PDA

צפייה בגרסה מלאה : אנהדרל לכנפיים מעופפות

valaza
03-05-2011, 17:52:30
אני מאמין שהעובדה שהוספת אנהדרל קטן לכנף מעופפת משפר את היציבות שלה פלאים היא עובדה מוכרת.
אחרת מהנדסי תעשיות הנשק השונות לא היו מוציאים כמעט כל מזל"ט כנף מעופפת עם אנהדרל.

השאלה היא- האם מישהו ניסה ליישם את הנ"ל על הכלים ה"פשוטים" שלנו? האם התוצאות היו חיוביות?

אני חושב לנסות את העניין בעצמי, בשביל ה"מחקר", אם אף אחד עוד לא עשה את זה...
ואם כן אז פשוט ליישם, אם התוצאות חיוביות

עשיתי פעם בדיקה דומה אגב, בניתי טיסן "שני" (בגודל 46) עם אנהדרל די גדול בהגה גובה, זה היה ניסוי די מעניין. התוצאה היתה שהטיסן היה יציב יותר בציר הכיוון ונתן משיכות UP מאוד מדוייקות (כמעט ולא היתה נטיה "להפיל כנף" בשום מצב, כולל הזדקרות) אך קשה להגיד את אותו דבר לגבי טיסה הפוכה.

tomer_inbar
03-05-2011, 17:56:10
אצלי במקסי סוויפט יש אנהדרל, זאת הסיבה שלא יכולתי להדביק צינור קרבון לרוחבה בחלק התחתון.
הכנף יציבה מאוד.
אנהדרל בתיאוריה לא אמור להגרום לרגישות ואי-יציבות בציר הגילגול?

Shay
03-05-2011, 17:59:21
למה בכנף מעופפת אנהדרל תורם ליציבות ולא מפחית אותה?

valaza
03-05-2011, 18:02:07
השאלה היא האם מישהו עשה את הנ"ל בצורה מחקרית, ז"א ע"י השוואת שני כלים זהים\דומים, אחד ללא אנהדרל ואחד עם.

יציבות של טיסן אחד שיש לו אנהדרל יכולה לבוא גם מסיבות אחרות (פיזור משקל\פרופיל\מבנה הכנף\...), כאשר ה"תירוץ" הוא האנהדרל.

שי-
אני לא מכיר את ההסבר, אני מכיר רק את העובדה במקרה הזה...

tomer_inbar
03-05-2011, 18:05:37
אם דיהדרל עוזר ליציבות הטיסן, אז אנהדרל עושה בדיוק ההפך.
לפי מה שקראתי לקורסאייר F4U לדוגמה עיצבו לו את הכנפיים בצורה כזו שתשפר את יכולת התמרון שלו:
http://static.howstuffworks.com/gif/chance-vought-f4u-corsair-1.jpg
הוא לא היה כל כך יציב, אבל הוא היה מאוד זריז.

valaza
03-05-2011, 18:22:06
שים לב- לא דיברתי על כלים בקונספציה נורמלית, אלא על כנפיים מעופפות,
תבדוק-
BIRD EYE 600
X-47
מטוס הB2
יש עוד הרבה אבל זה לא רלוונטי

אין ספק שבקונספציה נורמלית (צורה של מטוס) אנהדרל יתרום לאי-יציבות.

Shay
03-05-2011, 18:32:34
אם אני זוכ רנכון בקורסייר הייתה בעיה של מרווח גחון(פרופ קרוב לקרקע) ולכן ישנו האנדרל בכנף, אני מודע לכך שידאדרל תורם ליציבות ואנהדרל עושה את ההפך, בגלל זה אני מתפלא שבכנף מעופפת הוא תורם ליציבות

adibenbasat
03-05-2011, 19:10:37
אם אני זוכ רנכון בקורסייר הייתה בעיה של מרווח גחון(פרופ קרוב לקרקע) ולכן ישנו האנדרל בכנף, אני מודע לכך שידאדרל תורם ליציבות ואנהדרל עושה את ההפך, בגלל זה אני מתפלא שבכנף מעופפת הוא תורם ליציבות
יפה שתקנת-אתה זוכר נכון:), הסיבה הייתה אכן בעיית פרופ גדול שהיה קרוב מידי לקרקע ובכדי "להרים" את המטוס (להגביע את הגלגלים)- פשוט הורידו את הכנפיים, האנדיאדרל (לפי ידיעתי) לא טורם אלא להיפך ליציבות ולעיתים קרובות נעשה "תיקון" של דיאדרל לשם היציבות כמו בקרוסאייר- ביציאה של הכנף מהגוף יש אנדיאדרל ולאחר מכן הכנף "מתהפכת" לדיאדרל, היו לא מעט בעיות עם המטוס הזה..

MDreamer
03-05-2011, 21:03:34
אנהדרהל רלוונטי לשיפור יציבות רק בכנפיים מעופפות בטיסן קונבציונאלי הוא משיג את ההפך.
אשאיל למומחי האוירנאוטיקה את ההסבר התיאורתי אבל זה העיקרון. זוית האלהדרל צריה להיות תלויה ביחס מיתר/משיכה אחורה של הכנף/washout ואפילו בטיפים.

valaza
03-05-2011, 21:14:02
אנהדרהל רלוונטי לשיפור יציבות רק בכנפיים מעופפות בטיסן קונבציונאלי הוא משיג את ההפך.
אשאיל למומחי האוירנאוטיקה את ההסבר התיאורתי אבל זה העיקרון. זוית האלהדרל צריה להיות תלויה ביחס מיתר/משיכה אחורה של הכנף/washout ואפילו בטיפים.

טיפ זה לא רק אבקת כביסה:)

מכעשרה כלים (מזל"טים) שבדקתי באינטרנט לא הצלחתי לעלות על איזשהי עקביות בנוגע לטיפים, כן זיהיתי יחס כלשהו בין זוית המשיכה של המיתר לזוית האנהדרל, אך לגבי הטיפים לא אוכל להגיד אותו דבר, חלק עם טיפים למעלה, חלק עם טיפים למטה, חלק בלי טיפים כלל.
שמעתי גם תאוריה דומה לגבי רחפנים (שמרכז כובד מעל לפרופים תורם ליציבות, נשמע מפוקפק, אך אולי יש קשר בין ההסברים (למרות שבמקרה הזה היציבות תלויה יותר בחומרה ותוכנה מבאיזשהו אפקט פיסיקלי)

Boogle
04-05-2011, 13:27:25
משיכת הכנף לאחור נותנת אפקט דומה לדיהדרל. עודף דיהדראל גורם בסופו של דבר להתנהגות מתקנת מדי של הכלי ולכן בכדי לתקן את העודף מכניסים אלמנט הפוך כמו אנהדראל.
אפקט דומה תראו גם במטוסים הגדולים בעלי הכנף העילית. שם תראו אנהדראל מובהק.
יציבות של כלי מודדים בהשפעה המצרפית של כל האלמנטים האוירודינמיים ולא על ידי פרמטר בודד. בגלל זה לא תמצאו שני כלים דומים אלא אם הועתקו אחד מהשני.

דווקא פה לדניאל דקל יש מה לתרום והוא נדם :)

בעניין הטיפים,תרומתם היא ליציבות הרוחבית של הכלי (שילוב עם מייצב הכוון) וגם לשיפור עילוי הכנף למוטה נתונה ע"י טיפול בחוסר יעילות קצה הכנף בכנף ללא טיפ. קרוב של הכנף להתנהגות כנף אינסופית.