבל אני אשמח לשמוע מה אתם חושבים על הרעיון הבסיסי ועל הפרקטיות של כלי כזה.

-איתמר

Shay
23-03-2011, 19:42:08
אז למעשה אתה מתכוון לקחת מסוק לחבר לו 8 מנועים מסביב ולהוסיף לו מערכת ייצוב?

int0x2e
23-03-2011, 21:28:05
אז למעשה אתה מתכוון לקחת מסוק לחבר לו 8 מנועים מסביב ולהוסיף לו מערכת ייצוב?

זו דרך אחרת להסתכל על זה, וייתכן שזו גם הדרך הכי קלה לייצר אב-טיפוס, אבל בעיני רוחי ראיתי משהו קצת שונה ממסוק שמחובר לרחפן...
הייתי רוצה לשמר את יכולת התמרון והיציבות של הרחפן, ולהוסיף את היעילות של רוטור ראשי גדול (בתקווה - בלי המורכבות המכנית המלאה ראש של מסוק).