PDA

צפייה בגרסה מלאה : שרשור בניה שרשור בניית דאון DLG

valaza
13-04-2011, 00:58:42
מההתחלה-
כבר זמן מה אני עוקב אחרי תחום הDLG והגיע הרגע שגם אני רוצה להיכנס לביצה הזאת...
החלטתי לבנות דאון לבד כמובן, כי להזמין מוכן זה לא כיף, ויד שניה לא משרת את אחת המטרות שלי (האמת שגם חדש לא)...
אני אעדכן את השירשור עם תמונות (וכמובן אוסיף שאלות ותהיות במהלך הבניה)

מטרות-
*דאון DLG ברמה גבוהה יחסית
*כנפיים מתפרקות והגה גובה מתפרק, זו הסיבה העיקרית שאני לא רוצה לקנות משהו מוכן, אני רוצה דאון מתפרק, שייכנס לתיק של טיולים, לא איכפת לי שהבום וההגה כיוון יבצבצו קצת מלמעלה. הגיע הקיץ ואני רוצה לטייל, ואם כבר לטייל, אז עם דאון בתיק, שיאפשר להטיס בכל אותם שטחים שתמיד אומרים "אחח אם היה לי עכשיו טיסן...."
*משקל יעד באיזור ה300 גרם נראה לי סביר לחלוטין

החומרים העומדים לרשותי-
לזנב והגאים:
*בום קרבון (שקניתי מבעוד מועד- היום), זה שלב של חכת דייג, אורך 100 ס"מ, 16.2 מ"מ קוטר בצידו האחד, 11.6 מ"מ בצידו השני, 29 גרם על המשקל באורכו המלא (יעבור חיתוך מן הסתם)
*בלזה C GRAIN בעובי 3 מ"מ להגאים, לוח מובחר אחד מתוך ה40 שהיו בחנות
לכנפיים:
*מוטות קרבון באורך 75 ס"מ (יש מרובעים חלולים 6X6, כנ"ל 3X3 ויש עגולים חלולים 4 מ"מ קוטר, אני לא זוכר את המשקל של כ"א ספציפית, אבל זה יגיע בהמשך)
*גוש קלקר 20X20X150 במשקל 1100 גרם (18.3 גרם לדצימטר מעוקב), זה בצפיפות בינונית לדעתי
*לוח בלזה 2 מ"מ C GRAIN מובחר (כמובן) כספאר לאורך הכנף
אלקטרוניקה:
*מקלט קורונה 8 ערוצים (מופחת מ12 ל6 גרם)
*4 סרוואים סיניים: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16268
*BEC 3A מופחת משקל מ11 ל7 גרם
*סוללות 360mA 2S במשקל 22 גרם (לדעתי)
*סך הכל באיזור ה 70 גרם אלקטרוניקה כרגע (יהיו עוד 2 מעריכים ו....)

תהיות\שאלות-
1. גודל הכנף- למיטב ידיעתי הגבול בDLG הוא 150 ס"מ כנף ו100 ס"מ גוף, אני רוצה לעשות את הכנף במבנה די פשוט (לא מתעגל בקצה), אני חושב ש17 ס"מ פרופיל בסיס ו13 ס"מ פרופיל קצה יהיה מצויין, הפרופיל יהיה לדעתי HM51 (הבנתי שהוא הפרופיל המקובל לעסק הזה), יש כאן הסכמה או שאני מתבלבל במשהו?

2. את הכנפיים אני עושה ללא ספק מליבת קלקר, בלזה 2 מ"מ כספור לכל האורך, מוט קארבון מודבק לבלזה (אליו תתחבר ידית הזריקה) ומוט בלזה דק בחיבור למאזנות, השאלה היא מה לעשות על הליבה, אני חשבתי על 2 אופציות:
*ציפוי הכנף בבלזה 1 מ"מ, העניין הוא שבמקרה הזה צריך להוסיף עוד מוטות בלזה (שפת התקפה) ויש את תוספת המשקל של הדבק (דבק נגרים? אפוקסי 24 שעות?)
*ציפוי הכנף במיקרוגלס (50 גרם למטר לדעתי), העניין כאן הוא שאין לי נסיון בציפוי כנפיים במיקרוגלס (אבל זה טוב בשביל הלימוד...), כמו כן הדבק ייתן כאן תוספת משמעותית לדעתי (מישהו יודע כמה משקל בערך הדבק יוסיף), ועוד יהיה צורך לצבוע (עוד משקל....). מצד שני הכנף תהיה עמידה יותר באופציה הנ"ל (לשריטות וכו')
מה אתם חושבים?

3. דיאדרל- מה זווית הדיאדרל המקובלת בתחום? אני מעריך שבאיזור ה2-3 מעלות, או שאני טועה?

4. חיבור הכנפיים- חיבור הכנפיים יהיה חגיגה שלמה (כי הן יצתרכו להתחבר אחת לשניה ולגוף, וכל זה יצתרך לעמוד בעומסים של הזריקה...), בינתיים יש לי מספר רעיונות בראש, אני ארשום את העיקרי:
מוט פלדה 2/3 מ"מ קוטר באורך 20 ס"מ (10 לכל כנף) בשביל לתפוס את הדיאדרל, כל כנף תתחבר ב 2 ברגים (מקדימה ומאחורה) לפלטת קרבון (בזווית הדיאדרל) שתהיה מחוברת לבום בצורה כלשהי (כל זה בתוך הגוף כמובן), אני חושב שבורג מקדימה ובורג מאחורה (ביחד עם חיזוקים למקום ההברגה בכנף) ייתנו את החוזק הנדרש וגם יתפסו את הכנפיים בצורה מספקת, מה דעתכם?

5. סרוו הגה כיוון- הסרוואים שבחרתי קטנים יותר אמנם מ9 גרם, אבל לדעתי לא תהיה בעיה, לפחות במאזנות ובהגה גובה, שלא מקבלים יותר מדי עומס (או שכן?), בנוגע לסרוו של ההגה כיוון יש לי תהיות... אולי עדיף לשים סרוו גדול קצת יותר (עם גג"ש מתכת) ולספוג את תוספת המשקל (5 גרם נניח)??

6. טבעת פריט לBEC- חלק מהפחתת המשקל של הBEC היה להוריד את טבעת הפריט שלו (BEC ממותג), זו היתה טעות לדעתכם? שווה להחזיר את טבעת הפריט? (כמובן שאני אנסה למצוא אחת יותר קטנה וקלה...)

7. גוף- מבחינת הגוף, אני חושב לבנות אותו מבלזה 2 מ"מ (C GRAIN כמובן) בשביל לא להתעסק עם תבניות, חשבתי גם לצפות את הגוף במיקרוגלס אחרי זה, מה דעתכם?

danile80
13-04-2011, 21:25:42
אהלן
כמה הערות ברשותך.

דבר ראשון, שלב חכת הדייג בתור בום זה לא רעיון טוב. המימדים אומנם מספקים אבל הקשיחות ממש לא. יהיה לך בום מאוד מאוד גמיש.

זווית הדיהדרל היא באזור 12-14 מעלות כוללת. 6-7 מכל צד.

המתקן שאתה מתכנן לחיבור הכנפיים הוא מאוד כבד, ספק אם אתה צריך את כל המשקל הזה.

לגבי הגוף, שיטה כזאת מקובלת בדאונים קטנים יותר, חפש DL50, MiMi.

דני

roydor
14-04-2011, 07:51:37
ברוך הבא לתחום הדיסקוסים וכל הכבוד על הנכונות לבנות.
בתור התחלה תעיף מבט על השרשור הבא:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1418704

1. הפרופיל בסדר (יש לי טיסן עם חתך מאד דומה), כך גם המידות של הכנף אבל אל תצפה לביצועים גבוהים ולהתנהגות סטול נעימה מכיוון שכנף של טרפז בודד היא לא כנף "נעימה" להטסה בסטנדרטים של היום.
2. לדעתי ציפוי בבלזה 1 מ"מ יצא כבד וחלש לפיתול. בד פיבר סובל מרגישות ללחיצות ומעיכות אבל כשעושים נכון יוצא יותר חזק למשקל. בכל מקרה לא מומלץ להשתמש בקלקר "גרגירים" אלא בקלקר בסגנון רונדופלסט.
3. לטרמיקות, 6 מעלות כל כנף או 12 סה"כ. 3 מעלות ויהיה לך לכל היותר דאון צוקים.
4. ראה שרשור מצורף מעלה
5. עם אתה משתמש בסרוואים זולים אז יהיו לך הרבה בעיות, קנה יקר פעם אחת או זול חמש פעמים, בחירה שלך. רק אל תגיד שלא הוזהרת!
6. למה פריט? למה BRC? שים סוללה של 400 מילי ניקל מטאל וגמור עניין.
7. ניתן לבנות ככה פוד, אבל הוא חייב להיות מאד חזק לכפיפה אחרת יישבר בזריקה.

לגבי חכה, חכה בנויה להיות גמישה ולא להישבר, היא כבדה יותר ולא מתאימה. גוף טוב לדיסקוס שוקל כמו גוף של ד-2 (סביב ה-16 גרם) אבל יותר קשיח לכפיפה.

לטיולים הייתי ממליץ לך לחשוב על טיסן קטן יותר, נסה טיסן כמו MINI TOPSKY או אפילו את ה-Apogee שיש לא תוכניות מקיפות ואפילו יש גרסה מבלזה. בנה אותו עם מאזנות וזנב לדיסקוס (יש גם גרסה כזו) ויש לך בונבון אמיתי בגודל של טיולים:
http://www.charlesriverrc.org/articles/apogeehlg/markdrela_apogeehlg.htm#Wood Wing
גרסת ה-DLG היא עם זנב טיפה יותר ארוך והגאי "דיסקוס"

לטיסן יותר גדול מבלזה בנה את ה-MANTA, טיפה מורכב אבל התוצאות אמורות להיות יפות מאד:
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=7533367&postcount=51
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=688041

במידה ויש לך שאלות, 054-9992920
בהצלחה,
רועי

valaza
14-04-2011, 15:44:57
תודה על התגובות דבר ראשון

נכון שחכות פיבר הן גמישות מאוד, למעשה יש לי קשת חיתוך משלב של חכת פיבר בגודל דומה אשר מכופף מאוד, אבל שלב הקרבון שבחרתי קשיח באופן מפתיע, כיוון הסיבים הוא נכון, וכאשר שמתי צד אחד של החכה על משקל והחזקתי בצידה השני (70 ס"מ מהנקודה, כאורך הבום שיהיה) לחצתי על נקודת האמצע, נדרש לחץ של כ1 ק"ג בכדי לגרום לכיפוף מיקרובי של אולי מ"מ 1.
אז לגבי השלב הזה, אני מבין כיצד אפשר לחשוב שזו טעות, אך להערכתי החכה תהיה בסדר....

12-14 מעלות? זה נראה "פרוע" מאוד, אבל "נעשה ונשמע", הכנפיים שלי יהיו מתפרקות כך שלשחק עם זוית הדיאדרל לא תהיה בעיה, כרגע אני מכוון ל12, אבל "לפי העין"

לגבי חיבור הכנפיים (בדגש על ה"ים", כמו שכתבתי, אני עושה 2 כנפיים נפרדות), נסגרתי על השיטה הקונבנציונלית יותר-
מוט אלומניום יוצא מקדמתה של כל כנף לחור תואם
כל כנף נתפשת עם בורג אחד (אפשר לראות בתמונות את הקרבון שדרכו יעבור הבורג)
מוט פלדה 2 מ"מ 20 ס"מ (10 ס"מ לכל כנף) יחזיק חלק מהעומס של הדיאדרל.
הכנף "תשב" על תושבת קרבון קטנה (4X2 ס"מ לכל כנף) המחוברת ישירות לבום (עם החיזוקים הנדרשים) ותעזור לתמוך בדיאדרל, ומלפנים צלע קרבון מהבום עם 2 חורים למוטות מהכנפיים.

בגלל שהכנף אצלי תתחבר כמעט ישירות לבום, אני רואה את הגוף ככיסוי לאלקטרוניקה בלבד (כמובן שצריך לעמוד בעומסים....)
כמו שאומרים "נגיע לגשר..."

התייחסות לROYDOR (דור?)
1. מבחינת הפרופיל כבר אין לי דרך חזרה, אבל כטיסן ראשון (ולא שאני מתכוון להתחרות איתו) אני חושב שנשרוד:)
2. אני מסכים לגבי ה"חלש לפיתול", אבל העניין יחסי, אני מאמין שזה יהיה די קשיח, אמנם לא קשיח "סלע" (ז"א פיתול מסויים יהיה, אבל נסבל ביותר).
לגבי כבד- אני מעריך שהכנפיים "כולל הכל" יהיו 150-160 גרם (מצופות בבלזה), משקל סביר, לא?
בכל מקרה אני כבר בחרתי להשתמש בשיטת הבלזה, בגלל יתרונות אחרים-
*מכסה אי שלמויות בקלקר
*יש לי נסיון בשיטה הנ"ל
*ניתן להוריד במשקל ע"י שיוף
*ניתן לצפות בציפוי קליל, ובכך להמנע מצביעה (שה' יודע כמה משקל תוסיף)
*העבודה קלה יותר בתנאים ביתיים (בניגוד לכמעט בלתי אפשרית ואף מסוכנת) בשיטת המרוכבים

3. סגור, אני הולך על 12

4. כבר נסגרתי על שיטה האמת, וכבר עברתי את נק. העל חזור איתה (אפשר לשנות, אבל לא כדאי כבר)

5. כן יש עם זה וויכוח די קולח... אני עוד חושב מה לעשות לגבי זה

6. לא יהיה כבד יותר? מה המשקל של סוללה כזו, והיכן קונים? חשבתי על האופציה הזו, אבל חיפוש באיביי לא העלה לי יותר מדי תוצאות ענייניות (אין לי בעיה להלחים לבד, אבל זה לא מצאתי תאים בודדים במשקל סביר)

7. כמו שאמרתי קודם.... כרגע יש לי בראש את הכנפיים, כשנגיע לגוף... נשבור את הראש איתו:)

בכל מקרה, יש לי התקדמות די יפה להציג בשביל יומיים (בתמונות)
הכנפיים כרגע כבר מחוברות עם ספאר בלזה 3 מ"מ באמצע
הכנפיים מציגות התנגדות יפה מאוד לכיפוף (יחסית למשקל והעובי שלהן), הלוואי שהייתי יכול להגיד אותו דבר לגבי הפיתול (אבל היי, זה עדיין קלקר עם חיזוק אורכי בלבד)
כרגע אני ב 68 גרם, יש עוד מספר חיזוקים להכניס, אני מקווה כרגע לסיים עם 80 גרם לפני ציפוי, מה שישאיר לי 70 גרם לציפוי, מתוך זה 50~ גרם הבלזה ו20~ גרם הדבק, נשמע הגיוני?

שאלות\תהיות-
1. חשבתי לעשות איקסים (X) מסרט פיברגלס בכנף
כמו שמופיע כאן (בקרבון)-
http://static.rcgroups.net/forums/attachments/3/5/7/2/1/a3920239-37-IMGP6392.jpg?d=1302004607
כל זה לפני הציפוי בבלזה כמובן, כדי לתת לכנף עוד עמידות לפיתול, מה דעתכם? רעיון טוב? לא טוב?

roydor
14-04-2011, 16:16:32
סוללה - http://cheapbatterypacks.com/?menu=4B894B9856&sid=843632
4 תאים של 400 מילי שוקלים 30 גרם, סוללת ליפו ורגולטור שוקלים בקירוב אותו הדבר.

כנף של דיסקוס טוב שוקלת 120 עד 130 גרם ללא סרוואים, מטוס גמור שוקל בין 260 ל-300 גרם.

אם כבר חיזוקים באלכסון, קרבון עדיף משמעותית על פיבר.

מציע שתעיף מבט בשרשור המעולה של דני על ה-SUPER GEE, שווה לשקול לדיסקוס הבא:
http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=34072

מחר בבוקר אנחנו מטיסים באזור קרית אונו (ואולי בשדה חדש שאנחנו רוצים לבדוק).
אתה מוזמן ליצור קשר ולהצטרף.
מי יודע, אולי תצא עם טיפה יותר מידע שיעזור לך להחליט לגבי ההמשך.

רועי

valaza
14-04-2011, 17:42:07
הייתי יותר משמח להצטרף, אך אני מהצפון (קריות)
למיטב ידיעתי לא מטיסים כאן דיסקוסים (מי יודע... אולי אני מכניס את האופנה...)
אגב בחיים לא ראיתי בעיניי דאון DLG, רק דרך מסך המחשב

אני יודע שקרבון עדיף, אבל אין לי בנמצא קרבון כרגע, פיבר עם זאת יש.
חוץ מזה, האם זה באמת כל כך קריטי? הרי מאמצי הפיתול על הכנף מסתכמים במאמצי מתיחה על הפיבר\קרבון, אני מאמין שבמאמץ מתיחה הפיבר יחזיק לא פחות טוב מאחיו השחור:)

בנוגע למשקלים, אני כתבתי שהיעד שלי הוא 300 גרם, אני כרגע מעלה את היעד לאיזור ה320 (ראיתי דאונים "מוכנים" במשקלים גדולים מאלו, כך שאני לא דואג יותר מדי).
אני צופה מהכנף לשקול 150-160 גרם, מערכת 70 גרם, גוף+הגאים 50-70 גרם זה סביר לדעתי

roydor
14-04-2011, 18:35:04
יש לי הרגשה שאתה הולך ללמוד "דרך הרגליים" שדיסקוס צריך להיות חזק וקל
קרא לי רואה שחורות אבל אני מנבא שהטיסן שלך יהיה כבד למדי (350 גרם לפחות, מתוך זה לפחות 20 גרם יהיו עופרת בחרטום כמשקל...) וחלש למדי.

בכל מקרה, אם תרצה לדבר יש לך את הטלפון שלי.

לגבי מישהוא להטיס איתו, צור קשר עם דני, הוא מאיזור חיפה.

רועי

valaza
14-04-2011, 19:29:36
לימוד דרך הרגליים זו השיטה האהובה עליי:)

אני עדיין שואף ל300 גרם, אבל איך אומרים... נחיה ונראה....

תודה על העזרה בינתיים,
אני בכל מקרה אמשיך לעדכן בהמשך

eitan-ro
14-04-2011, 22:08:05
הי VALAZA,
אל תיקח את קשה מידי, אבל אל תנסה להמציא את הגלגל... היו אלפי אנשים כמוך (כולל אותי) שחשבו שיש להם מספיק ניסיון וידע כדי לבנות ב"דרך שלהם" וזה יהיה אותו דבר... צר לי לומר לך אבל זה ממש לא ככה בתחום הדיסקוסים...
בתור אחד שמטיס טיסנים למעלה מ-15 שנים ודיסקוסים כבר 5-6 שנים אני עדיין לומד דברים חדשים וכל זאת ע"י זה שאני מקשיב לאחרים שכבר היו עם הבעיות שאני נתקלתי בהם, למדו את הפיתרון שלה ומעבירים את הידע הלאה!
ממה שקראתי כאן בריפרוף יש לך המון מוטיבציה ונכונות לבנות וללמוד שזה מעולה! אבל בגלל שאין לך כל כך הרבה ניסיון בניה ובייחוד לא טיסני דיסקוס שדורשים אינטואיציית הבנה בבניה שונה מטיסנים "רגילים" אני ממליץ לך בחום רב להקשיב למה שרועי ודני אומרים... בקיצור תקבל את הידע ותיישם אותו.
אני אישית מסכים עם רועי בזה שהטיסן שלך ישקול בסביבות 330-350 ג"ר ואני אוסיף שהוא לא יחזיק מעמד ברגע שתלמד לזרוק חזק כי בום זנב שהוא לא יעודי לDLG פשוט יישבר (גם זה מניסיון).
בכל מקרה המון בהצלחה בבניה ותעדכן אותנו בהתקדמות.
איתן.