PDA

צפייה בגרסה מלאה : מציאת מרכז כובד לחיה הזו..?

elbazel
30-04-2011, 16:39:10
אהלן

סיימתי לבנות טיסן דלתא מציוד מיותר שנשאר בבית מטיסן שהתרסק, קצת קלקר, ניילום למינציה, דיקט וקצת דבר. זמן עבודה של כמה שעות.
אלו הנתונים:

מנוע - מסוק האניבי קינג 3
בקר - טיסן מוכן לטיסה ישן ( מניפה)
סוללה - 2200 3S
סרוואים - טיסן F-18 מיני שהלך פייפן לפני הרבה זמן

תכלס הימור, בבדיקה על הקרקע יש המון כח והבקר מעט מתחמם אחרי חצי מצערת ועשרים שניות עבודה.
אין לי מושג מה נתוני המנוע ומה נתוני הבקר והאם הפרופ מתאים??? זה מה שיש.
לפני הטסט פליי אשמח לקבל עזרה במציאת מרכז הכובד.
צירפתי תמונה של גוף הטיסן מלמעלה , אשמח לקבל עזרה במציאת מרכז הכובד. סימון על התמונה יהיה מצויין.
תודה רבה , אעדכן איך עבר הטסט. :cool:

wind556
30-04-2011, 17:25:48
המנוע בוודאות לא מתאים, ואולי עם פרופ קטן מאד לא תשרוף אותו ואת הבקר, אבל לא תקבל כוח .
למנוע של הקינג אין טיפת כוח, זה מנוע חלש ביותר
תמורת 10$ תוכל לרכוש מנוע חזק ממנו פי 10.
את מרכז הכובד מוצאים על פי אופי הטיסה ולא על פי צילומים.
אם אתה מהמרכז אתה מוזמן, אעזור לך בטיסת המבחן

elbazel
30-04-2011, 17:59:46
תודה על התשובה ,אני מסכים לגבי הפרופ,
אני צריך לדעתי להשיג פרופ קטן יותר, המנוע קצת מתאמץ והסל"ד יחסית נמוך ומחמם את המנוע

אני לא מסכים עם שני דברים
1. כדי לבצע את הטסט פלייט אני צריך לדעת בערך איפה מרכז הכובד. "מרכז כובד משוער" אפשר לדעת אותו ע"י תרגילי גיאומטרייה שאין לי מושג מהם. מעבר לזה בעל ניסיון בהטסת טיסני דלתא יכול להביט בצורת הטיסן ולדעת בערך איפה יצא מרכז הכובד - וזה מה שאני צריך.

2. לגבי הכח של המנוע אז אין בעייה , הוא מרים באנך בחצי מצערת והטיסן לא כל כך קל! קיים אובר פאוור גדול.

כמובן אם מישהו מכיר נוסא בעזרתה אפשר לדעת מרכז כובד משוער לדלתא אז אשמח,

תודה

Flying_student
30-04-2011, 18:41:51
אם הייתי צריך להמר על מרכז כובד, הייתי אומר שבתמונה השנייה, היכן שהבלטות נפגשות (לרוחב הטיסן). גם אם זה לא האיזור המדוייק, בטוח שזה לא אחורי.
תכין קיזוז טיפה כלפי UP והמרא בחצי מצערת.
לגבי המנוע - באמת נראה שלא מתאים לפרופ - עדיף פרופ קטן יותר כדי שישפיע פחות על הטיסן.
הבקר בולט מידי - יפריע לאווירודינמיות.

בהצלחה.

valaza
30-04-2011, 19:14:07
מהנסיון שלי עם טיסני דלתא מהירים (הוא לא רב מדי כי אני לא אוהב בניית קומבינה- פוליגל וכו'),
מרכז כובד בטיסנים כאלו צריך להיות לא ב1/3 קדמי של משטחי העילוי, אלא ב1/4.
קח בחשבון שכל השטח של הטיסן שלך נחשב משטח עילוי, עכשיו קח דף, עדיף משבצות, עפרון, ותתחיל לעשות את המתמטיקה...

elbazel
30-04-2011, 20:36:35
האם לצייר את הטיסן (פרופורציה) על דף משבצות , לספור את כל השטח של הטיסן (X) ולשרטט קו שמחלק את החלק הקדמי ל1/4X והאחורי ל3/4X ?

תודה

דניאל דקל
01-05-2011, 01:19:35
בכנף דלתא מרכז הלחץ נמצא בשני שלישים של מיתר השורש (66%)
כדי שהמטוס יהיה יציב, מרכז הכובד צריך להיות מלפניו, הייתי הולך על 56% כדי שיהיה מרווח יציבות של 10%.

adibenbasat
01-05-2011, 10:01:24
הנוסחה שאני מכיר ועובדת מצויין..
לחלק את המיתר באמצע ולרדת לכיוון המנוע- חמישית, כלומר 10\6 מהחרטום לכיוון המנוע (פחות 60%) מה שחשוב, שהמדידה לא מתחשבת במנוע ובעצם מיקומו, אלא למשולש ה"ורטואלי" שנותר בין חרטום וקצוות כנף, כך, שבעצם מרכז הכובד נראה ויזואלית עוד יותר אחורי מ-60%, אבל תמיד כדי קצת משקל אף, כך שאחרי הבדיקה "תמשוך" קצת קדימה, בהצלחה בטסט.

valaza
01-05-2011, 10:50:34
האם לצייר את הטיסן (פרופורציה) על דף משבצות , לספור את כל השטח של הטיסן (X) ולשרטט קו שמחלק את החלק הקדמי ל1/4X והאחורי ל3/4X ?

תודה

1. בדיוק!
2. לפני שאני מטיס אותו תנסה למצוא איזה מקום שתוכל לזרוק אותו מגובה של 2-3 מטרים (מתקני ילדים בפארק למשל) ושיהיה לך מרווח של דשא לנחות עליו
כל זה בשביל לתת לטיסן את האיזון הסופי (בשלב הזה אתה כבר תאזן אותו ע"י הזזת סוללה\משקולות)

לגבי שאר התגובות, בניתי פעם איזה דלתא שהיתה נראית מאוד מבטיחה על הנייר,
עשיתי את כל המתמטיקה ואיזנתי אותה לשליש קדמי של משטחי עילוי + קצת קדימה.
הטסט נראה כך- פתחתי מנוע, חבר זרק את הטיסן ב10 מעלות למעלה בערך, הטיסן עשה לופ בקוטר של 5 מטר והתרסק מטר מאחורינו.
(לא היה לי שום נסיון עם טיסני דלתא ודומיהם אז)
במקרה מישהו עם קצת יותר נסיון (לא אציין שמות) שהיה איתי בשטח ציין בפניי את העובדה המעניינת שטיסנים כאלו צריכים מרכז כובד
ב1/4 ולא ב1/3.... העניין סודר והטיסן טס מצויין עם האיזון הנ"ל, לפחות עד שהוא התפרק באוויר בשבוע שאחרי זה כי המנוע היה באמת יותר מדי בשבילו.

elbazel
02-05-2011, 18:57:44
תודה רבה ,
לגבי החישובים יש לי בעייה אחת . משטח העילוי האפקטיבי הוא כולל
האף הארוך והשטוח מקדימה ולכן אני חושב שיש צורך במרכז כובד אפילו
יותר קדמי מהמצופה.

שאלה נוספת לגבי דלתא . האם יש גודל מומלץ למייצבי כיוון ? האם מייצב כיוון
תחתי מוסיף הרבה יציבות בגלל שהוא לא מוסתר בז״ה?

הטסט פליי יבוצע בסופש מעל שדה עשב גבוהה-הוכיח את עצמו בעבר

תודה על התשובות
אעדכן תוצאות*

valaza
02-05-2011, 23:29:04
גודל מומלץ? לא בדיוק.

בעקרון הוא יטוס גם בלי, פשוט לא יהיה יציב.
המייצבים שיש לך נראים בגודל המתאים.
שדה עשב גבוהה זה מצויין, במיוחד לטיסן שמרכז הכובד שלו אמור להיות קדמי (מקסימום ייפול בשדה, לפחות לא יעשה לופ ויתרסק מאחוריך)

elbazel
09-05-2011, 16:58:11
טסטפליי בוצע בהצלחה

נסיון ראשון - זרקתי את הטיסן מהר מהיד ללא מנוע וניסיתי לדאות איתו. הטיסן ביצע לולאה והתחפר עם האף בחול. הזזתי את הסוללה אחורה כ2 ס"מ

נסיון שני - חצי מצערת , זורק את הטיסן והוא לוקח למטה בקו ישר, תוך כדי פתחתי מצערת לכח מלא ומשכתי בסטיק מלא אחורה והטיסן נחלץ ברגע האחרון. הטיסן נסק לאט ומאוד מאוד מהר והבנתי שמרכז הכובד קדמי מידי. קיזוז FULL UP לא עזר ועדיין הייתי עם סטיק מלא אחורה ורק שיחקתי עם המנוע כדי לעלות ולרדת. ביצעתי הקפה מאוד לא נשלטת במהירות מטורפת והטיסן התרסק בצורה מבוקרת ללא נזק על השדה.

נסיון שלישי - החלפתי את הסוללה מ2200 מילי ל 1500 באותו מקום. הטיסן טס מצויין . גם מהיר וגם איטי. את כל הטיסה עשיתי בחצי מצערת מחשש לשריפת המנוע (פרופ גדול מידי). אחרי 10 דקות הטסה נחתתי.

תוצאה סופית:

אחלה טיסן באפס הוצאות , זו הכנף המעופפות היחידה שלי ונחמד להטיס אותה.
מרכז הכובד היה אחורי ב8 ס"מ ממה שכוון בהתחלה.
צריך להקטין את הפרופ, המנוע מתלהט בקלות.

שבוע טוב
זיכרון ועצמאות